INGEZONDEN MEDEDEELING INEEZOHDEH MEDEOEELIRI 9" tels eiecht, dan beteekent dat dat zij zelfs bereid is een grootere verantwoordelijk heid te dragen, dan wanneer er slechts 1 socialistische wethouder zou zijn. Wanneer wij 2 zetels hadden, zou het college een gemengd burgerlijk-socialistisch worden. De heer Wilbrink (G. H.)Een ge mengd huwelijk. De heer v. E c k: De gemengde huwelij ken nomen anders meer en meer toe. Ue heer Heemskerk (H. K.): Het aantal echtscheidingen ook. ue heer v. E c k gelooft niet, dat de meerderheid van de Leidsche ingezetenen bezwaar heeft tegen het houden van op tochten op Zondag. De Chr.stelijken zijn er te0en, de Katholieken spelen schuilevinkje, zij welen niet wat ze willen.... De heer Heemskerk (R. K.): Ver draagzaamheid. De heer v Eek vindt de houding van den burgemeester zeer correct. Hij zal zich houden aan den uitspraak van den raad. Ue heer Goslinga (A. R.,: Wat heb ben jullie nu aan die optochten? Uo heer v. Eek: Dat verbod is een groote belemmering voor onze propaganda. Wij kunnen hier nooit een groote centrale meeting houden. Wat do kwestie der medezeggenschap betreft, constateert spr. dat blijkens de re devoeringen van wethouder 'lepe en van den heer Dosman, de gedachte meer en meer veld wint. Het verschil loopt alleen nog maar over het tempo van invoering. In ieder experiment zit een gevaar, maar spr. z.et niet in, dat dit bescheiden voor stel van spr. nu zoo gevaarlijk is. Mede zeggenschap komt er toch. De economische democratie zal evenmin zijn tegen te hou den, als de politieke democratie legen te houden was. Spr. ziel niet in, dat zijn voorstel tol tarief verlaging zooveel geld zal kosten. Verhooging van liet onbelastbaar inkomen behoeft de gemeente in 't geheel geen geld te kosten. Zooveel bezwaar is er ook niet tegen de verbooging der opoenten, even min tegen de zakelijke belasting. Zooveel bedragen die belastingen niet. Spr. heeft aangedrongen op werkverschaffing en werkverruiming, maar de gelden daarvoor behoeven n.et te drukken op de begrooting: men kan die uitgaven bestrijden met lee ningen. In 't algemeen is het natuurlijk geen toestand, dat er een te kort is. maar B. en W. bemantelen dien toestand. Het is beier dat het blijke dat Leidens toe stand ongunstig is. Het is daarom beter aan liet Rijk hulp te vragen. Het doet spr. genoegen, dat alle partijen zoo blij zijn met den uitslag der verkie- z.ngen. De rechterzijde is uitgebreid. Ook de Vrijheidsbond deelt spr. in bij de rech terzijde. Spr zet nogmaals zijn idecn uiteen om trent het verschijnsel der werkloosheid. De werkloosheid is ten slotte te wijten aan de lieerscliende onder-consumptie. De pro ductie is te groot voor de consumptie-mo gelijkheid. Zoodoende is de gemeenschap de ccnige die de werkgelegenheid kan ver ruimen, waardoor tevens de consumptie toeneemt. Spr. ziet niet in, waarom Leiden daar niet op bescheiden schaal aan kan meedoen. Tegen den lieer Wilbrink voert spr aan, dat het wel eigenaardig is, dal de Christel, zich steeds verzetten tegen collectieve gemeenschappelijke liefdadig heid, welke "door de S. D. A. P. wordt voor gestaan. Waarom moet de liefdadigheid steeds particulier blijven. Spr verwerpt de beschuldiging als zou de S.D.A.P. inzake overheidsbemoeiing op dogmatisch standpunt staan. Speciaal m bet klem bedrijf acht spr. niet alle overheidsbemoeiing gewenscht. Ten slotte komende tot do uitbreiding van de comm. v. fabricage in bet voorstel tot praeadvies daarover, zegt spr. dat de S.D.A.P. in t' algemeen geen bezwaar te gen praeadvies heeft. Doch dit voorstel komt voor praeadvies niet in aanmerking. Het heeft een geschiedenis. De socialisten zijn gegriefd door de uitsluiting en de heer Spendel heeft ons nog meer gegriefd, door te veronderstellen, dat de comm. door zit ting nemen der socialisten zou ontaarden in een praat-college. Spr. is een groot voor stander van orde maar zijn partij bevindt zich op het oogenblik in conflict met de rechterzijde. Het is niet te dulden dat de S.D.A.P. bewust geweerd wordt. Het voor stel tot praeadvies komt do zaak vertroe belen, want de rechterzijde zal meegaan met de meening van B. en W. en dan we ten wij niet wat ons te wachten staat. Het voorstel tot uitbreiding is neutraal genoeg. Als wij d© rechterzijde haar gang laten gaan, dan krijgen wij bijv. geen tweede zetel in het B. A. enz. Spr. wil een poging doen om de zaken niet op de spits te drij ven. Do rechterzijde voelt wel wat voor het zitting nemen der S.D.A.P., heeft spr. vernomen, maar spr. kan zich niet zonder eenige toezegging naar huis laten sturen. Wanneer de raad de billijkheid erkent dat de S.D.A.P. als grootste fractie zitting beeft in alle belangrijke commissies, en zich in dien geest uitspreekt, dan zal spr.'s fractie zich daarbij neerleggen. De heer Wilmer (R. K.) legt den na druk op het feit, dat het goede wat de heer v. Eek wil met zijn medezeggenschap di rect bereikbaar is, ook zonder invoering van het voorstel-v. Eek. De dienstcommis sies zijn er voor, maar de werking daar van kan verbeterd worden; spr. beveelt dit laatste den wethouder aan. Spr. staat niet beslist afwijzend tegen de voorstellen-v. Stralen. Hij constateert, dat de wethouder ze nader wil overwegen. Over liet feit, dat do rechterzijde geen voorstellen bij do begrooting indient, zegt spr. dat dit zijn grond vindt in het feit, dat do rechterzijde aan het bewind is en fis haar voorstellen indient door middel van B. en W. Er is dus niet zooveel reden om zelfstandig op te treden. Omtrent do kwestie van de comm. v. fabri cage herinnert spr. aan hetgeen hij op 6 Sept. heeft gezegd. Spr. heeft indertijd ge zegd, dat, waar de comm. bestaat uit 3 leden, de rechterzijde zich niet verplicht achtte één zetel toe te kennen aan een oppositiepartij. Vervolgens hoeft spr. zijn bevreemding uitgesproken over bet feit, dat de S. D. A. P. zoo buitengewoon ge steld was op een zetel in die commissie. Bit laatste was echter een persoonlijko meening van spr. De heer v. Eek heeft thans een nieuwe motie ingediend. Een moeilijkheid is ech- ter, dat er geen vacature is, zoodat het bij aanneming van die motie noodzakelijk is de commissie uit te breiden. Dat is dus vooruitloopen op het praeadvies van B. en W. De heer v. Eek schijnt zich zelf te heb ben vastgepraat. Waarom wil de heer van Eek toch a tort et a travers vandaag nog een beslissing en waarom kan hij niet even wachten? Spr begrijpt dat niet, als de heer van Eek zoo voor orde en samenwer king is. De heeren Wilbrink en Huurman heb ben gisteren gezegd, dat de beer van Eek te theoretisch is en spr. heeft terloops aan gehaald, dat dit den heer van Eek in eigen partij ook wel verweten wordt. Spr. wil thans het citaat voorlezen, waarop hij zich gisteren baseerde. Dit citaat is van den heer Albarda, die hetzelfde heeft geschre ven als wat wethouder Goslinga dezen middag heeft gezegd. Spr. leest voor een krasse veroordeeling van het optreden van den heer van Eek in den Leidschen Ge meenteraad door een der leiders der S. D. A. P., den voorzit'er van do Kamerfractie, den heer Albarda. De heer v. Stralen (S. D. A. P vraagt B. en W. of zij geen onderzoek heb ben ingesteld naar de gevolgen van de op heffing der huurwetten. In vele gevallen wordt do huur schandelijk opgedreven. Over de verdceling van het schilderwerk over de wintermaanden zegt spr. dat er op dit gebied door achteloosheid veel minder wordt gedaan, dan mogelijk is. Men heeft spr.'s plannen voor uitbrei ding der werkverschaffing' te fantastisch genoemd. Maar spr. is ook niet van mee ning, dat deze werken nu maar direct ca zonder voorbereiding moeten worden uit gevoerd. De heer Huurman (A. R.): Als u maar dingen noemt die niet onmogelijk zijn. De heer v. Stralen: Dat is een kwes tie van opvatting. Vroeger heeft spr. meer voorstellen gouaan, die toen onuitvoerbaar heetten, doch later toch werden gedaan. Wanneer de S D. A. P. zitting krijgt in du comm. v. fabricage zal dat tot gevolg heb ben, dat de S. D. A. P. met meer kennis van zaken over deze dingen kan meepra ten. Het argument tegen de demping van het Levendaal als zou het dan ergens an ders gaan stinken, accepteert spr niet Het Levcndaal heeft al zoo lang gestonken, laat een andere gracht die functie maar eens overnemen. (Gelach). Spr. is voorloopig erkentelijk voor de steun inzake zijn voorstellen omtrent de steunvcrleening, doch de wethouder staat toch afwijzend tegenover spr.'s voorstellen afgaande op een oppervlakkigen indruk. Een werklooze is er altijd slechter aan toe, dan iemand die zijn brood verdient. Spr. noemt de beer Spendel een cynisch en hardvochtig mensch, om zoo te kunnen spreken over de werklooze gezinnen. De heer v. Es heeft gezegd: Zoekt eerst het koninkrijk Gods en het overige zal u worden toegeworpen. Spr. verwijt aan de Christel., dat zij wel spreken, maar niet doen als Christus, die een vriend der ar men was. De heer P a r m e n t i e r (A. R.)Dus het beginsel erkent u? De heer v. Stralen vindt het onder deze omstandigheden beter dat spr.'s voor stellen naar B. en W. gaan om praeadvies. De bedragen, die het B. A. geeft, zijn zoo miniem dat zij de ondersteunden niet kunnen vrijwaren tegen gebrek en spr s opinie is door het betoog van wethouder Goslinga niet veranderd en hij handhaaft zijn critick. Wellicht is op kleine schaal eenige verbetering te brengén door raads leden zitting te doen nemen in het B. A. Tenslotte keert spr. zich nog tegen op merkingen door verschillende sprekers :n eerste instantie gedaan. De vergadering wordt roerig en wil naar buis, terwijl de Voorz. spr. er aan herin nert, dat hij dingen zegt, die reeds be sproken zijn, totdat eindelijk om 5.45 uur de zitting wordt geschorst. AVONDZITTING. Tc 8.15 uur wordt de zitting heropend. De voorzitter herinnert aan de nieuwo motie-v. Eek en merkt op, dat deze motie voor de rechterzijde onaannemelijk is. De bedoeling van den heer v. Eek is wel goed, maar ieder zal moeten erken nen, dat dezo motie vooruitloopt op het praeadvies. Het standpunt van B. en W. is, dat geen bezwaar bestaat tegen uit breiding van de comm. v. fabricage en grondbedrijf. Maar dan moet de werkwij ze van de comm. veranderd worden en de kwestie is nog in studie. Spr. geeft den heer v. Eek in overweging zijn motie zoo te wijzigen, dat de raad, de wenschelijk- heid uitsprekende dat alle partijen zooveel mogelijk in alle belangrijke commissies vertegenwoordigd zijn, B. en W. in over weging geeft om de verordening zoo te wij zigen, dat zulks mogelijk wordt. De heer v. Eek vraagt den voorzitter, de vergadering 5 minuten te schorsen, op dat hij overleg kan plegen met zijn frac tie. De heer Wilmer: Dan kan de rechter zijde ook meteen even beraadslagen. De zitting wordt daarna voor 5 minu ten geschorst en de rechterzijde verdwijnt in de Leeskamer, terwijl de S. D. A. P. eclipseert in de kamer van B. en W. Na heropening der zitting verklaj-en zoo wel de heer v. E c k namens de S. D. A. P. en de heer Wilmer namens de rechter zijde, dat zij zich aecoord verklaren met dezo redactie van de motie, waarna de motie bij aeclamatio wordt aangenomen. De lieer S c h 11 c r (S.D.A.P.) beant woordt in zijn repliek verscheidene uitla tingen van diverse sprekers zonder iets nieuws ter tafel te brengen. De heer Bosman geeft den heer v. Eek do verzekering, dat spr.'s partij nog niet. tot de rechterzijde kan worden gere kend. De heer Wilbrink (C.H.) zegt, dat hij medelijden heeft met de nooden der min der bedeelden, maar philantropio moet be oefend worden door de daartoe opgerichte instituten, en «le raad is daarvoor niet het aangewezen lichaam. Laat do linkerhand niet weten wat de rechter doet, dat is de Christelijke manier van weldoen. Christus leert ons, iets van ons zelve te geven en niet bet eerst van anderen te nemen en het dan door te geven, zooals de socialisten willen. Dat laatste is wel een gemakkelij ke manier van weldoen. Werkverruiming kan volgens spr. alleen geschieden door industrialisatie. Daardoor wordt duurzaam de werkloosheid vermin derd en daarom moet het ons streven zijn Leiden aantrekkelijk te maken voor nieuwe riuustrieën. In dat verband wees dc heer Manders ook op verbetering van het vaar- vater. Wat de Zondagswet betreft, handhaaft spr. zijn standpunt. De heer v. Eek wil do openbare straat hebben voor propaganda voor zijn partij. Afstaan van de Zondag zcu beteekenen, dat de eene concurrent pjaats maakte voor den anderen concur- ent Evangelisatie op de straat mag ook riet. Do heer Sytsma (Vrijz.-Dcm.) ontkent, dat hij meedoet aan vliegen-afvangerij; ook insinueert hij niet, zooals de heer Wil brink zeide. Hij heeft juist waardcering voor de heer Mc.vnen willen ïitspreken. De voorz.: Wij zijn aan de begrooting bezig. De heer Sytsma protesteert tegen het optreden van den heer Baart, die spr.'s leeftijd er bij te pas heeft gebracht. Maarieder vogeltje zingt zooals hij gebekt is. Verder verdedigt hij nogmaals zijn voorstel tot instelling van een conimia- sie tot salarisherziening. Wanneer B. en W. de zaak in het. Georg. Overleg willen brengen, dan wil spr. zijn voorstel wel intrekken. Verder breokt spr. een lans voor het vuil, dat niet in den oven, maar naar den akker moet worden gebracht. De voorz.: De directeur van de licht fabrieken heeft daaromtrent reeds een rapport uitgebracht, zoodat deze zaak de aandacht van B. en W. heeft. De heer Sytsma meent verder, dat dc heer Goslinga als wethouder liever geen propaganda moet maken voor zijn partij- beginselen. De beer Huurman (A.R.) meent, dat de uitgifte van grond in erfpacht er mooier uit ziet, dan het in werkelijkheid is. Men moet niet vergeten, dat de erfpachtscanon ieder jaar terugkeert Men heeft aangedrongen op spoed bij den aanleg van een weg over „Zuider- zicht", doch spr. brengt B. en W. hulde voor hetgeen zij reeds bereikt hebben. Do heer Eikerbout (A.R.) verdedigt nogmaalè zijn voorstel tot verlaging van den gasprijs. B. en W. willen een reservefonds ma ken, doch dat is geen goede politiek, want men moet het geld niet opsparen, maar het gebruiken als men het noodig heeft. Waar om zijn voorstel de middenstand dupee ren zal, begrijpt spr. hcelemaal niet. Verder bepleit spr. nog opneming van vertegenwoordigers van de vakbeweging in het Burgel. Armbestuur. Spr. noem de houding der S.D.A.P. in zake de wethouderskwestie raadselachtig. Eén of twee wethouderszetels maakt geen verschil. Spr. is niet tegen medezeggenschap, maar alleen wat de loonen en arbeids voorwaarden betreft. In het particulier be drijf is het nog niet eens zoover. De gemeente behoeft dus niet verder te gaan, dan het particulier bedrijf. Spr. verwijt de S.D.A.P. dat zij er op uit zijn van B. en W. vliegen af te vangen. (Hij windt zich nogal op, zoodat de heer Wilbrink onder luid gelach uitroept: Een beetje harder spreken!) Dc heer v. Es (A.R.) Hij heeft geen luid spreker noodig. Philips is er niets bij. De heer Kooistra (S.D.A.P.) heeft eerbied voor den godsdienst. Daarom keert, hij zich tegen het schermen met Bijbelteksten in verband met de steunvcr leening. door sommige A.B. en C.H. spre kers. Spr. stelt vervolgens B. en W. eenige vragen omtrent hun plannen tot het ver strekken van grond aan bouwvereenigiu- gen. Verder verstrekt hij eenige inlichtin gen over do uitgifte van grond in erfpacht zooaJs dat in Den Haag gebeurt. Hij ver dedigt nogmaals dat systeem. De heer Grocneveld (S.D.A.P.) is bevredigd door de verklaringen van den voorzitter en hij heeft den indruk, dat er hard gewerkt wordt. Hij maakt verder nog eenige opmerkin gen over het verkeersvraagstuk. Spr. kan verder wel aannemen, dat de optochten van de S.D.A.P. sommige per sonen hinderen, maar dat is toch ook geen beletsel om bijv. een studentcnoptocht toe te laten, die misschien 90 pet. van de be volking hinderen. Do heer Spendel: Die zijn toch niet op Zondag. Dc heer Groenoveld: Daar gaat het niet om. Stommen: Daar gaat het juist om. De heer Grooneveld wenseht ieder zijn vrijheid te geven. Dc heer Bergers (R.K.) noemt werk verschaffing en werkverruiming ccn be lang ook voor den middenstand, want dezo heeft belang bij een koopkrachtig publiek. Zoodoende staat de middenstand niet tegenover dc belangen der arbeiders, maar hij keert zich tegen te hooge uitgaven. De heer Heemskerk (R.K.) is niet tevreden over het antwoord van den wet houder inzake de steunverleening. In de voorstellen van do heer v. Stralen liggen eenige rechtvaardige wenschen opgesloten Spr. zou er gaarne praeadvies over heb ben. Spr. geeft verder toe, dat de gasprijs hier niet tc hoog is, en dat wij de winst uit do bedrijven noodig hebben, maar dat is nog geen rede om niet een kleine ta riefsverlaging toe te passen. De heer Spendel heeft bij de steunver leening gezegd, dat vele bedeelden nog een aanvulling krijgen. Spr. wil die ge- dachtengang niet tot de zijne maken. Er zijn vele werkloozen, die niet gauw komen aankloppen bij instellingen van weldadig heid. Verder preciseert spr. nogmaals, dat de R. K. fractie bezwaar beeft tegen het houden van optochten op Zondagmiddag, niet tegen optochten 's avonds en ook niet tegen feestelijkheid op Zondag binnens huis. De heer Baart (S.D.A.P.) verzoekt den burgemeester zich uit te spreken over het toelaten van bezoldigde bestuurders van politieorganisaties in het Georg. Overleg. Verder verzoekt hij nogmaals bevordering van twee oudo agenten, niettegenstaande ij zonder succes examen hebben gedaan. Ook vestigt hij de aandacht op andere fi- nancieele wanverhoudingen onder het ge- meentepersoneel. De beleedigende woorden aan het adres van den heer Sytsma trekt bij terug, doch hij houdt vast aan zijn mee ning, dat de door hem voorgestelde com missie niet op haar plaats is. Do heer Parmentier (A.R.) mag graag een principieele rede hooren, zooals an den heer v. Eek, maar als we dat alle maal gaan doen, dan krijgen wij hier een soort Tweede Kamertje en komen wij nooit klaar. Wanneer van de rechterzijde echter een dergelijke geloofsbelijdenis wordt ge daan, dan maakt de heer Kooistra daar op •n minderwaardige wijze aanmerking op. De heer Kooistra: Ik vraag bet woord voor een persoonlijk feit. De heer Parmentier heeft mij niet goed verstaan. Ik heb respect voor ieders overtuiging. Hij licht zijn bedoeling nader toe. De heer de R e e d e (C.H.) zet zijn op merking over do kapitaaldienst nader uit een; eveneens zijn opvattingen over den winst der gemeentebedrijven. Spr. i9 dank baar voer de toezegging van B. en W. dat zij de winst hooger dan 6 ton zullen aan wenden voor werkverruiming, doch zij moe ten de werkverruiming daartoe niet beper ken. Verder wijst spr. erop, dat wij binnen eenigen tijd zullen komen tot een verlies van 5 millioen. De heer Verwey (S.D.A.P.) verlangt naar het einde der replieken en ziet dus van het woord af. Dupliek van B. en W. Wethouder Tepe (R.K.) verklaart, dat B. en W. de kwestie der salarisherziening in het Georg. Overleg ter sprake zullen brengen. De heer Sytsma trekt daarna zijn voorstel in. Wethouder Goslinga (A.R.) consta teert, dat de socialisten niet ontkomen zijn aan liet dilemma, dat hij in eerste instan tie gesteld heeft Men kan geen dure wer ken doen uitvoeren, zonder de inkomsten naar evenredigheid op te voeren, hetgeen onmogelijk is. Ieder aantasten van den winst uit de be drijven moet noodzakelijk leiden tot bc- lastingverhooging. Waarom moeten de ta rieven verlaagd worden als ze niet te hoog zijn? Het betoog van de heeren Heems kerk en E n-bout heeft spr. nog versterkt in zijn standpunt. Ook in de gasprijzen zit een progressie. De gasfabriek wint niets op de kleine verbruikers, de winst komt van de groote verbruikers. De heer v. Stra len wil B. en W. een onderzoek doen in stellen naar de huurverhoogingen. Het col lego zal in dit opzicht diligent zijn. B. en W. hebben geen bezwaar om praeadvies te geven op de voorstellen van den heer v. Stralen, doch zij willen zich niet binden aan een termijn. Inzake liet B. A. wil spr. wel medewer ken met de S. D. A. P. omtrent een reorga nisatie al staat hij op een principieel an der standpunt dan de S. D. A. P. Men moet overigens niet vergeten, dat liet B. A. heeft te maken met drie groote on deugden: luiheid, alcoholisme en ontucht, welke niet alleen met een beetje geld kan bestreden worden. Spr. kan niet inzien, dat er speciaal men sehen uit de vakbeweging zitting in moeten nemen. Do heer Valient goed (S.D.A.P.): Ik ben ook uit de vakbeweging. Voldoe ik niet. Wethouder Goslinga: Zeker, maar u bent niet geschikt, alleen omdat u uit de vakbeweging komt. Spr. verduidelijkt nog eens zijn standpunt inzake dc steunverlee ning en de promoties. Alvorens de algemcene debatten te slui ten, beantwoordt de voorz. nog eenige opmerkingen aan zijn adres, o.a. ant woordt bij den heer Kooistra, dat B. en W. zooveel mogelijk het part. initiatief in de bouwnijverheid willen steunen, doch dat zij steun aan de bouwvereenigingen niet willen uitsluiten. Op de vragen van de heer Baart kan spr. niet nader ingaan, omdat hij in die zaken niet inzit. Spr. heeft geen bezwaar tot toe lating van bezoldigde bestuurders van de politieorganisaties, doch hij behoudt zich eenige vrijheid voor. Spr. hoort ook graag een goede rede en hij ziet met belangstel ling een principieele rede van den heer Parmentier tegemoet bij een volgende be grooting. De voorstellen in stemming. Alvorens tot stemming over de voorstel len, die bij de algemeene beschouwingen ter sprake zijn gekomen, over te gaan, zet spr. nog even in 't kort het standpunt van B. en W. over deze voorstellen uiteen. De voorstellen van den heer v. Stralen om van eventueele gezinsinkomstcn van werkloozen, die van gemeentewege onder steuning ontvangen, van de eerste f 5. dier gezinsinkomsten niets in mindering op de ondersteuning te brengen; om den ondersteuningsnorm voor uitge trokken werkloozen, welke thans bepaald is op f 13.te verhoogen tot f 13.50, en om aan de werklooze hoofden van gezin nen, die een huur van meer dan f 3.50 per week verwonen een huurbon tc verstrek ken tot. het bedrag, waarmede de huur f 3.50 te boven gaat, tot een maximum va f 2.per week, met dien verstande dat huurverhooging na 1 December 1927 of liet betrekken eener duurdere woning geen hoogeren toeslag zal tengevolge hebben, tenzij bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven, worden in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Hols' Ochtendvoer, waardoor uwe kippen in betere conditie blijven en U een hoogcre eieren-productie krijgt. Per 50 K.g. i 9.'0. per pak van 2'/2 K.g. f 0.60. Wij geven een KUNST MOEDER CADEAU bij inlevering van 5 bonnen van de balen en .-afïw.iH 40 nonnen van de pakken. Ook voor 5 bonnen van ons E1ERMEEL f 8.25 per haal van 50 K.g. pUJinVtf VO£DERfABR| Hooklagenten: N.V. DE GRAAE's Handel-Mij. - Oude Vest - Leiden. Daarna wordt tot stemming overgegaa Het voorstel van den heer van Eek o de gas en eleetriciteitsprijzen met 1 re pectievclijk 2 cent per eenheid te vcrlage wordt verworpen met 21—10 stemmen. Voor stemde alleen de S. D. A. P. Het voorstel van den heer Eikerbout oi „voor het het verbruikte gas boven de 1 M3. per maand, een reductie van 1 cent p< M3. te verstrekken" wordt verworpen mi 1714 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en de hee ren Eikerbout, v. Tol, Manders en Hoems kerk. Het voorstel van den heer van Eek, m zich te wenden met een adres tot de Twee de Kamer der Staten-Generaal, waarin mt een uiteenzetting van den finantieclen to# stand der gemeente Leiden de noodzak» lijkheid wordt aangetoond, dat de te wa ten nieuwe regeling van de finantieele houding tusschen Rijk en Gemeente sp« dige en voldoende verbetering brengt in finantieele positie der gemeente Leiden wordt verworpen met 2011 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. cn dc heei Sytsma. Het voorstel van den heer van Kek, it de vergaderingen der Raadscommi» sies, 'He thans geregeld worden bijgewnom 4oor de directeuren der bêdrijv diensten, ook toegang te verleunen aa tegenwooraigers, gekozen door let in i betreffende bedrijven of diensten wevkzs me personeel, wordt verworpen met 50—11 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en de heci Sytsma. Het voorstol van den he^r van Eek, oi het bedrag, hetwelk in Leiden wordt getrokken voor noodzakelijk levcnsondi houd bij den aanslag in de plaatselijke be lasting naar hv-t inkomen met tweehonderd gulden te verhoogen, cn zoo noodig, lea einde de belasting zoo min mogelijk 'huk kend te maken voor de kleine en mi 'del- matige inkomens, de progressie-schaal wijzren, wordt verworpen met 21— stemmen. Voor stemde alleen S. D. A. P. Het voorstel van den lieer van Eek, invoering van een belasting van bouwter- reine::, gelegen aan bestaande grachten en pleinen, of van gronden, welke ingevolge een krachtens art. 28 der mngwet goedgekeurd plan in de naaste toekomst zijn bestemd voor bouwt en zijn gelegen binnen een door Gedepu teerde Staten getrokken kring (tot het li voeren van welke belasting reeds op 7 T bruari 1921 door den Raad in beginsel beslist) wordt verworpen met 2110 slem- men. Voor stemde alleen de S. D. A. P. Het voorstel van den heer van Eek, te besluiten tot wederinvoering der zak# lijke belasting op het bedrijf, wordt ver worpen met 2011 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en dc lieer Sytsma. Het voorstel van den lieer van Eek te besluiten tot het instellen van een I vensmiddelendicnst- wordt verworpen met 2110 stemmen. Voor stemde alleen de S. D. A. P. De motie van den heer van Eek i voortaan ook in Leiden bet houden van o tochten met muziek en banieren op Zon dagnamiddag als regel toe te staan, verworpen met 1813 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en de hee ren Romijn, Sytsma en Bosman. De motie van den heer van Eek, om a de Raadsleden toegang te verlcenen de inrichtingen der Gemeente cn de rcinen, welke in geval van brand worden afgezet, en aan hen hiervoor toegangsb* wijzen op naam te verstrekken, wordt ver worpen met 2011 stemmen. Voor stemden dc S. D. A. P. en dc beer Sytsma. De motie van den heer van Stralen, le. de samenstelling van liet Burger! Armbestuur zoodanig te wijzigen, daarin alleen worden benoemd leden den Gemeenteraad, met als Voorzitter t Wethouder van Sociale Zaken, en 2e. den naam te veranderen in „Maat schappelijk Hulpbetoon", wordt gesplit-5* in stemming gebracht. Het eerste gedeelt' wordt verworpen met 2110 stemmen. Voor stemde alleen de S. D. A. P. Het tweecle gedeelte wordt aangenom®11 met 23—8 stemmen. Tegen stemden de heeren: Romijn, v. Tepe, Parmentier, v. d. Reyden, Huurm Meynen en Goslinga. Het voorstel van den heer Verwey oD1 f 1000.voor schoolreisjes uit te trekken wordt verworpen met 2011 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en de hes dat De algemeene beschouwingen zijn Wef* mede gesloten en de vergadering even over lialf 12 geschorst tot Vrijdagn^" dag 2 uur.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8