INGEZONDEN MEDEDEELING Dij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. INGEZONDEN MEDEDEELING een korto journalistieke loopbaan. Eerst verbonden aan ,,'t Geeltje" kwam hij wel dra als verslaggever bij hel „Alg. Handels blad", van waaruit hij in 1907 met zijn collega Max Blokzijl den algemeen beken den tocht als st v tmuzikant ondernam ITet einde van do reis beteekende hot begin van vele andere: Pisuisse ving zijn loopbaan als chansonnier-conférencier aan. Na een maand volcrde het eerste officieele optreden met Blokzijl aan den vleugel. Een leven van reizen en trekken sloot aan op het eerste en onmiddellijk succes, aldus ,,de Tel.". Do combinatie Pisuisse- Blokzijl ging op tournee, door landen en door werelddeelcn. Tusschen 1908 en 1911 bezoeken zij Indië, Japan. China, Rusland, den Balkan, Duitschland, Frankrijk en Engeland. Zij komen terug in Holland om weer op reis to gaan, naar steeds nieuwe, steeds enthousiaste successen. Later, na 1911, leert Holland hem eerst recht kennen. Men ziet hem in het cabaret van Max van Gelder, te Scheveningen, men ziet hem in de jaTen '12. '13 en '14 met zijn echtgenoote Fie Carelse in Fran- scho chansons en Bretonsche duetten, men ziet hem als operettezanger bij Carré in do „Millioenendief" en vóóral kent men hem in het costuum van den zanger van Montmartre: op zijn tallooze concerten in heel ons land. zingend zooveel dat diepen, warmen indruk maakte: chansons uit Frankrijk, Duitschland. Engeland, en chan sons van eigen hand. Men herinnert zich zijn „Thee", zijn „Gangen van bet Concert gebouw", zijn „Fancy Fair" en „Franschc Gouvernante": zij waren populair in den allerbgsten zin des woords. Toen Blokzijl do journalistiek weer op vatte ontstond in '14 de permanente combinatie met Jan Hemsing. Op denzeif- len voet zetten zij het werk voort In '20 vordt een groot feest gevierd: Pisuisse is ian 12y* jaar cabarettier en men herdenkt jehalve den vermaarden chansonnier, ook nog eens het paar straatzangers uit den eersten tijd: Joseph PaTdo en Naphtalie de Rosa. Toen Hemsing zijn taak achter de piano op moest geven, veranderde de combinatie nog eenige malen hoewel Pisuisse als lei der, conférencier en zanger toch altijd de karakteristieke figuur van den troep bleef en alles wat hot ook zijn mocht, met zijn eigenaardiger geest sfeer gaf, en bij elkaar praatte. Men kwam vooral om hem te zien, hem nog eens te zien. Men zal hem niet meer zien De overledene was bestuurslid der Ne- derlandscho Toonikunstenaars-Vereeniging, bestuurslid van de Amstevdamsche Pers" en vervulde verschillende functies in den Nod. Bond van Directeuren van Openbare Vermakelijkheden. Max Blokzijl over zijn ouden makker. Max Blokzijl, die thans correspondent van het „Alg. Handelsblad" te Berlijn is, telefoneerde Zaterdagnacht het volgende: Het bericht van het plotseling overlijden en dat onder zulke treurige omstandig heden van Jean Luis Pisuisse is op het oogenblik, dat ik mij neerzet om enkele woorden aan hem te wijden, nog moeilijk to gelooven. Zijn laatste hartelijke brief aan mijn adres is precies veertien dagen oud. Hij was vol energie, vol nieuwe plan nen en zijn oude makker moest hem daar bij helpen. „Frankrijk en Engeland, schreef hij, noodigen mij en mijn ensemble tot voor stellingen uit. Is op dit gebied in Duitsch land niet iets in elkaar ie zetten?" Ik had hem daarop verschillende voorstellen go- daan en zat nu op antwoord te wachten. Dit antwoord zal nooit komen! Mijn vriend Pisuisse, dien wij, zijn goeie bekenden, steeds „Swiep" noemden, was Zeeuw. Vlissinger van geboorte Hij is daar steeds trotsch op geweest en zijn hart bleef trekken naar al wat Zeeuwsch was. Zelfs in zijn repertoire heeft hij later bij voorkeur Zeeuwsche liederen en kleeder- rirachten ingevoerd en zijn liederavonden te Vlissingen bleven steeds een bijzondere bekoring voor hem behouden. Toen ik vriendschap met hem sloot in het voorjaar van 1907, was hij even 25 en had toch al een jaar of zes journalistieke ervaring achter zich. De kweekschool voor onderwijzers had een weinig aandachtig leerling in hem gevonden. Het leven van den dagbladschrijver trok hem meer aan. Via het zoogenaamde „Geeltje" kwam hij naar onze redactie. Van 1903 tot 1907 was hij voor het „Handelsblad" correspondent in Londen geweest. Maar dat werk scheen hem op den duur niet te bevallen. Hij keoivle naar Amsterdam terug en werd chef verslaggever, in welke hoedanigheid hij groote kwaliteiten ontwikkelde. Hoe hij daarop in Juli 1907 op het denkbeeld kwam als straatzanger door Nederland avontu ren te gaan opdoen, zijn kostelijk boek daarover schreef (ik mocht hem op zijn steeds avontuurlijker wordend pad tot 1914 vergezellen) en al spoedig overal in Neder land uitverkochte zalen verraste door zijn buitengewoon talent als vertolker van volks liederen, mag als algemeen bekend veron dersteld woTden. Zijn neiging trok hem naar het kunstenaarsleven, ofschoon hij ook in de journalistiek stellig in de eerste rijen zou zijn gekomen. Maar Pisuisse was honderd procent kunstenaar en eerst toen hij via Indië, Chi na, Japan en Siberië, dat hij nog als jour nalist en tevens concertgever bereisde, naar Èuropa teruggekeerd was en zich nu ge- Beel aan zijn nieuwe en eigen beroep ging Tvijden. ia hij zich in zijn element gaan voe len. Zijn eigen voordrachtsavonden en de petrekkelijk kleine kring van Nederlandsch jbubliek gaven hem op den duur niet vol doende bevrediging. Hij wildo middelpunt ffcn een klein ensemble zijn. zichzelf zoo veel mogelijk sparen en tevens jonge krach ten voor het „levenslied" opleiden. Van alles pakte hij moedig aan en vaak ook omdat moeilijke levensomstandigheden hem er toe drongen. Kort vóór de wereldoorlog uitbrak had hij op een tournooi door Duitschland, Rus land en Oostenrijk getoond tot de aller- beslen op het gebied van het chanson te behooren. Zelfs Yvette Guilbert, toen nog in het zenith van haar kunst, stelle hem voor, een gezamenlijke reis door Europa en Amerika te ondernemen. De oorlog maakte aan deze plannen voorloopïg een einde. In Nederland zong hij, speelde co- medic, vormdo zijn ensembles, pachtte schouwburgen en cabarets, stichtte concert- bureaux. die weer uiteen vielen. Voor de derde maal trok hij ten slotte verleden jaar weer naar Java en Deli, maar men wilde eigenlijk niet al dat bijwerk, men wilde hem zelf. zijn kostelijke conferenties en zijn met enorm talent voorgedragen liede den. Pisuisse wist nog niet van rusten. Wie hem do laatsto jaren hoorde, was ver baasd over de kracht van deze natuur stem en wist dat zijn sterk zangerstalcnt hem nog die groote kansen bood, die de oorlog indertijd bedorven had Nu hij zoo plotseling van ons wegge rukt is, moet getuigd worden van den har- telijken kameraad, van den vader, die in al die jaren van zwerven met zooveel lief de aan zijn kinderen gehangen heeft en van den uiterlijk zoo jovialen crilega, die voor de weinigen, die hem werkelijk ge kend hebben zoo heel anders was als het publiek hem zag. Pisuisse's leven is een lang leven van zorg geweest, veel zorg en weinig vreugde. Zijn aangeboren pessimisme ma^te het hem daarbij zwaar die zorgen van zich af te zetten. Slechts zijn vele en verdiende successen zijn hem stimulans geweest om vol te houden, ondanks allo teleurstellin gen. Hij is uit het leven weggenomen temid den van nieuwe plannen, nog vol moed en geestdrift. Het bitter-treurige slot zou .een van die chanson's kunnen zijn, die hij zoo harts tochtelijk en aangrijpend kon voordragen. Ik denk aan „La femme du Bossu" dat met een schrijnende dissonant eindigde. De arme kerel is veel te vroeg wegge gaan. En ik kan en wil het nog niet ge looven. Jenny Gilliams. Jenny Gilliams, het tweede slachtoffer van den moord, was de derde echtgenoote van Jean Louis Pisuisse, dyï eerst in den echt verbonden was met Jacoba Smit, daarna met de actrice Fie Carelsen. In het begin van den oorlog kwam de Belgische Jenny Gilliams naar Nederland, als vluchtelinge, zij woonde een tijdje in Hoorn en kwam al spoedig naar Amster dam, waar zij in het Centraal Theater on der Max van Gelder's leiding, optrad en met een bescheiden, zuivere stem, Fransche en Hollandsche liedjes zong. Al spoedig werd zij opgemerkt door Pisuisse, die de leiding had van een caba- Tet. Hier, verbonden aan het gezelschap van hem, die in Augustus van 1927 haren echtgenoot zou worden, heeft Jenny Gil liams carrière gemaakt. Met Pisuisse samen is zij overal in Ne derland opgetreden; zij heeft duetten met hem gezongen in Zeeuwsch, in Bretonsch, in Volendamsch costuum. Zij is in 1925 mee geweest naar Indië. waar het gezel schap „vroolijke kameraden" per ajjo, die als woonwagen was ingericht, heel Java heeft bereisd en met uitbundig succes is opgetreden. Terug in Den Haag waar „de vroolijke kameraden" in het voorjaar feestelijk wer den ingehaald, heeft het echtpaar Pisuisse zich den afgeloopen zomer gevestigd aan de Van Oldenbarneveldtlaan, waar ook zijn Concertbureau Pisuisse was onderge bracht. Het echtpaar laat twee jonge kinderen achter. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een vrachtauto door een trein gegrepen. Goed afgeloopen. Zaterdagmorgen geraakte op den onbe- waakten overweg aan den Usquerterstraat- weg te Uithuizen, de vrachtauto van den heer H. Maring uit Warffum in aanraking met den trein, die aldaar te 8 24 uit de richting Groningen passeert. De auto werd op een stuk land langs de spoorlijn geslin gerd, waar hij op de wielen terecht kwam. Do eigenaar, die bestuurde, en een inzit tende, de heer N. Vissel, kwamen er met den schrik af. De oorzaak is vermoedelijk de mist, die het uitzicht belemmerde. Ernstig tramongeluk. Een doode. Zaterdagavond te half negen heeft de stoomtram uit St. Oedenrcde op een 'ge vaarlijken bocht op den Boschdijk te Eind hoven, een aldaar wandelend paartje over reden en een 20-tal meters meegesleurd. De jongen, de 24-jarige v. D., uit Gestel, werd vreeselijk verminkt opgenomen en overleed spoedig daarop. Het meisje, juf frouw M. v. d. Gevel, uit Woensel, be kwam ernstige kwetsuren. Het staat vast, dat de machinist signalen heeft gegeven. Hij heeft de beide jonge menschen niet gezien, omdat hij links op de locomotief stond. Een dame verdronken. Door den mist misleid? Zaterdagochtend is, te 's-Gravenhage, waarschijnlijk door den mist misleid, een dame in het water van het Ververschings- kanaal geraakt, ter hoogte van de Groot- Hertoginnelaan.. Haar lijk Is later opge haald. Het bleek te zijn de 40-jarige wedu we R. uit de Van Bylandtstraat. De gevolgen van dronkenschap. Een doode. Uit Groningen wordt ons gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 1 uur heeft de 20-jarige typograaf Geen mooier Geschenk dan 'n blijvend Geschenk Als ge de Uwen verrast met een instrument uit onze keur-collectie, dan is dat eene mooie en blijvende verrassing, waarvan ook de schenker zélf, z'n leven lang genot heeft. Ge koopt bij ons In iedere prijsklasse het meest vol maakte instrument, dat ge wenschen kunt en de voorwaarden komen wij zoodanig met U overeen, dat er geen aanleiding meer is, den koop tot" later uit te stellen. Neemt vandaag nog Uw besluit, opdat Uw ge schenk reeds op den Sinterklaasavond zelf bij drage tot een volmaakte feestvreugde. Piano-Prijzen Orgel-Prijzen v.af PI. 630.- v.af Fl 145.- N. S. F. RADIO VOX GRAMOFOONS LEIDEN: Hoogewoerd 90. A'DAM - ARNHEM BREDA - ROTTERDAM C. B., die te veel gedronken had in de Oude Ebbingeslraat, ruzie gezocht met een daar passeerend geze'schap. Zonder dat daarvoor eenige aanleiding bestond trok hij zijn mes en zwaaide daarmee a's een wildeman in het rond. Het gevolg was dat hij zichzelf daarmee in het rechterdij been stak, waardoor een s^gader werd ge raakt. Hij verloor dadelijk een groote hoe veelheid bloed en werd door voorbijgan gers opgevangen. Per politiebrancard werd hij ndar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar hij tengevole van het groote bloedverlies gistermorgen omstreeks 6 uur is overleden. Een wagen mei drie paarden gegrepen. Nog g o d afgeloopen. De 24-jarige G. S.. in dienst bij den landbouwer H. te Oostwinde keerde Za terdagavond tijdens een dichte mist met een door hem bestuurde wagen huis waarts en moest daarbij tusschen de hal ten Kerkweg en Oosteinde den onbewaak- ten overweg van de locaalspoorweg Am sterdamAalsmeer passeeren. De wagen was slechts met een paard bespannen, terwij' een paard naast het voertuig was gespannen en een er achter. Op het mo ment, dat wagen en paarden zich mid den op den spoorweg bevonden zag de voerman plotseling een personentrein na deren. Door de paarden met groote kracht aan te sporen raakte het achter den wa gen gespannen paard juist los op het moment, dat de andere paarden den over weg waren gepasseerd. De voerman kon zich redden door van den wagen te sprin gen. De wagen werd door den trein ge grepen en ongeveer 100 Meter meege sleept en totaal vernie'd. Als door een won der bleven voerman en paarden onge deerd. De trein kwam uit de richting Aalsmeer. Doodelijk mijnongeluk. Vrijdagmorgen is de 33-jarige P. F. J. Goossens uit Heerlen in Staatsmijn Emma bekneld geraakt tusschen een kolentrans- portband en de rol, waarover deze loopt. De man was vrijwel op slag dood. Hij laat een vrouw met 5 kinderen achter. Door een straatlantaarn getroffen. Terwijl Vrijdagmiddag werklieden van de gasfabriek te Zwolle bezig waren met het nazien van een gaslantaarn, die mid den boven de Diezerstraat hangt, brak plotseling de staaldraad en stortte de lan taarn naar beneden. Een heer uit Bussum die juist passeerde, kreeg zulk een klap, dat hij met lievig bloedende hoofdwonde werd neergeslagen. Do getroffene werd overgebracht naar het ziekenhuis, waar de diepe snijwonden op voorhoofd en neus werden gehecht. De geknapte staaldraad was geheel doorgeroest. Auto-ongeluk. Zaterdagavond is in de Mathildelaan to Eindhoven een auto-ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een zespersoonsauto, waarin vier personen gezeten waren, reed in genoemde laan, doordat de chauffeur blijkbaar het stuur niet meer meester was, tegen een ijzeren paal van de electrische geleiding. De schok was zóó hevig dat do man, die naast den chauffeur zat, do 22-jarige bankwerker H. v H.. door do glasruit werd geslingerd en ernstige verwondingen kreeg aan bet ge zicht boven do oogen. De overige perso nen kwamen met den schrik vrij. De ge wonde werd in bet portiershuisje van Phi lips glasfabrieken door dr. van Anrooy verbonden. Daarna is hij op diens last over gebracht naar liet ziekenhuis. De chauffeur, de 25-jarige A. S., die on der invloed, van sterken drank scheen te zijn, bekende (en overstaan van den com- OVERSTROOMINGSRAMP IN ALGIERS HONDERDEN DOODEN; EEN KWART MILLIOEN DAKLOOZEN. De stad Mosfaganem geteisierd. Uit Oran (Algiers) wordt geseind: Ten gevolge van de hevige regens der laatste dagen hebben ernstige overstroomingen plaats gehad in de provincie Oran. In de streek van Mostaganem zijn vele huizen wegges'agen en een groot aantal menschen om het leven gekomen. Bij Perregaur is een dam van de Wad Sergoes doorgebro ken, zoodat het water de streek over stroomt. Troepen handhaven de orde en organiseeren de hulpver!eening. De ver bindingen tusschen Oran-Algiers en Oran- Mostaganem zijn verbroken. De gouver neur-generaal Violette begeeft zich naar de geteisterde streek. Nader wordt uit Parijs gemeld: De overstroomingen in Algiers nemen de afmetingen van een ramp aan en hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ge leid tot een groot verlies van menschenle- vens. Naar men vreest zijn 300 personen gedood en 250.000 menschen dakloos ge worden; onder do slachtoffers moeten zich ook enkele Europeanen bevinden. Wegen en spoorbruggen zijn vernie'd; gedeelten van den spoorweg naar Oran zijn volko men weggespoeld. Vooral vele boerderijen hebben het zwaar te verduren gehad. De streek, die door de overstrooming is geteisterd wordt begrensd door do kust tusschen Oran en Ténès en door den Or- leans-ville-Perregaux-Oran-spoorweg, wel ke voornamelijk met de kust parallel loopt op een afstand van 40 K.M. Do eerste be richten melden, dat do havenstad Mosta ganem, ten noordwesten van Oran, het meeste te lijden heeft gehad. In den nacht is door een aardschuiving in de bergen de bedding van de Ain-Sefra verlegd en met woeste vaart bulderde de stroom dooi den spoorwegtunnel naar bet laaggelegen gedeelte van de stad, o.a. het paleis van Justitie en het marktgebouw. Overal dre- ven lijken rond in het water; de telegrafi, scbe en telefonische verbindingen zijn ge. heel verbroken. Daar de spoorweg buiten dienst is gesteld werd de post per torpe. doboot naar Oran vervoerd. De ramp in de omgeving van Perre- gaux werd veroorzaakt door het doorbre- ken van een dijk 'angs do Wad Fergoeng welke 33.000.000 M3 water tegenhoudt en die Zaterdagmiddag om 2 uur bezweek De dam is bijna 500 M. lang, meer dan 40 M. hoog en aan den voet bijna 40 M. breed. De bewoners van de stad werden per draadlooze gewaarschuwd en wisten zich nog tijdig in veiligheid te brengen. Het is nog onmogelijk, de schade op het platteland of bet aantal slachloffeia aldaar te ramen. De overstrooming tusschen Orléansvillo en Ténès is het gevolg van een gewe'dige regenbui, die veertig uren lang aanhield. Te Warnier zijn vier ijzeren spoorbrug, gen, elk ter lengte van ongeveer 25 M, weggespoeld, evenals vier gewone brug. gen. Nabij het dorp Tbasserian zijn twe« boerderijen ingestort en over het lot dei bewoners verkeert men in onzekerheid D« spoorweg naar Ténès is op verschillende plaatsen verbroken. Een detachement Ghausseurs d'Afrique is naar de bedreigde streek gezonden. Violette, de pas-afgetreden gouver neur-generaal, die echter tot de komst var zijn opvolger in functie is geb'even, is Za terdagavond met eenige auto's uit de stad Algiers vertrokken en zal trachten Mosta ganem te bereiken. Hij is te Relizane aan gekomen, doch de spoorweg is daar ver broken en men betwijfelt of liij zijn reu zal kunnen voortzetten. missaris van politie met een vaart van ca. 40 K.M. te hebben gereden. De man is na verhoor vrijgelaten. De totaal vernielde auto is in beslag genomen. De ijzeren paal is geheel verbogen, zoo dat de draden afgeknipt moesten worden. Er is intusschen een hoodleiding aange legd. Erge onvoorzichtigheid. Uit Heinenoord wordt ons gemeld: Vrij dagavond ongeveer half 6 vond een werk man nabij het station Blaabschendijk bij Heinenoord een bewusteloozen jongen naast de tramrails. Het bleek te zijn do 14-jarige M. Pegels te Heinenoord, leerling op de waschmachinefabriek „Velo", die spelen- der wijze aan een rangeerende tram had gehangen en vermoedelijk eraf was gegle den. Dr. de Reus, die den knaap, welke in het station werd gebracht, verbond, con stateerde een ernstige hoofdwonde en her senschudding. Mislukte poging tol berccving. Een banklooper overvallen. Zaterdagavond om 7 uur is op den Westervoortschen dijk te Arnhem de looper van de Veluwsche Handels-Mij., die een niet onbelangrijk bedrag bij zich droeg, door een onbekend persoon aangevallen. De looper was op weg naar Arnhem, toen hij plotseling met een hamer een klap cp zijn hoofd kreeg. Hoewel de klap zeer ern stig aankwam, had de man nog de tegen woordigheid van geest, om aan zijn bela gers te ontkomen en zich naar bet zieken huis te begeven, waar hij verbonden werd. De politie stelt een onderzoek in. Inbraken in de grensstreek. Te Brunssum is gedurende den nacht op 5 plaatsen ingebroken. Ontvreemd werden kleedingstukken en geld. Te Vaals is Woensdagnacht ingebroken bij den hoofd onderwijzer R. De laatste dagen werd te Vaals in totaal op 12 plaatsen ingebroken. Verduistering. Bij de Cacao- en Chocoladefabrieken van Bensdorp te Bussum is een 18-jarige jongen gearresteerd wegens verduistering van een partij goederen ter waarde van 5 a 600. De goederen bestonden uit vaniline en rozenolie. Het ontvreemde is bij een heler in beslag genomen. Een vreemd geval. In een stal te Bemelen beeft zich, naar de Limb. K. meldt, een zeer vreemd ge val voorgedaan. Binnen acht dagen zijn daar 8 paarden gestorven of afgemaakt moeten worden. De paarden werden ziek, gingen liggen en binnen de twaalf uur waren ze dood zonder verschijnselen van pijnen of kram pen te vertoonen. Er waren er zelfs bij, die stierven met het voer in den bek. Vier dieren konden nog tijdig worden ■afgemaakt en aan een paardensiager ver kocht. Men vreesde eerst voor vergiftiging, en zelfs is er een hoogleeraav van do vee- artsenijkundige hoogeschool te Utrecht aan te pas gekomen, maar het onderzoek van hart, longen en lever bracht niets aan het licht, dat die vermoedens kon beves tigen. Omtrent de oorzaak van deze plotselinge sterfgevallen tast men nog volkomen in het duister. Van een of andere besmettelijke ziekte schijnt ook geen sprake te zijn. Giethoorn geschonden. Te Giethoorn is men begonnen met het kappen van boomen langs de vaart en het plaatsen van reclameborden op aangele gen erven. Vele bewoners van Giethoorn zijn hierover zeer ontstemd. Buifenl. Berichten. ONGELUKKEN. SPOORWEGRAMP IN BELG IE. EXPRES BRUSSEL—CALAIS ONTSPOORD. Een kind gedood. 8 zwaar gewonden. De expres-trein BrusselCalais is Zon dagochtend, met groote snelheid rijdende, nabij Ath (Henegouwen) ontspoord. Vijl wagons kantelden op de rails. Een kind is gedood, acht reizigers wer den ernstig geond. Het verkeer wordt over één spoor geleid Berginstorting bij Lyon. De spoorlijn LyonMarseille- versperd. In de buurt van Lyon heeft een berg- storting plaats gehad, waardoor de spoor lijn Lyon-Marseillo versperd geraakte. Een trein ontspoorde dientengevolge, waarbij verscheidene reizigers en de ma chinist gewond werden. Teneinde verdere gevaren te voorkommn,' heeft men een gedeelte van de rotsen met dynamiet in de lucht doen springen. Ontzettende malaria in Kenya. In het Britscb Oost-Afrikaansch pro tectoraat Kenya heerscht in ontzettendo mate de malaria als gevolg van een nb- normalen regenval, voortdurende afwezig heid van zonneschijn en de daardoor ont stane enorfe toename van muskieten. Zoo wel onder blanken als onder zwarten zijn tallooze slachtoffers gevallen, doch spe ciaal de inboorlingen lijden aan een bui tengewoon ernstigen vorm van deze ziekto en worden op onrustbarende wijze gedeci meerd. Kasteelbrand in Holstein. Zaterdagavond is door een onbekends oorzaak brand ontstaan in het door gravin Baudissin bewoonde kasteel Rautzau in Holstein. Door den rook dio de kamer bin nendrong, ontstond ernstig gevaar voor de bewoners. Drie kleindochters van de gravin kon den slechts met moeite worden gered. Een 17-jarige dame, die ook in het kasteel woonde, kon niet meer levend in veilig heid worden gebracht, ondanks de held haftige pogingen van een juist passeeren- den automobilist, die zelf bij het reddings werk bewusteloos geraakte. Het gelukte de brandweer, het vuur te bedwingen en ook de stallen en schuren te behouden. DIEFSTAL VAN KUNSTVOORWERPEN IN FRANSCHE KERKEN. De daders thans bekend. Geruimen tijd. reeds bad men in Frauk rijk bemerkt, dat bij do vele kerkdiefstal len de inbrekers zich bij voorkeur mees ter maakten van antiquiteiten en kunst voorwerpen. Men begreep heel goed met een georganiseerden diefstal te doen tfl hebben, om voorwerpen te bemachtigen voor October was vooral het diocees van Reims aan de beurt en werden in verschil- lende oude kerken vooral Madonna-beeldt £P' heiligenbeelden, kunstvoorwerpen var groote waarde, kunstvolle meubelen ont vreemd. Het onderzoek heeft nu aan het liclii gebracht, dat de voorwerpen gehaald wer den door een antiquair te Reims, die geas socieerd is met oen kunsthandel te Parijn die zich baron Pecbon noemt. Tal van kunstvoorwerpen gestolen in de kerken van Verdon, Talus-Saint-Prix Pogny, Van- diéres, Le Chêno en Trouan zijn reeds 'n liet magazijn van den Parijscben kunst handeleaar of bij antiquairs, met wie hU in relatie stond, verstopt gevonden. beide antiquaii li elden echter bespeurd- dat de vc'i: i lilie de zaak op spoor was en zijn voortvluchtig.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8