LEIDENAAR. Londen bevindt zich nog een teekenfng van 1503. Het stelt voor den gt-storven Heiland bediende zich van kleuren, maar wat drukt Lürer niet uit in zwar'e lijnen I Zelfs Raphael de groote Italiaansche meester, was vol bewnnder ng en on leen- fjc voor één zijner grojrsto w^rk» n I)e iruisdragende Christus bijna alle figu ren aan oen houtsnede van Dürci In 1505 reisde hij weer naar Venetië, waar hij aller achting cn bewondering der ïtaliaansche schilders wist te winnen. Giovanni Bellini, de leermeester van <Jcn grooten Titiaan, sioot met hem vriend schap. Ook te Bologne weri hij mei eerbewijzen overladen Men gaf hem aldaar den eere- r.aam van: de eerste onder de schilders der gehoele wereld In 1511 vervaardigde hij een van zijn grootste stukken Dc aanbid'iing dei Drie etnighei-d wat thans de parel deT ver zamelingen te Woenen is. Ke'zer Maximi- liaan was een groot vr end en begunstiger van hem, die hem tevens een jaa-üjksch Inkomen van f 200 had gewaarborgd Na diens dood in 1519 vertrok hij naar .Antwerpen, waar hij oa L.icas van Leiden ontmoette In 1521 trok hij wer naar zijn vaderstad, waar hij zijn laatste levensjaren donrb-acht. Den Hen April 1528 stierf Diirer. evenals zijn groote kunstbroeder Rafaël, in den ouderdom van 57 jaren Spreker merkte op, da' dit één der groote meesters is. die in W< enen en Bu dapest vertegenwoordigd zijn, doch er zijn er vele andere zooals Bemhranidl. Rubens. Breughel. Titiaan enz waarna sprekei aan de hand van lantaarnplaatjes vele be roemde stukben voor oo aanwezigen ver duidelijkte Ve-der liet spreker de vele sc'roone ge bouwen zien, waar Weenen en Budapest zoo ri:k aan zijn, waarna bij aan het slot van zijn voordracht gekomen was. De voorzitter -dankte den heer v Baten burg voor zijn buifenrewune interessant lf7:ne. en overhandigde tevens ter herin nering aan deze tiende lezing een inktstel mot inscriptie en sprak verder den wenseh uit. dat de heer van Batenburg nog ve'e iralen voor de V v. M. moge spreken waarmede de aanwezigen met warm ap plaus instemden Locaal Rijkstelefoonnet Leiden. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand November 1927: No. 2656: J. W. Banda, Haagweg 16a. No. 2652: Fa Halekor en Co., Merel- straat 13. No. 2661: Fa Jac. H. Holswilder, Maars- manstceg 5. No. 2650: H. W. Julius, W-annonder- weg 78. No. 2659: IJ. Kingma, Lijsterstraat 11. No. 2664: Kruisheerenklooster, Vrouwen- weg (Zoeterwoude). No. 2649 A. J. de Later, fa. De Later en Meyers, Zijlsingel. No. 2657: A. J. Meerpoel en Zn., Visch- markt 14. No. 2645: Minderbroederklooster, Haag- weg 13. No. 2654: H. J. Nederhout-, N.V. tot_ sclïë" Import-Mij., Morschweg. No. 2651: C. II. F. Passier, Langestraat 13—19. No.. 2662: A. J. Petit, Da Costasraat 42. No. 2660: Fa. L. F. Servaas cn Zn., Bree- straat 102. PROF. Dr. H. OORT t Omstreeks 3 uur is in den afgeloopen nacht hier ter stede overleden prof: dr. H. Oort, hooglceraar alliier, die sinds «enigen tijd door verval van krachten lij dende was Prof. dr. Henricus Oort werd 27 De cember 1836 to Eemnes geboren, waar znii vader, ds. H 1 Oort, Ned. Herv pre dikant was. Hij bezocht het gymnasium in Den Haag en studeerde daarna aan de Leids-'.e Universiteit, waar hij den lsten October I860 promoveerdo lot doctor in de godgeleerdheid op een dissertatie: „De pencope Numcri XXII 2 XXIV his- toriam Bileami continente". In hetzelfde jaar werd hij predikant bij de Ned. Herv Gemeente te Santpoort en eenige jaren la ter te Harlingen In 1873 werd hij be noemd tot hoogleeraar in de Oostersche talen, de logica en de metaphysica aan het Athenaeum Ulustre te Amsterdam. Hij aanvaardde dit ambt met een rede over: De tegenwoordige toestand der Is raëlitische oudheden. In 1875 volgde zijn benoeming tot hoog- feeraar in de Hcbrccuwsche taal- en let terkunde en de Israëlitische oudheden aan de Leidsche universiteit, welk ambt hij aanvaardde met een rede over: „Israël, bet volk van den godsdienst". Gedurende de eerste jarc-n van zijn pro fessoraat te Leiden was hij ook belast met de uitlegging van het Oudc-Testament, doch de Hooger Onderwijswet van 1876 fitelde dit In prof. Kuenen's handen. In den acadenrschen cursus 1891'92 was hij rector magnificus der Leidsche universiteit. Als zoodanig hield hij op den verjaardag dezer hoogeschool op den 8en Februari 1982 een rede over: Oud-Israëi's rechtswezen. Vele, uit een wetenschappelijk oogpunt zeer be angrijke werken zijn van zijn band, deels in samenwerking met ande ren. verschenen. Zijn grootste werk is on getwijfeld de bekende Leidsche Bijbelver telling, waaraan, zooals de bekende Grae cus, wijlen prof. Van Leeuwen, op bet af- scheidscol'ege van prof. Oort den 7den Juni 1907 getuigde, dat Oort's naam daaraan onafscheidelijk blijft verbonden. Oort's buitengewone verdienste is voorts hierin ge'egen, dat hij, zooals wijlen prof. dr. Chantep e de la Saussaye het op dit zelfde afscheidsco lege uitdrukte, bij. wat het theologisch onderwijs betreft, daarin een schakel heeft toegevoegd door de be studeering van de laatste eeuwen van Israels volksbestaan en daardoor verband heeft gelegd tusschen het Oude Nieuwe Testament. Buiten zijn professoraat deed hij zich kennen alles een ijverig voorstander van de Vrijz:nnig Hervormde beweg ng en ook in den Protestantenbond nam hij een be langrijke plaats in Ook het sociale werk trok hem sterk aan, wat o m blijkt uit de omstandigheid, dat hij een der oprichters was van het Wijkgebouw te Leiden zich sterk interesseerde voor de stichting: Het Leidsche Volkshuis. Dat hij overal in den 'ande als geleerde hoog stond aangeschreven, bleek ondub belzinnig bij do herdenking van zijn gou den doctoraat en bij andore jubilea. Na zijn emeritaat bleef prof. Oort, d:e een krachtige natuur was, geregeld zijn wetenschappe'ijken arbe'rl voortzetten sedert hebben nog verschillende werken van zijn hand het licht gezien. Van zijn werken noemen wij o.a De dienst der Baa'im in Israël: Het men- schenoffcr in Israël; Twaalf wonderspreu ken van Jezus; De Bijbel voor jongelie den (tezamen met J. Hooykaas); Evange lie en Ta'mud. uit een oogpunt van zede lijkheid vereelekcn: Atlas voor d. Bijbel- sche en Ker'-c'm-o rrosclreden's: Het Oude Testament, uit den grondtekst om gezet en van in'oidinecn en aenteekonin- gen voorzien (met anderen, 1897—1901) Textus-hrbraici-emondat:ones quibus ir. Votero Testamento neerland:ce vertendo usi sunt (met A Kuoncn, 1900); Ons le ven in God (1902); Do bergrede (1905). Wat geloofden de Joden in dan lijd van Jezus? (met G Wildeboer, 1906); Platen atlas tot opho'doring van de bijbelsche oudheden (1906); De Lo'dsche vertaling van het Oude Testament (met prof. Knap pert, 1906); De laatste eeuwen van Israe's Volksbestaan (tezamen met A. Kuenen en J. Hooykaas, 18771878); Der Ursprung der Blutbesehu'digung gegen die Juden voordracht bij het 6o Orientalistencon gres te Leipz'g in 1883 gehouden; Een geloofsbelijdenis (1897); Ons leven in God (1902). Na zijn aftreden als hoogleeraar, name lijk in 1912, vo'tooide hij de vertaling van het Nieuwe Testament, met inle:ding en -a?^,cLr(^éPselK.cn'Tn dal reeds on 1915 werd herdrukt. Prof Oort was voorts ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van de Kon. Academie van Wetenschappen, van de Maatschappij der Ncder'and«!ic Letterkunde enz. De crematie zal Vrijdagmiddag te 1 uur plaats hebben op Westerveld. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET HOOGOVENBEDRIJF TE IJMUIDEN. Eén stelling ingestort. Drie arbeiders gedood. Gisterenavond is op het terrein van de hoogovens te IJmuiden een vreeselijk on geluk gebeurd. Bij do werkzaamheden voor de nieuwe opslagkraan aan de buitenhaven welke kraan wordt gebouwd door de firma P. Smit Jr. te Rotterdam, waren vier ar beiders van de firma Bijkor te Haarlem, die een onderdeel van het werk uitvoert, bezig met het afklinken van de kapbaan. Deze werkzaamheden werden uitgevoerd op eon ongeveer 30 M. hooge houten stel- ling, die rustte in verschillende ijzeren ha ken. Plotseling is een der ijzeren haken uitgebogen, waardoor de stelling kantelde, en drie arbeiders omlaag stortten. Alle drie zijn door zware schedelfracturen on middellijk gedood. Het waren de 20*jarigc G. H., zoon van een der bazen van de hoogovens, de 42-jarige J. A. uit Haarlem, en L. K> uit Utrecht. Alle drie verongeluk ten waren ongehuwd. De vierde arbeider, die op de stelling stond, kon zich nog bijtijds vastgrijpen en wist zoo zijn leven te redden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Men had alle voorzorgsmaatregelen genomen om de stelling zoo sterk mogelijk te doen zijn. WEER EEN LOGGER VERGAAN? De Sch. 190 als verloren beschouwd. Do Scheveningsche logger Sch. 190 van do reederij M. Verhey Jzn. is thans zoover over tijd, dat men aanneemt, dat het schip in den jongsten storm gebleven is. Welis waar is het op 20 November nog in den storm gezien, maar sindsdien beeft men er niets meer van gehoord. Dat ook de Sch. 276 van dezelfde reede rij verloren zou zijn, zooals in één der bla den is gemeld, is niet juist. Reeds 14 da gen geleden is do Sch. 276 in Vlaardingen binnengekomen. Het bij Pannerden gezonken turfschip gelicht. Slechts twee 1 ij ken gevonden. Het turfschip, dat 1 dezer op den Rijn bij Pannerden gezonken is, waarbij de schippersvrouw en drie kinderen het leven verloren, is thans gelicht. In den roef van het schip werden alleen de lijkjes van twee der kinderen gevonden. Men vermoedt dus, dat de vrouw en het derde kind bij het zinken van het schip overboord geraakt en door den stroom zijn meegevoerd. Verdronken. Zaterdagmiddag is in de buurt der fa briek van de N.V.W.A. Schollen's Aard appelmeelfabrieken te Stadskanaal (W) uit het Hoofddiep opgehaald het lijk van de pl.m. 23-jarige D B., dochter van een spooïwegbrugwachter te Drouwener- mond, die reeds ongeveer vijf weken ver mist was. Kind gestikt. Te de Krim bij Coevorden heeft de 4- jarige J P een stukje koolraap in de keel gekregen, waarin het ventje is gestikt. Auto-bctsing. Gisterochtend zijn op het breede geas- phalteerde gedeelte van den Haarlemmer weg tusschen Halfweg en Licbrug twee auto's tegen elkaar gehotst. Een groote vrachtauto reed met een matig vaartje in de riching Haarlem; een bestelauto kwam hem achterop. De chauffeur van laatst genoemde wagen wilde de vrachtauto in halen. Hij haalde naar links uit, vermoe delijk zonder zich er voldoende van te hebb en overtuigd of de weg vrij was. De weg was niet vrij. Van den anderen kant naderde een groote auto. welke was vol geladen met melkbussen. Dit voertuig passeerde juist de vrachtauto op het oogenbük, dat de bestelauto naar links uithaalde en voorzette om voo hij te rij den. Het gevolg was, dat de melkauto en de bestelauto tegen elkaar bolsfon. Een hevige slag volgde; de motorlcasten van beide voertuigen waren gekraakt; een as van de bestelauto had den motor van de melkauto doorboord. De chauffeurs kwa men met den schrik vrij. Auio-onqeval. Toen Zondagavond dr. O. V uit Zeven- beresclienhoek met zijn echtgcnnote en drie kinderen voor het huis van zijn schoon ouders te Terheydcn in zijn auto stapte, kwam een vrachtwagen, met groote snel heid uit de richting Breda en vloog, in den zeer gevaarlijken bocht daar, tegen een boom. Het rechtervoorwiel werd afgerukt en dwars over don weg zwenkte de auto, nu geheel naar links met nog steeds groote vaart in de richting van den auto van de familie O. V. Hoewel in de vier remmen staande werd die wagen enkele meters voortgeschoyen. Een klein meisje, dat reeds had plaats genomen, werd op de stoep van het huis geslingerd en kwam terecht over hpt portier, dat was losgeslagen, tegen een pilaar. Behoudens wat schrammetjes man- diepe snij wónden in het gelaat en was ge- ruimen tijd bewusteloos. Haar toestand is nog wel zorgwekkend, doch er bestaat ceen levensgevaar. Van h t gezelschap be kwam verder niemand letsel De auto werd zoo goed als vernield. Do vrachtwagen-be stuurder is in verzekerde bewaring ge nomen. Dccdelijk getroffen. Tijdens het visschen is de schipper Ch. Glas uit Egmond aan Zee op den stoom trawler Victor door een wegspringende katrol aan het hoofd getroffen en op de plaats doodgebleven. Zijn lijk is door den trawler te IJmuiden aangebracht. Overleden. De 80-jarige H. uit Blcrick. die Donder dag in zijn woning op een brandende kachel viel en zich zoo deerlijk aan gelaat en rug verbrandde, dat hij naar het Gast huis St. Joseph te Venlo moest worden overgebracht, is gisterennacht aldaar aan de gevolgen overleden. Plotselinge dood. Zaterdagmiddag 2 uur had te Middel burg de teraardebestelling plaats van Ds de Ligt. Onder de sprekers aan do groeve- bevond zich o. a. ook Ds. Donner uit Breda. Op den terugweg is deze plotseling door een beroerte getroffen en direct daarna overleden. Inbraken. Inbraak in een Jcerk. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de kerk van de H. Agatha te Beverwijk. Men verschafte zich toegang tot het kerkgebouw door het uitboren van een slot. Allereerst hebben do inbrekers zich bezig gehouden mot het openen der offerbussen, doch do oogst bestond slechts uit enkele centen, omdat de bussen iede- ren avond, juist met het oog op onge- wenscht bezoek, worden geledigd. Daarna heeft men de deur van de sacristie gefor ceerd, waarschijnlijk in do ve onderstelling daar te zullen aantreffen de opbrengst van de collecte, welke Zondag was gehou den Maar ook hier waren de offerblokken ledig. Slechts een klein bedrag aan eenten wordt vermist. Van de daders tot nu toe geen spoor. Een brandkast geforceerd In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl is ingebroken in een kantoor aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. De daders uit het politie-onderzoek is gebleken, dat er meer dan een moet zijn geweest hebben zich vermoedelijk des avonds op de bovenverdieping laten in sluiten. In den nacht daarop hebben de dieven den zolder van het kantoor opge broken en zijn zoo in het vertrek afgedaald, waar de brandkast stond. Met vereende krachten hebben zij deze geforceerd en zijn daarna vertrokken. Zij maakten 2509 buit. De politie heeft nog geen spoor van de dieven ontdekt. In de m ij natreken In een woning te Hoensbroek werd in gebroken en behalve eenig zilverwerk een bedrag van 450 gestolen. Van dezen dief stal wordt verdacht een voortvluchtige Duitsche mijnwerker. Een dief opgespoord. Op 6 December jl. waa door A M. te Haarlem bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een portefeuille met 125 en een gouden armbandhorloge uit een kast in zijn woning. Hij verdacht daar van zijn zwager J. G., die bij hem inwoon de. doch daarna verdwenen is. In verband hiermede zijn een inspecteur der recher che en een rechercheur r.aar Antwerpen gegaan en hebben daar J. G. aangehou den. De aangehoudene heeft niet bekend, doch het vermiste horloge werd op hem be vonden. Branden. Brand aan boord van de Rijnstroom Gisterenavond omstreeks tien uur ii brand ontstaan aan boord van het stoom schip Rijnstroom van de Hollandsche Stoomboot Mij., hetwelk aan den kop van de Handelskade te Amsterdam, waar zich de emplacementen dezer maatschappij be vinden, kolen lag te lossen. De Rijnstroom is een vrachtschip met een kleine inrich ting voor passagiersvervoer. In het passa gierssalonnetje brandde een kachel, waar uit vermoedelijk vuur op den grond is ge vallen. Het teakhout van de betimmering raakte in brand, en dit veroorzaakte een zware rook, zoodat het voor de brandweer moeilijk was den vuurhaard te bereiken Toen zij hierin geslaagd was bleek de brand niet van zulk een beteekenis te zijn als hei zich aanvankelijk liet aanzien. De drijven de stoomspuit de Jason was komen op- stoomen, doch behoefde geen water te geven. Het salonnetje is uitgebrand, hier toe heeft de schade zich beperkt. Fabrieksbrand te Huizen. Gisterenavond is de vloerzeilfabriek aan de Havenstraat te Huizen in brand ge raakt. De drogerij en de drukkerij zijn ge heel uitgebrand. Een aap als brandstichter. In een etage van een perceel aan de Carpentierstraat te 's-Gravenhage ont stond Zondagmiddag brand. In bedoelde woning was een aap. Deze speelde met een pop, die op een gegeven oogenbük op een brandende kachel terecht kwam. Het ruige voorwerp vatte dadelijk vlam en de aap trok het in zijn angst weer van de kachel af, maar nu kwam het brandende poppetje op het kleed terecht. De brand weer was het binnenbrandje, dat hiervan het gevolg was, echter spoedig meester. Aangehouden en weer op vrije voeten. Door de politie te Heerlen werden aan rrnhrmrJpn tn-no nprsQTlPn. die Zl'ch Verdacht hadden opgehouden bij een pand m ctü" Geleenstraat. Ze bleken te zijn F. D. er M., twee bekende communisten. Op hen werden bevonden een zware revolver gela den met 6 scherpe patronen, een dolkmes en verschillende plattegronden van te Heer len liggende panden. In de straat werden nog een breekijzer en een tang gevonden. Beide personen wer den nadat proces-verbaal wegens overtre ding der wapenwet was opgemaakt, weder om op vrije voeten gestold. Elk bewijs van poging tot inbraak ontbrak. SEKS fiEBESEELIi.'B TOBOS. Ëuctenl. Berichten ONGELUKKEN. Botsing tusschen trein en autobus. Zes dooden. Vijf gewonden. Uit Berlijn wordt geseind: Zondagavond is een sneltrein uit Kattowitz in de nabij heid van Lodz bij een overweg met een autobus in botsing gekomen. Hierbij zijn zes personen gedood en vijf zwaar gewond. Treinaanslag bij Pittsburg. Een doode en twee gewonden. Uit Pittsburg wordt geseind: Gisteren is in het nabijgelegen station Guffee een uit Washington komenden trein gederail leerd, waardoor een conducteur werd ge dood en twee menschen werden gewond. Uit het onderzoek naar de oorzaak is ge bleken, dat de bouten uit de rails waren verwijderd. Ongeval bij een demonstratie. Elf gewonden. Toen Zondag de Duitsche N.V. Michelin te Begensburg op een plein, dat door de politie was afgezet, voor een groote me nigte een demonstratie wilde gev met eennieuwe halfvlakke motorrijwielvelg, geraakte het demonstratie-motorrijwiel hij het nemen van een bocht door de gladheid van de straat aan het slingeren en reed op de toeschouwers in. Elf personen werden gewond. Locomotief tegen autobus. Goed afgeloopen Volgens een Wolffbericht is gistermor gen bij Brunswijk een locomotief op een autobus met 14 personen gereden, die de rails passeerde, terwijl de slagboomen om hoog waren. De bus werd vernield, doch wonder boven wonder werden slechts ze ven passagiers licht gewond. Een hunner werd naar het ziekenhuis gebracht, de an deren konden te voet naar huis gaan. O, beste brave Burgervaar Van nu af zijt gij Leidenaar Vanaf het oogenblik, dat gij Gedoopt werd door de burgerij Met fakkels, vaandels en muziek Tot hoofd van Leiden's repub iek. Gedoopt werd tot een stadgenoot Van alle burgers, klein en groot De trommels s'oeceu het geluid Tot over al'e daken uit De hoempa's hoempten door e'kaar Ter eere van ..den Leidenaar" Veel hooge hoeden glommen fijn In vettig dampend fnkke'sehijn Uit elke rang en e'ken stand Drukt' U een Leidenaar de hand Men ging, met U vereend van z;n, Toen Uwe Leidsche woning in En smeedde zoo een hechte band Om U en 't Le.'dsohe Vader and Daarna trok m gestreklen draf De Leidsche burgerij weer af. Uw bakhuys 't woord is minder Glom van het licht en ook van pret. En nu pas wordt dat lied weer waar Van: ééne goeip Leienaar, Waarin natuurlijk dan voortaan Uw ellenlance naam moet staan. De bemanning der „Agawa" gered. Na vreeselijke uren op het M a n i t o u 1 i n-e i 1 a n d Uit Sault St. Mary (Ontario) wordt ge meld: Na bij een hevige koude zevenii vreeselijke uren te hebben doorgebracl in het voorschip van het verongelukt stoomschip „Agawa" op het Mamt eiland in het Huron-meer, is de bemat ning van het schip gered. Gevaarlijk gas. Binnen twee weken zijn thans te Berlij vier chauffeurs aan vergiftiging mei kuul monoxide bezweken, doordal zij in een sloten garage den motor van een auio Ijs ten loopen Nu in een groot deel va Duitschland de koude is ingevallen en wel meei zal voorkomen dat menschen, <Ji niet weten aau welk gevaar zij zich blou stellen, in garages mol oren warm Uur loopen, waarschuwen in de Duitsche bü den deskur.digen daartegen met klem In het Berl. Tagebl. schrijft prof Frit Wirlh dat koolmonoxyde 't welk hu cis onvolkomen verbranding ontstaat maakt reukloos is, reeds bij een gelia. van 0 05 procent in de ademliahugluciij sterk vergiftigd werkt. Wanneer liet ge halte stijgt tot 0.3 pet. cn daarboven Levi al een meest doodeüjk verloopende vergil tiging op, ais men een kwartier i mösfeer blijf' Nu ontwikkelen auto-motoren zeer vee koolmonoxyde en wanneer meu ze in ge slot en garages laat draaien treedt spoed1 een gevaarlijke concentratie van liet gifga op, te gevaarlijker omdat het gas i iviL- ZQ dat de menschen die den invloed ervan dergaan, vaak geen energie genoeg moü hebben om ae frissche lucht op te zoeken De vergiftiging kondigt zich door duizelig heid oD zwakte in dt beenen aan Daa volgt bewusteloosheid. Prof. Wirih dring: leu slotte op een 1 bod om auto-motoren in gesloten guragg te laten draa":an. Gasvergiftiging. Toen Zondagochtend een te Berlijn-Moi bit wonend echtpaar van feest tb vond het de keuken van de woning geli gevuld met gas In de keuken lagen lm drie kinderen van 7, 3 en 2 jaar oud, <1 jongste twee waren reeds dood, terwijl oudste nog levensteekenen gaf. Het me is door de brandweer naar een ziekenhui! gebracht. Uit het onderzoek bleek, dat leiding van het gastoeslel lek was Te Berlijn-Friédenau heeft de 27-jarige letterkundige Leo Ehlers in zijn woning met zijn 21-jarige verloofde zelfmoord ge pleegd. Uit ae brieven die de jongelieden achterlieten bleek niet, wat de aanleidi; tot de daad was geweest; Ehlers had alle gaskranen in de woning opengedraaid. De Hongaarsche valsche-munters. Aan twee hunner gratie verleend. Naar „Het Volk" verneemt, hebben twee van de in verband met de Hongaarsche valsche-munterszaak veroordeelde perso nen, die sedert ruim een jaar iu de Scheve ningsche bijzondere strafgevangenis zitten, gratie verkregen. Hun namen zijn Manko- viez en Marskovsky. De hoofdschuldige, Jankowicz, die tot drie jaar veroordeeld is, is van deze gratie verstoken. De twee eerstgenoemden zullen 20 December a.s. de gevangenis verlaten. Him werkelijke ont- slagtijd was 2 April 1928. Vijf dagen in een glazen kist. De fakir deed een tukje. Zondag is te Stuttgart de fakir To ka, die zich Maandag j.l. in een glazen kiöt had laten insluiten en begraven, wed naar boven gebracht. Vijfduizend personen woonden de voorstelling bij Toen het gra! tot de helft was blootgelegd, ging alarmklok, ten teeken, dat de fakir wak ker was geworden. De kist werd outzegeld en de fakir trad naar buiten. Hij "rok eerst de spijkers uit wangen, ooren en bals en vroeg daarna wat meelpap en water. 9e man is 10 K. G. in gewicht afgenomen e was volkomen uitgeput. Een geval van godsdienstwaanzin. In een dorp in het noorden van Zweden heeft een 30-jarige boer in een aanval van godsdienstwaanzin zijn broeder met mes steken gedood en vijf verdere personen zwaar gewond. Tijdens zijn verhoor ver klaarde de moordenaar van den Heiland opdracht te hebben ontvangen, den duivel te vernietigen. Hij was eerst een half jaar geleden ontslagen uit een krankzinnigen gesticht.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6