DONDERDAG 27 OCTOBER 1927 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN et Zilveren Jubeljaar van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem. le Jaargang No. 570b 30NNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. £9 Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, per post f2.95 per kwartaaL Jeïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver aar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- aling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd id 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het tt dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vei> huur, koop en verkoop f0.50. it beteekent 25 jaar lang de Bisschop i van een Diocees; de verantwoorde- ad te dragen voor het Katholieke le- n héél een Bisdom; dagelijks besluiten apol seien nemen vaak van zeer-ingrijpen- iking wat dit alles kost aan over- en overleg, aan arbeid, aan inspan- aan zorgen, dat is moeielijk te om- ;ke" .dan 25 aren lang de Bisschop te zijn zóó uitgebreid Diocees als dat van lom, met de drie grootste steden van and, met z'n groot aantal Katholieken, gjerscheiden in maatschappelijke posi- neigingen en verlangens en in be- .32 D. H. Monseigneur Augustinus Jo- is Callier. Bisschop van Haarlem, zal is Goedheid het wil, het volgend jaar wilder feit van 'n 25-jarig Episcopaat enken. oogen treedt de Bisschop zijn zilveren 'jaar in. niet noodig, den diocesanen van H. aan te toonen, dat zij hunnen Bis- dankbaarheid verschuldigd ie plicht spreekt vanzelf, zelfs ook en Katholiek, die maar even en maar tvlakkig overdenken wil, wat de on- er« broken werkzaamheid en de wijze w. baamheid van den Herder van ons :ekj ons allen in de jaren van Zijn Epis- at heeft geschonken. '.^^Sneur Gallier, de Kerken-bouwer, •idig en energiek, zoo 't Hem eenigs- mogelijk is, maatregelen neemt, als Qs in zijn diocees zich behoefte open- 1 aan een Godshuis- ai unsigneur Gallier, de leider van het l0^e^e sociale leven, aan wiens vader- voorzichtigheid de geschiedenis zoo- *,van wijs beleid getuigende besluiten j^fkoken. inseigneur Callier, de bewaker van 'en zeden, die in Zijn vaderlijk-stren- eorschriften en in zijn lessen-rijke brieven Zijn onderhoorigen, leeken ettelijken, bewaart en bestiert in de '®pte handhaving van het voorvader- erfdeel van onzen Heiligen Gods- I allen, diocesanen van Monseigneur wij willen Hem onze dankbaar konen, en wij zullen dat doen, op pondere wijze in Zijn zilveren jubel- Wij zullen het doen door ons gebed. En wij zullen het doen op de wijze, waar op het hoogwaardig Kathedraal Kapittel, waaraan de leiding bij deze feestviering toekomt, het van ons reeds heeft gevraagd, n.l. door een geldelijk offer te brengen voor den uitwendigen afbouw van het diocesane monument van off er-willigen en schoon- keid-lievenden godsdienstzin: do kathe draal te Haarlem. En Zondag worden wij allen in de ge legenheid gesteld een geldelijk offer voor dit doel te brengen. Wij meenen goed te doen, door hier nog eens te herinneren aan het schrijven van den hoogeerw. Vicaris-Generaal mgr. M. F. J. Mollmann, dat j-1. Zondag in onze kerken is voorgelezen, en waarin bedoelde collecte op a.s. Zondag wordt aangekondigd Mogen allen medehelpen, om den wensch, in dit schrijven geuit, in vervulling to doen gaan! „Vrijdag a.s., 28 October, is voor ons Dio cees een zeldzame, een gewichtige dag. Onze eerbiedwaardige Kerkvorst zal dan het Zilveren Jubeljaar zijner Consecratie tot Bisschop intreden: een feit, dat in ons Bisdom, sinds de instelling der bisschoppe lijke Hiërarchie, nog niet is voorgekomen. Gewichtig is voor ons allen die dag, om dat wij dan herdenken vijf en twintig ja ren vol van zwaren, rusteloozen arbeid voor het geestelijk heil van ons allen. Wij willen niet optellen allo do monu menten van krachtig bestuur, in dat lange tijdsverloop opgericht: die schier ontelbare gedenkteekenen van godsdienstig, charita tief en sociaal leven, onder leiding en met den zegen des Bisschops gesticht; maar U voornamelijk herinneren aan de zware zor gen, dag en nacht gedragen door den Op perherder van het Diocees, door onzen Va der in Christus, die in het volle besef zij nor zware verantwoordelijkheid, ons allen, zijne geestelijke kinderen, in het hart draagt; wiens bisschoppelijk hart geduren de een kwart eeuw gejuicht heeft, wanneer zijne vermaningen en aansporingen tot het goede verstaan werden en opgevolgd; wiens hart ook zoo dikwijls heeft moeten bloe den, wanner de hem zoo dierbare kinderen de wenken des vaders niet wilden zien en, tot eigen onheil, eigen inzichten bleven vol gen. Dankbare, kinderlijke liefde moet dan ook de grondtoon zijn van het feestlied, dat wij in dit jubeljaar zullen zingen. En die dankbaarheid meet zich uiten, zich omzetten in oen daad. Vandaar dat het Hoogwaardig Kathe draal Kapittel in het volle vertrouwen op uw aller medewerking (die van den kant der Geestelijkheid reds schitterend bleek) heeft besloten, aan Monseigneur do vreugde te hereiken, om op zijn jubeldag de Kathedrale Kerk van Sint Bavo, althans van huiten, geheel voltooid te mogen zien; en do plannen heeft doen uitwerken en vaststellen voor den bouw' der twee nog onbrekende Torens en voor den verderen afbouw aan do buitenzijde. 3 Het is U allen bekend, welk allergrootst aandeel onze Bisschop heeft gehad in de voorbereiding, do stichtingen de versie ring van dit heerlijk monument van leven dig geloof en edelmoedigen offerzin der Haarlemsclie Diocesanen en wij begrijpen dus ten volle, met wat blijdschap de Hoog waardige Jubilaris op Zijn Zilveren Jubel feest zal binnentreden in de voltooide Ka thedraal. Beminde Geloovigen! Wij hebben vast gerekend op uwe krachtige medewerking en wij zijn overtuigd, dat gij uit liefdevolle waardeering voor al het goede, U zoo lang door dezen Bisschop geschonken, van harte gaarne zult willen offeren voor dit kostbaar werk. Wij handelen daarom zeer zeker over eenkomstig den drang uwer harten, wan neer wij met volle instemming van ons Hoogwaardig Kapittel bij dezen voor schrijven, dat op Zondag a.s., 30 October, het Feest van Christus Koningschap, in allo Kerken van ons Bisdom en in alle Ka pellen, waarover een Rector is aangesteld, jene collecte met open schaal zal geschieden onder allo H.H. Missen, „voor den uiter- lijken afbouw der Kathedraal, als feestgave aan onzen jubileerenden Bisschop". Wij durven de stellige verwachting uit spreken, dat do eerbiedige genegenheid, welke gij allen voor uwen Opperherder en Leidsman gevoelt, U zal aansporen zooveel te geven, als ieder naar vermogen bij machte is. - BUITEHL&E6D België Koning Foead te Brussel. Gistermiddag is koning Eoead per Gala- trein van de koninklijke familie van Bel gië te Brussel aangekomen. Kroonprins Leopold was den hoogeu gast tot aan Bergen tegemoet gereisd. In het station van Brussel werd de mili taire eer bewezen door vier detachemen ten van het 9e linieregiment. Op het perron bevonden zich behalve het koningspaar tal van ministerieele, mili taire en civiele overheden. Op den doortocht van het station naar het koninklijk paleis, langs de Kruidtuin laan, de Koninklijke straat en het graf van den onbekenden soldaat, werd een haag gevormd door al de troepen van het garnizoen van Brussel. De bevolking juichte koning Foead geestdriftig toe. Een half uur na zijn aankomst in het paleis is hij bloemen gaan neerleggen op het graf van den onbekenden soldaat. Frankrijk DE MOORD OP PELTJOERA. Een opzienbarend proces. De moordenaar vrijgesproken. Eenigen tijd geleden werd de Oekra- jiensche betman Peltjoera, die na het mis lukken van de campagne tegen de bolsje- wiki, de z.g. witte terreur te Parijs verbleef, aldaar neergeschoten door een Oekrajienschen Jood Schwarzbard. Do moordenaar werd gevangen genomen en stond dezer dagen trecht. Hij bekende den moord te hebben gepleegd om zijn Jood- sche landgenooten te wreken voor de z.g Jodenprogroms. De zaak Schwarzbard zou zeer eenvou dig geweest zijn, aangezien immers de be klaagde alles bekendde, ook den voorbe dachten raad, cn een moord met politic ken grond door een persoonlijk belange- loozen dader, die zijn vertrapte rasgenoo- tcn wreken wilde, zou dus de logische conclusie moeten zijn. indien niet de heide bekwame advocaten der civiele partij al het mogelijk hadden gedaan om te bewij zen, dat er meer achter zat. Het betoog van de civiele partij was er op gericht om te bewijzen: vooreerst, dat Peltjoera niet alleen niet schuldig is aau do Jodenprogroms, maar zelfs al het mo gelijke heeft gedaan om die te voorkomen en do daders le bestraffen; ten tweede: dat Schwarzbard niet uitsluitend op eigen ini tiatief handelde, maar het werktuig was in handen van communistische organisa ties. zoodat slraffclooze absolutie van een dergelijk feit ernstige gevaren meebrengt, ook voor de veiligheid in Frankrijk cn voor Franschen zelf. Het proces liep dus groo- tcndeels over do al of niet bestaande me deplichtigheid van den Oekrajienschen hetman aan de gepleegde Jodenmoorden en over de vraag of inderdaad de be klaagde hem in goede trouw voor aan sprakelijk hield dan wel opgestookt was en medewerkte aan het uit den weg rui men van den typischen vertegenwoordiger der Oekrajiensche onafhankelijkheid. Het procos is gisteren geëindigd met de vrijspraak van Schwarzbard. Albanië Een tegenspraak. Het AJbane'esche gezantschap te Parijs spreekt de berichten omtrent een opstand in het Noorden van Albanië tegen. Volgens het gezantschap heerscht in geheel Albanië rust. Joego-Slavië Het godsdienstonderwijs in Joego-Slavië. Een ïoge-maatregel. De Joego-Slavische minister van han del en industrie heeft den katholieken van Joego-Slavië, evenzeer als den religieus gezimden orthodoxen, een onaangename verrassing bereid. Bij verordening heeft de minister name lijk het godsdienstonderricht in do han delsscholen van Joego-Slavië. opgehoven. Als motief voor dezen maatregel werd gebrek aan geld opgegeven, zoodat ide kos ten van het godsdienstonderricht niet ge dekt heeten te kunnen worden. „Katlolicki List" wijst er in dit verband op, dat het systematische geintrigeer der vrijmetselaars in het ministerie van on derwijs tegen den godsdienst roods zeer veel onheil heeft gesticht. De Joego-Slavi sche jeugd groeit zonder idealen, zonder godsdienstig plichtsgevoel op, zij jaagt h.aar egoistische en materieele genietingen na. Do moliveering, door het ministerie ge geven, noemt het blad een leege armzalige uitvlucht, daar de kosten van het gods dienstonderricht zeer miniem zijn. Het doel is ook hier de verdringing van het onder wijs uit do school. Roemenië. Het blijft gisten in he* land. Verzet togen Bratianu's politiek. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de op positiepartijen en de niel-liberale partijen krachtig protesteeren tegen de arrestatie van den voormaligen onderstaatssecretaris Manoilescu. Generaal Averescu. tot wiens partij Manoilescu behoort, had gisteren een onderhoud met den premier Bralianu. Hij zal de verdediging van Manoilescu voor de militaire rechtbank op zich nemen. Men verwacht, dat het proces einde dezer weck zal beginnen. De bladen publiceeren een communiqué waarin gezegd wordt, dat het onderzoek ingesteld naar aanleiding van de arresta- tio van Manoilescu tot sensationeele ont dekkingen heeft geleid. Door Manoilescu geschreven documenten bewijzen dat hij een actie heeft gevoerd gericht tegen de monarchie; deze actie kon slechts door het optreden dor autoriteiten belet worden. De documenten zullen later gepubliceerd wor den. De bladen hebben op een onderlinge bespreking besloten, geen vertegenwoordi gers meer naar het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken te zenden, aangezien zij daar slechts dreigementen en instruc ties te hooren krijgen. Rusland DE VAL VAN TROTSKI EN ZINOVJEF. Anti-semitisme. D e beteokenis van hun uitsluiting. Do uitsluiting van den voormaligen volkscommissaris voor oorlog, Trotski en den vroegeren voorzitter der communis tische internationale, Zinovjef uit het cen traal uitvoerend comité der communis tische partij, beteekent practisch het einde van de politieko loopbaan van deze beide politieke leiders der oppositie. Volgens uit Moskou afkomstige ge ruchten zouden zij zelfs met verbanning naar Siberië worden bedreigd, indien zij mochten voortgaan met hun tegen Stalin gerichte actie. De uitzetting heeft plaats gehad na een driedaagsche zitting van do centrale en de cont/rólecommissie welke hen van „bourgeoisie"-neigingen betichtten en le vens voorstelden aan het in December te houden congres der communistische partij alle feitenmateriaal, dat betrekking heeft op do activiteit der oppositie, voor te leg gen. Teekenend voor deze uitzetting is, dat Trotski en Zinovjef beiden Joden zijn en hun val duidt dan ook op het klaarblij kelijk einde van de deelneming van het Joodsche element aan het tegenwoordig revolutionnair bewind in Rusland. De af- geloopen twee jaren werden volgens inge wijden, gekenmerkt door een toenemend anti-semitisme in de communistische partij.a Op het oogenblik wordt nog slechts een belangrijke post bekleed door een Jood, en wol door Litwinof, den adjunct volkscommissaris voor buitenlandschc aangelegenheden. OH NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De ramp van de „Principessa Mafalda", Er zijn minder slachtoffers dan aanvanke lijk gevreesd werd. Volgens do laatste be richten worden er nog circa 30 personen vermist. (Buitenl. Berichten, 2de blad en Telegrammen). In Herzegowina heeft een spoorwegon- ge uk plaats gehad, waarbij 2 of 3 dooden en enkele gewonden. (Telegrammen). De moordenaar van den Oekrajienschen hetman Peltjoera te Parijs vrijgesproken. De beteekenis van de uitsluiting van Trotski en Zonowjef uit het centraal uit voerend ctomité. Luitenant Koppen te Aleppo aangeko men. Heden naar Sofia. (Luchlv., 2do blad). OMGEVING- Onder Voorschoten heeft een electrisch» trein een groep arbeiders aangereden. - Twee dooden en twee gewonden, (lslc blady Zender proces neergeschoten. Wc dor tien slachtoffers. Gisteren zijn door do Ogpoc tien per sonen zonder voorafgaand procos neer geschoten, waarbij dus de z.g. vereen' voudigdo methode is toegepast. Men heef het besluit lot do executie genomen en deze daarop onmiddellijk ten uitvoer gebracht Do slachtoffers waren 2 tot 3 dagen levo ren gevangengenomen. Do namen der ge executeerden worden niet genoemd. Er ia alleen medegedeeld, dat hot „bandieten" waren, hetgeen weinig zegt, omdat deze benaming ook op anti-bolsjewisten wordt toegepast. Afrika Dc ontvoering in Marokko. Do onder handelingen ovor don 1 o s p r ij s. Uit Rabat wordt gemeld, dat de onder handelingen over het losgeld van de ont voerde Franschen nog voortduren. Ho' stamhoofd der Bcni Mallal treedt daarbr als bemiddelaar op. Do ontvoerders verlangen zeer hoogo be dragen. Zoo wordt voor de kinderem van Arnauld alleen reeds 600.000 fr. geëisebt. Volgens den correspondent van de „Ma- tin" wil dc resident-generaal Steeg echter slechts over de vrijlating van alle ont voerden to zamen onderhandelen en niet voor enkele personen afzonderlijk. Uit Casablanca wordt nog gemeld, dat sommige ontvoerden bij Ksar Tatast onge veer 20 K.M. ten Z.O. van de grens der op roerige zono gevangen worden gehouden. Do zuster van Arnauld moet zich echter bij een nahurigen stam bevinden. China. De burgeroorlog. Een nieuwe militaire combinatie. Volgens oen telegram aan dc „Chicago Tribune" hebben maarschalk Tsjang Tso Lin en maarschalk Woe Pei Foc en zijn volgelingen, die thans bezig zouden zijn met de vorming van eon groot leger in do provincie Szetsjoean, een verbond gesloten met generaal Tsang Sjen-tsji, die sedert kort een onafhankelijke regeering hooft gevormd le Hankau, om gezamenlijk to velde te trekken tegen de elementen der Kooomintang, dio door de regeering van Nanking worden vertegenwoordigd. Do correspondent verzekert, dat de le gers van maarschalk Tsjang Tso Lin zul len oprukken tegen de provincie Sjausi, waar generaal Jen Sji-sjan als gouver neur de lakens uitdeelt en die do toenade ringspogingen van den Moekdenschen veld hoer hoeft afgewezen, terwijl do troepen uit Sjikli en Sjantocng uit het Oosten Honau zullen bestoken, waar de z.g. chris ten-generaal Feng Joe Hsiang zich met zijn troepen heeft genesteld. Zoodra maar schalk Woe Poi Foe zijn troeponmachten zal hebben samengetrokken zullen zij uit het Zuiden den aanval Inzetten, terwijl ge neraal Tang Sjen-Tsji hulp zal ontvangen om zijn front te vormen tegen Nanking. BIM P3EMLAND TWEEDE KAMER. Twee interpellaties. En meerdere moties. Bij do interpellatie-De Visser sprak voor do Katholieken do heer Van Rijcke-» vorsol. Ofschoon deze afgevaardigde het wel iet* wat waarschijnlijk achtte, dat de heer L. dl Visser de zaken wat eenzijdig voorstelde* drong hij er toch op aan, dat do Minister inlichtingen zal verschaffen omtrent d»

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1