9e Jaargang ZATERDAG 29 OCTOBER 1927 No. 5707 Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Leiden 19 cent per week (2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week (2.60 per kwartaal, jeo per poet (2.95 per kwartaal. fleüliiBtreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver- [baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, b(| voor- «taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd dairablad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL. INT. ADMINISTRATIE @35 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend- s Kleine edvertentlên, van ten hoogste 80 moorden, waarb? betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f0.50. immer bestaat alt v|jl bladen, waaronder Geïllustreerd Zondagsblad. Onze Koning. Morgen viert de Kerk bet door onzen ra penden Paus ingestelde feest van Chris- Koning. Poel van dit feest is, om er ons dieper doordringen, dat wij Christus moe- belijden als onzen Koning over héél it terrein van het leven zoowel daar wij het meest verlaten zijn, in ons intieme leven, als in het drukke ge- van den modernen levensstrijd, fl'ij erkennen Christus als onze Koning I in woord en daad, altijd en overal. Wij zijn Zijn onderdanen en willen als planig gezien en erkend zijn dét is ia trots, ons adelmerk. In de mooie Vesper-hymne van heden egt de Kerk (vertaling van dr- L. in de [ghd.") haar huldelied aan den grooten Dning: „8, Vorst der eeuwen, U, Christus, Ko- j^g'der volken, U erkennen wij als den ojgen rechter der zielen en der harten. Een snoode menigte roept: „Wij willen iet, dat Christus heerschtl" maar wij lichen U toe als den oppersten Koning rer allen. O, Christus, Vorst, die vrede brengt, on- trwerp de zielen, die in opstand zijn: ver mei door Uw liefde de afgedwaalden in eeene schaapskooi. Daartoe hangt Gij aan het kruis, de ar- nen uitgestrekt, toont Gij Uw hart, door e wreede lans doorstoken en brandend in liefde. Daartoe verbergt Gij U op de altaren on er schijn van brood en wijn en uit uw corboorde borst stort Gij zaligheid voor !w kinderen. Mogen de regeerders der volken U open- are eer bewijzen, de leeraren en rechters Tereeren, de wetten en kunsten U huidi en, Mogen de wapenschilden der koningen ihitteren ïn onderwerping en toewijding lan U: maak ook ons vaderland en onze nisgezinnen aan U onderdanig. Jesus, U zij roem en eer, U, die de scep- er3 der wereld bestiert, met den Vader en feu Heiligen Geest in de eindelooze eiiwen. Amen". Daarna weerklinkt het vers: „Zijn ko ninkrijk zal zich uitbreiden". Als ant- jroord volgt daarop: „En aan den vrede al geen einde zijn". Inderdaad, de eenige waarborg voor 'n Inurzamen vrede, waarnaar de wereld makt, is de uitbreiding van Ghrisfus' Ko- linkrijk- En aan die uitbreiding mede te werken, op eenigerlei wijze, is de plicht van allen, lie met de kennis van de Waarheid zijn ge- legend Dezen plicht moge ons morgen op het leest van Christus Koning dieper door dringen BERICHT AAN ONZE ABONNÉ'S TE BREEZAND. Volgens schriftelijke verklaring van het Postkantoor Leiden, afd. Expeditie, kun nen de Zaterdagsche couranten 's Zon dagsmorgens aan het hulppostkantoor te Breezand worden afgehaald. Naar aanleiding van het meermalen niet aanwezig zijn der bladen, hebben wij een «acht ingediend bij den Directeur-Gene raal te 's-Gravenhage. met verzoek een «rnstig onderzoek te willen instellen naar De oorzaak hiervan. Aangezien dit onderzoek nog niet is af- ifeloopen, volgens schriftelijke verklaring Wn Spoorweg Postkantoor no. 2 te Rotter- Dam, wetëb wij niet, of de couranten tijdig lanwezig zullen zijn; doch in geen geval ligt de schuld bij ons, daar ze steeds op tijd ftorden afgezonden. Zoodra de resultaten van het onderzoek wkend zijn, zullen die ook aan U worden Meegedeeld- Administratie: „De Leidsche Courant". BUITENLAND Duitschland De verliefde prinses. Een bruidegom mot een eiger^aardig verleden. zuster van den Duitschen ex-keizer, 8 61-jarige prinses-weduwe Victoria von ciiaumliurgLippe zal de volgende "^ud in bet huwelijk treden met een ongen Russischen emigrant, Alexander 'öehkof genaamd, een jonge man met een ro.manUsch verleden. Volgens eigen l^celingen aan het „Acht Uhr Abend- - de kleino Russische indus- 'e-tad Iwanowo, in het gouveruement ifluV°'. seboren, waar zijn vader een tex- '«abtiet bezat. .kof •studeerde te Moskou in de mo- q 'inen' toen de bolsjewiki daar do macht a9den kregen, waardoor hij genood zaakt was naar Zweden, de wijk te nemen. Van dat oogenblik af was hij achtereen^ volgens handelsreiziger, scheepsjongen op een Finsche boot en matroos op een Noorsch schip. Drie jaar voer hij op zeo, toen ging hij naar Berlijn. „In Berlijn ging het mij buitengewoon slecht", luidde zijn verhaal vorder. „Vaak bracht ik den nacht zonder een cent op zak in de wachtkamer van het een of an dere station of bij het Leger des Heils door. Ik was dan ook maar wat gelukkig, dat ik eindelijk een baantje als borden- wasscher in een restaurant kon krijgen» waar ik drie mark per dag en den kost verdiende!'' Zijn ontmoeting met prinses Victoria vond, naar hij verder verklaarde, geheel toevallig plaats. Hij vertoefde juist in Keu len op weg naar Antwerpen, waar hij hoopte als werkend passagier naar den Congo te kunnen emigreeren, alwaar een oom van moederszijde een plantage bezit. Plotseling echter schoot het hem te bin nen, dat te Bonn een verre neef van hem woonde en Zoebkof besloot te trachten, geld van hem te leenen. Het bleek, dat bedoelde neef een gere geld bezoeker van het paleis der prinse3 was, en op een dag kreeg ook Zoebkof een uitnoodiging, de thee bij de prinses te ko men eavoueeren. „Wat moest ik doen? Ik bevond mij in de grootste verlegenheid. Want mijn in hooge mate sleetsche pantalon was aller minst geschikt om een paleisbewoonster te gaan bezoeken. Daarom leende ik een blauwen pantalon van mijn neef, en hoe wel deze mij veel en veel te kort was, had ik geen keus en dus stapte ik er mee naar het paleis der prinses. De prinses was uiterst minzaam jegens mij en spoe dig daarop volgde een uitnoodiging om te komen tennissen. De prinses was diep onder den indruk van mijn droevig lot van uitgewekene en zij sprak mij op won derbaarlijke wijze moed in. Ik ben er vol strekt zeker van, dat ons huwelijk zeer, zeer gelukkig zal zijn, want wij begrijpen elkaar buitengewoon goed". Zoebkof voegde hieraan nog toe, dat hij na de voltrekking van zijn huwelijk graag weer aan het werk wilde gaan. Liefst wil de hij een functie in den handel beklee- den. Echter heeft hij ook reeds van een aantal filmondernemingen offertes ont vangen. Frankrijk Verijdelde aanslag te Parijs. Op het ministerie v. Onderwijs. Donderdagavond heeft een onbekende onder gebruikmaking van de duisternis op een der vensterbanken van het ministerie van Onderwijs een granaat van Engelsch maaksel geplaatst, welke wel geladen, doch niet van een slagdop voorzien was. Het projectiel werd door leden van het gemeen telijke laboratorium verwijderd; door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Portugal. Bommen-makers aangehouden. Daar de Lissabonsche politie vernomen had dat arbeiders bommen maakten in verband met een poging om een omwente ling uit te lokken, heeft zij tal van men- •echen in hechtenis genomen. Italië. De 5e verjaardag van het fascisme. Boodschap van Mussolini Ter gelegenheid van den vijfden ver jaardag van den intocht der fascisten in Rome heeft Mussolini een boodschap tot het Italiaansche volk gericht. In deze boodschap zegt hij, dat het fas cism e geen woorden, doch daden viert. De spoorwegen, de wegen, de openbare ge bouwen en de woningbouw doen de we reld zien, wat het fascisme van Italië heeft gemaakt en hoe zijn invloed op allo gebied is versterkt. De legioenen der fas cisten zullen voor de wereld een plechtige waarschuwing zijn tegen ieder, die den op- marsch der zwarthemden tracht tegen te houden. Het vijfde jaar sluit met een gunstige balans en tot de daden, die de geschiede nis zullen vormen, behooren zeker in de eerste plaats de schitterende verdediging van de lire, de huurwetten, en het arbeids- charter. Een nieuwe grootere taak wacht ons régime en wij zullen niet wijken voor de hindernissen. Wij zullen ze onder de oogen zien en ze overwinnen. De daden van het nieuwe jaar beginnen morgen en wij zullen zo toonen. De Italiaansche bladen wijden uitvoe rige artikelen aan den vijfden verjaardag van den faseistischen intocht. Roemenië. ERNSTIGE ONRUST IN HET LAND. Botsingen mei boeren. Bratianu houdt opruiming. In diplomatieke kringen'zijn berichten ontvangen, volgens welke de staat van be leg in geheel Roemenië is afgekondigd. Dit staat in verband met het feit, dat de boe ren betoogingen ten gunste van Carol gin gen organiseeren, naar aanleiding van een gerucht, dat Carol in Roemenië zou zijn aangekomen. Een deel van het leger, dat van ontrouw aan de regeering wordt ver dacht, is in de kazerne geconsigneerd. Te Kisjinef in Bessarabië en te Temesvar in Transsylvanië hebben botsingen tusschen boeren en gendarmes plaats gehad. Hier bij werd een aantal personen gekwetst. Uit Belgrado wordt nog gemeld, dat ten gevolge van de te Boekarest ingestelde strenge censuur de berichten uit Roeme nië elkaar voortdurend tegenspreken. Ter wijl de Roemeensche regeering beweert, dat er in het land volkomen rust en orde heerschen, wordt van andere zijde gemeld, dat de beweging ten gunste van Garol vooral in Bessarabië, de Dobroedsja en Zevenburgen terrein wint. Te Kisjenef zou een botsing hebben plaats gehad tus schen de boeren, die voor Garol demon streerden, en de gewapende macht. De be weging werd onderdrukt, nadat vijftig boe ren waren gearresteerd. De „Politica" gelooft, dat Bratianu den toestand meester is. De arrestatie van Ma- noilescu heeft Bratianu een welkome ge legenheid gegeven om een opruiming te houden onder de aanhangers van Garol, met name in het leger. Bratianu zou er voorts naar streven, de koningin-moeder Helena definitief uit Roemenië te verwij deren om den jongen koning Michael aan den invloed zijner moeder te onttrekken. De omstandigheid, dat drie Roemeensche vliegtuigen gisteren zijn gezien boven de Joegoslavische stad Soebotiza, terwijl zij zich in Westelijke richting voortbewogen, geeft de „Politica" aanleiding tot het ver moeden, dat een aantal politici uit Roe menië is gevlucht. Ook meldt het blad, dat in Joegoslavië Roemeensche Joden zijn aangekomen, die voor nieuwe Jodenvervol gingen vreesden. Een inval In de Parijsohe woning van Prins Carol. Gedurende zijn afwezigheid is in de Pa- rijsche woning van Prins Garol igebrokon. Men hoeft slechts politieke documenten ontvreemd. Hieronder bevindt zich een lijst met namen van Roemeensche politici, die gedurendo den laatsten tijd bezoeken bij don Prins hebben afgelegd*- De inbraak wordt uit politieke gronden verklaard. Een onderhoud met Prins Carol. „Het Journal" heeft een bericht uit Saint-Malo, dat een redacteur van het agentschap „Havas" een onderhoud heeft gehad met prins Carol, die o.a. het volgende verklaarde: Ik las de arrestatie van den heer Ma- noilescu in de bladen, en ik moet bekennen, dat deze mij niet minder verbaasd dan pijnlijk getroffen heeft. Het is volkomen juist, dat Manoilescu do overbenger was van brieven, die door mij geschreven wer den aan de hoofden der politieke partijen in Roemenië, den voorzitter van den regee- ringsraad inbegrepen. De hoofden van de partijen hadden mij namelijk een bevesti ging gevraagd van de verklaringen, die ik in Juli aan een Fransch journalist gaf, om dat het blad, waarin deze verklaringen wa ren opgenomen, Roemenië nooit bereikte. In het onderhoud merkte prins Carol nog op, dat de arrestatie van een oud-on der-staatssecretaris aantoonde dat de Roe meensche regeering bewegingen ten zijnen gunste vreesde, en hij eindigde met te zeg gen: „Ik beschouw het voorgevallene als on middellijke uitdaging en als een aantasting van de vrijheid van de publieke opinie in mijn land, welke de eenige is die het recht hoeft zich over deze aangelegenheden uil te laten". China. De chaos in China- Hevige strijd om Tsjotsjau. De noordelijken aan het noordwestelijk front ondernemen reeds gedurende ver scheidene dagen aanvallen op Tsaihaupoe en zullen, naar men verwacht, deze plaats binnenkort bezetten, waardoor de weg naar Tatoeng in Noord-Sjansi, open komt. Om Tsjotsjau wordt nog steeds door de noor delijken en de Sjansi-troepen gestreden. Het schijnt, dat thans voedselvoorraden de stad kunnen bereiken. De noordelijken be weren den oostelijken muur der stad te hebben neergeschoten en zich toegang tot do stad te hebben verschaft, doch zij zijn nog niet in staat den hardnekkigen tegen stand der Sjansi-verdediging te breken. Donderdagavond is dicht bij de beleger de stad gevochten en het vuren was zelfs te Peking hoorbaar. Aan het voornaamste front der noorde lijken, aan den Peking-Hankauspoorwcg, bereidt men zich voor op een offensief te gen de passen, die tot Sjansi toegang ver- leenen. Feng Joo-sjiang is naar gemeld wordt naar Loyang in Honan getrokken- Zijn troepen trekken westwaarts terug. De Sjatoeng-legers hopen op een spoedige be zetting van Tsjenglsjau aan de kruising van den Peking-Hankau en den Loenghai- spoorweg. Het nieuws van denJangtse doet ver moeden, dat de positie van Tans Sjen-sji, den Hankau-generaal, zeer zwak is door de onbetrouwbaarheid van zijn troepen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Wijziging Provinciale Wet. De harlnQ. Staatsbegro ting in 't zicht. Voor do verdere discussie over de voor gestelde wijziging van de Provinciale Wet moest eerst nog worden gestemd. Bij de stemming over de benoembaarheid van de vrouw tot griffier der Staten legde de heer Bulten plotseling de verklaring af. dat hij tegen zou stemmen, omdat de vrouwolijko griffier gehuwd mocht zijn. Niettemin werd de vrouwelijke griffier ingehaald met 50 tegen 32 stemmen, Tegen stemden de Anti-revolutionairen, de heeren Zandt, Kersten en Lingbeek, 14 Katholieken (de heeren Deckera, Bulten, Kampschoër, Loerakker, van de Bill, Hei- manse Veraart, Rutton, Aalberse, Nolens, Wintermans, Bomans, van Rijzewijk en Suring), 4 Christelijk-Historischen (dt heeren Krijger, Schokking, Tilanus on Weitkamp) en van Links alleen de heer Braat. Van de Katholieken stemden er 9 voor (mej. Meijer en de heeren Vos, Kortenhorst, van Voorst tot Voorst, van Schaik, van Rijckevorsel, Ament, Fleskens en de Voor zitter), van de Chris telijk-Historischen wa_ ren voor mej- Katz en de heeren Dr. de Visser, Snoeck Henkemans en Boetzelaer van Dubbeldam. En ook de heer Arts liet „voor" hooren. De tweede belangrijke kwestie bij de wij ziging der Provinciale Wet was de door de Regeering voorgesteld afschaffing van het interpellatioreoht van Provinciale Staten betreffende het toezicht van Gedeputeerde Staten op de Gemeentebesturen. Ten spijt van do zeer belangrijke be schouwingen, die juristen als mr. v. Aal ten, mr. v. Schaik en mr. v. d. Bergh aan het behoud van dit recht gewijd hebben, besliste de Kaïnor ten slotte toch dat liet vervallen zou. Voor 88 leden de 3 die tegen het wetsontwerp stemden, om de vrouwelijke griffier, buiten beschouwing gelaten, was dat een reden om tegen het geheele wijzigingsontwerp te stemmen. Van do Katholieken behoorde daartoe al leen professor Veraart. Na afhandeling van dit ontwerp was men spoedig met de andere ontwerpen klaar- Het wetsontwerp ter voorkoming van mis bruiken in den uitvoerhandel van haring vond in het geheel geen bestrijding. De mi nister verklaarde trouwens, dat alle betrok ken partijen het nu met hem over deze kwestie eens waren. De Kamer heeft een week tijd om zich voor to bereiden op do algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting. Door het opgeven van de spreektijden door den voor zitter, kunnen de te houden redevoeringen pasklaar worden gemaakt. Vragen van Kamerleden. Het Rijksziekenhuis te Leiden. Op de vragen van den heer Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, betreffende do opdracht voor het- maken van de koelin stallatie- in het Rijksziekenhuis le Leiden, heeft de tninister van financiën geant woord: I. Do levering eener koelinstallatie in het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden ie opgedragen aan de N.V. Hollandscho In genieurs Maatschappij Holima. te Amster dam. Do door deze firma geleverde koel machines zijn van buitenlandseho herkomst (fabrikaat Esscher Wijsch, te Ziirich). II. De bovenbedoelde machines zijn z.g. klein-koelmachines, van een type, dat in Nederland niet wordt vervaardigd. Klein- koelmachines bleken uit een oogpunt van economische exploitatie de voorkeur te verdienen bovdn een z.g. centrale installa tie. Toepassing van deze laatste zou boven dien aanzienlijke kosten ten gevolge gehad hebben, wegens hot alsdan noodzakelijk uitvoeren van wijzigingen aan het be staande gebouw. Door de Noderlandsche industrie worden wel klein-koelmachines vervaardigd, doch deze zijn van een type, dat wegens te groote afmetingen in het onderwerpelijke geval niet in aanmerking kon komen. Ned. R. K. Huisvestingscomité en de Katholieke kinderuitzending in het bisdom Haarlem. Het persbureau V. D. zendt ons het vol- gende communiqué: De Yerceniging Kath. Kinderuitzonding in het bisdom Haarlem, onder voorzitter- schap van Dr. H. Heymans en directie van kapelaan 9. Wennen deelt het volgende mede: Sinds 1918 heeft bovengenoemde vereeni- ging zich onder leiding van kapelaan Wen nen speciaal bezig gehouden met do uit- zending van het Nederlandschc kind, voor- al door middel van gezinsverpleging; ech ter als ondcrafdceling van het Ned. R. K. Huisvestingscomité to 's-Hertogenbosch. Toen echter in 1925 het Huisvestingsco mité meende de geheel© leiding der Kath. Kinderuitzending op zich to moeten ne men, werd hiertegen door kapelaan Wen- nen c.s. ernstig bezwaar geopperd. Een stu- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een zuster van den ex-keizer gaat trou wen met een jongen Russischen emigrant die een zeer romantisch leven achter zien heeft. Ernstige onrust in Roemenië. Botsingen met de boeren in Bessarabië. Nog een ooggetuigenverhaal van de ramp van de „Principessa Mafalda". Het juiste aantal slachtoffers is nog niet be kend. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. De aankomst van luitenant Koppen op Schiphol en de huldiging in hotel I' Euro pe. Het driemanschap geridderd. (2e blad) De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Provinciale Wet aangeno- men (1ste blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN Onze apologetische medewerker schrijft over het leven van Christus op aarde (3de blad). Onze litteraire medewerker vervolgt zijn beschouwing over den literator Bruning (8de blad). Ajo houdt een radio-causerie (3do blad). Een slot-artikol over Roomsche Jeugd lectuur. Tentoonstelling heden geopend (2de blad). De aanstaande uitvoering van Vondel's Joseph in Dothan In den Leidschen Schouwburg (2do blad). diecommissie is het eenige antwoord ge- woeBt op deze bezworenreeks. Zoo ging do zaak voort tot 1927, toon de Hollandscho kinderuitzonding mot kxpolaan Wonnen zich afscheidde om officieel zelfstandig op to treden ale Veroeniging de Katholieke Kinderuitzending in hot bisdom Haarlem. De Eerw. heer Wennen diende daarop zijn ontslag in als onder-voorzitter van het Ned. R. K. Huisvestingscomité te 's-Herto genbosch. In de vergadering van het Hoofdbestuur van het Ned. R. K. Huisvestingscomité, welke een dezer dagen werd gehouden, heeft dit bestuur dit ontslag aanvaard, een motie tegen den Eerw. heer Wennen aan genomen alsmede mododcoling gedaan, dat de benoeming van den Eerw. hoer Wennen als lid der Centrale commissie als inge trokken beschouwd moet worden. De Vereeniging R. K. Kinderuitzending in het bisdom Haarlem, niet verdor in gaande op hot doen en laten van het Ned. R. K. Huisvestingscomité, doolt mede: dat de zitting van den Eerw. heer Wennen in do Centrale Commissie niet de vertegen- voordiging ia eener vereeniging of lichaam maar van den persoon van d©-< Eerw. heer Wennen. De Eerw. hoer Wennen blijft dus lid dor Centrale Commissie zoodat zij, die zich op R. K. terrein bozig houden met do gezinsverpleging, via don Eerw. heer Wen nen kunnen blijven gebruik maken van de zelfde gunstige condities, welke do Cen trale Commissie biedt. Dezelfde gunsten blijven voor iedere R. K. vereeniging be reikbaar, mits zij zich wenden tot Icapeban Wennen, do oonigo vertegenwoordiger der R. K. Kinderuitzendingsveroeniging in Ne derland wat betreft gezinsverpleging. Het bestuur dor Vereeniging Katholieke Kinderuitzonding in het bisdom Haarlem is als volgt geconstitueerd: cere-voorzitter Mgr. P. Stroomer, (do' n van Amsterdam); directeur kapelaan H. Wonnon; voorzitter Dr. H. Heymans; eerste secretaresse mevr. Schwanebook-Santen; tweede secreta resse Mej. Diopenbrock; ponningmeesteres- se mevr. B. Elserburg-Frankeirmolcn:id- ministratour II. Velthuyso; Voorz. Prop. W. M. van As; Jur. Adv. Mr. H. Brans; Voorz. Pers. G. N. Olsthoom. Hot bovenstaande communiqué wordt door het persbureau Vas Diaz rondgezon den aan de geheel© pers. Wij hopen, dat van deze modedcolingen veel onjuist zal blijken. Wij vertrouwen ook, dat er liicr misver stand in het spel is. 't Schijnt ons vanzelf sprekend toe, dat van dengone, die in het Bisdom Haarlem de loitUng van dit schoon en nuttig liefde werk heeft, geen poging tot afscheiding is to verwachten van do zoo verdienstelijke Centraio in 's-Bosch. En 's-Bosch zelf zal, als er geen misverstand tusschen beide hokt, zeker wel voor wenschen uit het Haarlemscho toegankelijk zijn. Bij het beoefenen van liefdewerken moet do liefde in alles heerschen of 'fc wordt, ondanks liet goede cr aan verbonden, een ietwat malle en zeker een nict-Katholieke vortooning.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1