IS 'AME5RUBRI w/ i f M GELUK. Och, wat hebben daarover heel wat menscben reeds gepiekerd en wat pie keren er nog velen overi „Geluk", hoe zullen we feitelijk ooit tot de ontdek king komen wat „geluk" is, al zijn we allemaal overtuigd, dat we er „recht" op hebben. We kunnen niet uitleggen wat we ermede bedoeïen, maar inner lijk kent ieder onzer dat tevreden, za lige gevoel, waarvan we soms nauwe lijks weten, waaraan we het te danken hebben, doch dat we met het alles om vattende woord „geluk" betitelen. Hoe kort zijn de oogenblikken van 'geluk en hoe zeldzaam zijn ze voor ieder van ons^ Hoe kunnen we dagen, maanden, ja jaren nog hunkeren naar nog éénmaal zulk een oogenblik van geluk als we slechts dl te kort beleef den. Maar een mensch kan voor zichzelf niet berekenen wat zijn geluk is. Wat hij zich wenscht, zou misschien heel na- deelig voor hem zijn en waar hij voor vréést, zie, dat kan soms juist zijn ge luk worden! Als ieder besefte daf een hoogere band ons bestuurt, is er nimmer reden tot ongerustheid en tot klagen. Als ieder dat voortdurend besefte, zou elk een in dankbare tevredenheid met zijn lot, voortdurend „gelukkig" zijn. JAPON no. 975. Overslag japonnen.. Geen nieuws onder de zon. Wij zien ze in elk sei zoen en in elke mode in de collectie's der goede kleermakers opgenomen, maar toch behouden ze steeds haar bekoorlijkheid. Ons model is zeer apart en 'gedis tingeerd: het worde gemaakt van ma rineblauw crêpe satin en beige glan zend satijn (soepel) voor de jabot en het front. De jabot is alleen op de rechterkant aangebracht en versiert met een fluweelen bloem in dezelfde kleur beige, die zich nog wel eens her haalt op de sluiting van de ceintuur. Deze laatste verbreedt zich, zooals de teekening aantoont, in de richting der andere heup. De rok is langs overslag en zoom uitgebreid met een breede, gepooide volant. Om de polsen eenige rijen stiksel of andere rayure. MODE-NOUVEAUTE'S. In het herfst- en winterseizoen ko men de avondtoiletten weer op den voorgrond. Het huis Callot te Parijs ontwierp zeer aparte en origineele modellen, welke veel bijval oogstten. Daar was o.a. een vlót jurkje van velours de soie in zeegroene tint, gecombineerd met zilverkleurige kant, hetwelk hei rokje garneerde. Een wit crêpe de chine avondjurk had als eenige garneering goudkant en goudstiksels, die de volants van het rokje garneerden. Voorts een marocain toilet in blauw, waarvan het rokje in godets viel, en welke ge heel met licht grijs bont omzoomd waren. De groote juweelen-mode treedt sterk naar voren op de soirée's en na- middag-thea. Strass-armbanden en ge simuleerde horloges op de zwart sa tijnen mouwen der namiddag toiletter en voor de avondjaponnen strikken van strass in Louis XV-trant en kwas ten van strass, die in den rug afhan gen. DEUX PIECES No. 977, Een eenvoudige, zeer practfech deux pieces, waarvoor als stof grijze crêpe genomen kan worden. De rok, van achteren glad, toont van voren in het midden een groep plisee. De blouse eveneens glad in den rug, is met eenige ruimte op een taille band gezet, op den naad gegarneerd met een ceintuurtje van dezelfde stof. Uit het front is een strook (gelijke breedte als de plisee in den rok) weg geknipt en vervangen door plisee met platte sluiting-strook in het midden, waarop 4 groepen van drie turkoois- kleurige knoopjes. Manchetten en kraagje zijn voor zien van een zijden broderie in goud en turkoois. Bij deze robe grijze kousen en gou den of zwarte schoenen. ELEGANTE ROBE No. 978. Zeer gedistingeerd model van ve lours mouseline in de tint „rouge ancien" (antiek rood). De robe is even blousend gemaakt in de taille en heeft over de geheele lengte een even overvallend voor pand, waarvan het rokgedeelte geslo ten is. De zoom van den overslag is uitge breid met twee merkwaardige drape rieën: de stof hiervan is n.l. dubbel genomen, zoodat een tuitzak-vorm ontstond, waarboven bij de opening met goud afgeboord en eveneens gou den kwasten als garneering. De hals is op drie stof-overtrokken knoopen gesloten en met goud afge boord. Ceintuur van de stof en voorzien van gouden gesp. MEISJESJURK No. 979, hebben, zij hel ook in heel wat fijner materiaal. Toch blijven de kleinere modellen beter den smaak voldoen, vooral als ze eenvoudig gehouden zijn. We zien hier een zeer chique tasch van grijs rendierleer met een sluiting van jade en emaille. NIEUWE VILTMODE VOOR DEN WINTERHOED. Collectie „Agnes" toont verschei dene aardige viltmodellen, die opval lend zijn. Zij worden gedragen in combinatie met een fluweelen of crêpe de chine scarff, die evenals den hoed met gees tige dessins is beschilderd. Weer kan men constateeren dat de juweelen-mode sterk toegepast wordt. Zelfs bij een sportcostuum mag de élegante vrouw een garneering van juweelen bij haar vilthoed gebruiken. „Agnes" werkt de lintstrik der vilt- hoeden veelal van voren af, een en kele maal op zij en bijna altijd met een juweelen-versiering. Een beige zijden vilthoed van „Alex" wordt aan één kant opgeslagen en een MEISJESJURK EN JAPON No. 98i. Er z'jii dit seizoen heel veel ge bloemde, althans gefigureerde stoffen en geen wonder dat men 'ze gaarne in toepassing brengt aan kinderklee- ding. Ons modelletje is van gebrodeerde half-zijden weefsel in de tint „bleu roy". De bloem-motiefjes zijn frisch kleurig en de hoofdtint hiervan kieur bijpassende knoopjes, waarvan men de twee bovenste zoonoodig wer kelijk voor sluiting kan laten dienen. Langs de halsopening zet men een strook in een der meest sprekende kleuren uit de stof: dezelfde tint her haalt men aan de manchetjes. Zooals heel veel moderne japonnet jes, is ook dit modelletje voorzien van een bijbehoorend pantalon van dezelf de stof. ONZE TASCH, Vooral in het koude seizoen geven de meeste vrouwen de voorkeur aan een beugeltasch boven het model „por tefeuille". Waarom? We zien vooral 's morgens soms de enorme modellen die zoo ongeveer de grootte van een boodschappenmand We zien hier een alleraardigst mo delletje voor een schoolgaand meisje, wat niet wil zeggen, dat we met een schooljurk hebben te doen. Zij is van gebrodeerde crêpe de chine in de tint amandelgroen (bro derie lichtelijk met goud doorwerkt). Over het midden van het voorpand is een strook aangebracht, bezet met in &w/ i TWEE MEISJESJAPONNEN No. Hier zien we een der nieuwste kasha's in naturel tint met bruin roode „pennestreek-motieven" voor een een voudige kinderjurk toegepast. Het rokje heeft een flinke ruimte, zoo ver. deeld dat twee geprononceerde plooi', en in het voorpand vallen. Het lijfje heeft een apart schouder- stuk, langs hals en naad afgezet met een bijpassend roodbruine bies. Het splitje op de borst wordt ge sloten gedragen, aan weerskanten voorzien van twee knoopjes. De cein. tuur is van de stof en heeft een gesp van hoorn of boornkleurig galaltth. Ook langs de rokzoom treffen we een roodbruine bies aan. No. 983. toont ons een aardige schooljurk van muisgrijs fluweel, geheel effen, maar voorzien van plooien en een breede stolpplooi in het voorpand van het rokje. Het lijfje heeft over de geheele leng* te een overslag over het midden van het voorpand, van boven gesloten met een roode gala'ith-knoop. Het ceintuurtje dat juist oo de' taille naad geplaatst is» is van rood gelakt leer. De mouwen zijn wat wiider van on deren en eindigen op een smal. puls- bancf'e. KEUKENGEHEIM. PIKANTE WINTERSLA. Neem een fijn-gewre\koude aardappel, meng deze aan met een ge kookte ei, een theelepel mosterd, wat zout, suiker, en de benoodigde olie en azijn of citroen:ap en een scheutje soja. Snijdt rauwe andijvie, krulsla ol brusselslof heel fijn, voeg daarbij aan schijfjes gesneden biet en radijs en een fijn-gesneden uitje. Meng de aan gemaakte saus eerst kort voor hel serveeren goed door de salade. dient als kleur voor het kraagje en de mouwopslagjes, tevens voor de smalle strookjes, die van de schouders afda len naar de borst en waarvan de dwarse stukjes de fronsjes daar ter plaatse, opnemen. De zoom van het rokje is schulpvormig uitgesneden en voorzten van een omboording uit de garneeringsstof. De japon op hetzelfde plaatje toont een zeer aantrekkelijk model van bleu roy crêpe romain. Het bovengedeelte is met blousende ruimte op een strakke heupband ge zet, welke is en gegarneerd met een groote zwierige strik. Het front is ver- vangetf door een nieuw met gesloten borstsplit. De rok valt van onderen in ruime plooien, speciaal van voren en op zij; een nauwere onderrok van dezelfde stof komt juist even te voorschijn. Manchetten en kraagjes zijn van witte opengewerkte toile dc soie. GEGLACEERDE KASTANJES. De kastanjes worden gekruisd en het water gelegd totdat de bast zich loslaat. Voor elke K.G. kastanje* brandt men 100 gr, suiker in een ijze ren- panneijé bruin en roert daarbii langzaam een L. water, Daarbii voegt men een vanillestengel» een weinig zout, 20 gr. boter en de ge pelde kastanjes, die nu in het dicht- gedekte pannetje een uur gckookl worden. Vóór het opdienen voegt men nog daarbij wat room of een lep® maizena met witte wijn aangemengd KALFSOESTERS. Kalfsoesters een kostelijk eten, .da' met zorg bereid moet worden. Op pond nemen we een klein ®DS boter, 1 ei, wat zout (een halve eetlepel), alsmede wat citroensap' De oesters worden gewasschen, ée' klopt en met het zout ingewre ven. Het geklopte ei wordt ver mengd met wat citroensap en 1 <el' lepel water. Daardoor halen wc kalfsoesters, aan alle kanten. worden ze in fijn paneermeel gewelf teld en in de boter, die in de koeken pan lichtbruin is gebraden, geba,kke iot ze lichtbruin en gaar zijn, hetg® een minuut of 10 duurt. Zc onder het bakken voortdurend &e en weer geschoven worden, 013 denk er om- dat het korstje me -J laat. De jus kan met wat wat«r aig i maakt worden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10