MAANDAG 3f OCTOBER 1927 19© Jaargang No. 5708 &2icbelve (Bou/ïa/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL dco per post f2.95 per kwartaaL I Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd idagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenfiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarie betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vef* huur, koop en verkoop f0.50. DOMMER BESTAAT BIT ORIE BLADER. longen, Allerheiligen, zal |e Leidsche Courant11 niet rschijnen. [Gemeenschap der Heiligen )p den lsten November Allerheili- en op den 2den November Al- jelen worden wij in de Liturgie der rk levendig herinnerd aan het heer- en. troostrijk dogma van de Gemeen- jp der Heiligen. )e Katholieken beleven dit diep in practijk van het geloovig leven ingrij- id dogma door den loop van geheel het in hun daden, van iederen dag, ar vóóral op deze dagen Dp Allerheiligen stijgt de gedachte op ar het oord, waar Christus-Koning iont in het gezelschap van hen, op wie lens hun leven de verlossing van Zijn ais is toegepast geworden. En in de me van Gods Almacht schitteren vöór heiligen als onze voorbeeldige voor- igers en onze vermogende voorspre- I.... Dp Allerzielen denken wij, op bijzondere aan hen, die na dit sterfelijk leven eeuwigheid zijn ingetreden en die nog blijven in de plaats der loutering, in Vagevuur. En wij dragen ons bidden boeten, onze gebeden en verstervingen aalmoezen aan God op, als een zoon- ir voor die zielen [et dogma van do Gemeenschap der Üigen vult zóó de verlangens van de aschelijke ziel, die in naar nuip-nenooi- ea liefde-drang verbinding zoekt met do estorvenen, met den hemel en met het gevuur, dat vele Protestanten, blijkens openhartige verklaringen, heimwee roeien naar het bezit van dit Leerstuk, ij bij het verlaten der Moederkerk [ben achtergelaten! 11e Katholieken moeten klaar en hel- dit dogma, dit leerstuk kennen in zijn zenlijke beteekcnis. k de laatste October-aflevering van kt Schild" omschrijft pastoor L. Wil- iorg de beteekenis van dit dogma zeer idelijk. Nadat hij enkele passages uit de brie- ii van St. Paulus heeft geciteerd, ver- Jgt de schrijver: Zooals de aanhalingen van Sint Paulus in herinnering brengen, wordt de erk, welke Christus door Zijn Bloed ver erf, niet omsloten door de grenzen dezer i, doch zij strekt zich ook .uit tot de or ons onzichtbare wereld. Wat afstan- n ook de leden der Kerk van elkander ogen scheiden, er bestaat tusschen al de ien der Kerk een geestelijke levens- en «deren- emeenschap, welke zijn diepsten ond vindt in de eenheid der Kerk met ristus: Christus het Hoofd, de Kerk het shaam Wat verstaan wij dan door de gcmeen- jap der Heiligen? De geestelijke vereeni- ig tusschen de leden van de strijdende, lijdende en de zegepralende Kerk. Tot de strijdende Kerk belmoren de ge- ovigen op aarde, tot de lijdende Kerk be- K)ren de zielen in het vagevuur, tot de Sepralende Kerk belmoren' do zaligen in a hemel. Er is een strijdende, een lijdende en a zegepralende Kerk. Dit beteekent even- el niet, dat er drie verschillende Kerken in Christus zijn, maar dat de leden der Kerk van Christus zich in een drie- ttdigen verschillenden toestand bevinden, Wat de laatste oordeelsdag al de trouwe ifin der Kerk in eenzelfde heerlijkheid zegepraal vereenigen zal. Tusschen deze strijdende, lijdende en ze- Tralende Kerk bestaat oen geestelijke reeniging. Deze vereeniging wordt Ge- Knschap der Heiligen genoemd: lo. om- lt de zaligen in het bezit der volmaakte ivorliesbare heiligheid zijn; 2o. omdat de Wen in het vagevuur in den staat der iverliesbare, lieiligmakendo genade ver ben en door het uitboetend en zuiverend Wen tot de volmaakte heiligheid des he- worden voorbereid; 8o. omdat de ge- pigen op aarde door het Doopsel gehei- &d en door him lidmaatschap van de Kerk tot heiligheid geroepen zijn. (Eph. 1:4: „Opdat wij heilig en onbesmet zouden zijn voor zijn aangezicht in liefde"). Daar om worden de geloovigen door den H. Petrus genoemd: „Een uitverkoren geslacht, oen koninklijk priesterdom, een heilig volk" (I Petr. 2:9). Waarin bestaat de geestelijke vereeni ging tusschen de leden der H. Kerk op aarde, in het vagevuur en in den hemel? De geestelijke vereeniging tusschen de leden der H. Kerk op aarde, in het vage vuur en in den hemel bestaat hierin, dat zij allen ledematen zijn van één lichaam, waarvan Christus het Hoofd is, en daarom aan elkanders geestelijke goederen gemeen hebben. Er is dus een bovennatuurlijke band, die levende en gestorven geloovigen onder elkander samenhoudt, verbindt in de een heid van eenzelfde geheimzinnig lichaam, waarvan Jesus Christus het Hoofd is, en in de gemeenschappelijkheid van eenzelfde leven. Tot zoover pastoor Willenborg. De overweging van de heilrijke waar heid in het dogma van de Gemeenschap der Heiligen glanst over de gedachte aan de dooden als de lichte herfstzon over de gele blaren der boomen in het bosch: de dooden sterven en worden begraven, maar ziLvergaan niet voor altijd; zij staan weer op onder de levenwekkende Zon van Gods Almacht Allerheiligen en Allerzielen zij voor ons allen een feest van de liefde de liefde in de gemeenschappelijkheid tus schen de strijdende, de lijdende en de zege pralende Kerk; de liefde tusschen ons, die leven op deze aarde, en hen: die, gestor- vii zijnde, mét ons levens, leven in de in Christus! BUITENLAND Spanje De beweging der Catalanen. Wilden zij den koning ontvoeren? Met betrekking tot de pas ontdekte Cata- laansche samenzwering melden berichten uit Perpignan, dat de verdenking der Fransche autoriteiten was opgewekt door het ongewone gedrag van eenige vreemde lingen in de Oostelijke Pyreneeën. Fran sche gendarmes, die nabij do grens een onderzoek-instelden, ontvingen inlichtingen dat ongeveer 1500 personen die, naar men beweerde, bij het complot betrokken wa ren, opdracht hadden gekregen om hun huizen in verschillende steden in Frank rijk, België en Luxemburg te verlaten en zich naar bepaalde plaatsen aan de grens moesten begeven. Zij moesten in kleine groepen gaan en niet, zooals het vorig jaar, in groote afdeelingen. De wapens en munitie waren thans in Andorra en Noord-Span je opgeslagen. De aanstichters der beweging .zouden in het bezit zijn van een groote som geld, o.m. uit Argentinië afkomstig. De poging der in Frankrijk vertoevende Catalanen, om de onafhankelijkheid van hun geboortegrond te verkrijgen, schijnt zelfs ten doel gehad te hebben, koning Alfonso van Spanje te ontvoeren. De ko ning moest namelijk, slechts vergezeld van een klein aantal gendarmes, Olot prov. Gerona (Noord-Spanje) passeeren. Indien men den koning met zijn gevolg in han den zou hebben gekregen, verwachtten de opstandelingen, dat een algemeene op stand in Catalonië zou uitbreken. Italië. Pastoor Orizio gedeporteerd. Zijn anti-fascistische gezindheid oorzaak. To Brescia heeft dezer dagen de provin ciale raad, den pastoor Don G. B. Orizio uit Pontoglio wegens anti-fascistische agi tatie ter deportatie naar de strafeilanden veroordeeld. De ware reden voor dezen ernstigen maatregel, die weer een zeer slecht licht op de methoden van het fascisme werpt, is nog niet duidelijk te kennen, daar de autoriteiten, de grootste reserve in acht nemen, zooals in alle dergelijke gevallen tot nu toe geschiedde. In Pontoglio werd verklaard, dat het tot kalmeering der zeer opgewonden be volking zou bijdragen, wanneer de pas toor, die altijd zeer anti-fascistisch gezind was, verwijderd werd. Don Orizia, is vroeger een bijzonder ijverig lid der volkspartij geweest en heeft zich steeds als tegenstander van het nieu we regime doen kennen. Roemenië. De beweging ten gunste van Carol. Prins Carol wacht zijn uur af. De voormalige kroonprins van Roemenië, Carol, is te Parijs aangekomen. Tegenover een der redacteuren van de „Intransl- geant" verklaarde hij, dat zekere partij leiders, met name die der Roemeense he Nationale Boeronpartij, hem om een ver klaring ten opzichte van zijn aanspraken op den Roemeenschen troon hadden ver zocht. Gedurende drie maanden echter had hij geweigerd zulk een verklaring af te leggen, doch eindelijk was hij gezwicht. De ex-kroonprins voegde hieraan toe, dat hij zijn uur afwacht, indien dat te eenigor tijd zal moeten slaan. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Belgrado gemeld, dat volgens een bericht van de „Politika" tusschen den Roemeen schen premier Bratianu en den regenl- schapsraad moeilijkheden bestaan. De re- gentschapsraad zou herhaaldelijk gewei gerd hebben maatregelen, waartoe door de regeering besloten was, te bekrachtigen. Ook in Roemeensche hofkringen zou de meening overheerschend zijn, dat het land tot aan de meerderjarigheid van koning Michael niet zonder een zelfstandigen ko ning kan blijven. Bratianu zou aan den ex-kroonprins Carol hebben medegedeeld, dat een actie te zijnen gunsto do geheele dynastie in ge vaar zou brengen. Rusland Versterking van de oppositie. Zoodra de uit Parijs teruggeroepen Sov jet-gezant Rakofski en de nog niet uit Ro me teruggeroepen Sovjet-gezant Kamenef in Moskou aan eekomen waren, hebben zij zich in den strijd tegen de Stalinisten ge mengd, in verband met de voorbereiding van het jaarlijksche congres der commu nistische partij in December a.s. Dezer dagen spraken zij op een rumoe rige bijeenkomst van arbeiders te Moskou, waarbij het optreden van het regeerings- blok aan de kaak wer<V:*steld. po Sovjet- trachten (le~ "massa's te bewegen de commu nistische partij den rug toe te keeren. Griekenland EEN MISLUKTE AANSLAG. Op den president. Door een invalieden werklooze Zondagmorgen is op den president der Grieksche republiek, admiraal Kondoerio- tis. een mislukte aanslag gepleegd Toen hij in het stadhuis van Athene het congres van burgemeesters had geopend, werd hij bij het verlaten van het gebouw aangespro ken door een jongen man. die doof scheen te zijn en een verzoekschrift wilde overhan digen. De president hoorde hem evenwel riet aan en sloot de deur van zijn auto. Op dat oogenblik trok de man een revolver en loste een schot op den president. De ruit van den auto werd verbrijzeld en de kogel verwondde»* den president licht aan don rechterslaap en doorboorde zijn hoed. De man werd onmiddellijk door de politie gearresteerd en moest tegen de woedende menigte, die hem wilde lynchen be schermd worden. Kondoeriotis bogaf zich naar het zie ken huis, waar de wond werd verzorgd; hij zal niet meer dan een of twee dagen verpleegd moeten worden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de aanslag gepleegd is door den 25-jarigen Zafirios Coessios uit Larissa, een kellner die 14 dagen geleden in Athene was aan gekomen om in verhand met zijn doofheid geopereerd te worden. In antwoord op de.hem schriftelijk ge stelde vragen antwoordde de arrestant, dat hij nergens in Athene werk heeft kun nen krijgen en enkele dagen geleden aan het huis van den president om oen onder houd had verzocht. Men had hem echter gevraagd, de volgende week terug te ko men en hij had dit uitgelegd als een wei gering om hem te helpen. Daarom had hij besloten den president te dooden, Hij weigerde te zeggen, of hij tot een commu nistische organisatie behoorde. Bij een huiszoeking in de kamer van den arres tant werd een manifest gevonden, geti teld „Christen en Atheïst", benevens het ontwerp van een pleitrede, in geval van zijn arrestatie le houden. China. De burgeroorlog. Naar do „Daily Mail" uit Peking ver neemt. heeft het Shantoeng-leger, dat tot de strijdmacht van Tsjang-Tso-Iin behoort, na hevige gevechten Kaifengfoe in de pro vincie Honan veroverd. Eon aantal gepantserde auto's, door Russen bediend, is buitgemaakt. Piraten slaan hun slag. Schip op deh Jangtse overmeesterd. Volgens een officieus bericht van Ja- panscho zijde is het stoomschip „Kiangh- sin" door een dertigtal Chineesche piraten overmeesterd. Deze hadden zich als pas sagiers vermomd, aan boord van het vaar tuig begeven. Het schip was en 24sten October van Tsjau uit de rivier den Jangt se opgestoomd. Op een gegeven moment vielen de piraten een twaalf man sterke wacht van den gouverneur van Kweitsjau, die zich eveneens aan boord bevond, aan. Een verbitterde strijd ontstond, doch na een uur vechten bloven de zeeroovers meester van het schip. De lijken der in het gevecht gevallenen werden overboord ge gooid en zoowel passagiers als bemanning van hun bezittingen en geld beroofd. De piraten verlieten vervolgens met hun buit het schip. In het geheel zijn tijdens den aanval zes tig personen gedood of gewond. Mexico. HET ARMSTE LAND DER WERELD Verhalen van ooggetuigen. Volgens betrouwbare berichten is de' toestand in Mexico zoo droevig mogelijk Overal heerscht ontevredenheid, armoede, ellende en honger, en velen zijn de wan hoop nabij. Walter B. Sanders, een bekend Amcri- kaansch journalist, schrijft naar aanlei ding van een persoonlijk onderzoek dat hij ter plaatse heeft ingesteld: „Om zich een jüist beeld te kunnen vormen van de toestanden in Mexico, moet men het land gezien hebben. Gerechtigheid beslaat er niet meer; zedelijkheid en vrijheid zijn reeds lang verdwenen; onder de regee- ringsambtenaren heerscht de meest ver derfelijke corruptie. Ja, als men dat met eigen oogen heeft aanschouwd, dan kan men naar huis gaan, om na te denken over de „vorderingen die de beschaving" daar gemaakt heeft, als men ten minste er niet gek van geworden is. Het volk van Mexico is niet alleen beroofd van zijn godsdienst, ook van zijn recht op arbeid, zijn eigendomsrecht, en kiesrecht, alles is het ontnomen, het mag zelfs de waarheid niet meer vernemen omtrent den toestand in. het land. afmetingen daiifeehLut^t^W-iiooit zulke genwoordig. Tampico, een stad slechts eenige mijlen van Texas verwijderd, is in den vollen zin van het woord een hel. De toestanden op zedelijk gebied in Tijuana in Beneden-Californië, tarten iedere be schrijving. Over geheel Mexico gaan als sombere spoken rond: ziekte, honger en ellende. Op onrustbarende wijze breidt de melaatschheid zich uit en de regeering noemt geen enkelen maatregel; zij trekt er zich niets van aan. „El Universal'* een der meest invloed rijke kranten van Mexico, berekent hot aantal melaatschen op 50.000. Honger, ziekte en vervolging ontvolken de stad en land. De vruchtbaarste lande rijen liggen braak. Er is geen zaaigoed meer, want het zaad is reeds voor don oogst gestolen. Aan veeteelt wordt niets meer gedaan, daar de roovers, die het ge heele land onveilig maken, het toch afne men en wegvoeren". Tot zoover Walter B. Sanders. Een ander zeer bekend Engelsch jour nalist (niet-Katlioliek) schrijft reeds gedu rende eenigen lijd een serie artikelen in het Engelsche dagblad „The Universe", naar aanleiding van zijn verblijf van meer dere jaren in Mexico. Hij deelt mede, dat de toestand in Mexico veel treuriger is dan eenig mensch kan vermoeden. Volgens zijn oordeel hebben het bolsjewisme, het com munisme en het socialisme, of liever die drie tezamen Mexico gemaakt tot het on gelukkigste land van de geheele wereld. „Mexico, zoo schrijft hij in zijn laatste artikel, een land dat feitelijk overvloeit van melk en honing, een heerlijk land, dal door de natuur gezegend is met alle mo gelijke rijkdommen die denkbaar zijn: goud, zilver en kostbaar gesteente, olie, verschillende fijne houtsoorten, vrucht baar bouw- en weiland, allerhande vruch ten en bloemen, datzelfde Mexico is ten gevolge van de slechte economische poli tiek en door do tegenwoordige vervolging het armste land der wereld geworden. Niets is er langer dan een paar uur veilig, zoo eindigt de beschouwing over do economische positie van Mexico. Wat men zeker en veilig waande, ligt den volgenden dag misschien in puin. Alle groote Engel sche handelsondernemingen zouden hun eigendommen in Mexico gauw verkoopen, als er maar koopers voor te vinden waren Het is nu overal reeds bekend dat Mexico het land is waar men alle hoop moet laten De opstand nog niet onderdrukt? Een overwinning van Gomez' troepen? Uit El Paso wordt gemeld, dat volgens een bericht uit het hoofdkwartier van ge neraal Gomez de troepen van Gomez Ori zaba hebben veroverd, nadat zij twee re gimenten federale troepen daaruit verdre ven hadden. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een mislukte aanslag op den Griekschsn president. Piraten op den Jangtse. Hevige stormen In Enge!and. (Buitenl. Berichten, 2e blad en Telegrammen). Van de „Mafalda" worden nog 296 op varenden vermist. (Telegrammen). BINNENLAND. De huldiging van luitenant Koppen te Soesterberg (Luchtvaart, 3de blad). Groote fabrieksbrand te Wormerveci (Gemengde Berichten, 2de blad). De Minister van Justitie over de gevaren van het verkeer (1ste blad.) OMGEVING. De opening van dc Katholieke Land- bouwwinterschool te Voorhout (3de blad) BINNENLAND HET ROEKELOOS RIJDEN OP DEN OPENBAREN WEG. Antwoord van den Minister van Justitio op een adres der centrale landbouw organisaties. De drie centrale landbouworganisaties (het Kon. Nederl. Landbouw-Gomité, do R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder_ land) hadden bij den minister erop aange drongen te overwegen, op welke wijze het roekeloos rijden op een openbaren weg wa re te voorkomen, althans zooveel mogelijk binnen de perken to houden. Vooral de bevolking van het platteland en die der kleine steden zou, volgens adressantea, lijden onder het toenemend gebruik van koloos rijden van aumobilisten met de n'jaruit voortvloeiende onveiligheid op den De minister heott op au uurt» woord, dat hot hem aanleiding heeft ge geven, ter zake het oordeel en advies in to winnen van de procureurs-generaal bij de gerechtshoven, fungeerende directeuren van politie. Dezen zijn het allen er over eens, aldus de minister, dat tegen het roe keloos rijden van automobielisten mot do noodige gstrengheid door de justitie wordt opgetreden; talrijke processen-verbaal wor den terzake opgemaakt en do rechter legt als regel vrij strenge streffen op. De minis ter krijgt dan ook allerminst den indruk, dat in deze gebrek aan medewerking van de politie en justitio bestaat; dat ten slotte niet bij iedere overtreding iemand aanwe zig is om proces-verbaal op te maken of dat geen voldoende getuigen aanwezig zijn, die de feiten goed in zich opgenomen heb ben of dat geen aangifte gedaan wordt, zijn omstandigheden, waaraan uitoraard wel niet veel te doen zal zijn; bij vervolging worden echter do opgelegde straffen alge meen voldoende streng geacht. Do minister acht voorloopig dan ook op grond van do hem ten dienste slaande gegevens goen ter men aanwezig, een aanschrijving te doen uitgaan aan do parketten of anderszins eenige maatregel te treffen- Anderzijds mag do minister niet verhe len, dat de verschillende ambtsberichten er op wijzen, dat de plattelandsbevolking zelf dikwijls mede-scluildig is aan verkeerson gevallen, doordat deze bevolking zich zeer weinig stoort aan de verkeersvoorschriflen, speciaal buiten do bebouwde kommen, waar geen of weinig politietoezicht is. Welke ramen in den trein open mogen. Wegens de vele klachten over het toch ten in de rijtuigen dor electrische treinen, vooral wanneer do groote vensterruiten ge opend zijn, aldus schrijft men uit Lei den aan de ,.Tel." heeft de dirctie der Spoorwegen aan haar personeel de vol gende dienstorder uitgevaardigd: Do groote vensterruiten mogen slechts geopend zijn, indien geen der reizigers in de betrokken afdeoling zich daartegen ver- zet. De boven do vensters aanwezigen draai bare luikjes mogen, indien een dor reizi gers dit verlangt, geopend zijn in do rich ting tegenovergesteld aan de beweging van den trein. Indien een of meer reizigers dit verlangen, mag het achterste zijraam van ach terbal con aan do niet-windzijde ge opend zijn. KERKNIEUWS. Het Trappisten-klooster te Achel. De nieuwe abt. Onder voorzitterschap van don Hoog- Eorw. Vader Dom Hermann Joseph Smots, Abt van de Oistercionsex-Abdij van het II. Hart van Jezus te Westmalle on Vicaris- Generaal der Cistercicnsor-orde, had Za terdagmorgen in do Abdij te Achel de keu ze plaats van een opvolger van den Hoog-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1