K lp""' Mijnbrand. In de mijn Anna II te Alsdorf bij de Hollandsche grens ontstond brand in een stapel mijnhoat. Het vuur kon gelukkig tij dig gebluscht worden, zoodat een ramp voorkomen werd. Mijnwerkers verlieten reeds de mijn. Een ontzettend voorval. Uit Morlaix wordt het volgende onlzet- 'tonde geval van plotselinge krankzinnig heid gemeld: Zondagmorgen heeft oen dienstbode, die «p een pachthoeve werkzaam was, na den geheelcn morgen normaal te zijn geweest, zonder oenig teeken van geesfeskrankheid to toonen. (oen de bewoners naar de kerk waren, twee der kinderen met een mes de keel afgesneden, waarna zij den twee al- dóren zeer ernstige verwondingen toe bracht. ])e moordenares waschte zorgvuldig In re handen en het mes. Vervolgens ging zij naar den pastoor, wien* zij alles vertelde. Vol ontzetting zeido deze haar, zich naar den hugemeeste te begevon om hem <ic vreeselijke misdaad bekend le maken. Iloel kalmpjes ging de dienstbode naar den burgemeester, die haar eigen neef is. Na haar verhoord to hebben, liet deze haar opsluiten. Een mysterie. Vrijdag is to Hayfield, in Derbyshire, een 3!-jarige herbergierster in haar woning vermoord gevonden. Haar waren verschei dene zware hoofdwonden toegebracht, ter wijl mot een mes haar hals was doorgesne den. IEet merkwaardige van dezen moord is echter dat do zeven deuren, «üc tot de i.crberg toegang geven, gesloten waren zoodat men niet kan begrijpen, hoe de moordenaar er in geslaagd is. te ontsnap pen. De echtgenoot van de herbergierster was niet thuis toen de moord moet hebben plaats gehad en moest aan do buren om een sleutel vragen, die op een der deuren van de herberg past, nm toegang tot zijn huis te krijgen. De politic heeft intusschen een man in verband met den raadselachti- gen moord aangehouden. „Liefdes"-drama. In de nabijheid van Stuhl-Weissenburg heeft de monteur Gal uit Boedapest zijn vroegere verloofde, haar nieuwen vereer der en nog een jongen man doodgeschoten, waarna hij zichzelf van het leven be roofde. Raadselachtige ziekte onder de schoolkinderen. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is op be- vel der autoriteiten de achtste klasse der Pankower gemeenteschool eenige dagen gesloten. Van de 40 kinderen dezer school waren er 30 onder dezelfde verschijnselen van braken, koorts, gele kleur der huid, ziek geworden. Het door den schoolarts ingestelde on derzoek leverde geen duidelijk resultaat op. Allo ziektegevallen verloopen goedaardig. UIT DE TER AAR. GEMEENTERAAD. De presentiegelden van dc raads leden worden niet verhoogd. De huur der politiewoninyen. Opcenten personeele belasting. Maandag vergaderde de Raad dezer ge meente. Voorzitter Burgemeester Jhr. do Muralt. Na opening met gebed worden de notu len goedgekeurd. Ouder de ingek. stukken was een dank betuiging van den heer G. Rodenburg voor de verleende steun bij het onderwijs aan z u doofstom zoontje en een verzoek van den lieer Dudink om vergoeding voor ver voer zijner kinderen naar de R. K. school te Nieuwkoop. De Voorz. zegt dat gedeel telijke of gchcele vergoeding mogelijk is, te oordeelen naar omstandigheden. De aanvrage wordt verwezen om praeadvies naar B. cn W. Schrijven van de Wed. G. Vis-Bijlemeer om meerdere onderstand. De weduwe met 5 kinderen genieten onderstand van het R. K. Armbestuur 8.40, van haar va ders erfdeel 00 cent per week. Het ver zoek werd eveneens verwezen om prae advies naar B. en W. Aan de orde was vervolgens vaststel ling begrooting 1928. De begrooting is den leden ter inzage gegeven. Over hoofdstuk 1L No. 55 maakt de heer P. Hoogervorst aanmerking. Do presentiegelden voor de leden van den Raad bedragen thans 1. Het is niet de bedoeling van spr. een meer v. nslgcvendo zaak van het raadslidmaat schap te maken, doch waar het een wet tig verplichte instelling is, behoeft het niet tot schade van do betrokken leden te ko- tc vorhoogen. De Voorz. is het hier mode eens. Reeds vroeger werd het presentie geld veel te aag genoemd. Ook mag het raadslidmaatschap voor do leden wegens crloren tijd geen verlies aanbrengen. D© heer Karamcnraad vindt het jammer, dat dit voorstel komen moet uit do boezem van den Raad. Liever had spr. gezien, dat B. cn W. met een dergelijk voorstel waren gekomen. Het krijgt zoo de indruk voor buitenstaanders, dat de raad verhooging \an presentiegeld verkrijgt, ten eigen bate, terwijl het met de gemeente financiën niet al to rooskleurig staat. Dc heer Appeldoorn meent dat de vergaderingen op meer ge- schikten tijd kunnen worden gehouden, b. 's morgens te negen uur, of 's namid dags. De heer Kameraad zou gaarne *.s avonds willen vergaderen. Do heer van Vliet steunt het besprokene van do beer Kameraad en is tegen verhoogiug der pre sentiegelden. Hoewel op leeftijd, kan spr. wel met het vergaderen 's avonds meegaan. Wethouder v. d. Hoorn kan wel met bet voorslcl-IIoogervorst meegaan. Nog gerui- mon tijd nam dit onderwerp de besprekin gen in beslag. Het voorstel Hoogervorst werd ton slotto verworpen met 3 voor en 7 tegen de verhoogiug. Voor het voorstel- Hoogcrvorst stemde de hceren Hooger vorst, v. d. Hoorn en Appeldoorn. Over de begrooling hoofdstuk 3 no. 82 1 kleeding en uitrusting van dc politie J 300, thans op 350, wordt door den heer Hoo gervorst geïnformeerd. Do voorz. zegt dat bij den nachtdienst de politie over een aan to schaffen regenpas beschikt, waarom de post werd verhoogd. Ook dc post over plaatsing krankzinnigen komt spr. te hoog voor. Dit is door omstandigheden, zegt de Voorz., dat overblijfkosten werd be schikt. Ook over do verpleging van arme krankzinnigen informeert de heer Hooger vorst, b.v. menschen, die in onderhoud hij liet St. Autonius Gesticht zijn ingekocht, komen ook deze op kosten van de Ge meente'? l>e Voorz. zegt, dat aan B. en W. het oordeel is, wie armlastig is. Ook komt het voor dat de helft wordt gedragen door het R. K. Armbestuur. Do heer Kroon vindt over het vorig dienstjaar voor verpleegden en krankzin nigengesticht 315G, thans f 4415. Uit de toelichting van de Voorz. blijkt dat in 1926 4, in 1927 5, en thans 6 in 't krank zinnigengesticht worden verpleegd. De heer Appeldoorn maakt aanmerking over het schoonhouden der gebouwen, een vorig jaar 14.20 thans 100. Do Voorz. zegt, dat dit in verband slaat met de meerdere kosten van bekapping van het Raadhuis en bijkomende zaken. De hoer v. d. Boogaard wenscht de huur van do veldwachterswoningen te verhoogen van 3,32 tot f 4.50. Onder de tegenwoordige omstandigheden is de huur te laag in verhouding tot andere wenin gen. De Voorz. vindt het een bezwaar; de gemeente stelt er prijs op dat de veld wachters daar wonen. In aanmerking ge nomen do arrestantenlokalen, welke voor hun rekening komen, acht do Voorz., in verband met vroegere bepalingen, een verlaging ongewcnscht. De heer Kamme- raad heeft reeds vroeger gezegd dat de huur te laag was, een in zoo'n conditie verkcerendo woning is er in Ter Aar niet. Spr. steunt den heer v. d. Boogaard. Do lieer Kroon is het met beide vorige sprekers eens, doch in aanmerking geno men do vroegere overeenkomst, vond spr. dit beter het op de salarissen eenigszins in mindering te brengen. Do heer van Vliet komt het voor, dat de begrooting door B. en W. netjes is in elkaar gezet, en zou het niet op de politie willen verhalen. Weth. Hartveld zegt, dat de politie niet bij ieder ander mag worden vergeleken, in aanmerking genomen ook do cachotten, en gehoord do gronden waarop de huur is vastgesteld. Besloten werd de huur te laten zooals het is. Op Hoofdstuk 8 No. 149 werden de ontvangsten op 1000 geraamd, waarop nog geen f 100 werd uitgegeven. Hierover informeert de heer v. d. Boogaard. De Voorz. zegt, dat dit verplichte uitgaven betreft aan biiz. scholen buiten de ge meente. Ook op Hoofdstuk 6 No. 115 maakt dc heer v. d. Boogaard aanmer king n.l. jaarweddo brugwachter 312, waarvan de bediening zoo zelden voor komt. Spr. dringt er op aan, met f 2 per week te verlagen. Do Voorz. zal dit nader onderzoeken. Do heer Kammeraad heeft geen grieven ten opzichte der begrooting, doch alleen komt hot spr. voor, dat tie overheid te zware verplichtingen oplegt, boven de draagkracht der gemeente. Spr. voelt zich in geweten verplicht niet vGor de begrooting te kunnen stemmen, niet ten opzichte van B. en W., doch de zware verplichtingen opgelegd voor onderwijs en woningbouw. Op een paar postjes maakt de heer Kroon aanmerking n.l. het onderhoud der wegen werd van 2138 op 1500 terug gebracht. Het hoogere bedrag het vorig jaar uitgegeven, zegt do Voorz., ligt in het verbreeden van den Langeraarschen weg. Het onderhoud schoolbouw en lichamelijke oefeningen zag de heer Kroon gaarne ver hoogd met hel oog op de te bouwen over dekte speelplaats aan de openbare school. Na enkele besprekingen wordt besloten, dat B. cn W. nader hierop terugkomen. Nog heeft de Voorz. oen mededeeling op Hoofdstuk 13, bladz. 112. Waar 't blijkt, dat de ambtenaar van Dam in de pen sioenregeling moet worden opgenomen, en de heer van Dam buiten pensioenbij drage werd aangenomen, stelt de Voorz. voor, dat een gelijk bedrag aan gratificatie zal worden teruggegeven. Aangenomen. De begrooting werd zonder wijziging vastge steld op 101927.82, aan inkomsten en uitgaven, de kapitaaldienst inkomsten 1200, uitgaven f 3168.95. Aan het eindo der begrooting vraagt wethouder Hartveld het woord. Spr. oppert bezwaar uit welke posten dc kosten zullen worden bestreden. Spr. wil er op wijzen, dat de kosten der scholen meer dan gewone zorg vereischen. Spr. wil er op aandringen dat in verschillende gemeenten zal worden meegewerkt de kosten zoo mogelijk voor een gedeelte door het Rijk te doen betalen. Do Voorz. is bet eens, doch meent dat van de uitvoering niet veel zal terecht ko men. Ook do heeren Kroon en Hooger vorst ondersteunen het gesprokene van den heer Hartveld. Na alles gehoord te hebben zegt de Voorz. de incening van den raad ter kennis der autoriteiten te zullen brengen. Vaststelling begrooting cleetriciteitsbe- drijf. De heer Appeldoorn informeert, waarom 200 op de begrooting voor komt als oninbare posten. De Voorz. zegt, dat dit voor de mogelijke „stroppen' noo- dig is. Echter maakt dc lieer Appeldoorn bezwaar tegen de verplichte afname van 36 K.W. per jaar. Den heer Kroon komt liet voor, dat do administratiekosten bij 't bedrijf belangrijk hooger zijn. Het komt spr. voor, waar nevenbetrekkingen worden vervuld, dat de administrateur zich geheel moet geven voor 't bedrijf. De Voorz. zegt, dat voor innen der kwitanties een ander werd aangesteld. Do begrooling electrici- teisbedrijf werd met 9 tegen 1 stem (van den heer Kroon) aangenomen, sluitende aan inkomsten op 25890, uitgaven 24716. In de Licktcommissie werden gekozen de heeren Kroon met 9. Kammeraad 0 en de heer v. d. Boogaard met 6 stemmen. Wegens bedanken van den heer Kroon werd de lieer Ilendrikse gekozen met 6 stommen. Volgt punt 5: Opcenten heffing perso neele belasting. Uit de gegevens van den Voorz. blijkt, dat bij de nieuwe regeling velen zullen zijn vrijgesteld, doch een hef fing van 70 opcenten is voldoende om een gelijk bedrag te bereiken. B. en W. stellen voor progressicgewijs de invordering te doen plaats hebben. Do heffing van 70 opeenten werd aangenomen. De heer Kroon wijst nog op de mogelijkheid dat er inwoners zijn, die in kleine huizen wo nen, wel kunnen betalen, en komt ook op tegen de huurwaarde van boerderijen, wel ke naar een huurwaarde van ten hoogste 300 zijn opgenomen. Bij de rondvraag wordt door den lieer Hoogervorst do onvoldoende straatver lichting gewezen te Langeraar. Hierin zal worclen voorzien; een voorstel vroeger te verlichten vondt wegens hooge kosten geen bijval. Nog pleit de heer Hoogervorst voor werkverschaffing in den a.s. winter, door b.v. de wegen te herstellen, waarop de heer Hoogervorst er op wees, dat de voet paden verbetering behoeven. De heer Kammeraad keurde af, dat door den ge meente-opzichter op een houtvrkooping werd gekocht ten nadcele van den mid denstand. De Voorz. zal hiermede reke ning houden. Hierna sluiting. KATWIJK. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Het gasbedrijf cn de gasprijs. De begrooting. Vervolgens komt dan in behandeling de begrooting voor de bedrijven. De heer P. v. Duivenbode bespreekt do bekende geschie denis der provisie aan gasdirecleuren en zou firma's van wie bekend is dat zij der gelijke provisie aanboden, willen uitslui ten. Ook de heer Dueling spreekt hierover en stelt voornamelijk degenen aansprake lijk die het aanboden al zijn degenen, die het aannamen niet vrij te pleiten. Die fir ma's moeten het voelen dat dergelijke handelingen niet te pas komen. De Voorz. raadt voorzichtigheid aan in het aanue- men van dergelijke voorstellen omdat nie mand zekerheid heeft dat die nog niet bekend zijn, het niet deden. Do heer v. Tongeren zegt dat een gewaarschuwd man voor twee telt. B. en W zijn dus ge waarschuwd. Bij de post onderhoud zou Dr. Hueting deze post willen verlagen en ze door B en W willen laten vragen aan den raad als ze noodig zijn. De heer P. v. Duivenbode spreekt in gelijken geest De Voorz. en Weth. Kruit bepleiten meer vrij heid in de bedrijven omdat toch niet meer gebruikt wordt dan noodzakelijk noodig is. De post blijft ongewijzigd. De heer J. v Duijn zegt dat twee arbeiders der lichtfabrieken meer loon ontvangen dan in de begrooting staat vermeld. Spr. zou daar opheldering over wenschen. Wet houder Kruit zegt dat dit loon betreft voor overwerk. Do héér v. Duyn wijst er op dat zulks al meerdere jaren voorkomt doch zou dan wenschen dat het loon in overeenstemming hiervan gebracht werd. Dan weet men waar men aan toe is. De heer Kruit zal zulks onderzoeken. De heer v. Duyn zegt dat de opzichter werk voor de bedrijven verricht dat dan door de bedrijven aan de gemeente moet worden betaald. Wethou der R. Ouwehand zegt dat zulks pas een maal voorkwam doch in liet vervolg zal hiermede rekening gehouden worden. Het is volgens spr. zooals de heer v. Duyn zegt. De heer v Duyn vraagt hoe de bui zen in Nov. geleverd moeten worden zoo dat in Dec., wanneer de werkeloosheid komt, hieraan begonnen kan woïden De heer Hueting houdt een wetenschap pelijke beschouwing over de hoeveelheid gas die uit een ton kolen kan gehaald worden en de hoeveelheid calorien warm te, hierbij vergelijkend de uitkomsten van de gasfabriek in Oud-Beijerland. Deze vergelijking zou in het nadeel van Katwijk zijn. De beer Kruyt zegt op alles niet te kunnen ingaan doch betwist of een der gelijke hoeveelheid als de heer Hueting als vergelijking aanhaalt van goede kwa liteit kan zijn. Mogelijk zijn er gasfabrie ken die bij het gas een bepaalde hoeveel heid lucht „afleveren". De heer v, Duyn bepleit verlaging van den gasprijs in den winter om deze dan in 3 zomermaanden te verhoogen. De Voorz. waarschuwt er voor om tl er- gelijke voorstellen zonder berekening zoo maar aan to nemen. B. en W zullen het in overweging nemen en hier over rapport uitbrengen. Ook de heer Wouda zegt deze meening toegedaan te zijn. De heer P. v. Duijn vraagt of het juist is, dat de ge meente 250 contributie betaald aan de vereeniging van gasdircctenren. Bij on derzoek blijkt dit 250 te zijn. De heer Hueting zegt als zijn meening dat hij als particulier van een dergelijke vereeniging geen lid zou willen zijn. Bij de begrooting voor den Vleeschkeu- ringsdienst vraagt Dr. Hueting of met een verbooging van het salaris van den hulpkeurmeestcr is rekening gehouden. De Voorz. zegt dat hiervoor overleg ge pleegd moet worden met Rijnsburg en Valkenburg. Van een gemeente is ant woord ontvangen. Voor de behandeling der gemeentcbe- grooting houdt de heer v. Tongeren algc- mcenc beschouwingen waarbij een eenigs zins optimistische toon klinkt. Spr. wijst hierbij ook op de invoering van het 7de leerjaar die veel geld zal kosten. Kwam dit niet dan zouden mogelijk B. en W. het plan in studie kunnen nomen om een nieuw gemeentehuis te bouwen. De heer Wouda meent dat er geen aanleiding ;s om optimistisch te zijn. De Voorz. antwoordt hierop en wijst op de nog moeilijke financieele positie der gemeente. Met dc visscherij is het nog niet schitterend al willen we hopen dat de be staande opgaande lijn zicb zal voortzetten. Niet ongewensebt zal het blijken dat som mige zich aan andere bedrijven dan de vischcrij zullen aanpassen. De invoering van het 7e leerjaar meent spr. te moeten toejuichen. Meer onderwijs, voornamelijk vakonderwijs zal noodig blijken. De school verzuimen zijn nog le groot in aantal. In de richting om anderen er toe te krengen zich hier tc vestigen kan nog oer. en ander gedaan worden. Industrieën kunnen zich kier heel goed vestigen. Ruimte is er, vaarwater idem Ook op tuinderijgebied gaat men in voorw. r! ;c!ie richting, getuige o.m. de pas opgerichte cursus. Bij hoofdstuk „Veiligheid" zou de lieer Wouda de aanstelling van 2 nieuwe po- litie-agenten als tijdelijk willen aange merkt zien. De Voorz. bepleit de noodza kelijkheid waarbij do heer Wouda zich dan neerlegt Het feit dat de agent voor den buitendienst zich zou bezighouden met konijnen vangen heeft de Voorz. on derzocht en al moge zulks wel eens ge beurd zijn, thans gebeurt zulks niet meer. Bij den post „Burgerwacht'' stelt de heer J. v. Duijn voor hiervan 50 af te nemen ten behoeve der Nat. Landstorm. De heeren P. v. Duivenbode en v. d. Bent zouden de geheele post geschrapt willen zien. Het voorstel om de post to schrappen wordt verworpen met 104 st. Voor schrapping de heeren P. v. Dui venbode, V d. Bent, Kuyt, Wouda. De heer Grimbergen was even afwezig. Het voorstel om 50 te stemmen voor de Nat. Landstorm, wordt verworpen met 132 st. Tegen de lieeren J. v. Duijn en Guyt. Bij de post subsidie muziekver. vraagt de heer Guyt de subsidie voor de Harmo nie te Katwijk aan Zee te verhoogen. Do heer R. Ouwehand zou de twee rnuziek- vereonigingen gelijkelijk willen behandelen en stelt voor beide inplaats van 15, thans 50 te geven. Aangenomen. Bij „Oranjefeesten" meent de heer Par- levliet dat Katwijk aan Zee minder krijgt dan Katwijk aan den Rijn. B. en W. mee- nen dat zulks gebeurt naar den maatstaf van het aan lal kinderen. Men zal zulks nog eens onderzoeken. De heer Meerburg klaagt over het primitieve van het post- en telegraafkantoor te Katwijk aan Zee. B. en W. zullen hieraan hun aandacht schenken. De heer Hueting zegt dat het herhaaldelijk voorkomt dat brieven voor Katwijk a. d. Rijn eerst naar Katwijk aan Zee gaan hetgeen een aanzienlijke ver traging geeft. Klachten hielpen tot dus verre niet, ook niet als ze gestaafd waren met bewijzen. Daarom zou spr. het op prijs stellen als het gemeentebestuur hier in eens iets deed De Voorz. doet die toe zegging De heer H. Parlevliet klaagt over het late ontvangen der belastingbiljetten hetgeen moeilijkheden geeft omdat de be talingstermijn dan te kort wordt Ook bierin zullen B. en W. actief zijn en de aandacht van de betrokken autoriteiten er op vestigen. De begrooting wordt dan z. h. st. aan genomen. Bij de rondvraag vestigt de heer P. Meerburg dc aandacht van B. en W. op het woeste rijden van sommig j chauf feurs. De Voorz. zegt dit te zullen onder zoeken en de politie van een en ander in kenns te zullen stellen. Hierna sluiting der vergadering met gebed HOOGMADE. R. K. Volksbond. Op de maandverga dering van den R. K. Volksbond werd be sproken het Sint Nicolaasfeest voor kin deren van bondsleden Van particuliere zijde was eens voorgesteld, dit te houden voor de lieele parochie, maar na eenige bespreking werd dit voorstel verworpen, daar er wel blijken gegeven waren van particuliere zijde er van te willen prot'i- teeren, maar liefst niet bij le dragen, in de noodzakelijke onkosten. Besloten werd het nu evenals andere jaren alleen te houden voor dc kinderen van bondsleden in den leeftijd van 4 tot 12 jaar. Opgave voor deelname kan geschieden bij G. v. d. Klauw. Daarna werd door den Voorz. een verslag gegeven van de vergadering van den Centr. Raad De Geest. Adviseur behandelde in zijn cursus het leven en werken van Sint Wil- librord. Beslolen werd ter eere van den bondspatroou. Sint Willibrord een H. Mis op te dragen voor levende en overleden leden van den bond, waaronder generale H. Communie voor de leden. Verdere feestelijkheden volgen later, daar de too- neelclub, in samenwerking met de Har monie, een stuk wil opvoeren, dat vele en lange studie vereischt. In behandeling kwam een circulaire van het Centr. Bestuur, inhoudende een verzoek om een bijdrage voor den verdo ren afbouw van de kathedraal te Haar lem. ter gelegenheid van het jubileum van den bisschop. Spontaan werd door de aan wezige leden aan dit verzoek voldaan on danks het feit dat ook parochieel reeds geofferd was. Na behandeling der ingek. stukken en rondvraag werd de vergadering gesloten. Hulp in Nood bracht f 1.27 op. LISSE. Boising iuscchen trani en auto. Gis termorgen had aan de 2e Poeliaan alhier een ernstige botsing plaats tussclien een luxe-auto en do stoomtram De heer Belle kwam n.l. met zijn auto van de 2e Poel laan af, toen juist do tram uit de rich ting Sassenheim kwam. Doordat de aldaar staande rij arbeiderswoningen hot uil- zicht beiemmeren, zag hij de tram niet na deren en de scheen ook evenmin een sig naal gehoord le hebben. In volle vaart bot ste de auto tegen de tram aan en wel met zoo'n geweld, dat de auto een slag om draaide. De wagen is dan ook in ontred derden toestand. De heer Belle kwam er wonder genoeg met den schrik af. Het tramverkeer on dervond eenige stagnatie. Fietsen „in puin". Toen twee zoons van W. M. aan den Ringdijk alhier gis termiddag op de Kanaalstraat fietsen om naar hun werk te gaan, hadden zij de on voorzichtigheid voor een vTachtauto naar links uil tc wijken met het gevolg, dat de rijwielen door den auto in puin werden gereden. Gelukkig voor hen kwamen zij er zelf zonder letsel af. NOORDWIJK. Tentoonstelling Kerkgewaden. In liet zaahje bij de Eerw. Zusters aan de Bron kb orstslro.it was Zondag en Maan dag lentoonsiolling van kerkgewaden, ver vaardigd voor arme cn behoeftige kerken en missies. Het was weer een zeldzame collectie handwerken, die door de leden van de vereeniging waren vervaardigd, en menig bezoekster zal genoten hebben van liet dikwijls zeer kunstige werk. Te vens is er gisteravond de verloting gehou den van prijzen en prijsjes. Dondenbwe- middag a.s. tussclien 45 uur i., gels- genheid do prijzen af te halen m het pa tronaatszaaltje bij de Eerw. Zusters aan dc Bronkhorslslraat. Tooneelvereeiiiging „Brabantia". Maandagavond trad de tooueel vereeni ging „Brabantia" op in de zaal van den lieer P. H. v. d. Voort. Deze tooneelver- eeniging is gevestigd te den Haag en be slaat hoofdzakelijk uit Brabanters. Opge voerd werd: Karei v. d. Berg, tooneelspel in drie bedrijven van O. M. Verheyen. We moeten zeggen, dat dit een uitvoering was zooals we in langen tijd niet gezien heb ben hier in Noord wijk. Er werd werkelijk gespeeld! Een goede uitspraak gepaard aan vlot en vrij spel, terwijl het Bra- bantsch accent van sommige spelers een eigenaardig effect gaf. Do titelrol werd gespeeld door den heer M. v. d. Raad, onze vroegere plaatsgenoot. Door den re gisseur der vereeniging werd de rol vaa vader gespeeld; dit was werkelijk oen moeilijk stukje werk. Mevr. v. d. Spank, die als echtgenoote van Karei v. d. Berg fungeerde, maakte deze rol tot een van de beste. De Natulus als effectenhandelaar, die niet gemakkelijk „uit den vorm'' te krijgen is werd door den heer Hogetoren prijzenswaardig vervuld. Een van dc mooi ste rollen was zeker wel die van Bunders, maar ook een zeer moeilijke! Wij gcloovon dat de heer Tilburg zicb wel een beetje to druk maakte voor iemand die veert» jaar reeds op een fabriek werkzaam was, Evenwel was het een uitvoering die ondei de beste genoemd mag worden. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. Na de pauze werden nog enkele nummers ge geven die er bij den aanwezigen goed in gingen. Gevestigd. G. C. Waasdorp van Sassenheim H. A. de Jong van Jouro E. G. Bonte van Leiden W. de Vries van Rotterdam. Vertrokken: P. M. J. v. d. Weijden naar Tilburg M. J. Barends naar Poortugal G. van Os naar Katwijk a d. Rijn J. Th. cn Th. G. Angevare naar Heerlen Mevr. E. Jacobs naar Heem stede E. M. Wijnands naar Leiden N. Gh. Olyslagers naar Vught J. G. Korbeo naar 's-Gravenzande E. v. d. Werff naar 's-Hage C. Bedijn naar 's-Hage J. Bedijn naar Rotterdam. Muuibufti Ziekenhuisverceniginy. i>e zieken- huisvereeniging „Voorzorg'' vergaderde in de zaai van den heer C. Sluis. De Voorz. deelde mede, dat de vereeniging toestem ming heeft gekregen in het R. K. Vereeni- gingsgebouw aan den Veenweg te verga deren, waar de eerstvolgende bijeenkomst zal plaats hebben. Twee afgevaardigden uit het bestuur hebben een vergadering der Federatie te Leiden bijgewoond Het ligt in de bedoeling aan te sluiten. Een voorstel van hoogstens 3 gulden per dag uit te keeren bij opname in een ziekenhuis werd door de vergadering aangenomen. Het nieuwe reglement werd voorgelezen en goedgekeurd. Hierna sluiting. WASSENAAR. Winkelweek. Door de beide midden- standsvereenigingen hier ter plaatse is be sloten van 1924 December a.s. oen win kelweek te houden. 1^900. Het bevolkingscijfer dezer gemeente heeft vandaag de 11000 over schreden. Auto-misdaden. Bij het uitrijden van de garage kwam de auto van dr. v. P al hier in botsing met een uit de richting Katwijk komende luxe-auto Van beide ie wagens werd het voorwiel beschadigd en oen spatbord ingedrukt. De politie maakte van het geval proces-verbaal op Door vele dorpsbewoners wordt ge- klaagd over het onbesuisd rijden door be- stuurders van vrachtauto's geladen met zand. Het is te hopen, dat tegen deze weg gebruikers wordt opgetreden, vooraleer er ongelukken gebeuren. :l ZEGWAART. Bed in brand. Gistermorgen was er een begin van brand in de woning van den heer P. G. den T., boven café „D« Jonge Prins". Door de echtgenoote van den bewoner was een bed bij de kachel ge- plaatst en dit is in brand geraakt Door veel rook liet het zich ernstiger aanzien dan het was. De brandweer rukte nog uil, 3t doch behoefde geen dienst te doen Mei l? eenige emmers water werd de brand ge- 1. bluscht. Stukken 51 (Buiten verantwoordelijkheid der Redacting Dc R.-K. Kiesv. te Zoeierwoude. in Mijnheer de Redacteur, j Gaarne verzoek ik U eenige regels i" in Uw veel gelezen blad naar aanleiding van het verslag der vergadering der R-K Kiesvereeniging te Zoeterwoude 10 Not 1927 gehouden. En wel om de volgende re-11 den. 't Geeft den schijn, alsof de verslagge c ver mij in een bespottelijk daglicht WJ a stellen. Ik heb niet gezegd: i k betaal veel belasting, maar: w ij moeten schandalig veel belasting betalen. Ten tweede heb i> een woord van dank gebracht aan dr1 heer Stadhouder, omdat hij in de vorig» raadsvergadering een bezuinigingsvoor- ii3 stel heeft gedaan, namelijk dat gemeente- ambtenaren tot een zeker minimum hui eigen pensioenpremies moeten helaleU iets, wat reeds in verschillende andore SF ili, meenten geschiedt, en waarin het Rijk ow -t is voorgegaan. Hierbij komt nog dat doelde ambtenaren bijna allen een w baantje hebben; en dat de belasting rerf hoog is, en. als ik goed ben ingelicht, jaar nog 2/10 is verhoogd, plus een hooging van de grondbelasting der bouwde eigendommen van 40 of 60 opcf" ten, zoodat deze to tlOO opcenten is iP lioogd. Dit heeft een andere strekki# -e dan de verslaggever weergeeft, door alte* z maar over loonsverlaging te spreken *r i» der nadere uitlegging. IJ dankzeggend voor de verleende plaJ®

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8