IIONDERDAG 17 NOVEMBER 1927 No. 5722 19e Jaargang e Zoidóohd (Soti^cmt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling i Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL ceo per post f2.95 per kwartaaL I Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a vor mbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- daling. Afzonderlijke nummers 5 ct.f met Geïllustreerd dagblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT 2 Gewone advertentlön 30 cent per rego' Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlén, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop eu verkoop fó.50. ID9ÜVIEB BESTAAT BIT TWEE BLADER- Emigratie in het land. LMissie t© steunen, is niet alleen aan- (Jeröwaardig, maar plicht. Wij we- daarop nog voor enkele dagen in een over rector Bekkers' „Le mou- missionaire contemporaine en Hol- warme en daadwerkelijke sympa- te hebben voor heb buitenlandsch- iewerk, en onverschillig te staan te- irer b.v. het St. Franciscus-Liefdewerk [gen land en in eigen stad. dè-t is erg sequent. ook doet heel goed werk de ït. K. gratievereeniging met haar voorlich- en haar hulp te schenken aan dege- die emigreeren, verhuizen, naar het enk-nd. Maar: er zijn ook zoo vele iehen, die, in het eigen land zelf blij- e, van woonplaats veranderen, en wie niet minder voorlichting en hulp Eg is, terwijl men daarin vaak o zoo kort schiet. Wij bedoelen de Ko- sken, die van de dorpen naar de ste- trekken. i rede van prof. Aengenenfc, op het L Emigratiecongres deze week gehou- wees rector Kok hier op, en prof. eenent was het er mede eens, dat ook een vruchtbaar arbeidsterrein ligt de vereeniging. lerdaadl Als b.v. een Katholiek ver van Aarlanderveen naar Amster- dan moet er in Aarlanderveen een uisa-tie of persoon zijn, die dit weet, ie dan cok weèfc, dat hij te Ainsteor- moet waarschuwen een instelling, zich onmiddellijk met den betrok- persoon bij zijn komst te Amsterdam erbinding zal stellen, en hem alle ge- schte voorlichting en steun zal verlee- -den eersten tijd zeker zal blij yen Ken. ilk een verband over heel het land iet in 'n paar dagen gelegd. Maar 't int toch niet onmogelijk. En het nut ian is van eminente beteekenis. Wie de R. K. Emigratievereeniging dat sa weten tob stand te brengen, zij fenen een standbeeld voor hun schifc- ad-nuttig werk voor de Katholieke Over de corrupties. die vandaag in de alge- se belangstelling staat, is die van de den dag tredende corrupties in ge ste-bedrijven, speciaal in gas- en eleo iteitsfabrieken. Tij kunnen in die belangstelling een snt ontdekken, dat in dergelijke ge- a welke in-ééns de publieke be stelling hebben altijd naar voren It: men is verontwccrdigd en: onbe- -streng in zijn alles over één kam send oordeel! Ineen, wij willen de daden, welke door eente-ambtenaren zijn bedreven, ênszins gaan vergoelijken. Maar wij meenen wèl, dat niet al die nop eenzelfde w ij ze, in do ll de mate veroordeeling verdienen, die iets verkeerd hebben gedaan blij- aanspraak maken op een recht- Jrdige, dus niet te strenge, afkeu- moet o. i. onderscheid maken bij bespreken van al die „corrupties". gemeente-ambtenaar een leve ns geeft aan of aanvaardt van een sa> daarbij in alles volkomen eerlijk en correct het belang van de ge- Me voor oogen houdend, als die amb- ör van die firma eenige gift of gave Wrangs t neemt, dan handet hij ver- 4 "Verkeerd naar de mate het ont- Bae van beduidende beteekenis is. Hij delt verkeerd, omdat hij zoo doende Terantwoordelijkheidsplicht ten op- van de gemeente op den duur op Mvare proef stelt, zich in groot ge- f brengt, dingen te gaan doen of toe aleQ, welko rechtstreeks in strijd zijn 'bet belang van de gemeente. Hij han- Terkeerd maar men mag toch nog niet zeggen, dat hij zich heeft laten om- koopen. Ook, al is het niet in hun instructie uit drukkelijk verboden, toch behooren ge meente-ambtenaren (en ook provincie- of Rijksambtenaren natuurlijk) zulks na te laten! Dergelijke gevallen zijn te veroordeolen, maar erger en daarom meer te veroordee- len en strenger straf verdienend zijn de gevallen, waarin een ambtenaar inder daad is omgekocht geworden, waarin hij m. a. w. een leverantie heeft gegeven of geaccepteerd van een leverancier, niet op zoodanige wijze, als het gemeente-be lang vordert, omdat hij daarvoor be taald werd door die firma. 't Is volkomen juist, dat een ambtenaar, die begint met giften en gaven aan te nemen te goeder trouw, hoogst waar schijnlijk, zoo al niet zeker, zal komen tot wat wij hier het laatste aanduiden. Wij merkten dit reeds op. En daarom moet ook het, wij willen het noemen: te goeder trouw aannemen van fooien e. d. worden tegengegaan, en, als het gebeurd is, worden gestraft. Doch, we herhalen het: men vergete daarbij niét, in zijn veroordeeling, dat er hier nog niet kan worden gesproken van omgekocht zijn! Helaas, zijn er in gemeenten en in provincie of Rijk ook vele gevallen, Waarbij inderdaad van omkooping kan worden gesproken. En dit vooral toont aan een mored verval, een gemis aan elementair plichtsbesef, dat bedroevend is! BUITENLAND Volkenbond De Britsche politie^ en hei protocol vari Genève. In het Hoogerhuiif beantwoordde Lord Gushendun, Britsch vertegenwoordiger in den Volkenbond, het verzoek van Lord Parmoor om inlichtingen omtrent de Vol- kenbondspolitiek der regeering. Hij ver klaarde dat hij van ganscher harte in den Volkenbond geloofde en hem steunde. Ten aanzien van het verwijzen, door Lord Pamoor, naar de beginselen, welke in het protocol van 1924 zijn vervat, her innerde hij er aan dat het protocol nooit was geteekend, en hij ontkende dat de be ginselen er an algemeen zijn aanvaard. Het protocol bood een groot aantal staten datgene, waarvoor zij allen bezorgd wa- r,n. n.l. een waarborg voor de Britsche macht. Dit hield een mate van risico en verplichtingen in, welke geen Britsche re geering kon aanvaarden. De huidige re geering zou dit schrikkelijke risico niet op zich nemen. In antwoord op Parmoors vTaag of de regeering bereid is de facultatieve clau sule inzake het Permanente Hof van In ternationale Justitie te Den Haag te aan vaarden, zeide Lord Gushendin dat in de Dominions de meening sterk en nadruk kelijk tegen aanneming der clausule is. De aanneming zou de levensbelangen der natie schaden. Hij betwijfeelde of er een openbare meening in eenig land zou dulden dat hij voorbaat werd vastgelegd, dat er een conflict zou kunnen rijzen on der welke omstandigheden ook, voorziene of onvoorziene, hetwelk Engeland niet geneigd zou zijn om aan arbitrage te on derwerpen. Engeland onderscheidt zich van de meeste landen door de ontzag lijke samengesteldheid van zijn bestuurs- stelsel en zijn materieele belangen. België. De crisis in de mijnindustrie. Plannen om de arbeid 's Maandags stop te zetten. De „Libre Belgique" deelt mede, dat de Bond van Mijneigenaars in het bekken van Charleroi een belangrijke bijeenkomst heeft gehouden, waarop de gevolgen van de tegenwoordige crisis, en de steenkool- voorraden werden besproken. Vanaf 25 November tot aan het einde van het jaar. zullen de arbeiders op Maandag niet aan het werk worden gezet, als de toestand niet verbetert. De Bond zal na gaan of nóg niet uitgebreider maatregelen in deze richting zullen moeten worden ge nomen. De mijneigenaren van het bekken van Charleroi zijn het eens met die van de ben eden-Sambre. Te voorzien is, dat binnenkort voor het geheele land een algemeene maatregel zal worden genomen. De maandelijkscho pro ductie van het bekken van Charleroi en de beneden-Sambre bedraagt '740.000 ton en zal met ongeveer een zesde worden ver minderd. Frankrijk Vrijzinnige plagerijen. De burgemeester van Wadreques bij Calais, is een radicaal. Toen de pastoor op het feest van den wapenstilstand als naar gewoonte zich met de geloovigen na do plechtige H. Mis van Requiem voor de ge vallenen in processie naar het kerkhof begaf om bij het monument der gevalle nen een Do profundis te zingen, werd hij door den burgemeester verbaliseerd „we gens samenscholing", niettegenstaande de hooge raad steeds dergelijke processen ver nietigt. Steeg c.s. weldra in vrijheid. Overeenstemming zou zijn bereikt. De Parijsche middagbladen melden, dat de onderhandelingen over de invrijheid stelling der door Marokkaansche stam men vastgehouden beide neven van den resident-generaal Steeg en hun dames tot overeenstemming hebben geleid. De vier gevangenen zullen thans binnen den kortst mogelijken tijd in vrijheid worden gesteld. Het bedrag van den losprijs, die daarvoor moet worden betaald, is nog niet bekend. Engeland GROOT TUMULT IN HET LAGERHUIS. OBSTRUCTIE VAN LABOUR. Men roept Baldwin toe te spreken maar de premier blijft rustig zitten. Een incident waarvan weinig preceden ten te vinden zijn in de parlementaire ge schiedenis van Groob-Brittannië bracht gisteren de Lagerhuiszitting en hiermede het debat omtrent den toestand van do mijnindustrie tot een plotseling einde. Het debat werd ingeleid door den La- bourleider, Ramsay MacDonald, die een treurig beeld ophing van de huidige si tuatie der mijnwerkers en in een felle phi- lippica tegen de regeering te velde trok, wier politiek tot steun der mijneigenaren in hun actie voor langeren werktijd en lagere loonen, zoo zeide hij, niet heeft kunnen leiden tot een verbetering van den toestand. In zijn verdediging van de door de La bour Party ingediende motie van afkeu ring legde hij er den nadruk op, dat de onderhavige kwestie geen Jopartemen- teelo aangelegenheid is, doch een regee- ringszaak. Hij richtte zich met name tot den eersten minister Baldwin, met den eisch tot nadere opheldering van de regeeringspolitaek. Toen dan ook de minister van Handel en Industrie, sir Cunliffe Lister, opstond om namens de regeering te antwoorden, werd hij ontvangen door een koor van kreten van de Labour-bank en, die samen smolten tot den uitroep: „Baldwin! Bald win! "Wij willen den premier hooren, het is een beleediging, de eerste minister moet antwoorden!" Baldwin reageerde echter niet op deze uitroepen, hij bleef rustig achterover in zijn zetel leunen, do beenen uitgestrekt en do armen over de borst gekruist, in een zwijgend tarten van het gehuil der oppo sitie. Verschillende Laubour-leden stelden vra gen aan den voorzitter omtrent de orde van het debat, waarvan de strekking was, uitgemaakt te zien of een tegen de regee ring en niet tegen een bepaalden minister gerichtè motie, toegelicht door een oppo sitie-leider, niet door het hoofd der re geering beantwoord diende te worden. Fijntjes zette de voorzitter hen op hun plaats. „De regeering", zeide hij, „wordt altijd verondersteld één en ondeelbaar te zijn". Hij vermocht evenwel niet de go- moederen te kalmeeren en telkenmale als sir Cunliffe Lister opstond om zijn rede aan te vangen, brak het tumult opnieuw los, en boven het rumoer uit kon met het Labourlid Kirkwood hooren, die met een stentorstem uitriep: „Dit is geen jongens baantje. maar het werk van een man" Maar do „jongen", sir Cunliffe Lister, toon de geen neiging om zijn haantje over te go- ven aan den man. Baldwin, die ook geen spier vertrok. Zoo duurde de opwinding een klein kwartier voort, tot eindelijk de voorzitter, het hopelooze van een voortzetting van het debat onder deze omstandigheden inziende, er een eind aan maakte, door de zitting voor een uur te schorsen. Om zes uur nam de voorzitter, onder al gemeene opwinding zijn zetel weer in, en gaf opnieuw het woord aan sir Cunliffe Lister. Nauwelijks stond deze op of het ge roep om Baldwin begon opnieuw, nu in een regelmatig tempo. Blijkbaar had La bour de pauze benut om definitief af to spreken, dat de minister van Handel geen gelegenheid zou krijgen een woord te uiten Het was een georganiseerde obstructie, oorverdooven.d en hardnekkig. Do Labour-leiiier Thomas wenschte van den voorzitter te weten, of er eenig prece dent was. waarbij de regeering een derge lijke motie van afkeuring niet door den premier had laten beantwoorden. De voorzitter antwoordde, dat die vraag bui ten de orde van het debat viel. Een conservatief lid wilde de motie zon der verder debat in stemming brengen, waarop hem van de Labour-banken wcn'l toegevoegd: „Doe dat en zie eens wat bet volk or op zal antwoorden". De zitting verdaagd. Dat waren de korte momenten van be trekkelijke kalmte, dio den storm onder braken welke telkens opnieuw opstak, wanneer sir Cunliffe Lister slechts een be weging maakte om naar zijn papieren te grijpen. Het was duidelijk, dat er uit deze impasse geen uitweg zou zijn. Wanneer Baldwin nog het voornemen mocht hebben gehad zich in het debat te mengen, dan kon hij dat nu moeilijk doen onder de dwinglandij der oppositioneele obstructie, welke de Labour-mannen blijkbaar niet van zins waren op te geven. Zoo bleef den voorzitter niets anders over dan de zitting voor Dinsdag op te heffen. Zijn besluit werd met een pande monium van kreten ontvangen. Onder ge weldige opschudding ging het huis uiteen. Vooral Baldwin was het middelpunt van woede-kreten toen hij naar den uitgang schreed. Grijze leden schudden ontzet het hoofd, als wilden zij zeggen: „Waat gaat het heen met de politieke moraal?" Verkoop van eerefitels. Een besohuldig in g in het Lagerhuis. In weerwil van de instelling eenige jaren geleden van een offlcieele commis sie, die moest waken tegen ongeoorloofde practijken. bij het toekennen van eere titels en teekenen in Engeland, duiken er den laatsten tijd weder geruchten op, vol gens welke do tegenwoordige regeering weer zou zijn vervallen in het euvel van vroegere regeeringen. In de Lagerhuiszit ting van Maandagavond heeft het Arbei derslid deze geruchten ter sprake gebracht en verzekerd dat er redenen waren om aan te toonen, dat de regeering Baldwin nog steeds voortgaat met het verkwanselen van onderscheidingen tegen donaties, die de conservatieve partijkas stijven. Hij wees daarbij op een onomwonden beschul diging van de „Daily Mail" te dier zake en verzocht der regeering, op deze beschuldi ging te antwoorden en het bewijs te levs- ren dat de beschuldiging ongegrond was Kolonel Gibbs, de schatmeester van do Huishouding, antwoordde namens de re geering dat het bericht, waarop Thurth zijn opmerkingen had gebaseerd, van a tot z onjuist was en dat er geen woord waar was van het bericht, dat de con servatieve partij groote sommen gelds had gekregen door den verkoop van eere titels. Do officieele oommissio hield nog steeds toezicht op de verleening van onder scheidingen. Het arbeiderslid Kenworthy drong er daarop aan op de instelling van een on derzoek, of den redacteur van de „Daily Mail" in het Lagerhuis te ontbieden. Oostenrijk Het bezoek van Marx en Stresemann. Franscho belangstelling. De Fransche bladen toonen groote be langstelling voor het bezoek, dat dr Marx en dr. Stresemann aan Weenen heb ben gebracht en voor do redevoeringen, die bij deze gelegenheid zijn uitgesproken Daarbij wordt natuurlijk de volle aan dacht aaa het vraagstuk der aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland geschon ken. De socialistische bladen en vele bladen van links zien in het bezoek niets ver ontrustends, wel een toeken van verbroe dering, waarin sommigen reeds het begin van de Vereenigdc Staten van Europa, zien. Anders luidt de meening van de xecht- sche bladen. Echter wordt erkend, dat in do redevoeringen zorgvuldig alles verme den is, wat als een directe of indirecte bedreiging voor den statut quo in Midden- Europa zou kunnen worden opgevat. Baltische Stater.. Een nota van Rusland aan Letland. Over een preek van den Aartsbisschop van Riga. De sovjet-vertegenwoordiger heeft aan den minister van buitenlandsche zaken een proteslnota overhandigd, inzake do preek door den orthodoxen aartsbisschop van Riga op den tienden verjaardag van de Bolsjewistische revolutie tijdens de godsdienstige plechtigheid voor de slacht offers van het communistische regime in Rusland gehouden. Do bladen wijzen er op, dat deze stap zonder precedent is. Rusland Het manifest der oppositie. Door 3000 leden der partij on'dertcekend. Blijkens nadere berichten in de Fran sche bladen is het manifest der oppositie, waarvan wij den verkorten inhoud mee deelden, door 3000' leden der bolsjewisti sche pariij onderteckend. Onder dezen bevinden zich natuurlijk Trotzki, gewezen commissaris van oorlog in de sovjet-republiek, Zinowjeff, oud- president der derde internationale en Ka- meneff destijds lid van het politiek bu reau, thans gezant te Rome. Maar voorts vindt men er de handteeke- ningen van voorname persoonlijkheden van het Russisch proletariaat als b v HET VOORNAAMSTE NIEUWS Blf ENLAND. De parlementaire traditie in Engeland geschokt. Groot tumult In het Lagerhuis. Rusland heeft een protestnota aan Let land gezonden tegen een preek. Bt ENLAND. Voor-ontwerpen van wet tot wijziging van de Invaliditeitswet en de Ouder- domswet-1919. (1ste blad). De Minister van Arbeid, H. en N. heeft met het oog op de a.s. feestdagen, aan bak kerijen overwerkvergunningen verleend. (lsto blad). Zitting der Prov. Staten van Zuid-Hol land. (2de blad). De opbrengst der Rijksmiddelen in 0«v tober. (lsto blad). Noodlanding van den Engelschen piloot Hinchliffe met een verkeersvliegtuig bij Roermond. (Luchtvaart, lsto blad). Hongaarsch verpleegster op het sta tionsemplacement te Arnhem door een trein gegrepen en gedood, (Gemengde Be richten. 2de blad). Antonoff-Casienko, sovjet-gezaut te Praag; Krestinski, ambassadeur te Berliju; Preo- brajenski en Serebriakoff, gewezen alge meene sccrlarissen van do bolsjewistische partij; Radek; den gewezen gezant te Pa rijs Rakowski; Smilga, en van Moeratoff, den vroegeren opperbevel hebben van het Moskousche garnizoen. China. Nieuwe expeditie tegen Nanking. Gemeld wordt, dat Soen Tsjoean-fang een nieuwe expeditie tegen Nanking be gonnen is. Wat den toestand to Hankau betreft, do onderhandelingen aangaande de overgave der^ stad worden nog voortgezet. To Woetsjang liggen thans vijf oor'ogsschepen der Nankingregeering voor anker Door de Woesoeng forten, nabij Sjang hai gelegen, is gisteren gevuurd op het Japanscho stoomschip „Nanjang Maroo", in 't vermoeden, dat de uit Hankau ge- vluchto generaal Tang Seng-sji zich aan boord van dit schip bevond. De Amerikaanscho vloot. Een drijvende vlieg haven. Do „Saratoga", een reusachtig moeder schip voor vliegtuigen, van de Amerikaan- sche marine, is in dienst gesteld. Het ir gebouwd op de werven te New-Yersey, waar de bouw in 1920 is aangevangen. Het zal drie en tachtig vliegtuigen kunnen meevoeren. De bemanning zal bestaan ui! 1365 koppen, de 450 man van den lucht vaartdienst niet medegerekend. liet schip wordt elcclrisch voorlbcwogen. Amerika Aanval op Amerikaanscho mariniers In Nicaragua. Uit Managua wordt gemold, dat op standelingen Zondag j.l. tweemaal een aanval hebben gedaan op Amerikaanscho mariniers, die bij La Gruz op verkon»- ningspatrouille waren. Zes opstandelingen werden gedood en een groot aantal ge wond. De mariniers leden geen verlie zen. B1HNEHLAMP INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS WET. WIJZIGINGSVOORONTWERPEN. Premie-rcstittuties bij overlijden. In dc Memorie van Toelichting bij hot voorontwerp tot wijziging der Ouder domswet 1919 wordt opgemerkt, dat, naat in de practijk gebleken is, in vele geval len personen, wier maatschappelijke om- sti.ndighcdcn het sluiten van oen Vrijwil lige Oiiderdomsverzekoring gewensebfc doen zijn, daarvan word on afgehouden door de overweging, dat, indien zij moch ten komen to overlijden voor den leeftijd waarna het rentcgcnot zal intreden, dé betaalde premiën voor hun gezinnen en nabestaanden Dutteloos zouden zijn opge bracht. Uiteraard zouden de premiën ver schuldigd voor oen onderdomsverzekering, gesloten, onder het beding van teruggaaf dor betaalde promiën, dit risico moeten dekken en dus hoogcr zijn dan do premiën voor verzekeringen, waarbij dat beding niet is gemaakt. Tot het scheppen van dc mogelijkheid van zood nigc premie-terug gaaf bevat het huidige ontwerp dc noodi- ge voorziening. Tevens wordt het daarbij voor dc Ne derlanders, dio geen Rijksingezetenen zijn, mogelijk gemaakt een vrijwillige verzeke ring te sluiten.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1