TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 22 OCTOBER medezeggenschap in het BOLLENBEDRIJF. In onze courant heeft een uitvoerig ver- gestaan van de door „Sint Deusdedit", R. K. Landa-rbeiderebond, te Lisse ge- indcn meeting en de aldaar door den hoerakker gehouden rede. Deze rede heeft blijkbaar in patroons- jr?en de aandacht getrokken, want ffcckersblad" schrijft er als volgt over: Do B. K. arbeiders in het land- en tuin- bed rijf hebben een meeting gehouden Lisse. waarop de heer A. J. Loerakker rode heeft gehouden over do beteeke- van dear Bond en wat gedurende de 25 ren, dat deze bestaat, tot stand is ge- icht. Do heer Loerakker hield ook een ichouwing over hetgeen in do toekomst liet werkprogramma staat. De arbeiders hooren medezeggenschap te hebben in t bedrijf. Hij ontzegt don patroons het :ht om alleenheerschers te zijn. De tijd daar, dat de arbeider een woordje me- spreekt in de exploitatie van het be- ijf, door middel van de bodrijfsorganisa- Do wijze waarop het bedrijf beheerd uidt, is niet de juiste. Misschien ocono- isch wel, doch daar zijn wij niet mee af. is op weg de werkzaamheden te la in op enkele maanden. Men is bezig het itflte stukje land te beplanten. Het gun- igste geval is dus zoo, dat vanaf 1 Ta- iari tot 1 Juni voor den lossen arbeider isoluut geen arbeid te verkrijgen is. Wij ijgen steeds meer losse arbeiders. Spr. jde, elke profetische gave te missen, doch j durft te voorspellen, dat, indien het be- jj{ moet worden uitgevoerd door enkel so arbeiders, het bedrijf onherroepelijk a gronde gaat. Wij hebben respect voor ie werkgevers inzake hun vaikennis, >el) op sociaal terrein missen ze de ge- egze-me kennis. Laten wij gezamenlijk letten eenige werkzaamheden te ver- bui ven naar den winter. Het ledental in de streek tusschen Haar- u en Leaden is van 1535 in 1919 geklom- tofc 1378. Wij worden geteld. „Labor" it af en toe zijn stem in het Kweekers- ui'' hooren, waaruit blijdschap «preekt ons ledental achteruit gaat. Zoovele troon» derxens er zoo weinig aan, als rem aanvaarden naar het buiten- id, dat op enkele kilometers, duizenden beidere staan, welke hun belangen in handen hebben. Toorts behandelde spreker het loori- lagstnk en herinnerde er met blijdschap a, dat door het werken van rijn organi- het loon opgevoerd is van f 7.20 tot - per week. Allemaal redenen voor de leiders om trouw te blijven aan den od en dezen te steunen door geld, tijd liefde. IY;-. zoover do kern van het betoog van heer Loerakker, hetwelk wij putten Ie verslagen uit de dagbladen en hier irgeven, omdat het voor onze lezers wel belang is te weten wat in de arLci- ikringen van ons gezegd wordt en hoe over verschillende vraagpunten betref- do de bedrijfseconomie gedacht wordt, 'nke 1 o passages uit het betoog van den sr Loerakker mogen wij wel eens nader Ier de oogen zien. te arbeiders denken er zoo weinig aan, de ondernemingszin en voortvarend- van den patroon voor hen bete eken t. kens als een bollenreiziger op de trein pt en vrouw en kinderen voor drie, vijf, en maanden soms, vaarwel zegt, om dor rust door Amerika en Canada" te kke.n om de bollen te verkoopen, dan :t hij dit om zijn zaak. of de zaak waar- hij reist, vooruit te brengen, maar artagt tegelijk enned^ de belangen i die duizenden arbeiders, die op enkclo mieters tusschen Haarlem en Leiden brood verdienen en gelukkig geen imel stukje brood. De bollenstreek be lt zich niet te schamen over do loonen, hier worden betaald. Het groot© aan- werknemers, dat er een bestaan in d:> is een bewijs dat het eoonomische icht van do bedrijfshoofden, nog zoo ht niet is. iet bolienbedrijf, hoe men het ook dt of keert, is een bedrijff, dat steeds grootste contingent arbeidskrachten igt tusschen Maart en Januari. T den ter brengen de bollen geen arbeid aan, kunnen de beschikbare arbeidskrach- te werk gestald worden aan grondver- ïen, ais zand varen, diepen/ten, darie- «n en dergelijke werkzaamheden. 8 vaste arbeiders worden dan vaak werk gezet, dat schijnbaar onecono- th is. Zulke werken als boonen en erw- dorechen met de hand. een houtwal »oien, een slootje uitdiepen, stellingen f, een rijweg afzanden en weer ver- <teo, heggen knippen, zakken repareo- i sneeuwscheppen, kisten timmeren, alle te beschouwen als werkverschaf- °m, tenminste voor een gdeelte van da« doorbetaalde loon, nog wat terug Hitvangen. te werkgever is bereid een gedeelte van personeel, dat hij in 9 overige maan- vaa het jaar noodig heeft, deze drie 'oden, laat het zijn minder productieve wd, te laten verrichten, omdat hij niet gelijk wil zijn van losse arbeids vaten voor geheel zijn bedrijf. volplanten van elk hoekje beschik- grond heeft tot gevolg, dat er in winter minder arbeidsgelegenheid is. r heeft ook tot gevolg, dat er in den :r dubbel zooveel arbeidsgelegen- ia. gekende het nu alleen maar, dat oen of een tuin in de zomermaanden be- werd, hetgeen even zoo goed in de maand en kon geschieden, dan was foor het standpunt ontwikkeld in de ftoi den heer L. veel te zeggen, maar veel raeer werk aan vast, r een hoek land in den zomer te del- *ordt deze weder direct geschikt ge- om beplant te worden met bollen, fifvolg van het delven is, dat er weer ea a°odig rijn om de mest op het land te brengen wij nemen aan, dat zulk land gefreesd wordt, waarvoor niet veel handenarbeid wordt vereischfc, doch dan moeten toch de bollen geplant, opge maakt en gedekt wordsn. In het vroege voorjaar komt weer aan de orde het los- dekken, riet opruimen, bloemensnijden, wieden rooien, enz., de gewone loop van werkzaamheden. Indien nu de bloemisten de wenk opvolgden, gegeven door den heer L., dan zou de toestand voor de ar beiders zeker verslechteren. Daar zou noch de vaste, noch de losse arbeider be ter van worden, integendeel. Indien de bloemisten om werkverruiming te hebben in den winter, daarom een vijf- do van him land niet beplantten, dan zou dit beteekenen, dat rij een beduidend aan tal roeden bollen minder konden teelen. Enkele cijfers, die hier volgen, mogen dit verduidelijken. In de bollenstreek, dat is van rondom Leiden opwaarts tot het Noordzeekanaal, worden nu geteeld 400.000 E. E. Hyacinthen, 400.000 E.E. Narcissen en G00.000 E. E. Tulpen. Do meerdere roeden bollen, die gekweekt wor den, kunnen buiten deze beschouwing blij ven, omdat die geplant en bewerkt worden in het Westland en Noord-Holland in do gemengde groenten- en bollenbcdrij waar andere factoren, dan do beschikbare grond voor al dan niet planben, van be lang zijn. Het uitgangspunt in dit betoog is, dat van de 1.400.000 E..E. bloembollen, die nu in do bollenstreek op elk beschikbaar hoekje grond staan, dan een vijfde minder geplant zou worden of wel 280.000 R. R. minder. Die 280.000 E.R. behoefde dan in de" zo mer niet gewied, gerooid en geplant te worden. Hoevele arbeiders, die nu in vas ten dienst zijn, zouden'dan los worden en hoevele losse zouden dan in hot geheel geen werk hebben in dit bedrijf." Dit wordt verder in eenige voorbeelden aangetoond. Het artikel besluit: „Ten slotte nog het volgende. Dopr deze werkwijze, door het drukker bebeelen, is de bollenstreek in staat aan enkele duizen den arbeiders een behoorlijk bestaan te verschaffen. Een teeltbepekriring zou onafwijsbaar medebrengen een vermindering van ar beidsgelegenheid, dus een slechtere ar beidsmarkt. Hot druk betcelen maakt de bedrijven productiever, waardoor juist de middelen toevloeien, die noodig rijn om ot wel vaartspeil te verhoogen. Zelfs ©en z.g. over productie van Darwintulpen vermag nog Jiiet de totaaluitkomsten van het bolienbe drijf ongunstig te maken, De medezeggenschap van de arbeiders inzake loon, arbeidsdag, ziekte en ongeval lenverzekering wordt algemeen erkend. Door het onvermoeid ijveren van hun voor mannen en vrijgestelden hebben do arbei ders zich dit recht toegekend gezien. Hun leiders mogen echter wel met eenige be tere bewijsvoering komen, willen zij mc- d os-preken in dn gang van ht bedrijf zelve." De indirecte vaccinaticdwang. Wetsontwerp tot «afschaffing heeft het departement verlaten. Een wetsontwerp betreffende de vacci natiebepalingen heeft het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid giste ren verlaten. Do voorzitter van den gezondheidsraad heeft op verzoek van den Minister van Ar beid, H. en N. een commissie ingesteld voor de wetenschappelijke bestudeering van de moeilijkheden, die zich in verband met de vaccinatie voordoen. Deze commis sie zal heden liaar werkzaamheden aan vangen. 7 Briefport naar Ned.-lndië. Verlaging met 1 November a.s. Met ingang van 1 November a.s. wordt hot port der brieven naar Nederlandsch- Indië bij verzending per zeepost verlaagd. Voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram is dan slechts het ge- .wone binnenlandsche briefport van 7 oent verschuldigd. De aandacht rij er op gevestigd, dat het port der brieven naar Ned.-lndië per land mail ongewijzigd blijft n.1. 10 cent. De hefbrug over de Koningshaven te Rotterdam. De nieuwe spoorweghefbrug over do Ko ningshaven te Rotterdam zal in den nacht van 30 op 31 October in gebruik worden genomen. In tegenwoordigheid van vertegenwoor digers van de pers is Woensdagmiddag de bewegingsinrichting beproefd en meer dan eens heeft de brug do reis naar boven en terug, nu eens langzaam dan weer snel Aan de daarbij gegeven technische uit eenzetting is het volgende ontleend: De hefbrug weegt 560.000 K.G. en wordt in evenwicht gehouden door 2 contra-ge wichten in de beide torens. Hefbrug en contra-gewichten hangen aan 48 even- wichtkabels. Voor de beweging heeft men 4 ophaal- en 4 neerhaalkabels, welke ver bonden zijn met 2 trommels in de machine kamer in den heftoren zijde Feijenoord. Aan elke trommel zijn dus 2 ophaal- en 2 neerhaalkabels bevestigd, zoodat wan neer door het draaien van de trommels aan de ophaalkabels getrokken wordt-, de neerhaalkabels gevierd worden. De hefhoogte van de brug is 38 M. boven de spoorrails. Deze hoogte wordt in 1 minuut doorloopen, zoodat met inacht neming van de snelheidevermindering bij de eindstanden de maximum snelheid van 1 M. a 1.10 M. wordt bereikt, welke blijkt 1 toelaatbaar te zijn en waarbij een rustige loop van de brug verkregen is. Doordat de brug en de contragewichten even zwaar rijn en bovendien de wrijving van de kabelwielen tot een minimum be perkt ia door toepassing van rollagers, i« voor hot in beweging brengen van de brug behalve genoemde wrijving en noodige massa-versnelling alleen nog te overwinnen het overwicht van de evenwichtka-bels, welk overwicht in de eindstanden 12.000 K.G. bedraagt. Buitendien is er op gere kend, dat de brug nog bewogen moet kun nen worden bij een snee uw belasting van 18.000 K.G.. voor welken eisch tevens met eventueele vergroote weerstanden door vastvriezen van bewegende deelen enz. ge- rokend is. Do trommels met een diameter van 2 M. worden door middel van tandradoverbren gingen aangedreven door een gelijkstroom- hoofdmotor van 200 P.K., welke tijdelijk tot 600 P.K. overbelast kan worden. Als reserve dient «en gelijkstroomhulpmotor van 32 P.K., we-lke normaal afgekoppeld, ia, en welke op do 440 volt gelijketroom- spanrig van het Gom. El. Bedrijf is aan gesloten. Met dezen hulpmotor kan do brug in ongeveer 8 min. geopend worden. De remmen zijn uitgevoerd als lucht- dirukrem en direct werkend op de beide trommels. Door middel van oen veilig- hcidshandel lean onder alle omstandighe den direct met volle remkraoht geremd worden (ongeveer 20.000 ILG.-meter rem- koppel aan do trommels), terwijl door mid del van het bedrijfsremhandel elke ge- wenschto remdruk regelbaar kan ingesteld worden. Bovendien kan electrisoh geremd worden. Ten behoeve van een bodrijfszekere snel heidsbeperking in de eindstanden van do brug is behalve op een automatische terug- zetinrichting van het stuurhandel nog ge rokend op de noodige cindschakeJaars. In gesloten stand van de brug worden langs clectrischen weg de neerhaalkabels gespannen, zoodat de brug behalve door het o- erwioht van de evenwichtskabols nog door de neerhaalkabels op de oplcgpun-ten getrokken wordt. Alvorens do mogelijkheid bestaat, dat de blokwachter het sein voor een trein kan veiligstellen, moet aan deze voorwaarden voldaan zijn en bestaat de zekerheid, dat het stuurhandel rioh in den nulstand be vindt ©n do remmen aangedrukt zijn. De heer ir. M. E. de Ecrens van de Ned. Spoorwegen ontwierp de bowegingsinrich- tmg. Do uitvoering geschiedde door den hoofdaannemer Stork Hijsch, Hengelo met als onderaannemers Sinit, Slikkerveer, Siemens Schuckert, Berlijn en Heemaf, Hengelo. LUCHTVAART TERUGTOCHT VAN DE POSTDUIF. Luitenant Koppen te Calcutta. Router zond twee telegrammen, waaruit blijkt, dat de Postduif hersteld is en lui tenant Koppen zijn vlucht heeft kunnpn hervatten. Uit ltangoah werd geseind, dat men ge loofde het vliegtuig van luitenant Koppen te 9uur boven'de stad'te hebben go- zien. Later meldde een telegram uit Calcut ta, dat Koppen daar des middags to 3 uur uit Bangkok was aangekomen. Een nieuwe beveiliging voor vliegtuigen. Sedert eenige dagen heeft men op het vliegveld te Ccicklewood (Engeland) proe ven genomen met een nieuwe beveiliging van de vleugels van een vliegtuig. Giste ren word bekend gemaakt dat zij uitste kend voldaan had. Bij de proeven waren rogeeringsambtonaren en andere deskun digen aanwezig, die zeer onder den indruk moeten gekomen zijn van de doeltreffend heid van de nieuwe vinding. Zij is do vrucht van acht jaren lange studio en men verzekert dat zij het gevaar terzijdo stelt dat de oorzaak is geweest ran 95 pet. van allo vliegtuigongelukken. De Daily Mail" zegt, dat zij bestaat uit een verbetering van het stelsel van den „gegleufden" vlougel die zes jaar geleden door Handley Page werd uitgevonden. Handley Page beschouwt de uitvinding in den vorm dien zij nu verkregen heeft-, als de groot-s te gebeurtenis op het gebied van het vlicgwczcn sedert do gebroeders Wright him patenten aanvroegen. Het toeetel is zoo vereenvoudigd dat het, naar de meaning van vele deskundi gen, spoedig algemeen toegepast zal wor den. Het bestaat uit een klein verlongs-tuk dat aan de vleugels wordt bevestigd on automatisch werkt. Bij gewoon vliegen verricht het geen functie. Maar wanneer de steunvlakken een stand krijgen in zulk een steilen hoek dat do luchtdruk ze niet meer kan ophef fen, begint het toestel automatisch to werken. De omvang van den heelen vlougel neemt dan t-oe en dan komt het weer vast in de lucht te liggen, zelfs wanneer het vliegtuig een stand heeft die thans ge- rlijk is. Volgens de „Daily Mail", bracht een vlieger met passagiers van heb luohliministerie in zijn vliegtuig dit in do hachelijkste toestanden zonder het be heer erover te verliezen, dank rij het automatisch werkend toestel. Men ver klaart dat het gevaar van het plotseling omlaag duikelen van de vleugels gevolgd door een noodlottige neerstorting thaais is afgewend. Een Canadeesch vlieger omgekomen? Dinsdag was de Canadeesche vlieger de Lessens uit Gaspé (in Oost-Canada) naar Val Brillant, in Oost-Quebec, vertrokken. Hij bleef uit en nu er nasporingen naar hem zijn ingesteld, heeft men de overblijf selen ran de twee vleugels van zijn wa tervliegtuig op ruim 70 KAL ten W. van Val Brillant ontdekt. Het bericht maakt geen melding van het vinden van andere sporen van den vlieger. Gemengde Berichten. ONGELUKKEN. Paard en rijtuig te water. Twee inzittenden ernstig gewond. Vrijdagmorgen reed de landbouwer Zwam bach onder Jutphaas, doordat door onbekende oorzaak een moer van het lemoon van het rijtuig was gegaan, met zijn rijtuig, waarin behalve hij zelf, ook zijn echtgenoot© mej. Zwambach en mej. Peek zaten, in de Wetering. Het rijtuig kwam op zijn zijde in het water te liggen, zoodat de inzittenden er niet uit konden komen, meldt het ,.U. D." Werklieden, die juist aan het schaften waren, snelden toe en braken 't rijtuig aan don kant open, om zoo de drie inzit tenden van een wissen dood te redden. Nadat do passagiers op hot droge waren gebracht, bleek, dat do landbouwor Zwam bach ernstig aan hoofd en arm gewond was en dat mej. Peek een groot gezwel van do zenuwen aan de keel had gekregen, waardoor men vreesde, dat ze zou stikken. Nadat mej. Peek van de H.H. Kacramen- ten was voorzien, is zij naar het St. An- toniusziekenhuis to Utrecht vervoerd, waar haar toestand gisterenmiddag nog zeer ernstig werd gevonden. Mej. Zwambach kwam er met den schrik en een nat pak af. De politie steldo terstond een onderzoek in naar do oorzaak van hot ongeval en heeft het lemoen van het rijtuig in beslag genomen. Ongeluk op een motorlogger. Brandwonden door den stoom. Na een reis van slechts enkele dagen kwam gisternacht te Scheveningen bin nen do motorlogger Scli 266, Cornelia Pronk, schipper A. den Duik, van de rec- derij v.h. C. Pronk Czn., te Scheveningen met oen gewonden motordrijver. Donder dagnacht is een ijzeren moer van den ko- te] gesprongen, waardoor een gat in den ketel ontstond. De zich in dezen ketel be vindende heete stoom zocht een uitweg door dit gat en kwam met volle kracht in het achterlogies, waar rich de schipper en de motordrijver bevonden, die juist van plan waren naar het dek te gaan voor het inhalen van de netten. Teruggedrongen door den heeten stoom, hebben zij een toe vlucht gezocht in de kooien. Om zich tegen den stoom te beschutten heeft de schipper een deken om het hoofd ges'agen, is zoover mogelijk achter in do kooi gekropen met bet gezicht plat op do kussens. In enkele oogenblikken stond het geheele achterlogies vol stoom. Do motordrijver heeft zich niet zoo goed kunnen beschutten als de schipper en heeft leelijke brandwonden bekomen. Ge lukkig was de ketel spoedig leeg, zoodat de aanvoer van stoom ophield, waardoor erger werd voorkomen. Na het binnenhalen der netten is het schip direct naar huis gestoomd en was dank zij den motor, reeds gisternacht to Scheveningen binnen. De gewonde motor drijver is met den Eersten Hulpdienst naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Overreden en gedood. Te Rinsumagcest (Fr.) is een man uit Akkerwoudo ten gevolge van een val van de fiets bij de nadering van een autobus daaronder geraakt en overreden. Hij werd in bedenkelijke toestand naar het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar hij spoedig aan do gevolgen overleed. Vedronken. To Lobith is in den Rijn verdronken, do jonge schipper H. Langen, uit Pannerden. Zijn lijk is opgevischt en naar do ouder lijke woning gebracht In een stukje v eesch gestikt In het restaurant van den heer V. te Purmercnd is iemand, die daar iets ge bruikte, in een stukje vleesch gestikt. Het is (ot nog toe niet gelukt den naam te iden tificeren. net lijk is naar het Gemeen lo-Zickon- huis vervoerd. Been afgeknepen. Gisteren liad de stuurman Domente, aan boord van het sa. „Telegraaf 6" bij het iren van do kleine sluis te Hans weert, hel ongeluk met een zijner beenen tus schen een staaldraad bekneld te haken, waardoor dit lichaamsdeel tot do knie werd afgeknepen. Na vooaioopig te zijn ver bonden is de ongelukkige naar het zieken huis te Goes vervoerd. Noodlottige vergissing. Dezer dagen word zekere N. cc Steen bergen geplaagd door hevige kiespijn. Om de pijn te verdooven gebruikte hij een middeltje, dat hij reeds lang in huis had. Ofschoon het echter voor uitwendig ge bruik was bestemd, nam hij het bij ver gissing in, met het gevolg, dat hij hevige inwendige pijnon kreeg. Geneeskundige hulp, welke terstond werd ingeroepen mocht helaas niet meer haten. Gasteren is hij aan de gevolgen overleden, meldt het „D. v. N.-B.". Gevaarlijke bruidsuikers. Bij do familie Do Z. aan den Haagweg to Loosduinon werden ter gelegenheid van een huiselijk feestje bruidsuikers gepresen teerd, gekocht bij een winkelier ;:i de na bijheid. Toon de 19-jariga dochter een in een fraai papiertje gewikkelde knal- pis taeho" uitpakte, ontplofte dcc, aar door het meisje aan de oogen werd ver wond en zich onder geneeskundige bel an- deling moest stellen. Aanvaring op de Schelde. Bij Austruweol op dc Schelde hot Duitscho a.s. „Glück ad' het i sche s.s. „Koudekerk", dat voor a:r l.\\ aangevaren. Beide schepen lir-pen ,;vc- rij op. De moord te Maastricht. De diverse verhooren geven weinig lioht. Do correspondent vag „De Tijd" to Maaa tricht schrijft: Juist zijn drie weken verstreken sinds do inhechtenisneming der beide verdach ten van den moord op den 17-jarigen sla gersknecht Mourmans, en de diverse af genomen verhooren hadden slechts tot re sultaat, dat een der beide verdachten, zooals wij reeds meldden, G. D., uit de preventieve hechtenis kon woren ontsla-, gen. Alhoewel zijne modcdeclingen aan den rechter-commissaris niet heelemaal klopten met die, welke D. tijdens zijn ver blijf ten politiebureele had gedaan, achtte eerstgenoemde cene langere inhechlonis- houding niet wenschclijk, daar de man zelf had gezegd, dat de kleine afwijkingen, welko in het politie-proces-verbaal en dat der justitie vorkwamen, moesten worden toegeschreven aan eersten angst en ver bouwereerdheid. Uit de verschillende verhooren nu is go- bleken, dat or wel degelijk naar iemand gezocht was. D. immers heeft verklaard, dat toen C. den jongen Mourmans aan hield en met eon voet op diens fiets ging staan hij was doorgeloopen. C. had reeds nabij do woning van Mourmans het mos geopend, zeggende, dat hij den jongen Mourmans hebben moest en wel dien jon gen, die slager was. „Ik vroeg G. niet", dus D., „waarom hij Mourmans zocht, omdat ik bang voor hem was. Hij, d.i. G., is een heef van mij en is getrouwd met een nicht van mo. Toen C. Mourmans had aangehouden, heb ik duidelijk gezien, dat hij hem met het mes, dat hij in do hand hield, boven in do richting van zijn hoofd sloeg". Zooals uit bovenstaande blijkt, wijken de verklaringen eenigszins af van liet vroeger door ons gemelde. Het is ons ver- dor een raadsel, waarom de thans vrijge laten D., van den Gannerweg komende, over de Smedenstraat naar zijn woning aan de Raamstraat moest gaan. O.i. zal de rechter-commissaris verdachte hier wel eens op gewezen hebben. G. daartegen blijft, zooals wij reeds meldden, harnekkig ontkennen Hij ontkent niet met D. naar een boer op St. Pieter geweest to zijn om werk to zoeken, doch wel houdt hij pertinent vol geen menschen aangesproken te hebben en niet op den Bieslanderwcg geweest te zijn, waardoor tevens het ten lasto gelegde, zich aan moord aldaar te hebben schuldig ge maakt, wordt tegengesproken. En vrouw G. schijnt al met evenveel geraffineerdheid te werk te gaan als haar man Zou zij, volgens verklaring van D op dien bewusten avond tot haar man heb ben gezegd, dat hij b'oed op een zijner schoenen had en gevraagd, waar hij hier aan kwam, voor den rechter-commissaris verklaart zij tlians, dat deze bewering niet waar is en ze niets heeft gezien, dat op bloed leek. Mijn man, zoo verhaalt zo vor der, poetst steeds zijn echoenen zcif. De eenigo goede aanwijzing, welke do justitie lol dusverre bezit, heeft zij van den mergel werker L. G., wonende aan de Drabbelstraat, die te omstreeks kwart voor negen, derha've op hetzelfde uur dat do misdaad hoeft plaats gevonden, zijn hond heeft hooren aanslaan Do man hoeft daarop, naar buiten loopend, het beest toegeroepen „pak vast", tengevolge waar van twee personen van achter oen boom uitkwamen. De beschrijving van dit twee tal klopt precies. "Waar bovendien dour D. eveneens is toegegeven, dat ze door een hoer achter een boom zijn uitgehaald, is hiermede tevens bewezen, dat ook C. zich op den Bieslnnderweg heeft bevonden, iets wat hij b'ijft ontkennen. Een groot aantal getuigen zijn verder gehoord. Zoo noemen we b y, J., wonende aan de Tongerschepoort, dio dienzelfdcn avond ook werd aangehouden door twee onbekende personen, wier signalement over renstemt met dal der twee verdachten. Een vast bewijs heeft men hier echter niet aan. Zoo staat dan de justitie voor een oor spronkelijk vermeende gemakkelijke, ech ter in werkelijkheid uilerst moeilijke op lossing. Niettegenstaande er ook uit do doktersverk'aring, die zegt. dat, gelet op de grootte dor twee verdachten, zoowel D. als G. den doodelijken steek heeft kunnen toebrengen, weinig af te leiden valt, dat tot directe schuldigheidsverklaring van G. aanleiding geeft, meonen wij toch ren in vrijheidstelling zonder ro^er te inoelen be twijfelen Dc poging tot vergiftiging te j.ihbega. Omtrent het vergiftigingagevai tc Jub- bega, waarbij een mnn, Dc K. en con vrouw, A. J„ trachtten den echtgenoot, ran dezen laatste met arsenicum te vrfcilligciv kunnen wij nog medodcelen, dat hul echt paar J. vier nog jeugdige kinderen ir.-cft. De echtgenooten zijn beiden omstreeks 30 jaar oud. Een onderzoek wordt thans ingesteld, wio de leverancier van het ars.?-»;cinn is, dat zonder attest in strijd n.ct no wettelijke voorschriften aan De K is nf- gegoven. I)o correspondent van de „Tel.' te Leeu warden meldt nog liet volendc: Aanvankelijk hadden do vrouv en De K. hot plan opgevat haar rnan in upn slaap to dooden. Den gehcclen zomer bestond cr n briefwisseling tusschen do twoc. «air- bij een appelboom als brievenbus d>erV- cc 1. Zij spraken r.f, dat vrouw J„ wan eer haar man va6t sliep, des naclus De K. binr.cn zou laten en deze dan den i zou plegen. Ter elfder ure ging Dc iden Li :ne<i. Lij kv-rclc

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5