HAROL INGEZONDEN WEDEDEELING UIT DE RADIO-WERELD INGEZONDEN MEDEDEEL!» I.E.M.C.O. RADIO jor alle voon COMPLETE RADIO-TOESTELlf 1 REUKLOOS HAARWATER bevordert de zindelijkheid van Uw haar. De kwaliteit is zeker goed, wanneer U vraagt naar Verkrijgb. bij Drogisten in flacons 30 en 45 ct. Voor Engros: Fa. F. VAN DORP, Lelden Zwart I te Wassenaar. Vertrek per, autobus van het K. S. A.-gebouw om 1 uur. Allen zorgen op lijd aanwezig te zijn! Teijlingen III gaat bij S. J. G. III op be zoek. Vertrek per fiets op 1 uur van het E S. A.-gebouw. Het tweede elftal van de Teijlingen Ju nioren trekt naar de Leiden-junioren. Ver trek per fiets van het K. S. A.-gebouw om 11.30 uur. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Overzicht. Het programma der eerste klassérs is dezen keer al heel klein, voornamelijk door dat do Oostelijken in beslag genomen wor den door den wedstrijd in Düsseldorf te gen West-Duitschland. Als men bet vergelijkend staatje ziet van de resultaten der tot nu toe gespeelde wed strijden dan is het verschil niet zoo bijster groot. West Duitscbland won tot heden drie wedstrijden meer dan de Oost-Neder landers, maar die nederlangen der onzen zijn hoofdzakelijk in de laatste jaren ge boekt. Als we het thans gekozen elftal nader beschouwen, meenen we met grond eenige kans te mogen geven op beter resultaat, al dient te worden toegegeven, dat de Duit- schers niet te onderschatten zijn. Merk waardig is wel het feit, dat geen enkele speler van Z. A. C. in de vertegenwoordi gende ploeg is opgenomen. De competitie vindt alweer belangrijke wedstrijden, aangekondigd. In Afdeeling 1 vinden we bijv. voor de drie leidende clubs uitwedstrijden aangekondigd. De gemak kelijkste taak is ongetwijfeld wel toebedeeld aan Ajax. De uitersten komen hier tegen over elkaar. V. U. C. is uit vorm. Ajax in goede conditie. En toch moeten de Amster dammers oppassen! Moeilijker weistrijden nochtans hebben E D. O. en D. F. C. De Haarlemmers moe ten naar H. B. S. Hoewel de Hagenaars dit seizoen maar een middelmatige partij spelen zullen zij tegen E. D. O. wel hun beste beentje voorzetten en de Haarlem mers mogen al wel blij zijn met een gelijk spel. Hetzelfde mag gezegd worden yan D F. C., dat in de Hilversummers ge duchte tegenstanders zal vinden. U V. V. krijgt bezoek van R. C. H. en Öat kon voor de Stichtsche club wel eens- suöces befeekenen. In Afdeeling II trekt de derby Feijen- oordiSparta de meeste aandacht. Het verschil tusschen beide clubs OP de rang lijst is al heel miniem. Feijenoord heeft slechts één punt meer dan Sparta. Wie dezen wedstrijd zal winnen kan, met het oog op de tot heden gespeelde wedstrijden moeilijk gezegd worden. Veel zal afhangen van bet feit, of de ploegen volledig zullen uitkomen. Een moeilijken wedstrijd gaat A. D. O. tegemoet in Zaandam. Waar Z. F. G. vori ge week de Stormvogels in eigen buis wist te slaan, zullen zij ook nu A. D. O. niet veel kans geven. Of H. F. G. zich zal staande weten te houden tegen 't Gooi? Na wat de Haar lemmers Zondag gepresteerd hebben zou men zulks wel gelooven. Overigens lijken ook de twee overige ont vangende clubs een goede kans te maken om te winnen. De tweede klasse A begint nu, na de nederlaag van D. H. G. ook wat afwisse ling te brengen. Intusschen weet A. S. G. wat het aan de Schiedamsche ploeg, die vorige week D. H. G. klopte, heeft. Het wordt natuurlijk een nieuwe nederlaag van A. S. G. Geen enkele kans lijkt ons tot heden aanwezig om beterschap te voor spellen! Intusschen zal H. F. G. zich wel her stellen, terwijl Hercules een lastige partij krijgt in Rotterdam tegen Steeds Hooger Belangrijker achten we op bet oogenblik dc verrichtingen der Leidsche derde klas sers. 't Wil er bij ons nog niet goed in, dat D. V. S. den harden strijd naar het kam pioenschap goed zal beëindigen, maar in tusschen, indien er morgen van O. N. A, gewonnen kan worden, zijn de Leidsche blauwwitten zeker op den goeden weg. De kans daartoe is wel groot, als men bijv. in aanmerking neemt, dat 0. N. A. tegen Hillinen slechts gelijk speelde. Lugdunum krijgt bezoek van Schevenin- gen. De Groenwitten. die Zondag een lesje gekregen hebben, om den tegenstander niet te onderschatten, zullen daarmee mor gen wel rekening houden. Voor de overige wedstrijden uit deze af deeling verwijzen wo naar het programma. In het Zuiden krijgt Eindhoven wel licht een moeilijke partij. Wel heeft deze club op fraaie wijze de leiding en werd er vorige week met schitterende cijfers van Willem II gewonnen, maar plaatselijke Mi (moetingen brengen dikwijls verrassin gen en dus is het oppassen. De strijd die de meeste belangstelling zal trekken is wel die tusscken N. A. G. en M V. V., want, hoewel heide ploegen nu wel niet tot de leidende clubs hehooren, zullen zij toch nog wel een woordje mee spreken voor het bezetten van de eerste plaats. Interessant belooft ook de wedstrijd B. y. V.Wilhelmina te worden. In het Noorden krijgt Frisia zeer waar schijnlijk wel weer klop, thans van Velo- citas en Leeuwarden van Friesland. Als G V. V. zich weer even kordaat toont als jl. Zondag is Veendam daarvan de dupe, terwijl Achilles zich wel zal handhaven op G. V. A. V. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Landenwedstrijd. Düsseldorf: West Duitsckl.Oost NederL AFDEELING I. Eerste klasse. Den Haag: H. B. S.-E. D. O. Hilversum: HilversumD. F. G Den Haag: V. U. C.Ajax Utrecht: U. V. V.—R. G. H. AFDEELING H. Eerste klasse. IJmuiden: StormvogelsBlauw Wit Zaandam: Z. F. C.A. D. O. Haarlem: H. F. G.'t Gooi Amsterdam: De SpartaanH. V. V. Rotterdam: FeijenoordSparta. Tweede klasse A. Leiden: A. S. G.-^-Hermes D. V. S. Rotterdam: Steeds HoogerHercules Delft: D. H. G;—B. M. T. Ylaardingen: FortunaQuick Utrecht: Voorwaarts—V. I. OS... Derde klasse A. Leiden: LugdunumScheveningen Leiden: U. V. S.O. N. A. Hillegom: HillinenAlphen Derde klasse G. Bodegraven: BodegravenU. D. 1. Rotterdam: D. C. L.—'t Noorden Vierde klasse A. Den Haag: V. D. S.—Quick Boys Noordwijk: NorvicusD. V. S. Den Haag: De OoievaarsGeleritas Alphen: AlphiaV. O. G. E. L. Res. 2e klasse A. Den Haag: Quick II—H. B. S. Hl Den Haag: B. M. T. IIH. V. V. III Den Haag: A. D. O. IIA. S. C. II Gouda: Olympia II—St. Hooger II Res. 3e klasse A. Den Haag: R. V. G. IIV. U. C. Lï Alphen: Alphen IIL. F. G. II AFDEELING IV. Eerste klasse. Eindhoven: P. S. V.—Eindhoven '3 Bosch: B. V. V.—Wilhelmina Tilburg: L. O. N. G. A.—Willem H Roermond: Roermond—N. O. A. D. Breda: N. A. C.M. V. V. AFDEELING V. Eersteklass e. Groningen: VelocitasFrisia Groningen: G. V. V.Veendam. Leeuwarden: FrieslandLeeuwarden Assen: AchillesG. V. A. V. De Olympische elftallen. De T. C. beeft in haar te Leeuwarden gehouden vergadering behalve het Ned. elftal ook de andere Olympische elftallen, die op 13 November uitkomen, gekozen. Het zijn echter deze elftallen niet geheel en al. Vooreerst zijn de 3 reserves voor het Ned. elftfal niet opgenomen en voorts zyn diverse Rotterdamscjhe 6pelers (b.v. v. d. Bergen, Dc Ridder e.a.) niet gekozen m verband met het feit, dat 't Rotterdamsch elftal ook speelt. De elftallen werden nu als volgt, meldt de „Sportkr.'': Wit: Quax (A.D.O.); Van Run (P.S.V.), v. d. Zalm (V.U.C.); Van Nus (Voorwaarts) Anderiessen (Ajax) aanvoerder; Schreurs (Roermond); Schipper (Heracles), Kools (N.A.G.), Kluin (A.G.O.V.V.), v. d. Broek (P.S.V.),' Van Gelder (V.U.C.) Blauw: Thijssen (Stormvogels); Haak (Stormvogels), Stuve (Enschede), aanvoer der; Stolk (Excelsior), Den Hoed (Hermes- D.V.S.), Schlosser (Heracles); Lommen (Roermond), Van Resteren (H.B.S.), Prins (Sparta), P. Hendriks (V.U.C.), Brugman (R.G.H.) Groen: De Boer (Ajax), aanvoerder, Horsten (Vitesse), Lelieveld (V.U.G.); Den Boer (Z.F.G.), J. Halle (Go Ahead), Vaags (Vitesse); Gcrritse (Blauw-Wit), Viergever (Sparta), B. Freeze (Heracles), Volkers (Ajax), v. d. Berg (H.F.C.) Het witte elftal speelt tegen het Rotter- aamsche elftal. Het blauwe speelt om 12.30 uur, eveneens te Rotterdam, tegen de vol gende combinatie: Vijgeboom (P.S.V.)Bul Jr. (Feijenoord), Bimmel (Excelsior); Sterk ('t Gooi), Grob- be (Excelsior), Van Leersum (V.U.C.)v d. Meer (A.D.O.), Leerkotte (G.O.L.T.O.), Bak (Excelsior), aanvoerder, v. d. Griendt (Hermes-D.V.S.), Kortman (V.O C.) Het groene elftal speelt 's morgens op het A.F.C.-veld tegeü dc volgende combi natie: Oerlemans (Spartaan); Van Russel (Ex celsior), Admiraal (P.T.C.); Veldkamp (Enschede), aanvoerder, Klopper (Z.F.G.), v. Geijsel (Spartaan); Kammeijer (Haar lem), Dunk (V.O.G.), Verkerk (R.G.H.), Wentink ('t Gooi), Campman ('t Gooi). De spelers van den voorwedstrijd te Rotterdam zullen in de gelegenheid wor den gesteld den wedstrijd, om den gouden onafhankelijkheidsbeker bij te wonen en de spelers van den voorwedstrijd te Amster dam om NederlandZweden te zien. Het niet kiezen van Van Heel. Vanwege de Technische Commissie ver neemt de Sportkr., dat het niet opnemen van Van Heel geenszins als een passeeren van dezen speler te beschouwen is. De keuze van Van Boxtel past geheel in het systeem der T. C., die langzamerhand jon gere spelers internationale routine wil bij brengen, teneinde op die manier in 1928 de beschikking te hebben over geroutineer de spelers. Daar het hier een toevalligen internatonalen wedstrijd geldt, meende men goed te doen om Van Boxtel eens een kansje te geven, temeer daar de geheele thans gekozen middenlinie met succes te gen Luxemburg in het vuur geweest is. De kans is altijd groot/ dat men voor de Spe len op een speler als Van Boxtel een be roep zal moeten doen en dan is het ge- wenscht, dat hij zich eenigszins aan de kern van het Ned. elftal aangepast heeft. Bovendien speelt op 18 November het Rotterdamsch elftal waarin nu Van Heel wel gekozen zal worden, zoodat deze oefe ningsdag voor dezen speler niet ongebruikt voorbij gaat. Programma's voor Zondag 30 October. Hilversum, 1050 M. 9.— VARA-concert. 12.302.N.O.V. Werken voor 2 vio len, door Sam Swaap en Adolphe Poth. J. R. Gravelotte, a.d. vleugel. 2.2.30 Lezing door den heer Luc. Wil link, redacteur v. „Het Vaderland", over: De ontwikkelende invloed van de film. 2.30 Artisconcert (ANRO-NOV.) De Am- sterdamsche orkestvereeniging o.l.v. F. v. Diepenbeek. 6.45 V.P.R.O.-uitzehüing. 8 Persber. en sportuitslagen. 8.10 „La Bohème", groot opera in 4 hedr. van Puccini. Mimi, Lotti Muskens Sleurs. Musette, Hélènë Cals. Rodolphe, L. v. Tulder, Marcel, Paul Pul. Golline, Hen ri Bloemgarten. Schaunard Martin v. Reen, Saint, Phar en Benoit, Iwan Mo- nasch. Zeer versterkt ANRO-orkest o.l.v J. J. v. Amerom. Algem. voorber. Chris de Vos. Huizen 1950 M. 8.30—9.30 Morgenwijding (K.R.O.) Mej. N. Verkroost, sopraan. E. Haak, piano- begel. Spreker: Theo Witte. 10.12.— N.G.R.V. Dienst in de Ger. Kerk te Delfshaven. Voorganger: Ds. J. Schoonhoven. Geref. Predikant. 12.301.30 K.R.O. Trio Winkels, Lunch muziek. 1.302.15 K.R.O. Kinderuurtje. Vertel- uurtje door een cathechist van Bethanie. 2.3.Orgelconcert door M. J. Dente- naar, Tilburg. 4.5.Ziekenuurlje. Medewerkenden: Prof. ScheeTmakers, Ypelaar. Soph. Nu- wenhuis v. d. Ryst. 7.30—8.— K.R.O. Apologie, Prof. W. Arts. 8.K.R 0. Het klein K.R.O.-sympho- nie-orkest o.l.v. Martin v. d. Ende. Spre kers Pastoor W. A. de Grys te Uithoorn: Het Centraal comité tot bevordering van R.-K. Patronaatsbelangen in Nederland. Rector B. H. de Groot te Amersfoort: Het jeugdwerk der jongenspatronaten. Kape laan G. J. Suetens te Den Bosch: Verster king'onzer organisatie. Het programma bevat enkele gezangen en voordrachten der jongens en orkestmuziek. Daventry, 1600 M. 3.50 Concert. Orkest en solisten. 5.405.50 Vertellingen u. h. Oude Tes tament. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadiglieidsoproep. 9.10 We^rber., nieuws. 9.25 Symphonieconcert. Rad i.o-Paji s 175o M. 12.20 Gewijde muziek en koorzang. I.05 Orkeetconcert tat 2.10. 5.055.55 De Homonym.e Jazz. 8.50 Kinder half uurti 9.20—41.20 Dansr ek. Lan geyr g, 469 M. 8.209.20 MorgeWvijding. 12.30—1.50 Kamermuziek. 2.403.20 Voetbalwedstrijd West- DuitschlandOost Nederland. 4.104.50 Pianosonaten van Beetho ven 4.505.50 Krefelder Madrigalkoor. 7.20 „Die Entführung aus dem Serail", znagspel van Mozart in 3 acten. Daarna tot 10.50 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M- 8.20 Morgenwijding. II.20 Declamaties. 3.505.20 Orkestconcert. 7.50 Tooneelavond. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M 8.35 Morgenwijding. 12.25 Concert. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Vroolijk concert. 4.50 Dansmuziek. 8.20 Orkestocncert. 9.5011.10 Actueel uur. Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Galaconcert. Orkest en so listen. Programma's voor Maandag 31 October. Hilvorsum, 1060 M, 12.Politieber. 12.352.Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 3.153.45 Lezing door Mevr. T. Verdo- nerSalomons: Levensvreugde en de op voeding. 4.105.55 Babbeltje van Mevr. Ant. v. Dijk. 7.15 Dinermuziek door het Kling-en semble in Hotel Hof v. Holland, Hilver sum. 7.15—7.45 Engelsche les voor beginners 7.45 Politieber. 8.10 Concert door het ANRO-orkest o. l.v. Nico Troep. Paula Horowitz, viool. Egb. Veen a.d. vleugel. 9.9.30 Lezing door mr. J. de Vrieze, advocaat te Amsterdam: De loop van het strafproces. 9.30—9.50 Voortzetting v. d. concert. 10.Persher. 10.10 Populair concert door het ANRO- orkest o.l.v. Nico Treep. Huizen, 1840 M. (na 8 uur 1950 M.) 12.302.Orgelconcert door Ferd. Kloek te Hilversum. 6.157.Dr. Lansberg te Zeist: Een kort Boekenpraatje. 7.7.30 Engelsche conversatieles. 8.N.G.R.V. (Hervormingsdag). Spre kers dr. P. Stegenga Azn., Ev. Luth. Pre dikant te Amsterdam. Ds. K. H. Wallien, Ev. Luth. Pred. te Weesp. Mej. Mien ter Huppen, piano. Mej. S. Morsink, viool. Het Calechisantenkoor „Toewijding", dir. Joh. J. Keja. Daventry iflOO M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten. I.202.20 Orgelconcert. 2.50 Lezing: The little Novice. 3.20 J. G. Stobant en M. Somerville: Great stories. 3.55 Orkestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry kwartet. 6.50 Tijds w 7.05 Davcnii.)i,>.,u-tet. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Suites van Bach (piano). 7.45 Duitsche les. 8,05 Kamermuziek. 9.20 W,erber., nieuws. 9.35 Lezing. f 9.50 Nieuws. 9.5511.20 „Oud-Heidelherg", looneel- spel van W. Méyer-Förster. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o- P a r i s", 1750 M. 10.5011.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Literair en muzikaal pro gramma. 8.5010.50 Concert. Operette-fragmen ten. Orkest, soli. Langenberg; M. 12.301.50 Orkestconcert. 4.505.50 Pianomuziek van Chopin. 7.35 Concert Dr. P. Bach, eigen gedich ten bij de luit. Fr. Ettel, declamatie.- 9.40—10.50 Dansmmuziek. Königswu 'terhausen, 1250 M. 11.20"7,05 Lezingen en lessen. 7,50 Martin Luther. Orkest, koor en so listen. Declamaties. 9.5011.50 Mandoline-orkest. Neukölln 1908. Hamburg, 3 9 5 M. 3.35 Vocaal concert. 5.20 Orkestconcert. 6.15 „Lohengrin", rom. opera in 3 acten van Wagner. 10.10 Sluiten. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trio-concert. 8.20 Orkestconcert. 9.3510.35 Dansmuziek. SELECTIVITEIT IN RADIO TOESTELLEN. Nu de nieuwe zender van den Neder- landschen Draadloozen Omroep in Huizen definitief in bedrijf gesteld' is en de golf lengten bepaald op 1840 en 1950 M. (na 8 uur 's avonds) is het vraagstuk der selec tiviteit voor de Nederlandsche luisteraars zeer urgent. Temeer omdat sinds .korten tijd het Deensche station Kalundhorg haar energie be'angrijk verhoogd, heeft. Het lijstje van de in geheel Nederland goed hoorbare langegolfstalions is thans als volgt samengesteld: Hilversum 1060 M., Kalundhorg 1154 M. Königswusternausen 1250 M., Motala 1320 M Daventry 1600 M., Parijs 1750 M., Huizen 1840 M., Scheveningenhaven 1950 M„ Huizon 1950 M. Hierbij dient opgemerkt te worden dat Huizen op 1950 M. werkt wanneer Sche veningenhaven niet meer in lx.-drijf is. Het middagconcert van Parijs is niet meer te hooren (zelfs niet met het meest selectieve toestel) wanneer Huizen op 1840 M. werkt. Welke stations kan men nu ontvangen zonder storing van Huizen en Hilversum? Een direct antwoord kan hierop niet ge geven worden, daar zulks voor het geheele land verschillend is. Vooral zij die in de nabijheid van de zenders Hilversum en Huizen ('t Gooi) wonen, zullen al bijzon der selectieve toestellen moeten gebrui ken om iets anders tc hooren dan deze beide stations. Hoe verder men van heide zenders verwijderd is, hoe eenvoudiger de uitstemming wordt. De storing van Schev - Haven laten we huiten beschouwing, om dat dit station niet 's avonds werkt. Selectiviteit of afstemscherpte is noodig om en bepaa'd station te ontvangen, ter.- wijl op een golflengte even grooter of klei ner een ander station(s) werkt, zonder hiervan storing te ondervinden. Nu bezit een telefoniezcnder meer golflengten dan die welke hij 't slation wordt opgegeven. Een telefoonzonder op 600 M. b.v. ge-^ bruikt ook de golflengten tusschen 594 en 606 M. Op al deze golflengten moet 't ont vangtoestel afgestemd worden, doch op wat daarnaast ligt niet. Hoe grooter nu de demping, hoe gerin ger do selectiviteit. Een toestel zonder te rugkoppeling (kristal-ontvanger b.v.) zal dus een geringe selectiviteit bezitten. We kunnen die demping dus verminderen door terugkoppeling toe te passen en hoe sterker (vaster) deze terugkoppeling hoe meer demping wordt verminderd. Een mid del om bij alle bestaande ontvangtoestel len de selectiviteit te verhoogen is te ver krijgen door een vaste terugkoppeling. Hierdoor introduceeren we een ander en nog grooter kwaad, n.l. terugkoppelsto- ring (Mex Hond.) Een ander en beter middel is inductieve koppeling tusschen antennekring en roosterkring detector lamp, dus normale inductieve detector ontvanger. Hoewel in mindere mate moet hierbij de terugkoppeling toch ook nog wat gekoppeld worden om een groote selectivi teit te verkrijgen. Voorschakeling van een H. F. versterkingslamp geeft ons gelegen heid om losse koppeling toe te passen. Het normale schema met H. F. verster king is de „Koomans" of „Harris" (3 spoelen), dit is weinig selectief doch wan neer we er een 4e spoel bij aanbrengen wordt 't gewenschte resultaat verkregen. De afgestemde antennekring, wordt ge heel apart gemonteerd en verbonden met 't rooster van de H. F.-lamp. In den plaat kring van de H. F.-lamp wordt een niet afgestemde spoel gezet die inductief ge koppeld wordt met een spoel (met een condensator parallel) welke in den rooster kring van de detectoriamp is opgenoat Daarnaast komt de terugkoppelspoel. Door losse koppeling tusschen den plaj kring H. F.-lamp en den roosterkring tectorlamp is een groote selectiviteit verkrijgen, zelfs met losse terugkoppel; en is dit feitelijk het eenigste eenvoud schema dat voor toepassing in aann king komt. De gunstigste werking wo verkregen bij gebruik van de kleinst i gelijke spoelen. Pl.m. 29 K.M. van versum ontvangt men Kalundhorg en nigswusterhausen nagenoeg vrij van station, Motala geheel VTij. Daventry hoi men zonder de minste storing van Hiiii en Parijs wordt slechts zwak gestoord. verder van deze stations verwijderd woi de verhouding tusschen ontvangen storen station steeds gunstiger. Nog kleine verbetering kan verkregen word? door gebruik te maken van een korte tenne en een H. F.-lamp met hoogen i ^veerstand (Telefunken RE 054 en Phi A.430). Alleen wanneer deze stations zwijp wordt Hilversum zwak op dén achtergro: gehoord. DE Z.G. STORING VAN HUIZEN. Het secretariaat van den K. R. 0. o: ving dezer dagen een schrijven van luisteraar te Eemnes. Wij laten het hie onder in zijn geheel volgen: „Aangezien ik vermoed, dat alles, de radio betreft, wel uwe belangstelling' hebben, wil ik u eens wat meaedeelen de ontvangst van Huizen op kristaltoesi letjes. Hier in Eemnes zijn nog niet vele o: vangtoestellen en wat er is, is referenda kristal. Ook ondergeteekende «beert kristal, dat met de telefoon ziév duidel weergeeft. Ik woon op een afstand van ougevn 5 a 6 K.M. van den zender te Hilversi en ook van Huizen. Nu hebben wij yi het luisteren naar Hilversum op ons kris een spoel noodig van 100 en om Huizen hooren van 200. Zondagavond was echter Huizen sis te volgen, doordat Hilversum teveel da kwam. Maandagavond was Huizen sterker en zeer goed te volgen ondanks feit, dat Hilversum er nog wel w schendoor kwam. Luisteren wij naar B versum, dan hebben wij van Huizen hoe: naamd geen hinder. Per saldo is hel medegevallen, want ik was bang dat aan mijn kristal bij in werking komen den Huizer zender niets meer zou hebb Daarom sluit ik hierbij in 10.— dat ik nogal achteraan kom) en verzoe levens mij in te schrijven als lid van K. R. 0 Vertrouwende, dat u aan verzoek zult willen voldoen, met de mee hoogachting" enz. Uit bovenstaande blijkt, dat Hilversi de Huizensche uitzendingen stoort, e dat Huizen Hilversum stoort! Dit feit is interessant en leerzaam verband met de actie van de liberale Te graaf-Anro-comhinatie, teekent de ...Ti hierbij aan/ Hoe dom voorbarig die actie van Telegraaf geweest is, moge bovendien blijken üit'ceü 'stukje van R:'adio-ejvikes toch ook geen „seetarisch'' blaadje! In gendeel. Het blad schrijft: Onze 'voorloopige indruk is, dat voor de omroepontvangst op oenigen stand van het Gooi meevalt, wat betreft storing der ontvangst van andere stal: door een zoo krachtigen zender (E zen n.l.) Te Den Haag bleek ons de 1840 mi golf op een gewoon Koomanstoeslel hij hruik van niet te groote spoelen nicl storen bij ontvangst van Daventry, teij op een inductieven ontvanger zelfs Rl Paris was vrij te maken. Des avonds, als op 1950 meter wo gewerkt, was op hetzelfde gewone manstoestel zelfs Radio Paris nog De proef werd door ons opzettelijk ged met zulk een op zichzelf, toch weii 1ie-f apparaat.- V R AGE fB U SF5 ir K P. R. te L. Het s ma, dat U bedoelt, is het ge schema met 4 spoelen, Avaarbij de ant kring geheel apart staat en de plaatb H F.-lamp inductief gekoppeM wordt den roosterkring Det. lamp. De spoel daar in hoort moet ougevêer 1/10 van golflengte zijn bij parrallelstand v antenne-condensator Juist voor de det. lamp is een g'oeidr weerstand noodig en voor de overige ipen niet. H. F.-lamp en Det. lamp o; weerstand is verkeerd. Het schema dan een oud schema van de N.S.F Dergelijke benamingen op een transf ken zeer vervrarrend. Men merkt a!s de ingang met I (input) en de uitgang' O (Output). Primair met P. en seeiiii met S. Er staat dus I.S. en O.S I.P. e: P. De Fransche transf. hebben: E.P. tré primaire), S.P. (sortie primaire), (Entree sccunlaire) en S.S. (Sorte sec daire). Diverse Duitsche merken hel O.P en I.P., O S. en l.Swat beteeki Nul P. en één P., Nul S. en één S.r aansluitingen zijn dus juist anders want nul P. is ingang en 1 P. is uil? Denkt u er dus om de 0 (nul) niet te II warren met de O (letter O) en de 1 niet met de I (letter i). Wat osi en ipo beteekenen zal ka: dan het beste informeeren bij de N. Mare 70 - LEIDEN - Tel. I» e HET ADRES

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6