1 I I i 1 1 I i i 1 1 1 i 1 1 3S mm mm 99 99 99 99 99 99 99 9m Ét 919 99 99 99 99 M 99 99 99 m<s> 99 &L® w 99 99 99 99 99 9® zou ze't meteen aan moeder vragen en dan als ze 't geld had van moeder, dan kocht ze 't nog vóór half twee en stopte 't zoolang in d'r tasch tot vier uur. Want, als ie langer wacht, dan kon 't wel wèg zijn verkocht en misschien had ze er nog maar één van, De ochtend duurde lang. De ochtend duurde erg lang. En dat half uurtje schrijven duurde zoo lang Toen werd 't twaalf uur. Rietje bad slordig, kreeg een bestraffenden blik van de juffrouw deed d'r oogen dicht toen stijf óók bij 't kruis zoo moest 't voortaan zou ze er om denken ze ver gat 't altijd 't Winkeltje van Stalen om den hoek van de markt ze wist 't wel 1 Gauw loo- pen nu gauw kijken 1 Hijgend stond ze er voor, o, daar was 't. daar, o wat mooi 1 o wat leuk 1 wat goedkoop eigenlijk 1 Nog niet eens 'n gulden. En Lief Heertje er in, en Maria en Jozef, en de her dertjes en een schapie, óók van papier, alles van papier, natuurlijk, en die met 't zwarte gezicht, dat was een koning natuurlijk. Moeder stond boterhammen te snijden, toen ze thuis kwam. Gertje zat al aan tafel te wachten, wou jam hebben zei d'ie jam op z'n boterham „datte.!" en hij wees met z'n vingertje, waar de boter al aan zat, hij kon nooit van z'n boterham af blijven. Toen kwam Marietje, mantel en hoed nog op, kleur als vuur „Moeder, o moeder, Sofietje heeft een kerststalletie, en 't staat bij Stalen voor 't raam en 't kost maar 90 centen, mag ik 't hebben „Wat zeg je nou toch allemaal," en toen, ziende opeens, dat ze nog aangekleed was „toe, kleed ie nou toch eerst uit, kind, kom toch niet zóó de kamer binnen." Marietje ging druk bezig nog met 't stalletje, niet eens merkend den geringen geestdrift van moeder. Toen terug „Goedkoop hè moeder, maar negentig cent, mag ik 't koopen, vanmiddag „Wat koopen Wat, wist moeder dèt nou nog niet „stalletje, stalletje van papier zooals Sofietje er een heeft 1" „Welnee, kind, waarom moet jij dat heb ben We hebben toch 'n kribje." „Ja maar..., voor mij, voor mijn ka mertje.. „Nee, je kunt wel aan 't koopen blijven Waarom moet je dat nou weer 1" Moeder vond 't zonde, zoo'n papieren prul weg gegooid geld. En toch, Marietje, 't was zoo'n zoo'n goed kindje, kon ze 't wel weigeren, zooiets „'t Is toch voor Kerstmis, moeder, om m'n ochtend- en avondgebedje voor te bid den, en dan heb ik ook een.... een lieve Heertie. Nee, niet huilen. Marietie streed met d'r tranenAlles was opeens weg alles. Moeder wou niet.... Dat dèt kon, had ze niet aan gedacht langzaam aan drong 't tot d[r door kwam 't groote verdriet d'r hartje binnen, aldoor erger Ze moest bidden vóórbidden. Dat ging niet. Ze begon te huilen. „Ach kindje, zei moeder.... „Rietie, is stout hè?" zie Gertje. „Nee Gertje, niet stout, maar kinderen kunnen niet alles krijgen, wat ze maar wil len „Nee," zei Gertje wijs. Marietje at langzaam d'r boterham, moest niet heel erg denken daaraan anders kwam 't weer kwam 't weer zoo erg, 't* verdriet, en dan moest ze weer huilen. Eten nu maar, en dan naar school recht naar school en nou niet denken, alleen maar eten.... Moeder zat te peinzen, wat ze doen zou wilde nu ook weer niet terugtrekken niet verwennen ook Marietje. Marietje at, met korte hik-snikjes. C ertie zat te kijken naar Marietje. Ie mot niet huilen 1" >Ik huil niet." „Ben ie boos „Nee 1" „Je kijkt zoo kwaad, moeder, mag ik nog 'n beetje jam, op dit partje zit niks.. Toen was de boterham op. Marietje bad voor. Gertje keek naar Ma rietje, of ze weer zou beginnen. Marietje zag niks, hield oogen dicht., óók bij 't kruis. Nu naar school. „Dag, Moe." „Rietie." „Ja Moe O, ze hoopte opeens. „Zou je 't graag willen hebben, kindje D'r trilde een lip. ,,'k Zal eens kijken, wat 't is goed? en zullen we 't dan maar koopen Je hebt ook niet meer gezeurd dat is zoet van je Toen kwamen de tranen, waarom moest Ze nou huilen, nu ze 't mocht O ze mócht 't Waarom was ze nou niet blij Ja, ze wis wel blij. Moeder was zoo'n lieve, beste Moe j waarom huilde ze dan natuurlijk. Eerst moest je zorgen voor 'j stalletje zelf, dan voor alles wat er in was, de os en de ezel, en 't stroo voor 't kribje, en ook een beetje houtjes om te stoken, want al had Jezus in Betlehem gebibberd van de kou, in jou hartje mocht Hij geen kou lijden, en dan ook 't kribje, dat was 't voornaamste, dat was 't bedje van Jezus, en als dan alles klaar was, dan met Kerstmis in den Kerst nacht kwamen Jezus, Maria en Jozef. Ja, 't kribje was 't voornaamste, dat was 't bedje van Jezus. En Jezus was God. Op de tweede bank moffelde een kindje d'r katechismus in d'r kastje. En Marietje begon. Dien middag waren de os en de ezel er al. Toen had Gertje een vet vingertje gemaakt op 't stalletje, en ze was zoo boos geweest, ze was 't gaan klikken aan moeder. Moeder vond 't niet zoo erg, Gertje wel. Gertje vond 't nu óók erg, nu Marietje zoo boos was, nu durfde 'n ie alleen nog maar te kijken naar 't stalletje met z'n handjes op z'n rug, naar 't lieve Heertje en de blauwe Maria. Hij had 't ook Marietje moeten beloven, er niet meer aan te komen, er nóóit meer aan te komen. Toen, dien avond, bij 't papieren lieve Heertje dacht Marietje, als ze nu niet boos was geworden, dan, dan had dat 't kribje kunnen zijn. O, en nu was 't voorbij, was er niks meer aan te doen. dan vergiffenis KERSTMIS VAN MURILLU (7078-708*% m de pinaKottieek van het Vaticaan te Rome. Dien avond stond 't stalletje op d'r kastje. Daarvóór op 't koude zeil lag Marietje op d'r knietjes te bidden, d'r avondgebedje, en nog een extra weesgegroetje voor moeder. Want 't kostte toch wel heel erg duur. Den volgenden dag was 't nog maar tien dagen vóór 't Kerstmis was, en nog maar ze ven dagen vóór de vacantie. Toen was de vloer van de klas vuil van natte schooltasschen en natte voeten van kinderen, die d'r voeten niet hadden ge veegd. Want 't regende buiten. De Juffrouw zou vertellen.... Allemaal zetten ze zich schrap verrellen nou l Eéntie achteraan zat stiekum Fransche woordjes te leeren achter den rug van een ander, en op de tweede bank zat er nog eentje in een katechismus te wroeten. Toen ging de juffrouw vertellen van waar of de kindertjes nou méér van hielden, van de.yacantie of van Kerstmis en toen verder dat Kerstmis toch zoo mooi was, en dat zij hun Kerstmis mooi moesten maken, dat ze dat konden, zelf. Op de vierde bank links achteraan, luis terde Marietje, een kerststalletje in d'r hart, net zoo mooi als haar papieren, net zoo mooi, nóg mooier.Door gebedjes en door goed leeren, en door niet draaien, en door mooi bidden, en één voor één één voor één maakte ie dan alles klaar. Alles klaar, 't hééle stalletje, dét maakte 't stalletje en ook offernes en de mooiste offertjes waren die. die ie 't akeligst vond. O ja, ja maar o hemel, nou had ze vergeten eerst 't stalletje te maken, nou moesten de os en de ezel buiten blijven staan. Toen bad ze heel eerbiedig na de les, maar dat was toch niet genoeg voor 't heele stalletje, d'r moest nog mepr bij. Toen 't nog maar drie dagen voor de vacantie was, had ze alles, behalve een kus sentje voc^r Maria om op te knielen, dat moest toch, 't moest geen arm stalletje zijn, en houtblokjes, en dan 't kribje. De juffrouw hielp nog 'ns onthouden toen, ja 't kribje, 't Kribje moest iets héél moeilijks zijn, peinsde Marietja; Dien dag kwam er nog een houtblokje, daarna nog een. De volgende dag nog een. Niet allemaal tegelijk, dat was geen kunst. En iederen avond vertelde ze thuis, hoever ze was, aan 't lieve Heertje op d'r kastje, 't Papieren lieve Heertje op 't kastje was d'r trouwe kamergenootje, 's Avonds als 't donker was, als ze in d'r bedje lag, als ze net zoo'n beetie nog 't stalleke zag, dan vertelde ze alles aan 't papieren kindje, van wat ze al had in d'r hartje, en van school en van Gertie en vooral van 't kribje, wat ze nog moest maken, en dat iets heel moeilijks moest zijn, en 't kindje keek in d'r bedje, en zij keek naar 't kindie, en 't was, of 't papie ren Kindje peinsde voor Marietje. En nou was 't nog maar twee dagen. En nou was 't nog maar één dag vóór de vacantie, en alles was d'r, alles behalve 't kribje, 't moeilijke kribje. te vragen maar 't kribje was voorbij, 't kribje, en zou 't nu nog wel komen Zou 't nu nog wel ooit komen De maan scheen op 't papieren lieve Heer tje met z'n mooie witte kleedje, en 't lieve Heertje keek in 't bedje. Maar Marietje huilde En nu was 't vacantie was ze den heelen dag thuis en speelde met Gertje, en Gertje speelde met Marietje. Alles was nu klaar behalve 't kribje en overmorgen was 't Kerstmis. En toen was 't de dag, dat moeder, als ze 's avonds slapen ging, ae wekker op half vijf moest zetten voor den Kerstnacht en als ze dan wakker werd, dan was 't Kerst mis, en dan kwam 't lieve Heertje, dan kwam 't kleine Kindje, nog veel kleiner dan Gertje, zoo klein, zoo klein en toch lieve Heertje, toch God. Marietje kreeg een gevoel zooals, wanneer ze jarig gmg worden den volgenden dag, en toch nog anders o, eigenlijk heel anders. Toen speelde ze met Gertje op d'r slaap kamertje, of nee, eigenlijk nog niet spelen, ze waren nog aan t denken wat ze doen zouden. Gertje stond tegen 't bedje geleund, vier jarige hummel, met z'n blonde kopje tegen 't houten schotje. „Zeg nou wat> jij...." „Ik weet niks," zei Marietje. „Zullen we tollen „Dat kunnen we hier niet." „Zullen we dan naar beneden gaan?| „Mag niet van moeder." „Nou, wat zullen we dan doen ze Rietje vind jij héél mooi dat stalletje? „Ja." „Héél erg mooi »Ja" „Zóó mooi hij deed met z'n armpje zoo wijd mogelijk uit elkaar. „Ja. Waarom ongeduldigde Marietj „Eigenlijk nóg mooier „Ach jongen j „Ik ik vind 't nog veel véél mooier ik vind 't zóó prachtig héél verschrikkelij prachtig!! ik.... zou ik 't niet voor ee dag, één daggie bij mij magge hebben1 't staltje op mijn vensterbankie Lid Heertje vindt Gertje toch óók zoet en w toch óók graag bij Gertje zijn Rietje zeg Rietje?.... Rietje!" Ongeduldig kee ie op, had aldoor staan staren naar 't papiere dingske. Waarom zei ze niks Hij zag z naar buiten kijken, naar de straat.... Maar Rietje zag geen straat, zag niki alléén dat eene nou, dat gekomen was - dat ééne. Nee, 't kón niet, 't kon niet... D'r heele hartje zat vastgegrepen door di eene angst, dat dét 't kribje was maar kón niet. 't Kón 't kribje niet zijn, 't waj van hé ar, alleen van haar, van moeder gé ^kregen. „Rietje zeg Rietje!...." Maar 't lieve Heertje moest toch een kribj hebben anders moest 't op den gron liggen, dat mocht toch nietop 't kussen rje van Maria nee nee dat was gemeen „Lieve Heertje dat wil ik niet „En hoe moeilijker 't offertje is, hoe mooie 't kribje is," opeens schoot het d'r t binnen dat had de juffrouw gezegd... en dit was moeilijk, dit was moeilijk. „Rietje. „Ja, wat wil je Ze liet 't hem nog een zeggen. „Rietje, toe ,,'t Is goed," zei Rietje. „Ja Rietje, ja? O, mag ik 't pakken....1 „Mag ik 't twee daggies hebben „Ja, pak 't maar." Ze keek strak naar hoop zand aan den overkant op den stoep En Gertje pakte. Z'n kleine handjes gre pen voorzichtig beet 't stalletje, 't prachtig stalletje.... droeg 't de kamer uit... Druk pratend in z'n eigen klauterde hij d paar treedjes naar z'n kamertje op. Toen zag Marietje 't leege kastje, en z kon niet helpen, dat ze huilen moest. Gertj mocht 't niet zien mocht 't niet zien, da ze huilde.... Maar Gertje kwam nog niet, had 't no veel te druk. 't Lieve Heertje moest e mooi staan, en 't moest naar buiten kunnei kijken óók en als 't donker werd en lichtje ging aan, dan zette n' ie 't anders dan moest 't Lieve Heertje naar binnei kijken. Vijf minuten later kwam ie edelmoedi H. Jozef terugbrengen bij Rietje. „Je bent 'n schat zei d' ie. „Zóó'i schat," en hij wees zoo ver mogelijk wijl met z'n handjes, iets beters wist ie niet t zeggen, dat was 't toppunt, zóó'n schat... „Jij ook hoor," zei Rietje moederlijk, ga hem een langen zoen en ze meende 'l Toen gingen ze eten.... en Gertje ver telde druk. Moeder luisterde bevreemd - wist niet, wat te zeggen, vond 't toen late lief van Marietje, dat ze ook Gertje wat gun de. Dien avond lag Rietje in d'r bedje, Heel klein beetje maanlicht bescheen d voeten van den H. Jozef.... en een kleii handje, wat stijf vasthield 't kruiske van 'i rozenkrans.'t Was zoo stil.o, 't wa zoo stil nu.... van binnen, 't Werd ho langer hoe stiller, 't Was al begonnen toei na 't stalletje. 't V/as zoo stil nu Jezus kon komen. „Ja, Jezus, U kan komen, 't Kribje is d'r 't Kribje is d'r óók. 't Is een móói kribje Jezus. Strak lag ze te staren naar 't stukje zwartei hemel tusschen de huizen, hoofdje vol pa pillotten op 't witte kussen oogen wijd open „Jezus ik verlang naar TT...." DE VLUCHT NAAR EGYPTE, VAN REMBRANDT. Rechts: EEN KERSTMISSCHILDERIJ VAN BATONI 170S-17S7) in de Nat. Galerij te Rome

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 12