1Z& Uibpv m L. H. BRIJNEN SPECIALE VERKOOP HE Gras BEZOEKT ONZE MAGAZIJNEN Geven steeds méér voor minder! Wefch. v. Eeden zegt noj. een on ander n&ar aanleiding van hetgeea de heer Meyer heeft betoogt en vraagt, of het niet weiisciidijk zou zijn dit voorstel aan de Schoolcommissie ter bestudeering voor te loggen. De lieer Meyer kan zich hiermede wel vereenigen, mils B. en W. hot hunne liier- too bijdragen. Do heer Alkemade licht deze onderwijs kwestie nog nador toe, zulks in den geest van do heeren Meyer en v. Eeden. Weth. v. d. Wiel zegt, dat niemand hem liefde voor het bijzonder onderwijs zal ont houden, maar hij is er niet voor te vinden ©m het openbaar onderwijs duurder te ma ken om het bijzonder onderwijs te dienen. Door aan de openbare lagere school te Noordwijk-Binnen een nieuwen onderwij- icr te benoemen in de plaats van een assi stent, bereikt men praetisch niets. Als de bijzondere lagere school een assistent noo- dig heeft, omdat de klassen overbevolkt zijn, dan moet het schoolbestuur ook maar eens wat meer uitgeven. De heer Alkemade repliceert en zegt, dat men toch ook moet kijken naar de ouders, die heel wat meer schoolgeld betalen dan vroeger. Daar moet meft ook rekening mee houden. Na nog oenige discussie zeide de voorz. o.m., dat het hem onaangenaam aandeed, dat weth. v. Eeden hier feitelijk een andere meening verkondigt dan in het antwoord van B. en W. is opgemaakt. Weth. v. Eeden geeft zulks toe, doch zegt lor zijner verdediging, dat hij na op stelling van het rapport nog eenigszins dieper op de zaak is ingegaan. Daarom heeft, hij ook ter nader onderzoek voorge steld d^ kwestie aan de Schoolcommissie voor te loggen. Nadat de voorz. had gezegd, dat B. en W. de zaak nader zullen overwegen, werd de kwestie voorloopig als afgedaan be schouwd. Bii het Hoofdstuk IX, paragraaf 2, on dersteuning aan wcrkloozen, waren de pos ten steun aan uitgetrokken werkeloozen, werkverschaffing aan werkeloozen en steun werkeloozen pro memori uitgetrok ken. De heer Meyer vond dit minder ge- wenscht cn deed een voorstel om hiervoor bedragen vast te stellen. Over dit voorstel staakten de stemmen 6r>. (De heer Liefferink had de vergade ring verlaten). Voor het afbreken van de Wcsteinder- brtig en het bouwen van een nieuwe brug *er plaatse is op de begrooting uitgetrok ken een bedrag van f 43.000. Volgens het voorloopig voorstel van B. en W. zal de nieuwe brug een doorvaart- brcedte van 4.50 M. krijgen. Verwacht wordt, dat de Provincie en de N. Z. H. T. M. subsidie in deze kosten zullen geven. De heer Alkemade betreurt in dit voor stel, dab do doorvaartwijdte slechts 4.50 M. bedraagt, terwijl andere bruggen in de Leidschc Trekvaart, een wijdte hebben van 6.50 M. Als schakel in de serie verbeterin gen acht spr. zulks ten zeerste gewenscht. Ook de lieer v. d. Meer bepleit om de wiidto te stellen op G Meter. Do voorz. zegt, dat hij in de volgende vergadering z.-l mededeelen wat de kosten alsdan zullen bedragen. Na deze artikclsgewijze behandeling van de uitgaven, volgde globale behandeling der inkomsten. Daarop werd de begrooting 192S vastge steld met de volgende cijfers: Gewone dienst inkomsten en uitgaven f 516.373.62 kapitaaldienst inkomsten f 170.626.48, ui tg. f170.166, batig slot f460.98. De belasting opbrengst is geraamd op f203.289.50, de post onvoorzien bedraagt f 30.000. Hierna komen de bedrijfsbegrootingen aan de orde. Naar aanleiding van de begrooting van het Gasbedrijf maakt de heer Meyer eeni- ge bemerkingen over de gemaakte winst, terwijl de heer Krau opmerkte, dat de winst eigenlijk f 23.282 bedraagt terwijl voor het oog der wereld een bedrag van ruim f 12000.wordt genoemd. Spr. acht het niet onmogelijk, dat de gasprijs ver laagd zou worden, indien de gemeente niet zooveel winst zou opstrijken. Do voorz. zegt van oordcel te zijn, dat een verlaging nog niet noodig is. Het toe nemend gebruik (80.000 M3. meerder ver bruik in het afgeloopen jaar) bewijst, dat men aan gas de voorkeur geeft boven pe troleum, ondanks dit toch zeer goed koop is. Na langdurige discussie wordt er stem ming gevraagd over een voorstel van de finanticele commissie om den gasprijs ge durende de wintermaanden te verlagen met 1 cent. Do voorz. merkt in verband hiermede op, dat de vraag der voorgenomen belasting verlaging in het a.s. voorjaar op losse schroeven komt te staan. Voor een e.v. be lastingverlaging is gerekend op de winst uit de bedrijven. Het voorstel tot verlaging van den gas prijs werd ton slotte verworpen met 54 stemmen. Voor de heeren Meyer, Krau, v. Eeden en v. d. Niet. Een voorstel van de commissie om als winst voor de gemeente uit de bedrijven te bepalen 5 pet. van de bruto winst, wordt met dezelfde verhouding verworpen. De winst blijft dus 10 pet. De begrootingen voor de bedrijven wor den hierna z. h. s. vastgesteld. Tijdens de behandeling van de begroo ting waren na den heer Liefferink om kwart voor zes, achtereenvolgens ook ver dwenen de heeren Alkemade en Meyer, zoodf er tenslotte, mede door afwezigheid van do heeren Caspers en Balkenende nog slechts aeht leden over waren. De voorz. had blijkbaar geen idee in een a vond zitting en dus werd er niet gepau zeerd, maar de vergadering ging als een nachtkaars uit. Na de begrooting werd nog even gedis cussieerd o\cr het voorstel van B. en W. tot verbetering van den Ouden Zeeweg waarvoor f 12500 benoodigd is. Nadat een voorstel van dr. van Nes om dit punt uit te stellen met 53 stemmen verwor~.cn was, werd het voorstel van B. en W. met dezelfde stemverhouding aan genomen. Vervolgens werd den raad nog een ont werp bouw verbod voorgelegd en de begroo ting 1927 gewijzigd, waarna de vergade ring te ruim 7 uur werd gesloten. NOOTDORP. GEMEENTERAAD. De electriciteitsprijzen. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle le den. De Voorz. de Burgemeester, opende de vergadering met gebed, "waarna deno- lulen der vorge vergadering werden vast gesteld. De begrooting 1928 werd aan den Raad voorgelegd. Door den Raad dezer gemeen te is aan de A. P. G. Ie Den Haag vergun ning verleend lot het plaatsen van een benzinepomp met af lapinrichting bij den heer I. v. d. Poel, Dorpsstraat, onder voorwaarde dat de gemeente een jaarlijk- scho. vergoeding van 5.zal ontvangen. Volgens officieele opgave zijn in deze ecmoentp 8000 K.W. aan electr. stroom verbruikt, 1700 K."\V. aan krachtstroom en 1300 K.W. aan straatverlichting. De prijs van het electr. licht zal in deze ge meente met 5 cent per K. W. verlaagd worden en van 50 op 45 cent per K.W. ge bracht worden. De prijs van de kracht stroom zal 25 cent per K.W. blijven. Voor verbetering van de Kalisbuurt is door B. en W. grint besteld, daar deze weg niet meer berijdbaar was. De maximum snelheid in deze gemeente is van 15 K.M. gebracht op 20 K.M. per uur. Tevens sullen de borden, aanduidende geplaatst worden bij Elderhorst, Kerkweg, waar de kom der gemeente begint, ver plaatst worden. 0. a. zullen deze borden Wiegel, Molenweg, Lindeman, Oudeweg en bij Kooij, Nieuwveenscheweg. Op een verzoek van de Wed. de V. en H. v. d. W. om vrijstelling schoolgeld, besloot de Raad gnustig te beschikken. Van liet R. K. Kerkelijk Armbestuur was een verzoek ingekomen tot stichting van een Burgerlijk Armbestuur. De Raad besloot deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Hierna rondvraag en sluiting. HILLE60M. Tobiasvereeniging. Woensdagavond hield de R.-K. Dragersvereeniging „To bias" haar 45e jaarvergadering in de zaal van den heer v. d Heisteeg aan de Hoofd straat. De opkomst was zeer goed Uit het jaarverslag bleek, dat 21 vol wassen overledenen door de vereeniging naar hun laatste rustplaats werden ge dragen cn dat het ledental thans 43 be draagt. Het bestuur vindt liet jammer, dat het ledental zich niet uitbreidt; zeer velen zouden bij ernstig willen hun dien sten mede aan de vereeniging kunnen be wijzen, waardoor de arbeid werd ver deeld. De penningm. s'oot zijn kas af met een lotaalsaldo van 208.07. R.-K. Spoor- en Trampersoneel. Woensdagavond hield de afd. Hillegom van „St -Raphael" haar jaar!ijksche feest avond in „Nieuw Flora" De voorz. schet ste de beteekenis van het organisatie-le ven en somde in hel kort de vruchten op, die St.-Raphaël in den loop der jaren reeds voor har leden heeft verworven. De heer Reeuwijk, uit Lisse, zorgde voor goode muziek, terwijl de humorist Bos, van Heemstede, de lachspieren duchtig in beweging wist te brengen. Ten einde het nuttige met het aangename te verbinden, hie'd het bestuurs' d van der Laan een col ecte voor het Mgr. Mutsaers-oord, het geen een mooi bedrag opleverde. Te onge veer half tien kwam de geest. adv. die door Kerkelijke bezigheden niet eer de feestvergader'ng kon bijwonen de feest zaal binnen Een luid hoera steeg op. toen Zijneerw verscheen Dc geest, adv hield een rede, waarin hij wees op de geeste lijke en«stoffelijke belangen dezer vereeni ging en den wensch uitsprak, dat al'e mannen van Hillegom- en Omstreken, die de gelederen dienden te versterken, zich tot act'eve leden mogen opgeven Aan het s'ot Van den avond bracht de voorz. dank aan allen, die hadden medegewerkt. SASSENHEIM. „St. Deus Dèdit". Woensdagavond hield de plaatselijke afdeeling van den land- en tuinbouw-arbeidersbond onder voorzitter schap van den heer N. v. d. Zwaan een ledenvergadering in het K. S. A. gebouw. De voorz. verwelkomde den hoofdbestuur der, den beer Kuiper, en gaf een inlei ding over het belangrijke punt van de agenda nl. bespreking van het al of niet opzeggen van het collectief contract. Spr memoreerde de laatste vergadering van den bond, welke gehouden is te Lisse, en dp polemieken uit verschillende Idaden Medegedeeld werd dat de uitkeering aan werkloozen zal geschieden hij den pen ningm. en bij het arbeidsbureau; de con- trihutiekaart moet worden meegenomen. Hierna kwam in behandeling de verlen ging van het Collectief Contract, waarover eerst de vergadering wordt gehoord. Lang durig werd hierover van gedachten ge wisseld. Ten slotte werd bij stemming uit gemaakt. dat het contract moest worden opgezegd. Hierna kreeg de heer Kuijser bet woord,, die uiteenzette de organisatorische manier van optreden om in overleg te treden met de plaatselijke afdeelingen om daaruit te mecning van de leden te vertolken. Hier werden dan ook de voor- en nadeelen rij pelijk overwogen. Hoe het verder zal gaan kan spreker natuurlijk niet zeggen, maar bij geeft met voorbeelden aan hoe in de or ganisatie de overeenstemming tot stand moet komen. Hierna werd de vraag gesteld of het overwerk niet eenigszins kan worden te gengegaan, daar hiervan teveel gebruik wordt gemaakt. Ook werden de bepalingen van losse arbeiders naar vorgen gebracht, waar ook de hand mede wordt gelicht. Ook dit wordt door den hoofdbestuurder toegelicht, waaruit bleek dat, wanneer het voor het bedrijf noodzakelijk is, die ook volgens spreker moest worden gedaan, in uiterste gevallen tenminste. Ook werd verzocht toe te zien of door de gemeenten aan de werkeloozen wel dege lijk de vrije Zaterdagmiddag wordt ver leend. Hierna sluiting. VOORHOUT. R.-K. Volksbond. Woensdagavond vergaderde de R'-K. Volksbond in het patronaatsgebouw onder voorzitterschap van den heer H. C. van Wieringen De voorz. deelde mede dat het bestuur besloten heeft om een bijdrage van 1.50 te verleenen voor het Marinepersoneel, welke onderwerp reeds besproken is in ue vorige vergadering. Dit besluit werd goed gekeurd. Vervolgens las de voorz. een schrijven voor van den Centralen Bond, wolk schrij ven een verzoek inhield, om van elk lid een bijdrage te vragen voor den afbouw van de Kathedraal in het b'sdom Haar lem, in verhand met het zilveren jubileum van Z. D. H. den B'sschop van Haarlem, Mgr. A. J. Ga'lier. De bijdrage is gesteld op 0.10 per lid. De voorz. vraagt de vergadering- of deze bijdrage uit de kas moet worden betaald of dat de leden dit zelf zullen betalen. Spr. zegt dat het zoo moeilijk is om van de leden zulk een extra bijdrage in te vorderen en gevoelt er daarom meer voor de totaalbijdrage uit de kas te verleenen. dan van de leden te heffen. De heer P. van Leeuwen deelde dit gevoelen. De heer F. M. Angevaare achtte het niet wenschelijk om deze bijdrage uit do kas te betalen en zou liever zien dat de le den deze bijdrage uit erkentelijkheid zelf betaalden. Bes'oten werd met alg. stemmen om de leden deze bijdrage te laten betalen. De bijdrage zal dan Maandag a.s. tevens wor den geind bij de leden, zoodat Maandag buiten de wekeüjksche contributie nog een bedrag van ƒ0.10 moet betaald wor den als dc bode komt innen, zulks voor den afbouw van de Kathedraal te Haar lem Hierna gaf de voorz. het woord aan den geest, adv., die een kort woord wijdde aan hot „Retraitefonds". Spr. merkte op, dat het noodzake'ijk was om dezo onderafd. van don R.-K. Volksbond weer wat op te werken, omdat, zij anders dreigde teivct te gaan, zooals ie en nog steeds wordt gedaan om fonds in stand te houden weet doch hij hoopt dit fonds zoo tot brengen, dat alle leden van den Vc, bond lid zullen worden of blijven van fonds. Spr. acht de onbekendheid van het en het doel der retraites de oorzaak er slechts 53 leden zijn aangesloten bij fonds en zal dan ook in een volgende gadering het doel en het nut van houden eener retraite uiteen zetten, merkte nog op dat ook vrouwen kun. toetreden tot dit fonds en spoorde alle" den aan om toe te treden tot dit fond* hiervoor propaganda te voeren. Hierna verwelkomde den voorzit kapelaan Versteegen. uit Lisse, die dezen avond een lezing zou geven. Deze sprak over „De Katholieke Ke niet over de uiterlijke, doch over nerlijke samenstelling der Katholj Kerk. Spr. vergeleek de Kerk met Ji Christus en wees er op hoe Jezus Ch tus thans nog steeds op de aarde, ec onzichtbaar, werkzaam was. Hij wijdde over de Goddelijkheid en de menscl van Christus en de Katholieke Kerk oogstte dan ook na de beëindiging van lezing een groot applaus. De voorz. denkte de beide voor hun mooie toespraken. Hierna bracht de heer G. van "Wei ven verslag uit van de gewestelijke gadering, welke onlangs te Leiden plaats gehad. Van de rondvraag weri bmik gemaakte door de heeren Angev en Van Berkel, ter bespreking van houdelijke zaken, waarna do voorz. gebed s'oot Leesbibliotheek. A:s: Zondag za wederom gelegenheid bestaan tot het len van leesboeken, aangezien de Leesbibliotheek dien dag wordt ge^ De gelegenheid wordt opboden na hei WARMOND. Uitvoering. In hotel „De Stad Ba gaf Woensdagavond de tooneelvereeni; H.T.I.O S. een uitvoering Het is ten ste te betreuren dat zoo weinig p was opgekomen. Het vertoonde had zeker grooter be'angsteling verdiend, de pauze werd opgevoerd „Onschuld gepraalt" een drama in 4 bedrijven welk zeer goed spel te zien gaf pauze de vrooüjke klucht in één b „Joost Uilespiegel", waarom van tot eind gelachen is Het kon ook niet ders, wie al'eeen maar liet domme van „Joost" zag. moest lachen. Over geheel genomen waren de rollen handen Wat ons ton zeerste verrast! ren de nieuwe coulissen en het verin tooneel, hetwelk geschied is onder dc dige leiding van den heer Gonsfanj chen. LUCHTVAART Ni Een vliegongeluk. Omdat het valscheri niet werkte. Een militair vliegtuig dal gisieri van Farnborough naar Croydon kreeg onderweg een ongemak aar motor in de buurt van Imberhorni Sussex. De vlieger en de waarnemer daarom op 700 M. hoogte met vals? men uit het toestel. Het valscherm van den vlieger wci| echter en hij viel als een steen* beneden. Hij was op slag dood. Dc waarnemer daarentegen kwam houden op den bega non grond neer: Het vliegtuig ging in vlammen op in groote verscheidenheid Nieuwe en gebruikte, bij Telef. 1595 - Turfmarkt 7 - Opger. 1892 BONTSOORTEN Biberettc - Platina Wallaby - Mouton Bleuté - Seal Rasé - Seal Electric Amerikaansch. Opossum - Steenmarter Opossum Australisch Opossum - Skunks Opossum - Nutria Konijn - Chinchila Konijn-Zwart Konijn - Patagomsch Konijn YROOMéDREEIMAHH LEIDENjgggL" (ÊH dwingt onze voorraad Wollen Dekens af. Wij brengen een groote werscbesrienbead in WOLLEN, zoowel En DZSJflTTEERiE DEKENS, van erkende en beproefde fabrïkanieai. ONZE BEKENDE REOLABVSE DEKEN Gegarandeerd Leidsch Fabrikaat, fabrieksmerk aan den deken, diverse kleurstellingen 150 x 200 /f~^ fj LI w.j hebben t Lxxcmcui. kVT MOEDERS i gegeven. Is U ook reeds in het bezit va Kunstmoeder? Op zeer gemakkelijke en goedfc wijze kunt U honderden kippen krijgen voor® geld. Onze Kunstmoeder, volgens onderstaand» werkt geheel automatisch en wordt bij aankoc? HOLS' 0CHTENDV0ER cadeau gegeven, n.l. bi) inlevering van van de pakken van 2*/2 K.G f 0 60 per bij aankoop van 2 balen a 50 K.G. Ochtendvoer a f 9.50 baal, of 2 balen eiermecl a f 8.25 per (së! Schitterend© kleuren Groote maat S3 extra gewatteerd H 90 Doet zooals anderen0082 Koopt Gjüj «sus lEw Dekens! (^Hl TAPIJT-, MEUBEL- EN 5i LI 11 I EH5 BEDDENMAGAZiiNËM KQOGEWGERD 4( - TELEFOON G93 KOREtf AARSTRAAT, HOEK HOOGEWÖERO (iff PLUIMVEEVOEOEBFA0BIEI VOORBURG Hoofdagenten: N.V. DE GRAAF's HANDEL Oude Vest, Leiden. OORDEELT ZELF Natuurlijk is elke Dames- en Steepentsapf enthousiast over zijn eigen OciduEaigon Knipmethode, doch het PublieEc is deg< die het draagt en moet per slot van rekf beoordeelen wat het beste is! „HET ICAFPERSHUIS Dameszaak: DOEZASTRAAT 37 Heerenzaak: DOEZASTRAAT 7 tegenover 't Gymasium Laat uw drukwerk bij ons ma Het is dan goed. N.V. De Leidschs 15 SALO

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10