Dringend verzoek aan H.H. Adverteerders De Brand in onze Courant. BUITENLAND. RUÏNE. Het voornaamste nieuws van heden. 'Pe Jaarcrrci DONDERDAG 22 DÈCEMBFR 1927 No. 5752 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 pel kwartnal Bij onie Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is root de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 el per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., mei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oil blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone advertentlën 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, bnur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladan EERSTE BLAD. Nu tengevolge van den brand de Advertentiën bestemd voor ons Blad gezet worden ter zetterij van het Leidsch Dagblad, verzoeken wij H.H. Adverteerders beleefd, hunne copieën daags voor den datum van plaatsing aan ons Bureau RAPENBURG 10, e willen doen afgeven. DE ADMINISTRATIE VAN HET VATICAAN. HET OPENBAAR CONSISTORIE. De baretopzetting. Men seint.ons uit Rome d.d. gisteren: Hedenmiddag had in de Consistoriezaal van het Vaticaan de baretopzetling van de nieuwe kardinalen Lepicier, Rouleau, Binet en Szeredyi plaats. De Paus kwam, begeleid door zijn hofgloét' en de officieren van verschillende garden -Bmyns en- de .zu^lers van hel vroegere binnen. Toen hij op den troon had plaats genomen verschenen de nieuwe kardinalen, van wie kardinaal Lepicier uit naam van allen een toespraak hield in het Italiaansch, waarin uiting gaf aan hun onderdanigheid aan Paus en Kerk en aan hun dank voor hun verheffing. De Paus antwoordde in het Italiaansch en roemde de verdiensten en deugden van ieder der kardinalen, waarbij hij kardinaal Sze redyi als jongste den benjamin van het H. College noemde.# BELGIE. De legerkwestie. Id zijn antwoord aan Vandervelde bij de bespreking in de Kamer van het legercon- tingent, verklaarde de minister van defen sie, dat hi] tot een organisatie van het le. ger wil komen. Hij wenseht den diensttijd zoo kort mogelijk te maken, doch de laat ste oorlog heeft bewezen hoe gevaarlijk het is manschappen te mobiliseeren, die geen voldoende militaire opleiding ontvan gen hebben. De reserve-troepen bleken vol komen waardeloos Om van een man een soldaat te maken, zijn-3 maanden onvol doende, zelfs wanneer men over een vol ledig bader beschikt en het kader is te genwoordig niet compleet. In geval van mobilisatie zou België 1070 officieren en 16 340 onderofficieren te weinig hebben. Spr wijst er op, dat door de ontwikkeling van de auto-aanmaak, een Duitsche aanval heol wat meet verpletterend kan zijn dar, in 1914. Tegenover een dprirelijken aanval zou men een leger van belang moeten kun nen stellen Onder den tegenwoordigen stand van zaken zou geen enkele organisa- tie toestaan om met kans op succes weer stand te bieden. Wij dachten, dat Duitschlancl geheel ont wapend was, zelfs officieel FRANKRIJK. De vlootbouw. De Franschc Kamer heeft het vloot- progr'am aangenomen volgens hetwelk een kruiser, 6 torpedohooten en torppdoipcrers, 5 duikbooten, 1 mijnenveger en 2 verken- iiingsschepen zullen worden gebouwd. Van de kosten wordt op de begrooting voor 1927 nog een bedrag van 18'/® milliocn en op de begrooting van 1928 een bedrag van 150 millioen francs gebracht. De minister van marine deelde mede, dal de schepen op stapel zullen worden gezet, zcodra ook de Senaat het programma zal hebben goedgekeurd. ENGELAND. Vooreerst geen betrekkingen met Rusland Werkgevers en werknemers in nader overleg. In het Lagerhuis vroeg Ponsonbv (arbei derspartij) aan Austen Chamberlain, of hij iets mede te deelen had over den uitslag van zijn onderhoud met Litwinol te Genève. Chamberlain zeide, dat het communiqué, dat Litwinof aan de pers verstrekte, on middellijk na het onderhoud, alle3 gezegd 't Is vooral nu, met het donkere regenweer 'n troostelooze aanblik! De gehcele zetterij en drukkerij ligt daar in één puinhoop: de vlammen hebben zoo hevig gewoed, dat van de perken en zetmachines zelfs geen ge raamten zijn overgebleven. De brandweer, die gisteren tegen den middag was ingerukt, moest 's middags van 6 tot 8 weer terug komen omdat de puine'n begonnen le smeu len, terwijl ook gisteravond om tien uur weer door de bewakende politie moest wor den gespoten. Zelfs vanmiddag stegen er nog rookwol ken op uit de puinhoopen. Vanwege het gevaar van instorten zijn de straten in den omtrek heel den nacht en den dag door de politie afgezet; wij moeten de politie waardeering betuigen voor het accuraat volvoeren van hun, vooral bij deze weersgesteldheid, moeilijke taak. Bij her haling wenschen wij onzen dank ook le brengen aan de brandweermenschen, voor de koene volharding, bij het mopilijke blus- schingswerk aan den dag gelegd. Tijdens de brand hebben wij van velen zeer gewaardeerde hulp ondervonden. W ij kenden niet allen, die ons in het nachtelijk uur assisteerden, bij naam; en, wij willen geen namen noemen, om iemand le ver gelen; doch speciaal mogen wij nog wel memoreeren de hulp van onze buren aan meerskanten: de bewoners van Maison „hopital Wallon". Zc-'er gewaardeerd wordt ook door ons het medeleven en medevoelen van onze colle ga's: „Het Leidsch Dagblad", dat ons daad werkelijk zijn medewerking verleent, ,,De Nieuwe Leidsch e Crt." die1 ons in een sym pathiek, hartelijk artikel zijn deelneming betuigde: „De Nieuwe Haarl. Crt.", die ons onmiddelijk haar diensten aanbood, enz. En mogen wij nu nogmaals een beroep doen op Al onze vrienden? Op onze ABONNé'S. Wij zullen waar schijnlijk den eersten lijd wel 'ns in beknop ter omvang" en op latoren lijd moeten ver schijnen. enz. Maar al onze inspanning zal er op gericht zijn, om toch zoo veel mogelijk aan aller wenschen en verlangens te vol doen. Zoo hebben wij b.v. ons reeds in ver binding gesteld met een ander Katholiek Dagblad, om een „Kerstnummer" te kunnen uitgeven, daar onze eigen met zorg gemaakte en gekozen copie door den brand is ver nietigd geworden Op onze ADVERTEERDERS. Wij verzoeken dringend aan heeren adverteerders om ons in dezen toch zoo moeilijken tijd te helpen, door ons hun advertenties zoo t::dig moge lijk op te geven; b.v. voor het nummer van morgen reeds heden en voor dal van Zater dag op morgen. Vooral ook de heeren adver teerders kunnen ons de lasten van dezen zorgvollen tijd verlichtén! Op onze AGENTEN en CORRESPON DENTEN, op wie wij een beroep doen, als zij de courant eens wat later moeten bezor gen. of hun bericht niet of niet zoo vlug geplaatst mochten zien. Zoo zullen wij. met aller medewerking en allereerst vertrouwende op en afbiddend de hulp van God, de moeilijkheden, waarin wij plots geplaatst zijn, overwinnen -e In enkele bladen staan berichten over schatting van de schade, door den "brand veroorzaakt, op 2 ton. Dit bedrag is natuur lijk willekeurig gefixeerd. Ook wordt ge meld. dat de schade door verzekering wordt gedekt. Wij willen hopen, dat dit het geval is wat betreft de brand- en waterschade; voor de, aanzienlijke, bedrijfsschade is onze courant niet verzekerd. heeft wat er te zeggen viel en hij was niet bereid verdere inlichtingen te geven, i'onsonby vroeg: „Bestaat er eenige hoop op een hervatting dezer besprekingen'.'" Chamberlain antwoordde: „Neen, ik zie geen kans om de besprekingen te hervatten tot* de omstandigheden veranderd zijn." Na afloop van een vergadering van het algeraeene congres der vakvereenigingen werd een communiqué uitgegeven, waarin bevestigd wordt, dat het voorstel van een groep van werkgevers, om een conferentie van werkgevers en arbeiders bijeen te roe pen ter beraadslaging over de middelen tot bevordering van den industrieelen vrede, aangenomen is. In het communiqué wordt voorts mee gedeeld, dat een sub-comité van het congres intusschen de vragen zal uitwerken, die, volgens de opvatting van het congres voor het oogenblik voor dergelgke besprekingen in aanmerking komen. De oppositie hij de beraadslagingen werd geleid door den ex- tremistischen secretaris van den mijnwerkers- bond, Cook, die 't toestemmend besluit een der ongelukkigste beslissingen noemde, weike de Engelsche vakvereenigings-beweging ooit heelt genomen en welke slechts tegenstel lingen kan brengen. Het verloop der beraadslagingen toonde echter duidelijk, dat de invloed van den radicalen vleugel der vakvereen'gings-bewe- ging danig getaand is. Sir Alfred Mond en enkele andere in- dustrieele leiders verklaarden zich zeer voldaan over dit besluit van het congres. OOSTENRIJK. Door een vronw gepresideerd. De Oostenrijksche bondsraad is voor het eerst dooi een vrouw gepresideerd en wel door de vertegenwoordigster van Stiermar ken, mevrouw Ridel-Zeynek Het was de eerste maal. dat in Oosten rijk een wetgevende vergadering door een vrouw werd gepresideerd en de vergadering trok dan ook in hooge mate de belangstel ling. Een talrijk publiek en ook de bondskan selier mgr dr. Seipel woonden de zit ting bij. ROEMENIE Na de studentenrelleijes. De vijf commissarissen van politie ie Klausenburg zijn n verb nd met de onlangs voorgekomen relletjes door studenten allen van bun functie ontheven. RUSLAND. Arrestaties en vrijlatingen. Volgens een bericht uit Moskou heeft de Gepoe^ de laatste twee dagen te Moskou en omgeving ruim 200 speculanten gearre steerd Ongeveer 350 kooplieden en particulieren, die geen bepaald bedrijf uitoefenen, zijn uit Moskou verwijderd. De hoofddirectie der gevangenissen deelt mede, dat, op grond van de bij het 10-jarig bestaan dei sovjet-unie verleende amnes tie, tot nu toe 19.670 gevangenen uit de gevangenissen ontslagen zijn. In totaal zul len 111.000 gevangenen in vrijheid gesteld CHINA. Duilsch'and waarnemer der Russische be'angen Tegen de zeerooverij. De sovjetregeering heeft de Duitsche re geering verzocht de bescherming van hare belangen in Zuid-China over te nemen Wegens de onzekerheid der verhoudingen in China heeft de Duitsche regeering dit verzoek ingewilligd in dezen vorm, dat zij haar consuls in Zuid-China instructie gege ven heeft, binnen het kader van hun feite lijke bevoegdheden en zoover de omstan digheden het toehalen, de sovjelbelangen en sovjetburgers le beschermen De Russische consul mag nog tot Zater dag in Sjanghai blijven. De Engelschen zijn opnieuw krachtig op- gelreden legen de Chineesche zeeroovers op de Janglse en vermeesterden een roover- schip, doch de bemanning had zich gebor gen. BRAZILIË. Vrouwerkiesrecht. De Senaat heeft een resolulia aangeno men om aan de vrouwen hel actieve en pas sieve kiesrpohl toe te kennen Het ligt echter I in de heduplins het kiesrecht voor dp vrouw I eerst op 35-jnrigen leeftijd le laten ingaan. 1 BUIT^NLANDSCH GFMEMGD. i EEN GRCGT BUITENGOED VERBRAND. 9 dooden. I Het oude slot.van graaf Tarnowski te Dzikow (Klein-Polen) werd bijna scheel in I de- asrh gelegd. Tijden? het reddingswerk I zijn 9 personen om het levdn gekomen, j waaronder een leerlinge van een gymnasium I en 2 studenten Ongeveer 20 personen wer- 1 den Hot bJuwhimjowerV duurde Toen de brand was afgeloopcn En het blusschen was gedaan, Hebben wij op de ruïne Van ons groot-bedrijf geslaan. Zware binten, zwarte balken Staken als een droeve zucht Hunne zwartgebrande armen Medelijdend in de lucht. Mooie kostbare machines, Waardoor veel werd gepraesleerd, Zijn verwoest nu en verwrongen, Zijn volkomen uitgeleerd. Chaos van papier en planken Nat en zwart en half vergaan. Chaos van verbogen ijzer Zie j'in die ruïne staan. Chaos voor ontelb're dingen. Dierbaar allen, groot en klein. Die nu niet meer dan 'n ruïne, Zwart en nat, geworden zijn. Kort en goed: vier hooge muren Zie je enkel er nog slaan, Tot ook die, het ccnigst restje, Daar tegen den grond aan gaan. tot den laten avond en werd zc"er bemoei lijkt door de vorst en het gebrek aan water. Het afgebrande slot is een van de oudste Poolsche ridderkasteelen en bevatte grnnte verzamelingen van kunsthistorische betee- kenis, oude schilderijen en een der grootste bibliotheken van Polen van mc-'er dan 20.000 deelén. ROOFOVERVAL OP EEN POSTKANTOOR. Twee ambtenaren neergeschoten. Twee mannen drongen te Ohligs, in Rijn land in het postkantoor binnen, sprongen ovc-T de vrij hooge loketten en terwijl zij de ambtenaren met revolvers in bedwang hiel den. eischten zij het aanwezige geld op. Beide ambtenaren, die het dichtst bij de roovers waren wilden zich verzetten en werden neergeschoten. De roovers maakten zich meester van een gedeelte van het geld en konden ontsnappen zonder herkend le worden. DE AMERIKAANSCHE DUIKBOOT. De admiraal, die de reddingsoperaties van de duikboot leidt, deelde gisteravond laat mee, dal het wrak verloren is. De lijn. waar aan het vastgemeerd lag is gebroken door den hevigen wind. Om 16,-15 Amerikannsehe tijd kon zelfs geen spoor meer'van het schip gevonden worden. De duikprs zijn aanvankelijk vruchteloos dnende geweest om de duikboot terug te vinden en den geheelen dag hebben kleine zeilboolpn zonder resultaat over een grooto oppervlakte gedregd Eén der duikers kwam boven na 53 minuten onder water te hebben doorgebracht en zeide. dat hij nipt in staat was geweest om meer dan vier voet vóór zich uit te zien en dat hij nergens hel wrak had kunnen ontdekken, al had hij 50 voet van den Oceaanbodem afgezocht. Toch is het wrak later teruggevonden, maar alle hoop is nu natuurlijk wel opge geven. EEN MIJNONGELUK. Tengevolge van een ontploffing in den afgeloopen nacht in een mijn te Johnson City, in Illinois, zijn zeven mijnwerkers be dolven. Drie lijken zijn teruggevonden; de andere lijken zouden moeten worden prijs gegeven. VORST EN DOOI. In Rijnland steeg de thermometer die 's ochtend nog 12 gr vorst aanwees, tegen den raiddag plotseling tot 0. Tevens begon het zacht te regenen, waardoor ijzcl ont stond- 's Avonds daalde de thermometer weer tot eenige graden onder het vries punt. Rijn en zijrivieren zijn vol drijf ijs. De scheepvaart is stil gelegd. Merkwaardigerwijze is op het oogenblik de koude m Uuitschland grooter dan in centraal-Rusland In Moskou wees de ther mometer 12 in Leningrad 9 graden, tegen 15 eri hnogei in Berlijn. Hamburg etc. Wel heel eigenaardig is het dat op Groenland een temperatuur heerscht van 7 graden boven nul heerscht. Trouwens in Zuid-Nóorwegen vriest het hard, in Noord Noorwegen is het om het vriespunt. De ernstige vorst in Oostenrijk en voor al in Weenen duurt nog- voort In Weenen heersohte 's ochtends /mg een koude van 21 gra,den, een temperatuur, die Weenen sedert 34 jaren niet meer meegemaakt heeft Door de koude en de sneeuwjacht zijn gisteren op alle lijnen der Oostenrijk BUITENLAND. Voorloopig geen wijziging in de verhou ding tusschen Engeland en Rnsland. (Buiten land. le pagina). Bij een brand op een ridderslot in Polen zijn 9 personen omgekomen. (Builenlandsch Gemengd) Brutale roofoverval in een postkantoor in het Rijnland. (Buitenl. Gemengd). De Amerikaansche duikboot verloren. (Buitenl. Gemengd). BINNENLAND* De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting aan genomen. (Tweede Kamer, 2e Blad). De Vereeniging van Gasfabrikanten be sloot tot uitzetting van alle leveranciers. (Binnenland, 2e Blad). De directeur der gasfabriek te Winschoten blijkt in totaal meer dan f 20.000 aan retonr-commissies te hebben ontvangen. (Binnenland, 2e Blad). sche bondshoofdstreek ernstige verkeerssto- ringen ingetreden: de treinen hadden ver scheidene uren vertraging. Eenige Poolsche treinen kwamen 4 uur te laat. In Hongarije daalde de thermometer gisteren tot 19 gr. onder nul. In de Londensche ziekenhuizen zijn 1400 menschep opgenomen, die ledematen ge broken of minder ernstige ongelukken op- geloopen hadden tengevolge van den ijzcl op straat Het verkeer van de electrische trams en de bestellingen van melk en kran ten waren er door ontwricht. Ook te Parijs hadden vele ongevallen plaats door de gladheid, gevolg van de in getreden dooi. DE MISDAAD IN CALIFORNIË. Te Los Angelos is, zooals wij reeds eenige dagen geleden meldden, 'n afgrijselijke mis daad gcspleegd. Daar is' een 12-jarig meisje Marion Parker op schandelijke wijze ver moord en hel lijk is tegen den losprijs van 151)0 dollar aan den vader gegeven, die toen in de waan leefde dat het kind nog in leven was. De dader noemde zich „Fox". In verband daarmede zijn eenige personen Rearresteerd, doch reeds is gebleken, dat daaronder niet de dader is. Inmiddels heelt „Fox" opnieuw een brief geschreven, waarin hij aankondigt, dat Mar- joric, de tweelingzuster van Marion, hetzelf de lot zal ondergaan, om den „last" die va der Parker hem bezorgd heeft. Mocht deze ook daarna nog werk maken van de gruwel daden, dan kwam hij zelf aan de beurt. Een ander spoor kreeg de politie in han den toen een dronken vrouw in de Vijfde Straat de aandacht trok door luidkeels te blijven roepen: „Ik heb het niet gedaan, maar zij." Zij bleek thuis te hooren in een huis dat uitzag op de plek, waar de moor denaar met Parker afgesproken had zijn dochter uit le zullen levé?Pn. Zij zelf. de 23 jarige Lillian Padley, en een andere be woner van dpze zeer luxueus? appartemen ten, William Long. zijn in hechtenis geno men, nadal in hpt" huis bloedsporen en an dere verdachte leekenen van misdrijf ge vonden waren Op een der muren vvas ruw weg een figuur geteekend, waarbij „Iska- riot" slond. een naam, die ook in de brieven aan Parker een paar maal voorkwam. In een garage dichtbij, waar tot Zondag een auto stond, die sindsdien verdwenen is, slond het opschrift- Laat alle hoop varen, gij dip hier binnentreedt. ITot laatste berichl is dat de politie een man op hef spoor is, William Edward Heck- man, die zij voor den eigenlijken dader houdt. Zij heefl vingerafdrukken genomen op een rad van de auto. waarin hel lijk van hel jonge meisje naar haar vader terug werd gebracht. De vingerafdrukken correspon deerden met dip van den 17 jarigen Edward Hpckmann, een vroegere employé op de Hank van Parker, den vader van hel mpisje. Haar onderwijzer heeft in een portret van den jongen, dengeen herkend, die Marion van school is komen halpn De politie neemt aan dal Fleckmann zicli op Marion's vader hepft willpn wreken, Heckmann werd 6 maanden gpleden op de Bank ontslagpn en gearresteerd wegens valschheid in geschrifte Hij kwam niet in de gevangenis, daar hij moest zorgen voor zijn moeder. Heckmann moet het aan Parker geweten hebben, dat hij met den rechter in aanraking kwam Men is naar Heckmann- gaan zoeken toen hleck, dat hij van zijn kanier was weggevlucht. Ziin ni'icder in Kan=as Cilv zeide. dat hij g durendp eenigp weken niet thuis was ge- wepst.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1