l A Hf -iJLi l f it f S't': P - W' - Maar -wat zoggen zij 'don van den volgen den brief. „Mijnheer, Op uw verzoek in „De Leidsclio Cou rant van heden deel ik U mede, dat mijn woning welke eerst f 2.en daarna ƒ3. huur moest opbrengen, begin Augustus door den huisbaas is verhoogd, zoodat ik nu elke week 5.10 huur moot betalen. Do 10 cent is voor waterleiding. Daar ik geen andoro woning kan krijgen, moet ik die hooge huur wel voldoen om niet op straat to worden gezet. De woning is door de huurcommissie geschat op 3.per week. Hopende dat U hieraan wat kan doen, toeken ik achtend," De hoeren, die zelf hun naam verzwij gen, zullen wol good vinden, dat ik om zeer begrijpelijke redenen hier den naam ook maar niet zal noemen. En verder: De Leddsche Mij. tot Expl. van Onroerende Goodcro aan de Stations weg alhier heeft dezer dagen do huren verhoogd van eenigo huizen in do Prin senstraat met 50 tot 75 ct. per week en per woning. Of deze Mij nog meer huur- verhoogingen heeft ingevoerd kan zij U 7. het beste medcdeelen. Het zou mij zeer aangenaam zijn. zoo dét het^anigsto geval was. De huizen in <Jo~"Vfcöiitlfwaaïi eige naar is, zooken de heeren zelf wol nit) zijn verhoogd (met ingang van 31 Octo ber meen ik) van 3.20 a 3.40 tot 4, twee winkelhuizen van 7.op 9. Eenigo huizen in de Korto Hansen- straat zijn verhoogd van 3.97 Vi tot 5.50. Dil is geeest vlak voor de ophef fing der huurwetten, doch geschiedde on der bedreiging dat, zoo men zich tot de huurcommissio zou wenden, de huur di rect na do oplicfffing1 van deze instelling zón werden opgezó-rd Vnnrlooptg zal Ik het "hTerbii I. n. Do heeren zullen nu tooh er wel van over tuigd zijn, dat de huren worden verhoogd. Of ik de 60 voor de twee instellingen heb verdiend, weet ik niet, doch daarom was het mij ook niet te doen, ofschoon ik den beiden instellingen de bijdrage van de heeren van harte gun Ten slotte nog het verhuren aan groo- tc gezinnen en sleutelgcld. Ten zeerste verheugt het mij, dat de Katholieke huis eigenaren geen gTOOten gezinnen weren. Ik hoop ter gelegenertijd daaraan te mo gen herinneren. Doch beleefd merk ik op dat de heeren in hun eerste noch in hun tweede stuk yertekl hebben, dat ze Katho liek zijn en ik schreef in mijn antwoord aan „eenige huiseigenaren", ook niet te gen Katholieke huiseigenaren, die als Katholiek handelen, in tegendeel ik prees er een, die zich werkelijk als zoodanig ge droeg. Dat het echter wel voorkomt, dat iemand een huis geweigerd wordt om wille van een groot gezin, dat ondervond D. J. Dobbelaar, wien een huis geweigerd werd, omdat hij 8 kinderen had, aan hen, die er belang in stellen, zal ik gaarne de naam van den huiseigenaar noemen. Over sleutelgeld is door „eenige huis eigenaren" niet gesproken. Dat kwam, komt en zal ook niet meer voorkomen. Al les wat daaromtrent wordt verteld is, of niet waar of erg overdreven, is 't niet? Ik wil dan slechts zeggen, dat een zekere huiseigenaar, wonende op de Heeren gracht, mij persoonlijk op een vrij onduh- belzinnigo wijze hierom heeft gevraagd. Dat was vroeger. En op een der laatste zittingen van het Kantongerecht heeft men het ook nog kunnen hooren, dat een zekere v. d. Heuvel ('t is in het openbaar gezegd, dus ik kan het gerust na vertel len) verklaarde, dat een huiseigenaar van hem een vrij groot bedrag aan sleutel- geld: had genomen. Wellicht kunnen de heeren zelf deze gevallen nog wol met eenigo aanvullen Voorloopig zal ik het hierbij laten en dank U, M. de R., voor de mij verleende plaatsruimte en toeken. Hoogachtend, W. v. KESTEREN, Secr. R.-K. Volksbond. OE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevonden voorwerpen. Een zwarte portemonnaie met inhoud, een jong bont varken, een damestaschje, een da mes-por tera on naio met inhoud, een dames-halsket ting, rond blokhout, een dames-hand- tas ch je, portemonnaie met inhoud, 20 spa ar zegels, bruinlederen taschjo met in houd, belastingplaatje 1927 in étui. Inlich tingen te bekomen politiebureau. BOSKOOP. Bloemenhandel. De bloemenhandel was in do afgeloopon week goed; ook wa ren de prijzen weer beter als de week voor dien. Do kasrozen werden als volgt be taald: Ophelia f 0.651.32 Golden Ophelia f 0.370.99, Marcel Rouger f 0.801.6-1, Had- ley f 0.892.42, GL Pornet f 1.1.90, Colum bia f0.781.60, Butterfly f0.801.46, Mac Keiler f 1.291.96, Wilhelm Kordes f 0.59 1.31, Bou ho f 0.570.69, Rosalatndia f 0.56 0.70, alles le kwaliteit per bos van 10 stuks. Diversen: Chrysanthemum gr. bl. 1025 ct. per stuk, idem tros 1155 ot. por bos, idem tros vertakt 1218 ct. per tak, eiken blad 1230 ct. per boe, Physalis 32 ct. per bos. Geboron: Jan Adrianus, z. van J. A. v. d. Spek en J. Prissel. Hendrik, z. van J. Voskuilen en M. v. Daaleru Gofcrouvd1: N. Wilschut 21 j. en J. J. v. Beek 2' j. K. Slootjes 27 j. en O. A. de Vogel 23 j. H. Grooneveld 19 j. en Oppclaar 17 j. JJ. Noordermeer 21 j. en 0. A. Verkade 21 j. Overleden: J. Nodorhof, wede. van N. Straver 93 j. P. Noderhof 88 j. G. Bamp 81 j. M. van Kleef 77 j. KOUDEKERK. Gevestigd: N. van Veen van 's-Gra- venhago. N. Moerman en gezin van Vlaardingen, O. do Rooij van Alphen a. d. Rijn. VortrokrkenA. Wille naar Tor Aar. P. W. van Burik naar de Waal (Texel). E. J. van Varik naar Alpheai a. d. Rijn. G, de Jong naar West-Terschelling. UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. DE 6CHEEVE TOREN EN ZIJN GESCHIEDENIS. Het eenige overblijfsel van het jachtslot der heeren van Nieuwkoop. „Boven Gent rijst, „Eenzaam en grijsd, ,,'t Oud Belfort. „Zinbeeld van 't verleden; „Somber en grootsch, „Steeds stom en doodsch, „Treurt d' oude held „Op 't Gent van lieden/' Deze beginregelen van Rodenbach's be roemd „Klokke Roeland" doen mij zoo vaak denken ook aan onzen toren. jffm- ":.1 f jè 't Oud Belfort was in Gent, de Vlaam- scho en aloude 9tad in België, de wacht toren met stormklok, op welken klok te lezen staat „mijn naam is Roeland; als ik kleppe is er brand, als ik luide, storm in Ylaanderland" en tot welks bounv de ge meenten in Vlaanderen gedurende de Mid deleeuwen het zeer bizonder recht hadden. Ook Nieuwkoops gemeentelijke dorps toren rijst daar boven do daken van huizen en kerken uit; eenzaam, want hij staat ge heel op zich zelf, grijsd, want dateert reeds van precies 300 jaren her, inderdaad als een zinbeeld van 't verleden, uit den glo- riouzen tijd toen Nieuwkoop, Noorden en Achttienhoven nog een eigen staatje, een eigen rechtsgebied vormdo in het groote en beroemde Holland. En dan mogen wij ook de vier laatste dichtregelen op onzen toren toepassen en van hem zeggen, dat hij daar .staat somber, troosteloos en verdrie tig, maar toch trots en groots zich verhef fend en zich beroemend op den mooien en aangrijpende geschiedenis, om het schitte rend tijdperk, waarover hij als een oud en overgebleven held nog dagelijks treurt. Hij wordt heden opnieuw gefundeerd en tevens recht gezet, dank zij het Rijkstoe- zicht op de oudo monumenten, welke nog in ons vaderland voorkomen, dank ook ons gemeentebestuur, dat daartoe, als ik mij niet vergis, met algemeeno stemmen, zijn medewerking verleende. En als men dan ook hier en daar een stem hoort, die het jammer vindt van het gold, dat er voor noodig is en dio maar liever gezien zou bobben, dat hij ineengestort of afgebroken was, da-n is men zich afgezien van der gelijk inzicht over het algemeen toch wel niet bewust, wat die toren kon hij spreken uit voorvaderlijke tijden zou kunnen vertellen en wat in hem uit het grijs verleden aan herinnering nog voort leeft. Een en ander lijkt mij op dit moment wel bizonder geschikt en interessant, om, aan de hand van oude beschrijvingen, hier mee te deelen, los van veel merkwaardig heden, die daarmee samenhangen. Zooals bekend vormde het gebied van do tegenwoordige gemeente Nieuwkoop, met den onder de gemeente Bodegraven gelegen Hoogen of Meijopolder, van ouds, hi ieder geval sinds 139G, een hoogo heer lijkheid. Deze hooge heerlijkheid besloeg het eigenlijke ambacht Nieuwkoop, dé zuide lijke helft van het ambacht Noorden en het ambacht (tevens den polder) Achttien hoven. Heerlijkheden als deze werden verkre gen door erving of door aankoop en zoo lozen wij. dat in 1617 door aankoop eige naar van onzo Heerlijkheid word Johan do Bruyn van Buytenwech, die gewoonlijk, al thans op gevorderden leeftijd levens het adellijk pracdicaat van Joncker Voerde. Zijn vader was een vermogend man, "bezat bierbrouwerijen en eenigo andere indus- tricele ondernemingen, zooals lijm- en zeepziederijen. In zijn jongen tijd reisde hij veel en vertoefde veel in Don Haag, al waar hij zich bij zijn huwelijk ook vestig de in oen nieuw en schoon gebouw aan de westzijde van het Plein, in dien tijd nog aan de buitenzijde van de stad gelegen. Zijn vrouw heetto Cornelia van Duvclandt van Rhoou, door welke huwelijk hij zoo lezen wij nieuwen luister aan zijn naam bijzette, daar zij behoorde tot een even aanzienlijke als vorhiogendo familie. Niet om een winstgevende geldbelegging was het de nieuwe eigenaar mot dezen aan koop allereerst te doen, doch meer om zijn uiterlijk aanzien te verheffen, wat het bezit van een vrije- en hooge heerlijkheid in die dagen ontegenzeggelijk in bizondc- ro mate gaf. Opgemerkt, zij, dat de am bachtsheerlijkheid van 'Achttienhoven wel in naam overging, doch niet in werkelijk heid. Later hoop ik hier nog eens over uit te weiden. Tien jaren later besloot Jhr. J. de Bruyn van Buitenwech zich in zijn vrije heerlijk heid tevens een verblijf te scheppen en bouwde er in 1627 een kasteel om er des zomers en in den jachttijd te vertoeven en waarvan de toren nog een overblijfsel is. Ala terrein koos hij uit het aanwezige schiereilandje in don kom van ons dorp. Een afbeelding van hot gebouw is tot he den nergens gevonden. Bij de ontgraving der laatste weken zijn fundeeringen gevon den, welke er op wijzen, dat de voorge vel van het gebouw, althans van den to ren. aan den kant was van hot dorp Noor den. Aan deze zijde werd plantsoen aange legd. Van alle in den dorpskom aldaar aan wezige huizen waren toen zeer waar schijnlijk geen enkele aanwezig, dan het huis, bewoond door den heer Stam, wat in dien tijd en ook later pastorie was, het huis eerder bewoond door den heer Onder water, waar zeer waarschijnlijk een dokter woonde, het gemeentehuis, dat de kasteel heer voor het uitoefenen van zijn functie een jaar later, in 1628 heeft gebouwd en de onderwijzers woning in dien tijd tevens schoolgebouw. Bij eveiïtueelo vernieuwing van do dorpsstraat zou lxet van belang zijn eens na te gaan, waar nog fundeering aanwezig is, waaruit dan een platte grond van den bouw opgemaakt kan worden en waarbij ongetwijfeld vele wetenswaardigheden aan het licht zouden komen. De kasteelheer overleed op 23 Juni 1657, zijn vrouw in hetzelfde jaar, zonder kinde ren na te laten. Beiden zijn begraven in het koor van de Herv. kerk te Nieuw koop, onder een groote zerk, waarop hun wapens staan uitgehouwen, en nog aanwe zig op het na slooping van dit deel der kerk. tot kerkhof bestemde terrein. Philip- pina Maria van "Wassenaar erfde als klein dochter van een broer de heerlijkheid, huwde in 1662 biet Philips Jacob, baron van Spangen en .verleed nauwelijks 40 ja ren oud. Nog in heb begin van den lSden eeuw werd heb kasteel door de opvolgende eige naars, hetzij héb geheele, hetzij bij ge deelten van het jaar bewoond, doch daarna niet meer en kwam heb gebouw van liever lede in verval, waardoor heb kort voor het jaar 800 zoo bouwvallig was geworden, dat het gedeeltelijk gesloopt werd. Toen schijnt het door Vrouwe von Geyr aange boden te zijn aan de gemeente, die in de overgebleven ruimte, woongelegenheid aan den veldwachter en ook anderen verstrek te. Toen ook dat gedeelte steeds meer ver viel, werd het in 1855 geheel gesloopt; de toren, die er midden in had gestaan, bleef alleen en kreeg als naaste buur een nieuwe school, terwijl do oude school, die dag tee kend e van 1742, onderwijzers woning werd. Dat hetkasteel een schitterend bouw werk is geweest bewijst ook reeds de nog aanwezige toren. Zoodra men langs den houten trap er binnen gaat ontwaart men een ruimte, ter hoogte van 3.C0 M. met rijk- geschilderde binten., roodbruine ornamen ten op donkerblauw fond; do vloer is be legd met witte, roodgeaderde, marmeren tegels, groote 16 X 16 c.M. De beide volgende verdiepingen, ieder hoog 3.50 M. hebben aan de Noordoostzijde twee later aangebrachte spitsboogvormig afgedekte vensters; aan do Zuid westzijde vertoonen zij sporen van dichtgemetselde openingen, waardoor men zich vroeger uit den toren binnen het kasteel kon bege ven.- Do vloeren dezer verdiepingen rusten iedor op vijf binten met sleutelstukken. De beide hooger gelegen verdiepingen zijn ieder 2.95 M. hoog. De toren is in kleinen baksteen opgetrok ken en aan de Noordoostzijde zijn twee steenen ingemetseld, waarop het wapen voorkomt van den bouwheer en het jaartal van den bouw. Do talrijke spijkers, bij een vroegere restauratie aangetroffen, wekken het vermoeden dat de toren in den ouden tijd met klimop was begroeid. Op het steenen gedeelte dat ongeveer 20 M. hoog is (de geheele hoogte is onge veer 36 M.), is een omgang met een hou ten balustrade omgeven. Vanaf dit punt heeft men een schitterend vergezicht op de omgeving. Een der voorwaarden waarop het Rijk subsidie verleende, is, dat de to ren voor een ieder zij het tegen een klei ne vergoeding steeds toegankelijk moet zijn, en waarom eenieder zij aangeraden na afloop van do restauratie eens een kijkje to gaan nemen. Bovenin, in hot open gedeelte bevinden zich twee klokken, waarvan de kleinste dateert van 1820 ongeveer. De grootste met fraai beeldwerk is helaas gebarsten en kan dus niet gebruikt worden. Het beeldwerk vertoont on., ridders te paard, een kasteel en het wapen van Gerard Oude water, baljuw en schout van do Heerlijkheid in 1707 ongeveer. De begrootingssom voor do restaura tie ad f 12.200 moet voldoende zijn voor het versterken van de fuhdeering, het recht zetten met al heb bijkomstige, alsmede voor eenige noodzakelijke voc/rzieningen in den binnenbouw, doch niet voor do eindrestauratie van het overig bouwwerk. Mochten Rijk en Provincie, zij het na ver loop van een paar jaren, bereid gevonden worden weder 75 procent van deze kosten voor hun rekening te nemen, dan hopen wij, dat ook bij de gemeentelijke overheid do noodige medewerking weder gevonden wordt, wat toch nimmer een hoog bedrag kan zijn. Onze dorpen hebben een mooie geschie denis en interessant verleden, do toren zal tot in lengte van dagen hiervan het spre kend beeld en hot fier aandenken zijn. Criticus. Mon is heden begonnen de to ren recht te zetten. Do stutten aijn weggenomen en de toren staat nog schoever in de hou ding dan hij sinds jaar en dag gewoon was. Wij hopen morgen een uitvoerige beschrijving te kunnen geven vande werkzaam heden bij het recht-zetten. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. De verblindende verlichting. Eon automobilist zonder verantwoorde lijkheidsgevo el. De landbouwer J. J. uit Heusdenhout onder Ginneken liep met zijn knecht op den Tilburgschen weg, nabij den Drie sprong, toen daar een auto en een motor elknder moesten passeeren. Door het felle licht verblind geraakte de motorrijder van den weg en reed tegen den knecht aan, dio een eind werd medegesleürd. J., zijn knecht en de motorrijder, een Bos schenaar, sloegen tegen den grond. De laatste bleek vrij ernstig gekwetst te zijn. Dr. Sluyler verbond hem in een nabij- staand huis en bracht hem vervolgens in zijn auto naar het St.-Ignatiuszieken- huis te Breda. De knecht van J. werd, na verbonden te zijn, huiswaarts gebracht. J. kwam er met den schrik af. De auto was doorgereden; het nummer is niet bekend. Door de tram overreden en gedood. Gisteravond te circa 6 uur werd te Voghel op den ijzeren brug de 64-arigo A. Hur- kens door een goederentrein gegrepen en geheel vermorzeld, zoodat de dood onmid dellijk intrad. Het ongeval si vermoedelijk het gevolg van het feit, dat de man, die eenigszrins doof is, do tram niet heeft hooren aanko men, terwijl hij op het noodlottige oogen- bl;k juist van zins was, de trambaan over te steken. De machinist voelde, door een schok, dat er iets gebeurd moest zijn; het bleek, dat het slachtoffer afgrijselijk was verminkt; het hoofd was van de romp ge scheiden. Den bestuurder treft geen schuld. Rangeerder door den trein gegrepen. Gisterenmiddag om half drie is op het emplacement der HolJandsche Spoor te 's-Gravenhage, een ongeluk gebeurd, waarbij een rangeerder ernstig gewond is geworden. De 30-jarige J. A. L., wonende in de Jacob Catsstraat aldaar, was, werkzaam bij het rangeeren van treinen. Op een ge geven oogenblik kon hij niet spoedig ge noeg weg komen en werd door een nade rende trein gegrepen. De man kwam met zijn voet onder den trein, tengevolge waarvan hij ernstig gewond werd. De Ge neeskundige Dienst bracht.hem naar het ziekenhuis. Auto in het Noordzeekanaal gereden. Zaterdagavond is een auto op weg van IJmuiden naar Zaandam van de Vclsen- sche pont in het Noordzeekanaal gereden. Do bestuurder had n.l. den steiger bij de losplaats voor den weg aangezien. De drie inzittenden konden zich redden, ter- wij! de auto later op den kant werd ge bracht. Doedelijk mijnongeval. Op de Staatsmijn „Emma" knapte een kabel, tengevolge waarvan een wagentje de helling afreed. De 28-jarige hulp houwer Damen uit Schinveld, gehuwd en vader van een kind, werd meegesleurd en overleed vrij spoedig. Gasversiikking te 's-Gravenhage. Gislerenochtend is ide 20-jarige mej. P. v d. H., wonende aan de Obrechtstraat te 's-Gravenhage, ten gevolge van gasverstik- king, dood op haar bed gevonden. Door onvoorzichtigheid was de gas kraan in haar slaapvertrek niet gesloten. Twee doktoren hebhen met een zuurstof apparaat geruimen tijd tevergeefs getracht de levensgeesten weer op te wekken. Vischvergiftiging te 's-Gravenhage. Iemand uit de Frederikstraat te 's-Gra venhage heeft aangifte gedaan, dat zich in het gezin van de familie v. T. aldaar vermoedelijk gevallen van vergiftiging hebben voorgedaan. In verband hiermede heeft do G. G. D. aan de politie medege deeld, dat de 53-jarigo J. B, van Tol, zijn 50-jarige vrouw en zijn 21- en 26-jarige zoons bedorven makreel hebben gegeten, waardoor zij allen een lichten graad van vischvergiftiging hadden gekregen. De fa milie" wordt in observatie gehouden. Over brenging naar een ziekenhuis was niet noodzakelijk. Ook te Rotterdam vergiftigings verschijnselen. Zaterdagavond heeft oen koopman met visch gestaan op het Staringplein te Rot terdam. Enkele bewoners van dit plein hebben bij hem makreel gekocht en bij hen en bij hun huisgenooten hebben zich toen 's nachts verschijnselen van vergiftiging voorgedaan. In het gezin van J. v. R. zijn de man, de vrouw en de beide kinderen ziele geworden, in dat van G. K. zijn de vrouw en 6 kinderen ziek geworden en in het gezin van M. J. P. werden de vrouw en do 14-jarige dochter ziek. Allen hebben zich onder de behandeling gesteld van particuliere genecsheeren, die terstond do politie hebben gewaarschuwd Deze heeft een onderzoek ingesteld, waaruit o.a. bleek, dat de verschijnselen van ver giftiging zich uitsluitend hebben voorge daan hij die personen, die makreel hadden gegeten. In het gezin van den heer G. K. hij voorbeeld, hadden de man en een zoon niet van do visch gegeten en zij waren dan ook gezond gebleven. De politie heeft de restanten visch in beslag genomen en ter beschikking van den gemeentelijken keuringsdienst van waren gestold. Deze zal een onderzoek instellen. De patiënten maakten het gisteravond allen goed. Motorschip gezonken. In het Hellegat bij Willemstad is Zon dagnacht een motorschip uit Made gela den met suikerbieten voor Zevenbergen, gezonken. Do schipper de Bok en zijn knecht zijn in de sloop gegaan en na drie uur rondzwalken geland. 6^/ Vraagt Uwen bakker Inbraak in een R. K. kerk te 's-Gravenhage. Gisternacht hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot de R. K. kerk aan de Parkstraat te 's-Gravenhage. Zij zijn ge klommen over het hek. dat de brandgang naast de kerk afsluit en kwamen door verbreking van een ruit in 't portaal van den ingang Willemstraat. Hier hebben zij met een beitel een stuk uit de kerkdeur gestoken om zoodoende den grendel te kunnen verschuiven. Voor zoover kan worden nagegaan, is slechts uit één offerblok een klein bedrag gestoten, dat zeker niet in verhouding staat lot de genomen moeite. Een indringer. Zaterdagochtend, omstreeks half twaalf vervoegde zich ten huize van den heer H. aan de Rozenstraat te 's-Gravenhage, een man van ongeveer 26 jaar, die aan het dienstmeisje zeide, dat hij een pakje aan den heer des huizes had af te geven Het dienstmeisje zeide, dat mijnheer niet thuis was. Toen de man dit hoorde, deed hij eenige stappen naar voren, greep tiet meisje bij de keel en trachtte haar op den grond te werpen. Het meisje verzette zich en begon luidkeels te gillen. De man vond het toen maar geraden er van door te gaan. Men heeft hem tot op heden niet kunnen opsporen. Het pakje bleek een steen te bevatten. Een vechtparL. Eenige weken geleden heeft voor de Haarl. rechtbank terechtgestaan het raads lid Evking van Beverwijk wegens het ver spreiden in de verkiezingsdagen van pam fletten met beleedigenden inhoud. Door dit pamflet achtte een lid van een poli tieke partij zich beleedigd. In deze zaak was onder meer als getuige opgetreden een aannemer uit Beverwijk. Naar aanlei ding daarvan begaf het raadslid zich Za terdagavond naar het bouwwerk, waar de aannemer een schop kreeg en met een lat bedreigd werd. De aannemer gaf den heer Eyking een schop tegen den buik. Eyking ging toen naar huis, haalde een hamer en toen hij op den Alkmaarschenwcg den aannemer in diens auto ontmoette, wierp hij den hamer door de ruit van de auto naar den aannemer, maar raakte geluk kig dezen niet. Zoowel het raadslid als de aannemer hebben aangifte bij de politie gedaan. Het raadslid heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Laffe overval. Zondagavond omstreeks elf uur verwij derde de caféhouder W. te Hoensbroek twee gasten, die in beschonken toestand verkeerden, uit zijn localitcit. De twee man nen, M. en W., mijnwerkers, te Hocus- broek woonachtig, waren hierover gebelgd en namen een dreigende houding aan Do caféhouder ging achter de deur van zijn café staan, waarop een der twee buitenge* zette mannen plotseling een mes trok en hiermee door de ruit naar den caféhouder sloeg. Deze sprong bijtijds achteruit. Een oogenblik, later verliet de 24-jarige M. Eggen, eveneens uit Hoensbroek, het café De twee mannen vielen dezen aan cn brachten hem een levensgevaarlijken steek in den rug toe, waarhij een der longen en nieren geraakt werd. De jongeman is naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. M. en "NV. zijn gearresteerd Een Fransche oplichister gearresteerd. Ongeeer een half jaar geleden woonde op den Singel te Amsterdam een Fran- caise. Zij maakte er haar werk van bij groote magazijnen bestellingen te doen en bepaalde zich daarbij niet_ tot kleinighe den. In hoofdzaak kocht zij naaimachines en stofzuigers en bijna altijd twee stuks tegelijk. Zij liet de bestellingen bij haar thuis bezorgen, maar aan betalen dacht zij niet. De meeste firma's leverden grif, slechts een enkele nam het zekere voor het onze kere en verkocht niet op crediet aan ce» onbekende. Een firma misschien heb-i ben andere het ook gedaan, maar dat is niet bekend won informaties in hij een particulier bureau. De informaties luid den gunstig. Achteraf is echter gebleken, dat het bureau het gunstige rapport uit sluitend hierop had gebaseerd, dat de da*' me een maand kamerhuur vooruit had be taald. De Fran?aise wist zich uiterst corred voor te doen en maakte een gunstigen in druk. Zij was in gezelschap van een heer, (lie als tolk fungeerde. Toen zij te Amsterdam haar practijken een tijdje had voortgezet, kwam een der leveranciers tot de ontdekking, dat hij wel eens kon zijn bedrogen. Hij deed aan gifte bij de politie van het bureau Singel, de een onderzoek instelde. De Frangaisfl had echter haar kamer verlaten en had geen adres achtergelaten. Zij was dus niet te vinden. De politie bleef echter waak zaam en dezer dagen is zij er in geslaagd de dame in Den Haag te arresteeren. Ook do tolk is aangehouden. Do te Amsterdam gekochte naaimacni* nes en stofzuigers heeft zij in de Residen tie beleend bij banken van leening. Daaï zijn thans de meeste artikelen gevonden, j „Hbld- j

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4