De Staatsbegrooting in de Tweede Kamer IMCEZBHDEN MEDEDEELT VITANÖVA Levertraan Oorlogsbegrooting - De bezuiniging. „Tot hier toe en niet verder" haait Ml ET dien onaangenamen Levertraansmaak 0/ -lucht; bevat WEL AL de Vitaminen noodig voor ean krachtig gestel. Is 100 pCt. zuiver du allerwege geroepen, neen geschreeuwd wordt om bezuiniging, de bevolking nieuwe lasten op te leggen en voor de. Gemeente om nieuwe risico'» te aanvaarden? Op één enkel lid na heeft de vorige Baad zich reeds uitdrukkelijk in bevesti- gr- den zin uitgesproken, ja, meermalen is ook met klem op spoed aangedrongen, om dat hiervoor tal van redenen aanwezig werden geacht. Nog onlangs is den Raad een request ge presenteerd, onderteekend door alle inge zetenen, wonende langs den Niéuwveen- •schen weg en Achttien kavels, waarbij met aandrang gewezen werd op den onhoud- baren toestand van het water voor mensch en dier, speciaal in die omgeving. Het water van vroeger moet ook niet vergeleken worden met dat van thans. Vast staat immers, dat de motorvaartui gen veel bederf veroorzaken. Oudtijds kon men in den zomertijd goed Rijnwater inla ten, om dezelfde reden is echter dit water ook minder bruikbaar geworden. Flinke doorstraling bevordert de zelfreiniging van het water en dat Ï6 dan ook in veel geval len nog een middel om iet® te bereiken. In het algemeen kan echter gezegd wor den hiervan wil ik de Buurtschap Acht tienhoven uitzonderen, omdat aldaar geen motorschepen het water bederven en de bodem het bederf niet m de hand werkt dat bet water van thans lang niet meer is, wat het was uit den tiid van grootvader; dat voot dc zuiverbereiding, voor do brood- bakkerij, voor de besproeiing van planten en groenten goed leidingwater een belang is van de grootste beteekenis. Nog onlangs hoorde ik een veearts zeggen, dat opval lend meer ziekten onder varkens en ander vee voorkomt, naarma te het slootwater van Dl-'-1-1 er goede kwaliteit is. Het is nu eenmaal een feit, dat men een zaak graag bekijkt van één kant en wel ns-ir dien van het eigen voordeel. Men spiegele zich dan echter eens aan andere plaatsen, waar de waterleiding burger recht verkreeg. Daar toch zegt men vrij eenparig, ik zou desnoods nog liever do electriciteit missen, dan de waterleiding. Men zal aanvoeren, dat waar het regen water in een goede put wordt opgevangen, de behoefte toch alleen maar denkbeeldig kan zijn. Eerstens staat daar tegenover, dat de huizen met rieten daken in onze Gemeente van een regenput verstoken zijn en boevelen zijn er dit niet. Vervolgens bekijkt de daken eens met pannen gedekt. 'Een dikke laag stof bedekt ze, als een gevolg van de bij zomerdag bij voortdu ring opgejaagde wolken, wat wij voor lief hebben te accepteeren van ons huidig snel verkeer. De sporen van aanwezig geweest zunde vogels maken daar teekening in en het welig tierend groepsgewijs aanwezis-e mos geeft daar een beeld weer van een landschap. Bij regen verzamelen zich al deze merkwaardigheden in den dakgoot, waar vaak menig doode vogel rustig zijn rottingsproces ondergaat en als een heer- Hik afeietsel komt het regenwater in een put terecht cm nis „onschuldig en schade loos!" den weg naar onzen maag te vinden. Ivu weet ik wel, dat men door filtveercn veel goed kan maken, ep als het niet an ders kon, dan moest men er mee tevreden zijn. Doch waar onze huidige techniek ook op dit gebied zulke schitterende praesta- ties maakt, moeten ook wij daar gebruik van maken, zoowel om de gezondheid te bevorderen als on» het voordeel in verband met allerlei produceering. Bezie de kaarten eens, welke hiervoor worden uitgegeven, hoe uiteret klein de oppervlakte wordt in ons land, waar geen le? 'ingwater aanwezig is. Het tweede bezwaar, en dat is natuur lijk wel het cardmale punt, is de dubbel tjes-kwestie. Aannemende, dat een werkelijk goede berekening wordt gemaakt, dan weet men vooraf wat het kosten zal, dan kan althans een gemeente zien of en in hoeverre zij risico's op zich neemt. Voor de electriciteit heeft Nieuwkoop meer dan een ten gouds moeten leen en en draa gt daarvoor werke lijk een risico; niet zoo voor de waterlei ding, omdat tot de aansluiting verplicht kan worden, waartoe in de Bouwverorde ning, gelijk alom ten plattelande geschiedt, een bepaling opgenomen kan worden. De plicht wordt gelegd op den eigenaar, die ■door middel van den huur zich schadeloos kan stellen. .Zorgt hij niet voor de aan sluiting dan kan onbewoonverklaarring volgen. Het tarief regelt zich naar de uit gaven. Nu de lasten voor de bevolking. Voor de V'beiderswoningen, zoo luidt de aanbie ding van Bodegraven zal dit bedragen 8 10 gulden per jaar. Alzoo nog geen 20 cents per week. Dit is toch allerminst veel te noemen als men bovenaangehaalde be langen voor oogen houdt. Wie maakt er tegenwoordig nog bezwaar om 20 centen rit te geven voor een kleine route met de autobus, voor een potje bier, sigaretten, snoeperijen of prullerij en zou men dat dan in.et over hebben voor een zoo groot be lang? We gelooven het niet, zeker niet a-ls een maal do ondervinding tot leermeesteres zal zijn verkregen. Zij dit in een niet te yer verschiet. Criticus. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Groentenveiling. De Groentenvei- ™gen zullen met ingang van volgende ijeek slechts eenmaal per week plaats vin den en wel iederen Vrijdag. Stemmingen. Dat het wetsontwerp-Albarda inzake den zevenjarigen leerplicht, verworpen zou worden, was te voorzien. De Vrijheidsbond, die destijds als één man stemde togen de motie-Suring, gaf nu zoo waar haar stem aan het voorstel-Albarda. Na de verklaring van mej. Westerman, den vorigen avond, waarover de heer Ketelaar niet alleen blij de maar ook verwonderd was, kon dit ver wacht worden, maar het neemt niet weg, dat het eenigszms vreemd was. Vermeld zij hier nog, dat tot de voorstemmers ook behoorde de heer Arts van de R. K. V. P. Een-en-negentig leden waren voor deze stemming opgekomen. Een minuut later ging de Btembus rond voor de eerste voor dracht voor den Hoogen Raad. Toen wer den er nog slechts 80, bij de tweede voor dracht zelfs 68 en 63 stemmen uitgebracht! Gelijk te verwachten was, zijn de beiden, door den Hoogen Raad voor op de lijst van aanbeveling gebrachten, de heeren dr. W. A. van Woudenberg Hamstra, raadsheer in het gerechtehof te Amsterdam en de Amsterdamsche kantonrechter dr. F. Kra nenburg, door de Tweede Kamer als eer sten op de voordracht geplaatst. Nog werden een paar stemmingen gehou den naar aanleiding van ingekomen adres sen en toen werd de Oorlogsbegrooting verder behandeld. De Oorlogsbegrooting. Do heer Oud (V.D.) betoogt dat natio nale ontwapening een kwestie is, die ieder land voor zichzelf moet beoordeelen. De fout van Nederland is, dat het nog steeds de grooten blijft navolgen in dien zin, dat het er op na wil houden een oorlogsweer macht. De verdienste van dezen minister is, dat hij uitwassen weet af te snijden, een stre ven, waarvoor spr. waardeering heeft. Spr. merkt verder op, dat de rechtspo sitie der onderofficieren beter moet gere geld worden. Men verwijt den minister ook, dat hij te veel plannen maakte, alsof er vroeger vóór het. optreden van dezen minister, een „vaste lijn" gevolgd werd. De heer K. ter Laan (S.D.) betoogt, dat wij nooit verder zullen komen dan tot een schijnleger, dat nergens toe in staat zal zijn. In 1914 was er eenmaal een leger. Toen hebben de sociaal-democraten ook voor de credieten geetemd. Dr. De Visser (C.H.)De nationale gedachte overheerechte toen de nationale geschillen. De heer ter Laan (S.D.): Omdat er een leger was, konden de mogendheden maatregelen van one eischen. Spr. komt nu op de bezuinigingen en be toogt, dat een groot deel van de verlaging der uitgaven te danken is aan algemeene kostprijs verlaging. Verwijderd of bezuinigd is er niets. Wat moet er dan wel bezuinigd worden? Een kleiner leger moet er komen. Spr. zal nu dienaangaande geen voorstel doen, maar dit aanhouden tot aan de be handeling van de Dienstplichtwet. De heer T i 1 a n n s (C.H.) zal de mili tair-technische onderwerpen bespreken bij de wetsontwerpen dienaangaande, die óf zijn ingediend, óf zijn aangekondigd. Ten aanzien van het beleid van den mi nister sluit spr. zich aan bij hetgeen dr. De Visser zeidc bij dc algemeene beschou wingen over do staatsbegrooting. Het ver heugt spr., dat de minister een open oor heeft voor de zedelijke belangen van de militairen en hij maatregelen heeft geno men om het bezigen van vloeken en lieder lijke taal in de soldaten kamers tegen te gaan. De geestelijke verzorging van ons le ger acht spr. een belang van de eerste orde. Wat de bezoldiging der militairen be treft, zijn er nogal wat plooien glad te strijken. Gemengde Berichten. ONGELUKKEN. A ufo-ongeluk. Gisterenmorgen is té Groot Ammers een auto uit Gouda, bestuurd door den heer de J. door de gladheid in botsing gekomen met een mestwagen. De 32-jarige ongehuw de landbouwer Van Eijl, die den mestwa gen geleidde, werd ernstig gekwetst en in zorgwekkenden toestand 'n woning binncn- gedrairen; na eenigen tijd is hij overleden. De officier van justitie in Dordrecht werd van het gebeurde in kennis gesteld, maar heeft volgens de „N. R. Crt." het lijk vrij gegeven, daar er geen sectie op behoeft te worden verricht, omdat hier van schuld geen sprake is. De chauffeur was zoo ontdaan, dat hij zijn auto te Groot Ammers achterliet en per trein naar Gouda terugkeerde. Doodeüjke val. Te Delfzijl had de ruim 55-jarige haven arbeider G. Kemper het ongeluk in het ruim van het in lossing liggend zeilschip „Parma" te vallen, waarbij hij zoodanig werd verwond, dat opname in hot Acad Ziekenhuis te Groningen noodzakelijk bleek Daar werden 2 been-, een kaak- en oen sehedelfraktuur geconstateerd. De ongeluk kige ovorieed spoedig aan de bekomen verwondingen. Trap van een paard. De landbouwer A. B., wonende aan het Oudland onder Oudenbosch, kreeg van zijn paard zulk een trap tegen het hoofd, dat hij een ernstige hersenschudding bekwam en in hoogst bedenkelijken toestand naar huis moest worden vervoerd. Aan de gevolgen overleden. Aan de rijstpellerij van G. Kamphuijs' fabrieken te Zaandam is Maandag de 61- De huisvesting onzer soldaten kon hier en daar beter zijn. De bezuinigingen daar op keurt spr. niet goed. Over de ontwapening zal spr. niet veel zeggen, nu in het vorige voorjaar daarover principieel is gesproken bij het voor6tel- Ter Laan. Slechts wil hij wijzen op de ge varen, die speciaal van den kant van Rus land dreigen. Als deze kolos, tot de tanden gewapend, eens naar het Westen kwam op zetten, misschien zouden dan de heeren Ter Laan c.s. naar de wapenen grijpen om eigen land en vrijheid te verdedigen. Dan zou de nuchtere werkelijkheid gaan boven de propagandistische leer. Spr. wijst er op, dat bijna alle landen het dubbele lichtingspercentage hebben van ons land. Onze lichting is dus zeker aan den lagen kant en met het oog op de ligging van ons land aan te lagen kant. In verband met de knoeierijen te Woer den vraagt spr. of wel voldoende rekening wordt gehouden met de brieven van de Algemeene Rekenkamer en of de ambtena ren aan het departement van Oorlog niet te machinaal te werk gaan. Spr. komt ten slotte op het algemeen be leid van den minister. Deze heeft getracht, de begrooting zooveel mogelijk naar bene den le drukken. Met. de schroef, die aange draaid is, zit de minister nu op den bo dem. De uiterste bezuiniging schijnt clan ook bereikt. Laat de minister nu niet ver der gaan, want dit zou de druppel zijn, die den emmer doet overloopen. „Tot hier toe en niet verder!" roept spr. den minister toe. Dc kaderafvloeiing komt spr. allerminst onschuldig voor. De Minister van Oorlog, de heer La m b o o y, zegt, dat de regeering volko men haar plicht beseft, om de ontwapening internationaal te helpen bevorderen. Daar naast is het kabinet volkomen homogeen in de gedachte, dat een voldoende weer macht voor ons land noodzakelijk is. Spr. staat nog op het standpunt, dat in 1914 door de heele volksvertegenwoordiging is ingenomen. De inzet, die toen betaald is, is volkomen i gerechtvaardigd geweest. We hebben daar meer voor ons land dan vrede gekocht. Hadden wij dit niet gedaan, dan zou ons land zijji verwoest. De heer Duymaer van Twist (A. R.), wijzende op de sociaal-democraten: „Dat willen de heeren!" De heer Van Zadel h off (SD.)Dat laat ik mij niet zeggen De voorzitter hamert. De Minister meent, dat wij met een betrekkelijk geringe bewapening voldoen de veiligheid kunnen verkrijgen. Wij moe ten speciaal op verdediging zijn ingericht. De minister wijst op den grooten terug gang der begrootingen de laatste jaren en zegt, dat dit toch allerminst een meedoen is aan den strijd om bewapening. Als het gevaar voor oorlog in de toekomst voor de deur staat, zal het Ncdcrlandsche volk evenveel werkelijkheidszin hebben als in 1914. De soc.-democratcn willen nu geen actie voeren voor dienstweigering, maar willen in tijden van ernstig gevaar de re geering naar de keel grijpen, blijkens de redevoering van den lieer Van Zadelhoff. Als dat zoo is, laten de heeren dan weten, dat de regeering ten krachtigste alle rechtsmiddelen zal toepassen, die haar ten dienste staan. Maar spr. heeft het vertrou wen, dat in tijden van gevaar het hart van alle Nederlanders gelijk zal kloppen. De heer Duymaer van Twist (A. R.): Zij snijden alleen maar een beetje op. De Minister wijst er op, dat in Oos tenrijk de sociaal-democraten zelfs vragen om soldaten om de neutraliteit te verde digen. De minister zal lieden zijn rede voort zetten. jarige B. Bunders door een vallende baal rijst getroffen, tengevolge waarvan zijn rugt+egraaf is gebroken. Gisterenmiddag is de man overleden. Nekkramp. In de barakken te Deventer is een 17-ja- rig ipeisje aan nekkramp overleden. Overleden. Op 6 December is de veerboot van den 78-jarigen veerman L. Haas door de sleep boot Wilbingcr Waard aangevaren, waar bij H. te water geraakte. Dinsdagavond is H. in bet R. K. Ziekenhuis te Lobith aan dc gevolgen van dit ongeluk overleden. Ernstige branden. Veel vee in dc vlammen omgekomen. Gisterennacht is te Hervelt in dc Betuwe de kapitale boerderij „de Moordakker", bewoond door den landbouwer Langendijk en eigendom van dr. v. d. Hoeven te Nijr megen, totaal afgebrand. 24 koeien, meest stamboekvee, kwamen in de vlammen om. benevens 3 kalveren, 6 paarden, waaronder 2 schoolpaarden en een trekbok. Vorder gingen veel landbouw gereedschappen ver loren alsmede een auto, een prootn partij gedorschlc tarwe en liet veldgewas. Dc bewoners werden, toen alios in lichte laaie stond, met mooite gered, Do oorzaak is onbekend. Een en ander was zeer laag verzekerd. Schoenwinkel uitgebrand. Gisteren namiddag is te Woensel in do Hemelrijken, de schoenwinkel van J. Spicrings. totaal uitgebrand. Toen de brand woedde waren de bewo ners niet thuis. De brandweer kon de brand tot dit perceel, hetwelk tusschen een lange rij van woningen staat, beperken Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in bet duister. Assurantie dekt de schade. HET LIJK IN HET DUIVENHOK. De fwee verdachten aangehouden. Door de politie te Gorinchem zijn gister aangehouden H. P. en K. M., de twee Hagenaars, die verdacht worden betrokken te zijn bij den dood van de Duitsche dienstbode, wier lijk in de Waalhaven te Rotterdam in een duivenhok drijvende werd gevonden. Zij worden heden naar Den Haag over gebracht. Een worsteling met een gemaskerden inbreker. Een kranige Trouw Gisternacht werd de echtgenoote van J v. d. B. op Urk wakker door eenig ge stommel. Zij zag dat zich iemand in de slaapkamer bevond. Onmiddelijk sprong zij liet bed uit, doch de dief greep haar bij de keel, waarna een korte worsteling ontstond. De indringer slaagde er ten slotte in zich los te rukken en te ontsnap pen. Bij onderzoek bleek hij een geld kistje met 110 te hebben meegenomen Daar hij zijn gelaat zwart had gemaakt, is omtrent zijn identiteit niets bekend. Een driftig arrestant. In een café in de Willemstraat te Utrecht werd op verzoek van de Haagsche politie een zwerver aangehouden. De man werd overgebracht naar den hulppost aan het Vredenburg. Zonde?* dat daartoe aan leiding bestond, trok hij een mes en ging daarmede de agenten te lijf. Een worsteling ontstond, waarbij de man zichzelf vrij ernstig aan een der handen verwondde. Hij moest onder behandeling worden ge steld van den geneeskundigen dienst. Ver volgens is hij ter beschikking gesteld van den commissaris van de tweede afdeeling, wegens misdrijf tegen het leven gericht. Zich van hun kinderen ontdaan. Bij een echtpaar in de huurt van Axel vervoegden zich de vorige week een man en een vrouw met twee kinderen, waarvan het jongste nog geen maand oud was. Ze gaven te kennen in deze streek werk te willen zoeken en vroegen de huisvrouw of ze zoo lang op hun kind wilde passen. Deze stemde daarin toe. doch toen na eeni- «re dagen de vreemdelingen nog niet wa ren teruggekeerd om het kind te halen, werd de politie metl het geval in kennis gesteld, die een onderzoek instelde en de vreemdelingen opspoorde. Het bleek een Belgisch echtpaar te zijn. dat zich blijk baar on deze wijza van hun kinderen wilde ontdoen. Storing in het Electriciteitsnet van Noord-West-Utrecht. Uit Mijdrecht wordt gemeld; Bij de werk zaamheden, welke gisterenmorgen vanwe- ee de Drinkwaterleiding NoordWest Utrecht aan den weg onder Ter Aa werden uitgevoerd, had een der arbeiders het on geluk met een pikhouweel de in dien weg gelegen hoogspanningskabel (10.000 volt) van de N. V. P. U E. M. door te slaan. Wonder boven wonder kwamen bij dc kortsluiting, die hierdoor ontstond, geen persoonlijke ongelukken voor. Een en ander had echter tengevolge, dat het geheele ten westen van de Vecht gele gen gedeelte dezer provincie te circa half tien zonder stroom kwam, waarvan de ver schillende bedrijven groot ongerief onder vonden. Te dezer plaatse stelde men rich echter onmiddellijk in verbinding met Noord- Holland met liet resultaat, dat men le on geveer half elf weer stroom had. doch thans van de P. E. N. Nederlandsch volksleven. De heer D .T. van der Ven heeft Maan dag „de ouwe Sunderklaasvicring" op Te xel op een film doen vastleggen. Deze film zal deel uitmaken van oen film, welke ge titeld zal zijn: Nederlandsch volksleven rond de Zuiderzee. De opnamen geschiedden met zoeklicn- ten van de genie le Utrecht, door het de partement van oorlog voor dit doel be schikbaar gesteld. Nerierlandsche kapitein in Engeland veroordeeld. I. St., kapitein van bot Nederlandsche stoomschip „Zaanland", is voor het poli tiehof te West Ham veroordeeld tot 85 pd. st boete wegens het verduisteren van een groot deel der zich aan dek bevindende la ding hout. Naar de Koningin om raad. Aan hel station te Apeldoorn arriveerde met den trein uit Zwolle een 18-jarig jong- mcnsch. dat een taxi aanriep naar het Koninklijk Paleis. Don portier verzocht bij om een onderbond met H. M. de Koningin Dc portier vond het gowenscht de politie op te bellen, die den jongeman met z'n taxi naar het politiebureau vervoerde. Bij onderzoek bleek, dat hij het ouderlijk huis was ontvlucht uit vrees voor zijn buurman, die hom telkenmale bedreigde. De politie heeft hem naar de ouderlijke woning terug gebracht. BuStestB- Berichten ONGELUKKEN. ANGSTIGE UREN VOOR LIVERPOOL. De stad in brandgevaar. Liverpool staat op het ooge.nblik aan een erpsfig brandgevaar bloot. De kiel van de tankboot „Seminole" is namelijk aan den over het water en worden met den stroom duizend ton petroleum verspreidden zich over het water en woren met den stroom naar do stad meegevoerd. De politiemacht :s gemobiliseerd en patrouilleert langs do oevers der rivier, om (e voorkomen, dat er brandende voorwerpen in het water worden geworpen. Motorbarkas op de Rangoon-rivier gezonken. Tion slachtoffers. Een motor-barkas van een Ghineeeche fabriek is op do Rangoonrivfer in aanva ring gekomen met een 6toombarkas. Do motorbarkas met zeventien Chineescbe passagiers aan boord, zonk. Zeven Chinee- zen wenden gered. Onder de slachtoffers waren kinderen en vetrwanten van den fabriekn-eigenaat. Mijnongeluk. 4 d o o d e n. Reuter seint d.d. gisteren uit Londen: Bij een ontploffing in een kolenmijn te Whitehaven zijn vier personen om het lo ven gekomen. Zware storm aan de kust van Finmarken. Visschersbooten vergaan. Een vreeselijke storm heeft de visschers- vloot aan de kust van Fïnmarken overval len. Een visschersboot met een equipage van drie man is verpaan: de rmvarendon kwamen om het leven. Vier andere vis schersbooten worden nog vermist. In do haven is door den storm groote schade aangericht. Bandieten-overval op een trein. Vuurgevecht met d« spoorwegbeambte». De methodes van het wild* westen zfin Dinsdag, ook in Pennsylvania in pracfïjk gebracht. Een bende van 15 band'of^n he"ft nameTijk een goederentrein ongehouden nabij T.anehorne en zich. na een vnur"-©- vecht met bet treinpersoneel, met een psr- zijde ter waarde .an 50OOO do^nr >n auto's uit de voeten eemaakt. Fen der ban dieten werd rewond. doch kon toch nog ontsnapnen. Men gelooft, dat centje leden der bende zich in den trein bevonden n dezen on een afgesproken plaats tot stil stand hebben gebracht foor aan de nood rem te trekken. In dit district hebben 'n den laatsten tiid veel diefstallen van riïde uit treinen en vrachtauto's plaats gehad, doch de notitie heeft de daders nog niet kunnen arrestee- ren. Een smokkelbende gearresteerd. Waaronder twee Neder landers. Te Dusseldorp hebben do douanen in een restauratie bi; het hoofdstation zeven personen in arrest genomen, onder wie twee Nederlanders, die sedert twes jaar juweelen en diamanten, gouden horlogee enz. uit Ncderiand smokkelden. Voor een waarde van 100.000 mark is in beslag genomen. Aanslag op Toulons burgemeester. Daad van «en xicl6iiekc? Gisteren is op den burgemeester van Toulon, Rion, een aanslag gepleeed Tij dens zijn spreekuur verscheen gisteroch tend als eerste bezoekster de weduwe van een in den ooriog gesneuvelden officier Zonder een woord te zeggen. trok de vrouw een mesje uit haar handtas'ch. liep daarmee op den burgemeester toe cn paf hem verscheidene steken in don boven arm en de rechterwang. Toen liet zij zich door de toegcsneMe ambtenaren an-estpe ren. Over de motieven van den aanslag tast men geheel in het duister. Men vermoedt echter dat de daderes zielsziek is. On weg r.aar het politiebureau mompelde zij name lijk voortdurend op tevreden toen: ..Ik ben gelukkig. Ik heb mün schandaal". Vader en zoon ter dood veroordeeld. Gevangenisstraffen voor medeplichtigen. Voor het Sclnvurgericht to Neuruppin hebben terechtgestaan de arbeider Willy Peest uit Cllhlsdorf en zijn vader, beschul digd, resp. van moord en aanstichting tot moord. In verband met deze zaak hadden zich eveneens de vrouw en dochter van den ouden Peest te verantwoorden. De arbeider Walter Sünder, die vroeger tezamen met Peest een lange reeks diefstal len bad gepleegd, onderhield n.l sedert eenigen tijd relaties met de 16-jarige doch ter Willy Peest Doch dc familieleden van het meisje waren er op tegen en wilden zich van hem ontdoen, door le trachten hem over te halen Gühlsdorf te verlaten. Toen Sünder dit weigerde en bovendien dreigde met aangifte van de gemeenschap pelijke gepleegde diefstallen, besloten va der en zoon hem te vermoorden. Zij be reikten hun doel door Sünder mede to ne men naar het bosch om te gaan houthak ken. Daar gekomen sloegen zij hem dood. Willy Peest en zijn vader werden we gens moord, gemeenschappelijk gepleegd ter dood veroordeeld: de vader werd bo vendien wegens koppelarij tot zes maan den gevangenisstraf" veroordeeld. De moe der werd wegens liet verhelen van moord en koppelarij tot 2 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld en dc dochter, wegens hot verzwijgen van oen voorgeno men moord, tot 1 jaar en 2 maanden ge vangenisstraf Een 83-jarige moordenares. Uit Cimicz bij Nice werd gemeld, dat daar een schandelijke misdaad gepleegd is ten huize van een oude dame, dé met haar dienstbode samenwoonde. De dienst bode was door bijlslagen gedood, dc oude vrouw was onder bedreiging met hetzelfde lot een som gold afgezet. l'Oeuvre komt nu niet de volgende op zienbarende mededeeling: Gedurende 24 uur beeft men naar aanleiding van het verhaal geloofd, dat een gemaskerde ban diet de villa was binnengedrongen cn de oude dienstbode had vermoord Maar na een langdurig verhoor heeft mevrouw Gor- tois, do eigenaresse van de villa, Lekend, dat zij zelf de daderes was. Na een onbe langrijk twistgesprek heeft zij haar dienst bode met een bijl de hersens ingeslagen. Het drama had zich 's avonds om 7 uur afgespeeld. Do moordenares, die 83 jaar oud is, had een gedeelte van den nacht besteed om een mise en scène in elkaar lo zetten, ten einde de politie te kunnen mis leiden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7