■fïïEEQE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 31 OCTOBER STADSNIEUWS. ier tot Bevordering van de Bouwkunde. aar de Dolomiten enVeenetië. Wie eens reist, reist altijd, 't Wordt een •rijtocht, 't Wordt een ziekte. En ten slot meent de mensch in alle oprechtheid des jrien dat hij er niet meer buiten kan en ,t hij peen echte vacantie heeft genoten, ,<lien hij niet een grooto of kleine sprong ïfr de landspalen heeft gemaakt. Dat is e nadeelige kant van het reizen. Maar ei is ons hier niet te doen de voor- en sdeelen van reizen tegen elkaar af te we- pu Het grooto voordeel van des heeren bristiaanse's „reisziekte" als wij m reizen zoo mogen noemen dat hij ook zijn mede-burgeres- PB ea -burgers laat deelen in de vreugde n schoonheid, die zijn jaarlijksch reisje 0m verschaft. De heer Ghristaanse wordt mpzanierhand een stedelijke beroemdheid i houden van reiscauserieën en eigen- i durven wij van een „causerie" of praatje" niet meer spreken, want de le- jQg, welke hij Vrijdagavond voor de Ver. enlging tot Bevordering van de Bouw- oost heeft gehouden, ging verre uit bo en hetgeen gewoonlijk onder een causerie #rdt verstaan. Thans gin» de tocht door de Dolomiten aar Venetië, en vandaar terug naar de jpea, het Ortlergebied. De lezing was zeer mk bezocht de voorzitter der vereeni- r», do heer Verhoog, constateerde dat Nutszaal nog nooit zoo goed bezet was -en het publiek was na de pauze en aan iel slot gul met applaus. Er zijn twee ma- ieren, om een reiscauserie met lichlbeel- ea te houden de eerste kan men in 't ort aldus typeeren, dat de causeur ver til hoe het eten was en hoe lang hij ge- randeld heeft. Op de tweede manier racht de spreker iets van hetgeen hij op eis „gevoeld" heeft, aan zijn auditorium dm to deelen. De juiste wijze ligt, zooals leeds, in 't midden, en deze weg heeft de leer Christiaanse na in zijn eerste le- iogen te veel aan het „gevoel" te hebben oofferd thans ingeslagen. Het moeilijke van het geval nu is te we en. in hoeverre de hoorders die niets ezien hebben meevoelen met de in rukken door den causeur opgedaan. Een irestie van routine, en de spreker van gis- eravond heeft er thans slag van zijn ge- loor te boeien en de aandacht gespannen j houden, gelijk Vrijdagavond bleek. Wij hebben hem „een en al oor en oog" evolgd op zijn tochten door de Dolomiten, iet vreemd en grillig gevormde bergland- chap in Zuid-Tirol, hebben gegondeld in e romantische stille watersteegjes -van enetië en zijn toen teruggekeerd naar de rootsche, majestueuze bergmassa van de Irtler. Wat zullen wij verder uitweiden over de eergalooze pracht van Zuid-Tirol, waar e ijsgekroonde Rosengarten en de zondcr- ng-gespitste Marmolata zich verheffen oven de dalen van wijugaarden en loof- osschen? Waar de wegen liggen uitge- ouwen en geboord in do romp van de ergen ..alsof de rotsen op oen operatie- ifel zijn gesneden en gekerfd". En Venetië! Men moet alles of niets zeg en over de wondere romantiek dezer wa- rslad, over den gouden schemer van San larco's mozaieken, over de griezel-histo- ies van het rose- marmeren dogenpaleis, al als een sprookje uit Duizend-èn-een- iacht verrijst aan het deinende blauwe rater van het Lidokanaal. Dan trekken de bergen ons weer aan, de ünsterende sneeuw en gletschermassa's an de Ortler, waar hartje zomer de we en nog moeten uitgegraven worden van nder de sneeuw. Het was alles prachtig, Ddrukwekkend en schoon en inderdaad on spr. met Multatuli zeggen: „M'n ver- laal wordt eentonig". Eentonig, omdat al- es prachtig was! Over het Stilfserjocht en Andermatt ting de weg huistoe. Raak en scherp, en relverdiend voor wie het zelf eens mee- ïaakte, hekelde spr. de schandelijke on- erdrukking van Zuid-Tirol door de Ita- ianen. Op den terugweg langs het Vier- roudsteden-meer, wees hij er op, dat zoo- Is de Zwitsers opstonden en den eed an bondgenootschap zwoeren op de Rütli- reido aan dit meer, zoo ook de Tirolers, weg of laat, het gehate juk zullen af- chudden. Maar de ouders, die hun zoons agen vallen op 't slagveld, haten thans b oorlog meer dan Italië en de heer «faustiaanse besloot zijn lezing op het sol alen-kerkhof van Cortina en bij het ge- akn van de klokken der kloosterkerk, die b Tirolers opriep tot berusting en over- ave. Do voorzitter der Vereeniging dankte an het slot der lezing den heer Chris- aanse en diens reisgenoot, den heer reebrg (die de lichtbeelden verzorgde) nor den genolvollen avond. Hierop sloot na de behandeling van eenige huis- oudelijko punten, de bijeenkomst. J3E MJHSTBEEK UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. ANTWOORD VAN OBSERVATOR. XLVn. (Vervolg). De meening is geopperd, dat Observa- ,r en Criticus dezelfde persoon zou zijn. -n opmerkzaam lezer weet dit wel beter 1b style c'est l'homme", doch ik wil niet- gaarne verzekeren, dat ik aan der- p%o voor-den-mal-houderij geheel ttemd hen. Observator boude mij ten goede, dat ik l(m vrijmoedig beoordeel als iemand, die frend en pratend in en met het dorps- "l'eu, den daarin levenden gedachten- lng onwillekeurig in zich opnam en dc- nu tot uiting brengt op een wijze, als eigen is, doch het zij toegegeven eerlijk en oprecht, en ook eerlijk en tocht de Avaarheid durft te aanvaarden. ']Q volgend schrijven bewijst dit. Ik hoop, ook de lezer hem daarin volgt. Tusschen haakjes zal ik hier en daar "^tekeningen maken. Criticus. In mijn eerste schrijven bon ik vooral op u aangevallen over uw stilzwijgen met betrekking tot bezuiniging, iets wat toch wel in het brandpunt van de belangstel ling staat. Op uw aansporing bon ik op snor gegaan en heb gelukkig uw bijdra gen over „Welvaartspolitiok" gevonden. Daarin toont u zich al een groot idealist. Stel je voor, wat moeten Nieuwkoop cn Noorden nu toch in 's hemelsnaam doen met een park? Waar is dat nu voor noo- dig? Toch zeker niet om „kwartjes voor dubbeltjes" te verkrijgen. Iemand die van natuurschoon houdt vindt hier, vooral in de Noordsche polders, ware ongerepte na tuur, veel mooier dan die keurig afge paalde perkjes en paadjes van een park. De vogeltjes hoort men do heele week door zingen, eenden ziet men soms meer dan lief is. (U moet geen zaken uit haar verband rukken. Waar ik een welvaartspolitiek in den breede en op verschillend terrein heb omschreven en verdedigd, deed ik dit even eens op dat van het natuurschoon. Ik heb getracht in dit verband aan te toonen het groot belang voor een gemeente in de be vordering van het natuurschoon, waarvoor in Nieuwkoop uog nimmer een vinger is uitgestoken en heb vragenderwijze de idee geopperd van een bosschage aan te leggen, op bescheiden wijze en eenvoudig. En dit wil u nu met een paar groote woorden wegredeneeren. Ik ga er daarom niet ver der op in en troost mij met de gedachte, dat u, zooals uit uw volgende zinsnede blijkt, toch ook niet houdt van slaapmuts- politiek. Cr.) Nu moet u niet denken, dat ik geen idealen heb. Een man zonder idealen heeft voor kerk noch maatschappij eenige waarde. U vindt mij dan ook in verschil lende zaken aan uw zijde. Zoo ben ik (en ieder weldenkend mensch met mij) aau uw zijde wanneer gij zegt dat wanneer een maatregel werkelijk het algemeen belang ten goede komt, zulk oen maatregel niet gemakkelijk achterwege moet blijven. De hand echter op de portcmonnaie gehou den! De beurs moet het werkelijk dragen kunnen. In Nieuwkoop kwijnt de smederij. De prijzen zijn laag, wat meebrengt: wai- nig verdienste, weinig welvaart. In de oorlogsjaren, 1916 ongeveer, heeft het plan bestaan een ambachtsschool, vooral ook voor de smederij te stichten. Het is echter bij een plan gebleven. Dat is mis schien maar gelukkig ook, want zoolang de smeden zich uitsluitend blijven toeleg gen op massaproductie, zal er toch geen brood in zitten. De fabrieken zullen met hun ontzaggelijke productie het kleinbe- drijf onmogelijk maken. U bepleit daarom het geven van cursussen voor de smederij, vooral voor kleinindustric, voor meor kunstwerk. Daarin toch zal het handwerk steeds boven het fabriekswerk gaan. Ook om een andere reden zou ik daar sterk voor zijn. Hier in Nieuwkoop zijn talrijke smeden die nooit anders gemaakt heb- «ben en nooit anders maken kunnen dan krammen, ringen, duimpjes e.d. Het moet toch absoluut geestdoodend zijn van den vroegen morgen tot den laten avond, dag in dag uit, jaar in jaar uit steeds ringen, steeds krammen, steeds duimpjós te ma ken. Is het dan niet treurig, dat de jonge lieden van Nieuwkoop zich ook in het krammenmakers-, het ringenmakers-, duimpjesmakersvak moeten gaan „bekwa men''! Het geestelijk peil der gewone men- schen, toch al niet hoog in ons lieve Nieuwkoop, zal nog meer achteruit gaan. Roerend ben ik het met u eens, hier moet wat gedaan worden. Doet het particulier initiatief hier niets, dan moet de gemeente ingrijpen. En zou die 12000 gulden voor den dorpstoren besteed, dus voor Nieuw- koops schoonheid niet veel beter en mooier gebruikt zijn voor Nicuwkoops grootheid en vooruitgang? (Denkt u er wel aan, dat alsdan Rijk en Provincie geen 75 pet. zouden bijgedragen hebben? en dat de toren voorkomt op de lijst van oude monumenten en dus niet vervallen mag? Cr.) Zoo'n toren is over tien jaren geheel ver geten. Op Nieuwkoops grootheid en schoon heid van productie zou steeds en steeds meer, met waardeering en bewondering worden neergezien. Dit doet mij denken aan onzen teekencursus. Naar mij wordt verteld gaan er bijna 20 jongens vier maal per week met een autobus naar "Woerden, om teekenles te halen. En geen wonder, elke ambachtsman heeft in dezen tijd drin gende behoefte aan praclische teekenkunst Waarom wordt nu voor zulk .een dringen de behoefte geen subsidie gegeven? Goed geschoolde vaklui zullen in de gemeente blijven, de gemeente vooruit helpen. U ziet ik observeer en geef mijn meening. Toe geven aan een geest van verzet, van neer halende critiek wil ik niet. Neen, er moet opgebouwd worden, dan eerst wordt er wat bereikt. (Zoo moesten alle gemeentenaren er over denken! Velen breken alleen slechts af uit bekrompen opvatting en dom inzicht 1 Cr.) In dc gemeente wordt steeds gebouwd aan een groot werk, de welvaart, het al gemeen belang. Even een kleine vergelij king. Gaat iemand een huis bouwen, dan heeft hij gold noodig. Heeft hij het als het ware voor het grijpen, hij bouwt wat hij wil en hoe hij wil. Is dit zoo niet dan moet hij zien met minder geld toch iets goeds, its degelijks te maken. Telkens moet hij zich afvragen. Hoe kan ik het beste, en het goedkoopste mijn doel bereiken. Zoo ook in de gemeente. De gemeente heeft nu een maal het geld niet voor den grijp. Zij zal dus ook wel telkens niet alleen de vraag moeten stellen, hoe bewandel ik den besten weg, maar ook boe bewandel ik den goed koopsten weg. Mijns inziens, ik geef mijn meening graag voor een betere kan het bestaande goedkooper, kan wat er nu gedaan wordt evengoed gedaan worden met geringer kosten voor den minderen man. (Noem maar, hoe meer hoe liever! Gr) Den eersten keer heb ik in hoofdzaken aangegeven, wat ik bedoel. U hebt al het een en ander gezegd, maar tevreden ben ik daar nog lang niet mee. Uw antwoord inzake het onderhoud der wegen is, mij, eerlijk gezegd, erg meegeval len en kan mij voor een groot deel bevre digen. Wanneer de daarin genoemde cij fers juist zijn, en daar twijfel ik niet aan, blijkt het mij dat daar werkelijk niets of weinig aan te bezuinigen valt; alleen zou ik nog de vraag willen stellen, hoe dat werk zoo zuiver kan gecontroleerd worden. Voor 3 mannen met 2 paarden en 2 kar ren wordt voor een vollen dag f 24 betaald. Daar is niets op togen; maar hoe vaak gebeurt het niet dat de wegwcrkcr(s) met of zónder paard en kar eerst om 9 uur begint en om 12 uur weer eindigt Ook komt het voor dat hij maar een poos midden op den dag werkt, vooral omdat er slechts gewerkt kan worden bij regen achtig weer. Als hij nu, naar ik meen, eens per jaar, een rekening indient, hoe valt dgge dan lo controleeren? (De controle hierop wordt verricht door don Gemeente-opzichter, dio voor eiken dag, waarop korter of langer ge werkt is, een voor gezien geteekendo bon afgeeft, welke bonnen bij de verrekening moeten worden overgelegd. Op de rekening komen dan ook veel meer gedeelten van dagen voor, dan geheele dagen. Cr.) Ik begin zooveel velletjes voor me te krijgen dat het langdradig wordt. We zul len daarom voor dezen keer eindigen en een volgende maal eens praten over mijn, uw en aller lezers belastingbriefjes en dan later nog eens over de jeugdorgani satie. OBSERVATOR. BOSKOOP. Geboren: Willy Cornelia d. van A. Edelman en W. J. Wassenberg Maria Johanna d- van P. J. Kortman en M. R. Kempen. Ondertrouwd: G. Timmers en J. H. v. d. Stam J. v. Wijk en A. Boer P. Goor en A. C. van Gorsel. Getrouwd: E- A. L. Damm, 24 j. cn E. D. Droog 22 j. ZWAMMERDAM. Over'cdon: Cornelia de Haan 89 jaar wed. van J. van der Laan. Gevestigd van Alphen aan den Rijn M Walter, dienstbode, Dammebrug 41 Alphen aan den Rijn, G. van Wijngaarden, dienstbode. Burgt 41 Alphen aan den Rijn H. Uithol, dienstbode, Brugstr. 22. Vertrokken naar: Alpher. aan den Rijn. Lindenhovenstraat 43, P. Koren en gezin; Leiden, Witte Singel 27. A. M. A Spreij, verpleegster 's-Gravenhage, Brecrsetr. 23, C. Akerboom, dienstbode. ZOETERW0UDE. Weth. Kompier jubileert. Gisteren was 't 25 jaar geleden dat de heer M. Th- Kompier werd benoemd tot lid van den gemeenteraad alhier, waarvan hij hij er tevens 22 wethouder is geweest Waar de heer Kompier de achting en sym pathie geniet van allen die hem kennen en met hem in aanraking komen, was het dus niet te verwonderen, dat hij dien dag van allo zijden blijken van belangstelling mocht ondervinden; o.m. kwamen den jubilaris persoonlijk feliciteeren de burgemeester met zijn PrhfjT0" do erom -COOT- no genoote, bijna alle ambtenaren en verschil lende anderen. Temidden van do talrijke bloemstukkon werd door den jubilaris met diens echtgeoote en de verschillende fami lieleden, ambtenaren en raadsleden de avond recht genoeglijk doorgebracht. Van daag wordt er een raadversgadering ge houden, waarin de heer Kompier officieel gehuldigd zal worden. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Petrus Ilendricus z. van F. Hoogervorst en M- v. d. Linden Mar- garctha Dorothea Maria d. v J. J. Kroon en P. v. d. Berg Adrianus Wilhelmus z. van A Duivenvoorde en G. C. v. d- Weij- den Johannes Hendrikus z. van A. G. Meijer en W. M. J. Ghristiaanse Maria Jacoba d. van Ph- Hoogkamer en P. v. d. Berg Leonardus Jacobus z. van H. v. Berkel en A. M. Smit. Ondertrouwd: C. Bouwmeester 26 j. en Th. A. Wassenaar 27 j. Getrouwd: J. H. Ghristiaanse 35 j. en P. Ma. A. Peters 25 j. Overleden: Maria van Moorsel 76 j wed. van W Heemskerk. VOORHOUT. Geboren Theo Hendrikus z. van A. L. Steenvoroden en G- Kortekaas Mat- theus z. van A. Roskam en P. Gronendijk Engelbertha Johanna d. van C. L. van Werkhoven en C. van der Lans Petro- nella Johanna d. van G. D. van der Kerk hof en M. Ammerlaan- Ondertrouwd: M. H. do Haas 29 j. to Lisse en A. Kloek 30 j. F. v. d. Meij 28 te Sassenheim en M. A. van Schooien 23 j- H. J. J. Koedijk, 22 j.j. te Haarlem en J. E. Uljee 22 j. Getrouwd: A. J. Koot te Reeuwijk en M. van Rijn J. de Groot en J. G. M. Meijer, A. IL H. Schülte Küperjans en W. M. Paardekooper. Gevestigd: P. van Beek van Voor schoten Th. B. van Galen van Sassen heim J. Th. Bles van Haarlem R. IL Durenkamp van Kloosterburen J. F. J- Scholtens van Kloosterburen J. G. Heijrneijer van Amsterdam B. J. A. Wit te van Harlingen Th. Halsema van Een rum H. P. Groeuowegen van Zoetermeer E. J. Graneman van Haarlemmer meer Th. P. Smitd van Leens P. H. Ghoe- newegen van Zoetermeer R- de Boer van Wymbritseradeel H. C. Smal van Hoensbroek P. van der Hulst van Noordwijkerhout. Vertrokken: M. J. van Dijk naar Sassenheim C. van Nasau naar Roozen- daal G. Oostermeijer naar China A. H. H. Scülte Küperjans en echlgen: naar Hillegom N. V. L, den Held naar Den Haag H. Hoogeworst naar Wassenaar N. van Leeuwen en gezin naar Bcnne- broek W. G. Tweehuizen naar Haar lem M. van Rijn naar Reeuwijk S. L. Kooijman naar Sassenheim. Gemengde Berichten. ONGELUKKEN. ZWARE BRAND TE WORMERVEER. DE OLIEFABRIEK „DE ENGEL' IN EEN VUURZEE HERSCHAPEN. De grootste brand uit dc laatste jaren. Het vuur met 40 stralen bestrode n. Aan den Zaandijkor Weg onder Wor- merveer ligt de oliefabriek „Do Engel" van de firma Crok on Laan.. De gebouwen be slaan tezamen wellicht een lengte van 150 M. Het oudste gedeelte ligt in het midden van hot complex. Daarnaast zijn links en rechts verschillende gebouwen bijgebouwd. In het midden van dit gebou wen-complex links van het oudste gedeelte is Zaterdagmiddag in het magazijn boven de malerij brand ontstaan in de daar op geslagen copra. De brand was dadelijk zeer fel. zoodat de Wormerveescho brandweer, die over een motor- en een stoomspuit beschikt, on middellijk de hulp der Zaandamsche brand weer inriep, wat goed gezien was, want het vuur breidde zich snel uit en tastte het naastbij gelegen pakhuis Dacota, waar voel copia en lijnzaad was geborgen, aan. Tegen 5 uur was de fabriek een gewel dige vuurzee, waaruit hemelhooge vlam men opsloegen. Inmiddels waren vele spuiten aangeko men uit Assendelft, Krommenie, uit Koog en Zaandam. Al deze spuiten wierpen een ontzaglijke massa water in het vuur, dat er echter niet minder door werd, maar zich nog steeds uitbreidde. De burgemeester van Wormervcer riep loen ook de hulp van de Amsterdamsche brandweer in, die dadelijk met de Jan v. d. Heyden uitrukte. De fabriek stond toen over een lengte van 60 70 M. in brand. De vuurzee be sloeg ongeveer een oppervlakte van 1500 M2. Er werden nu 40 stralen op den brand gericht, die werd gestuit door een brand muur. waarnaast zich een oliepakhuis be vond met twee tanks vol olie. Alle krach ten werden ingespannen om dit gedeelte, waarheen de wind was gericht, voor ret vuur te beschermen cn inderdaad gelukte dit. Rechts van 't oudste gedeelte van do fa briek is niets verbrand. De 80 werklieden die zich daar, bij het uitbreken van den brand bevonden, konden hot gebouw onge deerd verlaten. In het geheel zijn 250 ar beiders bij het continu-bed rijf van De En gel werkzaam. Om 9 uur Zaterdagavond werd het blus- chines werk nog met volle kracht voortge zet Men kon toen aannemen, dat de brand z;ch niet meer zou uitbreiden. Als verloren kunnen worden beschouwd de twee verdiepingen hoven de malerij en bet drie verdiepingen-hooge pakhuis Da- cola. lip Pet OügeiM/IIK, Au. J.'i JL --i verzonden, stonden de-pakhuizen Amerika Engel II en Bombay, waarin tezamen een voorraad van ruim 340 ton copra ligt op geslagen, in brand. Door natspuitingen was do brandweer tot dusver er in geslaagd de pakhuizen Azof en Engel I te behouden. Toen de brand uitbrak was liet bedrijf rog in vollen gang; in het pakhuis Bom bay werd de brand door den portier hot éérst bemerkt, deze zag een Tookwolkje nabij do motor in Bombay opstijgen en alarmeerde aanstonds het overige perso neel. De molen Het Viooltje, grenzende aan den brand, wist men nog te behouden; uit voorzorg werden in den molen reeds slan gen gelegd, om. indien deze door het vuur nog mocht worden aangetast, direct het vuur te bestrijden. De fabriek was op beurspolis verzekerd De schade valt op het oogenblik nog niet te bepalen. De vermoedelijke oorzaak is bet broeien van de copra. Volgens een ander bericht ontstond de brand wellicht door kortsluiting in het co- pralmis Bombay. Daar de eigenlijke fabriek niet of wei nig geleden heeft hoopt men dat het bedrijf niet behoeft te worden stopgezet Deze brand is oen van de grootste, die sinds lange jaren de Zaanstreek hebben geteisterd. In 1915 was de oliefabriek De Liefde te "Wormervcer, dio afbrandde. Do heer Gordijn, commandant van de Amstcrdamsche brandweer, is door een vallend stuk ijzer aan hot been verwond. Gisteren word ons uit Wormerveer na der gemeld: De brand in „De Engel", de oliefabriek van de N.V. Crok en Laan is nog steeds niet gebluscht. Zware vette, een onaangename weeë lucht verspreidende rookwolken trokken des middags nog over De Zaan. De plaatselijko brandweer werk te nog met twee motorspuiten en een stoom spuit, samen zes stralen. Vuur is er niet meer te zien, in do ineengezakte hoeveel heden copra en palrapitten zit nog heel wat. Het is wel zeker, dat de brandweer nog zeer geruimen tijd waakzaam zal moeten zijn. Door de hitte Yan het vuur cn de uit zetting van de natgeworden copra hebben do gevelmuren van het fabriekscomplex bet zwaar te verantwoorden. Aan den kant van den Zaandijker weg staan zo «enigs zins bol en ver toonen hier en daar scheu ren. net verkeer langs dezen weg, die een der boofdverkoerswegen is tusschen Zaandam, Krommenie en vorder gelegen plaatsen, is afgesloten wegens het go- vaar van instorten. Te Zaandijk zijn bor den geplaatst om aan do vele auto's die van den weg gebruik maken te melden, dat men over "West-Zaan cn Assendelft moet rijden en in Krommenie wordt gewaar schuwd dat men den weg over buitenhui zen heeft te nemen. Het voetgangersver keer wordt met schuitjes over do Zaan gaande gehouden. Uit de verte biedt de fabriek een troosteloos gezicht. De gapende vensteropeningen zijn zwart gebrand, het dak is verdwenen. Toch hebben de gezamenlijke Zaansche brandweerlieden Zaterdagavond en in den nacht een grootsch werk verricht. Is er veel door het vuur verteerd toch is ook nog veel behouden. De commaudant van de brandweer de heer Klinkenberg, tevens waarnemend bur gemeester, verteld ons nog het volgende: Ongeveer kwart voor vier Zaterdagmid dag is de brand het eerst waargenomen bij do lift tusschen het pakhuis Engel I en de andere pakhuizen. Pogingen met mi- nimaxen om het vuur to sluiten mislukten. Het vuur vrat van den oenen zolder naar de andere en ofschoon verschillendo pak huizen door bouwmuren zijn gescheiden werden een prooi van het vuur de pakhui zen Bakota, Bombay, Azof en Amerika. In het pakhuis Amerika waren tanks gevuld met hoeveelheden copra en palmpitten op geslagen. De fabriek Engel 2 beeft om de eerste en tweede fabrieken lichte brand schade, de fabriek Engel I heeft alleen waterschade. Het olichuis en twee olietanks die aan de uileinde van de pakhuizenreeks liggen, zijn, zooals we reeds meldden door het krachtig optreden der brandweerlie den behonden gebleven. Dit pakhuis en de twee tanks waren goeddeels gevuld met olie. Evenzoo zijn behouden gebleven do smederij cn hot huis van den bedrijfschcf, net Ketelhuis en de machinekamer aan do andere zijde van do Engel I heeft eveneens niet gebrand. Ook het pakhuis La Plata is ongedeerd gebleven. In bet algemeen kan men zeggen, dat de middenmoot van het complex gebouwen is vernietigd. Dc muren aan den kant van de Zaan hebben het niet gehouden; een gedeelte is ingo- stort en een ander dee! is door de brand weer omgehaald. Het brandwecrmateriaal van de omliggende gemeenten kon in den loop van den nacht langzamerhand inruk ken. De laatste spuiten gingen ongeveer zes uur weg. De Jan v. d. Heijden, de drij vende stoompuit van de Amstordamsclio brandweer was de eerste die Zaterdag avond vertrok. Nadat nog een paar uur met vier stralen was walergegeven. De brandweer commandant kon de oor zaak van den brand niet met zekerheid zeggen, eehler de waarnemende commis saris van politie, de hoer De Groot, meen de wel als vaststaand te mogen aannemen, dat hij is ontstaan door kortsluiting in een nog betrekkelijk nieuwen motor Do schade wordt ruw geschal op 500.000, die verzekerd is op beurspolis. Het bedrijf zal zeker den eersten tijd geen voortgang kunnen hebben. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Van een autobus gevallen. Men meldt uit Bergen op Zoom aan «lo „Msb.' Toen Zaterdagmiddag het 13-jarig knaapje D. uit Halsteren zich naar de Bergen-op-Zoomsche kermis begaf, vertrok van dezelfde plaats naar Bergen op Zoom de vrachtauto van de firma R Tiet knaapje, dat schijnbaar van het voertuig gebruik wilde maken, om zoo vlug mogelijk te Bergen op Zoom te komen, klom. terwijl de auto rents in beweging was langs een vnn de zij'den op den auto. Bij deze poging echter kwam het ventje met het hoofd op ce siruiii.Mwucu ii Zoo ernstig nan, dat het knaapje in ho- wuslcloozon toestand bleef liggen Met een ernstig hoofdfractuur tferd de 13-jari ge D. in een nabijgelegen woning binnen gedragen. Nadat geneeskundige hulp t»r plaatse was geweest werd hij naar het Al gemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoord. Het kind was Zaterdag avond nog niet tot bewustzijn gekomen Van de motorfiets gevallen. Zaterdagmiddag halfvijf hebben ccnigo automobilisten een motorrijder in bowus- teloozen toestand op den Bussumcr grint weg aangetroffen. Hii lag naast zijn mo torrijwiel, waarvan de voorband gedeelte lijk van liet wiel was goloopen. Hij word vervaerd naar de Mayollastichting te Bus- sum. net bleek te zijn dn vijf-cn-twintig- jarigo Anton Prins uit Hilversum. Er werd een ernstige hersenschudding bij hem ge constateerd. Er is echter geen onmiddellijk levensgevaar Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Auto tegen een boem gereden. Gisteren voormiddag reed even voorbij Amersfoort een auto uit Apeldoorn tegen een boom. Volgens vermoeden van den chauffeur, door niet in orde zijn van stuur inrichting. De chauffeur M. II. S. bekwam een verwon«diug aan het gelaat. Do 1 «5-ja rige Mej. St. Èlisabeth-gasthuis te Amers foort vervoerd. Na terugkeer van het be wustzijn bleek haar toestand niet zoo ernstig te zijn als gevreesd werd. Schipbreukelingen gered door de „Volendam''. Zij hadden vier wokon lang rondgedreven. Tijdens den hevigen storm, die Vrijdag nacht hoeft gewoed, heeft het Nederland se!) o sa. „Volendam" op omstreeks 60 K.M. van de Bermuda-eilanden tien go- heel uitgeputte en half verhongerde man nen opgepikt, die in een kleine open boot rondrevon. Naar zij medodeeldon hadden zij sinds 2 October, op wolken datum hun schip, een Amerikaansche kustboot, was vergaan, getracht do Bermuda-eilanden to bereiken. (De „Volendam" was op 25 dezer van New York naar de Bermuda-eilanden ver trokken). Overboord geslagen en verdronken. Van de stoomlogger Vlaardingen 192, welke gisteravond van do haringvisscherij te Vlaardingen binnenkwam is Vrijdag nacht tijdens zwaar slormwoer do 24-ja- rige ongehuwde matroos J. do Kraa, af komstig uit Schovcningen, door een zwarcu golf overboord geslagen en verdronken. Deze galf had zuid een kracht, dat zij te* vens twee opvarenden. Blok en Verwei ernstig verwondde. Doodelijke vat. Te Slagharen is dc 80-jarigo W. Post hoorn van een. ladder gevallen en aan de gevolgen overleden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3