Vreeselijk auto-ongeluk te Hillegom. 19e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, aze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL ico per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver- -baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor etaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met- Geïllustreerd jagsblad 9 ct. tmiJDAG 18 NOVEMBER 1927 No. 5723 Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 33B3I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT- Gewon© advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentièn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vei^ huur, koop en verkoop f0.50. NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Voor de groote gezinnen. dastingen moeten worden geheven draagkracht. [ieruit volgen verschillende conclusies opzichte van het rechtvaardige en het of on-rechtvaardige van de belas- heffing. *n dezer conclusies is, dat een belas- heffing, wil zij rechtvaardig zijn, reke- moet houden met de grootte van het laarmede dient zeker rekening te wor- gehouden hij de regeling van de i n- uns ten-belas ting, foor al in de feitelijke omstandighe- waarbij vaders van groote gezinnen al meer moeten opbrengen aan in- ecte belastingen en perso de belasting, dan andere ge loofden en vooral dan vrijgezellen eenzelfde inkomen en meer draag- «ht. In de Tweede Kamer zijn dezer dagen Katholieke afgevaardigden Van Vuu- Fleskens, in verband met de aan- wijziging der inkomstenbelas-- l opgekomen voor de groote gezinnen. 'I moet verwondering wekken, dat zij uit andere partijen niet meer steun fben gekregen! Dit is den Kamerover- htschrijver van de „N. R. Crt." een ileiding om den spot te drijven met omscha politiek en Roomsche stok- irdjesl De Vrijheidsbond voelde niets voor wat Katholieke afgevaardigden bepleitten, minister de Geer verdedigde ach nog, bene, tegenover den woordvoerder den Vrijheidsbond, den heer Van door op te merken, dat hij inzake hstingaftrek voor kinderen niet zoover ig* als den heer Golijn En de S. D. A. P. gaf ook nu niet den asten steun aan het denkbeeld om !r groote gezinnen het billijkheidsbe- :iel: belasting naar draagkracht conse- mter door te voerenl lis „De Notepkraker" een onderwerp or een spotprent wil hebben laat hij n maar 'ns een groot gezin uitbeelden, tarheen een katholiek afgevaardigde de nd om te helpen, of eigenlijk: om scht te geven, uitsteekt, welke hand or een afgevaardigde der S. D. A. P. #dt teruggeduwd. Het denkbeeld lijdt iïschien aan wat overdrijving; maar is in den geest van den socialistischen olieken teekenaar. gemeenten kunnen wat belastingshef- betreft voor de groote gezinnen niet Itijd doen, wat zij zouden willen, omdat iar terrein van belastingheffing door Rijkswetten is bepaald en aan alle Alen is beperkt. Hiermede willen wij *t zeggen, dat zij allen alles doen, waar- rij wèl in staat zijn volstrekt niet Leiden is, door de rechterzijde, doze in minderheid was of een kleine Wrderheid vormde, langzamerhand, met feine sprongen, inzake kinderaftrek ver ben, wat nu bereikt is. Al is dat niet zoo veel 't is niet ge melijk gegaan, zooals 't ook veel moei- eveneens voor de rechterzijde, *ft gekost, om de bescheiden kin- toeslag op het loon te erlangen, welke sstaat. Katholieken hebben in dit streven tór rechtvaardigheid in de belaslingkef- en tegemoetkoming aan grootere ge- kflen bij de loonsbepaling ook in Leiden vertegenwoordigers van de andere Wstelijke partijen vooraan gestaan. Aan vrat men noemt Platonische lief- verklaringen sympathiebetuigingen 5nder daden heeft het groote ge- niet veel. Het eischt daden van recht billijkheid, in het belang van het groo- ?oziii èn van heel de maatschappijl ^1 de beteekenis van het groote gezin voldoende wordt erkend door heel de ^de in de politiek is teekenend voor toti-thesel Twee dooden, drie gewonden. Een auto over den Hedenmorgen omstreeks kwart voor vijf heeft er onder Hillegom een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een viertal studenten van do Leidsche Universiteit in gezelschap van oen dame kwamen in een open Buick uit de rich ting Amsterdam, toen te Hillegom het rechtervoorwiel van den wagen liep. Waarschijnlijk werd er met zeer snelle vaart gereden, zoodat bij liet plotseling af- loopen van het wiel, de auto geheel over den kop sloeg. Vier der vijf inzittenden werden uit den wagen geslingerd.. Daarbij werden twee van hen bijna onmiddellijk gedood n.l. de heer Custers, student in de medicijnen, die kort geleden zijn studies van Amsterdam naar Leiden had ver legd en die de auto bestuurde en Mej. van Leeuwen uit Oegstgeest. De overige drie inzittenden de heeren J. de Ruyter Zijlker uit Velsen, F. Ge vers uit Voorburg en P. H. Neuman uit Leiden, kregen min of meer ernstige ver wondingen aan het gelaat. De lijken der twee slachtoffers, alsmede de drie gewonden, werden naar het St.- Josephgesticht te Hillegom overgebracht In den loop van den morgen zijn de drie gewonden naar het Diaconessonhuis al hier vervoerd. De auto, die zeer ernstig was bescha digd, is door de politie in beslag geno men. Van andere zijde meldt men ons nog het volgende: De heer J. J. Custers, die ongeveer der tig jaar oud is, werd op drie meter afstand van de auto dood op den weg gevonden, terwijl mej. J. van Leeuwen in den auto dood werd aangetroffen. De auto, die door de firma L. J. Baghout van de garage „Zeldenrust" is weggesleept,' werd be stuurd door den heer de Ruiter Zeilker en dus niet door het slachtoffer den stu dent Custers. Het ongeval gebeurde voor de villa, van den heer Walter Blom, die naar de po litie verklaarde van het oogenhlik van het ongeval af, tot half negen, toen de slacht offers naar het St.-Josephgesticht werden overgebracht de meest uitgebreide hulp heeft verleend en alle slachtoffers in zijn huis opnam. Aanstonds werd toen de dokter gewaarschuwd, waarop dr. Stcen- moijer spoedig arriveerde en deze den slachtoffers in do villa van den heer Blom de eerste hulp verleende. Nog meldt men ons, dat het auto-onge luk niet is voroorzaakt doordat er een wiel van den wagen is geloopen, maar door dat de auto in do tramrails is gekomen. BUBTEKLAKD Duitschland De coalitie-politiek. Een. uitval van von Guerard naar de Duitseh-nationalen. De voorzitter van do Gentrumsfractie von Guerar.I heeft in oen te Aken gehou den rede scherpe critiek geoefend op de houding der Duitsch-nationalen. Hij laakte het in het bijzonder ten scherpste, dat de Duitsch-nationalen als verkiezingsleuze het parool zwart-wit-rood hebben uitgegeven. In de rechtsnoeren, die den grondslag vormen voor de regee- ringscoalitie werd immers met nadruk vastgesteld, dat eerbiediging van de grond wettelijke rijkskleuren moest worden ge waarborgd. Indien de zwart-wit-rood e vlag door de partijen van rechts als par- tijvlag en als symbool voor den verkie zingsstrijd met het heimelijk dole: herstel van de monarchie, wordt ontplooid, dan beteekent dit het einde van de coalitie. Engeland NASPEL DER SCèNES IN HET LAGERHUIS. BALDWIN KAN GEEN NIEUW DEBAT BELOVEN. MacDonald zal een protestmotie indienen. Het incident van Woensdag in het La gerhuis heeft in do zitting van gisteren nog een klein naspel gehad. Onder hoon gelach van de consorvatieven richtte Mao Donald tot den premier de vraag of nij, die als premier verantwoordelijk is voor de houding der regceing met betrekking tot den ernstigen toestand in de steen koolmijnen en de nawerking daarvan op bet geheele land, spoedig een gelegenheid wil zoeken om zelf een verklaring daar over af te leggen in het Lagerhuis. Onder luide toejuichingen van de con servatieven stond toen Baldwin op zeide met rustigen nadruk: „De houding der regeering ten aanzien van de steen koolindustrie, zou gisteren volledig uit eengezet zijn door den minister van Han del, als zich toen de bekende incidenten niet hadden voorgedaan. Onder deze om standigheden kan ik niet beloven, nog een gelegenheid voor een debat over deze kwestie te zullen geven''. MacDonald kondigde onmiddellijk daar op, onder luid gelach der conservatieven en onder "even luido toejuichingen van Labour, aan, dat hij een protestmotie zal indienen tegen het feit, dat do premier doelbewust vermeden heeft eenige verde diging of uitlegging te geven, na de motie van gisteren, die op een motie van wan trouwen tegen de regeering neerkomt. De nieuwe motie is duidelijk tegen Bald win persoonlijk gericht, wat door Labour openlijk wordt erkend. Labour is nu van meening, dat het kabinet niet kan nalaten zich tegen dezen aanval op zijn leider in het Lagerhuis te verdedigen. Of een debat over het mijuvraagstuk noodig zal zijn, heeft de regeering nog niet beslist, in verband met dezen jong 'sten stap van Labour. Het i3 gisteren niet de eefste maal ge weest, dat een minister eenvoudig werd weggeschreeuwd, doch men moet terug gaan tot 1905 om een gelijkwaardig of even onwaardig precedent te vinden, toen de liberalen weigerden den minister van Koloniën in liet conservatieve ministerie van Balfour aan het woord te laten ko men, omdat zij een antwoord van den pre mier zelf eischten. Ook de conservatieven hebben het As- quith eens onmogelijk gemaakt, in 1911, het woord te voeren, doch in do feilen der andere partijen kan geen der bladen een verontschuldiging voor het wanordelijk gedrag van Labour vinden. Niettemin z en slechts de „Daily Telegraph" en de „Mor ning Post" kans de houding der regee ring te verdedigen, wat betreft haar be slissing den minister vau Eaiïh-el te doen antwoorden op de Labour-motie. De meeste bladen zijn van meening, dat Baldwin na de demonstratie van Labour niet kon toegeven. De mijnkvvestie is echter een nationale kwestie, welke de regeering door het ver- leenen van een subsidie, nu twee jaar ge leden zelf als een regeeringsaangelegen- heid heeft erkend. Baldwin aldus de „Daily Express" had om twee redenen zelf op den aanval moeten antwoorden, in de eerste plaats omdat de Labourmotie on loochenbaar een motie van wantrouwen was en omdat de premier zich met al zijn krachten moet wijden aan de oplossing van het ernstigste probleem, waarvoor de natie zich geplaatst ziet. Nog een verstoorde Lagerhuis-traditie. Vrouwen in den rooksalon der leden. De tradities van het Lagerhuis worden wel geschokt. Na een imitatie van den klassieken Poolsehen Landdag, welke vrij wel zonder weerga was in Engeland, kan het thans gebeuren, dat vrouwspersonen zich zullen bevinden in den rooksalon, ge reserveerd voor hen, die met Lagerhuis- leden een bespreking hebben te voeren. Deze salon wordt namelijk voor buiten staanders opengesteld, wanneer er geen zitting is en daar in het Lagerhuis aantal vrouwelijke leden steeds toeneemt en dezen haar bezoeksters niet konden ontvangen, werd de salon beschikbaar steld en tot hun groote ontsteltenis dekten de M. P.'s dezer dagen dan ook, dat een onbekende dame daar rustig haar tea nam en keuvelde met een vrouwelijk Lagerhuislid. Oostenrijk Het Duitsche bezoek. De lintjes aan Marx Streseman n. In do zitting van de begrotingscommis sie uit de Nationale Vergadering hebben do sociaal-democraten geprotesteerd tegen het verleenen van ecreteekenen aan den Duitschen rijkskanselier en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Bondskanselier Seipel heeft daarop ge antwoord, dat volgens zijn inlichtingen het verleenen van het eereteeken volstrekt niet in strijd is met de grondwet van het Duitsche rijk. Italië. Groote steden. Sommige annexeerden een tiental dorpen. Men heeft in Italië een telling gehouden van het aantal inwoners in eenige grooto steden: Rome telt 850.000 inwoners, Na pels 941.080 en Milaan 916.000. Genua heeft het tot 612.000 gebracht De groote toeneming der bevolking is te danken, niet aan het groote aantal ge boorten, maar aan de annexatie van om liggende dorpen. Napels en Milaan trokken elk elf dorpen aan zich; Genua vijftien. Joego-Slavië Nog geen sprake van een Balkan-Locarno. Marinkowitsj' oordeel. Do Joekoslavischö minister van Buiten landsche Zaken, Marinkowitsj, is gisteren uit Parijs te Belgrado teruggekeerd. Tegenover de verslaggevers der bladen verklaarde hij op een vraag, hoo zijn moo ning over een Balkan-Locarno was, dat daarvan voorloopig geen sprake is. Dit is een kwestie, aldus Marinkowitsj, aan welker voorbereiding men geruimen tijd moet werken. Overigens is een Balkan- Locarno niet dringend noodzakelijk. Er bestaan te dien aanzien namelijk geheel andere verhoudingen dan die, welke tot het sluiten der verdragen van Locarno hebben geleid. Onderhandelingen tusschen Joegoslavië Griekenland zijn reeds aan «den gang. Ik ben van oordeel, dat eerst overeenstem ming betreffende de haven van Saloniki verkregen moet worden; daarna kwam.men over de andere Aangelegenheden onder handelen: Ik geloof niet, dat men zich in. Italië over het JoegoslavischFransche verdrag bezorgd maakt. Mocht dit echter v^l geval zijn. dan zou deze bezorgdheid niet gerechtvaardigd zijn, daar het verdrag te gen niemand is gericht en onze politiek nimmer agressief is geweest. Men heeft niet het recht, aan de loyaliteit onzer vre despolitiek te twijfelen, evenmin als wij het recht hebben van eenige regeering te gelooven. dat zij niet loyaal is. Onze betrekkingen met Bulgarije zijn on veranderd. Deze aangelegenheid zal bin nenkort in do Skoepsjtina ter sprake ko men. Rusland Een sensationeel bericht. Naar ons uit Berlijn wordt bericht, zou volgens een bericht uit Warschau, dat evenwel met de grootst mogelijke voorzich tigheid moet worden aanvaard, Trotzki bij ten poging om uit Rusland te ontkomen aan de grens door ambtenaren van de Tsjeka zijn doodgeschoten. Een bevestiging van dit bericht kon tot dusver nog niet worden verkregen. China. KANTON IN HANDEN DER ROODEN. ER WORDT EEN TEGENAANVAL OP DE STAD VERWACHT. Geen schade aan buitenlandsche eigendommen. Uit de berichten, die te Hongkong uit Kanton zijn ontvangen, blijkt, dat de roo- den er in geslaagd zijn de slad in hun macht te krijgen en dat zij oen circulaire hebben uitgegeven, waarin aangekondigd werd. dat zij het gezag van Li Tsjai--socn niet meer erkenden. Vender wordt verno men, dat er aan de buitenlandsche eigen dommen in Kanton.geen schade is toe gebracht. Het is nog niet nauwkeurig bekend, hoe de rooden er in geslaagd zijn, do macht ia handen krijgen. Gisterenmiddag werd een proclomatio uitgevaardigd, onderlee- kend door een triumviraat, bestaande uit Wong Kei-tsjoeng, Li Foeklam en Hsieh- Yo en waarin do vertegenwoordiger van Li Tsjai-soem, Wang Sjau-hoeng als een opstandeling en militarist wordt gekwali ficeerd. Wang Sjiiu-hoeng is uit Kanton terug getrokken en tracht zijn troepen te ver zamelen voor een tegenaanval. Wang Sjau-hoeng heeft 40.000 man en zal wel gemakkelijk in staat blijken Kan ton te heroveren. Do „staatsgreep" te Kanton heeft drie aspecten. In de eerste plaats beteekent hij een overwinnig voor do rooden te Kanton, ten tweede een triomf voor de Kanton neesche beweging" en ten derde een ver lies voor de nationalistische groep vai Nanking. Het is van beteekenis, dat Wan, Tsjing-wei. die Li Tsjai-soem naar Sjang hai vergezelde, kort geleden zijn langdurig conflict met Tsjang Kai-sjok heeft hijg" legd. De groep van laatstgenoemde scliij thans weer het beheer te voeren over de geheele kust ten Zuiden van Sjanghai De Britschc kruiser „Vinliclive" is inet een troepenafdocling van 850 man HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Chineesche stad Kanton is in de handen der rooden gekomen. De regeering-Baldwin kan niet beloven een tweede gelegenheid tot debat te geven na de scènes van gisteren. Marinkowitsj' geruststellende verklarin gen over het FranschJoego-Slavisch verdrag. Washington door een cycloon geteisterd. Talrijke gewonden. (Buitenlandsche Be richten, 2de blad). BINNENLAND. Behandeling der begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw in de Tweede Kamer. Het misbruik van den hond als trekdier ter sprake. (3do blad). Een voorstel-v. Eek om 200.000 gulden van provinciewege beschikbaar te stellen voor werkverruiming in de Staten van Zuid-Holland besproken en verworpen. (2de blad). Met ingang van 18 November is een nieuw tarief vastgesteld van de keurlooi:cri van voor in-, uit- cn doorvoer bestemd vee. (lste blad). Auto nabij Delft te water gereden; de vijf inzittenden allen gered. (Gemengde Berichten, 2de blad). Brand in een aardewerkfabriek te Gcuda (Gemengde Berichten, 2do blad). Dc zeereerw. heer J. J. de Graaf, deken van Delft, is voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. (Kerknieuws, lsto blad). De burgemeester van Viaardingen is plotseling overleden. (Laatste Berichten). OMGEVING. Een aufo-ongeluk to Hillegom, waarbij twee dooden en drie gewonden, (lste blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagina geeft o.m. kiekjes van: een hevige brand to Aalst; auto-ongeluk te Princenhage; het pan-Amerikaansch congres; het stoomschip „Morte Piane" boord uit Sjanghai met bestemming naar Hankau vertrokken. Indien de toestand zulks vereischt, zullen do manschappen aldaar aan wal worden gezet. De zenuwachtige stemming te Hankau neemt af als gevolg van het correcte ge drag der Nanking-soldaten. terwijl don communisten door de drastische maal re gelen der politie werd belet profijt van de situatie te trekken. De slaat van beleg is afgekondigd. Door de troepen zijn irca honderd gevangenen in vrijheid gesteld Amerika Wapenen ontdekt. Bestemd voor de verdediging van speelhuizen. Zes mitrailleu-cs, 40.000 patronen, een aantal gewereu ca talloozu handwapenen zijn door de politie in een huis in Albany in beslag genomen. Een onderzoek heeft aengetoond, dat de wapenen bestemd waren voor vordach- te lieden, belast met het verdedigen van speelhuizen nabij Cleveland. BINNENLAND SN- EN UITVOER VAN VEE. De Keurlooncn. Eon nieuw tarief vaslgcBtold. Bij Kon. besluit is onder intrekking vin vroegere desbetreffende besluiten met in gang van 15 November j.l. vastgesteld liet volgende tarief, naar hetwelk vergoeding voor kosten van onderzoek (keuring) wordt geheven: a. voor het onderzoek van voor in- cn doorvoor bestemd vee; b. voor het keuren van voor uitvoer be stemd vee; voor veulens tot den leeftijd van 1 jaar 25 ct., voor andere eenhoevige dieren f 1.25, voor malleïnatio bovendien f 1.25, voor kal- voren 25 ct., voor andere runderen f 1.25, voor schapen en geiten 25 ct., voor varkens 25 ct., alles per stuk. Lagere Landbouwschool te Gouda. Uit verschillende afdeelingcn van do Hollandficlic Maatschappij van Landbouw heeft zich een commissie gevormd, dio do totstandkoming van een lagere landbouw school tc Gouda zal voorbereiden. In dezo commissie hebben zitting do hoeren If. Schenk Jzn. to Lekkerkerk, 8. v. d. Heu vel te Moordrecht, A. L. Hardijzev tc Nieu- werkerk a. d. IJssel, P. Scheer te Reeiiwijk en C. Sicwertsen tc Gouda. Uit den Rotterdamschen Raad. Bij een debat in den Rolterdamsclien Raad over de wcrkloozen sprak o m. do heer Dijk (S. D. A. P.). Op een uitnoodi* ging van de zijde van den lieer Van Du- rink over deze kwestie eens in het Ver- koop'okaal to dchatteeren. liet de lieer Kie vit (S.D.A.P.) zich ontvallen: „ik debat teer alleen met fatsoen ijke menschen" I). brandstof deed onl Burink liep dreige toe en voegde hem serie hele! dim, j d:e dc and lung opgelic Dc heer d op den luid schre

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1