gteü te rugsteunen on U te helpen hot be oogde doel volkomen te bereiken. Eigenlijk geen „eigen" zender. 't Schijnt ons toe, dat de naam eigen tender een verkeerd-gekozen naam is: Men hoort nu zelfs al spreken van den Katholieken zender te Huizen! Men moet er wel op letten, dat te Huizen de zender is èn van Protestanten èn van Katholieken, zoodat dus alleen een ge deelte der uitzendingen door en voor Katholieken is. HET MODERN STRAFRECHT VERZINKT. „Als wij allen te zamen maar weer eens Roomsch werden". Wij lezen volgend merkwaardig arti keltje in de „Groene Amsterdammer", van de hand van Frans Goenen: „Er doet zich een zonderling verschijn sel voor in de academische wereld. Sedert maanden al zijn en blijven de hoogleeraars katheders voor het strafrecht in twee aca demiesteden onbezet. In Groningen, en in Amsterdam, en de denkende mensch vraagt zich af of dit louter toeval kan zijn. Wat het natuurlijk wel zijn kan. Gezeten advocaten, die veel verdienen aan de on een igheid der menschen, zijn meestal niet geneigd bun zoete winst prijs te geven voor een armoedige acht a negenduizend gulden tenzij de worm der eerzucht him aan 't harte knaagt. Maar voor bet burgerlijk en handels- en staatsrecht worden toch altijd wel en gauw leerstoelbezetters ge vonden. Waarom dan zoo bezwaarlijk voor het strafrecht? Zoude 't kunnen zijn, wijl de theorie van het strafrecht zich al moeilijker en on- pleizioriger doceeren laat? Sedert dat straf recht zich, roekeloos, in al nieuwe banen begeven heeft en op die „banen'' van zich zelf geschrikt is, toen het daar, met be hulp van sociologie en psychiatrie, den misdadiger eigenlijk als een sociaal of psy chisch noodlijdende vond, sedert dien is de geheele theorie een weinig in 't onge- reede geraakt. Menig jurist, die niet meer veilig op de kurk van een eigengereid ge loof stpelt, vraagt zich thans met pijnlij ken twijfel af, waar ter wereld de eene mensch het recht vandaan haalt den ander te oordeelen en te straffen, zelfs al wordt hij door een meerderheid met een op dracht ad hoe en een toga bekleed. Al 's het practisch nut van zoodanig procédé ook onmiskenbaar, en zijn onmiskenbaar heid voor de maatschappelijke orde niet te loochenen, dat laat zich wetenschappelijk enkel beredeneeren door voor Recht en Misdaad liever de termen Macht en Soci aal Tekort in de plaats te stellen. En welk hoogleeraar zal dit graag hooren, dat schier alle moraal uit het Recht verdween en lacyl bijna alleen het Geweld overbleef? Ten bate van ons allen, die wat bezitten, zeer zeker, maar daarom toch niet minder Geweld. Ale vel, zoo cru zullen de einde lijk toch wel te vinden dignitarissen het niet willen poneeren en er liever een zacht zinnige mouw aanbreiden. Men kan van veiligstellen der maatschappelijke orde spreken of van noodweer, doch de vleiende positie van de Deugd, die den Booze weer staat, schijnt niet meer te handhaven en het moet voor een ordinaris professor on plezierig 'zijn van zooveel afbraak te ge tuigen. Alleen aan de Nijmecgscho Universiteit is men nog volkomen vrij van deze be ien ksélen en bezwaren. Als wij allen te zamen maar weer eens roomsch werden. DE CORRUPTIE AAN GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN. B. EN W. VAN VAALS STELLEN EEN RECHTSVORDERING IN. Maandagavond heeft de gemeenteraad van Vaals behandeld een voorstel van B. en W. om den burgemeester te machtigen tot het instellen van een rechtsvordering tegen den heer H. J. de Groot vroeger di recteur van het gasbedrijf te Vaals, en te gen de firma Gautsoh te (Amsterdam, wel ke firma aan het gemeentegasbedrijf heeft geleverd. Nadat een der leden had weergegeven, wat de heer Van der Stel in een geheime zitting over den heer De Groot had mee gedeeld, en over de kwestie eenigen tijd was gediscussieerd, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BEWEERDE CORRUPTIE TE LOCHEM Beoordeeling van den „aanbrenger" den heer v. d. Stel. Do gemeenteraad van Lochem heeft Maandagavond op verzoek van d© s.-d. fractie een spoedei&chende vergadering gehouden, naar aanleiding van een inge zonden stuk in het „Deventer Dagblad" van den heer Van der Stel, waarin het wenschelijk werd genoemd, ook te Lochem een onderzoek in te ©tellen aan de gasfa briek. Do voorzitter zeide, dat B. en W. naar aanleiding van dat stuk reeds een onder zoek hadden ingesteld en dat zij de zaak ernstig en langdurig hadden besproken. B. en W. zijn van méening dat de persoon van Van der Stel geen vertrouwen inboezemt, en merken verder op, dat er geen werke lijke aanklacht is gedaan; dat Van dor Stel zich niet heeft gewend tot B. en W. of tot den burgemeester als hulp-officier van justitie, noch tot den raad,-maar zich bepaald heeft tot verdachtmaking van een ijverig on kundig man. De burgemeester had een officieel bezoek gebracht aan den officier van justitie te Utrecht., die zeide, dat ex geen blijk was, dat een ambtenaar uit Lochem zich schuldig heeft gemaakt aan het aannemen van giften. B. en W. achten derhalve een commissie van onder zoek niet noodig. Mocht de raad van een ander gevoelen zijn dan zou spreker dat onderzoek wensehen op te dragen aan het financieel© bureau van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Do heer Beumkcs verklaarde, dat niemand van de s.-d. raadsfractie den di recteur dor gasfabriek schuldig acht, doch dat do fractie na rijp beraad besloten beeft, deze vergadering aan te vragen, INGEZONDEN NIEDEDEELIND. opdat de directeur van do op hem gewor pen blaam gezuiverd kan wordon. Do heer Franken noemde het een pijn lijke bespreking voor iemand, die alge meen wordt geacht, en dat oin een inge zonden stulc van een persoon, die zelf niet deugt. Toch wenscht spreker een onder zoek voor de eer van den heer Houwing. De heeren Lubberdink en Benmkes wcnschten een onderzoek door een com missie, waarin zij den heer Van dear Stel opgenomen zouden willen hebben. De voorzitter was hiertegen. Hij wilde een persoon als Van der Stel, iemand die, zoo zeide hij, dergelijke ellendige praktij ken uitoefent, niets te doen hebben. Hij wenschte bovendien het onderzoek op de voor den directeur minst pijnlijke wijze te doen plaats hebben. Ten slotte word zonder hoofdelijke stem ming besloten een onderzoek te doen in Btellen. Een voorstel-Beumkers, om in plaats van den heer Van der Stel diens raadsman, mr. Nöthorn, te Zutphen, in een commissie van onderzoek te benoemen, werd met 7 tegen 4 stemmen verworpen. (Voor de sociaal-democraten). Het voorstel van B. en W., het onderzoek op te dragen aan het financieele bureau bovengenoemd, werd daarop zonder hoof delijke stemming aangenomen. Algemeene vergadering der R. K. Artsen- vereeniging. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 November heeft, naar de „Msbd." meldt, bovenge noemde vereeniging in restaurant Marti net te Rotterdam haar achtste algemee ne vergadering gehouden. Dr. L. H. van Remunde hield „ter ope ning" van de Zaterdagavond-bijeenkomst een belangrijke rede over het ziekenfonds- vraagstuk van Katholieke zijde bezien. Naar aanleiding van de rede van den voorzitter gingen er van verschillende kan ten stemmen op, die wenschten, dat deze rede in ruimeren kring zou worden bekend gemaakt, terwijl na ampele besprekingen de vergadering met algemeene stemmen de volgende motie aannam: „De Roomsch-Kat-holieke Artsenvereeni- ging, in jaarvergadering bijeen, gehoord de rede van haren voorzitter over het goed recht van het bestaan van ziekenfondsen op R. K. grondslag, betuigt, mits deze zie kenfondsen voldoen aan rechtvaardige voorwaarden van deelnemers en verzeker den, hare volle instemming met do daarin verkondigde denkbeelden en verzoekt het bestuur, deze meening te willen ter ken nis brengen van de Ned. medici niet-leden onzer vereeniging." Als bestuursleden werden herkozen de aftredende leden Drs. van Romunde, Bloe men en Crobach, terwijl de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en hoofdre dacteur van het Artsenblad, benevens van het medisch missiecomité en de schakel- commissie, werden uitgebracht en goedge keurd. De Zalerdagavond-vergadeiing was voort gewijd aan de bespreking van huis houdelijke aangelegenheden. Nadat Zondagmorgen om half tien in de kapel van het St. Franciscusgasthuis door prof. v. d. Loo een stille H. Mis was opgedragen voor de levende en overleden leden der R. K. Artsenvereeniging, werd om 1 uur v.m. de algemeene vergadering voortgezet. Door pater Adjutus Drieghe O. F. M. en prof. dr. A. Bessemans, hoogleeraar te Gent, werden op deze vergadering voor drachten gehouden over het spiritisme. Gemengsie Bergciiten ONGELUKKEN. Doodelijk mijn-ongeval. Gisteren werd in de ondergrondsche werken van de mijn Oranje-Nassau III te Heerlerheide de mijnwerker W. Pasek door vallend gesteente getroffen en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was ongehuwd en 27 jaar oud. Aan de gevolgen overleden. De 55-jarige J. H., te Gorredijk, die door een auto uit Leeuwarden werd aangereden en in het ziekenhuis te Heerenveen ver pleegd werd, is aan de bekomen inwendige verwondingen overleden. Aanvaring tusschen veerpont en sleepboot. Uit Roermond wordt aan de „Tel." ge meld: Nabij Wessem heeft een ernstige aanvaring plaats gehad, welke echter nog goed is afgeloopen. Een sleepboot, waarachter zich vier schepen bevonden kwam in aanvaring met de veerpont aldaar, welke op den verkeer den oever lag gemeerd en nog* voor de sleep genaderd was wilde oversteken. De schok was zoo hevig, dat de giorkabei stuk sloeg en de pont afdreef. Van het dek van de sleepboot sprong de bemanning, die meende dat het schip zou zinken op de veerpont over, welke eenige honderden me ters vender op den wal dreef. Het sleep bootje. dat nog onder stoom stond. kon worden ingehaald, alvorens het de stuw te Linne was genaderd en aan den wal worden gezet. Zoowel de veerpont als sleepboot bekwa men lichte averij. De tweo gierpontjes, welke bij de veer pont behooren, zonken. Lijk opgehaald. Te Culemborg is bet lijk opgehaald van H. van M., die sedert 25 October aldaar werd vetmist. EEN REDDING IN VOLLE ZEE. BIJNA VERGAAN. Zeven dagen in een kleine, open boot op een ruwe zee. Het stoomschip Volendam, van de Hol land-Am eri kali jn, is gisterenmorgen te Botterdam aangekomen uit New-York. Dit schip, dat een tocht heeft gemaakt met ruim 400 bankiers van de Savings Banks Association uit New-York naar Bermuda, heeft op de reis van Bermuda naar New- York 9 man opgepikt, die in een kleine open boot op zee rondzwalkten. Over deze redding heeft de kapitein van de Volen dam, de heer J. de Koning, uit 's-Graven- hage, het volgende verteld: Den 29sten October des morgens halfvijf zijn wij van Bermuda vertrokken, met be stemming naar New-YoTk. Des middags halfzes waren wij op 32 gr. 35 min. N.B. en 64 gr. 45 min. W. L. Er stond een stijve "bries uit het Z. 0. en'een hooge zee. Ik was op de brug en zag eensklaps op eenigen afstand een roode vlag. Eerst dacht ik, dat het sein van een visscher- was, maar even later merkte ik, dat er met de vlag seinen werden gegeven. Dadelijk besloot ik het kleine bootje, dat daar ten prooi van de hooge golven ronddobberde te paaien. Ik liet bijdraaien en achteruitslaan. Het gelukte spoedig langszij te komen, ver binding met het bootje, dat niet meer dan een sloepje was, te krijgen en de 9 inzit tenden over te nemen. De 9 menschen ble ken totaal uitgeput te zijn. Zij hadden geen eten en geen drinkwater meer aan boord en de meesten hunner hadden een huid aandoening door het bijtende zeewater, dat voortdurend over het sloepje was gekomen Wij hebben de geredden dadelijk het noo- dige gegeven, hen onder de wol gestopt en onder de hoede van onzen scheepsdokter, dr. F. W. Piké, gesteld. Toen de menschen weer wat op hun verhaal waren gekomen, hebben zij het volgende verhaal gedaan: Met zijn negenen, de kapitein en 8 man, vormden zij de bemanning van den schoe ner Horatio J. Voss, toebehoorende aan de firma Krowell and Thrulow te Boston. De schoener was met een lading van 1100 ton kolen van Philadelphia vertrokken, met bestemming naar Martinique. Nauwelijks was de schoener op reis, of hij werd door heel zwaar weer overvallen. Het schip sloeg lek en de pompen raakten onklaar, zoodat men wel genoodzaakt was het schip te verlaten. Men koos de motorsloep, om dat deze het sterkste was. Men heeft er evenwel eerst den motor uitgenomen, ten einde het bootje wat hooger op de ruwe zee te doen liggen. Voor proviand werd wat vleesch, tomaten en een tonnetje drink water meegenomen. En zoo waren zij met zijn negenen scheep gegaan. Dat was den 22sten October. Het plan was geweest te trachten Ber muda te bereiken, maar het aanhoudende slechte weer. veel storm en hooge zeeën had de reis uiterst moeilijk gemaakt. Het voedsel en het drinkwater raakten op en tegen de zware zee was het hopeloos vech ten. Op het laatste moment kwam evenwel een groot stoomschip in zicht. Met vlag gen werd de aandacht van de opvarenden op het scheepje gevestigd en zoo zijn zij door de Yolendam van een wjssen dood gered. Als zij dien dag niet waren opge pikt, dan zouden zij allen zeker een graf in de golven hebben gevonden. EEN MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM Een vrouw met een dolkmes gestoken. Sedert eenigen tijd is de 29-jarige vrouw F. H., een Duitsche van origine, werkzaam geweest als keukenwerkmeisje in het Maashotel aan de Boompjes te Rot terdam. Zij was daar niet intern, maar woonde in de Fredericks traat op kamers. Zij is gehuwd en heeft een kind omstan digheden, welke hier vrijwel geheel onbe kend waren, omdat zij van haar man, met wien zij ongeveer een jaar geleden is gehuwd, gescheiden leefde. De vrouw had te Rotterdam kennis gekregen met den 33-jarigen opperman H. P. N. uit Nijme gen. Tusschen deze twee ging het den laatsten tijd niet al te best en daarom was bij, de vrouw het plan gerijpt de re latie te verbreken. De man voelde daar evenwel niet voor Zaterdagavond zijn N. en de vrouw in een café aan de Weste Wagenstraat ge weest. Zij hebben daar ruzie gekregen en de vrouw zei, den omgang te willen ver breken. Zondagavond hebben beiden weer ruzie gehad en daarbij heeft N. haar ge slagen. Den volgenden morgen heeft de vrouw tegen haar vriendin gezegd, dat het nu zeker uit was, want dat zij beslist niet langer om wilde gaan, met een man, die haar sloeg. Dienzelfden avond hebben de man en de vrouw weer ruzie gehad. Opnieuw heeft de man toen aangedrongen op eer- voortzetting van den omgang, maar op nieuw heeft de vrouw geweigerd. Toen schijnt hij dep man het plan gerijpt te zijn, de vrouw te d'ooden. Gistermiddag, omstreeks 5 uur heeft hij een dolkmes gekocht. Het is een geducht wapen, waarvan liet lemmet ongeveer 15 c.M lang is. Het heeft een houten heft en een stootplaat. Het is een mes, zooals slagers veel gebruiken, maar iets kleiner. Met dit mes is N. gisteravond tegen 7 uur naar den oprit van de Willemsbrug gegaan en daar heeft hij de vrouw, die omstreeks dien tijd het hotel zou verla ten, opgewacht. Inderdaad is de vrouw kort na zevenen buiten gekomn. Het schijnt, dat zij al een voorgevoel heeft gehad, dat V. iets ern stigs in den zin had, want zij had tegen haar vriendin, die ook in het Maashotel werkzaam is, gezegd: „Ik hen zoo bang, laat mij niet alleen gaan. Ga met mij mee." Deze vriendin heeft de vrouw dan ook vergezeld. Nauwelijks waren beide vrou wen buiten, of N kwam van achter toe loopen. Hij greep vrouw H. heet en bracht haar met het dolkmes twee krachtige stoo- ten toe. De vrouw riep: „Mijn hart, o, mijn hart" en zakte ineen. Toen zij op den grond lag, heeft N. haar nog tot tweemaal toe gestoken. Van alle kanten kwam dadelijk publiek opdringen en terstond is de zwaar ge wonde vrouw, het pakhuis van de firma J. H. D. binnen gedragen, waar dr. J M. Dutilh, die onmiddellijk was ontboden, haar heeft onderzocht en haar de eerste hulp heeft verleend. Het bleek, dat de toestand van de vrouw zeer ernstig was. Het schijnt, dat de dader, dadelijk na het plegen van zijn misdrijf, tot bezin ning is n-ekomen. Hij liet het mes, waar mede hij den aanslag had gepleegd val len, en liep, klaarblijkelijk zeer onder den indruk, langzaam weg. Eén van de voorbijgangers, de lieer Z. is den dader op den voet gevolgd. N. is langs het Bolwerk naar de Koningsbrug gegaan en zoo naar het Oude Hoofdplein. Do heer Z., die gezorgd had, steeds in zijn nabijheid te blijven, hoorde hem een paar maal zeggen: „Wat heb ik gedaan? Wat heb ik gedaan?" Toen heeft de heer Z. zijn hand op den arm v. N. gelegd en hem rustig gevraagd, liever met hem mee te rug te gaan, dan zoo maar door te loo pen. N. gaf aandit verzoek dadelijk ge volg en samen zijn zij teruggeloopen, naar het pakhuis van do firma D. Toen N. de vrouw terug zag en getuige was van wat hij had gedaan, barstte hij in snikken uit, De vrouw, die hem nog heeft herkend, heeft koTt daarna het bewustzijn verlo ren. Even later kwamen de geneeskundige dienst en de politie ter plaatse. De vrouw is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verpleging is opge nomen. Nog gisteravond is de vrouw ge opereerd. Haar toestand is zorgelijk; zij is nog niet gehoord kunnen worden. De man is naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overgebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. EEN KINDJE UIT DEN TREIN GEVALLEN OF GEWORPEN? Men meldt uit Boxtel aan het „Hsgz.": Maandagmorgen tusschen half 8 en 8 uur is uit den trein tusschen Boxtel en Oister- wijk, een kindje van ongeveer 3 jaren oud geworpen of gevallen; het kindje is later langs den spoorweg gevonden en leefde ge lukkig nog; het was slechts weinig gebles seerd aan het eene handje en aan het gezichtje. De politie is bezig dit geval op te hel deren. Een drama op zee. Na een aantal maanden vergeefs ge tracht te hebben een broodwinning te vin den in de hoofdstad van Suriname Para maribo scheepte, zich een Deensche fami lie, bestaande uit de twee ouders, een zoon en een dochter naar Amsterdam in op he.t Nederlandsche stoomschip „Oranje Nas sau". Onderweg is de moeder, ondanks de zorgen van den scheepsdokter aan een he vige malaria ter hoogte van de Azoren- be zweken. Volgens zeemansgehruik wilde de gezagvoerder' het lijk in zee doen zinken, doch op het verzet van de overblijvende fa milieleden, die dreigden in zee te zullen springen besloot, de kapitein in overleg met den scheepsdokter de doode aan boord te houden. Het lijk werd door middel van alcohol en zout geprepareerd en in een kist op het bovenste dek geplaatst. Bij aankomst in de haven te Amsterdam heeft de Deensche familie zich onmiddel lijk naar de politie begeven om aangifte te doen dat de vrouw tengevolge eener on juiste geneeskundige behandeling door den scheepsdokter zou zijn gestorven. Het een en ander heeft ertoe geleid dat het lijk, hetwelk niet meer in goeden staat verkeerde, in beslag werd genomen, als mede de gebruikte medicijnen, terwijl de scheepsapotheek werd verzegeld. Dr. E. Hammer, patholoog-autonoom van het Wilhelminagasthuis, heeft op verzoek der justitie de autopsie verricht. Daarbij bleek dat de ingewanden bij het prepareeren waren verwijderd, waardoor thans een be langrijk voorwerp voor het onderzoek ont breekt. De medicamenten worden thans on derzocht door de apothekers van het Bin nengasthuis en het Wilhelminagasthuis. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek blijft het lijk ter onderzoek aan wezig. De Deensche familie is. bijgestaan door den consul van Denemarken, een voorloopig onderdak bezorgd in een hotel aan den Singel. Oplichterstruc. Men meldt uit Schiedam aan de „Msb.": De winkelier M. J. V aan den Singel te Schiedam, heeft bij de politie aangifte- gedaan dat hij evenals mej. B. van het Brocrsveld slachtoffer is geworden van een oplichterstruc. De oplichters gingen als volgt te werk. Een van hen koopt voor een klein bedrag, legt een biljet van 10 op de toonbank en als hij het wisselgeld ontvangen heeft, beweert hij, dat hij het biljet van 10 aan den winkelier reeds heeft overhandigd, maar dat hij in werke lijkheid weer in zijn zak heeftgestoken. Dit wordt bevestigd door zijn handlanger, die even na hem den winkel binnenkomt. Een reddingsbrigade, die de politie niet vertrouwde. Reeds geruimen tijd werkt in Den Haag de Reddingsbrigade, welke zich van de Heilsbrigadc, wegens verschil van mee ning in de leiding heeft afgescheiden en zich, naar het heet, evangelisatiearbeid ten doel stelt. De politie vertrouwde ech ter de Reddingsbrigade niet, te meer daar aan het hoofd ervan een persoon stond, die reeds enkele malen met haar in aan raking was geweest. Zij hield dan ook een nauwlettend toezicht en zoo kwam Laar ter oore, dat een der leden van l. brigade van het perceel aan de Amster- damsche Veerkade alle koperen en looden voorwerpen had gestolen en voor 500 aan een opkooper verkocht. Vermoedert bad hij het gedaan in gezelschap drie andere leden der brigade. De politie heeft deze vier personen gearresteerd, de 22-jarige S. ervan opgesloten. De overi gen zijn bij gebrek aan bewijs weer vrij gelaten. Inbraak. Gisterennacht is aan de Molenlaan Heemstede in twee perceelen ingebrokea Uit het eene perceel werd niets ontvreemd doch uit het andere werd een bedrag var ongeveer 80 gestolen, terwijl uit schuur een fiets ontvreemd werd. Een belangrijke uitvinding? De heer J. Geelhoed, oud-machinist, thans huisbewaarder bij Prof. G. P. Holst te Kijkduin, heeft een belangrijke uitvin ding gedaan. Het is hem nl. gelukt dooi middel van den propeller electrischen siroom op te wekken. Hij heeft daartoe eea klein model vliegmachine vervaardigd, waarmede hij zijn proeven demonstreert Het bijzondere voordeel hiervan is, dat de vliegmachines nu geen dynamo's behoeven mee te nemen, daardoor 'dus minder vrachting hebben, aangezien haar voor- schroef thans den henoodigden electrischen siroom opwekt. De ingenieuze uitvinder heeft op zijn vondst reeds octrooi aange vraagd en verkregen. Thans is hij daar over in onderhandeling met de firma Phi lips te Eindhoven. Een veteraan. Op 26 November e.k. zal de heer Adr. Leyten, te Eindhoven-Tongelré, zijn 75 jarig lidmaatschap van het St Catharina- gilde herdenken. De oude heer is op 16- jarigen leeftijd tot het gilde toegetreden en is thans 91 jaren oud. Eenige feestelijk heden worden ter huldiging van den a.s, jubilaris voorbereid. Als een bijzonderheid moge nog d-( •dat de heer Leyten, een echte jachtliefheb ber, nog dagelijks veld en bosch doorkruist, om het wild te verschalken en niet zonder ESuiienS. B®richi©@i SCHEEPSRAMP AAN DE KUST VAN BRITSCH-INDIE. 120 SLACHTOFFERS. Volgens een Lloydsbericht is het Brit- sche stoomschip „Tookaram" op 10 KIL buiten de kust en 100 K M. ten Zuiden van Bombay aan den grond gêloopen. Naar gemeld wordt zouden er van de '135 opvarenden nog slechts 19 in leven zijn. Ook het Britsche stoomschip „Jayanli" wordt vermist; eenige schepen verrichten naspeuringen. DE GESPRONGEN GASHOUDER TE PITTSBURG. DERTIG LIJKEN GEVONDEN. De oorzaak der ontploffing van den g£ houder is nog niet met zekerheid bekend.1 Men gelooft echter, dat de ramp inderdaai zooals gemeld, teweeg is gebracht dooi arbeiders, die met acetyleenfakkels don gashouder aan het herstellen waren. Da aangerichte schade is ontzettend. In don omtrek van anderhalven K.M. zijn alle ruiten verbrijzeld. De straten doen don ken aan de door granaten omgewoeld! wegen in de vuurlinie tijdens den oorlog. De onder water staande straten, welke met miinbrokken bezaaid zijn, heme dijker het werk van politie en brandweer. Binnon een uur waren drie groote ziekenhuizen geheel vol met slachtoffers Totnogtoe zijn 28 lijken van personen, die bij de ontploffing van den gashouder zijn omgekomen, gevonden: verscheiden? personen worden nog vermist In de zie kenhuizen zijn 485 slachtoffers opgeno men. waaronder vele kinderen. Dertien arbeiders, die bezig waren met herstel werkzaamheden aan den gashouder, wer den gedood. De ontploffing zou de bin nendringing van gas in den gashouder hebben veroorzaakt, die, naar men meen de, ledig was. Noodweer in Zuid-Tirol. Overstroomingen. Zuid-Tirol is opnieuw door ~noodw$ bezocht. Bij Vilpian brak de Etsch o| drie plaatsen door een dam heen. R3 groot aantal gehouwen in deze plaa" staan tot aan de eerste verdieping ond« water. De plaats Mittenwald is gebw door het hooge water ingesloten. Het vö- keer met vele plaatsen is verbroken. Dcodclijk mijnongeval. De mijnwerker A. S. uit Alsdorf viel de mijn Nordstcrn bij Herzogenrath. welt mijn 1 Dec. a.s. gesloten wordt, in nevenschacht. Kameraden daalden in schacht af en haalden het ontzielde lichaam naar boven. Baby in een peluw-veerije gestild. Te Norwich is Maandag een kindje n* zeven weken, Joyce Beck, dood in wiegje gvonden. Bij onderzoek cobs teerde do geneesheer, dat er een veeris de luchtpijp van het kind was dat daardoor was gestikt Do schijnt het veertje uit de peluw t* getrokken en ingeslikt.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6