DONDERDAG 10 NOVEMBER 1927 Ide Jaargang No. Ö71ö e <3oufim\t ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling f Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. 0DIe Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- laar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- ilaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd [jpblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentién 30 cent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het tl dubbele van het tarief berekend. 2 Kleine advertentién, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. IIHMER BESTAAT DIT TWEE BLADE»- ivrijheid prijsgegeven! Protestantenbond heeft verga- en op die vergadering is er over ge- i, dat de buitenstaanders in den uitsluitend iets negatiefs zien. De D. Hans zeide o.m.: Aan vrijzinnige zijde legt men tot iog toe teveel den nadruk op de ne- jtie. Er leeft in het vrijzinnige Pro- jstantisme echter ook wel degelijk een eer sterk positief beginsel. Buiten landers bemerken het positieve ge- ukkelijk bij Rome en de orthodoxie, las voegen ze geregeld toe: wat hebt pj voor positiefs? Ge zijt hiertegen en daartegen maar waar zijt ge eigen- £jk vóór? Dezen menschen moeten we geschrift in handen kunnen du- ra, waarbij we kunnen zeggen: daar it ge het! hadden het aangenamer gevonden, vergadering al reeds 'ns gezegd waarin het positieve van den Protestantenbond (die. zooals men heel erg anti Rome is) dan wel I; we hadden dan onze belangstel- niet zoo lang gespannen behoeven te Men had toch wel ineens kim- jggen: „daar hebt ge het!" al in werkelijkheid héél moeiliik zijn, etpositieve, hetwelk de led -nvan led. Protestantenbond samenbidt, te En nóg moeilijker, om dan, zooals wil, dat gemeenschappelijke positieve sleld dat men het gevonden heeft leggen in een. de vrijheid bindende fsbelijdenis". ook deze vrijzinnigen willen de vrij- limgrenzen. Wij lezen in het verslag: Het wordt tijd, dat het vrijzinnig 'rotstantismezijn grenzen markeert. ipreker wil gaarne van de aanwezi- j deskundigen hooren, of ze het in «en met dr. Snethlage eens zijn.' Men tot iemand als dr. Snethlage ttnnen zeggen, dat hetgeen hij als pnnig Protestantisme ofnschrijft •l het vrijzinnig Protestantisme is fan ketterij kan men in ideze niet n, want ieder houdt het recht ip de vrijheid van eigen opvatting, Eaar deze vrijheid mag eerst be rinnen, waar de wegen uiteenloopen vrijheid van eigen opvatting mag beginnen, jvaar de wegen uiteen zoo denken ook de Katholieken er Met dit groote verschil, dat de Men een begin-.punt van de vrij- hebben, hetwelk niet door wisse- willekeur, doch door een op Gods- 1 berustend onfeilbaar LeeTgezag vastgesteld. ;hen moet en wil men ook van de I vrijzinnige Protestantsche zijde bet der vrijheid prijsgeven. Dè.t is :waardig verschijnsel! BUiTEMLAND Volkenbond Amerika en de vrije handel. de slotzitting van de conferentie h de opheffing der in- en uitvoerver- ni' Q verklaarden de gedelegeerden der Kügdo Staten, dat de regeering te kington nog geen instructie heeft a geven, de conventie te teekenen. den grooten afstand is het de re- niet mogelijk geweest, zoo deelden s, de snelle vorderingen van de ^atiewerkzaamheden der laatste da- wodanig te volgen, dat zij reeds heden pe kon geven tot onderteekening to gaan. toterzitting van den Volkenbondsraad. Voorloopige agenda gepubliceerd, gistermiddag door het secretriaat- 50 t den .pc, uit 'py iele, Jal van denVolkenbond gepubliceer- ^tloopige agenda der op 5 December ;tl' Ogende 48ste vergadering van den 3: ^bondsraad bevat in totaal 29 pun- j* voornaamste kwestie wordt ge- Ijj door de bezwaren van Litauen te- ,;°Ien en de uitwijzing uit Polen van "tousche onderdanen, die als onder wijzers en geestelijken aan Litausche scho len in Polen werkzaam waren. Voorts bevat de agenda de tijdens de vorige Volkenbondsraadszitting uitgestelde kwestie i.z. het Roemeensch-Hongaarscue conflict betreffende de Hongaarsche op tanten in Zevenburgen. Ten aanzien van deze aangelegenheid heeft tot dusverre nog geen van beide partijen haar stand punt ten opzichte van het Raadsbesluit van September kenbaar gemaakt. Verder komt aan de orde de aangelegenheid van den in 1912 door de Grieksche regeering bij de Vulcanwerf bestelden kruiser „Sa- lamis" en de aangelegenheid der Wester- platte te Danzig. In deze laatste kwestie zal de voorzitter van den Raad, Villegas (Chili) na overleg met -twee juristen op nieuw advies uitbrengen. Ook staat op de agenda der komende Raadszitting de kwestie van een aanleghaven voor Pool- sche oorlogsschepen te Danzig. Door den Duitschen Raadsgedelegeerde zal rapport worden uitgebracht over de zoo juist geëindigde conferentie van regee- ringsgedelegeerden voor de afschaffing der verbden en beperkingen op den in- en uitvoer, over de benoeming der leden van den nieuwen economischen raad van den Volkenhond en over enkele andere uit de besluiten van het economisch Volken bondscomité voortspruitende dringende aangelegenheden. Duitschland DE ARBEIDSCONFLICTEN. Zestig duizend personen in de textiel industrie uitgesloten. De poging van den arbiter om het loon- conflict in de West-Duitsche textielindus trie langs minnelijken weg bij te leggen, is mislukt; dientengevolge hebben de werkgevers het personeel gistermorgen uitgesloten. Alle textielbedrijven in West- Duitschland, waaronder ook dat van do I. P. Bemherg A. G. staan thans stil. De uitsluiting- omvat een goede zestig duizend man. Ook te Berlijn dreigt weer een nieuw arbeidsconflict. De onderhandelingen over een loonsverhooging van 15 in de Berlijnsche ijzergieterijen hebben niet tot overeenstemming geleid, en er zal thans onder de metaalbewerkers een referendum worden gehouden over de vraag of het werk al dan niet zal worden neergelegd. In de Berlijnsche ijzergieterijen zijn circa 80.000 man werkzaam. De herstellingspolitiek. Een commissie ad hoe. Het rijkskabinet heeft gisteravond, op vooritel van den rijksminister van finan ciën, besloten tot instelling van een oom missie ter behandeling van de aangelegen heden, welke met de schadevergoeding verband houden. De copimissie zal binnen kort onder voorzitterschap van den rijks minister van financiën gevormd worden uit vertegenwoordigers van de betrokken rijksministeries. Haar zal in voorberei ding worden opgedragen van alle maatre gelen, welke in verband met de schade- vergoedingspolitiek staan. Engeland Een rede van Baldwin. Op het jaarlijksch diner in Guildhall ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen lord-mayor van Londen was een schitterend gezelschap van duizend per sonen aanwezig, o.w. de leden der regee- ring, vertegenwoordigers uit alle klassen der samenleving en het diplomatieke corps. Sir Austen Chamberlain, die er een dronk uitbracht op het diplomatieke corps, zeide, dat de betrekkingen met alle ambassadeurs en buitenlandsche ge zanten te Londen van den vriendschap- pelijksten aard waren. Baldwin, die op den toast van Cham berlain antwoordde, zeide, dat hij ter zake van de buitenlandsche aangelegenheden optimistisch gestemd was, omdat hij rea list was. Hij bracht hulde aan den arbeid der geallieerde landen, die Europa weer op de been hielpen en aan Frankrijk en Dutschland crediet verleenden, hetgeen gunstig is voor him toenadering. Briand en Stresemann hadden het voorbeeld ge geven en geheel Europa keek uit, ver volgde hij, naar die landen, aan welker grenzen oude vijandschappen hadden be staan, om te zien, wie do eersten zouden zijn om dit voorbeeld te volgen. Het speet Baldwin te moeten verkla ren. dat hij niet even optimistisch kon spreken ten opzichte van Rusland. Wij zochten geen twist met Rusland en zoodra de Sovjet bereid is zich behoorlijk te ge dragen en af te zien van elke interventie in onze zaken, zijn wij genegen Rusland tegemoet te treden in een geest van libera lisme, dat onze geheele politiek kenmerkt. Verder verklaarde hij dat hij hoopte, dat tengevolge van de besprekingen met den Egypfcischen premier, een solide vriendschapsbasis tusschen Groot-Brit- tannië en Egypte tot stond zou worden ge bracht. Baldwin zeide te betreuren, dat hij geen mededeeling kon doen omtrent een verbetering van den toestand in China, wegens het groote aantal regeeringen en generaals, die elkaar bestrijden. De regeering heeft gebruik gemaakt van het bezoek van den Egyptischen premier voor een volledige bespreking van de be trekkingen tusschen de beide landen en wederzijds had men reden tot tevredenheid nopens den gang der besprekingen. Spr. hoopte, dat zij den grondslag zou den hebben gelegd, waarop thans het sterke gebouw van de Engeléch-Egypti- sche vriendschap zou kunnen worden op getrokken. Baldwin sprak ook nog over de com missie ter bestudeering der Indische her vormingen en deed een vurig beroep op allen, om op te houden met het koesteren van verdenking en afgunst, met den strijd tusschen de godsdiensten en dien tus- scnen Oost en West. Indien wij het vraag stuk gemeenschappelijk aanpakken met het vaste besluit om te bouwen aan de welvaart des rijks, dan zal de commissie in de historie eenmaal te boek staan als een instrument voor en een symbool van een nieuw tijdperk. Baldwin besloot zijn rede met enkele op merkingen omtrent den toestand van den binnenlandschen handel en verklaarde, dat de vooruitzichten der industrie bemoedi gender waren dan sedert geruimen tijd het geval was geweest. Italië. Wat is de oorzaak van het Vergaan der „Mafalda"? Zeven scheepsofficieren vormen de commissie van onderzoek. De door de Italiaansche regeering. in gestelde commissie van onderzoek naar do oorzaak van het vergaan der „Principessa Mafalda" bestaat uit 7 officieren van de oorlogs- en hande'smarine. Zij zullen in het gebouw van de havenpolitie te Genua bijeengekomen, zoodra de eerste schipbreu kelingen daar zijn aangekomen. De scheepvaartmaatschar^ii, de verzekerings maatschappijen en de lichamelijk en finan cieel gedupeerden zullen gere.-LUgd zijn zich op de zittingen der commissie te doen vertegenwo or di gen Amerika Nicaragua en de V. S. Twee Amerikaansche marine- soldaten vermoord. Volgens een telegram uit Managua zijn twee leden van het Amerikaansche be- schermingsleger in Nicaragua, een luite nant en een onderofficier, door een uit veertig perconen bestaande bende aange vallen en vermoord. Eerhersel voor de Roodhuiden. Ook de Amerikaansche Roodhuiden zijn thans opgekomen tegen de wijze, waarop in Amerika geschiedenis wordt geschre ven. Dit optreden geschiedde op oen groo te vergadering van Roodhuiden, welke de zer dagen te Chicago gehouden werd. Vertegenwoordigers van een aantal Noordl-Westelijke Indianen-stemmen stel den den eisch, dat de schoolkinderen bij de geschiedenisles zouden onderricht wor den over de heldhaftige rol, die hun voor ouders in de vroegere geschiedenis van hun land gespeeld hebben. De meeste moderne Amerikaansche geschiedboeken, zoo werd verklaard, stel len den Indiaan voor als een bloeddor stig, scalpeerend barbaar, die de blanken zonder gewetenswroeging martelde en vermoordde, terwijl de feiten aldus zijn, dat die vermoorden de onschuldige slacht offers waren van den landhonger hun ner eigen blanke broeders, die grond weg namen zonder de betalen. Als de geschiedkundige waarheid werd hooggehouden, zoo boweerde men op het Roodhuidencongres, dan zou thans blij ken, dat de stad Chicago zelf gestolen was van Pottawattomie, een Indiaansch opperhoofd, wiens achterkleinzoon op het congres tegenwoordig was. Moedig den dood in. Einde van twee Mexicaansche generaals. Allé revoluiionnaire generaals, dlio in de laatste dagen in den staat Vera Cruz gevangen genomen en geëxecuteerd zijn, gingen op heldhaftige wijze den dood in. Een der slachtoffers, generaal Pulido, vroeg even voor de exeutie een paar pe sos te leen, die hij beloofde den geldschie ter te zullen doen teruggeven. Toen hij het geld ontvangen had, verdeelde hij het on der de soldaten, die met de executie be last waren en verzocht hun goed op zijn hart te mikken. Daarop maakte hij zijn kleeren los en wees den soldaten precies aan, waar zij moesten schieten. Generaal Fenando Reeys, de bekende opstandeling uit den tijd van Pancho Vil la, gaf zelf het bevel „Vuren!", toen het zijn beurt was om gefusilleerd te worden. BINMEMLAMP- EERSTE KAMER. Een aantal ontwerpen afgedaan. De Senaat heeft gistermorgen een half dozjjn kleinere wetsontwerpen afgedaan. Daartoe behoorde het wetsontwerp tot goedkeuring van een overeenkomst met „de Schelde" te Vlissingen, betreffende het verschaffen aan de werf dier maatschappij van een ruimeren uitgang naar zee door middel van een door het Rijk te betalen sluis, waarvoor dan het Rijk zal afkomen van een onereus erfpachtscontraot met „de Schelde". Na cenigo discussie werd dit ontwerp aangenomen, waarna de vergadering uit een ging. INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET. Verhooging van de loongrens. Naar wij vernemen zijn een ontwerp van wet tot wijziging van de Invaliditeitswet (o.a. tot verhooging van do 'oongrens) en een wetsontwerp tot wijziging van do Ouderdomswet om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid toegezonden. ONZE TAAL. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Een adres van de vereeniging van letterkundigen. Het bestuur van de vereeniging van let terkundigen, gevestigd te Amsterdam (voorzitter P. O. Boutens en secretaris O. Veth) schrijft in een adres aan den Minis ter van Onderwijs Kunsten en Weten schappen dat het, met het oog op het voornemen van den Minister om eerlang een zekere mate van vereenvoudiging in de spelling der Nedcrlandsche taal bij het onderwijs officieel te veroorloven, er prijs op stelt zijn mcening dienaangaande (reeds in een vorig schrijven aangegeven) bij dezen met klem en met nadruk te herhalen; dat z.i. aan do bij het onderwijs reeds in de praktijk ontstane en nog steeds toe nemende willekeur en onverschilligheid 7.00. spoedig mogelijk een einde dient te wor den gemaakt; dat de ongeveer 60 pet. der Nederlan ders, voor wie het taai-onderwijs vrijwel de eenige conigszins afgeronde ontwikke ling is, bij de bestaande ongeregeldheid onberekenbare schade lijden, wat nauw keurig voorgeschreven eischen aan het on derwijs gesteld, dringend noodzakelijk maalt* dat de Nederlandsche schrijvers het van het grootste belang achten, dat bij het on derwijs op het eigen karakter der Neder landsche taal geen enkele willekeurige in breuk worde gemaakt; dat volgens het inzicht van bovenge noemd bestuur voorgeschreven dient te worden, dat de onderwijzer óf zich houdo aan de bestaande spellingregels van De Vries en te Winkel óf zich in zijn vereen voudiging bepale tot de hieronder aange geven twee punten; dat alle andere z.g. vereenvoudigde schrijfwijzen (zooals „mensenlik' en het vernederlandschen van vreemdo woorden) ons voorkomen onverantwoord onnoodig en ongewenscht te zijn. maar de vereenvoudi ging nuttig zou zijn inzake de open helde re klinkers en inzake de geslachten; dat, wat betreft de open heldere klin kers de O zich volkomen aan kan sluiten bij de A en U, zoodat A, O en U in bet vervolg één groep zonden vormen, waar voor de regels zouden gelden, die thans reeds voor A en U in gebruik zojn; dat de E en I een groep op zichzelf behooren te vormen om het feit, dat het Nedcr- landsch, naast open heldere Es en I's, we melt van open toonlooze E's en I's; dat het daarvan in de rede ligt om, nu van do historische schrijfwijze van open heldere e's en i's wordt afgezien, dat eenige schrijf wijze te volgen, die het juiste en helderste taalbeeld geeft, d.i. den versterkten vorm EE en IE, waardoor de algemeens onmid dellijke leesbaarheid van het geschreven woord ten zeerste zou worden gebaat; dat men dus alle open heldere e's en i's weergevo door de versterkte letterteekens EE en IE, behalve wanneer zij voor klin kers staan en niet den nadruk hebben; dat, wat het geslacht betreft, zou behoo ren te worden erkend, dat een menigte woorden, die door de Vries en te Winkel als vrouwelijk of manlijk worden aange geven. hun geslacht hebben verloren en geslachtloos dienen te worden genoemd; dat deze woorden in het gebruik allo gelijkelijk behandeld worden verbogen met de vormen van het vrouwelijk lid woord, terwijl zij pronominaal allo manlijk worden behandeld; men onderseheide dus naast het onzijdig geslacht, dat geen moei lijkheden oplevert, het manlijk geslacht voor die woorden, wier geslacht uit hun beteekenis spreek^ het vrouwelijk ge slacht eveneens voor die woorden, wier ge slacht uit de beteekenis spreekt, alsook voor enkele steeds vrouwelijk gedachte ab stracte met do uitgangen -heid, -toit enz., HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De voorloopige agenda van de Decem- berziffing van den Volkenbondsraad.. Een uitsluiting in de textiel-industrio in Duitsch'and, welke 60.000 man omvat. De Engelsche binnen- en buitenland sche toestand, uiteengezet door minister Baldwin. Een kloosterzuster in New-Yersey redt 68 kinderen. (Buifenl. Berichten, 2do blad). BINNENLAND. Dr. de Visser legde in de gisteren ge houden zitting van de Tweede Kamer een belangrijke verklaring af inzake het standpunt der C.-H. Unie ten opzichte van de coalitie. (2de blad). Een ontwerp van wet tot wijziginn van de Inva iditeitswet (o.a. verhooging loon grens) en een ontwerp tot wijziging der Ouderdomswet om advies naar den Hoo gen Raad van Arbeid. (1ste blad). Een vergadering door het comité tot be strijding van den verkoop met cadeaux. Een adres aan den minister van Ondar- wijs. K. en W. In verband met het voorne men. om vereenvoud'ging in de Neder landsche taal te brengen. (1ste b'ad). Goederenwagen bij Veenendaa! ont spoord; botsing bij Eist. Geen persoonlijke ongelukken. (Gemengde Berichten, 2do blad). alle andere niet onzijdige woorden belmo ren tot do geslachtloozo te worden gere kend; dat volgens de meening van genoemd bo- stuur op deze wijze voldoende wordt tege moet gekomen aan vermijdbare mooiliik- heden; dat wij ten allen tijde bereid zijn de/.o voorstellen tot in do kleinste onderdeelen toe te lichten en to verdedigen en hun wen- schclijkheid te bewijzen; dat wij tevens U.E. verzoeken om ter voorkoming van nieuwe moeilijkheden en wantoestanden in do toekomst een porma- nenten spellingraad in to stellen, w ia do Nederlandsche schrijvers, als daarbij zeer nauw betrokken en van nature des kundigen. vertegenwoordigd zullen zijn. TEGEN VERKOOP MET CADEAUX. Vergadering van het comité tot bestrijding. In het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht werd een vergadering belegd door bet co mité tot bestrijding van den verkoop met cadeaux, de Kamers van Koophandel, or ganisaties en firma's, die reeds de gevoerde actio hebben gesteund. De vergadering werd gepresideerd door den heer G J. C. Struyckcn uit Den Haag, voorzitter van den R. Iv. Middenstands bond. die mededeelde, dat de heer J. Gor- ris zich van do Middenstandsbeweging heeft teruggetrokken. De heer H. Leemhuis, secretaris van het comité, wees er op, dat in de circulaire van September j.l. en in het verslag van het comité do actie en resultaten zijn neerge legd van het comité. Spr wenseht thans de mcening dor aanwezigen te hooren, want hot comité kan momenteel niet_ vor der, al was dit alleen maar om de finan ciën. Thans dringen zich drie vragen op en wel: le. moet de actie, zooals deze tot nog toe gevoerd is, worden voortgezet? 2e. moet de actie worden omgeschakeld in een richting tot het verkrijgen van wettelijke maatregelen? 3o. moet do actie worden stopgezet? Spr. logt er den nadruk op, dat het co mité, zooals het thans nog gevormd is, niet bereid 7>al zijn, elk besluit dat de verga dering zal ppleggen, uit te voeren. Een wijziging van liet comité zal dan ook niet onmogelijk zijn. Door verscheidene aanwezigen erd hierna het woord gevoerd over h endcau- stclsel. De heer Kropveld uit Den Haag meende te kunnen constateeren, dat van do actie van het comité wel invloed ia uitgegaan. Spr. zou de reeds gevoerdo actie willen doen voortzetten en verheugt zich er over, dat de Middenstand heeft ingezien, dat het hier een volksbelang geldt Voorts pleit spr. voor oprichting van een permanent bu reau ter bestrijding van den verkoop met cadeaux in zijn geheel. Voor het invoeren van wettelijke maatregelen meent spr. thans nog geen verzoek te moeten doen. Do heer Polman uit Arnhem eeft als middel aan do vergadering in overweging te besluiten tot oprichting van een groote nationale vereeniging tot bestrijding van het cadeau-stelsel. Wanneor ook deze methode van bestrij ding mislukt, acht spr. den tijd gekomen aan den minister een wettelijke regeling te

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1