HAROL INGEZONDEN MEDEDEELIHB [et O.M., waargenomen door mr. Rij- b merkte verdachte op, dat hij de po- te Leiden opdracht heeft gegeven, hem lijdelijk te waarschuwen, wanneer er eens iets dergelijks mocht gebeuren. L direct tot arrestatie worden overge- Lh wegens het thans te laste gelegde 1 maand gevangenisstraf. L politierechter wees dien overeenkom- fvonnis. Udachte meende, dat het recht met L gereden werd en het onrecht zegc- L Hij zinspeelde er op, dat er nu ein- t maar eens een eind aan de oneenig- moest komen en dat hij zijn familie- a met vitriool zou bewerken, a afloop der behandeling van de zaak de verdachte zich nog eenigen tijd in nabijheid van het gerechtsgebouw op- jen, maar de familieleden hadden zich baar al verwijderd. Mishandeling van een agent. Dordrechtsche rechtbank heeft heden praak gedaan in de zaak tegen de ar- ers P- v. D. te ÏÏendrik-Ido-Ambacht 3. v. K te Ridderkerk, dio op 16 Juli den surveilleerenden agent van politie lerus, die v. K. op heeterdaad betrapt op een jacht overtreding gezamenlijk ar lichamelijk letsel hadden toege- •ht. Po rechtbank veroordeelde v. D. jaar gevangenisstraf en v. K. tot 4 en 6 maanden, beiden onder aftrek de preventieve hechtenis. De eisch de 6 jaar. Berooving. et gerechtshof te Arnhem heeft uitr ak gedaan in de zaak tegen twee bouwers te Gameren, die een koop- uit Leerdam die zich met een roei- over de Waal liet zetten, een zak over hoofd hadden geworpen en hem toen zijn portefeuille met f 1400 beroofden, rechtbank te Tiel had hen veroordeeld tot 2Yi en 1% jaar gevangenisstraf, et Hof heeft de laatste straf bevestigd, de eerste verhoogd tot drie jaar. Arts voor de rechtbank. Vierde Kamer der Rechtbank te Ara- dam heeft met gesloten deuren behan- de zaak van don arts D. M. M. de R., 11 lacht van het misdrijf van art. 251 bis. 11 et O. M. mr. Overbosch. eischte ver- leeling van verdachte, die in het Huis Bewaring te Amsterdam is gedeti- d, tot vier jaren gevangenisstraf, be- zijn ontzetting uit bet ambt lOEZONBEN MEDEDEEUNG i UIT DE OMGEVING Vraagt Uwen bakker 6723 ;tei hr NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. (V ervolg). De geschiedenis met de brand spuit. de rondvraag informeert de heer oBfferink of het juist is, dat aan de bon nog goedkooper cokes zijn verstrekt aan de handelaren en dat zelfs vrij en eigenaars van huizen en zaken- hen goedkoope cokes krijgen, terwijl weduwen, die niet toevallig lid van bond zijn daarvan verstoken blijven, heer van der Meer brengt ter sprake cruchten die in omloop zijn betreffende gelmatigheden, die .zouden hebben gehad bij de levering van een mo 'andspuit en stelt voor zoodanige Iregelen te nemen, dat deze zaak tot Idering komt. Het prestige van een lambtenaar van de gemeente is daar- gémoeid. Voorzitter eerst den heer Liefferink llllptwoordende zegt dat er in do praclijk leveren van goedkoope cokes aan de len zoodanige moeilijkheden zijn on- onden, dat een volgend jaar naar een ere ;re oplossing zal moeten worden ge- 1 - t den heer van der Meer zegt spreker, 1 toen B. en W. vernamen van geruchten et dorp, dat de motorbrandspuit niet ff zou zijn, zij een onpartijdig deskun- den heer Stallinga te Leiden hebben ragen een onderzoek in te stellen, heeft gerapporteerd, dat de spuit be tas eenige kleine gebreken beslist als is te aanvaarden. heer van der Meer zegt, dat de beide Voe Kdcrs van Dam, die toch ook zeker bel uiidig zijn, meenen dat de spuit niet ff is. Spreker hecht meer waarde aan •rklaring van 2 dan van 1 deskundige. spuit niet nieuw is mag deze ook geaccepteerd en betaald worden. Daar- zijn de kosten te hoog. Hij stelt voor ic raadscommissie te benoemen, die zich eeu deskundige kan laten bijstaan om Verzoeken of de geleverde motorspuit lo niet nieuw is. Voorzitter verwijst naar de verkla- •lie B. en W. over deze zaak in do hebben doen opnemen, heeren v. d. Meer en Alkemade vin aezo verklaring heelemaal niet posi- Een zaak is of nieuw of oud, doch ueuw te aanvaarden, zooals in die ver- staat is niet hetzelfde als nieuw. Voorzitter deelt namens B. en W. nat deze geen bezwaar hebben tegen ®oeming eener raadscommissie, leden dezer raadscommissie worden emd de heeren Alkemade, Van der Kir; Meer en Van Nes, die allen verklaren hunne benoeming aan te nemen. ip wordt de openb:re vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. GExUEENTERAAD. De gasprijs wordt verlaagd. De opcenten op bebouwde en on bebouwde eigendommen. Be spreking over de alg. begraaf plaats. Voorzitter E. Vernéde, burgemeester. Aanwezig 9 leden. Afwezig met kennis geving de heeren J. J. Dijkman en J. F. de Kleermaeker. De notulen worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een adres ingekomen van de Voorschotensche pluimveevereeniging om de beschikking te mogen hebben van de gymnastiekzaal vanaf 2427 December, opdat de verecni- ging op 26 December a.s. een pluimvee- tentoonstelling kan houden. B. en W. stel len voor aan het verzoek van voornoemde verc-eniging lo voldoen onder enkele voor waarden en tegen betaling van 20 Goedgekeurd Ingediend is een motie door de leden J. J. Dijkman, A. Verboon en W. G. Duy- nisveld, hunne teleurstelling uitende, dat bij den brand aan de Donkwon lig afgewe ken is van de vroegere werkwijze, daar het hooi aldaar niet verwerkt is op kosten der gemeente. Spr. stelt voor om bij brand van hooi wederom hot hooi te doen ver werken op kosten der gemeente. De Voorz. stelt voor dit adres te verwijzen naar B. en W. om praeadvies. De heer J. Brag- gaar meent, dat het beter is deze motie te behandelen bij punt 6 der agenda. De Voorz. kan het verband tusschen de motie en punt 6 der agenda niet goed begrijpen en meent dat men punt 6 der agenda ook kan aanhouden, opdat B. en W. gelegen heid hebben praeadvies uit te brengen. Deze motie wordt daarna verwezen naar B. en W. om praeadvies. Eveneens een ingekomen adres van den heer Anker. Naar B. en W. wordt ver we zen een adres van de Burgerwacht om eene subsidie groot 150 en een adres van A. Oosterlee verzoekende ontreffing van schoolgeld. Uitgeloot worden 3 obligaties groot ieder 500 en 2 obligaties van 100 en wel no 53, 23, 32, 115 en 122. Door het R. K. kerkbestuur is verzocht gelden beschikbaar te stellen en art. 72 der L. O.-wet 1920 voor aanschaffing van leermiddelen. De eerste aanvrage is inge trokken op verzoek van B. en W. en een nieuwe aanvrage ingekomen. Thans stellen B. en W. voor aan het verzoek van het te voldoen. Wordt aldus besloten. Vervolgens stellen B. en W. voor aan den Landstorm geen subsidie te verleenen maar eenmaal per maand het gymnastiek lokaal kosteloos verwarmd én verlicht be schikbaar te stellen. Aldus besloten, Op voorstel van den Voorz. wordt sloten punt 6 der agenda aan te hou Jon tot de volgende vergadering n.l. „Intrek king verordening op de persoonlijke dien sten'' betrekking hobbéhdp .óp de bedie ning der oude brandspuiten, en dit punt gelijk te behandelen met. de motie, die is ingekomen. Daarna wordt zonder eenige discussie aangenomen de ontworpen verordening voor de noodslachtplaats. B. en W. stellen den raad voor aan den heer Th van -lor Burg de beschikking te geven over de noodslachtplaats en hem te belasten met het schoonhouden daarvan. De heer D. Limburg informeert of do heer van der Burg aldaar ook mag slachten voor eigen rekening, dan zou spr. meenen dat er huur moet worden betaald. De lieer A Verboon informeert of men verplicht is den lieer van der Burg het vee te laten slachten. De heer W. G. Duynisveld vraagt of hij ook aldaar een gezonde koe mag slachten, wat spr. bezwaarlijk acht en ten 2e meent spr. dat de tarieven voor het ge bruiken van het slachthuis dan wel min der'hoog kunnen zijn. De Voorz. antwoordt den heer Limburg dat de aangestelde ook aldaar natuurlijk voor eigen rekening een beest mag slachten en verkoopen. Men moet niet vergeten, dal de man ten ailen tijde klaar moet staan. Zou de heer Lim burg meenen, dat de man zonder eene cent loon van de gemeente, zijne diensten moet verleenen zonder eenige tegenpraes- tatie? Wil men dan liever een ambtenaar aanstellen met een loon van 1500? Wat het slachten betreft. Hierin is de boer vrij en kan liij aldaar laten slachten wie hij verkiest. Tot den heer Duynisveld zegt spr. dat dit voorstel maar een voorloopig ka rakter heeft en blijkt dat de tarieven kun nen worden verlaagd, dan kan dat na verloop van een jaar heel goed geschieden. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met alg. st. Thans stellen B. en W. den raad voor de gasprijs met 1 cent te verlagen en vast te stellen op f 0.10 voor de gewone meters en 0.11 voor de muntmeters. Wordt al dus aangenomen. Besloten wordt over te gaan tot ruiling van een strookje grond met den heer van Drunen aan de Papelaan alhier om aldus voor den bouw van huizen een verbeterde toestand te verkrijgen. Vervolgens advisee- ren B. en W. den raad de termijn van onbewoonbaarverklaring der perceelen no. 217, 223, 225 en 227 aan den Leidschen weg te verlengen met 6 maanden. Twee der perceelen zullen door den heer Ver hulst worden verbeterd, doch twee huur ders moeten nog do woningen verlaten. Aldus besloten. Daarna komt aan de orde de begrooting dienst 1928. Het eerst wordt behandeld de begrooting van het gasbedrijf. De heer J. Braggaar zegt, dat sedert korten tijd geen tijdelijk aangestelden meer bij de bedrijven werkzaam zijn, zooals voorheen de ge woonte was. De menschen, die in de be drijven in aankomst zijn, daarvoor zijn de loonen precies gehandhaafd als in de vo rige jaren, o.a. bij den fitter bij het gas- en waterbedrijf en van den hulpmachinist. Spr. vraagt is in het bedrag op de be grooting ook inbegrepen het loon voor den Zondagsarbeid? De Voorz. geeft den 1 heer Braggaar in overweging deze zaak heden niet te bespreken. B. en W. wen- üandwondjes doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 et. 14156 PUROL schen eene vaste regeling en zullen dus de geheele zaak onder de oogen zien, waarna de begrooting voor het gasbedrijf wordt vastgesteld als volgt: Aan inkomsten op 12539.61, aan uitgaven op f 12539 61 Bij de behandeling van de begrooting van het electricitcitsbedrijf merkt de heer L. J. Aan Leeuwen op dat bij de post af schrijving gebouwen 2 pet. van 3000 ge hoekt slaat 600, is dit goed? De Voorz. zegt dat dit natuurlijk niet mogelijk is. Dit is door den boekhouder verkeerd ge boekt, waarschijnlijk is een nul vergeten. Spr. zal dit onderzoeken. De heer D. Lim burg informeert naar de post betaling door de bedrijven aan de gemeente van huur voor het hebben van kabels in ge meentegrond en meent dat deze post nieuw is, waardoor de winst der bedrijven wordt verminderd De Voorz. beaamt dit, doch, het is mecT dan billijk en de huur a 0.50 per metcT is zeer bescheiden. In Leiden rekent men 0.75 p. M. Wethouder Mens zegt, dat deze post oen voordeel beteckent voor de belastingbetalers, die door de lig ging van hunne woningen niet kunnen profiteeren van de gemeentebedrijven. Zeer dikwijls hoort men hierover grieven en deze post komt juist hun ten goede in het minder betalen van belasting. De heer W. G. üuynigveld meent, dat de electri- sche lantaarns zeer duur zijn in het ge bruik. Zijn B. en W. van plan nog meer dere gaslantaarns te verwisselen met elec- trische lantaarns, vraagt spr. De heer A. Verboon vindt de huur van krachtmeters zeer hoog De Voorz. antwoordt, dat B en W. niet van plan zijri meerdere electrische lantaarns te plaatsen. Het is bedoeld proef. Wat de meterbuur betreft, daaraan is voorloopig weinig te doen. Nadat de heer D. Limburg nog inlichtingen heef' gevraagd omtrent de boring voor de wa terleiding, die door den Voorz. werden be antwoord en waaruit bliek, dat het werk nog in aanvang is en het voorloopig rap port omtrent het verkregen resultaat gun stig is te noemen, wordt de begrooting voor het electricitcitsbedrijf vastgesteld als volgt: Aan inkomsten op 25937.39, aan uitgaven op 25937.39 en van hel water leidingbedrijf, aan inkemsten op 16043.62 en uitgaven op 1604312. De begroot:n van het bfadhuisbedrijf wordt vastgesteld als volgt: aan inkomsten op 3047.86, aan uitgaven op 3047.86. Bij de behan deling der begrooting' van de gemeente wenscht de heer J. Braggaar stcminin o.er do post Hoofdstuk 3 volgnummer 122 n.l. subsidie Burgtrwuchl, waaruit blijkt dat het Rijk Verleend heelt 160, subsidie' en de gemeente 150. Spr. wenscht deze post te schrappen, daar hij dit' nóg be schouwt als een crisismaatregel, welk crisis wij nu wel te boven zijn. Het- i voor hem slechts oen schietvcrienig ng e niet meer. Tevens wenscht spr de ïnazele •niet meer onder de bosmettelijkè z'ck.èn te rekenen Ook vraagt spr., ot liet geen aanbeveling verdiend over te gaan fot aanstelling van een, schoolarts en of het niet mogelijk is in den zomer me.x i.u-e concerten te dueu geen. De Voorz. gelooft, dat het niet noodig is le dis us^;ecreü over de burgerwacht, liet slan ut van den hcc-r Braggaar cu van B. en W. is meer dan voldoende bekend en deze mee ningen staan lijnrecht tegenover eikaar Spr. stelt dus voor deze post in stemming te brengen. Deze post wordt op de befoo ling gehandhaafd met 8 tegen 2 sLrumtu Vóór stemmen A. Verboon, V/. G Duyn s- veld, C. Eggink Sr., J. A. Mens, W. A A. J. Baron Schiininelpenninck \au der Oye, J W Bakker en D. Limburg. Wat betreft de makelen hebben B. en W. een nieuwe politieverordening ontwor pen waarbij dan ook de mazelen worden uitgesloten. Wat het beginsel betreft van schoolartsen, ook hiermede kan de Voorz. accoord gaan. Echter alleen wanneer meer dere gemeenten zich aansluiten in krin gen, daar hel aanstellen van een school arts voor onze gemeente alleen te kost baar is. Wanneer kringen worden gevormd is het zeer waarschijnlijk dal God. Staten bereid zijn 50 pet. subsidie te verleenen De moeste plattelandsgemeenten vocbn voor dit instituut niet. Deze zaak is op het oogenblik in behandeling hij het Groene Kruis. Wat de volksconcerten betreft, daartegenover staat de Voorz. ook sympa thiek. Gaarne zal de Voorz deze gedachte in het college van B. en W. hespreken De heer W. G. Duynisveld verzoekt den voorz. namens het Kerkbestuur het aan plakbord aldaar eenigszins te verplaatsen, daar deze borden toch worden geverfd l)c Voorz. belooft overweging. De heer J. W. Bakker bespreekt het toezicht op de hooi bergen. Spr. wenscht strenger toezicht en het bedrag op de begrooting zal dan ver moedelijk moeten worden verhoogd. Tevens vraagt spr. inlichtingen bij volgnummer 215 de post steun aan gezinnen. Spr. wil niet dat de gemeente zich begeeft op het terrein der Kerkelijke armbesturen. Te vens heeft spr. gezien dat 80 opcenten wor den geheven op gebouwde en 20 opcenten op ongebouwde eigendommen. Spr. vindt dit verschil te groot en wenscht de opcen ten voor ongebouwde eigendommen te verhoogen. De Voorz. zegt dat er toezicht bestaat op de broei van hooibergen en meerdere malen is het geschiedt, dat na boring een hooiberg is uitgehaald. Of strenger toezicht noodzakelijk is wil spr overwegen. Wat de steun betreft aan de gezinnen, wordt sterk de hand gehouden door de gezinnen, te verwijzen naar de Kerkelijke Armbesturen, doch er zijn ge zinnen, die niet tot een Kerkgenootschap behooren of om de een of andere reden geen steun ontvangen en toch geholpen moeten worden, vandaar dan ook dit be drag op de begrooting. Wat de opcenten betreft op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, deze zijn de wetclijke maxi ma, waartegen dus niets is to doen. De heer D. Limburg bespreekt bij de post 149 de algemeene begraafplaats, waarvoor eenige jaren geleden een commissie is be noemd. Spr. vraagt of de commissie dili gent is. De Voorz. zegt er niets van te weten, mogelijk dat één der commissie leden, destijds benoemd, hiertoe in de ge legenheid is. Wethouder Eggink zegt, dat deze kwestie een groote moeilijkheid is. De commissie is diligent. Naar verschil lende terreinen heeft men uitgezien. Spr. heeft vroeger zelf dit voorstel bij den raad ingediend, doch men weet hoe het destijds in den raad is ontvangen. Verre van sympathiek en daar hot een zaak zal worden van vele kosten is dit punt zeer moeilijk. De jaarwedde van den gemeente opzichter wordt daarna gebracht van 1200 op 1500, daar men vroeger den gemeente-opzichter voor buitengewone wer ken 5 pet. van de aanneemsom uitkeerde, wordt dit systeem door B. en W. niet ver kieselijk geacht en wenscht B. en W. we gens uitbreiding van werkzaamheden het salaris definitief vast te stellen op f 1500 Aldus aangenomen. Daarna wordt de ge- meentebegrooting aldus vastgesteld: I. Gewone dienst: inkomsten 205730.49 uitg. 205730.49, batig slot f 126964.175, nadeelig slot f 126964.174. II. Kapi taaldienst: ink. 12066.314, uitgaven 12066.314. Aan den heer A. Boot 3o ambtenaar ter secretarie wordt een verhooging toegekend van 100 en het salaris van J 500 aldus gebracht op 600. Vervolgens worden genomen eenige be sluiten comptabiliteit. Bij de rondvraag vraagt de hoer A Verboon of het niet wenschelijk zou zijn nabij het Haagsche Schouw voor auto's een maximumsnelheid te bepalen om on gelukken te voorkomen. Besloten wordt dit te bespreken bij de behandeling van de nieuwè politieverordening. Daarna gaat de raad over in gelieime zitting ter behandeling van reclames in zake schoolgeld en wordt de openbare vergadering gesloten. DE ÊSlJPaSTREEK LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. De begrooting. De Raad dezer gemeente kwam gister avond in vergadering bijeen. Afwezig do heer J. P. Vervark met ken nisgeving. De voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt ter tafel gebracht en gelezen Een verslag van de werkzaamheden van den keuringsdienst van Waren, waaruit 'do voorz. eenige modedeelingen doet. Een •verzoek van de Damclub alhier, om uit de •gemeentekas te mogen ontvangen een be drag van 50 voor aankoop van een wis- sclbeker. B. en W. geven in overweging af wijzend op het verzoek te beschikken, aan- gcz'en dit een particulier belang is. Met algemeene stemmen wordt hiertoe beslo eten Bericht van Gedeputeeerde Sta ter. houden mcdcdeeling, dat over 1927. krachtens de wet van 24 Mei 1897 aan de gemeente zal worden uitgekeerd 11 n bedrag van 6102,90. Een verzoek van W Oosterom om ontheffing van zijn aan- s ag in de hondenbelasting Op voorstel 13. en W. wordt besloten de gevraagde ont- hcffing wegens onvermogen te verleenen. Vervolgens dee.'t de voorz. mede, dat voor reken ng der gemeente in de dr Wil lem van den Bcrg-Stichting, ter verple ging is opgenomen de zwakzinnige Caro lina van Drie'. Daarna worden eenige wijzigingen aan gebracht in de begrooting van 1927, die door don voorz. cn wethouder de Bruijne uitvoerig worden toegelicht Vervolgens is aan de orde vaststelling van de begrooting van 1928 De voorz. deelt mede, dat sedert de rondzending aan do leden, nog eenige wijzigingen zijn aan gebracht mee in verband met de opne ming van zoo even genoemd meisje. De heer Groenendijk vraagt inlichtingen over don post reis- en verblijfkosten, over het onderhoud van de begraafpaats en over de kwade posten. In verband met den toestand van de onderwijzerswoning stelt do hoer Groenen- dkij voor den post „onderhoud van de on- dcrwijzerswoning" met 100 te verhoo gen Hiertoe wordt besloten. De heer Klaver heeft over de begrooting zelve niets le zeggen, daar deze met groo te zuinigheid is opgemaakt, maar hij wil van de gelegenheid gebruik maken B. en W te verzoeken een onderzoek in to stol len naar de woningen, die dringende ver betering behceven of onbewoonbaar ver- k'aard dienen te worden. Na breedvoerige bespreking, dee't do voorz., namens B. en W. mede, dat zij aan deze aangelegenheid bunne aandacht zullen wijden. Daarna wordt begroeting vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde sluit do voorzitter de vergadering. ZWAMMERDAM. Geboren: Johanna Pctronella d. v. Jan van Buren en Grietje de Jong Ingekomen van: Katwijk, G. A. J. A. Rietveld 49. Buer, Duitschland, G. Broekman, Overtocht 49. Bcrkel en Ro- denrij, P v. den Breggen, broodb., Brug straat 35. Vertrokken: naar: Laag-Boskoop, N van Eijw, tuinknecht. Baby als wijsgeer. II. En knap, juffrouw, knap, daar sta je van te kijken. Zoo. Ja, z'n rapport was met de Paaschva- cantie zoo mooi, dat ra'n man van plan is hem naar de H. B. S. te sturen; en ik voel er ook veel voor. 't Is een mirakel van een kind. Zoo. Ja, en leeren doet ie om zoo te zeggen niet. 't Gaat er allemaal spelende bij hem in, Je zult zien juffrouw, dat die jongen nog eens een geleerde zal worden. Of iemand, vond baby, die zich zelf in den weg zal loopon, te klein voor een ta fellaken en te groot voor een servet. Dat spelende leeren van dien aankomenden ge leerde had hij eens meegemaakt, 't Was op een avond, dat moedor een boodschap moest doen en hij met den knappen jon gen alleen was. Zoet zijn baby, had moeder gezegd, je broer moet loeren. En baby was ok van plan om zoet te zijn, hij had nog heel den nacht voor zich om spectakel te maken; en hij had dus heel zoet het leeren tan dat mirakel van een kind zitten afkij ken. Dien arbeid noemde z'n moede-r spe lende leeren. Hij kon er met den besten il van de wereld niets anders van zog gen, dan dat het zonder meer spelen was. En hij geloofde ook, dat z'n moeder do knapheid van haar jongen erg overdreef; hij was vlug, maar studie-lust zat er niet eel in. Dat wist vader ook wel, die had hem daarover op zekeren keer flink de les gelezen, baby was er ook bij geweest. Je moest je schamen, zei vader, om zoo te spreken. Geen zin in dio studie hebben. Ik ben maar een eenvoudige werkman, maar ik zal zorgen, dat m'n kinderen het verder brengen Wees dankbaar, dat ik je de ge legenheid geef om vooruit te komen. En nog veel meer had vader gezegd, baby wist er niet veel meer van. want hij was er bij in slaap gevallen. Zeker, juffrouw, dat is zoo, 't kost nog al veel op zoo'n H. B. S. maar j«' bent toch als ouder verplicht te zorgen, dat je kinde ren vooruitkomen in de wereld. We zijn maar eenvoudige werkmenschen, maar onze kinderen zullen het verder brengen. Moeder zingt al hetzelfde wijsje als va der, dacht baby. Wat zijn er toch een dom me menschen op de wereld Zorgen, dat z'n kinderen vooruitkomen is goed, maar worden de kinderen op zoo'n manier altijd vooruitgeholpen. Loopt dan de weg naar vooruitgang per se door een H B. S. en is een acte-tasch een absoluut noodzakelijk© vereischte om vooruit te komen. "Mijn baker was een gewoon raensch, maar ik beleef het waarschijnlijk nog, dat een baker met 'n acte Fransch of Dnitsch op zak loopt en dat de vuilnisman de geluk kige bezitter is van ern «ind-diploma H B. S. Zoover zal het nog eens komen, want wat moet de samenleving tocb doen met al die afgestudeerde menschen; ze zijn abso luut niet noodig. Het wondt een soort plaag, een besmettelijke ziekte, waartegen de overheid diende te waken Is het den Minister bekend enz. enz; dat komt zoo dikwijls voor iii de Kamer. Wié zal bij gelegenheid den moed hebben het volgende te vragen: Is het den Minis ter bekend: le dat er een geweldige over productie is van afgestudeerde mensehen; 2e dat op deze wijze een leger ontstaat van menschen die zich in hun toekomst J bedrogen zien en zich veronachtzaamd, voorbijgegaan gelooven, 3e. dat door dit leger van kankeraars oen werkelijk gevaar voor de rust en de goede orde van den Staat geschapen wordt, waartegen afdoen de maatregelen dienen genomen te wor den. Een mooie'toekomst achter hun rug, ja, dat hebben die menschen; ik ben blij, dacht baby. dat ik nog een mooie toekomst voor mij heb. En dan zijn er nog oudeis, die hun kinderen mei alle geweld en met veel opoffering voor hen zelf dien studie-weg ordwingen. Ze meenen het goed, maar zo doen het verkeerd. P H. GEBZ O.FM FINANCIËN El ÜEGÖNOffüE. BINNENLAND. De. Enka-fabrieken. Uitbreiding van het bedrijf. Naar wij vernemen bestaat er bij de di rectie van de Enka-fabrieken te Arnhem plannen om het fabriekscomplex bijna le vedubbelcn. Door deze uitbreiding zal aan ruim 500 mannen en 500 meisjes meer werk kunnen worden verschaft. Aan de uitvoering van een en ander zal ten spoe digste gevolg worden gegeven. JGEZGM ÜF.DEDEELING REUKLOOS HAARWATER bevordert de zindelijkheid van Uw haar. Do kwaliteit Is zeker good, wanneer U vraagt naar Verkrijgb. bij Drogisten in flacons 30 en 45 ct. Voor Engros: Fa. F. VAN DORP, Leiden Jubileum Pensionaat, meldt uit Culemborg aan 'lo Men „Msbd.": In hot pensionaat „MariaJcroon" weril Woensdag een merkwaardig jubiló gevierd. Do directrice der alom zoo gunstig beken de huishoudschool, was dien dag v r en twintig jaren belast met do leiding der school. Op een voor dc „huishoudsters'' zeer aangename wijze werd dit heuglijk feit herdacht, terwijl daags daarna e» n groot aantal oud-leerlingen de jubilan -se kwamen gelukwenschen. Ook de geestelijk heid der parochie, de Hoogeerw. heer e- sident van het Seminarie, en dc burge meester, gaven blijk van hun hoogachting voor Sr. Maric cn hun waardcoring voor haar werk. Bijzonder goed werd dit werk gekenschetst in een gecstere revue van de hand van een der oud-leerlingen en in oen toespraak, ook van een oud-loerlingc, die beide wezen op het groote nut, dat deze hoogstaande vrouw wist te stichten in de zielen van velen, die allen uit het woord cn voorbeeld van Sr. Marie geleerd heb ben, hoe hoog een ideaal het is, echt vrouw to zijn, d.i. met wegcijfering van zich zelf, zich geheel te geven voor het geluk \nn anderen, om God. Het waren sehoohe en voor dc jaóil .es- se eervolle, maar ook welverdiende feest dagen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 13