19e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Donderdag 22 December 1927. Tweede Blad No. 5752 BINNENLAND. INTERNATIONALE VAN KATHOLIEKE JOURNALISTENVEREENIGINGEN. Bijeenkomst te Parijs. Na in een viertal langdurige bijeenkom sten beraadslaagd te hebben over den ge- wenschten vorm van organisatie en de sta tuten voor de Internationale van R.-K. Journalistenvereenigingen, is op den der den Congresdag tot de definitieve oprich ting van dit internationale verbond be sloten. Volgens het aangenomen ontwerp der sta/- tuten dat aan verschillende vereenigin- gen zal worden medegedeeld en dat in een eerstvolgende algemeene vergadering defi nitief zal worden vastgesteld is het ^Bu reau international des Journalistes catho- liques" gesticht met ingang van 15 Dec. 1927 en de zetel daarvan gevestigd in iie stad, waar het Internationaal Instituut voor intellectueele samenwerking is geves tigd, dus te Parijs. Het doel der Internationale is een per manent verband te leggen tusschen de vereenigingen van Katholieke journalisten in de verschillende landen ter verdediging van de moreele en materieele belangen van het beroep en van hun leden, met uit sluiting van elke inmenging in de politiek van een aangesloten land. Het Int. Bureau wordt gevormd door de vertegenwoordigers der journalisten-vereenigingen of groepen, uit wier midden een bestuur wordt gekozen van zeven leden, terwiil de stemmingen in de algemeene vergaderingen zullen plaats hebben volgens een stelsel, waarbij het aan. tal toegekende stemmen aan een aangeslo ten vereeniging wordt bepaald door het ledental der vereeniging. (Een stem per 25 leden of deel er van). Het algemeen secre tariaat zal worden bijgestaan door een werkcomité. Ter voorbereiding van de eerste algemeene vergadering en daarin plaats hebbende definitieve benoeming van het bestuur is een voorloopig bestuur be noemd bestaande uit den voorzitter der Belgische R.-K. Journalistenvereeniging Delforge; dr. Pfafferott (Duitschland); W. Galesloot Corn.zn. (Nederland); dr. Abt, (Polen) en den heer J. Ageorges (Frank rijk), die het secretariaat op zich heelt genomen. Twee plaatsen blijven gereserveerd voor de aangesloten landen, waarin een groote Katholieke Journalistenkring is gevestigd (Spanje en Zwitserland) welke zich wel hebben aangesloten, maar waarvan geen vertegenwoordiger meer op de slotvergade ring aanwezig was. De gehouden vergaderingen, waarin de discussies nog al omvangrijk waren, gaven zonder uitzondering blijk van een vriend- schappelijken geest en een groot verlangen tot internationale toenadering. Onder de verschillende recepties der bui- tenlandsche gedelegeerden moet in het bij zonder vermeld het bezoek aan het groote Katholieke dagblad „La Croix" waarbij Z.Em. Mgr. Maglione, Pauselijk Nuntius bij de Fransche Republiek, de gedelegeer den ontving, terwijl de gedelegeerden te vens getuige waren van de inwijding in het onlangs betrokken nieuwe gebouw van la Croix. der nieuwe persen van de „Bonne Presse." En verder de avondreceptie van „La Vie Catholique", alwaar Z.Em. de Kardinaal Aartsbisschop van Parijs de gedelegeerden kwam geluk wen schen met het besluit tot stichting van het internationaal verbond, waardoor een belangrijke stap te meer wordt afgelegd op den weg tot het berei ken dei Internationale toenadering. Bovendien hebben de directeuren der groote regionale provinciale dagbladen als bewijs van hun belangstelling voor het streven der Katholieke Journalisten-veree nigingen der congressisten een banket aan geboden in een der grootste restauratieza len van Parijs, waarbij, behalve door een viertal Fransche sprekers het woord werd gevoerd door de vertegenwoordigers van Italië. Polen, Holland, België en Tsjeoho- Slowakiie en door het Kaïnerlid, den heer Duval Arnould, den nestor der groote re- publikeinsch-nationale partij. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. De directeur te Winschoten ontving ruim f 20.000. De gemeenteraad van Winschoten heeft het rapport van een commissie van onder zoek naar corruptie door den directeur der gasfabriek aldaar ontvangen. Daarin staat o. m.: Het zal u na kennisneming blijken, dat onze directeur, de heer J. Brandenburg, ge durende zijn 10-jarig verblijf te Winscho ten, van verschillende leveranciers provi sie heeft ontvangen. Door ons onderzoek is komen vast te staan, dat behalve Neder- landsche ook Duitsche firma's geregeld voor gedane leveranties aan de gasfabriek en waterleiding provisie aan den directeur uit betaalden, varieerende van 5 tot 10 pCt. Uit de hierbij overgelegde bescheiden zal u de hoegrootheid van het bedrag kunnen vaststellen op f20.608. Wij mogen u niet verzwijgen, dat ons onderzoek vrij wat werd vergemakkelijkt door de houding, die de heer Brandenburg tegenover ons innam Uit zijn bekentenis, provisie te hpbben ontvangen, zijn verkla ring, hoe tot deze daad' te zijn gekomen al is dit laatste volgens ons niet steekhou dend blijkt wel. dat men hier te doen heeft met een vrij sterk ingevreten kwaad, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt. Wij zijn van oordeel, dat de heer J Bran denburg niet alleen in strijd met art. 6 zij ner instructie heeft gehandeld, maar in het algemeen door het aannemen van provisie daden heeft verricht, die indruischen tegen elk begrip van recht. De commissie adviseert, het subsidie aan de Vereeniging van gasdirecteuren in te trekken; den directeur van de gasfabriek voortaan geen bestellingen meer te laten doen dan uitsluitend met voorkennis van den voorzitter van de gascommissie; met het toepassen van eenige straf te dachten, zoolang de justitie de zaak in onderzoek heeft, en aan de commissie op te dragen, daarna met nadere voorstellen bij den raad te komen. VEREENIGING VAN GASFABRIKANTEN. Wijziging der statuten. Gisteren werd te Utrecht in het Jaarbeurs gebouw een buitengewone huishoudelijke algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land, waarbij de door het bestuur voorge stelde zeer belangrijke statutenwijzigingen na langdurige bespreking met groote meer derheid van stemmen werden aangenomen. Op voorstel van het bestuur werd besloten het instituut van buitengewone leden Dij do Vereeniging op te heffen, zoodat in het vervolg geen fabrikanten of leveran ciers meer lid van de vereeniging kunnen zijn. Voorts werden de statuten zoodanig gewijzigd, dat gewone leden, dus directeuren en ambtenaren van gasfabrieken, uit de vereeniging treden, wanneer zij niet op eigen vrijwillig verzoek hun betrekking verlaten. Hiermede wordt voorkomen, dat d i e leden, van wie verwacht wordt, dat zij niet geheel uit eigen beweging ontslag vragen, lid der vereeniging blijven. Wat de maatregel ten opzichte der leve ranciers en fabrikanten betreft, deze is genomen, omdat bjj die categorie van leden het vaststellenvan corruptieve handelwijzen bijna tot de onmogelijkheden behoort. Wel is dit het geval bij in dienst zijnde amb tenaren. Gewoon lid der vereeniging kunnen thans zijn: le. zij, die aan het hoofd staan van het technisch en administratief beheer van een gasbedrijf, dan wel eigenaar zijn van een gasfabriek 2e. zij, die in een gasfabriek of gas- bearijl een hoogere technische wetenschap pelijke of administratieve betrekking be- kleeden 3e. zjj, die krachtens kun ambt of hun betrekking, in openbaren dienst, gerekend moeten worden tot die personen te behooren, wier voorlichting en adviezen van direct nut kunnen zijn in de gasindustrie. Het karakter der vereeniging is dus door deze statutenwijziging aanmerkelijk veran derd. Voorts werd een aantal administratieve wijzigingen van ondergeschikt belang in de statuten en het huishoudelijk reglement vast gesteld. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Ter voorziening in de tengevolge van periodieke aftreding met 1 Jan. a.s. in de Commissie van Onderzoek voor het perso neel der Rijksverzekeringsbank ontstane vacatures zijn bij beschikking van den Mi nister van Arbeid, H. en N. aangewezen als lid en voorzitter J. B. van Dijk. lid van de Tweede Kamer; als lid en plaatsvervangend voorzitter mr J. H. Busing, directeur der Rijkspostspaarbank, beiden te Amsterdam. Plet bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft aangewezen als lid mr. L. Th. Jorissen raadsheer in het gerechtshof, en als plaatsv. lid mr. H. P. van Berkum, rechter-plaatsver- vanger in de arr.-rechthank, beiden te Am sterdam. De groep ambtenaren der bank, omvat tende den secretaris-geneTaal, de medische adviseurs de administrateurs, referendaris sen, hoofdcommiezen, commiezen genees kundigen bij de medische afdeeling, ingei- nieurs en inspecteurs der agenten, heeft ge kozen als lid mr dr. J. PI. van Zanten, di recteur van het Gem Statistiek Bureau, te Amsterdam, en als plaatsvervangend lid mr. W. H. M WeTker, lid van den Verzekerings raad te 's-Gravenhage en PI. Amelink te De Bildt. De groep ambtenaren der Rijksverzeke ringsbank, omvattende de adjunct-commie zen, klerken, schrijvers en bedienden, heeft als lid gekozen J. J. Faro, te 's-Gravenhage en als plaatsv lid F Perdok Hzn. te 's-Gra venhage en W. J. Bossenbroek te Amsterdam Door de groep ambtenaren der Rijksver zekeringsbank. omvattende de controlee- rende geneeskundigen Amst. controleprende geneeskundigen en agenten, zijn gekozen als lid mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, tt 's-Gravenhage. en als plaatsv. lid F. Bar- telink te 's-Gravenhage en C. J. A Souten- dam, hoofdadministrateur der Gemeente ziekenhuizen, te Amsterdam. EXTRA-TREINEN VOOR KERSTMIS. Ter gelegenheid der a.s. KeTstdagen zullen 'op de spoorlijn AmsterdamDen Haag Rotterdam op Zaterdag 24 December negen en op Maandag 26 December veertien extra voor- en volgtreinen worden ingelegd De trein naar Duitschland, evenals de treinen op het baanvak UtrechtWoerdenLeiden, zullen worden versterkt. VRIJGEZELLENBELASTING. B. en W. van Opperdoes hadden wijziging der verordening op de heffing der plaatse lijke inkomstenbelasting voorgesteld, n.l. om den aftrek voor gehuwden, weduwnaars of weduwen, met een eigen huishouding, te bepalen op f 600 en voor alle overigen op f 300. Het voorstel werd aangenomen. Of deze „vrijgezellen-belasting" veel zal opbrengen, valt te betwijfelen zegt het „Hbld." want te Opperdoes stapt men meestal reeds óp achttien twintigjarigen leeftijd in het huwelijksbootje! UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN PLANTEN IN NOVEMBER. De uitvoer van bloembollen, knolsierge wassen en va9te planten hedroeg in Nnvem ber 1307 ton ter -waarde van f 1.213 000 tegen 1174 ton ter waarde van fl 123 000 in November v j. en 3004 ton ter waarde van f3.015.000 in October j.l Groot-Brittan- nië nam 697 ton af, Duitschland 252, Argen tinië 67, de Vereënigde Slaten en Frankrijk 56. De invoer bedroeg 235 ton De uitvoer van levende planten en plan- tendeelen (boomen en heesters) bedroeg -1399 ton ter waarde van f 1.627.000, legen 3892 ton, waarde f 1.517.000 in November v. j. en 4343 ton. waarde f 1.448.000 in October j.l. Groot-Britannië nam 2543 ton aF. Duitsch land 843 ton. De invoer bedroeg 358 ton. Voorts wei-den uitgevoerd 66 ton afgesne den bloemen, bladeren, groen, takken enz., 98 ton vruchtboomen en -struiken, 34 ton niet-houtvormende siergewassen en 36 ton stekken, entrijs en ander entmateriaal en zaailingen. SCHOOLBANKEN VOOR RIJKS HOOGERE BURGERSCHOLEN. De heer Moller, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Welke reden heeft de minister, om voor te schrijven, dat voor de rijks hoogere burgerscholen schoolbanken „door middel ven gestichlsarbeid zullen worden aange schaft" (Circulaire van 13 December 19271? 2. Acht de minister het wel juist, om dat zelfde voorschrift ook te geven aan de be sturen van de gesubsidieerde bijzondere hoogere burgerscholen, gymnasia, lycea en handelsscholen en aan de gemeenten, die handelsscholen, door het rijk gesubsidieerd, in stand houden? Te meer, omdat de prij zen, door den minister genoemd, ongeveer 10 cent verschillen van de prijzen gevraagd voor banken, vervaardigd door de Neder- landsche fabrieken? DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. De heer Moller, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de minister geweigerd heeft de gewijzigde statuten van den R.-K. Onderwijzershond in het bisdom den Bosch goed te keuren, totdat de vereenvoudigde spelling, waarin ze geschreven zijn, is ver vangen door de spelling De Vries en te Winkel? 2. Zoo het antwoord op de eerste vraag bevestigend is, wil de minister dan mede- deelen, op welke gronden volgens artt. 7 en 8 van de wet op het recht van vereeniging -de minister die goedkeuring heeft gewei gerd? POSTDIENSTEN OP NIEUWJAARSDAG. De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: I. Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat bij de spoorwegkantoren de diensten op Zondag 1 Januari zullen wor den uitgevoerd als vorige jaren op Nieuw jaarsdag, waarvan het gevolg zal zijn, dat het op de posttreinen dienstdoende perso neel met eenige ambtenaren zal worden versterkt? II. Is het den minister bekend, dat op de stations te Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, Arnhem, Zwolle en Vlissingen postrijtuigen zullen worden geplaatst, waarin de, verder beschikbare ambtenaren van de spoorweg kantoren, die in verband met den Zondags dienst op de spoorwegen anders vrij van dienst zouden zijn, thans op Zondag in functie zullen moeten zijn? III. Is de minister bereid, zijn medewer king te verleenen. dat op Zondag 1 Jnnuari de gewone Zondagsdienst gehandhaafd blijve DE HEER DUYS ONGESTELD. Het Tweede Kamerlid Duys is, naar het Volk meldt, plotseling vrij ernstig ongesteld geworden. Hij moet voorloopig op medisch advies volstrekte bedrust houden. DE HEER PHILIPS BIJ MUSSOLINI. De heer A. F. Philips, directeur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, die thans te Rome vertoeft, is door minister president Mussolini in audiëntie ontvangen. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot bur gemeester van: Boxmeer, B. E A. Verkuyl; Engelen: A. P. J. Willemse, secretaris 's Gravenmoer, D. Smits, secretarisOister- wijk, J. J. L. M. Verwiel; Oud- en Nieuw- Gastel, A. G. J. Mastboom: Udenhout, M G. de Goeij; Monster G. W. Kampschöer; Oudenhoorn en Zuidland: G. v. Andel, se cretaris van Zuidland; Kerkrade: G. II. A. Kabets; Posterholt: J. PI. E. H Geradts. UIT DE OMSTREKEN. AALSMEER. Op initiatief van de Vereen, van Oud leerlingen der Rijks Tuinbouwschool wordt hier bij voldoende deelname dezen winter een cursus georganiseerd in de drie moderne talen, volgens de Berlitz-melhode. Men heeft hierbij vooral op het oog om den omgang met de buitenlandsche bezoekers, die hier ter gelegenheid der tentoonstelling worden verwacht, te vergemakkelijken. De tuinbouwschool heeft een leslocaal voor dat doel gratis beschikbaar gesteld. - Ondanks de groote moeilijkheden, welke de export van snijbloemen onder vindt door de strenge vorst, zijn de prijzen, deze week aan de veilingen betaald, zeer hoog. Duitschland vraagt momenteel zeer veel, en met extra vier-assige bagagewagens worden de bloemen vanaf Amsterdam zon der onderbreking verzonden Naar noorde lijke landen is nu de export niet mogelijk. HAARLEMMERMEER. Bij een landbouwer aan den Spiering weg te Nieuw Vennep is een volledige dis- tilleerinrichting in beslag genomen, be staande uit twee ketels en zeven vaten en andere benoodigdheden Volgens den landbouwer behoorde het J toestel aan iemand uit Haarlem. Naar wij vernemen, is de toezegging verkregen, dat het uitbrhcht rapport in zake het besluit van het bestuur van den Haar- lemmermeerpoldcr tot^verhooging van de opstalrechten, waartegen door de vereeni ging van opstalrechthouders, mede op rechtskundig advies van mr, Ilagemeier uit Haarlem, zoo krachtig werd geprotesteerd (bij overhandiging) in de op Woensdag 28 December a.s. in het Polderhuis te Hoofd dorp le hóuden vergadering van Hoofdinge landen zal worden behandeld. Mr. Hagemeier heeft den leden ernstig aangeraden paraat te blijven en niet tot on- derleekening van contracten over te gaan, wanneer het blijkt, dat deze hun een strop zal bezorgen. Woensdag had in holel „De Land bouw" te Hoofddorp een bijeenkomst plaats van oud-leerlingen en eenige genoodigden om van den heer Klaver afscheid te nemen als hoofd van de openb. Ulo-school. Onder dankzegging voor alles wat door hem in het belang van het onderwijs is ge daan, werd hem een aandenken aangeboden waarvoor de heer Klaver zijn welgemeenden dank betuigde. HILLEGOM. Het Nuts-Departcment Ilillegom heeft een muzikalen avond gegeven met mede werking van de dames I. LuyljesUbbens, zang; L. Wefers Beltink, piano en cello; D. van TilLane, zang; en de heeren W. Luytjes, viool; PI. F. ten Hoopen, viool en A. Plave, piano. Het was bijzonder mooie muziek en zang, welke ten gehoore gebracht werden. De toe hoorders hebben zeer veel genoten. KATWIJK AAN ZEE. In de gemeenlezaal gaf de Mandoline1- club „Mandolinata", Directeur de heer W. A. Gouw. gisteren een uitvoering die alles zins goed geslaagd mag heeten. Het vier-handig spel van den Directeur en den heer W. Verloop Hzn. vond zooveel bijval, dat bc'Ide bloementer hand gesteld werden Ook de duo's voor Mandoline van de jongeheeren v. d. Burg en Lugthart vielen buitengewoon in den smaak van het publiek dat wel in groofer getal van deze uitvoering had mogen genieten. De piano was uit het magazijn van den he'er Gouw. Een zoontje van den heer Vooijs op de Badslraat was bezig met sleetje glijden van af het Groot Badhotel. Het kereltje kwam er slecht af Hij brak een been en mopst naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden ver voerd. Voor het jonge bestuur van onzc-'IJsver- eeniging is het met één woord een slechte tijd. Wat al energie op ijssportgebied werd er door hen ontwikkeld in die paar dagen van hun bewind De vorst liet hen echter levlijk in den steek en met hen, een leger ijssport- beoefenaren Door de politie alhier, Is krachtens de Wapenwet beslag gelegd óp een geweer ten huize van M. K. aan de Zuidstraat. Gisteravond had in de Oude Kerk een bijeenkomst plaats die als propaganda was bedoeld voor den arbeid van het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenootschap. Ds. Hos- pers van Noordwijk aan Zee was de ec-rste sprekpr en ook ds Broekstra van Rijnsburg voerde het woord. Het Kerkgebouw was matig bezet. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Rapport en voorstel reconstructie van wegen. Voorzitter de heer J. G. M. v. Griethuysen. •Na opening van de vergadering worden de notulen voorgelezen van de vorige ver gadering, die onveranderd worden goedge keurd. Onder de ingekomen stukken zijn eenige missieven van Ged. Staten, houdende goed keuring van genomen raadsbesluiten. De voorzitter deelt mede, dat de kas van den gemeente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden. Tevens deelt de voorzitter mede, dat naar aanleiding van het bij de wet vast gestelde aantal leerlingen, aan de O. L. School Leidsche buurt een derde leerkracht zal moeten worden aangesteld, waartoe B. en W. sollicitanten zullen oproepen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Behandeld wordt een ingekomen verzoek om subsidie van de Kon. Ned. Politie-Vcr. ten dienste van de instandhouding en be vordering van de afd. „Politiehonden". Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwij zend beschikt. Wijziging gemeentebegrooting 1928. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting door Ged. Staten is teruggezonden met ver zoek tot enkele wijzigingen, in hoofdzaak van administratieven aard. De voorgestelde wijziging wordt goedgekeurd. Punt 3. Benoeming lid Commissie van Toezicht L. O. wet, wegens periodieke af treding van den heer G. Nagtegaal. Be noemd wordt de heer II. W. Collec. Punt 4. Benoeming leden commissie tot Wering van Schoolverzuim. Benoemd wor den de heeren C. Renes en .T. van Noord (vertegenw. O. onderwijs), C. P. Paardekoo- per en R. van Til (vert. Bijz. onderwijs), N. Breedijk, C. P. J. Paardekooper, J. Los en L. c Noort (vert. ouders van kinderen, welke O. of B. onderw. ontvangen), en L. J. v. Douveren (uit overige ingezetenen) in de plaats van den heer A. v. d. Hulst. Punt 5. Benoemd worden tot leden der Commissie Werkloosheidsverzekering de heeren G. J. Lubbe. als werkgever en J. Lith als werknemer. Punt 6. Vaststelling kohier schoolgeld Vervolgonderwijs. Dit onderwijs wordt al leen gegeven op de O. L. school Morsch en is ingedeeld in twee cursussen Voor de O. L. school Leidsche buurt hebben zich geen leerlingen aangemeld. Wordt vastge steld op 2 re. f 4.75. Punt 7. Voordracht tot het rooien van boomen. B. en W. vragen machtiging tot het Tooien van 73 boomen. In aanmerking komen hiervoor een aantal boomen aan de Losplaats en aan den Abspoelweg. Deze machtiging wordt verleend. De heer Varekamp brengt onder de aan dacht enkele boomen op den hoek Ende- geesterlaanGeversstraat, die voor het ver keer gevaarlijk en zeer hinderlijk zijn. De voorzitter zegt dat dienaangaande reeds besprekingen zijn gehouden, doch de gemeente kan hierin thans niets doen. Punt. 8. Voorstel aanvulling reglement Burgerlijk en II. G. armbestuur. Na toelich ting van den voorzitter wordt besloten tot wijziging door aanvulling van een bepaling. Punt 9. Rapport en voorstel reconstructie van enkele wegen. Hiertoe is door B. en W. een schriftelijk rapport en advies lezamcn gesteld naar aanleiding van post 238 van de hegrooting 1928. Uit de voorlezing blijkt, dat hiervoor in aanmerking komen: de Lage Morschweg (Galgweg), vervolg van het ge deelte reeds door de gemeente Leiden in orde gemaakt. Voorgesteld wordt dezen weg te verbreeden tot 6 meter. Bewerking „Ma cadam", tot een oppervlakte van 424 vierk. meter. De kosten worden geraamd op f 6000 De Oegstgeesterdijk (Almondeweg). In verband met de in een vorige vergadering besloten verbreeding van de bocht nabij „de Rijsjes", stellen B. en W. voor dezen weg grondig te bewerken. Do kosten worden ge raamd op f 13.200. Vervolgens stellen B. en W. voor den Rijnsburgerweg le verbreeden vanaf den Rijnzichtweg tot aan de „Drie witte palen" tot een oppervlakte van 2250 vierk. meter. Bewerking: klinkerbestraling. Raming 124.000. De voorzitter opent de discussies. De heer Varekamp vraagt of macadam- bewerking afdoende is. De toestanden van de voorgestelde wegen zijn thans onhoud baar, zoodat spr. een afdoende herziening zeer gewenscht acht. De voorzitter zegt dat niets afdoende is. Alles is aan slijtage onderhevig. De heer Bakker bepleit het voorstel van B en W. De heer Uittenboogaard is B. en W. dank baar voor de voorstellen. Indien hiertoe be sloten wordt, hoopt spr. dat deze werken, waarvan de bedragen ver de begrooting overschrijden, spoedig ter hand genomen zullen worden. De heer Varekamp vraagt nadere toelich ting over de bocht nabij „de Rijsjes" en ncht daar ter plaatse bestrating zeer ge wenscht. De voorzitter zegt, dat de bocht bestraat zal worden, het verdere gedeelte voor zoo ver de verbreeding strekt, zal „Macadam" worden en het gedeelte vanaf de bocht tot aan de Losplaats zal goed bijgewerkt worden. De heer den Ouden vraagt of deze wer ken zullen worden aanbesteed, waarop de voorzitter antwoordt dat, zoo noodig, wel een enkel gedeelte zal worden aanbesteed, doch zooveel wensc.helijk, in eigen beheer zal worden uitgevoerd. De heer den Ouden bespreekt dan de kwaliteit van de te gebruiken steen en de wijze van uitvoering, waarop wel ter dege mag worden toegezien. De heer Uittenbogaard brengt onder de aandacht de twee bochten in den Riinshur- gerweg. Met het oog op de veiligheid voor het verkeer acht spr. het zeer noodzakelijk, dat deze gedeelten tegelijkertijd verbreed worden. Wethouder Rubénkamp zegt, dat deze weg zal verhreed worden tot 5 meter, waar om B. en W. niet noodzakelijk achten in dezen nog weer nieuwe wijzigingen aan te brengen. De heer Varekamp acht bet zeer ge wenscht dat thans afdoende gewerkt wordt. De kosten zijn zeker gemotiveerd, gezien de gevaarlijke toestand bij het passeeren van voertuigen. De voorzitter stelt voor dit aan B. en W. over te laten; mocht hun college ter gele gener tijd de noodzakelijkheid inzien, dan zal dit nader ter sprake gebracht worden. De heer v. d. Burg brengt onder de aan dacht den Rijnzichtweg De toestand van de zen weg is ook verre van rooskleurig en verdient zeker herziening. De voorzitter antwoordt, dat tot heden hiertoe de noodzaak niet is gebleken, aan gezien deze weg niet is opengesteld voor rij en voertuigen. De heer Breda vraagt of bestrating van den Galgweg op den langen duur zal blij ken goedknoper te zijn. B. en W. zien de goodzakelijkheid hier van niet in. De kosten daarvan zouden ze ker op f 12.000 komen. In verband met deze besprekingen zegt de voorzitter, bij gerucht vernomen te heb ben, dat er plannen in bewerking zijn tot den aanleg van een nieuwen Rijksweg vanaf de „Drie witte palen" tot in de na bijheid van „Pnstbrug". Deze plannen zul len echter nog wel langen tijd op zich laten wachten. Tevens bespreekt de voorzitter wijziging van een gedeelte weg nabij „Bij dorp" en een gedeelte der Kempenaerstraat cn vraagt naar aanleiding daarvan B. en W. te machtigen de daartoe bennndigde ge deelten grond aan te konpen. De kosten daartoe zullen bedragen f 6500. De discussies worden dan gesloten en de voorstellen gezamenlijk goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de punten 10 en 11, n.l. Reclames School geld cn Besprekingen betreffende de O. L. School Leidsche Buurt, te behandelen in gesloten zitting. Rondvraag. De heer v. Breda vraagt of een gedeelte sloot aan de „Splitsing" nabij den heer de Haan, in aanmerking kan komen voor demping. De voorzitter zegt. dat dit particulier eigendom is. waarop wethou der Zandhergen nadere toelichting geeft. De heer Varekamp brengt onder de aan dacht hef gevnarliit-e kruisnunt van wegen aan de „Drie wille Palen". Op dit punt zijn den laatsfen tijd reeds een groot aantal auto-ongevallen voorgekomen in den avond en des nachts, waarom spr. het zeer ge-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3