DINSDAG 25 OCTOBER 1927, No. 5703 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 19e Jaargang 3)e 0ou/tomt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling >r Leiden 19 cent per-week f2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. dco per post f2.95 per kwartaaL j Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor- ruling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd dagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advertentlên 30 cenf per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. HOMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Rijk en gemeenten. idereen, die niet bevooroordeeld is, zal iten erkennen, dat de financieele ver ing tusschen Rijk en Gemeente wijsri- noodzakelijk maakt, veel drukt er op de gemeenten en ral op de grootere gemeenten, wat kken moet op het Rijk, omdat 't uit en betreft, welke meer het algemeen, ionaal, dan een specifiek gemeentelijk mg raken. atusschen is de oplossing van dit pro- >m niet zoo gemakkelijk! [et wordt ook door het dezer dagen schenen Raport van de Staatscommis- niet gebracht tot een oplossing, die bevredigt. lat blijkt reeds uit de afwijkende nota i het lid der Staatscommissie, Mr. van irninck. Deze kan zich niet vereenigen het voorstel der commissie om aan Rijk de verplichting op te leggen de |t te dragen in de netto-kosten ider ge- mte-secretarie met wat daarbij behoort s die uitkeering wil de commissie o gemeente volledige vrijheid laten diensten, waarvoor het hoofdgeld vergoeding is bedoeld, naar eigen ln- it te organiseeren. lie vrijheid acht Mr. Doorninck on- eenigbaar met de Rijksverplichting en verdedigt zijn standpunt nader aldus: Iet is een bekend feit, dat vele ge nten haar diensten op weelderiger voet ben ingericht dan het Rijk, dat zij haar itenaren hooger bezoldigen en niet ten e gebruik maken van hun rechten om deel der verrplichte pensioensbijdra- )p de ambtenaren te verhalen. Indien imige groote gemeenten meenen een t te kunnen voeren, die uitgaat boven B, welke de Rijksregeering voor haar n dienst gemeend heeft in het alge- n belang te moeten vaststellen, kan daar met een beroep op de autono- der gemeente vrede mee hebben en voor de verantwoordelijkheid haTer uurders laten, indien de wethoudeT- automobiel rijdt naast het ministe- ele rijwiel. Maar zoodra een zoo b©- grijk deel dezer kosten op 's Rijks kas worden afgewenteld, kan die vrij- niet meer worden gehandhaafd en de gemeente zich hebben aan te passen i de wijze, waarop het Rijk zijn eigen linistratieven dienst heeft ingericht. de gemeente dit niet, dan zal zij be- larlijk op grond van de overweging, administratieve lasten haar te nr drukken, een beroep op 's Rijks kas men doen." 'oor deze opvatting is o.i. inderdaad I te zeggen. Vrijheid genieten en een der laten betalen heeft hier zeker z'n aduwkant. o zien ook hieruit, dat het probleem de financieele verhouding tusschen en Gemeenten werkelijk een moeilijk leem is.- BUITEMLAMD Tsjecho-Slowakije De moord te Praag. Onthullingen. Iet onderzoek, dat de politie te Weenen Praag heeft ingesteld ten einde te ont- ien, welke personen achter den aan- op Tsena bey stonden, heeft opmerke- resultaten opgeleverd. Het staat thans t, dat de moordenaar op zijn reis naar «g te Weenen den Albaneeschen zaak- astigide aldaar, Saratsji, heeft opge- ht en een bespreking met hem heeft 'ouden. In dit verband wordt eraan her- erd, dat Saratsji in 1925 reeds een 'slag op den toenmaligen Albaneeschen fister Lazad Gura Kuci, een tegenstan- van Achmed Zogoe bey beraamd heeft. Albanië Opstand jn Albanië. Gevolg van den moord op Tsena bey. [it Tirana wordt gemeld, dat in Albanië fge stammen in opstand zijn gekomen, ^gezien zij den premier, Achmed bey Zo- verantwoordelijk achten voor de ver- ording van den Albaneeschen gezant te la?. Tsena bey. Joego-Slavië Weder een gevecht met kamitadsji's. c bo nd e door de Joegoslaven teruggeslagen. nPolitika" verneemt, dat een bende totadsji's een dorp op den weg naar gotin heeft aangevallen. Na een hevig 'echt, waarhij aan beide zijden van ge- Ja gebruik werd gemaakt, werd de I *eruggeslagen. Het blad zegt verder, Gen afgeloopen nacht opnieuw een op de munitie-depots hij Pojarevalz .hernomen, die echter, evenals $üe der 'S® weck, mislukte. Roemenië. Ex-krooprins Carol. Een vertrouwensman gearresteerd. Gisterennacht werd bij het station Ti- mich nabij Kroonstad de voormalige on derstaatssecretaris van Financiën in de regeering Averescu, Manoilescu, gearres teerd. Manoilescu was van Parijs op weg naar Boekarest en de politie wist, dat hij te Parijs met prins Carol eenige bespre kingen had gevoerd. Bij de doorzoeking van zijn bagage zijn eenige brieven van Carol aan do leiders van Roemeensche partijen, alsmede andere compromitteerende documenten gevonden. Manoilescu wilde met ingang van 1 No vember een blad gaan uitgeven getiteld: „Craiu Nou", hetgeen zoowel „Nieuwe Ster" als „Nieuwe Koning" beteekent. Dit blad zou een Carlistisch karakter dragen en voor den terugkeer van den ex-kroon prins ijveren. De politie te Boekarest heeft gisteren verboden, dat de borden van het Dieuwe blad aan het gebouw, waar het zou worden uitgegeven, werden opgehangen Uit Klausenburg wordt gemeld, dat de politie den bladen streng verboden heeft, over de arrestatie van Manoilescu te schrij ven: in geval van overtreding van dit voor schrift zal het betreffende blad in beslag worden genomen en de hoofdredacteur ge arresteerd worden. De partijen der oppo sitie zijn voornemens, Donderdag, bij de heropening van het Roemeensche parle ment, de regeering over deze aangelegen heid te interpelleeren en tegen de kneveling der persvrijheid te protesteeren. Rusland Trotzki en Zinovjeff. Trotzki en Zinovjeff zijn uit het cen trale comité der communistische partij gezet als gevolg van hun oppositioneele activiteit. Afrika De ontvoerde Franschen. Nog goen spoor gevonden. Het bericht over de ontvoering van fa milieleden van den heer Steeg, den presi dent-generaal van Marokko, heeft in Pa rijs groote beroering gewekt. De vier ont voerde personen, die op 20 October op jacht waren gegaan, zijn de heer Louis Steeg, een neef van den resident-gene raal, de heer Maillet, schoonzoon van den resident-generaal, en twee dames, Proko- row en Steinell, de eerste een Russische, de andere een Engelsche. Men is overtuigd, dat zij ontvoerd zijn om een hoogen losprijs voor hen te krij gen. Op de plaats waar de auto der vermiste personen gevonden is, vond men twee dood geschoten honden, patronen en juweelen op den grond. Hoewel de geheele streek den 21en en 22en October door patrouilles is afge zocht, is nog geen spoor van het viertal gevonden. Onlusten in Nigeria. Een doode; verscheidene gewonden Naar de „Times" uit Lagos verneemt zijn in verband met de invoering van di recte belastingen in Nigeria onlusten on der de inboorlingen uitgebroken. Een talrijke menigte schoolde samen na afloop van een vergadering, waarin de gouverneur van Nigeria aan de stamhoof den mededeeling van do invoering dezer belastingen had gedaan. Do politie moest ten slotte van haar vuurwapenen gebruik maken, met het ge volg, dat een inboorling gedood werd, terwijl verscheidene andere gewond wer den. China. De burgeroorlog. Hankau tegen Nanking. De politieke raad der regeering te Han kau heeft bekend gemaakt, dat alle ban den verbroken zijn. De Nanking-regeering wordt er van beschuldigd, alle beloften aan de Hankau-regeering gedaan, ver broken te hebben. De commissaris van buitenlandsche za ken, heeft de consulaire vertegenwoordi gers van deze breuk in kennis gesteld. Do bevelhebber van het terugtrekkende vierde leger der Hankau-troepen heeft mijnon doen leggen op de Jangtse, midden tusschen Woehoe en Anking. Chineesche en buitenlandsche schepen kunnen dit gedeelte niet passeeren zonder toestemming van de plaatselijke militaire autoriteiten. Amerikaansch schip beschoten. Volgens mededeeling van admiraal Bristol, den bevelhebber der Amerikaan- sche vloot in de Aziatische wateren, zijn gisteren ongeveer veertig geweerschoten en vijf kanonschoten met veldgeschut ge lost op den Amerikaanschen torpedojager „Truxton". De torpedojager bevond zich nabij het gevechtsterrein van de legers van Nan king en Hankau. Het schip heeft het vuur niet beant woord omdat niet kon worden ontdekt, waar de kanonnen waren Amerika Onlusten onder de mijnwerkers In Colorado. Verscheidene mijnen gesloten. In Colorado zijn ernstige onlusten onder de mijnwerkers uitgebroken, waarbij ook de vrouwelijke bevolking een belangrijke rol speelt. Vele mijnen zijn gesloten en er hebben tal van arrestaties plaats gehad. De plaatselijke overheid heeft den gou verneur verzocht militietroepen te zen den. Drastische maatrege'en in Chili. Vooraanstaande burgers in ballingschap gezonden. De Chiloensche regeering heeft verschil lende van 's lands meest vooraanstaande burgers verbannen. Onder hen bevinden zich o.a. de voor malige president Arturo Alessandri en zijn drie zoons. Volgens een betrouwbare, te New-York ontvangen mededeeling bevat de lijst der bannelingen een hoofdredacteur, twee ex- premiers, en twee gewezen ministers van buitenlandsche zaken Verschillende bannelingen zijn betrok ken bij de onderhandelingen over het Tacna Arica-gescbil met Peru, welke on derhandelingen nog steeds hangende zijn. BIMKEMLA^D_ Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Jaarvergadering. Zaterdag en Zondag hield de Ned. R. K. Bond van Haudeba-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franc iacus van Assisië", on der voorzitterschap van den heer A. A. van Hamersveld, een bondsvergadering, welke bijgewoond werd door de afgevffardigdon van bijna alle afdeelingen. Voor de opening der vergadering werd een gebed gestort voor de leden, die in de afgeloopen twee jaren overleden zijn. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot den eere-voorzitter van den Bond, den heer A. Moonen en tot den afgevaardigde van do Afdeeling Leiden, den heer Lombert, die 3J4 jaar aan het ziekbed gekluisterd was geweest, maar thans weder de vergadering kan bijwonen. De voorzitter begroette eveneens den zeer- eerw. heer Rector Bots, die pas is benoemd tot Geestelijk Adviseur. Uit de openings rede van den Bondsvoorzitter stippen wij aan. dat de werkloosheid onder de be dienden een zeer ernstig verschijnsel is. Het werkloozenfonds draagt in belangrijke mate bij tot bestrijding der nadeeligo ge volgen. Ook het emigratievraagst.uk had de aandacht van het bondsbestuur, als mede het vraagstuk van de beroepsomvor ming. Met voldoening kan de voorzitter wijzen op do voortgang der Sociale Wet geving en herinnert aan het wetsontwerp op de Winkelsluiting en Werktijden-be sluit. Ook memoreert spr. de actie voor Zondags-sluiting op de Katholieke feest dagen. Ook do gekomen toenadering van d patroons in de actie wordt ten zeerste op prijs gesteld. Hiervoor getuigt do sa menwerking in den Middenstandsbedrijfs- raad. Do wettelijke regeling van het Han delsonderwijs is thans in al zijn geledin gen aan het Departement van Onderwijs in voorbereiding. In verband hiermede wijst spr. speciaal op bemoeiingen en ini tiaticf inzake het Handelsonderwijs voor de Winkelbedienden. Daarna richt de voorzitter een hartelijk woord van welkom tot den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werklie denverbond, en wijst bij deze gelegenheid tevens op de goede verstandhouding die er bestaat tusschen het R. K. Werklieden verbond en de organisatie. Op de vergade ring van morgen zal officieel afscheid wor den genomen van den vroege ren G. Advi seur, Pastoor J.G.Jansen, waarbij zijncerw. tevens een stoffelijk blijk van hulde zal worden aangeboden. Hierna komt aan de orde de beliandc- ling van den beschrijvingsbrief. Na langdurige besprekingen worde het jaarverslag van den secretaris en daarme de het beleid van het Bondsbestuur met algemoeno stemmen goedgekeurd. Hierna wordt do vergadering geschorst tot 's avonds 8 uur, waar do heer P. J. S. Ser- rarens, secretaris van het Intern. Christ. Vekverbond sprak over do Internationale Wetgeving voor de bedienden. Na een overzicht van do pogingen, die voor den oorlog godaan zijn om tot inter nationale arbeidersbescherming te komen, geeft de heer Serrarens een uiteenzetting van het Volkonbondsinstituut, dc Inter nationale Organisatie van den Arbeid, die door haar jaarlijksche Arbeidsconferentics en het Arbeidsbureau het werk der inter nationale bescherming der werknemers tracht tot stand te brengen en te bevor deren. Spreker staat dan stil bij de vormen, waarin de voorstellen der Conferentie be lichaamd worden, de ontwerp-oonventiee en de adviezen. Alleen de eerste hebben wezenlijke beteekenis. Echter heeft do geest, die de Staten tot een snelle en al- gemeene ratificatie moest brengen, plaats gemaakt voor een zoeken van uitvluchten, zoodat het aantal ratificaties, vooral van de belangrijke conventies, veel te klein blijft. In de eerste jaren is noch bij het werk der Conferenties, noch in do studie en do publicaties van het Arbeidsbureau aan be scherming der bedienden veel aandacht geschonken. Wel sluiten verschillende con venties de bedienden niet uit, maar dit hoeft geen groote practische gevolgen. De samenwerkende Internationale Bon den van Socialistische, Christelijke en Neutrale bedienden, hebben echter een program opgesteld, dat in 1926 door de In ternationale Vereeniging voor Sociale Hor vorming is aanvaard en nu komt zekor in 1929 of 1930 een der speciale vraagstukken van bediendenbeschorming op de Arbeids- conferentie aan de orde. Spreker wijst erop, dat dit maar de eer ste stap is, dat ook de aanneming eener conventie nog geen bescherming geeft, maar dat deze bescherming noodig is, omdat tfo regeeringen de conventies kunnen ratifi- ceeren. En het sociaal gevoel der regeeringen, dat tot ratificatie brengt, staat in sterk verband met de kracht en de beteekenis der vakbeweging. Krachtig help4 men daarom mede. om tot internationale bescherming der be dienden te komen, als men alles doet om den bond groot en sterk te maken en een drachtig do leiding to volgen. Na een dankwoord op deze redevoering werd de eerste dag gesloten. Internationaal Fi'm- en Bioscoopcongres te Den Haag. Hot b i o s c o o plv r a a gs t u k van Katholiek standpunt bezien. In April 1928 zal een internationaal Congres over het film- en bioscoopvraag stuk. bezien van katholiek standpunt, ge houden worden. Het Congres zal gehouden worden ge durende en in aansluiting met het Con gres van de internationale Unie van R.-K. Vrouwenbonden, dat in die maand in het hotel De Witte Brug in Den Haag plaats vindt. Er heeft zich hier te lande een Co mité van initiatief gevormd, hetwelk zoo mogelijk en zoo noodig zal worden uitge breid met op dit gebied vooraanstaande personen uit binnen- en buitenland Het secretariaat van genoemd comité is gevestigd te Rotterdam, R Rottekade 63 Corruptie in de Gaswereld. De directeur te Hulst gestraft. Het Dagblad van Noord-Brabant" meldt: Naar ons ter oöre komt, is de Hulster gasdirecteur wegens overtreding van zijn ambtelijke bevoegdheid gestraft met salarisvermindering en terugstelling in rang. Dit laatste deel van de straf be treft alleen een naamsverandering dor functie. De directeur heeft bekend zich aan voormelde overtreding te hebben schuldig gemaakt. PASTOOR J. A. HEILING. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Albanië zou een opstand zijn uitge broken. Luitenant Koppen is gisteren te Bender- Abbas aangekomen en vertrekt vandaag naar Bagdad. (Luchtv. 2e blad) BINNENLAND. Beschikking van den minister inzake bevoegdheid van tandtechnici (3do blad). LEIDEN. Tot Pastoor der Hartebrug-parochie is benoemd de Zeereerw. Pater J- A. Heiling (1st© blad). De nieuw-bouw van het St. Elisabeths- Gesticht. Een beschrijving (lsto blad). OMGEVING. Het nieuwe St. Theresia-Gesticht te Hil" legom. De inwijding (2do blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: de doorbraak to Den Bosch; een windhoos to 's-Gravezando; do werken van het Maas- en Waalkanaal. Z.D.H- do Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Leiden (O. L. Vr. Onb. Ontv.) don Welecrw. Pater J. A. Hei ling O.F.M.. De nicuw-benoemdo Pastoor, Joseph Antonius Heiling, werd G Mei 1880 te Am sterdam geboren. Hij trad 1 Oct. 1898 lo Wychon in de Orde der Minderbroeders en ontving de priesterwijding 2 April 1905. Nadat pater Wulfranus verschillende jaren in onderscheidene kloosters werkzaam was geweest, werd hij in 1913 gekozen tot Gar diaan van hef klooster te Megen. in 1916 tot Gardiaan te Venray en in 1919 tot Gar diaan te Woerden, in 1922 tot Vicarius te Wychen. Toen in 1924 aan den Haagweg alhier het klooster der Paters Minderbroe ders werd gesticht, werd Pater Heiling als eerste Overste der nieuwe stichting be noemd. In Sept. 1925 werd hij gekozen tol Gardiaan te Maastricht, welk ambt hij tot nu too bekleed heeft. Pastoor Heiling is, zooals uit het boven staande blijkt, in Leiden geen onbekende. Hij is eenige jaren geleden de eerste Prae- ses en Rector goweest van hot klooster en de bijkerk aan den Haagweg en reeds in dien korten tijd van zijn verblijf alhier heeft hij zich om zijn ijver en toewijding voor het zielenheil en om zijn eigenschappen in den omgang doen hoogachten en verschei- deno vrienden verworven. Wat de taak van den nieuwen Herder der Hartebrug-parochie die, nu 46 jaar oud, reeds van zijn 33ste jaar af in Over heid is geweest wellicht mooielijk maakt, maar tegelijkertijd ook zeker gemakkelijk maakt, is, dat hij opvolgt Pastoor Crom- bag z.g Wellicht moeielijk maakt omdat pastoor Heiling de plaats moet innemen van een priester die in de parochio elf ja ren lang heeft uitgestort de groote ga-* ven van zijn groote liefde. Maar tegelijkertijd ook zeker gemuit kc- lijk maakt... omdat zekor in een paro chie, waar pastoor Crombag z.g. do Herder is geweest, de parochianen gewoon zijn. rlen Pastoor te eerbiedigen en hem als hun geestelijk-meerdere, in den volsten zin des woords, te erkennen. Wij wenschen den nieuwen Pastoor toe zeer vele jaren van vruchtdragend en pries terlijken arbeid, onder Gods mildsten zegenI HET CRYOGEEN LABORATORIUM. Toenemende belangstelling van buitenlandsche geleerden. Alhier is aangekomen do Russische hoogleeraar Obriemow uit Leningrad, om in het cryogeen laboratorium in samen werking met prof. dr. W J. do Haas on derzoekingen to verrichten over absorptie van licht en kristallen bij lage tempera turen. Behalve prof. Obriemow vertoeven, zoo als reeds gemeld, ook de Japansche hoog leeraar Ayoama en do Gentsche hoog leeraar Van Aubel alhier, om in samen werking met prof. De Haas onderzoekin gen te verrichten bij lage temperaturen. Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament. Wij herinneren aan het Triduum, het welk gehouden zal worden in do Mon Père-kerk op Woensdag 26, Donderdag 27 Vrijdag 28 October 1927, des avond» te acht uur en Zondag 30 October 192?, des morgens H. Mis voor levende en over leden leden met algem. H. Communie. De predikaties zullen gehouden worden door den WelEerw. Pater fr. Quirinus van Rooy, O. F. M., uit het klooster aan don Haagweg. Het Lof van 7.30 uur in de Mon Pèrp kerk vervalt op deze dagen. v

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1