De werkeloosheid in den 19e Jaargang MAANDAG 7 NOVEMBER 1927 No. 5713 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling r Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, nco per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» gbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd dagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE' 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT; Gewone advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of. gevraagd, huur en ver» huur, koop en verkoop f0.50. Illl01 Dl ER BESTAAT UIT TWEE BLADE». Er is een breed verschil tusschen werk- werkeloos. Europa heeft last van rkloosheid; de arbeidsbeurzen worden ntroomd. Maar de Kerk kampt met de fceloosheid d.w.z. met den Jan-Salie- gt, het stilzitten en laten wij het sr sterk uitdrukken de lamlendigheid vele harer kinderen, niet allen! Maar het is een feit, dat Katholieken dagelijks een blaadje afp leuren van de Missiekalender en maan- !i|ks bij de warme kachel in hun Missie- Ischrift verhalen lezen van tobbende jonarissen zonder eenige wroeging te roeien, integendeelin de heilige over- üing zijn hun plicht tip-top te hebben bracht. ichrijver dezes heeft zich zitten scha- bij de warme kachel over zichzelf, toen iet pasverschenen boekje las „Le Mou- jnfc Missionaire Contemporain en Hol le", geschreven door rector Th. M. P. kkers, nationaal directeur van het St. trus-Liefdewerk, toen hij in dat boekje dat er van onze landgenooten 1650 bters. 830 broeders en 1800 zusters, te il 4280 missionarissen in de 'oraak-liggen- Wijngaard werkzaam zijn. 11 is het waar, dat Holland in d© rij der" lieren ook op dit gebied een goed figuur st wij tellen onder onze landgenooten missie-bisschoppen en 7 apostolische lecten en dat wij, ook wat geldelij- stcun betreft „bij" zijn (f 280.000 alleen ir het Genootschap tot Voortplanting Geloofs, of 8 ct. per communicant) b stemmen wij volkomen in met hetgeen tor Beckers aan het slot neerschrijft: „Ik wil Holland in 't geheel niet prij- tm voor hetgeen het doet; want per slot sn rekening wat wil het zeggen „Hol- ad"? Er zijn in Holland vele Katho lieken, aio zich min of meer inspannen le missie te steunen, dö,t is alles!" Er zijn sommigen, die geven naar ver- - veel of weinig en de anderen 'n te weinig en pronken met do resulta- van het Missiewerk als met andermans ;:en. De cijfermuziek, die rector Bekkers ver zijn boekje ten gehoore brengt-, is luidend en vol klank. Deze opgaande list* ken vormen een tegenwicht op de pet. niet-kerkelijke huwelijken te Am- ida-m. ffij zouden het geheele boekje wel over acn schrijven; het is interessant ge- Laten wij echter ons beperken dë «sb eclatante cijfers te noemen, lan de Missiearbeid werken vanuit Hol- d mede: 25 priester-orden, 7 congrega- van leekebroeders en 36 nonnen-con- ja-ties. Bovendien zijn er 18 priester- en »keb ro ed er s-congregaties die in het bui- land gevestigd, Hollanders onder hun ai tellen (zooals Mill Hill). Eet aantal Nederlandsche Missionaris- mannelijk en vrouwelijk bedraagt wat be teekent dat van de 2% mil s' Katholieken er op iedere 630 zielen 'missionaris is. hgeveer 10 pet. van alle missionarissen Hollandsche afkomst. Mangwekkend is ook de voetnoot van ior Bekkers, dat van de 70 Hollandsche diehuizen er zich 84 bevinden in het den Bosch, 9 in het kleine bisdom 'ta en 22 in dat van Boermond. jflandsche missionarissen werken in ■r dan 160 bisdommen verspreid over de «ele wereld: in China en Indië, in Afri- en Oceanië, in de missielanden van fopa- en in 'fc hartje van Amerika; zij «iden onder heidenen en Mahomedanen, «r Boeddhisten en leerlingen van Con- "is, onder de Protestanten endemoder- ^geloovigen en onder de schismatieken het Nabije Oosten en van Ooet- opa, *b feit, dat naar verhouding zoovele «aiidsche Missionarissen tot de bis- 'Ppelijke waardigheid worden verhe el leidende posities innemen met op de plaats kardinaal v. Rossum, prefect Propaganda, verklaart rector Bekkers Noor, dat de Hollanders nooit behoefte ;°®lt een niouw-Holland te scheppen. van politieke of „cultureele" ex- Qo is ons vreemd. 0 geldelijke bijdragen vanuit ons va- and stijgen jaar aan jaar. De particu- 8 niissieacties zijn bloeiend en evenzoo de Pauselijke werken: de Voortplan- ïdes Geloofs, de H. Kindsheid en het Petrus Liefdewerk voor de opleiding leemde Missionarissen. 1916 leidde het Genootschap tot ^planting des Geloofs een kwijnend maar sindsdien kan men zeggen, let overal is verspreid. Van de 1200 pa rochies zijn ,er zeker in 1100 afdeelingen opgericht. De ontvangsten zijn gestegen van £29.000 in 1916 tot f280.000 in 1926. Holland neemt met dit bedrag een vierde plaats in onder de volkeren (na de Ver- eenigde Staten, Frankrijk en Italië). De H. Kindsheid is opgericht in 900 paro chies en de ontvangsten stegen tot f 160.000 Het St. Petrus-Liefdewerk tot opleiding van inlandsche geestelijken de prachtige instelling der dames Bigard groeit ge stadig en een afdeeling is thans in 700 pa rochies opgerioht. Tot nu toe zijn in totaal 250 beurzen gesticht en 330 bijdragen in onderhoudskosten, zoodat van de 1200 se minaristen, die door het Liefdewerk wor den onderhouden, er 560 komen op reke ning van Nederland. Dit werk schijnt de voorkeur te hebben onder allen, die meer voor de Missie willen doen dan het mini mum en onder hen zijn een groot aantal „kleine luyden", die slechts zeer bescheiden inkomens bezitten, zelfs arbeiders. Bij de werkzaamheden der verschillende particuliere missiewerken, bespreekt de schrijver ook de wetgeving in Neder- landsch-Indië met de „question brülante". de toestemming, welke een missionaris noodig heeft zich ergens te vestigen, wat in 't algemeen hierop neerkomt, dat mis sie-arbeid wordt verhinderd in streken, waar reeds de Prot-eatantsche zendelingen zich hebben neergezet. De Katholieken hebben deze moeilijkheid nog niet weten op te heffen. Voorts worden in deze brochure be sproken do missie-actie onder de geestelij ken, de missieweken (waarvan in het tijd vak 19201924 reeds 60 zijn gehouden) en de Pers. Rector Bekkors besluit zijn belangwek kend overzicht met de bede, dat God Zijn genade zal blijven schenken en dat het ge tal dergenen, die zich geven aan den Mis siearbeid, van dag tot dag moge groeien. BUITENLAND Duitschland Memorandum van Parker Gilbert. Ongezond financieel. Eenigen tijd geleden heeft Parker Gil bert, de agent-generaal voor de Duitsche betalingen volgens het Dawes-plan, aan de Duitsche regeering een memorandum over handigd, waarin hij erop wijst, dat de deugdelijkheid van het Duitsche financieele beleid te wenschen overlaat. Hij wijst op de stijgende lijn en de nog steeds meer stijgende (endenz van de rijksuitgaven. Van op de verhoogde bijdragen van het rijk aan de bondsstaten en gemeenten, en op de ernstige en onafzienbare gevolgen van de verhooging der ambtenaars-sala rissen, de invoering der nieuwe Schootwet de schadevergoeding aan de Duilschers wier goederen in de Ententelandent zijn geliquideerd en de uitkeering aan oor- logsinvalieden. Al deze ontwerpen waarhij de rijksfi nanciën ten nauwste betrokken zijn, doen de vraag rijzen of er niet als een gevaar voor het Rijkshuishouden te beschouwen zijn, of daartoe althans kunnen leiden? De stijgende eischen der bondsstaten ge ven vooral den indruk dat er op onge zonde wijze gefinancierd wordt, waaTbij het ontbreken van de noodige- contröle op de besteding der gelden als een ernstige leemte mag gelden. Ook de contróle op de uitgaven der gemeenten en de door die gemeenten opgenomen buitenlandsche lee ningen is zeer gebrekkig en daarnaast constateert het memorandum een stijging van de productiekosten, van de prijzen in den kleinhandel en van het leven in het algemeen. Klaarblijkelijk heerscht de ten- denz om de onkosten doorloopend te ver meerderen en de uitvoercapaciteit van het Duitsche rijk te verminderen. In het tweede hoofdstuk-wonden de bui tenlandsche leeningen der gemeenten op gesomd. Bij optelling dezer leeningen heeft Parker Gilbert den indruk gekregen dat de totaal-bedragen te hoog zijn en een verbetering alleen te wachten is van in grijpende bezuiniging en besnoeiing der gemeentelijke uitgaven. In een algemeene slotbeschouwing zegt Parker Gilbert dat een ongebreidelde uit werking van deze tendenzen aan den eenen kant een gevoeligen terugslag op het openbare oeconomische leven moet versterken dat Duitschland niet met vol doenden ernst aan zijn verplichtingen krachtens do herstelbepalingen denkt. Ge lukkig is de toestand op het oogenhlik nog niet kritiek. Nog ligt het in do macht der rijksregeering om door onmiddellijk in grijpen de nu geschetste dreigende geva ren te verhoeden en het Duitsche oecono mische leven opnieuw in gezonde banen te leiden. Het antwoord der rijksregeering. In haar antwoord constateert de rijks regeering allereerst met nadruk dat zij als voonaamste ddW van haar oecono- misch ^treven de samenwerking van alle productieve krachten in den lande be schouwt. De stabiliseering is het beste be wijs dat het de regeering gelukt is bij de aanwending van de uit buiten- en binnen land toegevloeide middelen een rationeelc politiek te volgen. De groote schuld aan het buitenland geeft als men de producti viteit van het daarvoor vétkregene in aan merking neemt, volgens de rijksregeering volstekt geen aanleiding tot 'ongerustheid. Ruslanj.. Jubileum-cadeaux van Moskou. In de Rusissche pers wpidt oen resolutie van het centraal-comité -.der communisti sche partij gepubliceerd ^blgens welke de leeningen in verband mei- de slechte oog sten van 1924/25 aan de arme boeren ver strekt, worden kwijtgeecadïden, -joor zoo ver zij niet zijn afgelost.JOok allo achter stallige belastingsckuldervïworden aan de onbemiddelde deelen derftevo1 king kwijt gescholden. De executieve der communistische inter nationale heeft verder naar aanleiding van den tienden jaargang der ^October-revolu- tie een oproep gepubliceerd. Daarin wor den de prestaties der Sovjet-Unie gedu rende de verstreken tien, jaar opgesomd. De oproep spreekt dan van. het gevaar voor een nieuwen aanval op dë,Sovjet-Unie en verklaart dat het wereldp^oletariaat de on derdrukten en uitgebuiten der geheele we reld, de Sovjet-Unie en dë^evolutie in Chi na moeten verdedigen. De doods-traf De regeering heeft eep decreet gepubli ceerd, dat de doodstraf voor de veroordeel den vervangt door tien jaar gevangenisstraf en confiscatie van hun goederen- Aan de veroordeelden tot minder dan tien jaar ge vangenisstraf wordt amnestie verleend. Er wordt een uitzondering gemaakt voor ac tieve leden van partijen die uit zijn op om verwerping van het huidige regiem, zij die veroordeeld zijn wegens verduistering ten nadeele van den staat en wegens omkooping veroordeelden. Marokko Steeg en zijn gezelschap nog gevangen. Tot den gevraagden losprije behoort ook een gramo-foon. De onderhandelingen die te Ksiha begon nen zijn met Ben Naceoer, het opperhoofd dat Yens Steeg en z'n metgezellen gevangen houdt, zijn geschorst, zonder dat men tot overeenstemming is gekomen. Binnen 2 da gen zullen de onderhadelingen waarschijn lijk hervat worden. De Fransche vertegen woordigers hebben geweigerd de eischen der Mooren in te willigen. Gemeld wordt, dat Ben Narceoer een losprijs van li mil- lioen francs vroeg en bovendien verschei dene goederen, waaronder ook een gramo- foon. Hij is nu naar zijn kamp terugge keerd om over de voorstellen der Fran- schen na te denken. China. Een verbitterde strijd. Tsjang's leger teruggeworpen. De Ghineesche bladen mieden, dat na wekenlange verbitterde gevechten het gros van het Sjangtoeng-leger, dat onder bevel van Tsjang Soen-tsang staat, door de troe pen van Feng teruggeworpen is. Er wordt nog steeds hevig gevochten. De verovering van Kaifeng door Feng's troepen wordt Feng Joe-sjiang heeft Kweiteh bezet en 10.000 gevangenen gemaakt. Amerika DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Een Biddag voer aüe Maria-Congregaties. Nar wij vernemen, zijn de directeuren van do Maria-congregaties over heel de wereld door de Centrale te Rome aange zocht om op Zondag 11 December een al gemeene H. Communie en een vergadering van de leden der congregatie to doen hou den, waaronder speciaal gebeden zal wor den voor de beëindiging van de kerkvervol ging in Mexico. Generaal Gomez terechtgesteld? De Mexicaansche regeering deelt mede, dat generaal Gomez en zijn neef Vizcarra gevangen genomen en terechtgesteld zijn. Naar nieuwen strijd in Nicaragua. Sandino krijgt steun uit Honduras. Te Manugua zijn uit Honduras berichten ontvangen, volgens welke de vermaardo Hondureesche rebellenleider F rancesco Ferrar besloten heeft, den voormaligen lei der der Nicaraguaansche liberalen, gene raal Sandino, steun te verleenen. Naar be kend, voert laatstgenoemde tegen het be staande bewind een guerilla in het binnen land van Nicaragua. BINNENLAND. MISSIEWEEK TE AMSTERDAM. In de congreszaal van het Paleis voor Volksvlijt had, zooals reeds gemeld, Zater dagmiddag de plechtige opening plaats van de Missie-ten toonstelling (M.A.G.T.A.) Zondagavond is het R. K. missie-con gres M.A.G.T.A. geopend, onder groote belangstelling van geestelijkheid en be langstellenden. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door Mgr. D. S. van Nuffel, Apostolisch prefect van Noord-Transvaal, Mgr. D. Claessens, Apostolisch Protonotarius, oud missionaris in Nederlandsch-Indië. Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam. Door Pater I.. D. Oorsprong, voorzitter vau het hoofdcomité, werden allen welkom gelice- ten. Dit congres is voor alle Nederlanders, zeide spr., die de beschaving wenschen iu de Koloniën, en van de Nederlandse lie Katholieken in het bijzonder er een, dat nog niet is gekend. In hoofdtrekken zal in de volgende week het heidendom worden geschetst en daarna wat Joor Katholiseering in onze Kolom en is bereikt. Pater Oorsprong richtte vervolgens het woord tot Z.Ex. L. Schioppa, Pauselijk Internuntius, waarbij hij hem uitnoodigde het congres te willen openen. Z.Ex. Mgr. Schioppa, aan deze uitnoo- diging gevolg gevende, zeide dat hij op het programma dezer missie-week drie woorden gelezen had, die als de synthese zijn van wat in het voornemen ligt dezer dagen te doen. Deze woorden zijn: actie, congres, tentoonstelling. Voor Uwe ten toonstelling breng ik U de groeten, zei spr., de wenschen, den zegen van onzen Heiligen Vader, den Paus. Gij hebt hem verdiend, dien zegen, zei spr., uw missieactie stelt Nederland op den eersten rang in den Christelijken arbeid ten bate van de missies. Spr. zet dan uiteen, wat de lichtende gedachte, de universeele en centrale ar beid is van een missie-congres. Een missie-tentoonstelling, zegt spr. voorts, moet o.m. de middelen, den weg en de krachten vinden, die in levende werkelijkheid omzetten, de wensch van Christus tot zegen van heel de mensch- heid. Een missie-tentoonstelling is geen ba zar, niet een van die groote moderne ma gazijnen van min of meer smaakvolle luxe, waar men tracht de menschelijke nieuws gierigheid en ijdelheid te exploiteeren. Een missietentoonstelling is de expositie van de arbeid, van de offers, van de ontbe ringen der soldaten van het geloof. Spr hoopte dat de zegen van God en van den H. Vader de actie steeds vruchtbaar mocht doen worden. Moge uw tentoonstelling, zoo besloot spr., nog meer edelmoedige liefde voor de missionarissen uitlokken. Door pater C. Wcssels S. J. leeraar aan hel Canisius-collcge te Nijmegen werd voorts een rede gehouden, waarin hij den toestand van Ned. Oost-Indiö schetste ten tijde der Portugoesche en der Oost-In dische Compagnie. De avond werd opgeluisterd door hot zangkoor „Schola Cantorum" ondoT lei ding van Hubert Cuypers. Ter gelegenheid van de missie-aclie- congres-tentoonslelling werd gisteren in alle Parochiekerken een predicatie gehou den door een priester-missionaris over de missies. Bovendien werden een viertal pontifi cale Heilige Missen gehouden. In de kerk van den H. Willebrordus buiten de voste werd deze pontificale Mis opgedragen door Z.Ex. Mgr. Schioppa, Pauselijke Inter nuntius, in de O. L Vrouw Rozenkrans kerk door Mgr. A. J. Callier. Bisschop van Haarlem; in do kerk van 0. L. Vrou we Altijddurende Bijstand door Mgr. 1) S. van Nuffel, apostolisch prefect van Noord-Transvaal en in de kerk van den H. Dominicus door Mgr. M. J. D. Claes sens, Protonotarius Apostolicus. In do middaguren werd de Missietentoonstelling opgeluisterd door hot zangkoor „Cantato Domino Ganlicum Novum''. Nieuwe steenkolenvelden. Van welingelichte zijde verneemt het persbureau V.-D.: De Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken, waarvan het Eerste Kamerlid ir. Jan Koster directeur is, heeft haar werk zaamheden beëindigd. Ook de laatste boor toren, die te Meddeho, zal worden afge broken en het materiaal naar Heerlen worden teruggezonden. Door de verschil lende boringen is thans de grootte van het ontginbare steenkolenterrein vrij nauw keurig bepaald, zoowel naar bet Noordon, als naar het Westen en het Zuiden, ter wijl naar het Oosten de Nederlandsch- Duitsche grens do lijn vormt binnen welke de exploitatie zal moeten blijven. Van do grens af in Westelijke richting komen de sleenkolenlagen hooger voor dan ten Wes ten en ten Noorden van Groenlo en ten Zuiden van Gorle, waar zij vrij sterk da len, zelfs beneden een exploitabele diepte. De boringen hebben aangetoond, dat over een oppervlakte van circa 15.000 H.A. de HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De overstroomingen in Nieuw Engeland hebben zeer ernstige afmetingen aangeno men. (Buitenl. Berichten, 2do blad). Duitschlands financieel beleid becritl- seerd. Een biddag voor Mexico. Een ernstige bioscoopbrand te Sjanghai (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De Missieweek te Amsterdam, (lsto blad). De ontdekking van nieuwe steenkolen- velden in ons land. (1ste blad). LEIDEN. Het begin van de R.-K. Sportweek. (Sport, 2de blad). OMGEVING. Te Noordwijk is Zaterdagmiddag een man door de tram overreden en gedood. (2de blad). Te Noordwijkerhout is gisteren het zil veren professiefeest van de eerw. priorin van het St.-Josepsgesticht gevierd. (2de blad). WOENSDAG MAKEN WIJ EEN AAN VANG MET EEN NIEUW FEUILLE TON. steenkolen op ontginbare -diepten worden aangetroffen, terwijl de aard dor dekla gen zoodanig is, dat het maken van mijn schachten geen onoverkomelijke moeilijk heden zal opleveren. Zoodra de onderhan delingen tusschen do regeering on voor noemde maatschappij tot een gunstig re sultaat hebben geleid, zal met do voorbe reidende werkzaamheden voor den aanlog der mijnen een begin kunnen worden go- maakt. SPORT SCHERMEN. De Lcidsche A. E- W. verslaat Thor i p degen en sahrl. Dc Leiuonaars ai.lcolings- kampioen op dogen Ir. de schermzaal der Doelenkazorno werd Zaterdagmiddag voor de tweede klas se F van den K. N. A. S B een competi tiewedstrijd gehouden tusschen de Leid- sche Scbermvereeniging A. E. W. en do Rotterdamsche Schermvcrceniging Thor. Er werd getrokken op degen e.n sabel- Op het eerste wapen kwamen voor Lei den uit de heeren H. v. Duuren, Stapel, E. C. Jager en F. Boogert, terwijl voor Rot terdam trokken do hoeren Gostor, Hoyer, v. Wieringen en de Rooy. Aanvankelijk waren do Leidenaars niet erg fortuinlijk. In de eerslo vier partijen wist slechts Stapel to winnen en wel van Hoyer, die al een bijzonder slechten mid dag had, wijl hij allo partijen verloor. Do stand was na do eerste ronde dus 13. Do volgendo ronde bood een sterk Leidsch overwicht, want co heelo équipe slaag de erin te winnen, zoodat de achterstand in een 53-voorsprong was omgezet. Ook do twee volgende partijen waren voor A. E- W., doch de laatste twee dezer ronde leverde nederlagen op, zoodat met den stand 75 voor A. E. W. nog niet te voor zien was, hoe de uitslag tenslotte zou wor den. In de laatste ronde boekte A. E. W. echter nog drie overwinningen, zoodat do Leidenaars tevens het afdeelingskampioen- schap behaalden met 10 gew. en verlo ren partijen, 18 ontv. en 24 geg. treffc-rs. De persoonlijke resultaten waten als volgt: II. v. Duuren 2 gew- prt., 5 ontv. G gog. Ir. Stapel 2 5 E. G. Jager 3 H 6 F. Boogert 3 4 6 Coster 1 „7 5 Hoyer 0 „8 1 v. Wieringen 3 „4 7 de Rooy 2 „5 5 o ii Onmiddellijk na den wedstrijd op degen sprak de aanvoerder dor Rotterdammers, do hoer Coster, een gelukvvcnsch aan het adres der Leidenaars, waarvoor de instruc teur, de heer Gijsberti Hodenpijl dankzeg de, terwijl de aanvoerder van A. E. W., do hoer v. Duuren, zeide het heel aardig to vinden, dat A. E. W. hot kampioenschap behaalde, maar nog meer voldoening had hij omdat eindelijk Thor geslagen was- Hierna werd door beide clubs getrokken op sabel. De R'd.amscho ploeg bleef onver anderd, bij A. E. W. nam do heer J. Wa genaar de plaats in van den heer Stapel. Het werd ook hier een interessante en geanimeerde schermparlij. In tegenstelling

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1