19e Jaargang DINSDAG 8 NOVEMBER 1927 No. 3714 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN FEUILLETON. 3)e fozicbelie Soii/ta/nt jABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling r Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, tneo per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd odagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regew Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentién, van ten hoogste 80 woorden, waari® betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop (0.50. HOMMER BESTAAT OIT TWEE BLADER. Nederland.., Protestantsch 1 Dezer dagen gaf een liberaal blad den lolieken de vaderlijke vermaning, om hun optreden in het openbare leven er h aan te denken, dat Nederland een olestantsch land is. federland een Protestantsch land! Is een bewering, die haar lang en leven alléén te danken heeft aan de itale beslistheid, waarmede zij gezegd bij herhaalde herhaling herhaald is rordenen die eiken schijn zelfs van htskundigen of geschiedkundigen grond werkelijkheid teneenenmale mist. [federland een Protestantsch land! Hoewel de Katholieke Kerk, de moeder waarheid en schoonheid, inderdaad is ;ooals Alphons Laudy het op den der- Nederlandschen Katholiekendag uit- ikte de moeder van die reusachtige allerteederste cultuur, welke in ons land in gansch Europa zoo prachtige teeke van haar doortocht heeft achtergela- hoewel door heel ons vaderland naar katholicisme heenwijzen volkszeden en moonten, gelijk de bestaande monumen- overal verspreid, er aan herinneren, het katholiek geloof werkelijk het alge- en geloof onze voorvaderen was iraan herinneren ons bijv. de engelen stralende Hostie, welke de koorzuilen de Leidsche Sint Pieter versieren wel dat alles onaanvechtbaar is, denken er geen oogenblik aan, om Nederland Katholiek land te noemen! Haar wij laten ons ook niet opdringen •werkelijkheid, dat Nederland een otestantsch land is. Nederland een Protestantsch land! Dus: katholieken zouden niet tot het eigen- e Nederlandsche volk gerekend behoo- te wonden. De groote Broere kwam en zulk 'n onrechtmatige en onrecht- ardige beschouwing allerkrachtigst op 1853 in zijn „Een bezadigd woord aan a welgezinde protestantsche landgenoo- waarin hij o.m. schreef: ,De katholieken maken twee vijfden der rolking uit. Ziedaar het afdoende feit, artegen geen theorieën iets vermogen, zou onnoozel zijn en niet te pas komen kracht en invloed, die hier Protestan- am en Katholieken op de maatschappij oefenen, nauwkeurig te vergelijken. De tholieken zouden voor die vergelij- ig geenszins te vreezen hebben; maar is de vraag niet. De katholieken ma- een persoonlijkheid uit, die vrijheid .:iert. Daar alleen komt het hier op aan' elders zegt mgr. Broere, dat het be an der katholieken in ons land geen lemd, geen opgedrongen en geweldig ar een natuurlijk, door en door histo- ■oh, oorspronkelijk Nederlandsoh feit is". Wij. Katholieken, erkennen in ons land ijheiil voor iedere overtuiging, maar chen ook de vrijheid, de volkomen gelijk- achtigdheid, op voor ons zelf! Wij besluiten met wat pater dr. Gassia- Hentzen opmerkt in een rede. eveneens ijjuden op den derden Nederlandschen ilholiukendag: Juridisch en historisch een zeer belang- deel van het Nederlandsche volk, staat ns katholiek Nederland midden in ons fcsleven ook als vol berechtigd en vol- ardig deel onzer natie. En er is geen derlander meer die niet zal moeten in tomen, dat, als op dit oogenblik het lolicisme als Nederlandsche cultuur tor ten onder ging, een onherstelbare iade ou worden toegebracht aan het derlandsclie volks- en cultuurleven." BUITENLAND Volkenbond De in- en uitvoerverboden. Heden onderteekening en sluiting der conferentie, to conferentie-Colijn voor de afschaf- I der in- en uitvoerverboden is gisteren- lid na een lange zitting, die tot 9 uur ■rode, gereed gekomen met de derde en fcte lezing der conventie, to Fransche gedelegeerde Serruys ver fde, dat Frankrijk afziet vqn het uit- frerboa van kolen, cokes e» turf. Frankrijk handhaaft dus alleen het uit voerverbod op oud-ijzer. De delegatie ider Ver. Staten richtte nog een onverhoedschen aanval op enkele arti kelen der Act Final, die juist voor Neder land van veel belang zijn nl. het eene, waarin den Raad wordt aanbevolen zoo spoedig mogelijk de kwestie der gezamen lijke actie tegen ziekten van planten en dieren aan een of meer conferenties van deskundigen voor te leggen en een ander, waarin het onderling verband tusschen de op te heffen in- en uitvoerverboden eener- zijds en de in- en uitvoerrechten anderzijds tot uitdrukking komt. De heer Wibaut deed daarbij een beroep op de delegatie 'der Ver. Staten, om het weinige wat de Act Final omtrent dit laat ste punt bevat, in stand te laten. De con ferentie deelde Wibauts zienswijze, stemde tegen het voorstel der Ver. Staten en hand haafde de beide artikelen. Aan het slot der zitting vroeg Colijn de delegaties een voor een of zij bereid waren dc conventie morgen te teekenen. Hierbij bleek, dat vijftien delegaties he den haar handteekening onder de conven tie zullen plaatsen, terwijl er nog vier in structies wachtende zijn. De vijftien staten, die zullen teekenen, zijn: Duitschland, Tsjecho-Slowakije. Frankrijk, Oostenrijk, België, Hongarije. Italië, Luxemburg, Engeland, Egypte. Bul garije. Denemarken, Finland, Siam en Zwitserland. De overige staten zullen ver moedelijk eerst heslissen wanneer zij den tekst der conventie hebben bestudeerd. Al leen Ierland vcrklaardo op grond van zijn geringe economische ontwikkeling niet te kuïmen toetreden. Heden zal de teekening der conventie en de sluitingsTede van Colijn plaats hebben. De houding der Neder landsche delegatie. De Nederlandsche delegatie verklaarde gisterenavond nog geen instructies te heb ben ontvangen om de conventie te teeke nen. Zij verwacht heden nog dienaangaan- do bericht. De vraag of Nederland teekent, is van belang in verband met het in te voeren uitvoerverbod op beenderen. Waar de uitzonderingsbepalingen der conventie thans zoo zijn gesteld, dat alle op 8 Nov. 1927 bestaande in- en uitvoer verboden eventueel voor erkenning door een tweede bijeenkomst der oonferentie in aanmerking kunnen komen, heeft Neder land ide keus óf de conventie te teekenen óf het uitvoerverbod van beenderen in te voeren en dan van toetreding tot de con ventie af te zien. Dit laatste zou ons pres tige in den Volkenhond niet ten goede komen. Roemenië. Bratianu's dictatuur. De Koningin-Moeder een gevangene? De Daily Mail vernoemt uit Sofia, dat de gebroeders Bratianu hun macht sterk laten voelen; zij oefenen scherp toezicht uit op de koninklijke familie. Zoo zouden zij niet toestaan, dat koningin Mario (moeder van den gewezen kroonprins) en prinses Helena (zijn vrouw) Roemenië verlaten, want zij vreezen, dat dezen samen zullen gaan met den kroonprins, die in Parijs woont. Ook verneemt men, dat de kroon prins zijn voornemen, zich van de prinses te laten scheiden, heeft opgegeven. Intusschen komt nit Boekarest een offi cieel© tegenspraak, dat koningin Maria door het leger voortdurend in do stad zou worden gevangen gehouden. De Sunday Times heeft een bijzonder verslaggever naar Roemenië gezonden Deze beweert, dat de toestand, die bet ge volg was van de inhechtenisneming van Manoilescu, den gezant der hervormings partij naar prins Carol, door Bratianu over dreven was voorgesteld om op die wijze zijn gewcldregime te handhaven. Roemenië is kalm gebleven. Slechts vier personen werden gearresteerd en er was geen sprake van wanorde of demonstra ties. Wel zal de strijd tegen Bratinau meent deze correspondent, worden voort gezet, maaT openlijk, niet meer in het ge heim. Hij meent, dat op den duur de ver dergaande demoralisatie in de openbare diensten ten slotte Bratianu zal dwingen heen te gaan. Toch is hij thans nog de dictator. Komen er „vrije" verkiezingen, dan zal de hervormingspartij prins Carol laten vallen; weigert Bratianu die, dan is 't mogelijk dat de prins, nolens volens, weer de macht in Roemenië krijgt. Polen. Een grensincident. Do bladen melden uit Warschau, dat aan de Poolsch-Russische grens een Rus sische bende, bestaande uit twintig man, drie boerderijen heeft overvallen. De bende vermoordde negen bewoners en ver wondde zeventien anderen met revolver schoten en messteken. De Poolsche grenswacht moest ingrij pen en eerst na een hevig vuurgevecht week de bende op Russisch grondgebied terug. Rusland De feesten in Moskou. Het tweede lustrum der revolutie. Te Moskou is, aldus meldt de corres pondent van de Montagspost aldaar, de tiende verjaa-rdag van de--sovjet-unie op 7 Novemer met veel pracht en praal ge vierd. Drie dagenlang waren alle arbei ders en bedienden op de .baan. Zij vulden de enorme pleinen der stad. Hondorden gedelegeerden van de provinciën waarbij veel boeren in hun kleurige kloederdrach ten vertegenwoordigers van do Aziati sche doelen der tot de sovjet-unie behoo- rende gewesten waren voor deze gelegen heid eveneens naar de hoofdstad geko men. Overal wapperden roode vlaggen en transparanten. De openbare gebouwen waren 's avonds schitterend verlicht. In hun proclamaties en manifesten ver kondigen de sovjet-regeerders de over winning van het Russiscjïo proletariaat op de kapitalistische uitbuiters. Tevens wordt nadruk gelegd op' het internatio naal karakter der feestelijkheden. Op de samenwerking tusschen arbei ders en boeren wordt de nadruk gelegd. In het feestmanifest vaji de Komin tern, alsmede in een oproep van Stalin, worden de sociaal-democraten de Steunpi laren van het kapitalisme genoemd. De arbeiders van alle landen worden aange spoord. zich van de dwaalleer der sociaal democratische leiders af to wenden en er aan te denken, dat met het kapitalisme ook de sociaal-democratie sterven moet. Op het officiee'e feestprogramma stond o.a. een plechtige zitting der Sovjet van Moskou in de opera. Deze zitting die Zon dag plaats vond, werd bijgewoond door talrijke autoriteiten, bimienlandscho en buitenlandsche gedelegeerden, het diplo matiek corps en de vertegenwoordigers der Russische en buitenlandsche pers. Gisteren, Maandag, lag hot verkeer zelfs geheel stil. Het personeel van post en tram had vrij af. Op het Roode plein werd een parade van het roodo leger en do roode vloot gehouden, wa iy een groote optocht door de straat tTok. Heden zullen dertig vliegtuigen aan de regeering worden aangeboden. Zij zijn aangeschaft, dank zij vrijwillige bijdra gen, en dienen te worden beschouwd als hot antwoord van Rusland op de Engel- sohe actie tot het vormen van een lucht eskader. 's Avonds vinden in alle sohouw- burgen en bioscopen kosteloozo voorstel lingen voor de arbeiders plaats. Palestina. f e klaagmuur. Een petitie tot wering van toeristen. Tot den Brihschen hoogen commissaris van Palestina is een petitie gericht, waar in wordt verzocht om toeristen de toe gang te verbieden tot den Klaagmuur te nlem gedurende de Joodsche bid stonden op den Sabbath. Aan deze muur, die voor den Tempel van Salomon ligt, zijn, zooals men weet, de geloovigen ge woon met zekere ceremonieel de tegen spoeden van het Joodsche volik te bewee- nen, hetgeen sterk de belangstelling van toeristen trekt. China. Anti-Sovjet demonstraties te Sjanhai. Gister hebben te Sjanghai ernstige anti-Sovjet betoogingen plaats gehad, waarbij zeven personen om het leven zijn gekomen, toen zevenhonderd Wit-Russen het Sovjet-consulaat bestormden, de vlag naar beneden haalden, steenen door de ruiten wierpen en den ingang forceerden. Twee honderd politieagenten trachtten de orde te herstellen. Hedenmorgen werd een bom in het con sulaat geworpen tijdens do ontvangst van buitenlandsche consuls. De bom ontplofte niet. Mexico. Generaal Gomez. Naar Reuter uit Mexico city bevestigt, is generaal Gomez, de vroegere candidaat voor het presidentschap, en een der voor- naamsto leiders van den joi.gsten opstand Vrijdag j.l. in den staat Veracruz gevan gen genomen en met vier anderen terecht gesteld. In een nader bericht uit Mexico maakt de generale staf bekend, dat generaal Go mez, de leider der opstandelingen, en zijn neef gevangen genomen, voor een krijgs raad gebracht en gefusileerd zijn. Hun lijken zijn te Mexico aangekomen en voor de begrafenis ter beschikking van de familieleden gesteld. Nog 3 andere leiders der opstandelingen zijn gevangen genomen en eveneens voor een krijgsraad gebracht. Er bevinden zich thans nog sleohts 2 leiders der opstandelingen volgens dit communiqué op vrije voeden. BINNENLAND. R. K. WERKLIEDENVERBOND. Eenige voorstellen. Do „Volkskrant" doet meedeeling van ©enige voorstellen dio in de vergadering van het R. K. Werkliedenverbond op 13 en 14 December te Utrecht aan de orde zul len komen. St. Raphael stelt voor, het verbondsbe- stuur op te dragen, een doelbowusto actie in te zetten ter verkrijging van oen be hoorlijke persionneering voor alle werkne mers. Het verbondsbestuur kan zich met dit voorstel voreenigen. De meest eeuvoudige we^ schijnt voors hands uitbreiding van de m de Invalidi teitswet geregelde oud'erdomsverzekering. Wellicht ware het wenschelijk een com missie te benoemen, welke omtrent de tech nische zijde ven bet vraagstuk adviseert. Het verboudabeetuor zal ter najaarsverga dering dan ook machtiging verzoeken, eventueel tot <je benoeming van oen derge lijke commissie over te gaan. De R. K. Bouwvakarbeidersbond stelt voor, dat het R. K. Werkliedenverbond, in overleg mat de R. K. Kamerfractie, er bij de regeering op aandringe, dat zoo spoe dig mogelijk, tot steun aan de groote ge zinnen, een Rijkskindertoeslagfonds in het leven worde geroepen. Het verbondsbostuur zal de vergadering adviseeren. dit voorstel aan te nemen. De R. K. Bouwvakarbeidersbond stelt verder voor, het verbondsbestuur op te dra gen, bij de regeering, desgewenscht in overleg met de R. K. Tweede Kamerfrac tie, aan te dringen op wettelijke regeling van do werkloosheidsverzekering. De tijd, welke verloopen is sedert do af kondiging van het Werkloosheidsbesluit 1017, is lang genoeg geweest voor het ver zamelen van gegevens, die het mogelijk maken eene wet samen te stellen, wclko rekening houdt met de practiache moeilijk heden, die zich op het terrein dor werkloos heidsverzekering voordoen. Het komt den voorstellenden bond derhalvo voor, dat de huidige (voorloopige) regeling niet langer behoeft te worden gehandhaafd. Ofschoon reeds herhaalde malen op wet telijke regeling van de werkloosheidsverze kering is aangedrongen, is het verbondsbe stuur bereid dit nogmaals te doen, onder beding, dat daarbij worde vastgehouden aan do eenmaal vastgestelde hoofdpunten: meer zelfstandigheid voor de kasbesturen (werkelijk zelfbestuur) en meebetaling in de lasten door de wei'kgovers. Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan G. van Poete ren, op zijn verzoek, met ingang van 8 November, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te 's-Graven- hage. De kwestie cener firmanaam. „Van K om p e n". Gisteren, heeft, naar het „IJ. D." meldt, do kantonrechter te Utrecht vonnis gewe zen in het geding tusschen: de N.V. Kon Ned. Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos K. N. E. B., de N.V. Zil- verfabriek Voorschoten v.h. J. M van Kempen en Zonen, Kon. Ned. Fabriek van Goud- en Zilverwerken, de Ned. Maatschappij tot exploitatie van Juweliers magazijnen Begeer, Van Kempen en V03 on de Ned.-Indische Maatschappij tot ox- ploitalie van Juweliersmagazijn on. Begeer, Van Kempen en Vos eenerzijds, contra de N. V. Ned. Fabriek van Gouden en Zil veren werken Gerritsen cn Van Kempen te Zeist. Zooals men zich herinneren zal ver zochten requestranten vcroordceling der Zeister firma tot wijziging van haar han delsnaam op zoodanige wijze, dat do naam „van Kempen" er niet in voorkomt. De kantonrechter heeft dit verzoek van do hand gewezen, waarbij hij o.m. over woog, dat tusschen beide handelsnamen zoodanig verschil bestaat, dat bij het pu bliek geen verw u riug is to duchten, en door het enkele feit dat in beide namen het woord „van Kempen" voorkomt hierin "geen verandering wordt gebracht, daar deze naam slechts een klein onder deel van don goheelen handelsnaam vormt, en er overigens geen punten van overeenstemming bestaan. Prof. Dr. J. de Louter. De Utrechtschc oud-hoogleeraar, prof. dr. J. de Louter, is door dr* universiteit to Keulen honoris causa benoemd tot doctor in de Rechten. KERKNIEUWS SEMINARIE VERWOEST. Noodkreet van Mgr. Aelen. De zeereerw. heer G. B. J. Vermin, miss. ap„ „Burghoeve". Wassenaar, verzoekt ons opname van het volgende telegram, dat hij van Mgr. J. Aelen, aartsbisschop van Ma dras ontving: HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De conferentie der In- en uitvoerverboden is gisteren met haar werkzaamheden klaar gekomen. De feestelijkheden te Moskou. Nadere bijzonderheden over de atver* stroomingsramp in Nieuw Engeland. (Bui- tenl. Berichten. 2e blad). BINNENLAND. Een drietal meeningen over het belas- tingvraagstuk. (2do blad). De scheeve toren te Nieuwkoop wordt rechtgezet. (Rijnstreek, 2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: De Missiewoek te Amsterdam; minister v. d. Vegte te IJmuiden; ccn brug over de Kennebecrivier nabij Bath. In het nummer van morgen beginnen w. met een nieuw feuilleton, een Bohcomscho vertelling bewerkt door P. G. Hoeks, schrij ver van „Het huis van den droom". Hot bevat de levensgeschiedenis van een ouderloos kind en zal onze abonné's zeer zeker boeien en „De arme Vorschoppelin- ge" zal als feuilleton niet over belangstel ling te klagen hebben; daarvan zijn we wel zeker. Verschrikkelijke storm heeft het groot seminarie van Nollore (voor Iólandscho priesters) onbewoonbaar gemaakt. Groo te schade aan kerk en huis. Studenten zonder onderdak. Publiceer driugend verzoek om hulp in Katholieke bladen. Verzameling van giften aan u opgedra gen. (w.g.) Aartsbisschop. De zeereerw. heer Vermin meende, dat een oproep van hem niet welsprekender kon zijn dan het sobere telegram dat den groo- ten nood zoo fel teekent. Hij vertrouwt, dat velen zullen geven en hunne gaven naar zijn bovengenoemd adres zullen zen den. Het getroffen Seminarie werd verleden jaar September uitsluitend door Nodor- land's Katholieken, voornamelijk het „St. Petrus-Liefdewerk", opgericht, zoodat het hier bovendien een eereplicht van diczelfdo katholieken mag liceten weder op te bou wen wat thans met één slag werd ver nield. Wij sporen onzen lezers mot aandrang aan een gift, groot of klein, t zenden, aan hot bovengenoemd adres van den zeereerw. heer Vermin ook aan ons bureau kan meii, desgewenscht, zijn gift deponeeren. SPORT VOETBAL. NEDERLANDSCUE VOETBALBOND. Quick Boys I— Alphia I O3. Na een meer spannendqn dan mooicn wedstrijd, is het Alphia gelukt, ccn ver diende overwinning te behalen. Na den aftrap gaat Alphia, gesteund door den sterken wind, direct tot den aan val over. De Q.-B.-verdcdiging krijgt <!ra handen v I werk. Cleruimen tijd blijft Al phia aanvallend. Er wordt echter te kort gespeeld, waardoor succes voorloopig uit blijft. Dan volgen eenige aanvallen van do Q.-Boys welke echter de Alphia-verdedi- ging geen moeite opleveren. Bij een snellen aanval van Alphia, redt de Q.-B.-keeper ten koste van een corner; deze wordt goed voor het doel geplaatst en met ccn fraaicn kopbal geeft dc Alphia-rechtsbinnen zijn club de leiding (0—1). Aangemoedigd door het succes, komt Alphia direct weer te rug, e i na mooi samenspel van het binncn- trio vergroot de middenvoor met een hard schot den voorsprong. Met een 2—O-voor sprong van Aphia gaat de rust in Na do rust is Q.-B. cenigcn tijd in dc meerder heid, doch do Alphia-vcrdediging is in uit stekenden vorm, en retourneert alles. Dra gaat het spel weer gelijk op cn neer. Beide doelen komen om beurten in gevaar, doch steeds wordt het gevaar «afgewend. Als Alphia dan een snellen aanval onderneemt, veroorzaakt een vooriiocdcspclcr een pe nalty, welke echter wordt naast geschoten. Q.-B. trekt dan weer ten aanval; rle mid- voor lost een hard schot, doch dc Alphia- keeper is op zijn post en redt ten koste van een corner, welke niets oplevert. Quick Boys verslapt daarna, waardoor dc Alphia rcchls-binnen nogmaals scoorde. Kort hierop treedt het einde aan met onveran derd en stand.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1