19e Jaargang DINSDAG 29 NOVEMBER 1927 No. 5732 fozidóohd (Soufieml jABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, per post f2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver- aar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd adagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 ES DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiên 30 cent per regol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine edvertentiên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50 NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. Onder vrijdenkers. sd, )nder den georganiseerd en groep v rij kers in ons land heerscht er al eenigen heftige oneenigheid. De een vindt den niet vrijdenker genoeg l En, inder- ook in die kringen valt waar te ne- goen hang naar geestelijk leven; breekt i dan door een flauwe schemering van zonnelicht der Gods-erkenning. zij in de vrijdenkersvereeniging t Dageraad" leden, die vrij willen den- zonder zich gebonden te achten r het dogm a, dat er geen God is I jkar een dergelijk vrij denken is vrij- iers niet geoorloofd redactie van „De Vrijdenker" reef, dat er eigenlijk toch wel „ver- 1 in den grond der wereld zit". En een verklaarde in genoemd vrijdenkers- san, dat er nog wel vrijdenkers, maar i godloochenaars bestaan. )oor deze er dergelijke uitdrukkingen meer vrij denkende vrijdenkers bitterd. En er is, zooals gezegd, een lige strijd in de kringen van „Do Da- ud", de vrijdenkers-organisatie. En bet weekblad „De Dageraad", hetwelk 1 gestaakt, en na „De Vrijgeest" en Vrijdenker", wil men nu weer een „onafhankelijk atheïstisch week- oprichten: „De nieuwe Cultuur", b „Vad.", dat zich bijzonder voor den in »De Dageraad" schijnt te into neren, schrijft o.m.: Thans is de toestand zoo, dat men j St-r opaiilijk bcauLuWig-b om Katachtige geldzucht", „oppervlakkige Iweterij", „eerroof", ja, Hoving durft rijn blad, daar hij wel weet, dat de an- üst Constandse evenmin als de dito aders na den rechter loopt, openlijk msinueeren, dat hij Constandse een ver man kan maken, wijl deze zooveel i'n kerfstok zou hebben, dat niemand iets met hem te maken zou willen iben, indien het bekend ware. Gaat zoo heeren, en uw vereeniging ligt heel ig op het kerkhof." ïij wenschen de vereeniging „De Dage- i" niet het kerkhof, als uiteindelijk re- 'aat voor haarzelf van haar zielen-doo- sd stroven; wij wenschen haar de op- üding in den waren dageraad van het l iennen en belijden en dienen van God! o God Wien te dienen heerschen de ware vrijheid van den mensche- BUSTENLAND Duitschland Coblenz ontruimd. De 10.000 man sterke bezetting der stad k'enz is, naar Wolff van betrouwbare verneemt, vertrokken. Frankrijk De actie van Abbé Béthléeni. Communistische tegenactii Parijsche correspondent van de febd." meldt: Hbé Béthléem, die reeds tweemalen ver beeld i3 geweest voor zijn actie tegen pornographie waarbij hij verschillende redelijke voorstellingen in de kranten- tëken uitgehangen, verscheurde, is op- de boulevards gaan bezoeken om schillende aanstootgevende illustraties verscheuren. Er is opnieuw proces- tbaal tegen hem opgemaakt. actie is niet naar den zin van do amunisten, die gisteren op verschillen- fPlaatsen in het kwartier van Saint- 'pice de Katholieke bladen in de kios- zijn gaan verscheuren en weldra zich to een godslasterend vandalisme heb- overgegeven. Ze hebben in verschil de kleine winkels van religieuse artike- üi de nabijheid der kerken, de prent- met religieuse voorstellingen ver- ■tourd en heiligenbeelden en crucifixen geworpen. politie heeft een aantal der belha/- gevat en in staat van beschuldiging Eteld wegens het verwekken van schand- op den openbaren weg. Pierre Peugeot, t Parijs is overleden de bekende auto- 'telfabrikaiit, Pierre Peugeot. Oostenrijk De aanslag op burgemeester Seitz. Vermoedelijk geen politiek motief. Strebinger, de man, die den aanslag heeft gepleegd op burgemeester. Seitz, heeft verklaard, dat hij niet von plan was, Seitz te dooden, maar s echts de aandacht Vestigen op zijn ellendigen toe stand. Hij dee de verder mede, dat hij te genwoordig niet tot een politieke partij behoorde. Voor kort was hij echter so ciaal-democraat geweest. Op het oogen- blik was hij lid van de vereeniging van frontstrijders. De burgemeester zeide, niet te gelooven, dat Strebinger door po litieke motieven werd geleid. Het bestuur van de sociaal-democrati sche partij heeft een oproep gericht tot de arbeidersklasse, waarin zij wordt aan gespoord zich van alle manifestaties te onthouden. Seitz heeft tal van gelukwenschen ont vangen. Met zekerheid heeft men kunnen vast stellen, dat Strebinger geen medeplichti gen heeft gehad. Joego-Slavië HET ITALIAANSCHALBANEESCH VERDRAG. „In strijd met het Volkenbondspact". en protest bij den Volkenboni In een communiqué, waarin het offi- cieele standpunt der Joego-Slavische re geering ten aanzien van het Italiaansch- Alhaneesch verdrag wordt uiteengezet, wordt er op gewezen, dat de regeering bij den Volkenbond zal protesteeren tegen het verdrag, wanneer het ter registratie wordt aangeboden, daar het niet in over eenstemming is met het handvest van den Vo kenbond. Hierdoor zal Joego-Slavië in staat zijn de kwestie der Italiaansch- Albaneesche betrekkingen voor den Vol kenbond te brengen, hetgeen dit land ds heeft willen doen. Gehoopt wordt den jalxum TV. 'jl. o,BrrgT/— land, ondanks de mogelijkheid, datitane zal kunnen dreigen met uittreden uit den Volkenbond. Roemenië. BRATI ANU'S BEGRAFENIS. Groote plechtigheid. groote plechtigheid is Zondag de overleden minister-president Jonel Bra- tianu ten grave gebracht, 's Morgens om halfnegen begon in de groote zaal van het Atheneum te Boekarest, waar het stof- fe'ijk overschot van den premier was op gebaard, de kerkelijke plechtigheid, die door den metropoliet van Jassy, geassis teerd door alle Roemeensche metropolie ten en bisschoppen, gecelebreerd werd. Daarna werd het woord gevoerd door veertien sprekers. Om elf uur werd de kist door de minis ters 'op de schouders getild en op een voor het Atheneum gereed staand affuit ge plaatst. In de straten, door welke de stoet zijn weg nam, waren aan beide zijden dubbe'e cordons van militairen en gen darmes opgesteld. Daarachter verdrong zich een ontzaglijke mensckenmenigte. Tal van vensters waren zwart van men- schen. Rouwvlaggen en Roemeensche na tionale vlaggen met rouwfloers omhuld wapperden van de daken. De stoet werd geopend door kransdra- gers. Onder de tallooze kransen zag men die van de koninklijke familie, van den regentschapsraad, van verschillende staats hoofden, van de gezanten van a'le te Boe karest geaccrediteerde mogendheden, van beide Huizen van het parlemènt, enz. Op de kransdragers volgden 25 priesters, een kerkkoor en vier rijtuigen met metropolie ten en bisschoppen. Daarna kwamen in zes gelederen telkens drie officieren, die de ordeteekens van Bratianu droegen. Hierop volgde de affuit met de lijkkist, links en rechts begeleid door de leden der regeering, magistraten, de voorzitters van Senaat en Kamer en enkele generaals. Achter de affuit, die door een groote Roe meensche vlag werd gedekt, volgde te voet de familie van den overledene en op eeni gen afstand prins Nicolaas als vertegen woordiger van den regentschapsraad. Daarna kwam het corps diplomatique, do leden van Kamer en Senaat, een groep generaals en hoogwaardigheidsbek'leeders, voorts een groep officieren en ten slotte een ledige hofkoets. Het geheele officieele deel van den stoet werd aan alle vier zijden door gendarmes omzoomd. Op den officieelen rouwstoet voegden sterke afdeelingen van alle wa pens met haar vaandels en ten slotte een zeer groote menigte. Tegen den middag kwam de stoet aan het Noordstation aan, vanwaar om 12 uur 5 min. de speciale trein met de koninklijke familie naar Florica vertrok, gevolgd door drie andere speciale treinen. Kort voor drie uur kwam de koninklijke trein te Florica aan, weldra gevolgd door de drie andere speciale treinen. Zes boe ren tilden de kist uit de wagon en droe gen haar naar buiten, waar voor het stationsgebouw drie met ossen bespannen boerenwagens gereed stonden. In twee dezer wagens werden de kransen geegd, in den derden, die door zes witte ossen werd getrokken en met een groote Roe meensche vlag was bedekt, werd de kist gep'aatst. Van het station begaf de stoet zich naar het kasteel Florica, waar de in rouwgewaad gekleede koningin Maria met prins Nicolaas en drie hofdames op de kist wachtten. Na de kerkelijke plechtig heid werd de kist in de familiegroeve ge legd, waar ook de ouders van Bratianu bijgezet zijn. Op het oogenbük, dat de kist in de groeve daalde, loste een batterij een salvo. De chirurg van Brat:anu .kreeg bloedvergiftiging. Prof. Nasta, die de amandelopera tie op den overleden Roemeen- schen premier verrichtte, heeft zich, naar gemeld wordt, daarbij in den vinger ge sneden. Denzelfden dag traden bloedver- g'ftigingsvcrschijnselen op, en thans heeft de chirurg zich een arm moeten laten af zetten. Litauen. POOLSCH LITAUSCHE SPANNING. Hei conflict voor den Volkenbond. Een beschuldiging van Woldamaras. Er is den laatsten tijd een toenemende spanning te bespeuren tusscben Polen en Litauen. De Litausche minister-president Woldamaras heeft in verband daarmee aan Reuter's bureau te Berlijn volgend te legram gezonden: Er zijn verpletterende aanwijzingen, dat een aantal personen, die na de September- revolutie te Tauroggen uit Litauen zijn gevlucht, door de Poolsche regeering wor den gebruikt als organisators eener revo lutionaire beweging tegen de Litausche re geering. Ik ben bereid, normale betrekkingen met Polen te hervatten, mits een bevredi gende regeling kan worden verkregen in zake Wilna en Polen zijn bereidwilligheid toont, om de onafhankelijkheid van Li- -taupji ie. - eerbied i gen naar den Volkenbond gestuurd," waarfuj fiij zich beklaagt over de Poolsche perscam pagne tegen Litauen. Een Poolsche nota. De Poolsche legatie te 's-Gravenhage deelt mede, dat in alle hoofdsteden der bevriende landen door de Poolsche gezan ten de volgende nota is overhandigd aan de regeeringen: „In opdracht van mijn regeering heb ik de eer het volgende te uwer kennis te brengen: De kwestie van de Poolsch-Litau- sche betrekkingen is op de agenda van de komende zitting van den raad van den volkenbond geplaatst, als gevolg van een klacht van de Litausche regeering tegen de Poolsche regeering. De Litausche regeering beroept zich op art. 11 van het volkenbondspact. In deze omstandigheden stelt de Poolsche regee ring er prijs op, nogmaals haar standpunt omtrent de betrekkingen tusschen de beide landen te verduidelijken De Poolsche re geering verklaart, dat zij geen plannen heeft, die tegen de politieke onafhanke lijkheid óf territoriale integriteit van Litausche republiek gerioht te zijn en dai haar eenige doel is, normale betrekkingen van goede nabuurschap met Litauen op de meest medelevende wijze aan te knoopen. Maar deze wensch van de Poolsche re giering ontmoet een categorische weige ring van de zich opvolgende regeeringen van Litauen, welke lieden evenals vroeger beweren, dat haar land zich in een oor logstoestand met Polen bevindt De Pool sche regeering meent, dat deze toestand, die zonder voorbeeld is, die ernstige geva ren voor vredelievende samenwerking vat de volken met zich brengt, niet kan voort duren. Do Poolsche regeering is er van over tuigd, dat haar standpunt zal gedeeld wor den door alle regeeringen en door do ver lichte opinie van de wereld en dat de ver schillende landen zullen samenwerken om een eind te maken aan den oorlogstoestand zooals de Ttitausche regeering beweert, dat die bestaat". terwijl Woldemaras zich met de porte feuille van Buitenlandsche Zaken zal be lasten. Volgens hetzelfde bericht wordt door vooraanstaande politici verklaard, dat Woldemaras aan Frankrijk en Engeland reeds de toezegging heeft gedaan, met Po len tot overeenstemming te zullen komen, diplomatieke en consulaire betrekkingen met Polen aan te knoopen en de Wilna- kwestie open te laten. Woldemaras moet de hoop koesteren, dat hij uit Genève, waar hij Pilsoedski zal ontmoeten, een Poolsch- Litausche overeenkomst zal medebrengen. Rusland 15 Hongaren terechtgesteld. De bladen melden, dat de politie te Boedapest uit sovjet-Rusland bericht heeft ontvangen, dat talrijke Hongaren, die zich naar Rusland hadden begeven, onder ver denking van agenls-provocateur te zijn, werden terechtgesteld. Tot nu trof in to taal vijftien Hongaren dit lot. Amerika Amerikaansche vliegers in Nicaragua in actie. Eenige marine-vliegers der Ver. Staten die nabij El-Chipote gedurende het einde van de vorige week opereerden zijn be schoten door een bende van ongeveer 200 rebellen, welker vuur zij beantwoordden. De vliegers vlogen laag boven den grond, wierpen bommen en bestookten de rebellen met hun machinegeweren. Vier opstande lingen werden gedood en verscheidene ge wond, de vliegers keerden ongedeerd naar de basis te Ocotal terug. HET VOORNAAMSTE HfEUWS BUITENLAND. Coblenz door de bezettingstroepen ont ruimd. Joego-Slavië protesteert bij den Volken bond tegen het Italiaansch-Albaneesch verdrag. Bratianu's begrafenis. Poolsch-Litausche spanning. Een trambotsing in België. Eén doode en dertien gewonden. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Een treinontsporing in Canada. Zes dooden en zes en twintig gewonden. (Tele grammen). BINNENLAND. Pastoor Sandtfort O.F.M. te Haarlem Is plotseling in de kerk overleden. (Kerk nieuws, 3de blad). Onze Geïllustreerde Pagina Do photo-pagina geft o.m. photo's van: de drie slachtoffers van de moord en zelf moord te Amsterdam; ongeluk op een on- bewaaklen overweg; ontsporing van oen tram; de overstroomingen in Amerika; een Engelsch vliegtuig; Amerika's grootste on derzeeboot. BIWWEWLAliD Vragen van Kamerleden. De nachtmerrie van ds. Lingbeek. Op de vragen van den heer Lingbeek betreffende het vrijaf goven op 1 en 2 No- school te Ginnikcn in plaa(s'"vaün®i??Ji0 vacantie, heeft minister Kan het volgende In het leerplan van de oppnbare school te Ginniken is géén herfstvaoantie opge nomen. Voor de regeling der vacantie- dagen wordt daarin verwezen naar den rooster der lesuren. Daarop staat sedert 1 April 1922 onder de rubriek vacantieda- gen o.m. vermeld: 2 November Hemel- tweede Pinksterdag en 1 No vember (Allerheiligen) komen niet als va- cantielagen in het leerplan en in den rooster van lesuren voor en worden niet temin als zoodanig beschouwd. Deze ge woonte is ook ten aanzien van Allerheili gen een gebruik van oudsher. Het is juist, dat het hoofd dier school aan de leerlingen heeft medegedeeld, dat herfstvacantio zouden krijgen, maar op den eersten en tweeden Novem ber vrijaf zouden hebben. Het eerste deel dier mcdedeoling was een antwoord op de vraag, door sommige ouders gesteld, of herfstvaoantie zou worden gegeven, was in overeenstemming met de regeling; net tweede deel was eveneens in overeen stemming daarmede, voor zoover 2 No vember in overeenstemming met een ge bruik van oudsher. Het is niet met juistheid bekend, hoe veel kinderen van de openbare school be- hooren tot eenige Protestantsche gezindte volgens mededeeling van het gemeentebe stuur kan hun aanbal echter zeker op 80 pet. worden gesteld. Daar niets onregelmatigs is geschied, beantwoordt de minister de vragen of hij bereid is dengenen, die het initiatief daartoe hebben genomen, op het onregel matige daarvan te wijzen en om stappen te doen om herhaling van dit voorgeval lene te voorkomen in ontkennenden zin. Binnenlandsche onrust. Tengevolge van de spanning met Polen is ook in het binnenland onrust ontstaan. Men vernam zelfs geruchten omtrent een staatsgreep en volgens andere berichten zouden verschillende militairen gearres teerd zijn. In ieder geval heeft de oppositie zich danig geroerd en thans blijkt, dat dit niet zonder resultaat geweest is. Want volgens een nader telegram uit Kowno aan het „Berliner Tageblatt" is gisteren een aan zienlijke ontspanning in de politieke situ atie in Litauen ingetreden, aangezien bij de door Woldemaras gevoerde onderhan delingen met de oppositie-partijen positieve resultaten verkregen zijn. Overeengekomen' is, dat de oppositie een nieuw regeeringsprogram zal ontwerpen, waarover dan met president Smetona on derhandelingen zullen worden gevoerd. Als aanstaand premier wordt in de plaats van Woldemaras de huidige gouverneur van het Memelgebied Merkys genoemd, Het klein auditorium der Leiilsche Universitoit. Op de vragen van den heer Albarda be treffende weigering van het gebruik van het klein auditorium der Rijksuniversi teit te Leiden ten behoeve van een voor de Leidsche vereeniging van sociaal-de mocratische studenten te honden voor dracht, heeft minister. Kan het volgende geantwoord: Blijkens bericht van curatoren der Rijks universiteit te Leiden heeft de Sociaal- Democratische Studenten Club alhier voor 11 November j.l. de beschikking aange vraagd over het klein auditorium der universiteit, voor het houden van een le zing over den student en den klassen strijd. Aangezien de lokalen in het acade miegebouw, volgens vaste gewoonte, alleen voor wetenschappelijke lezingen worden afgestaan, deelden curatoren aan het be stuur mede, dat zij het klein auditorium slechts beschikbaar konden stellen, indien het bestuur verklaarde geen gelegenheid te zullen geven tot propaganda en debat Op dit schrijven, hetwelk derhalve geen weigering inhield, ontvingen curatoren geen antwoord. Het bestuur der Sociaal-Democratische Studenten Club heeft zich daarna 1 om tot curatoron gewend met het verzoek, de lezing van den heer Mendels op De cember a.s. te mogen doen houden; daar bij zijn nadere inlichtingen verstrekt om trent den aard en het vermoedelijk ver loop van dien avond. Op grond hiervan hebben curatoren voor 1 December aan over het klein auditorium' dor uh'ïVflTsr- - teit. R. K. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Zuid-Holland. De voorloopige commissie tot oprichting van een R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zuid-Holland welke commissie bestond uit do heeren Dart. Al, voorzitter, Den Haag; J. N. Vorlc ,secre1a- ris, Delft; W. J. M. van Micrlo penning meester, Schipluiden; L. Damon Jr., Delft, en T. Hoogduin, Den Haag hoeft Zon dag een flink succes gehad, toen in de zaal Koot, Beestenmarkt te Delft, meer clan 00 fgevaardigden van afdeelingen aanwezig bleken, om tot oprichting van genoemden Bond te geraken. De voorzitter, de heer Barth. Al, betoog de in zijn openingswoord de noodzakelijk heid van den R. K. Bond. Aan „St. Franciscus" te Delft komt do eer toe van het initiatief. Van Z. D. II. den Bisschop van Haarlem was een schrij ven ontvangen, waarin Mgr. het beste suc ces toewensehte en hoopte, dat een leiach tige R. IC. Bond in Zuid-Holland tot stand zou komen. Vandaag, aldus spreker, gaan we den onderbouw leggen van een Provin cialen Bond, met een Landelijken Bond in het versohiet. Met algemoene stemmen werd besloten tot oprichting van den Bond; do voorzitter zag daarin den grondslag voor den uit groei tot een Landelijken Bond. Met algemeeno stemmen werd do hoer Barth. Al tot voorzitter gekozen, die aller medewerking inriep, om alle vercenigingen georganiseerd te krijgen. Is bestuursleden werden gekozen do heeren J. N. Vork, Delft; W. J. M. van Mierlo, Schipluiden; T. Hoogduin, 's-Gra venhage; N. Koeke, Dordrecht; A. Perpuin, 's-Gravenhage; en J. P. van dor Voort, L i a s e. Nieuwste snufje op radio-gebicr' Per vliegmachine der K. L. M. >rdl uit bet buitenland hier aangebracht net nieuwste snufje op radio-gebied,i n! een Rees-Radio. Dit is een 4-lamps toestel, draagbaar, met lederen handvat, mahoniehouten kast, ter grootte van een reistasch. Antenne, luidspreker, ontvangtoestel, alles is inge bouwd- Een hoes er omheen beschermt do kast tegen beschadiging. Of men muziek wenscht in zijn huis of tuin, auto of aan boord, in kampeertent of in de bossclien, men krijgt het direct, korte zoowel als lan ge golf. Het toestel is bijzonder van bouw. Do bediening is zeer eenvoudig. Het uit trekken van een knop is voldoende om mu ziek te krijgen. De accu's zijn onbreekbaar. Men kan ook op kop-telefoon luisteren, automatisch wordt de luidspreker van het toestel dan uitgeschakeld. Hel afstemmen, der diverse lange en korte golfstations ge schiedt door middel van „fijn-regelaars". Bij het zoeken naar een slation ondervin den buren van dit toestel geen hinder Hel i looste! «tn.it op een draaischijf en kan daal

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1