ging- S^tcbclve (Sou^o/nt 9e Jaargang WOENSDAG 2 NOVEMBER 1927 No. 5709 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL oze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, ice per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, by voor- •taling. Afzonderlijke nummers cfc., met Geïllustreerd jageblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone edvertenllën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. s Kleine t advertentiên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangebodeD of gevraagd, buur en ver- huur, koop en verkoop fO.SO. MER 8ESTAAT UIT DRIE BLADEN. BUITENLAND Duitschland ii Georo von SchöneichCarolath. t rins Georg Wilhelm von Sohöneich jlath, de tweede zoon van de gemalin den ex-kelzer, reed Zondagavond nabij bor. met zijn motorfiets tegen een wa- Hij kreeg een schedelbreuk en is irmorgen aan de gevolgen overleden. Maximilian Harden, t szer dagen is in Duitschland overleden bekende publicist Maximilian Harden arden was de oprichter en uitgever ,Die Zukunft", waarin hij meer dan jaren lang zijn meeningen over men- m en zaken verkondigde met een vrij- digheid, zooals men maar zelden aan- Vooral tijdens en na den oorlog trok de aandacht door zijn openhartige ma- van schrijven. [ij voerde een krachtige actie tegen de camarilla en deed door zijn niemand critiek herhaaldelijk van zich ien. den oorlog werden zijn artikelen door ad en vijand bijna over de geheele we gelezen. Vaak werden zijn onafhanke- meeningen in vijandelijke bladen met diefde aangehaald: Juli 1922 werd er op Harden op den jare straat te Berlijn door twee man een aanslag gepleegd, waarbij hij ern- •nd werd. Een der mannen, de ifficier Ankermann, wend tot 6 jaar mgarbeld veroordeeld, voor zijn deelne- aan de misdaad. Hongarije. Een staatssecretaris aangevallen. aar het „Neue Wiener Tageblatt" uit dapest meldt werd de staatssecretaris het ministerie van Binnenlanidsche i Sztranyavszky in het dorp Erszekva 20 jonge boeren overvallen. Zijn auto d met steenen bekogeld, waardoor de secretaris door glassplinters in het lat gewond werd. Hij moest naar het rahuis worden overgebracht. Roemenië. De Carlistische beweging. n rumoerige parlements- zitting. zeer strenge censuur in Roemenië de berichten omtrent het zeer hefti- debat over de Carlistische kwestie, dat jl. in de Roemeensche Kamer ge ld is, blijkbaar niet doorgelaten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, had namens den minister-president ilianu nadrukkelijk verklaard, dat id© wsitioneele partijen met betrekking tot besluit van 4 Januari 1926, waarbij de land van Carol werd uitgesproken, ar toestemming hadden gegeven, terwijl houding der nationalistische groep niet eel duidelijk was geweest. Hierop ont- nd een heftige woordenwisseling tus- ie| Duca en den leider van de nationa- boerenbond. Joanitzesccu, die den mi- !er een „politieken clown" noemde. Duca liet daarop verontwaardigd de zaal, arna de meerderheid en de oppositie 'ar zoo hartstochtelijk uitscholden, dat voorzitter de zitting moest opheffen. Na hervatting weigerde Joanitzescu ide te- Duca geuite beleediging terug te ne- d, waarna hij tot de orde werd geroe- 'e afgevaardigde Mihalaka verklaarde, zoowel de nationale boerenpartij als de ionale partij haar principieel standpunt opzichte van het besluit in zake den land van Carol nimmer hebben gewij- i De nationale partij heeft indertijd in kroonraad het standpunt ingenomen, een onmiddellijke aanvaarding van rol's afstand vermeden moest worden nationale boerenpartij had zich daar tegen neergelegd bij den wensch van overleden koning, doch onder het voor oud, dat zij elke verantwoordelijkheid de gevolgen van de hand moest wij- Bratianu had indertijd deze verant- ordelijkheid geheel op zich genomen. Nog meer arrestaties, te Boedapest verschijnends „Az Est" rnoemt uit Boekarest, dat er in de laatste Ken eenige nieuwe arrestaties hebben iats gehad. Zoo werden op grond van in de woning van den voormaligèn e'ect van Jassy gevonden documenten S» gearresteerd de afgevaardigde Popo- IJ) diens broeder en een geestelijke van delfden naam; voorts een zekere Pe- 'a en de voormalige burgemeester van ^F., Cropniki. Te Kroonstad werd de "titter der plaatselijke afdeeling van 6 nalionalen boerenbond gearresteerd. Rusland Rusland naar Genève. Om deel te nemen aan de Ontwapeningsconferentie. Volgens een bericht uit Genève heeft het secretaTiaat-generaal van den Volken bond bericht ontvangen, dat Rusland be reid is deel te nemen aan de werkzaam heden der voorbereidende ontwapenings conferentie. Prettige vergaderingen. Oppositie-leiders overal weggeschreeuwd. De vergaderingen in Sovjet-Rusland, waar alle communisten vrijelijk hun hart zouden mogen luchten en hun meening zeggen over verschillende kwesties, blijken overal niet meer dan luidruchtige bijeen komsten te worden. De oppositie-leiders houden vol, dat ook zij op idie meetings het woord mogen voeren, maar zij worden overal gevolgd door groepen aanhangers van Stalin, die er wel voor zorgen, dat de oppositie of niet aan het woord komt of overschreeuwd wordt. Rakofski, Kamenef en Sosnofski trek ken te Moskou zeer ide aandacht, maar zij slagen er niet in hun standpunt uiteen te zetten, want als zij een paar zinnen Lebben gesproken, doen de groepjes Sta linisten hun plicht. Niettemin geiooven de genoemde opposanten, dat zij veel aan hangers hebben, waarvan de mees ten ech ter niet den moed hebben hen openlijk te UgöU.» Er zouden zelfs aanhangers der oppo sitie zijn, die met de Stalinisten mee schreeuwen, als er een opposant aan het woord komt. bang als zij zijn, door de Stalinisten te worden ontdekt als zij zwijgen. Marokko Hel gevangen genomen gezelschap. Een telegram uit Casablanca meldt, dat de heeren Steeg en Maillet en de beide dames, die zooals men weet door Mooren zijn ontvoerd, thans in handen zijn van het stamhoofd Ben Naoeoer. Dit stamhoofd heeft de gevangenen van de lieden, die de ontvoering verrichtten, overgenomen. Ben Naceoer behoort tot een stam, die zich nooit heeft onderworpen aan de Fransche autoriteiten in het protectoraat, maar die toch niet onvriendelijk staat te genover deze autoriteiten. Bovendien is Ben Naceoer de broeder van een kaid, die zich reeds lang aan Frankrijk heeft on derworpen. De gevangenen zijn nu weer vervoerd en moeten zich thans in het ge bied van Ben Naceoer bevinden en wel te Ait Siroea. China. Hankau in nood. Van twee zijden bedreigd. De toestand in Hankau io uitermave verontrustend. Alle troepen zijn uit de stad weggetrokken, om deze te verdedigen tegen de straf-expeditie van den nationa- listischen generaal Jang Sen, die van den boven-Jangtse op do stad aantrekt, ter wijl tegelijkertijd front moet worden ge maakt tegen het Oosten, waar de Nan- king-troepen optrekken. De vakvereenigingen hebben nu vrijwel do geheele maoht in handen en treden eigenmachtig tegen de zakenlieden op Zondag is een Chineesche bediende van de British American Company doodgesla gen. De positie van den commandant van Hankau Tang Seng-sji, die nu van twee zijden bedreigd wordt is zeer onzeker. De vreemdelingen vreezen voor uitbarstingen van het gepeupel, indien Tang verslagen mocht worden. Amerika De onrust in Nicaragua. De bevelhebber der Amerikaansche ma rinetroepen in Nicaragua, verneemt, dat 200 „liberale" bandieten bij een aanval op 80 „conservatieve'' bandieten er 70 gedood hebben. BINNENLAND Uit het Bouwbedrijf. Actie tot wijziging van het collectief contract. Zoowel door de patroons- als do arbei dersorganisaties in de bouwbedrijven, is met bet oog op den afloop der collectieve overeenkomst op wijziging aangedrongen. De Ckr., B. K., Alg. en Chr. Nat. Bouw- arbeidersbond hebben, volgons do „Stand." bij schrijven van den 29sten October j.l. aan de beide patroonsorganisaties hun wenscheri kenbaar gemaakt. Zij vragen om instelling van plaatselijke commissiën van toezicht op de naleving der collectieve overeenkomst, invoering van drie vacantie- dagen, verhooging van de loonen in de drie laagste klassen tot een maximum van drie oent per uur, verbetering van de klaase-in- deeling. De Ohr. en R. K. bonden vragen bovendien een kindertoeelagregeling. De Patroonsbond in da Bouwbedrijven en de Ned. B. K. Bond van Bouwpatroons vragen om vastlegging van 4en gemiddel den 8 -uren-dag, verdiscop.teering in het loon van de vergoeding wegens loonder ving op algemeen erkende Christelijke feestdagen, een herziening der looncijfers naar beneden en verlaging in klasse voor eenige plaatsen. Den duur der ovr en- komst willen de werkgevers op twee jaar stellen. Arbeidsvoorwaarden in het Bollenbedrijf. De werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bloembollenbedrijf Btelden dit voorjaar een commissie van zes leden in voor onderzoek naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid van de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag gedurende de vijf zomermaanden. De commissie heeft thans aan de betrokken bonden medege deeld, dat zij geen rapport kan uitbren gen, dat eenige waarde kan hebben voor de onderhavige kwestie, of als leiddraad zou kunnen dienen bij verdere besprekin gen tusschen de organisaties. De meenin gen en inzichten van de patroonsleden der commissie stonden lijnrecht tegenover die der arbeidersleden. Het Katholiek Internationaal Persbureau. Bovengenoemd bureau verzoekt opname van het volgende: Tot ontplooiing van meer kracht en werkzaamheid wendt ons bureau zich tot Katholiek Nederland middels een oproep elders in dit nummer, vooral echter ook tot alle Katholieke organisaties, bonden, sportvereenigingen enz. enz. en bovenal tot de geestelijkheid. Nu >nze stem iederen avond in de aether wordt gehoord over Huizen, vragen wij geheel Katholiek Nederland ons te rappor teeren of onze dienst met voldoening werkt niet alleen, maar ook doen wij een ernstig beroep op de medewerking van alle Ka tholieke gelederen onzer Nederlandsche samenleving, in binnen- en buitenland en in onze koloniën. Laat Katholiek Nederland zich unaniem scharen achter haar eigen Katholiek Pers bureau, opdat een volledig succes verze kerd zij. Óns adres is K.I.P. Pr. Hendrstr. 30, den Haag. KERKNIEUWS. CHINEESCHE TRAPPISTEN EN BENEDICTIJNEN. Het eerste Trappistenklooster werd op gericht te Yang-Kiaping bij Peking onder de bescherming van Onze Lieve Vrouw van Troost. In het klooster verblijven op bet oogenhlik ongeveer 100 Monniken: de meesten hunner zijn Chineezen. Het is zeer goed verklaarbaar dat de Contemplatieve orden in China zeer veel roepingen krijgen tot het kloosterleven: de Chinees immers ia van nature reeds geneigd tot beschou1 wing en overweging. Bovendien is de Chi nees ook zeer sober, zoodat het leven der Gistersienzer monniken voor de Chineezen een eigenaardige aantrekkelijkheid heeft. Daar het aantal roepingen zeer talrijk is heeft de Superior van bovengenoemd kloos ter besloten om een nieuwe kloosterge meenschap te gaan vestigen tc Chiug-Ting- Fou, ten Zuid-0ostcn van Peking. Het nieuwe klooster zal worden toegewijd aan O. L. Vrouw, Oorzaak onzer Blijdschap Onlangs zijn er drie Benediktijnen van de Abdij St. Andreas te Lophen naar Chi na vertrokken. Gedurende enkele maan den zullen zij de Chineesche taal en ge bruiken bestudeeren aan dc Universiteit van Peking (die door Benedictijnen be stuurd wordt) daarna willen zij 'n kloos ter stichten in de Provincie Szechwan. Te gelijkertijd maakt een groep Chineezen hier in Europa liet Novicaat door, om na hun Priesterwijding ook naar het nieuwe klooster in hun vaderland te vertrekken. Dom Jean Joliet, die voor zijn intrede in do orde van St. Benedictus. jaren lang als missionaris in China werkzaam was, schrijft naar aanleiding van de stichting van dit nieuwe Benedictijner-klooster het volgende: .,Dit klooster is uitsluitend voor Chineezen bestemd alleen enkele Europea nen zullen belast blijven met de opleiding in het Noviciaat. Deze zullen hun uiterste test moeten doen om zich de Chineesche Kuituur trachten te verwerven en zich aan de eigenaardigheden van den Chinees weten aan te passen. Wij hopen aldus een groep Chineesche monniken te vormen, die evengoed hun katholieke theologie kennen als de Kuituur van hun land, en die daar door in staat zullen zijn, om de waarheden van den Katholieken godsdienst te laten zien in den praclischo beleving daarvan, juist in den geest van het Chineesche volk." STADSNIEUWS. ST.-JOSEPHS GEZELLEN- VEREENIGING. Nationaal Tooneelconcours. Nu de herfstwind over stad en land giert en men gezellig de haardsteden opzoekt, om maar zoo min mogelijk op de straat door te brengen, nu zoeken we ook oen of andere gelegenheid, om op gezellige en passende wijze eenige afleiding te vinden Gelukkig komt daar de goede, bekende St.-Josephs-Gezellen-Vereeniging, na een blijde en mooie viering van haar 40-jarig bestaan, wat in breede kringen is medege noten door de bijwoning van een tooneel concours, binnen het Gezellenverband, met een Nationaal Tooneelconcours. mogelijk gemaakt door de inschrijving van een zes tal tooneelclubs uit Krommenie, Sassen- heim. Leiden, Oegstgeest, Schiedam en Loosduinen, begunstigd door het schenken van fraaie prijzen door tal van officieele personen, corporaties en instellingen. Nu weten de leden van onze vereeni- ging tenminste waar ze met hun vrouwen en huisgenooten, met hun verloofden of vrienden en bekenden, heen kunnen gaan op Zondag 6, Woensdag 9, Zondag 13 en Zondag 20 November en waar ze avonden van vroolijke kunst kunnen genieten bin nen de grenzen van ons R.-K. Dilettanten- tooneel. Nu weten ook de vele goede bekenden van onze vereeniging, die zoo graag op on ze intieme feestvieringen verschijnen, dat ze nu reeds door daden kunnen toonen, belang te stellen in het GezeUenwcrk en dit Nationaal concours financieel mogelijk te maken door ook eens te komen zien. nu or eenig offer van hun portemonnaie ge vraagd wordt. Nu weten allen, dat er een gezellige haard staat in Kolpings Stichting en men zeker verwarmd zal worden door de eens gezindheid en vroolijkheid tegen de Novem berstormen die ons huis van godsdienstig heid en arbeidzaamheid beuken. Nu zal ons Nationaal Tooneelconcours ook financieel slagenl Prinses Juliana als studente. De colleges, welke gedurende het aca demie-jaar 19271928 door H. K. II. Prinses Juliana worden gevogd, zijn de vogende: Godsdienstgeschiedenis, prof. dr. W. B. Kristensen; Oud-vaderlandsch recht, prof. mr. A. S. de Blécourt; algemeene Geschiedenis, Prof. dr. J. Huizinga; Adat- recht, Prof. mr. C. van Vollenhoven; Ne derlandsche Letterkunde, Prof. dr. A. Verwey; Volkenrecht, Prof. Jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; Fransche Letterkunde, mej. dT. C. Serrurier. Konink ijke onderscheiding voor Mr. J. Klein. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. J Klein, kantonrechter al hier, aan wien, op verzoek, met ingang van heden eervol ontslag als zoodanig is verleend, onder dankbetuiging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen dien sten. Tentoonste ling Leidsche Radio-Vreetiiging Als vervolg op onze vorige mededeelin gen omtrent de a s. Radio-tentoonstelling, die gehouden wordt in Oud-Hortusziclit op 4 5 en 6 Nov. a.s. kunnen wc nog voor de bezoekers vermelden, dat de ten toonstelling Vrijdagavond om 8 uur door den voorzitter wrdt gepend en dien dag tot elf uur geopend zal zijn. Zaterdag en Zondag zijn de uren van 26 en van 811 uur. Als grootste attractie is bedoeld oen in richting, waarmede het mogelijk is, om langs draadloozen weg brieven en teeke- ningen over te seinen en die op de ten toonstelling door den heer Wirix zal wor den gedemonstreerd. In de groole zaal wordt een stukje pa pier, waarop iets willekeurigs staat ge schreven, in den zender gezet Op een golflengte van 212 M. wordt het geschre ven „uitgezonden" in den vorm van aether trillingen, die in de andere zaal weer worden opgevangen en gelijktijdig in lees baar schrift worden omgezet. Dat hier een zeer ingewikkelde installatie voor noo- dig is, behoeft geen betoog. Maandag avond waren wij in de gelegenheid een demonstralie van het ingonieuse toestel bij te wonen. Een verklaring van den „beeld zender" en ontvanger, welke we zeer goed zagen functioneeren, hopen wij ter gelegenheid van de opening der tentoon stelling in onze kolommen op te nemen. Er zal op de tentoonstelling in Oud-Hor- tuszicht nog meer belangrijk nieuws op radio gebied te zen en to bewonderen zijn. Neuws, waarover de radio-enthousiast zich zal verheugen. "Want behalve het toestel van luit. Wirix komt er ook nog als iets nieuws een ontvangtoestel, geheel met wis selstroom gevoed, wat beteekent, dat al de accu-narigheid verdwenen is. Wij herinneren nog even aan ons vorig artikel, waarin we spraken van korte-golf- zenders cn- ontvangers en verder de op andere tentoonstellingen reeds aanwezige toestellen, instrumenten, hulpwerktuigen, enz. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De tweede zoon van de gemalin van den ex-keizer is in Duitschland bij een motor ongeluk om het leven gekomen. De Carlistische beweging in Roemenië. Rusland wil deelnemen aan de Ontwa peningsconferentie. Bij de ramp van de „Mafalda" zijn, naar thans definitief is vastgesteld, 314 personen omgekomen. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De visschersramp aan de lersche kust. Vijf en veertig visschers omgekomen. (Buitenl. Berichten). Nadere berichten over de treinbotsing bij Bari. (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Een ernstige kolendampvergiftiging te Zaandam. (Gemengde Berichten, 3de blad) Overleden is pater L. v. Miert S.J. (Kerknieuws, 3de blad). OMGEVING. De opening van de Katholieke Land bouwschool te Voorhout. (1ste blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m.: verschil lende photo's naar aanleiding van de Hol land-In dië-vlucht; de zwaro fabrieksbrand te Wormerveer. Waar het vorig jaar de L.R.V. een ten toonstelling gehouden heeft, dip een hij- zonder groot succes is geworaen, deelde het bestuur ons mede, dat men het plicht geacht heeft zich ook nu meer to moeten inspannen om den bezoekers iets bijzon ders biedeniets waardoor ook de tweede tentoonstelling voor ingewijden en belangstellenden in de ontwikkeling van het radio-amataurisme interessant zal worden. Daardoor verwacht men een zeer druk bezoek. ZILVEREN JUBILEUM G. TH. KAGIE. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat da heer G. Th. Kagle werd gekozen tot be stuurslid van de R. K. Militairenvcreeni- Bescheiden en eenvoudig als de heer Kagie voor zichzelf steeds is, zou dit feest voor ons waarschijnlijk onopgemerkt voor bijgegaan zijn, ware er niet oen goede geest geweest die ons hiervan in kennis had ge steld. Het bestuur der R.-K. Militairen-Ver- eeniging heeft de gelegenheid om zijn sym pathiek en ijverig bestuurslid, die mi litair geweest zijnde steeds zich met hart en ziel aan do belangen der vereeni ging geeft, op dezen dag te huldigen, niet ongemerkt laten voorbijgaan. Nadat de heer Kagio reeds 'a morgens vroeg was verrast door oen bloemstuk van de militairen, kwam gistermiddag het bo- stuur hem ten zijnen huize complimon- toeren. Do Weleorw. Geestelijk directeur, Pater P. S. Friggo, feliciteerde den heer Kagio namens do vereeniging met zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap en releveerde in kor te trokken do voornaamste feiten uit do verloopen 25 jaar. Spr. bracht den heer Kagie dank voor alles wat hij gedurende die periode voor do vereeniging heeft ge- daan en sprak de hoop uit, dat hot zllvof nog eens in goud moge veranderen. Ais stoffelijk blijk van daardeering wecö don jubilaris oen fraaie rooktafel aangdn boden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1