INGEZONDEN MEDEDEELING guitenl. Berichten ONGELUKKEN. Spaansche trawlers in botsing. flcgen visschers verdronken. In de nabijheid van de Gies-eilanden jjn twee Spaansche trawlers met elkaar ir, aanvaring gekomen. Een van de sche- pen is gezonken, ten gevolge waarvan ne en menschen verdronken zijn. Heldenmoed eener religieuze. 58 kin id eren uit een brandend weeshuis gered. Door den bewondererlswaardigen helden- joed van zuster Mary Gabriel, een non in het R. K. weeshuis te Bernardsville (New- Jersey) werden 68 weesjes aan de vlam den ontrukt. Marv Gabriel ontwaakte te middernacht, zag dat er brand was en maakte onmiddellijk alarm. De kleine, ten gere vrouw droeg toen 68 kinderen in haar armen naar buiten en telkens moest zij de voedende vlammen trotseeren, die ook den Ljoer reeds htfdden aangetast. Met deerlijk gewonde voeten werd zij ten slotte zelf op genomen. Drie kinderen zijn om het leven 4 gekomen, doch 68 waren er gered voordat je brandweerlieden arriveerden. Angstige ocgenblikken voor prinses Mary. Brand in het huis van haar gastheer. Prinses Mary, de dochter van den En- gelschen koning en haar echtgenoot, lord ascelles. hebben gisteren in den vroegen morgen eenige angstige oogenbliklken be leefd. Er brak namelijk brand uit in Bret- Hall bij Barnsley, het landhuis van lord Allendale. Be prinses en haar gemaal loesten in nachtkleedij uit hun slaapka mers vluchten. Het bleek, dat de brand was ontstaan in de kinderkamer, naast het Tertrek, waar drie kinderen van lord en Jadv Allendale met hun kindermeisje slie- Lady Allendale snelde voorbij de kin derkamer, die in lichtelaaie stand en kon nog juist bijtijds het kindermeisje en de kinderen wekken, die daarop in veiligheid werden gebracht. Ook de beide kinderen yan prinses Mary sliepen in het huis, doch blijkbaar niet in het gedeelte waar brand uitbrak. De prinses nam een werkzaam aandeel bi het reddingswerk. Zij had met de ande- re gasten, die eveneens hun slaapkamers hadden moeten verlaten, een tijdelijke schuilplaats gezocht in de bibliotheek. De prinses vestigde er toen de aandacht op, dat het plafond van de bibliotheek, ónmid- iellijk onder het brandende vertrek gele- dreigde in te storten; zij stelde voor, at allen de bibliotheek zouden verlaten, evenals het dienstpersoneel, dat met brand biuschapparaten in de weer was. - Lórd Allendale en zijn gasten kampten Ai legen de vlammen in afwachting .van de der brandweer. De brand .kon ten «lotte beperkt worden tot de kinderkamer bibliotheek, doch door vuur, rook en water werd groote schade aangericht aan ;tbare boekwerken, schilderijen en meu bilair. Aan den koning en de koningin werden h tóegrammen gezonden, waarin hun werd ie; medegedeeld. d#at hun dochter ongedeerd was gebleven. Duitsch schip op de Schelde geramd. Maandagmiddag is op de Schelde voor de Royerssluis te Antwerpen het B.elgisch iloomschip „Borinage" ingevaren op het Duitsche schip Manor". Laatstgenoemd fchip werd letterlijk in tweeën gesneden zonk terstond: de schipper en zijn ge- konden worden gered. ink it E Koning Alfons bestolen-. Een verdachte gearresteerd. Koning Alfons is. naar eerst nu bekend rordt, het slachtoffer geworden van een mdigen gauwdief, die in het koninklijk paleis zelf zijn slag geslagen heeft. Op den vooravond van zijn vertrek naar hpels, waar hij, gelijk bekend, de vorste- ijke trouwplechtigheid ging bijwonen, iwam hij tot do ontdekking, dat ©en deel 'au zijn juweeïen, de insignes der orde 'an het Gulden Vlies en een aantal Brit- Kbe, Italiaansche en Fransche onder- icheidingen verdwenen waren. De zoon j 'an één der paleisbeambtcn is te Sevilla ,gif lis verdacht van den diefstal gearresteerd. Goede wijn, maar slecht drinkwater. paarsche kinderen komen ngeheitext" op school. De „Neue Freie Presse" meldt uit Boe- üo: ^pe.st: de beraadslaging- over de be- jjj Tan höt tappen van spiritualiën j,, ,>n jeugdige personen hoeft de Hongaar- )uls 5 ministGr van Volkswelvaart o.a. ver- r laard dat er in het Hongaarsche Laag- |a,j; van plaatsen zijn. waar wel goede B jTjn geproduceerd wordt, maar waar het jinhvater slecht is. De statistieken wijzen er Plaa,sen zijn, waar 50 a 80 pet Kaderen des ochtends acht uur „an- Weitert" op school verschijnen. De regee- zal dan ook in die plaatsen overgaan 01 het aanleggen van artesische putten. 48.000 gulden cadeau aan de schatkist. De kanselier van de schatkist heeft van anoniemen schenker, die zich „"Well J'sher" noemt, een gift van 4000 pond «erhng ontvangen ten behoeve van 's rijks «atkist. In 1924 schonk ,,Well Wisher" een gift Ja 5000 pond sterling en in April van jaar 1000 pond. Minister Churchill heeft door middel a de pers aan den onbekenden gever zijn N betuigd. -J. dienstjaar, dat in April 1927 ge- fflhn is' ontvin£ de schatkist aan giften Particulieren personen in totaal 73.927 »°nd sterling. j* -24: werd meer 1 millioen «J a sterling aan zulke giften ontvangen. DE RIJNSTREEK UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. HET RECHTZETTEN VAN DEN DORPSTOREN. Onde dorpstoren heeft vooral in de laat ste jaren naam gemaakt. Niet allereerst als erfstuk onzer voorvaderen of als mo nument onzer gemeentelijke geschiedenis, doch om zijn scheeven stand. Passeerde men per spoor ons dorp, dan had men van uit de trein een mooi gezicht daarop, evenzoo vanaf de plassen, als men dobberend in zijn bootje den blik liet val len op ons dorp, dan toch kon men zien en viel het op hoezeer hij overhelde. Langs de dorpsstraat viel dit minder op. Sedert een tiental jaren hing een schiet lood in het gebouw en zoo kon men nauw keurig conlroleeren in hoever hij steeds meer ging overhellen; zoo was dan ook het metselwerk boven sedert 1924 precies 8 c.M. overgekomen. Het is vooral de correspondent van het Rijksbureau voor Monumentenzorg en van de Provinciale Zuid-Hollandsche Archeo logische Commissie, de heer W. M. C. Regt te Alphen aan den Rijn, die daarop voortdurend de aandacht vestigde en de be langstelling, zoowel ter plaatse als in Den Haag daarvoor gaande maakte. Op zijn aansporen werd reeds in 1924 door Burgemeester en Wethouders de Ge meente-opzichter opgedragen de fundee ring bloot te leggen en te onderzoeken vanwege het Rijksbureau voor Monumen tenzorg werd toen door architect Van Hees wijk mede een onderzoek ingesteld. Het re sultaat van dit onderzoek door den Ge meente-opzichter in een rapport neerge legde uitge^rkt en aan de verschillende autoriteiten, alsook aan de leden van den gemeenteraad toegezonden. In dat rapport was tevens een begrooting en omschrij ving opgenomen voor het te verrichten horstel. Gebleken was dan, dat de toren stond op een fundeering van heipalen, welke ech ter aan drie zijden door de zakking van het polderpeil tot 40 c.M. boven water was gekomen, wat natuurlijk tot gevolg had, dat de koppen dezer palen, voorzoover boven water, tot rotting overgingen. Aan de vierde zijde, tot waar de toren overhelde, was de qualiteit der fundeering nog zeer goed en niet in 't minst inge drukt, daar déze voor ongeveer 80 jaren verdiept is door het aanbrengen van nieu we kespen en platen, doch het heiwerk was aan deze zijde te zwak en zakte weg. Vermoedelijk is bij den bouw rekening gehouden met het kasteel als steun tegen deze zijde, daar bet aantal heipalen al daar ongeveer 10 minder was dan op de andere drie zijden. Het eerste wat thans dan ook geschied is, is het inbrengen geweest van een nieuwe heifundeering aan twee zijden waarop 7 stalen balken gebracht werden, met de uiteinden rustend op deze nieuwe fundeering waarop de toren dus kwam te staan, waardoor de oude fundeering ge heel werd ontlast en de oude heipalen konden worden afgezaagd. Vooraf was de toren in een corset ge plaatst van ijzeren balken, stevig met spanschroeven aangedraaid en met een ijzer raamwerk onder in den toren ver bonden, welk raamwerk aan alle zijden ongeveer 5 Meter buiten den toren uit stak. Onder deze acht eindpunten werden 32 heipalen ter lengte van 10 Meter ingesla gen en op die eindpunten van dat raam werden in schuine richting tegen het ijzeren corset om den toren 16 stompels of schoren aangebracht, 8 daarvan met een lengte van 9 Meter en 8 met een lengte van 15 Meter en met een dikte van 28 X 28 c.M. Deze slempels of schoren werden onderling en aan den toren weder met stevige schoren en kruishouten verbonden, alles voorzien van de noodige beugels, slroppcn en spanschroeven, zoodat aan allo zijden onwrikbare driehoeken werden verkregen, waartusschen de toren als 't ware werd opgehangen. Zelfs al zou de fundeering geheel be zweken zijn, dan nog was onmogelijk eenig gevaar aanwezig voor instorten of omval len. Dit maakte, dat het inbrengen van de stalen balken vrij eenvoudig kon gebeuren en in het minst geen gevaar opleverde, zij het dat bet weghakken van het metsel werk, ter verkrijging van de noodige ruimte, veel kracht vereischte, zelfs kwam het voor, dat voor één balk vier menschen twee dagen moesten hakken. Deze balken werden gelegd naar de hel ling van den toren, terwijl de nieuwe fun deering waterpas was ingebracht, zoodat de balk aan de hellende zijde rustte op deze fundeering en die aan de andere zij den ongeveer 21 c.M. van dezo los bleef. De ruimte tusschen balken en fundeeriug werd aangevuld met eiken stapelstukken. Op de afgezaagde palen der oude fun deering werden aan de liooge zijde kespen en platen aangebracht, waaróp een zestal v zeis werden geplaatst met een draag vermogen van ieder 35000 K.G., terwijl bovendien een zestal van dezelfde vijzels, alsmede twee zware dommekrachten on der het reeds genoemde raamwerk werden geplaatst. Voorts werd de toren, zoowel in als uitwendig, als het ware ingepakt en ge stut tegen alle mogelijke inzetting of scheuring. Toen dit alles gereed was kon op Dins dag j.l. tot het recht zetten worden over gegaan. In totaal waren hiervoor noodig 18 menschen. Allereerst werd deze menschen de noodige aanwijzing gegeven, waarna (o 9 uur met het eigenlijke werk begonnen kon worden. Men begon met de hoogste zijde onge veer een centimeter omhoog te brengen, teneinde de stapelstukken te kunnen ver wijderen, daarna kon tot de zakking wor den overgegaan. Dit was het moment, wat uil den aard van de zaak groote belangstelling trok. Langzaam, heel langzaam kon men nu den kolos van stand zien veranderen en om half tien reeds kou men zien, dal de hel- \($y' Vraagt Uwen bakker 6858 ling verminderd was en om 12 uur was hij reeds 60 c.M. overgekomen. Het werk werd te 1 uur hervat en te 2 uur had de toren reeds zijn rustpunt verkregen en was hij 90 c.M. overgekomen op de hoog te van het metselwerk, een hoogte van ongeveer 20 M. Wanneer men hierbij bedenkt, dat de toren met zijn schoren en steunwerken een gewicht vertegenwoordigt van ongeveer 500000 K.G., dan zal men de beteekenis van dit werk des te meer begrijpen. Het geheele plan is ontworpen en uit gevoerd door den Gemeente-opzichter, den heer Fr. Pieterse, alles onder goedkeu ring van de Rijkscommissie voor bet Be houd en Herstelling van de Nederland- sclie Monumenten van Geschiedenis en Kunst, vertegenwoordigd alhier door het lid dier Commissie, den reeds eerder ge noemden heer H. van Heeswijk. Deze was ook Dinsdag den geheelen dag aanwezig, alsmede de correspondent van de Prov. Z.-H. Archeologische Commissie, de heer Regt uit Alphen aan den Rijn Dezo heeren feliciteerden na afloop den heer Pieterse voor het uitstekend welsla gen van het werk en het buitengewoon succes, daarmede behaald, van welke hulde de heer Pieterse een groot gedeelte voor rekening stelde van do Gebrs. Kwak- kenbos alhier, die in hoofdzaak met de uitvoering zijn belast en die steeds een on- gekenden ijver aan den dag legden en in het werk geheel opgingen. Burgemeester en Wethouders besloten ook tot het inmetselen van een oorkonde. CRITICUS UIT DE OMGEVI|gG_ LEIDSCHENDAM. St. Joseph's Gezellen-Vereeniging. Zondag 13 Nov. '27 zal het wederom feest zijn voor de St. Joseph's Gezellen te Leid- schendam, welk feest wegens omstandig heden enkele weken was uitgesteld. Des morgens te 7 uur is er H. Mis tot intentie der vereeniging en na deze H. Mis algemeen© H. Communie voor alle leden; hierna is er ontbijt en gezellig sa menzijn in het Patronaat. Des avonds te 8 uur Zal de feestavoud een aanvang nemen in het Patronaat Door de St. Joseph's Gezellen zelf zal op gevoerd worden: „De Toog van den Pas toor'', transformatiespel in 5 bedrijven; een mooi en schitterend stuk, dat bij allen zeker in den smaak zal vallen. Deze avond zal gegeven worden voor de ouders der St. Joseph's Gezellen; zoover er echter plaats is, kan een ieder van dezen feestavond profiteeren; de kaarten a J 0.50 zijn hiervoor in beperkte mate verkrijgbaar, o.m. in het sigarenmagazijn van den heer de Groot, Damlaan en bij den heer J. Coomans, Damlaan 37, en ook des avonds aan de zaal. Het bestuur vertrouwt, dat de zaal/Zon dag propvol zal zijn. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer gaat wel iets verminderen. En, mocht spoedig nachtvorst komen, dan is het met Dahlia's en buiten staande Chrysanthen spoedig afgeloopen. Van weer binnen halen van Chrysanthen zal dan wel geen sprake meer zijn. De in de kassen staande zijn even vroeger dan gewoonlijk, dus ook deze zullen eerder uit den handel verdwijnen dan anders. De prijs is op heden iets he ter. Boschrysanthen van hui ten van 0.09 0.20, uit de kassen van f 0.180.30. Do Dahlia's gaan voor J' 0.801.50. Pompon Dahlia's f 0.300.50. Anjers uil de kas- seh 0.90—1.55. STOMPWIJK. Belastingen. Woensdag a.s. 16 Nov. zal de Rijksontvanger van 10-12 uur v.m. zitdag houden in het gymnastieklokaal van de St. Gerardus Majellaschool. Geboren: Theresia Cornelia Maria d. van G. J. Kempen en G. A. C. v. Niekerk Johannes Jacobus z. van W. A. van Haaster en A. P. van Bemmelen Leo- nardus Johannes z. van J. L. van der Kraan en F. den Eisen Anna Helena d. van C. Th. van Haaster en A. C. Grog- newegen Izaak Lucas Hendrikus z. van F. A. W. Bohemen en J. S. Nieuw- land Anna Maria d. van J. J. Muu- sers en S. S. Kordos. Gehuwd: P. G.. M. Groene wogen en M. A. A. Haagen N. J. V. Meeuwenoord en P. C. Bierhuis H. G. M. Verbeek en J. M. Romeijn. Overleden: Johannes Hendricus Mulder 73 j., ongeil. VEUR. Geboren: Leentje d. van L. van der Graaf en A. P. Klok Joseph Daniël z. van N. J. Vcrkleij en C. M. Suidgeest Barend z. van B. van Zijll en M. van Voorbergen Albertus Laurentius Gerar dus z. van P. de Groot en G. v. d. Togt. Gehuwd: Th. J. Schrader en W. A. van Santen P. H. Gilberts en J. A. G. M. Gerritsma W. Donga en P. Ver linden P. H. van Kampen en M. W. Heijne. Overleden: Margarelha Gatharina Zwieters SO j., wed. van A. T. Roozenhiug Hendrikus Christiaan Wierstra 23 j., goh. G. Nasveld 26 j., geh. De Missie-Custodie van het H. Land. door E. VAN KROONENBURG O. F. M. VIII. Waar de H. Plaatsen in verdeeld bezit of gebruik zijn, werden regels vastgesteld, die geen afwijking of uitzondering toela ten. Het is geen akkoordje tusschen Grie ken en Latijnen aangegaan, waarin bij ge legenheid met wederzijisoh goedvinden een kleine wijziging wordt gebracht, maar alles is tot in bijzonderheden door diplo matieke tusschenkomst geregeld, zoodat heide partijen gebonden zijn. Degene die ervan zou afwijken, heeft geen aanspraak meer op steun en bescherming, als daarna moeilijkheden ontstaan. Dit dient niet uit het oog verloren, anders komt men in som mige gevallen licht tot een scheef oordeel. In de Geboortegrot kunnen de Latijnen dagelijks zeer vroeg drie H. Missen opdra gen. De derde wordt altijd gezongen. Alleen op Kerstmis en Driekoningen kunnen er zooveel H. Missen worden gelezen, als. er priesters zijn, van middernacht tot in den namiddag, mits zonder onderbreking. Wel is er anders nog ruime gelegenheid tot eelebreeren aan drie altaren in een onder- grondsche gang of crypta, naast de Ge boortegrot, en in de parochiekerk, die te gen de basiliek is aangebouwd. Priesters, die op eigen gelegenheid of in kleine groe pen reizen, zullen zonder bezwaar des noods op achtereenvolgende dagen in de Grot kunnen eelebreeren, als zij ten minste den nacht in Bethlehem doorbrengen. De Casa Nuova of 't pelgrimsverblijf naast de basiliek staat daartoe voor hen open. Hoe meer priesters, Hoe moeilijker het wordt, vooral wanneer ze des nachts in Jeruzalem willen blijven en het reisprogram erop in gericht is om in een dag of tien zooveel mogelijk plaatsen aan te doen en overal zooveel mogelijk te bezichtigen Bij de groote Fransche bedevaarten worden- de bezwaren het meest gevoeld, omdat de priesters onder de pelgrims zeer talrijk zijn en draagbare altaren niet benut kun nen worden in de grot, evenmin als op Cal- varië of in het H. Graf. Het H. Graf is alleen do drie laatste da gen van de Goede Week en op Paschen uitsluitend aan de Latijnen voorbehouden. Dan worden de pontificale diensten er met grooten luister gevierd. Op Goeden Vrijdag wordt er aan de verschillende altaren in do dubbele koepelkerk, telkens in een an dere taal, ook in 't Grieksch door do Fran ciscanen over het Lijden van Christus ge preekt. Maar de plechtigstë uren in dat triduüm zijn voor velen die der nachtelijke aanbidding, als de H. Hostie tot Vrijdag morgen „in het H. Graf rust. Op alle andere tijden van het jaar wor den er in het H. Graf dagelijks minstens drie II. Missen opgedragen, altijd de vo- tief-mis der Verrijzenis zooals in do Grot van Bethlehem die van de Geboorte en op Calvarië van 't Lijden of van de zeven Smarten. Als de Grieken geen bijzondere plechtig heid hebben, kan het eelebreeren doorgaan tot aan de Hoogmis. Bij plechtige Griet- scho liturgie wprden er niet meer. dan drie H. Missen van de Latijnen toegelaten en wel zeer vroeg. Na afloop van het nacht koor der Franciscanen om half twee begin nen de Grieken hun koor. Onmiddellijk: daarna, soms om drie uur al, volgen do F Missen der Latijnen. In dat goval kan een priester-pelgrim or alleen lezen, ah hij den nacht in het H. Grafklooster door brengt. Dan heet het vroeg binnen' zijn, vóór do kerkdeuren toegaan. Velen zullen daartegen opzien, alsook legen het vroegf opstaan met een drukken dag in 't vooruil- zicht, maar er is geon enkele reden om het euvel te duiden aan de paters van het H Graf die nadat ze om half twee hun nachtkoor geëindigd hebben ook niet uit vrije keus tegen drie uur weer in de kerk zijn en daar om vier uur hun hoogmis zin gen. Die plechtige liturgie dor Grieken zal «door het uitblijven van Russische pelgrims tegenwoordig wel zeldzamer geworden zijn Op Calvarië zijn twee altaren voor de Latijnen en nog een ander altaar in een buitenkapel met een opening naar Calva rië toe. Gewoonlijk kunnen op Calvarië al van zeer vroeg H Missen worden gelezen tot aan de Hoogmis. Verder zijn er behal ve het altaar, waar de verschijning aan Maria Magdalena wordt herdacht, nog drie altaren in de koorkapel der. Franciscanen, .alles op eenige passen van het H Graf. 7,oo zal een priestor, die tevreden is met in de basiliek te lezen ook bij gmoten toeloop van pelgrims genu teleurstelling ondervin den. Nu is er nog iets anders wat iedereen mooi zal noemen èn dat ongelukkig sommi gen ook al weer ontstemt. Do paters van het H. Land lezen niet voor een stipen dium. Wel mogen ze enkele H Missen tot eigen intentie, zonder stipendium lozen maar nooit mag dal een Hoogmis zijn Ge zongen diensten moeien alle voor de leven de en overleden weldoeners worden opge dragen. Nu kan het gebeuren, dat een priester, die anders geen gelegenheid vindt verzoekt om de Hoogmis te mogen zingen. Als hij er op gewezen wordt, dat het ver plichtend is die voor de weldoeners van het* IT. Land op te dragen, noemt hij dat misschien exorbitant, hoewel de verorde ning van Rome komt. Soms wordt dan schamper de vraag uit gesproken; wat hij als vreemd priester met die weldoeners heeft uit te slaan. En toch is het aan de weldoeners van vroetrer te danken, dat do bewakers van het H Graf daar konden blijven, dat de moeilijkheden van 6lrijdig gemaakt bezit konden worden overwonnen en dat een katholiek priester nu nog in het H. Graf kan eelebreeren. Ier- wijl de tegenwoordige weldoeners het mo gelijk maken de kerkelijke diensten verrel- matig voort te zeilen, waar onderbreking het bezit en gebruiksrecht, der v P'n .i :,.n in gevaar zou brengen. SPOFT. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND R. K. Sportvereeniging A. V. V. Van het toch al kleine programma is wegenis den regen weinig terecht gekomen. De wedstrijd van het 2e elftal tegen Blauw Zwart 2 vond wegens afkeuring van het Blauw Zwart-terrein geen door gang Alleen het 3e elftal speelde tc 3 uur op het uilstekend bespeelbare A. V. V.-terrein tegen S. D. S 2. In den aanvang leek liet, dat beide partijen geheel tegen elkaar zpuden .opgaan en was S. D. S. zelfs eenigen lijd in dq meerderheid, doch do A. V. V.-rech Ier hoed© was in uitstekende conditie en retourneerde alles. Langza merhand kwam A. V. V. er beter in en er werd keurig samengespeeld, zoodat liet S. D. S.-doel benauwde oogenblikken beleefd© en doelpunten niet konden uit blijven. Spoedig maakte A. V. V. op mooie vyjze het le doelpunt, direct gevolgd door het 2e, terwijl S. D. S. het niet verder brengen kon dan de achterhoede; met 20 voor A. V. V. wordt gedraaid. Na de rust ging de strijd weder eonigen tijd gelijk op, doch S. D. S. speelde tc onsamenhangend om cenig succes te kun nen bereiken. A. V. V. daarentegen speel de zoo mooi samen, dat de S. D. S. ach terhoede de aanvallen niet wist af te slaan en moest aanzien, dat A. V. V. langzamer hand den stand opvoerde tot 50, waar- snede ook het einde kwam en A. V. V. 3 een verdiende overwinning behaalde. Het Zwcedsche elftal in Nederland. Uit Hilversum meldt men aan het „Hbkl Wij hadden er de lucht van gekregen, dat de Zweden juist in Nederland wa ren aangekomen en hoewel de leiders van de Noorde'ijke voetballers alle mogelijke moeite hadden gedaan om incognito er gens te verblijven, stonden wij reeds 1 lA uur nadat zij in het Hof van Holland te Hilversum, waar de Zwcedsche en Neder- landsche vlag reeds lustig wapperden, wa ren aangekomen voor den verbaasden se cretaris van den Zweedschen Voetbalbond, die echter spoedig over zijn verwondering heen was en zich bijzonder welwillend betoonde ons een onderhoud toe tc staan. De heer Gustav Ruhenson, secretaris van den Zweedschen Voetbal-bond toonde zich een gezellig causeur, een bijzonder innemend man. „Nu had ik gedacht dat wij het hier rustig zouden hebben en ik moet direct aan het werk." Glunderend vertelde hij, dat hij van alle drukte niets moest hebbenu en de dagen, die ons nog scheiden van den wedstrijd, kalmpjes in Hilversum zou blijven? „Wij willen hier eten, drinken (geen wijn), wandelen, zwemmen en een beetje trainen, anders niet! Maar nu u hier toch beul, vooruit dan maar. Wij zijn te HiAirsum oi half één aan gekomen en werden verwelkomd door den directeur van het Hilversunis sportpark, den heer Ch A. M Dekker U ziet hier onze Noordelijke spelers, di- verlangend zijn hot Nederlandsch elftal te ontmoeten, dal zij reeds twee koeren bij de Olvmivsrhe Spe'en bekampt hebben Nadat we den heer Ribeiisou gevraagd hadden hoe hot Zwcedsche elftal legen Nederland zal worden saaingesteld vroe gen wij hom hoe de Zweden togen Zwit serland hebben gespoeld er lew hii het Zwitsersche spel vonil De Zwitsers hebben zeer 11 --olcl, het is een productief elftal, wat zij heb ben, maar individueel zijn zij niet zoo goed als de Zweden. Echter als ploeg ga ven ze buitengewoon goed partij, gebruik makend van lange trough-passes De Zwitsers dribbelen niet zoo goed met den hal. als wij het kunnen. Ramsoyer en de vleugels speelden uilstekend Bovendien waren de Zwitsers meesters in het bui tenspel zetten. Do Zweden hebben in Zu rich niet zoo goed gespce'd als wij ver wacht hadden Het ramenspol lukte niet. Wij vroegen den heer Ruhenson natuur lijk ook of hij hel Nederlandsche 1 spel kende. „Ja, wij hobhei'. respect vooi* de Neder landers want wij kennen hun resultaten. We hopen maar het beste. Ik weet natuur lijk niet, of hel Nederlandsche spel zoo goed is als in Parijs, maar daar vandaan heb ik een goeden indruk moegenomen. Zo zijn „gentlemanlike" en ik geloof, dat hun spel in de uitvoering veel overeen komst vertoont met het onze, de zooge naamde „Zweedsche stijl" Wij zullen in Nederland natuurlijk aan het klimaat moeten wennen en ook het eten is een handicap omdat het voedsel nu eenmaal anders is dan hij ons." Wij vroegen daarna naar den aard van het Zweedsche spel. „Het Zweedsche spel is gegrond op goede technische uitvoering. Op kracht laten wij het niet aankomen. De snel hei- is in het algemeen op het oogenhlik bij ons niet zoo groot en wij missen het Zui delijk temperament. Wel hebben onze goedgebouwde spelers een enorm uithou dingsvermogen en het samenspel is ook goed verzorgd en" lachte Ruhenson „soms doen wij het wel eens to veel." Alle spelers van het Zweedsche elftal hebben minstens zes koeren internatio nale wedstrijden meegemaakt, maar or zijn erbij, onder wie Lindherg en Alfred- son. die meer dan 35 koeren de Zweedsche kleuren verdedigden Hef Zweedsche elftal. Doel: S. Lindberg (HasingWbrg). Achtqr: A. Alfredsson (Halsingborg) en Zacharoff (Gais). Midden: H. Helgesson (Ügryle), G. Holmberg (Gais) en W. Anders son (Gö te- borg). Vóór: Bromini'.->on (HüLsingborg), Ry- dell (örgryte), Lundahl (Haisingborg), G. E Holmberg (Örgryte) en K. Kroon (H&l- singborg). Helgesson heeft niet legen Zw .and ge peeld, omdat hij toen ziek was ICn </o4: Lundahl maakte tegen Zwitserland geen

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5