HOLIiNDSCH-ZWITSERSCHE LOCARA REEPEN ONZE NIEUWSTE METHOD! BEREID VOLGENS INGEZONDEN N1FJ3EDEELING. is De heer Braat zegt wat hij er van denkt. De lieer Braat (P. B.) betoogt, dat de eoalitie-regeoring de grootste uitgaven heeft gedaan en de ambtenarij tot het hoogste peil heeft opgevoerd. Niemand be hoeft verlangend uit te zien naar terugkeer der coalitie. In tegenstelling met de an dere leden is spr. zeer ingenomen met den huidigen polrtiekecn toestand. Hij wenscht zakelijke dingen, geen politiek. Men moet bij een parlemenatire regeering dikwijls tegen zijn overtuiging in stemmen. Dat is niet in het belang van hot volk. Spr. is het eens met den heer Nolens, dat dit kabinet niet zoo spoedig moet aftreden. Bij een coalitie-kabinet wordt de meerderheid van het volk geweld aangedaan. Hij meent, dat de belangen van het platteland ook door deze regoering niet voldoende behartigd worden en noemt als voorbeeld de wet op de personeele belasting. Voorts bepleit hij afschaffing van dm accijns op geslacht. Van iedere 10 koeien eisoht de regeering ©r één op. Hij pleit voor steun van ouden van da gen en herinnert aan zijn verleden jaar in gediende motie, waarin gevraagd werd steun voor hen, die boven de 65 jaar zijn on geen inkomen genieten van 5 gulden. De heer Albarda steunde toen de motie niet eens. De heer Albarda (S. D.)Er stond nog meer in die motie! De heer Braat (P. B.): Ja, er stond ir dat de bestrijding der kosten moest wor den gevonden in het ophouden der pen- sioenstorting voor de ambtenaren. Maar dit raakte de lievelingskinderen van den heer Albarda. Al zouden deze een dubbel tje moeten missen en al zou dit dubbeltje een daalder aan de arme memschen bezor gen, dan staat het nog te bezien, of de heer Albarda dit voorstel steunen zou. Voorts vraagt de heer Braat veel krachti ger maatregelen tegen het communisme. Onze handelspolitiek. De heer Kortenhorst (R. K.) ver klaart, dat hij het was, die ironisch in het V. V. heeft uitgedrukt, dat de Katholieken liever zouden wachten op een zelfstandige meerderheid, dan zich te laten dwingen in een bepaalde groepeering. Hij komt nu tot de handelspolitiek cn wijst er op, dat hij reeds eer zich ver klaard heeft tegen een vechbtarief en een invoerverbod als strijdmiddel. Hij wenscht daarvoor het dubbel tarief als onderhan delingstarief. Kunnen wij de meestbegun- stiging krijgen* dan is dit voldoende, maar, voor het geval dat niet gaat, hebben wij het dubbel tarief noodig. Spanje b.v. geeft geen meestbegunstiging. Er moet iets bij. Het is echter gewenscht ook personen uit het bedrijfsleven bij de outillage van het dubbel tarief te betrekken. De werkloosheid. De heer Hermans (R. K.) bespreekt de werkloosheid en wijst erop, dat 80 100 duizend personen daaronder lijden. Deze toestand duurt nu reeds jaren. De regeering neemt wel maatregelen tegen werkloosheid, maar raakt de oorzaken niet aan. Onze industrie wordt verstikt door de tarief-politiek van het buitenland. Inzake werkverruiming hoopt apr. dat dezelfde maatregelen, die de Rijksgebouwendienst heeft opgenomen in de bestekken, ook zal worden voorgeschreven in andere gevallen. De abnormale practijken van he' buiten land zijn nog niet geëindigd. Laat de re geering nu ingrijpen voor het te laat is. Stelselmatige steun voor de industrie is de beste werkverruiming. Ook aan het trustvraagstuk zal de regeering haar aan dacht moeten schenken. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. BINNENLAND Bestrijding van den stank van het gracht water in Haarlem. Ook iete om in Leiden te overwegen? In verband met maatregelen door het gemeentebestuur van Haarlem beraamd om den stank van het grachtwater des zo mers te bestrijden, wordt van wetenschap pelijke zijde aan de hand gedaan hot water met kalkhydraat te vermengen. Daartegen is echter van andere zijde aangevoerd, dat hierdoor gevaar zou ontstaan voor vis schen en planten, oo! in het Spaarne. B. en W. dier gemeente hebben toen aan den directeur van het Rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek te Helder, dr. Redoke, verzocht een onderzoek in te stellen naar de eventueele nadeelige ge volgen van kalkhydraat voor visschen en planten. Dr. Redeke heeft thans een rapport aan het gemeentebestuur uitgebracht over een onderzoek, door hem in 1926 en '27 met het water van de Bakenessergracht inge steld. Het rapport komt tot de conclusie, dat kalkhydraat, zelfs in tamelijk geconcen treerde oplossingen, geen rechtstreeks na- deen gen invloed op kleine visschen heeft. Tegen het nemen van een proef met kalkhydraat in de Bakenessergracht be staat dan ook, volgens den rapporteur, geen bezwaar. De vraag of het middel af doende zal blijken ter beteugeling van den stank, moet do rapporteur onbeantwoord laten. Wel zullen, door het kalkhydraat bepaalde hoeveelheden zwavelstof, de voor naamste verwekker van den stank onzer grachten worden gebonden, maar de oor zaak, welke in de rottingsprocessen op den bodem van het water gezocht moet worden Vol daardoor niet worden weggenomen. Ook iets om ia Leiden te overwegen'? De nieuwe fabrieken te Maastricht. Plannen van de Zinkwit- maatschappij. De directie der Maastrichtscbe Zinkwit Maatschappij heeft aan B. en W. te Maas tricht vergunning gevraagd voor het bou wen van een lithoponefabriek en een zwa- velzuurfabriek op haar terreinen aan het J ulianakanaal. Naar de directie ons mededeelde zullen deze fabrieken aan ©en 200-tal werkkrach ten arbeid verschaffen. De te bouwen zwavelzuurfabriek dient om het benoodigde zwavelzuur voor de li thoponefabriek en de reeds bestaande zink- witfabrieken te dezer sted& en te Eijsden dat thans uit België wordt betrokken te fabriceeren. Thans wordt te Maastricht plan. 65.000 K.G. lithopone en te Eijden plan. 35.000 K.G. p>er dag gefabriceerd. Do lithopone benooddgd voor verfstof fen wordt voor het grootste gedeelte naar Amerika, Engeland, Frankrijk en Bel gië geëxporteerd. Uit de S. D. A. P. Het royement van Fimmen. In verband met het voornemen van het bestuur der S. D. A. P. om Fimmen te royeeren als lid der partij, heeft de voor zitter van het N. V. V., de heer Stenhnis, oen waarschuwing gepubliceerd, welke door de Voorwaarts" onder ingezonden werd opgenomen. Deze luidt: Waarschuwing. Met ontstemming hebben wij het artikel van Albarda gelezen, waarin het royement van Fimmen, Schmidt en Kiès wordt aan gekondigd. Wij bepalen ons er toe hier tegen te waarschuwen. Men begrijpe, dat in een tijd, als we nu beleven, een socialistische partij met roye menten zeer voorzichtig moet zijn. Stenhui b. Partijbestuursvergadering. Zaterdag 6 November vergaderde het partijbestuur van de S. D. A. P. Besloten werd, naar „Het Volk" meldt, op het huishoudelijk congres van 17 en 18 December te tUrecht oa. de volgende voorstellen ter tafel te brengen. Het congres besluit tot aanstelling van een bezoldigd voorzitter. Het congres besluit J. F. Ankersmit met ingang van 1 Januari 1928 aan te stellen tot politiek hoofdredacteur van „Het Volk" en IJ. G. v. d. Veen tot technisch ^hoofd redacteur. Met het N. V. V. tezamen zal te 's Gra- venhage een groote openbare vergadering worden bijeengeroepen vóór de behande ling van de begrooting van Arbeid, om aandrang uit te oefenen op bespoediging van de ratificatie van de conventie van Washington inzake den 8-urenda-g. Daar uit de bladen vernomen werd, dat enkele partijgenooten aangekondigd staan, naast personen uit communistische rijen, als sprekers op I. A. H.-vergaderingen ter herdenking avn het 10-jarig bestaan van Sow jet-Rusland, zal him in overweging worden gegeven zich terug te trekken, op dat door him optreden de eenheid in de partij niet benadeeld worde. De heer W. Drop heeft als secretaris- propagandist van het gewest Brabant der partij bedankt.. De naaste aanleiding daar toe is de beslissing van het partijbestuur omtrent de voor de propaganda beschik baar gestelde subsidie en de daaraan, ver bonden voorwaarde. De verantwoordelijk heid voor de leiding der propaganda kan en wil hij na deze beslissing niet vérder Het gewestelijk bestuur van Brabant zal naar aanleiding van deze beslissing nog deze week vergaderen. VOOR HUIS EN HOF. DE KAMERPALM. Wenken naar aanleiding van tof ons gerichte vragen. De palmen zijn ongetwijfeld sierplanten van den eersten rang, niet om haar bloe men. want die zijn maar klein en onaan zienlijk, en de meeste soorten Woeien eerst als zij tot groote boomen zijn opgegroeid, maar om haar prachtigen bladertooi en majestueuse groeiwijze. Het zijn planten die in haren bouw en groeiwijze een ongeëvenaarde sierlijkheid en schoonheid ten toon spreiden; een goed verzorgde alleenstaande palm of een groep van deze aristocratische planten met haar sierlijk geweerde of langgesteelde waaier vormige Waden maakt altijd en overal een zeer voorname indruk. Licht is het te hegrijpen, dat, wanneer een palm iets mankeert, de liefhebber* alles in het werk stelt, zijn kostbare plant weer in goeden doen te krijgen. Ik heb een palm, waarvan de Waden dorre punten krijgen, wat kan ik daaraan doen? is een vraag, die men vrij dikwijls hoort stel len. Gelukkig is het echter, dat wij ons over een dergelijk verschijnsel niet al te on gerust behoeven te maken. Het is een eigen schap der Monocotylen of Eenzaad- lobbigen, waartoe ook de plamen behooren, dat haar bladeren, als zij oud werden, niet verkleuren en afvallen, zooals de meeste onzer bekende andere planten, wel ke tot de D i c o t y 1 e n of Tweezaadlobbï- gen behooren, maar aan den top beginnen te sterven en zoo langzaam vergaan. Het insterven van oude Waden is dus bij de palmen een natuurlijk verschijnsel; bij jon ge Waden mag dat echter niet voorkomen. Palmen die tot onze subtropische gewassen behooren hebben vooral als kamerplant een tip-top verzorging noodig. In de eerste plaats verlagen zij een luch tige maar niet te droge omgeving en vooral ook een lichte standplaats. Dat wil echter niet zeggen dat zij altijd in het volle zon licht mogen staan. Van Maart tot October moeten de palmen tegen het directe zon-' licht worden beschermd. Men beschaduwt de palmen dan of zet ze op een plaats waar alleen 's morgens of 's avonds de zon schijnt. In de wintermaanden behoeven wij de zonnestralen niet meer te duchten, inte gendeel, moeten wij de palmen dan zooveel mogelijk van haar weldadigen Invloed laten profiteeren. Palmen, die geregeld op een to donkere plaats staan, verzwakken en gaan na korten tijd ten gronde. Een ander punt van groot belang voor de gezondheid der palmen is het gieten. Palmen lusten altijd water, doch vooral in den zomer. Dan kan men niet licht te veel geven, tenminste als de potten niet te groot zijn en het water gemakkelijk weg kan zakken. Voor een poreus grondmeng- sel en wat potscherven onder in de pot, moet tijdig zijn gezorgd. Ook in den winter verlangen palmen een, zij het ook matiger geregelde begie ting. Geheel droog mag de aarde nimmer worden; een palm die eenmaal tot in het hart van de aardkluit droog" is geweest is als verloren te beschouwen. Behalve op de hoeveelheid water moet ook op 'de temperatuur van het water wor den gelet. De wortels der^palmen zijn zeer gevoelig voor temperatuurswisselingen. Gieten met koud water mag dan ook nooit plaats hebben. We zorgen er dus steeds voor dat het gietwater dezelfde tempera tuur heeft als de lucht in de kamer. De bladeren worden dagelijks met een fijn spuitje vochtig gemaakt en af en toe met een vochtige spons van alle stofdeeltjes gereinigd. Van groote beteekenis voor een goeie ontwikkeling is een regelmatige toevoer van verdunde vloeibaren mest. Palmen kunnen heel wat voedsel aan en een plant die daaraan gebrek heeft vertoont spoedig een kwijnend uiterlijk, en eenmaal zoover is er niet gemakkelijk weer verbe tering in te brengen. Een weinig goede koe mest wordt voor dit doel met tien maal zoo veel water verdunt; hiervan wordt elke veertien dagen een hoeveelheid gegeven. Des winters geeft men evenwel weinig. De geheele verzorging der palmen moet erop gericht zijn dat de planten geregeld aan den groei blijven. Een palm die „stil staat" gaat achteruit. Wel zijn het lang zame groeiers de palmen wat ongetwij feld in haar voordeel is, want daarom kan men een en dezelfde plant lange jaren be houden maar geheel stil staan mogen ze ei'genlijk nooit; zelfs des winters groeien ze, zij het ook bijna onmerkbaar, door. Die regelmatige gang; moet men er in houden door te zorgen voor een oor deelkundige behandeling, begieting en be mesting. Dan krijgt en houdt men mooie gezonde exemplaren met fraaie groenen, gave bladeren en dikke stevige hladpieken in het hart der planten. Want zoodra als er stoornis komt, door koude, droogte, te groote vochtigheid, enz., staat de gelijkma tige ontwikkeling stil en korte bladstelen of dorre punten aan de nog jonge bladeren zijn het gevolg. M. Gemencgde Bericltalen ONGELUKKEN. BRAND OP EEN SCHIP. Een kindje levend verbrand. Gisterenavond omstreeks half zes is aan de St. Pie terskade te Maastricht op het schip .„Louise Pierre", toebehoorende aan den schipper Hermans uit Rotterdam een droevig ongeval geschied. Terwijl de vrouw van H. even de stad in was om boodschap pen te doen verliet de schipper zijn schip om in de buurt te telefoneeren. Drie kinde ren een van vijf en een van vier jaren en een van 1.4 maanden hieven in de kajuit achter. Even na het vertrek van den schip per is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak de brandende petroleumlamp, wel ke op tafel stond omgevallen met het ge volg, dat de kajuit in een minimum van tijd in lichte laaie stond. De twee oudste kinderen vluchtten, doch het jongste kind, een meisje, kwam in de vlammen om. De brandweer die spoedig verscheen wist het vuur tot de kajuit te beperken. Toen men de kajuit, welke geheel is uitgebrand, kon binnendringen vond men het lijkje van het slachtoffer totaal verkoold. TWEE SPOORWEGONGEVALLEN. Twee goederenwagens ontspoord. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor tweeën ontspoorden, waarschijnlijk door verkeerden wisselstand, tijdens het ran geeren op het spoorwegemplacement te Veenendaal een tweetal goederenwagens. Daar de hoofdlijn was versperd, kon de sneltrein van 12.59 uit Nijmegen niet door rijden en moesten de passagiers uitstappen en wachten op den volgenden trein in de richting Amersfoort. De sneltrein stoomde naar Kesteren terug om latere treinen weer te kunnen laten passeeren. Een hulp- trein met materieel enz. uit Amersfoort was spoedig ter plaatse en na ongeveer een uur was de hoofdlijn weer vrij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een trein ontspoord. Door ongewoonte met de nieuwe bevei liging is gisterenavond op het station Eist trein 1438 ArnhemNijmegen op een niet vrijstaand rangeergedeelte geloopen nabij hlokpost 3. De uitgaande trein reed wegens drukte met het frui tv ervoer op een anderen dan de gewone. Een wagen met stukgoederen uit het rangeergedeolte werd door de machine gegrepen en weggeslin gerd; hij kwam tegen het achterste gedeel te van den uitgaanden trein aan, waar door twee personenwagens werden bescha digd en afgehaakt. De passagiers dezer wagens namen in het voorste gedeelte van den trein plaats om hun reis te kunnen voortzetten. Slachtoffers van het verkeer. Botsing tusschen auto en motorrijder. Gistermiddag omstreeks half vijf heeft hij het viaduct aan de Vaillantlaan te 's-Gravenhage een botsing plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel. Een dame, die op de duo van het motorrijwiel zat bekwam verschillende verwondingen en brak een der beenen. Zij werd door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis vervoerd. Waarschijnlijk is het ongeval te wijten aan het feit, dat zoowel chauffeur als de motorrijder de teekens, door den ver keersagent gegeven, niet goed hebben be grepen. Een kind overreden en gedood.' Gisterochtend, omstreeks half elf is in de Theresiastraat te 's-Gravenhage hij de 1 ouiso Henriettestraat een droevig onge luk gebeurd. Het 4-jarig meisje A. K. uit de Maria- siraat, was aan het spelen, toen zij plot seling het trottoir afliep en zonder uit te kijken den rijweg overstak. Een vrachtauto naderde juist op dit oogenhlik, de chauffeur F. de Z.. uit de Keggestraat kon niet meer tijdig stop pen en het meisje werd overreden. Deerlijk gewond werd de arme kleine naar het Roomsch-Katholieke Ziekenhuis aan het Westeinde gebracht, waar zij kort na haar opname, reels overleed. Aan de gevolgen overleden. De 16-jarige A. S., te 's-Gravenhage, die eenige dagen geleden ernstige brandwon den bekwam, doordat hij in de nabijheid van brandbare stoffen een sigaret had gerookt, is in het ziekenhuis aan de ge volgen overleden. De gehuwde 30-jarige T. die op den Blijhamscheweg te Winschoten ten ge volge van een hotsing tusschen auto en tram zwaar aan heide beenen werd ge wond, is gisternacht in het ziekenhuis te Winschoten overleden. Verdronken. Uit de wetering in het Velperbroek te Velp is opgehaald het lijk van de onge veer 60-jarige vrouw J. Pogingen om de •levnsgeesten nog op te wekken hadden geen resultaat. Kind in een tobbe heet water gevallen. Te Diempt is het 4-jarig zoontje van den heer F. in een tobbe heet water geval len met het gevolg dat het aan de heko men Avonden is overleden.. Bekneld geraakt. Aan boord van het lichter-schip „Dort mund" in de Waalhaven te Rotterdam ge raakte de 47-jarige haven-arbeider P F. v. d. Broek bekneld tusschen de wanden van het schip en een kolen-knijper. Zwaar inwendig gekneusd de borstkas Avas o.m. ingedrukt bracht de geneeskun dige dienst den man naar het ziekenhuis. In zeer zorgelijken toestand is hij daar opgenomen. Stoomleiding gesprongen. Te Loosduinen is gistermiddag in een ketelhuis een stoomleiding gesprongen, waardoor de machinist van den ketel viel en een been brak. Hij werd door den G. G. D. naar het ziekenhuis overgebracht. Onvoorzichtigheid met een wapen. Te Muntendam heeft de arbeider P. L. zich bij ongeluk met een oud schietgeweer in de horst geschoten. De toestand is zor gelijk. Een verduisteringsaffaire. In zake een hij de Scheeptvaart Mij. „Rhea" te Dordrecht geconstateerde frau- vernemen wij, dat de justitie een en ander op het spoor gekomen is door een anonie- men brief. In dezen brief werd o.a. aan gegeven, waar de justitie voor de „Rhea" compromiteerende stukken zou kunnen vinden. Deze werden inderdaad op de aan geduide plaats in beslag genomen. De be trokken verzekeringsmaatschappij „Les Assurances Réunies" te Rouaan had ook een waarschuwing ontvangen, doch schijnt reeds in het voorjaar argwaan te hebben gekregen. Toen toch stuurde zij voor het eerst hij het zinken van de „Attilla" en den brand van de „Charlemagne" tegen- experts. Voordien vertrouwde zij de opga ven van den nu in hechtenis zijnden em ployé H v. D. en de daarmede kloppende rapporten vai\, den Rhoa-expert. Zoo moet b.v. 30.000 voor een fictie ven nieuwen ketel gerapporteerd zijn. Verder werd. gefingeerde hulp van sleep booten en belangrijke posten voor niet be staande schade gerapporteerd, waarhij dan genoemde H. van D. de schaderap- porlen op naam van den kapitein der be treffende boot onderleekende. De expert van de „Rhea" zou er vervolgens voor gezorgd hebben, dat zijn experts met de ze rapporten klopte, waarna de verzeke- ringmaatschappij in goed vertrouwen uit betaalde. Gelijk reeds gemeld, zijn door de justitie ook de directeuren D. van L. en J. D. in hechtenis genomen, verdacht van medeplichtigheid, doch zijn deze heide on der borgtocht weder vrijgelaten. Verder ■kan nog worden medegedeeld, dal H. van D. mededeelde geheel zelfstandig te heb ben gehandeld en dat zijn beide directeu ren hem nimmer tot de omschreven han delingen opdracht gaven. Voorts zouden noch hij noch de directeuren eenig voor deel van deze handelingen hebben Dit voordeel zou dan geheel ten goede i gekomen van de Société Francaise dej> morkuage sur le Rhin, van welke i schappij de „Rhea" agent is. Diefstal van steenkolen te Rotterdam, Het was de firma B. P. aan den Ot* zeedijk te Rotterdam den laatsten tijd J gevallen, dat een groote hoeveelheid sis kolen spoorloos verdween. Het vio\ niet gemakkelijk na te gaan, op wej wijze deze diefstallen geschiedden, slotte viel do verdenking op den co... leur A. T., die al jaren hij de firma dienst was. Deze T. werd nauwkeurig i gegaan en al spoedig bleek, dat hij toejj dat meer steenkolen uit de bergplaat werden meegenomen door den bezorg dan noodzakelijk was voor de uitvoeri van de hestellingen. De politie werd e een en ander in kennis gesteld en J, heeft daarop den controleur T. gear teerd, evenals zijn broer, J. T., en bezorger, P. v d. T. Dit drietal bracht gestolen steenkolen hij verschillende ca houders en waterstokers, om ze daar hergen tot zij koopers hadden gevond De partij steenkool, die in den loop i de laatste maanden ten nadeele van i steenkolenhandel B. P. is verdAveni moet vrij groot zijn. „Tel' Inbraken ie Kerkrade. Men meldt uit Kerkrade aan de „Mat Dinsdagnacht is te Kerkrade. weer op schillende plaatsen ingebroken in Bleijerkeider- en Pannesheiderstraat. E dief klom met behulp van een geslol ladder door een openstaand raampje in vitrine van den winkel van den bankelhi ker R., die zelf niet thuis was. De vro; werd door het hondengeblaf wakker T: de hond bleef blaffen, waagde zij zich ui beneden. Juist zag ze den dief zich d het raampje naar huiten wringei;. Hij 1 den inhoud .der toonbanklade, hevatlet circa 15 gulden, gestolen. Bij den hert gier Kr. Averd ontvreemd geld uit de ti fetlade, de spaarpot der kegelclub, nieuwe overjas cn andere kleedingsh ken, schoenen, likeuren, sigaren enz. den schoenenwinkelier K., die in de middellijke nabijheid woont, werden dieven verjaagd, evenals op mcerdi j plaatsen. De politie is de dieven op spoor. Het zijn Duitschers, uit de bi van Aken. Een krankzinnige aan den weg gezel'1 Dezer dagen Averd, schrijft de „Ai Crt.", hij de grens der gemeente "Wes voort iemand aangetroffen, die zich eigenaardig gedroeg, als iemand dié dn e' ken of krankzinnig is. De man werd dl n de militaire politie naar den burgemce k van Westervoort gebracht. Deze, de A. H. C. M. Vos de Wael, stelde om dellijk een onderzoek in. Ten eerste hl l( uit de waarnemingen van den gemea n arts van Westervoort, dat de man i ernstig krankzinnig was, in die mate, hij niet alleen mocht worden gelaten f.Aveede wees het onderzoek uit, dat auto was gesignaleerd, waarin een wachter was gezeten. De auto reed weg in de richting Arnhem. Met stelligheid wordt vermoed, dal, zaak zich als volgt hee'; toegedragen tewuste krankzinnige zal aangetroffen! ic een gemeente in den omtrek Nu is regeling zoo, dal de kosten van krank nigenzorg w< den gedragen door de. meente, waarin 'Je krankzinnige wordt getroffen voot zoover het de voorhoof kosten betreft, en voor wat de eigen! verpleging betreft door de gemeente, w» l>< in de krankzinnige is gedomicilieerd, de „groote onbekende" gemeente zal nu vermoedelijk in verhand met de koh alle mogelijke moeite gedaan hebben te- weten waar hij thuis behoorde En is zeer aannemelijk, dat de man toen I* gezegd: in Westervoort. Want daar bij vele jaren gedomicilieerd Thans echter heeft hij domicilie ie hem, maar daar zal hij zelf niet aan dacht hebben. Toen heeft de „gw onbekende" gemeente den man in gezet en hem doen brengen waar men daar dacht, hoorde. Op de goedfe ste manier heeft men zicli er alzoo afgemaakt. De burgemeester van Westervoorl noga! met het geval in. Daar het 7m was kon hij zich bezwaarlijk in verbinc J8 stellen met een krankzinnigengesticht K gemeente Arnhem was echter zeer couh toen de Westervoortsche burgervader belde en de zaak uitlegde, werd dei! plaats gemaakt voor den patiënt in gemeenteziekenhuis. Daar is de ma" een dag of acht onder observatie van Schnitzler geweest. Deze heeft bevoa dat de patiënt niet simuleert en ar® ziek is. De vraag is nu, wie de kosten vat vervoer en van de voorloopige verplf? moet dragen. Of een onderzoek zal worden in$ lol naar de geheimzinnige auto ('t was luxe auto) met den even geheimzin veldwachter, is nog-niet zeker. Ernstig machine-defect. Ten gevolge van een ernstig defccf do machines, konden Maandag, nai' Zw. G. meldt, de fabrieken van de'E Van Heek en Go. aan den Noordffj te Enschedé niet draaien. Do ou« nieuwe spinnerij, alsmede de kleiig verij moesten worden stopgezet. schijnlijk zal hot wol drie weken voordat het defect is herslcH. Gotrack worden de werklieden zooveel mogelï de andere fabrieken van go»o«odc te werk te stellen. U

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4