De Maria Gijzensteeg. Eenige belanghebbenden hebben zich tot B. en W. gericht met het verzoek, te be- vor eren, dat de Maria Gijzensteeg, vor mende een verbinding tusschen de Haar lemmerstraat en de Oude Vest, op Zon- en ïecstdagen, en voorts des avonds en des juk hts, voor het verkeer wordt afgesloten. In overeenstemming met den Commissar ies van Politie komt B. en W. dit inder daad, ten einde vervuiling en andere on- gi'tt erischte toestanden tegen te gaan, wel wenschelijk voor, terwijl de Maria Gijzen steeg op de gestelde tijdsn wegens de on- midiiel'ijke nabijheid van de Klimmende Ltcuwsteeg en liet geringe verkeer zon der bezwaar kan worden gemist. Met auessanten werd een regeling gemaakt, volgens welke zij toestemming verleenen, de van gemeentewege en op kosten van de genuente te plaatsen ijzeren hekken in de mtifon hunner panden te bevestigen en een van hen zich met het tijdig openen en slui ten der hekken belast. Voorts werd over eenstemming bereikt met de aanwonenden ovér de na te noemen tijden van openen en s uiten. Overeenkomstig het advies van de Com missie van Fabricage geven B. en W. als- nu in overweging: a. voor zooveel noodig te verklaren, dat de Maria Gijzensteeg gedurende de maan den April tot en met September van deB namiddags 8 uur, en gedurende de maan den October tot en met Maart van des na middags (J uur, tot des voormiddags 7 uur, en voorts op Zon- en Feestdagen geduren de den geheelen dag, voor den openbaren dienst niet meer bestemd is; b. hun College te machtigen in verband met de sub a bedoelde afsluiting van de Mnria Gijzensteeg het noodige te verrich- DE MOORD TE AMELAND. Voor de rechtbank te Leeuwarden werd g:storen de zaak tegen den 19-jarigen C. de G. te Nes, boerenarbeider, behandeld De behandeling was 23 November uitge steld, daar toen wegens den lagen water stand de getuigen niet konden komen. Belli, word ten laste gelegd, dat hij op 12 Juli opzettelijk en met voorbedachte rade J. Kooiker van het leven heeft be roofd, door een revo'verschot in den rug. K. is 7 dagen later in het Bonifaeushos- pitaal te Leeuwarden aan de bekomen ver wondingen overleden. In de zaak werden 10 getuigen ge hoord. Bekl. bekende de daad te hebben bedre ven evenwel niet met voorbedachten rade. De subst. off. was in zijn requisitoir van meen mg, dat de moord wel mot voorbe dachten rade bedreven was. De eisch van 8 jaar gevangen s- straf. De verdediger mr. Hepkema voerde verzachtende omstandigheden aan. Hardhandig s:njeur. Mishandeling van een archi tect in Den Haag Voor dé rechtbank te Den Haag is behandeld de zaak tegen den bouwkundige G. Th. M wien zware mis handeling was ten laste gelegd van den architect v d. Bergb Deze mishandeling geschiedde bij „Bronovo" in de Laan van Moordervoort. Dr Filet verklaarde, dat opneming van den heer v. d Bergh. die een lichte her senschudding had gekregen, in 't zieken hui Bronovo noodzake'ijk was. Hij achtte het aan v. d. Bergh toege brachte letsel van zeer ernstigen aard. Gevaar voor bet leven was er echter niet. Voorts heeft de heer v. d. Bergh een ze nuwaandoening in zijn oogen gekregen, hetgeen een vermindering van het gezichts vermogen ten gevolge heeft gehad, welke van blijvenden aard zal zijn. De heer v. d. Bergb. hierna gehoord, zeide, dat hij op zekeren dag uit de Zout manstraat kwam aanrijden met zijn auto; van rechts uit de richting Zeestr. kwam toen met groote vaart ook een wagen aan Getuige liet voldoende ruimte over om dezen auto te laten passeeren. De auto stopte echter en verdachte begon tegen ge tuige te sche'den. De heer v. d. Bergh had toen aan eenige voorbijgangers gevraagd, of zij dat gehoord hadden. Verdachte is toen uit zijn auto gestapt; hij kwam met de rechterhand in den zak heel kalm naar getuige toe, doch toen hij dichtbij geko men was, gaf hij hem plotseling een slag. Getuige wilde toen uit zijn auto stappen, waarbij hij zijn hoofd moest bukken met hot oog op de kap. Plotseling kreeg hij echter meer k'appen op zijn hoofd, waar na hij in elkaar zakte. Later heeft hij ver nomen. dat men hem naar Bronovo heeft gebracht, waar hij eerst den volgenden morgen weer tot bewustzijn is gekomen. Getuige legde een medische verklaring over, waaruit blijkt, dat zijn gezichtsver mogen tot op een derde is verminderd. De officier van Justitie, mr Rijkens, achtte bet optreden van verdachte hoogst onbehoorlijk. Spr. vroeg schuldigverkla ring wegens zware mishandeling en ver oordeeling tot een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger mr. Van Hacften wees er op, dat bij verdachte sprake is van een verminderde toerekeningsvatbaarheid Pleiter achtte een psychiatrisch onder zoek echter niet noodig. doch meende, dal hier een voorwaarde'ijke veroordeeling zeer op haar plaats zou zijn. zoonoodig met een langen groeftijd en desnoods met bij zondere voorwaarden. Vo'gens den officier zijn er absoluut geen termen voor een voorwaardelijke veroordecling. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Verbreeding Potterstraat te Utrecht. De s ta-i n-d en-w eg gaat verdwijnen. De Utrechtsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de onteigeningszaak van hot 1 perceel van Do Waal, „de sta-in-den-weg" in de verbreed* Potterstraat aldaar. De deskundigen hadden de tegenwoordige waarde geschat op 65.000. De rechtbank bepaalde deze echter op I 74.316, plus de rente a 6 procent van 8 Juni 1927 af cn besliste verder, dat iedere partij zijn eigen proceskosten zal betalen, alsook die der deskundigen. De rechtbank heeft de onteigening dus uitgesproken en zal binnenkort ook deze verkcersbelemmering in den drukken, grooten verkeersweg verdwijnen. Z'n schoonvader toegetakeld. Een familietw'st was aanleiding dat L. M. N. v W. uit Kedichem, in d enst bij het 3e leg. inf. te Bergen op Zoom, ge detineerd te Den Bosch, zijn schoonvader te Hendrik-Ido-Ambacht zoodanig met oen mes toetakelde, dat de getroffene zeer ernstig aan bloedverlies leed. Hij had steek- en snijwonden in borst, rug, zijde en aangezicht. Zijn be do wan gen waren van den mond tot de ooren tot op het slijmvlies doorgesneden. Zelfs voorhoofd en lip waren doorgehouwen. Verdachte was voor den Krijgsraad te Den Bosch diep onder den indruk en schreide al maar door Een jaar, uitspraak negen maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Brandstichting te Nijmegen De Arnhemsche rechtbank deed uit spraak in de zaak van J. H K koopman te Nijmegen, die terecht heeft gestaan we gens opzettelijke brandstichting in zijn woning aan de St. Annastraat te Nijme gen in den nacht van 8 op 9 Februari j.l. Overeenkomstig den eisch van het O.M. werd verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met bevel tot on- middel'ijke gevangenneming. FINANCIEN EN UECONJMIE. BINNENLAND. Kerkelijke leeningen. Het Pauselijk Liefdewerk van den H Apostel Petrus, gevestigd te Rome, geelt een 5 pet. Obligalieleening uit, groot 750.000, loopendo 204 jaar, uiterlijk, af losbaar 1 Juli 1948, (zijnde de 2e tranche der lecning groot 1.500.000 waarvan in 1927 reeds 750.000 geplaatst), tegen een koers van uitgifte van 99 3/4 pet. De in schrijving is vanaf Maandag 19 Dcc open gesteld o.a bij Duynslee en v. d. Velden te Leiden. In de toelichting van den prospectus wordt o.a. gezegd: Het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus is een missiegenootschap van den H. Stoel, als zoodanig opgericht in 1920 en gesteld onder het gezag van de H. Congregatie tot Voortplant'ng des Ge- loofs, die het bestuur benoemt, waaraan het genootschap rekenplichtig is en in welker Paleis te Rome het zijn zetel heeft. Deze leening staat dus ook onder haar toe zicht. Het Liefdewerk is door den H. Stoel op gericht om de middelen te verschaffen, welke de H. Kerk behoeft om in de missies inlanders tot priesters op te leiden en al dus de definitieve organisatie der H. Kerk voor te bereiden en tot stand te brengen. Het liefdewerk telt verschillende natio nale afdeelingen. In Nederland alleen telt het Liefdewerk reeds 750 (in 192G 700) parochiale afdee lingen op ongeveer 1200 parochies, met meer dan 140.000 (in 1926 120 000) con tribuanten, en dit getal groeit nog geregeld aan. De sterke ontwikkeling van het nationa liteitsgevoel gedurende de laatste jaren n Nederlandsch-Indië, Engelsch-Indië, Ja pan, Korea, China en Afrika dringt tot spoed hij het bouwen van nieuwe semina ries, waar een inlandsche clerus, in staat om binnen korten tijd zelfstand;g het De- stuur der Kerk in zijn vaderland te voe ren, kan worden opgeleid. Derhalve heeft het Centraal Bestuur van het Pauselijk Liefdewerk te Rome in 1926 besloten lot uitgifte van een obligatielee- ning groot 1.500.000. Hiervan werd de eerste tranche ad 750.000 in het begin van 1927 binnen enkele weken geplaatst. Thans wordt de inschrijving opengesteld op de 2e tranche. Het bestuur der Nederlandscbe Stïcu- ting „het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus" gevestigd te Breda (Nationaal Directeur of Voorzitter: Rector Th. M. P. Bekkers te Voorschoten), is door het Cen traal Bestuur voorzien van de noodige volmachten, en belast met den dienst dezer leening. Door deze transactie® is bereikt, dat «et bouwtempo der nieuwe seminaries aan merkelijk kan worden versneld. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Junloren-Compeiiiie. Voor Zondag 18 December a.s. konden geen wedstrijden voor Junioren-elftallen vastgesteld worden daar alle terreinen, door wedstrijden van hoogere elftallen dei- respectievelijke vereeniging, bezet zijn. D. HAVERKORN, CompeliLieleider WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Milaan. De Zesdaagsche Wielerwedstrijd te Mi laan is geëindigd met een overwinning van het Italiaansche koppel BindaOi- rardengo In het laatste uur hadden 20 sprints plaats, waarvan er zeven auor Van KempenPiemontesi gewonnen wer den, die zich hierdoor van de tweede plaats verzekerden. Het eindklassement luidt: 1. BindaGi- rardongo 931 p. (3754 K.M.). Op één ron de: 2. Van KempenPiemontesi 1031 p.; 3. BestettiDinalo 822 p.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6