19e Jaargang WOENSDAG 7 DECEMBER 1927 No. 5739 e £cicbohc 6oii^a/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, onze AgenteD 20 cent per week f2.60 per kwartaal mco per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné'a ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd idagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlén 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlén, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. HUMMER BESTAAT HIT TWFF BLADEli De verbetering van de maat schappij. [Je Gemeenteraad van Leidon zit in de iandeling van de Gemeentebegrooting. ichtens oen in grootere gemeenten de it8te jaren ingetreden gewoonte acht de gemeenteraad van Leiden het een (b van zijn stand, om bij deze behan- Ung over heel veel te praten, wat. de eigenlijke begrooting niets te ma- heeft. Zoo heeft de heer mr. v. Eek een uit zetting gegeven van verschillende zij- socialistische theorieën. En daarbij _j hij tot de eind-conclusie, dat de so da hervorming moet berusten op verbe rg van den mcnsch, die liefde voor z'n ■nmensch, saamhoorigheidsgevoel moet bben. Haar dan een vraag: Welk stelsel streeft er naar geestelijke verheffing en zede- ie verbetering van den mensch, naar on- idrukking van materialistische zelfzucht ontplooiing van offerzin en naasten de Welk stelsel: het Socialisme of het iiholicisrue? Het antwoord hierop moet voor iederen 'ectieven, onbevooroordeelden toeschou- >r duidelijk zijn. Ook de socialist zal de arde van het Katholicisme in deze moè- erkennen. Haar dan moet men ook hieruit de con ventie trekken I Het Katholicisme, bet- tlk meer dan het Socialisme streeft naar Terbetering van den mensch het Ka- icisme zal dan ook beter dan het So- iiliame de inderdaad gewensohte sociale [tvorming kunnen brengén. Dat de verbetering van de maatschappij beginnen met, en ten slotte wor- ingevormd door de verbetering van it individu 't moet worden gewaar- srd, dat mr. v. Eek heeft berinrerd aan iie waarheid, welke onzerzijds voortdu- pordt voorgehouden, en: waarnaar ij, Katholieken, iederen dag moeten chten te leven 1 BUITENLAND Volkenbond DE RAAD BIJEEN. De in- en uitvoerverboden. De resoluties goedgekeurd. De Volkenbondsraad heeft gisteren in peobare bijeenkomst aangehoord de reso- :ties van de Volkenhondsoonferenlie ia de afschaffing van in- en uitvoerverbo- iai en -beperkingen, alsmede het rapport M Stresemann over dit vraagstuk De heer Colijn merkte o.a. op, dat de ïlernationale conventie een vooruitgang fteekent, vergeleken met den thans be tonden toestand. Verschillende landen iebben echter, zeide hij, belangrijke uit- ïnderingen in de conventie laten opne- pen, welke voornamelijk betrekking beb op kleurstoffen, kolen en oud-ijzer. De raad heeft de resoluties goedgekeurd In zijn niet-openbare zitting beeft de Md den voorzitter der internationale toferentie tot opheffing van in- en uit- 'oerTerboden, den heer Colijn, benoemd pt voorzitter der diplomatieke conferentie ia ia den a.s. zomer de conventie tot op- [tffing der in- en uitvoerverboden, defini- fef ia werking zal doen treden. Het Poolsch-Litausch geschil. De correspondent van de „Msb.'' meldt: Twee punten verheugen zich de laatste kgen te Genève in de algemeene belang- 'telling. Dat zijn le. de Russen, die onder- taschen tot den laatsten man toe vertrok- zijn, en 2e. het PooLsch-Litausche ge- |hil. Wen is te Genève algemeen verbaasd Rar de Fransche welwillendheid tegen zet de Russen. Briand heeft verklaard, dat zoo er ge- ^Ikelijker tot een oplossing in het 'öolsch-Litausche geschil gekomen zal |"rden, dit voor een groot deel ook t9 ««ken is aan het nderhoud, dat Litwinoff Woldemaras gehad heeft. 'oorts schijnt Frankrijk te hopen door ooderteekening door Rusland van een j-ï Oost- Locarno pact tot een oplossing de kwestie der veiligheid te kunnen ko- N. Wat het Poolsch-Litausche geschil ver- Betrc-fl; Men is nog altijd met private -tfrhandelingen bezig. Woldemaras a'Wt niet bereid te zijn, het voorstel van tl ^j°°'e mogendheden aan te nemen om den theoretisch en. staat van oorlog Polen op te geven, de handels- en di plomatieke betrekkingen weder aan te knoopen, verder een internationale com missie bij de PoolschLitausche grens in te stellen, die er voor waken zal, dat geen grensincidenten plaats vinden en do kwes tie van Wilna tot Maart aan te houden, in welken tusschentijd nog de mogelijkheid tot overeenstemming op dit punt bestaat. Deze voorstellen zijn door de vijf groolo mogendheden: Engeland, Frankrijk, Duilscbland, Italië, Japan uit den raad iu elkaar gezet zonder overleg met de rest van den raad. Hieruit blijkt duidelijk, dat men eerst wil trachten onder elkander tot een oplos sing te komen, waaruit te verklaren is, dat minister Beelaerts nog steeds niet gepolst is over zijn evenlueele-benoeming tot rap porteur in deze zaak. Duitschland De Thuringsche financiën. Een aanzienlijk deficit. Naar de „Voss. Ztg." meldt, is d* fi nancieels toestand van Thuringen allesbe halve gunstig. De begrooting voor 11J-Ï7 sluit met een tekort van 12 millioen mark, waarbij waarschijnlijk nog 6 millioen komt in verband met de uitvoering van voorstellen der linkscbe partijen Wel is er nog een overschot van 8 millioen van 1926 overgebleven, doch dit is nog niet ge heel in kas, en ook al worden alle voor stellen der linkerzijde verworpen, dan blijft er nog een deficit van vijf millioen, waarvan niemand weet, hoe het moet worden gedekt. Voor 1928 is het beeld, dat de Thuring sche financiën opleveren, nog minder be moedigend. Het tekort zal dan in totaal vermoedelijk meer dan 20 m llioen bedra gen, waarbij van een dekking uit vroegere overschotten geen sprake meer is. Alleen uil de opbrengst der belastingen wordt een verhooging der inkomsten ver wacht. Frankrijk Een gevolg van het verdrag mei Joegoslavië Een ernstige beschuldiging. De Balkancorrespondent van de „Lim burger Koerier" lanceert de volgende ern stige beschuldiging tegen Frankrijk en Joego-Slavië: „De bij de onderteekening van het FranschJoego-Slavische verdrag begon nen leverantie van Fransch oorlogsmate riaal aan Joego-Slavië neemt dagelijks in omvang toe, en het gebeurt langs alle ter beschikking staande route's. Sinds kort wordt hierover ook zelfs de Rijnweg ge bruikt. Volgens betrouwbare berichten uit Straatsburg heeft de Fransche legerleiding nieuwe groote Rijnschepen gcharterd, die volgeladen met Fransch krijgsmateriaal voor het Joego-Slavische leger den Rijn opgesleept worden. Het oorlogsmateriaal bestaat uit ma chinegeweren, patronen, handgranaten, schijn- en mijnwerpers en wordt naar het meer van Konstanz gebracht, vanwaar het langs den kortsten weg over Oosten- lijk naar Joego-Slavië moet worden ver zonden. Rusland Do oppositie zwicht. Mogen wij terugkomen? Kamenef heeft op het congres van de communistische partij een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat de oppositie geheel capituleert. Hij vroeg, Trotski, Zi- nowjef en de andere oppositieleden, die uit de partij zijn gestooten, weer tot de partij toe te laten, wanneer zij beloven, da zij de organisatie der oppositie zullen ontbinden. Stalin zeide in zijn antwooni, dat hij twijfelde aan den ernst van de leden der oppositie. Slooping van kerken te Moskou. Onder voorwendsel, dat het tramwognet moet worden verbeterd, heeft de sovjet van Moskou plannen uitgewerkt, die de slooping meebrengen van verschillende oude kerken, zooals de kerk van do hei lige Drieeenheid, een deel van 't Strastnoi- klooster en verscheidene klokketorens. Politieke moord te Moskou. Te Moskou verwekt thans de moord op een echtpaar, Koloesjik genaamd, groot opzien. Koloesjik, een Sovjet-arbeider, werkzaam bij het volkscommissariaat van arbeid, was tegelijk concierge van een groot, midden in de stad gelegen huur huis, waarin in October de door do op positie in het geheim opgestelde multipli- eator-machines werden ontdekt. Het pro ces tegen de bij de drukkerij betrokkenen zou weldra plaats vinden. Op 2 December verscheen echter 's avonds een onbekende bij het echtpaar en bleef gedurende den nacht met de twee menschen in dezelfde kamer. Den vol gende morgen vond men de echtelieden vermoord. De documenten, die zich in de kamer bevonden, zijn door den moorde naar meegenomen. Het is tot dusver nog niet gelukt, hem te vinden. Thans is de doodsaankondiging in de bladen versche nen, waarin gesproken wordt van een moord door „bandieten". Roemenië. Anti-Hongaarsche onlusten. Bloedige uitspattingen te Gross-Wardein in Zevenburgen Het Hong. Gorr. Bur. meldt uit Gyula: Volgens de eerste mededeelingen, die van de Rocmeensch-Hongaarsche grens kwa men, verzamelden zich uit verschillende gedeelten van Zevenburgen en tevens uit het gebied van het Roemeensche konink rijk, voornamelijk uit Jassy en Boekarest, verscheiden duizenden studenten te Gross- Wardein Zaterdagavond kwam het tot betoogin gen, d;e' Zondagochtend in bloedige uit spattingen ontaardden. De betoogers richt ten zich allereerst tegen de Joden, doch do uitspattingen namen later een anti- Honeaarsch karakter aan. De redaciie- bureaux van de Hongaarsche bladen „Ma- pyvarad'' en „Pesti Hirlap", en eveneens de peheele inrichting van een katholieke vereeni"ing, van de woning van den op- per-rabbijn en het meubilair van het Ly ceum werden vernield. De politie stond machteloos. Militairen en gendarmerie herstelden later evenwel met de grootste energie de orde. Een Hon- gaarsch tooneelspeler, wiens naam nog niet bekend is, werd gedurende de onlus ten op straat neergeschoten. China. Hevige gevechten bij Canton. Staat van beleg te Hankau Er zijn teekenen, dat de kloof tusschen de nationalistische groepen van Nanking en Can">n dieper wordt Een van de ge volgen daarvan is, dat er 'ame'ijk hevige gevechten plaats hebben in de omgeving an Canton 'usschen de Kwangsï- en de Can ton troepen In de Chineesche pers wordt ver klaard, dat Tsjang Fat-kwei. die zich op 14 November van de macht te Canton meester maakte, van zijn successen on- middel'ijk kennis heeft geeven aan Moskou waar men last heeft gegeven, dat 15 Sovjet-adviseurs zich naar Gaül-.-u 'moe ien begeven ïn verband met den toestand te Han kau ia daar de staat van beleg afgekon digd Amerika Het congres bijeen. 6000 resoluties en wets ontwerpen. Het Amerikaansche congres is Maan dag voor de winterzitting bijeengekomen. Men verwacht alsgemeen, dat deze zitting een zeer bewogen ver'oop zal hebben Niet raiuder dan 6Ó00 resoluties en wetsont werpen i'ggen te wachten, waaronder er verscheidene voorkomen, die betrekking hebben op het alcoholverbod Boodschap van Coolidge. In de boodschap, we'ke president Coo lidge ter begeleiding van de begrooting voor het nieuwe f sca'e jaar tot Let Con gres heeft gericht, legt Coolidge den na druk op de noodzake ijkheid, de te ver- wach'en be'astingverlaging tot oen be drag van 225 000 000 dol'er te beperken De begrooting beloopt het ontzaglijke bedrag van 4 258 793.765 dol'ar. De groot ste post. welke er op voorkomt is die voor nationale verdod g:ng, en wel 645 000.000 dollar, tegen 625.000.000 dollar voor hét loopende jaar De vermeerdering is voor namelijk veroorzaakt door het vlootbouw- program, den bouw van kazernes voor het leger en de voortgezette uitvoering van het program voor de luchtstrijdkrachten van leger en marine, welk program zich over vijf jaar uitstrekt Wanneer de des betreffende voorstel'en worden goedge keurd, zullen de uitgaven voor de vloot met 48.000 000 do'lar stijgen, zoodat het totaal voor vlootuitgaven dan 347.000.000 dol'ar zal bedragen. Het volgende jaar zullen twee du'kbooten en acht kruisers in aanbouw zijn en twee van deze krui sers zullen in 1929 vrijwel voltooid zijn. Voor het loopende en het vogende jaar is in totaal 13.281 000 dollar uitgetrokken voor de kazerneering van het leger. De bedragen, uitgetrokken voor de lucht strijdkrachten van marine en leger, zul'en de marine in het bezit stellen van 696 van do duizend vliegtuigen, we'k aantal in het over vijf jaar loopende program is vastgestod, terwijl het leger daardoor do beschikking zal krijgen over 1800 vlieg tuigen. Mexico. Protest tegen Calles' bewind. Vijfhonderd leden van de Mexicaansche kolonie te San Antonio in Texas hebben bij den Mexicaanschen consul-generaal een protest inged'end tegen de methodes van de Calles-regeering. Bij het overhan digen van dit protest waren de waarne mend burgemeester en een speciale po'i- tiemacht aanwezig, .doch er hadden in het geheel geen onregelmatigheden plaats. De consul beloofde het protest te zullen toe zenden aan president Calles. Geprotesteerd wordt tegen de vermoor ding van Mexicaansche burgers en z.g. rebellen, onder voorwendsel, dat de re geering een opstand wil onderdrukken, ter wijl die door het Cal'es-bewind zelf in het leven is geroepen. Verder wordt Calles be schuldigd van tyrannie, martelingen en huisvredebreuk, terwijl gezegd wordt, dat er in Mexico geen recht bestaat en dat de wetgevende en uitvoerende regeeringsli- c li amen geen macht hebben, daar enkele personen a'lo bevoegdheden aan zich ge trokken hebben. De kerkvervolging in Mexico. Volgens een bericht uit New-York mel den de Mexicaansche bladen, dat Mexi caansche regeer ings troepen uitgezonden zijn met de opdracht, den aartsb:sschop van Guadalajara Orozco y Pimenez dood of levend gevangen te nemen. Het moet reeds tot gevechten zijn gekomen. BINNENLAND HET R.K. WERKLIEDENVERBOND. De stijging van het ledental zet zich voort' Naar de „Volkskr." verneemt, heeft de groei van het ledental van de bij het R. K. Werkliedenverbond aangesloten organi saties zich ook over het derde kwartaal van dit jaar voortgezet. Het lodental der aangesloten vakbonden 8teeg van 103.793 op 1 Juli tot 103.943 op 1 October, alzoo een vermeerdering van 160 leden. GED. STATEN VAN UTRECHT. In de gehouden vergadering van Prov. Staten van Utrecht is in de plaats van jhr W. E Bosch van Oud-Amelisweerd, die bedankt heeft als lid van Ged Staten gekozen de heer mr. H. W de Vink (R.K.) advocaat en procureur te Utrecht. Koninklijke Besluiten. Hooger Onderwijs. Benoemd aan do Technische Hooge- school te Delft in de afdeeling der mijn bouwkunde om onderwijs to geven in de metallurgie on do docimasie, tot gewoon hoogleeraar ir. M". H. Oaron, hoofdinge nieur bij den dienst van den mijnbouw in Nod.-Indië. Opnieuw benoemd tot voorzitter van het college van curatoren der Rijksuniversi teit te Groningen mr. dr. O. O. Geertsema. Beperking postdienst op Allerheiligen. 'n Schrikkelijke zaak! H"' Tweede Kamerlid Lingbeek heeft de minister gevraagd, lo. Is het den minister bekend, dat op 1 November j.l. (welke dag geen algemeen erkende christelijke feestdag ia) de post kantoren op tal van plaatsen in ons land, o.a. te Eindhoven, Geldrop en Roosendaal, den dienst hebben beperkt, in dier voege, dat er öf slechts één bestelling heeft plaats gehad, èf in elk geval een geringer getal bestellingen dan op gewone dagent 2o. Is de minister bereid, hen die daar in" het initiatief hebben genomen, op het onregelmatige er van te wijzent 3o. Is do minister bereid, stappen te doen om herhaling van het bovengenoem de te voorkomen? De Minister van Waterstaat heeft hierop geantwoord. dat in de desbetreffende voor schriften staat: „Op Maria-Hemolvaart, Allerheiligen en Goeden Vrijdag kan in de streken, waar op deze dagen verkeersbeperking optreedt, de bezetting op do kantoren en de buree- len, alsook de dienst van het technisch personeel, voor zooveel zulks mogelijk is, worden ingekrompen. Het treffen van een doelmatige rege'ing ter zake wordt aan het beleid van de hoofden van dienst over gelaten." De Minister zegt, geen aanleiding go- vonden to hebben, wijziging van deze re geling te bevorderen. Zou ds. Lingbeek nu gerust zijn? Belasting op ruwo tabak. Heffing aan de bron. Do dagelijksclie besturen van het Ver bond van Ver. van Sigarenfabr. in Ned. en van de Ned. R. K. Ver. van Sigarenfabr., hebben aan den Minister van Financiën een adres gezonden, waarin met waardco- ring wordt geconstateerd dat de Commis sie, ingesteld bij beschikking van de minis ter van Financiën, voor het onderzoek naar do wijze, waarop een belasting ware te heffen drukkende op de ruwo tabak, be stemd tot vervaardiging van tabaksfabri katen, ernstig heeft gepoogd een zoodani ge n vorm van belasting te vinden, dat het huidige'systeem van accijnsheffing op ta baksfabrikaten zou kunnen worden vervan gen door een ander, hetwelk niet wordt gedrukt door do belemmeringen van het tegenwoordige. Adressanten meen en even wel, dat de in het verslag geboden oplos sing gedrukt wordt door zoodanige bezwa ren, dat naar hunne mecning de aanvaar ding en toepassing van het denkbeeld, in bedoeld verslag ontwikkeld, zeer moeilijk wordt. Adressanten achten de voorder van een gcwichtsbelasting van zoo overwegend belang voor de gezamenlijke industrieën, HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een beschuldiging tegen Frankrijk, dat het munitie op groote schaal aan Joego- Slavië levert. De oppositie in Rusland zwicht bij mon de van Kamenef. BINNENLAND. Gekozen tot lid der Gedep. Staten van Utrecht mr. H. W. de Vink. (1ste b'ad). Brand in een transformatorstation te Den Haag, waardoor duisternis, tram- en spoorwegstagnatie ontstaan. (Gemengde Berichten, 2de blad). In de Waa'haven te Rotterdam is het lijk van een onbekende vrouw in een kis» gevonden. (Gemengde Berichten. 2de blad) althans voor de tabaks- en sigarenindus- trie, die zij niet aarzelen om den minister het denkbeeld eener gewichtsbelasting, verbonden met een banderolle van de si garetten, ten zeerste aan te bevelen. Prof. dr. W. Kapteyn. f Gistermorgen is in het Diaconessenliuis te Utrecht, waar hij cenige weken geleden een operatie had ondergaan, overleden de oud-hoogleornar aan de Rijksuniversiteit daar ter stede, prof. dr. W. Kapteyn, in dertijd belast met het geven van onder richt in do boogere algebra, analyse eu functierekening. De keramische-indust-' Verschenen is het voorloopig verslag van do Tweede Kamer over Vt wetsont werp tot tijdelijko verhnoging v.n het in voerrecht op huishoudelijk aardew rk, por- celein en glaswerk en op enkele soorten te gels. In dit verslag zijn voor- en teenstan ders aan 't woord, zooals vanzelf spree t. Onderscheidingsteeken voor verpleegsters. De hoofdinspecteur van do Volksgezond heid (Besmettelijke ziekten) mankt Le kend, dat bij gemeenschappelijke beschik king van de Ministers van Arbeid, Han del en Nijverheid en van Binnenlands^he Zaken en Landbouw van 2/11 November 1927, vastgesteld is het onderscheidingstee ken (ooievaar) voor verpleegsters, welke do aanteekening voor kraamverplegine ver wierven. Zij, die reeds deze aanteekening verworven hebben, kunnen zich tot den Hoofdinspecteur voornoemd, Dr. Kuyper- straat 8, Den Haag wonden met. het ver zoek machtiging to ontvangen om dit on derscheidingsteeken op haar insigne te la ten aanbrengen. Deze aanv: ng moet ver melden het nummer, waaronder het diplo ma in het Rijlcsreeistor is ingeschreven; het diploma zelf behoeft niet to worden op gezonden. KERKNIEUWS Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den WelEerw. heer F. T. Beer-? mann op diens verzoek om gezondheidsre denen eervol ontslag verleend als pastoor te Indoornik en heeft benoemd tot pas toor aldaar den wclccrw. heer A. J. Schaars. Veertigjarig priesterfeest pastoor F. \V. de Rooij. Naar do „Tijd" verneemt, zal het veer tig-jarig priesterfeest van Pastoor do Rooij te Amsterdam niet op 17 December (den eigenlijken feestdag) worden gevierd, maar wegens den Adventstijd worden ver zet op den Tweedon Kerstdag. Deken de Graaf. Zondag is onder de H.TT. Missen in do H. Hippolytuskerk te Delft mede-godcold, dat menschelijkerwijzo gesproken herstel van don zeereerw. Doken J. J. do Graaf als uitgesloten is te beschouwen. De gees testoestand is do laatste dagen zeer ach teruit gegaan, terwijl do lichaamskrachten gestadig afnemen. Binnen enkele dagen verwacht men het einde. UIT DE OMGEVING_ STOMPWIJK-VEUR. GEMEENTERAAD De vier vragen der Kath. Raads leden. De heer Schouten geeft technische voorlichting. Over Zondagsrust op de gasfabriek. Zaterdagmiddag to 2 uur kwamen d« Raden der gemeenten Stompwijk en Veur in openbare gecombineerde vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester W. Keijzer. Aanwezig allo leden. De Voorz. opent de vergadering mei ge bed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1