ZATERDAG 17 DECEMBER 1927 IERDE NED. KATHOLIEKENDAG. 19e Jaargang No. 5748 3)e &zicbelie (Bowïa/tit o ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Dor Leiden 19 cent per week (2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL ico per post (2.95 per kwartaaL et Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver* jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd indagshlad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone edverlenllèn 3f» cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. s Klein© edvertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50 noirmcr bestaat uit vijf bladen, waaronder Geïllustreerd Zondagsblad. 29, 30 en 31 Mei 1928 MAASTRICHT. De algemeen Nedcrlandache Katholie- endagen zijn voor het Katholieke leven ui groote beteekenis. Niet o.i. op de eerste plaats vanwege hun emonstratieve beteekenia naar uiten. Maar voornamelijk en allereerst mdat zij voor het Katholiek leven be- ingrijke onderwerpen doen belichten aan 11e kanten; in woord en ook in geschrift - door verslagen en verslagboek vast- iggen wat de bekwaamsten en kundigsten nder ons over zulk een onderwerp na stu- ie en overweging meenen te moeten zeg en en voorhouden. Voor de vierde maal gaat het volgend lar de groote Nederlandsche Katholieken- 8g gehouden worden. De eerste had in 1919 plaats te Utrecht, I s tweede in 1922 te Nijmegen, de derde in 925 te 's-Gravenhage. De reeks toont, dat leze interdiocesane Katholiekendagen om Ie drie jaar gehouden worden. Het volgend is dus do vierde aan de beurt. Als ilaats van bijeenkomst is ditmaal Maas- richt uitgekozen. De inrichting. En 't is in do Pinksterweek, dat dit ver eren van al wat katholiek Nederlatid aan looraanstaande mannen en vrouwen heeft, tren zal. Dinsdag, Woensdag en Don- erdag na Pinksteren vallen dat jaar op Ie drie laatste dagen der Meimaand, waar- d het :oo schildera-chtige Zuid-Limburg Hi in zijn schoonsten tooi vertoont. Limburg (het bisdom Roermond) is ge- 'oon zijn diocesanen Katholiekendag op "wceden Pinksterdag te houdon. Het laat lien in 1928, terwille van het welslagen ran den Nederlandschen Katholiekendag rervallen. In plaats daarvan zullen de itands- en vakorganisaties, wier loden door .un arbeid verhinderd zijn op andere dan Ion- en feestdagen bijeen te komen, op 2en Pinksterdag, een Bondendag houden. Eveneens te Maastricht. Wat het voordeel leeft, dat de leden van den Nederland- ichen Katholiekendag, die vroeg genoeg in Maastricht zijn om dien Maandag den toorafgaanden begroeting?-vond mee to Diaken, getuigen kunnen zijn van een in het Noorden zoo zeldzaam schouwspel: den pooten optocht van tienduizend katholie ke mannen en vrouwen met hun honderdon vaandels en talrijke muziekkorpsen door do straten der stad. Die duizenden gaan henen op het oogenblik, dat honderden an deren ter bijwoning van den vierden Ne- deriandschen Katholiekendag de oude ste de van St, Servatius zullen binnenkomen. Er zal intusschen naar gestreefd worden, vertegenwoordigers dier Limburgsehe bon den in de stad te houden, om naast de tal rijke opgekomenen uit andere d'-Mïesen en gewesten de veelzijdigheid van den vier den Nederl. Katholiekendag to helpen ver- iterketu Het program. Het program van deze samenkomst van Kath. Nederland zal, wat de indeeling be treft, niet merkbaar van dat der vorige Ned. Katholiekendagen afwijken. Eiken ochtend zal de dag worden ingezet met eene pontificale Hoogmis, op te dragen door een onzer hoogw. bisschoppen of pre laten. Eiken der drie dagen zullen er zijn een groote algemeene vergadering en een aantal sectievergaderingen, waarvan getal en karakter nader zullen worden va-stge- iteld. Het algemeen onderwerp van dezen tierden Ned. Katholiekendag zal zijn: het Koningschap van Christus; en in dit tee- ken zullen ook de sectie-vergaderingen •taan. Zoowel voor de algemeene als de lectie-vergaderingen zal een reeks van de beste en meest bevoegde sprekers in den lande worden uitgenoodigd, om daar het Ijvoord te vooren. Daar vermoedelijk geen enkele zaal in Maastricht groot genoeg zal zijn om do al gemeene vergaderingen te bevatten, zullen deze gehouden worden in de groote hoofd- parochialo kerk van St. Servaas, het prach tige Romaansch-Gothischemonumeut, daar toe door den Hoogeerw. pastoor-deken, Kanunnik Wouters, beschikbaar gesteld. Den namiddag van den derden dag (Donderdag) wordt het congres besloten met een Pontificaal Lof. Nevenvergaderingen. Het Hoofdbestuur der Ned. Katholieken dagen voorzitter mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen te Utrecht, lid der Twee de Kamer; secretaris prof. J. D. J. Aen- genent, pr., hoogleeraar te Warmond beeft gemeend, al draagt de Ned. Katho liekendag niet het karakter van een Bon dendag, aan kath- bonden gelegenheid to moeten geven een eigen vergadering to houden, waarvan heb verslag, naast dat van de officieele vergaderingen, in het Ver slagboek zal worden opgenomen. Werd ge durende den eersten Ned. Katholiekendag daarvan door één organisatie gebruik ge maakt, tijdens den tweeden werden vijf nevenvergaderingen gehouden, bij den derden zelsf negen. De belangstelling in dit samentrekken van alle kath. krachten in één centralisatiepunt is dus groeiende. Plaatselijke regeling. Hoe kan ik den vierden Ned. Katholie kendag bijwonen! zal ongetwijfeld menig een zich afvragen. Om aan deze Katholiekendagen geregeld deel te nemen, moet men van' deze instel ling lid zijn en drie jaren achtereen de contributie van f 5.per jaar hebben vol daan. Daarvoor heeft men recht van toe gang tot al de vergaderingen en ontvangt men tevens het Officieel Verslag van den Katholiekendag een lijvig boekdeel van blijvende waarde, waarin allo gehouden redevoeringen zijn opgenomen. Hoewel reeds velen, ook uit de provin cie Limburg, geregelde contribuanten zijn tot deze in stelling, is die bepaling echter niet algemeen genoeg bekend in dat ge west-, zoodat het hoofdbestuur, om meer deren de deelneming gemakkelijker te ma ken, bepaald heeft, dat de nieuw-intceke- nende leden ditmaal bij storting van f 10 ree's het recht zullen hebben alle verga deringen nis lid bij te wonen. Zij ontvan gen dan bovendien ook het Officieel Ver slag. Aanmeldingen kunnen gericht worden aan den penningmeester van de regelings- eommissic, den heer Henri van Oppen te Maastricht. De deelneming. Op het verzoek van het hoofdbestuur is dr. E. Jaspar, kantonrechter te Maas tricht, bereid bevonden het voorzitterschap te aanvaarden eener plaatselijke regelings- ccmmissie, welke inmiddels door hem is geconstitueerd en sinds eenige maanden met het voorbereidingswerk waartoe ook de vorming van eenige sub-comité'a behoorde een aanvang hcFt gemaakt. Deze commissie houdt terdege rekening met de omstandigheid, dat een Nederland sche Katholiekendag in het Zuiden, door omgeving en verhoudingen, een eenigszins ander beeld zal vertoonen dan die in het Noorden. Was men daar in hoofdzaak aan gewezen op de ingeschreven deelnemers, het is te verwachten, dat in het nagenoeg geheel katholieke Zuiden zich genoegzame belangstelling bij de bevolking zal ver toonen, om den vergaderingen althans den aigemeenen meer het karakter van groote volksvergaderingen te doen aanne men, dan zulks in confossioneel sterk ge- meengde steden als Utrecht en Den Haag, en zelfs in eene goeddeels katholieke stad als Nijmegen het geval was. In verband daarmede overweegt het plaatselijk comité bepalingen, teneinde het bijwonen van' enkele vergaderingen door niet-leden mogelijk te maken en den te verwachten toevloed te regelen. Omtrent deze en andere punten zullen te zijner tijd nadere bekendmakingen in de kath. pers volgen. Voor het oogenblik zij volstaan met dit verzoek te richten aan alle lezers, wien het denkbeeld der deelneming aan de vierde groote manifestatie van Kath. Nederland toelacht: Houdt uw Pinksterweek daar voor nu reeds vrij! BUITENLAND Frankrijk De verhouding tot de V. S. Het „eeuwige vredesverdra g". Volgens een telegram uit New York aan de „Petit Parisien" zal de Amerikaanscho gezant te Parijs Herrick, die zich thans in Amerika bevindt, op 14 Januari naar Frankrijk vertrekken. Hij zou voornemens zijn zoo spoedig mogelijk na zijn aankomst met Briand te spreken over het door ncm voorgesteldo „eeuwige vredesverdrag tus- schen Frankrijk en de Ver. Staten''. Herrick zou verklaard hebben, dat ook andere naties goed zullen doen dergelJJxe overeenkomsten te sluiten. Engeland De herziening van het Gebedenbeek. Door het Lagerhuis verworpen. Het lagerhuis heeft Donderdagavond liet wetsontwerp tot herziening van hel Prayer-book, dat reeds door bet hooger- huis was aangenomen, met 247 tegen 203 stemmen verworpen. De meeste katholieke leden van het la gerhuis onthielden zich van stemming. De verwerping van het herziene gebeden boek door het Lagerhuis is een'belangrijke gebeurtenis. Na de aanneming van bet ontwerp door het Hoogerhuis had wel haast niemand dit verwacht. Het is op zichzelf een zonderling feit, dat een lichaam van leeken over een door geeste lijke autoriteiten met groote meerderheid aangenomen kerkeüik ontwerp de laatste beslissing heeft, vooral daar in dit lichaam van leeken ongeloovige en non-conformis ten, Katholieken en zelfs een Hindoe zit ting hebben. Een dergelijke beslissing kan nooit godsdiensitg gezag hebben. De tegenstanders van de staatskerk, die er zeer velen zijn, krijgen door een beslis sing als die van Donderdag gelijk en of schoon de meeste bladen nog geen b«- schouwingen hebben, twijfelt niemana cr aan, of scheiding van kerk en staat is be langrijk dichter bij gekomen. In dit ver band verdient het argument van Baldwin voor aanneming nog opmerking. Volgens hem zou verwerping tot scheiding van kerk en staat leiden, en zou de nationale kerk deze niet overleven en dus uit elkaar vallen. Dit samengaan van kerk en staat achtte Baldwin voor het Britsche gods dienstige leven essentieel. Het is een op vatting, waaruit alleen af te leiden is, dat enkel het feit, dat de Anglikaanscbe kerk een staatskerk is. haar voor uiteenvalling behoedt, die, waar het de zuivere kwestie van het geloof aangaat, onvermijdelijk ware. Italië. Een veiligheidsverdrag met Griekenland. Volgens een bericht van de „Britlch United Press" uit Athene zal de GricksChe minister van buitenlandsche zaken Micha- lakopoclos binnenkort naar Rome gaan Het doel van zijn bezoek zouden onder handelingen zijn over het sluiten van een arb trage- en veiligheidsverdrag tusschen Italië en Griekenland. Het denkbeeld de :er onderhandelingen gaat van Mussolini uit die, naar te Athene als gerucht verluidt, zelfs geneigd zou zijn het Grioksche karak ter der door de Italianen bezette Dodeka- ncsos te erkennen en wellicht dat eilanden zelfs aan Griekenland over te dragen, als dit zich zou verbinden ze niet vooor stra tegische doeleinden te bezigen. Gratie aan verbannen priesters. De vijf priesters uit het bisdom Udine, die, gelijk bekend, indertijd uitgewezen werden, zijn door Mussol ni begenadigd en mogen zich weer vrij bewegen, onder con ditie echter, dat ze niet meer naar hun oude standplaatsen terugkeeren. Egypte Britsch commissaris in den Soedan vermoord. De Britsche districtcommissaris, kapi tein Ferguson, is door leden van den Nuer-stam bij het Gorr-meer, in den Soe dan. vermoord, torn hij een geschil tusschen de stammen trachtte te regelen. Een Grieksch koopman is eveneens ver moord. China. CANTON, STAD DES DOODS. Duizend huizen verwoest. Tweeduizend communisten gedood. Het agentschap „Indo-Pacifique" meldt dat tijdens de onlusten te Canton om streeks duizend huizen ter waarde van in totaal 22 mi lioen dollar zijn verwoest. Voorts zijn een paar duizend winkels ge plunderd Intusschen is het postverkeer hersteld Talrijke leden der roode troepen, dio zich onder de vluchtel ngen bevonden, zijn, naar gemeld, gearresteerd. Tot hen bchooren verscheidene agitatoren. Het aantal gedoode communisten be draagt thans tweeduizend. De straten zijn bezaaid met lijken. De aangerichte ver- woest'ngen leveren een treurig schouw spel op. Invallen in Sovjet-consulaten. Do Chineesche autoriteiten hebben gis termorgen een inval gedaan in het Sovjot- consulaat te Hankau en alle Russen en Chineezen. d'o er aanwezig waren, gear resteerd. Ook de consid-geuoraai te Canton is gevangenomen. Het Sovjet-consulaat te Sjanghai bleef gisteren gesloten en ambtenaren zijn be zig do archieven te verbranden. Enkele lagere ambtenaren van het consulaat zou den in Sjanghai willen achterb ijven, doch algemeen gelooft men, dat allen zullen moeten vertrekken, daar de nationa'isten ook te Sjanghai uitgebreide maatrege len tegen het commun'sme nemen. Alle Russen moeten zich laten inschrijven; de witte Russen moeten opgeven tot welke richting zij bchooren, of zullen anders als bo'sjewieken worden beschouwd. Dank zij de gebeurtenissen in Canton zijn de nationalisten zich nu ten volle be wust van de gevaren van het communis me Alle spoorwegen en openbare gebou wen in de Chineesche stad van Sjanghai worden thans bewaakt. Niemand mag zich na m ddernacht op straat bevinden. Ver der is een wet uitgevaardigd waarbij sta kingen onwettig worden verklaard Ongeregeldheden in Zuid-Korea. Represailles tegen Ch ineezen. Uit Korea wordt gemeld, dat do laatste dagen ernstige ongeregeldheden zijn voor gevallen in Zuid-Korea. De bevolking neemt wraak voor hetgeen zij noemt de on derdrukking door de Chineezen van de in Mandsjoerije gevestigde Koreanen. Amerika Een congres van Katholieke Negers. Belangwekkende cultureele vooruitgang. Enkele weken geleden had te New Yrk het derde congres plaats van Katholieke negers. Gedurende ai den tijd, dat de Ka tholieke negers over de Vereen.gde Stalen zijn verspreid geweest, hebben zij wel ïeuer jaar hun bijeenkomsten gehouden, maar üo vorige congressen ciroegen steeds ecu meer plaatselijk karakter. Ditmaal echter waren ouder voorzitter schap van mgr. Dunn, assistent-bisschop van New York, 73 afgevaardigden uit de verschillende staten, waar negers wonen, tegenwoordig, alsmede talrijke blanke en zwarte priesters, die met de zielzorg onder de negerbevolking zijn belast. Er waren ook delegaties van de drie congregaties voor negerzusters aanwezig, en vertegenwoordigers van neger-genoot schappen. Er werden geen politieke of partijbelan gen naar voren gebracht maar hel doel van deze bijeenkomst was: in den geest van liefde en eensgezindheid een nauwere saamhooriglie.d te doen ontstaan tusschen alle Katholieke negers; het bevorderen van de Kalhohlieke opvoeding en het ou derwijs der negers; de Kalhohlieke negers aau te sporen om deel te nemen aan de besprekingen der verschillende vraagstuk ken betreffende bet zwarte ras. Er werd besloten tot het oprichten van een eigen nieuwsblad voor de Katholieke uegers. Heel dit congres stond in het teeken van een groot verlangen naar verbreed.ug en verdieping van het praclische leven volgens de leer en beginselen van de Ka tholieke Kerk. Katholiek protest bij de Canadeesche regeering. In verband met de vervolgingen in Mexico. Draadloos wordt gemeld, dat het Roomsch Katholieke diocees van Ontario bij de Canadeesche regeering geprotesteerd heeft tegen de reis van den president van den Canadeeschen spoorweg naar Mexico voor onderhandelingen over de reorganisa tie van de spoorwegen aldaar, omdat de bevolking van Canada voor veertig pro cent uit Roomsch-katholicken bestaat. De vervolgingen der Roomsch Katholieken in Mex'co zijn in de geschiedenis zonder voorbeeld. De regeering van Canada ver klaarde echter, dat zij met deze reis niets to maken heeft. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in November j.l. 42.232.348.09 opgebracht, tegen 44.176.935.81 in November 1926. De opbrengst der wegenbelasting be droeg in November j.l. f 275.823.63. Raadsheeren in den Hoogen Raad. Bij K. B. zijn benoemd tot raadsheeren in den Hoogen Raad der Nederlanden mr W. A. van Woudenberg Hamstra, thans raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam en dr. F. Kranenburg, thans kantonrechter te Amsterdam. SPORT HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De herziening van het Anglikaansche of ficieele gebedenboek in het Britsche Lager huis verworpen. In Canton zijn, naar gemeld wordt, tweo duizend communisten gedood. Een congres van Katholieke negers in Amerika. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de oorlogsbe- grooting afgehandeld. De stemming heeft Dinsdag p!aats. (4de blad). De R.-K. Middenstandsbedrijfsraad hield te Utrecht een algemeene vergadering. (4de blad). Thans is ingesteld de staatscommissie om een onderzoek in te stellen naar de vraag: of en, zoo ja. in hoeverre en door we!ke oorzaken in den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tusschen df dodemprijzen en productiekosten eener- zijds en de opbrengst der producten an derzijds. (2de blad). Ingesteld Is een commissie met opdracht den Minister van Waterstaat van advies te d'enen omtrent de vraag, welke eischen aan banden zouden moeten worden qe- steld om voor de toepassing van de We- gcnbe'asting en van het Motor- en Rijwiet- regjement als cushionbandcn te worden aangemerkt. (2de blad). De Rijksmiddelen in November. (Ie b'ad). Tot raadsheer in den Hoogen Raad zijn benoemd mr. W. A. Woudenber Hamstra en mr. dr. F. Kranenburg te Amsterdam. (lste blad). Te Alkmaar is het congres van dsn Dio cesanen Bond van de vereen. „Voor Eer en Deugd" in het Bisdom Haarlem gehou den. (2de'b'ad). De 50 molens in de Schermer gaan ver dwijnen; het besluit van het polderbestuur tot efectrificafie door Ged. Staten goedge keurd. (2de blad). VOETBAL. Morgen geen wedstrijden. In verband met de onbespeelba arbeid van do terreinen zijn alle door do R. K Federatie, den D. H. V. B. en den N. V. B voor Zondag a.s. vastgestelde wedstrijden afgelast. KORFBAL. Alle wedstrijden afgelast. Door de gesteldheid der terreinen zijn alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden van den Nederlandschen Korfbalbond af gelast. LAWNTCNNIS. Den HaagKopenhagen. Gisteren is in de tonnishal Mariot te 's-Gravcnhage de wedstrijd Den Haag Kopenhagen begonnen. Bryan verloor van Petersen 2G, 4O, 1G; Timmer won van Ingerslec GO, G1, 0—6, G—1. Stand 1—1. ZWEMMEN. Miss Gleitze faalt. Uit Londen wordt aan de „Tel." gemeld: Miss Mercedes Gleitze heeft gisteren een poging gewaagd, om de Straat van Gi braltar zwemmende over te steken, doel' het is op een mislukking uitgeloopcn. Om half Irio gistermorgen begaf z.ij zich aa:i den mond van do Wad cl Ihoed, een stroom ongeveer 1500 M. ten Westen van Tanger, to water. Zij was in de beste stemming en vol goeden moed. Aanvankelijk was heb weer goed, doch naarmate de tijd ver streek, werd de zee ruwer en nadat zij do helft ha-d afgelegd moest zij wegens zee ziekte opgeven. De boot, die haar vergezelde, keerde naar Tanger terug. In totaal bleef zij 6—7 uur in hot water, gedurende welken tijd een gramafoon en een Spaansche guitaar- speler, de stemming er bij zwemster en be geleiders inhielden. Miss Hudson heeft thans besloten, geen notitie meer te nemen van het doen en laten van miss Gleitze en op eigen gele genheid haar poging te wagen, wanneer bet haar goeddunkt. Het is dus met heb spionneeren, althans van één zijde, afgo- loopen. ROEIEN. Jaarvergadering „Die Leythe" Donderdagavond hield de Lcidsche Roei en Zeilvoreeniging „Die Leythe" onder voorzitterschap van Dr. C. J. A. van Her eon haar 14de Jaarvergadering in „In den Vergulden Turk". Aan het door den secretaris uitgebrachte verslag ontlecnen wij het volgende: De toename van hot ledental had dit jaar een bevredigend verloop. De vloot werd wederom uitgebreid, zoo dat do Voreeniging thans, ten dienste van de loden, beschikt over 21 booten, waar van, ondanks het minder gunstige rnci- weor, dezen zomer ruim 3200 maal gebruik gemaakt word. De vergadering machtigde bet Bestuur, ook dit jaar eon nieuwe boot aan to koo- pen. In do wedstrijden, waaraau door ploe gen der Voroenigin gwerd deelgenomen, violen haar -1 eerste en 1 tweede prijs ten deel. De in October gehouden onderlinge wed strijden van den Westelijken Roeibond, waarop ploegen van vereenigingen uib Delft, Den Haag, Haarlem en Leiilon elkaar bekampton, werden dit jaar hier op 't Galgewator vcrroekl en slaagden, me-Ie dank zij 't mooie herstweer, uitstekend. Blijkens liet vorslag van den penning meester is do staat der financiën bevredi gend. Regelmatig wordt van de vroeger aangegane leening door uitloting afgelost. Met oen opwekkiug van den voorzitter aan 't adres van de jongere loden, om tij dig het vormen van ploegen voor het ko mende voorj: ar ter hand te nemen, werd do goed bezochte vergadering besloten. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift" Morgen zal de tweede wedstrijd der ho rnet ra in-compctitic gereden worden n.l. do 1 Iv.M.-tijdrit. De ofvning van liet club lokaal in Huize Nijdam is 10 uur. Aanvang i van den wedstrijd 10.15 uur.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1