DONDERDAG 15 DECEMBER 1927 19e Jaargang No. 5746 Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling ifoor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij onze AgenteD 20 cent per week f2.60 pey kwartaaL franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT) Gewone edverlentlén 3P eenl per regel Voor Ingezonden Mededeeliogen wordt het s duhttele van bet tarief Berekend. 3 Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur. koop en verkoop f0.50 011 NUMMER BESTAAT UIT TWFF BLADER- De belangrijkheid van de politiek. In de December-aflevering van het tijd schrift „Dux" houdt „Neomagensis" een beschouwing over „Jeugd en Politiek". Hij bepleit het denkbeeld, dat op het Patronaat twee cursussen zullen worden gegeven: de eerste over de inrichting van onzen parlementair geregeerden staat, d9 tweede over doel en wezen onzer politieke partijen, getoetst aan de Katholieke leer. En dan wijst de schrijver er op, dat de jeugd gewezen dient te worden op de b e- langrijkheid van de politiek. En hij doet dit zóó, dat ook zij, die de jaren der jeugd achter zich hebben, er misschien wel eenig nut uit kunnen trekken, een of andere les voor zichzelf.... Hij schrei dan: „Deze lessen (de bovenbedoelde cursus sen) geven dan ongezochte gelegenheid te over, om de jongelui diep te doen beseffen, van welk een enorme beteekenis voor 't ze delijk en stoffelijk welzijn van land en volk en tevens voor den bloei der Kerk en 't heil der zielen een goede Regeering ia. Met voorbeelden uit de geschiedenis van alle tijden en van schier alle landen en belaas ook met exempels uit onzen tijd (Rusland, Mexico) is hun zoo gemakkeiu levendig voor oogen te stellen, waartoe een alechte goddelooze Regeer mg leidt en welk zegen voor een volk een goede chris telijk georiënteerde Regeering is. En wijs hen dan met nadruk op de ver antwoordelijkheid, die in een parlementair geregeerden staat elk staatsburger draagt Niet genoeg kan 't beklemtoond worden, niet diep genoeg ingeprent, dat elk kiezer verantwoordelijk is voor zijn stem, jegens God en zijn geweten. Dat 't van de kiezers afhangt, welke Regeering het volk zal heb- Dat 't recht te mogen kiezen in zicti sluit een zwaren plicht en met zich brengt een niet af te wentelen verantwoor delijkheid. Wek en versterk vooral hun verant woordelijkheidsbesef, want daaraan ha pert het bij menig kiezer maar al te zeer, hij voelt niet 't gewicht der verkiezings daad. Geef de jeugd een groot denkbeeld van de belangrijkheid eener verkiezing en dus ook van de belangrijkheid der pol.tieke organisatie. Onze jonge mannen en vrou wen moeten, na zich een duidelijk begrip van het parlementaire regeeringsapparaat te hebben gevormd en na behoorlijk inge licht te zijn over wezen en streven der po litieke partijen, diep beseffen, welk een fewichtige, hoogst verantwoordelijke daad zij later zullen stellen door 't uitbrengen hunner stem. Zij moeten na deze lessen ook begrepen hebben de noodzakelijkheid der politieke organisatie. En hiermee heeft o. L het patronaat rijn taak ten opzichte der politiek vervuld, jegens de Partij gedaan wat dee patro- naats is". Wij gelooven inderdaad, dat niet genoeg de gelegenheid wordt aangegrepen, om de jeugd op de groote beteekenis van de po litiek te wijzen! Men wil de jeugd niet in de politieke actie halen dat kan goed en zelfs ge boden zijnl Maar dat wil toch niet zeg gen, dat men ben niet over de politiek kan «preken. Dit is een even verkeerde opvat ting, als dat niet op politieke plichten tou mogen worden gewezen in sociale or ganisaties of in de kerk, omdat de poli tiek buiten de sociale vereenigingen en buiten de kerk moet blijven! Voorkomen moet worden, zooveel moge lijk, dat de jeugd, eenmaal volwassen ge- Worden, ten gevolge van onkunde en niet- begrijpen zoo onverschillig ten opzichte *an de politiek zou staan aLs, helaas, vele Volwassenen op heden. BUITENLAND Duitschland Brunswijks nieuw Ministerie. Uitsluitend sociaal- f democratisch. Gisteren heeft de Brunswijksche Landdag «et nieuwe ministerie gekozen. De keuze hierbij op drie sociaal-democraten ge- tellen. Engeland Wijziging van hei Prayerbook. Het Hoogerhuis aanvaardt de voorstellen. Het Hoogerhuis heeft de voorstellen tot wijziging van het Engelsche gebedenboek met 241 tegen 88 stemmen aanvaard. De oorlogsverliezen. De slachtoffers der luchtaanvallen. In het Lagerhuis deelde de onderminis ter voor de luchtvaart, in antwoord op een vraag, mede, dat er gedurende den oorlog in Groot-Brittannië 1117 burgers door de Duitsche luchtstrijdkrachten werden ge dood. Roemenië. DE ONLUSTEN IN ZEVENBURGEN. Strafmaatregelen. 113 personeD voor den krijgsraad. Naar aanleiding van de onlusten in Oradea Mare (Groot-Wardein) heeft de Roetneensche regeering besloten den pre fect van bet departement Bihor en de po- lilieprefecten van Oradea Mare en Cluj (Klausenburg) van hun functie te onthef fen. Er zullen 113 studenten en burgers voor den krijgsraad worden gedaagd. De regeering heeft een crediet van vijf millioen toegestaan voor het herstel der beschadigde synagogen. Een poging der studenten om te Boeka rest een algemeene staking uit te lokken "is mislukt. Met ingang van morgen zullen alle uni versiteiten worden gesloten. In den Roemeenschen Senaat heeft de Klausenburger hoogleeraar Boila de regee ring geïnterpelleerd over de plunderin gen. Hij zeide, met eigen oogen zes ver woeste synagogen te hebben gezien. De minister van binnenl. zaken Duca antwoordde, dat het gebeurde een schande, een donkere bladzijde was in de geschie denis der studentenwereld. Hij sffPSk er zijn leedwezen over uit en beloofde be straffing van alle schuldigen. Litauen. Opnieuw spanning in Litauen. Ontevredenheid over Genève. Uit Kowno wordt gemeld: De binnenlandsche toestand in Litauen is opnieuw uiterst gespannen, nadat tijde lijk een zekere mate van ontspanning was ingetreden Dit is een gevolg van het feit, dat de premier Woldemaras zieh met hand having der formeele Litausche reserves ten aanzien van het Wilna-gebied bereid heeft verklaard, den tusschen Polen en Litauen bestaan hebbenden oorolgstoe- stand als geëindigd te beschouwen en zien Poolschen eedeleeeerde afgelegde verkla ring, da Polen de politieke onafhankelijk- bid van Litauen niet zal aantasten Men is te Kowno van oordeel, dat Li- tanen door de beoindiging van den oor logstoestand practisch afstand van het Wilnagebied heeft gedaan en dat nu gelei delijk ook Polen's wenschen naar een her stel der consulaire en d:plomatieke betrek kingen tusschen de twee landen vervuld zullen worden Woldemaras heeft, naar de in breode krincen heerschende mee ning. ondanks zijn tegemoetkomende hou ding niet die concessies van Polen kunnen loskrijgen, die een minder rechtsstaande Litausche regeering ten deel gévallen zou den zijn. De opwinding is te grooter, aangezien het juist de nationalist Woldemaras Is ge weest. die de stelling: „Zonder oplossing der Wilna-kwestie geen onheffing van den oorlogstestand" heeft prij3 gegeven. De hoop, door een rigoureuze handhaving van den oorolgstoestand het Wilnageb:ed in economisch opzicht te ruineeren en Polen als gevolg daarvan te d win een, het nnn Litauen terug te geven, is thans definitief beeraven. ZoowpI het groote rechtsche blok der chrsteli.ik-democraten als de linksche op positie loopen thans gemeenschappelijk te gen de „pro-Poolsche politiek" van Wol demaras storm en zij willen den premier dwingen, een regeering der groote coalitie te vormen. Het streven om Woldemaras op zii te zetten, vindt steun hij het leger, dat Woldemaras tot dusver als een der hechts te peilers van zijn hewind heeft be schouwd Bij de weermacht heeft Wolde maras door zijn verzoenende houding te Genève eveneens een groot deel zijner po pulariteit ingeboet. China. Noodlottige dagen voor Canton. Zeventig procent der winkels geplunderd. Dat de raode episode te Canton thans tot een einde is gekomen, geschiedde geen cogenblik te vroeg daar de-beweging zich reods naar andere steden ging uitbreiden, o.a. tot Kongmoen, op 8ft K.M. ten zuiden van Canton gelegen. Ook te Hongkong zijn reeds opruiende pamfletten verspreid en speciale voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen, om de verkeersdiensten, gas- waterleiding enz. te beschermen. De poli tie verricht nog steeds talrijke arrestaties en op vele personen zijn roode insignes gevonden. Bij de herovering der stad door de ge regelde troepen, is de gewone methode gevolgd. Generaal Mok Hoeng, een dor bevelvoerders van Tsjang Fat-kwai, be zette eerst de heuvels ten noorden van Canton, waardoor do roode verdedigers van den Bond moesten wegtrekken. Toen konden de troepen uit Honam de rivier overstegen en de stad in hun bezit nemen. On het ooeenblik schijnt Li Foe-lin, de gar nizoenscommandant van Canton, de voor- naamste figuur te zijn. De politieke vooruitzichten zijn nog on zeker. De verdreven rooden hebben zich voornamelijk naar het noorden begeven, of zich weer in gewone burgers gemeta- rnorphoseerd. De soldaten houden ieder een aan, dien zij verdenken aan den strijd te hebben deelgenomen en vele> arrestan ten worden op staanden voet doodgescho ten. vooral wanneer de gearresteerden zee lieden b'ijken te zijn Ook enkele Russen zouden zijn doodgeschoten. De ervaring van Canton in de laatste weken zijn naar pezeed wordt de ergste die men daar ooit beleeft heeft Geraamd wordt dat 70 pet. van de winkels geplun derd zijn, sommiee zijn geheel leeggehaald De schade, aangericht door de brandstich tingen. is zeer groot. Hpt gebouw van de centrale bank is vernield, doch de kluis en haar inhoud zijn intact gevonden, terwijl het postkantoor en de bureaux der douane onverlet zijn eebleven. Er zijn geen pogingen gedaan om buitenlanders te molesteeren De Chineezen zelf zijn er ech ter slecht afgekomen De correspondent van een Chineeseh blad heeft op een wan deling van nog geen twee K.M. 200 lijken aangetroffen. Breuk der nationalisten met Sovjet-Rusland. Uit Sjanghai wordt gemeld: De nati onalistische minister van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de natio nalistische receerjnp heden aan de Sovjet- regèerlng konnis zal geven van het ver breken der betrekin^en met haar. De na tionalisten beschuldigen de Sovjet-rpgee- ringen ervan, medewerking te hebben verleend bij het veroorzaken der onlusten to Canton. Amerika Amerika's vlootprogram. Een en zeventig nieuwe 8 c h e p e n. De minister van Marine. Wilbur, heeft bij het Amerikaanschp Congres het ma- rine-bouwprogram ingediend, dat voorziet in den houw van 71 nieuwe schepen, waar onder 25 lichte kruisers. 9 groote torpedo jagers, 30 duikhooten en vijf vlipetuig- moederschepen. De kosten bedragen to taal bijna achthonderd mi'lioen dollar Voor den bouw wondt geen tijdmiliet aan gegeven. Daa- echter de types lichte krui sers en vliegtuig-moederschepen onder worpen zijn aan de conventie van Wash ington, krijgt president Cnolidgp de vol macht om het program geheel of gedeel telijk op te schorten. In een brief aan den voorzitter van hot Congres, I-ongworth ,zegt minister Wil bur, van den directeur der begrootingsaf- deeling te hebben vernomen, dat de ..voor gestelde wetgeving niet in strijd is mot hot financieele program van den president" Wilbur raamt de kosten van de verschil lende eenheden als volgt: lichte kruisers 17 millioen dollar elk. groote torpedo jagers en duikbooten 5 millioen dollar elk, vliegtuigmoederschepen 19 millioen elk EERSTE KAMER. Verschillende wetsontwerpen. Gistermorgen om elf uur is do Eerste Kamer in openbare vergadering bijeen ge komen. Voorloopig is echter de agenda van on zen Senaat nog niet groot. Heden elf uur ging dit hooge college dan ook al weer in do afdeelingsvcrgadering voor het onderzoek der Staatsbegrotin gen. Minister v. d. Vegte werd het al heel gemakelijk gemaakt, want zijn wetjo tot instelling van een Postraad vroeg hier geen debat, zelfs geen stemming. Hetzelfde gold voor de wetsontwerpen tot onteigening voor de uitbreiding van de stations-emplacementen. Arnhem, Boven- karspel en Assen. Z. h. s. is aangenomen het wetsontwerp van de Landarbeiderswet, alsmede het wetsontwerp tot voorkoming van misbrui ken in den uitvoerhandel van haring. Eveneens is z.h.s. aangenomen het wets ontwerp houdende bepalingen betreffende den voor pensioen geldigen diensttijd van de bemanning van Hr. Ms. kruiser ,Suma^ tra" tijdens het verblijf te Shanghai en wijziging van de wet van 14 Juli 1904. Minister Kan had het niet zoo gemak kelijk. Deze had de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Provinciale Wet te verdedigen. Zeer uitvoerig is er gediscussoerd over de beknotting van de bevoegdheden*wyi de Staton en uitbreiding van de Ged. Stap ten. Gestemd is er nog niet. LAGERE INKOMSTENBELASTING. Voor Me inkomens 20 pet lager. Over hot wetsontwerp tot verlaging van het tarief der Inkomstenbelasting en van wij ziging van artikel 243 A der Gemeentewet en van artikel 126 quinquies der Provin ciale wet heeft de commissie van voorbe reiding uit de Tweede Kamer schriftelijk en mondeling overleg gepleegd met de re geering; Aan het verslag betreffende dit overleg is het volgende ontleend. De vraag of aangenomen dat een verlaging van de In komstenbelasting gewenscht is hetgeen in het ontwerp wordt voorgesteld voldoet aan do eischen welke aan een zoodanige verlaging moeten worden gesteld, meen den verscheidene leden ontkennend te moe ten beantwoorden. Deze leden zouden bo ven het voorgestelde stelsel van verlaging verre verkiezen een stelsel, waarbij hef bedrag van het laagst belastbaar inkomen zou worden verhoogd, b.v. van f 800 op f 1200 gebracht en daarnaast ook het be drag van den aftrek voor gehuwden en van den kinderaftrek vorhooging zou onder-, gaan. Zij meenden, dat thans dit aangeslage- nen, te wier Aanzien over het algemeen een vermindering het minst dringend zou zijn, de meeste verlaging zullen krijgen. Eenige leden wenschten bovendien, naast een al- gemeene verlaging van het tarief een bij zondere verlaging voor de bezitters van groote gezinnen en wel in dezen vorm, dat voor elk kind boven een zeker aantal de thans geldende kinderaftrek zou worden verhoogd. Ook werd de afronding van de verlaagde belastingbedragen geenszins als noodzakelijk beschouwd. De minister van Financiën merkte hier tegenover op, dat de veronderstelling als zou do ontworpen verlaging de grootste vermindering brengen voor die aangeslage- nen, te wier aanzien zoodanige verminde ring het minst gewenscht ia, niet juist is. De strekking van het aanhangige ontwerp is niet de opzet van 1919 te corrigceren. De progressie aangebracht in dat jaar van hoogconjunctuur is z.i. nog volkomen vol doende. De minister bleok evenwel bereid aan de gemaakte opmerking, betreffende de af ronding der bodragen, tegemoet te komen door voor alle inkomens 20 pet. lager te gaan dan het bestaande tarief. Een daartoe strekkende nota van wijziging is reeds in gediend. Bij het mondeling overleg gaf de minis ter nog te kennen, dat aan zijn kort ge leden gedane bereidverklaring in de ver gadering der Tweede Kamer om een amen dement te aanvaarden, waarbij de kinder aftrek wordt verhoogd, indien het aantal kinderen boven een bepaald cijfer stijgt, de overweging ten grondslag beeft gelegen, dat het bedrag van den kinderaftrek in den ïegel uiteraard niet dekt, noch dekken kan de onderhoudskostqjf-per kind. Een ver hooging van den kinaeraftrek met 10 pct„ te beginnen bij het eerste kind, verklaar de de minister in het kader van dit ont werp niet wel mogelijk te achten. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. Besluit is aan jhr. L. de Geer van Jutphaas, eervol ontslag verlpend als burgemeester der gemeente Lekkerkerk. LÜCHYtffl&RT LINDBERGH VLIEGT NAAR MEXICO. In ruim 27 uur. Eon feestdag in Mexico. Op uitnoodiging van Calles is kolonel Lindbergh van Washington naar Mexico City gevlogen. Hij vertrok Dinsdagmiddag om 12 uur en arrivoordo Woensdagmiddag 3 uur. Er heorschte eerst grooto ongerustheid in do stad Mexico, toen Lindbergh niet op het Verwachte tijdstip, 26 uur na hot ver trek uit Washington, arriveerde. Do vrees maakte evenwel plaats voor groote vreug de, toen Lindgergh boven het vliogvei 1 Val Ëucna werd gezien, waar hij om 20.39 (Grcenwichtijd) onder onbeschrijfelijk enthousiasme der bevolking daalde. De juichende menigte die men op 25.000 tot 30.000 personen schat, verbrak de poli- tiq-cordona. waardoor het noodig werd den vlieger to doen escorteeren door een wacht van politie-agenten op motorrijwielen. Lindbergh begaf zich direct naar presi dent Calles, die hem hartelijk begroette. Ook de Amcrikaanscho gezant was ter ver welkoming aanwezig. De vlucht heeft 27 uur en 10 minuten ge duurd. Ter eere van Lindbergh was het gisteren een feestdag in Mexico. Calles verklaarde, dat do tocht een daad van beleefdheid en tegemoetkoming is van de zijde dor Ver- eenigde Staten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Roemeensche regeering heeft straf maatregelen genomen tegen de studenten, die de reHetjes in Zevenburgen hebben veroorzaakt. Een aanval op Europeaneh^ifeoc^con* tractkoelies In IndiS. (Ned. Oost Indië, 2e blad). Kolonel Lindbergh vliegt van Washing ton naar Mexico City in 27 uur. (Luchtv., lste blad). BINNENLAND. De vergadering van het R. K. Werklie denverbond. De oeconomische politiek; In leiding en debat. (2de blad). De Tweede Kamer zet de behandeling van „Oorlog" voori. (2de blad). Verschillende wetsontwerpen In de Eerste Kamer, (lste blad). UIT DE OMGEVING_ VEUR. GEMEENTERAAD. Door een Stompwijkscha bril geke ken. Een toontje lagrr zingen. Waarom zullen wij langer praten? Dinsdagavond te 7 uur kwam de Raad der Gemoente Veur in openbare vergade ring bijeen. Voorz.: Burg. W. Keijzer, secr. W. Trapman, waarn., aanwezig alle leden. De voorz. opent de verg. met gebed, waarna de notulen worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Namens B. en W. antwoord de voorz. op de in de vorige verg. door het lid Raap- hore* en Scbilperoort gestelde vragen. ne voorz. verzoekt den heer Raaphorst bij do Bogrooting nader terug te komen op het salaris Vroedvrouw. Wat betreft de verbe tering van het Fransche Pad. dit zal door B. en W. worden ter hand genomen, ter wijl B. en W. bij de halte Rozenruat ver lichting zullen doen aanbrengen. Do voorz. deelt mede naar aanleiding dor vragen van den heer Schilperoort, dat de Reinigings dienst reeds in Veur komt, dat een gedeel te der Smidslaan reeds is verbeterd en dat de Achterweg aan de beurt komt, zoodra de gasleiding er in ligt, ook de overige vragen worden naar genoegen beantwoord. Tngekomcn ia bericht van Ged. St., dat zij de beslissing inzake bouwvorbod heb ben verdaagd. Een verzoek namens de Oudercommissie van de hecren Vorheijcn en Kouwenborg om verbetering O. L. school. B. en W. stellen voor dit stuk te zenden naar B. en W. om praaadvies. Nog zijn ingekomen 2 brieven van Ged. Staten over de Vereeniging van Stompwijk en Veur. De voorz. stelt voor hierover een aparte vergadering te beleggen. De heer Borst kan zich vorecnigen met het voorstel van B. en W. om over do zaak Vereeniging van Stompwijk en Veur oen aparte vergadering te beleggen, doch wil dan dat B. en W. met een uitgebreid ad vies komen met becijfering dor voordecjcn daaraan verbonden, enz. De heer de Koning merkt op, dat het verzoek om verbetering O. L. school hem raar aandoet, omdat men in Stompwijk een moderne school wil stichten en nu nog eerst deze school wil verbeteren. De voorz. licht dit nader toe en zegt, dat de bijz. school steeds komt met uitgewerk te plannen en de Raad deze dan maar heeft goed te keuren en de O. L. school heeft dezelfde rechten. B. en W. zullen ech ter hierover nader spreken cn mot een dui delijk voorstel komen. Do ingekomen stuk ken orden daarna voor kennisgeving aan genomen. Hot voorstel tot wijziging Verordening op het Burgorl. Armbestuur wordt z. h. s. goedgekeurd. Tot leden van het Burgerl. Armbestuur worden met alg. st. herkozen de heeren L. W. Hendriks en C. van Niel. In.gekome" is een verzoek tot invoering van een vloekvcrbodB. en W. deelen mo de, dat met het verzoek zeker zal worden reko"i"g gehouden doch dat eerstdaags n'cuwe politieverordeningen ter tafel ko men en dit dan hierin zal worden opgeno men. Do heer Borst vraagt, als dit in de Ver ordening komt, of deze dan ook zal wor den toegepast en haalt in dit verband het inelkventen op Zondag aan. De voorz. licht deze zaak echter anders toe, waarna het voorstel z. h. 8. wordt goedgekeurd. Ingevolge een verzoek van de verschil lende Vakbonden stellen B. cn W. voor de steunregeling voor werkloozen. zooals deze was in 1927, ook te handhaven voor 1928. Do voorz. deelt echter mede, dat er bericht ia ingekomen van de Directe Belastingen, dat velen, die belasting moeten en kunnen betalen, doch dit niet willen doen, wan neer de deurwaarder met loonbeslag be dreigt, eenvoudig ontslag bij bun patroon nemen cn dan bij do steunregeling an- kloppen om slcun, wijl zij werkeloos zijn. Do voorz. stelt voor aau degenen, die op

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1