INGEZONDEN MEOEDEELING ge Jaargang VRIJDAG 21 OCTOBER 8927 No. 5700 (Bou/wmt ^ONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, •r post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd agsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per rege. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ven huur, koop en verkoop f0.50. 11131 KIER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Apostolaat voor all nl et kost moeite zich goed in te denken eteekenis van een daad als van prof. Schweitzer, die, doctor in de theo- doctor in de filosofie en hoogleeraar 'ie universiteit te Straasburg, op 30- ïq leeftijd in de geneeskunde gaat eren met de bedoeling, daarna in de juden van Centraal Afrika zieke ne- le gaan helpen. Hij, een jonge man velerlei wetenschappelijke begaafilhe- die daarnaast als Bach-kenner en rirtuoos bovendien op artistiek ter- q naam verworven heeft, laat he- toebomst in den steek om zich met vrouw, een verpleegster, te wijden aan leven van naastenliefde, waarop met toepasselijk was: „Wat gij aan de te der Mijnen hebt gedaan, hebt gij Kij gedaan". Want onder degenen, die dus „de minste der Mijnen" noemt, men de negers van tropisch Afrika lot de allerminsten rekenen. Te mid- van dezen gaat 'n jong geleerde een van ontbering leiden, en. met volle len weldaden uitdeelend, brengt hij de negers voor hun zielen het Evange- |ods en daarnaast voor hun zieke am de hulpmiddelen der geneeskunst". jus vangt dr. Ausems in „De Tijd" een aan. de. verwijzing naar zulk 'n opvatting menschleven ligt een rijke bron leering, een overvloed van stof - voor Feging! at doet die mensch voor de e'er van om Gods Rijk in de zielen uit te en wat doen wij voor dit ééne en je levensdoel, waaraan ten- al het andere ondergeschikt is allen hebben inderdaad een apos- te vervullen in een wereld, die lit om waarheid; waarin velen de wil Ie waarheid te kennen nog ontbreekt, ook o zoo velen naar de waarheid neen en smachten. inregen wij eens meer zulke voor- len als hierboven aangehaald! BUITENLAND Van het Vaticaan. DE ROMEINSCHE KWESTIE. in nota van het officieel fascisten orgaan. en herstel van 'sPausen tijdelijke maoht het „Foglio d'ordini", het officieele van de fascistenpartij, is gisteren jende nota gepubliceerd in verband de polemieken der dagbladen over de eliingen tusschen Italië en het Va- Ka 57 jaren is de sinsche kwestie, in deze laatste dagen tvan groote actualiteit geworden en zij de levendige en gerechtvaardigde ^stelling der publieke openie in Italië de heele wereld. polemieken, tusschen het orgaan van H. Stoel en eenige fascistische- sclirij- i gevoerd, laat voor het oogenblik de ®de conclusie toe: «vorm van het debat is verheven en "dig geweest, in overeenstemming met delicate probleem en beantwoordend ia nieuwe atmosfeeren, door het fas- ch regime in het leven geroepen, n kan, op grond van de artikelen ia „Oservatoro Romano", zeggen, dat gestie voor het Vaticaan niet van in- [iüonalen aard is, maar alleen twee- '2. d.w.z. te regelen tusschen den Ita- oschen staat en den H. Stoel. 11 dit is juist van historisch en logisch 'dpunt. Gevaarlijke interventies en nut- >*a complicaties worden er door ver- El «1 schijnt gewettigd, uit den tekst der telen van de „Osservatore Romano" af "den, dat de kwestie van de daarwer- le politieke en juridische onafhanke- eeid van den H. Stoel niet noodzake gebonden is aan voorwaarden van itorialen aard. is duidelijk, dat voor het fascis- Italië buiten alle discussie is en zou "et herstel, zelfs in zeer beperkten van de tijdelijke maoht, die in J beeft opgehouden te bestaan, en j«i naar onze meening, met onschat- voordeel voor het zedelijk prestige 'oomsche Kerk. Senover- deze kwestie, moeten de fas- die zich de macht en het karakter fascistischen staat bewust zijn, 1 elkaar-tegenovergestelde standpun- JOffiijden, want beide zijn verre van *5rkelijkhoid: het standpunt n.l. der- die categorisch en dogmatisch de '•"je onmogleijkheid van een oplossing Romeinsche kwestie volhouden en yndpunt van diegenen, welke geloo- kt de kwestie gemakkelijk en snel [Wen iSi J nimmer in de geschiedenis «en moeilijkheid, welke niet met geweld of met geduld en wijsheid was op te lossen. Zoo is het ook met de Romeinsche kwestie. Het fascistisch regime, dat de heele twintigste eeuw nog voor zich heeft, kan slagen, zonder een van de fundamenteele rechten van den staat prijs te geven, daar waar het liberalisme ondanks alle pogin gen faalde. Do conclusie moge zijn: de kwestie is moeilijk, doch geenszins onmogelijk." Tot zoover de nota van het verorde ningsblad der fascistische partij. Uit den inhoud dier nota blijkt, dat de onderhandelingen over de Romeinsche kwestie voor bet oogenblik als volkomen mislukt beschouwd moeten worden, daar zelfs de geringste territoriale aanspraken van den H. Stoel absoluut worden afge wezen. Volkenbond De afschaffing van in- en uitvoer verboden. Twee Nederlandsche amendementen. De Nederlandsche delegatie op de con ferentie voor de afschaffing van in- en uitvoerverboden heeft twee amendemen ten ingediend. Het eene beoogt de recht spraak van het Internationaal Gerechts hof over geschillen aangaande de uit zonderingsbepalingen der conventie ver plicht te stellen, indien een der partijen dat wenscht. Het tweede voorstel heeft ten doel do conventie zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Gevraagd wordt dat de conventie tot 1 Maart 1928 voor ra tificatie open blijft en dat een maand daarna de secretaris-generaal de staten, die geratificeerd hebben, bijeenroept, om over de inwerkingtreding te beraadslagen. Zoodra hieromtrent overeenstemming zal zijn bereikt zal de conventie dan terstond van kracht worden. Duitschland Hef bruinkool-conflict. Eerste poging tot bijlegging. In het rijksministerie van Arbeid zijn gisteren onder voorzitterschap van den be middelaar der provincie Opper-Silezië, professor dr. Brahns, de onderhandelingen ter bijlegging van het stakingsconflict in de Midden-Duitsche bruinkolenindustrie be gonnen. Zoowel de vertegenwoordigers der werk gevers, als die der werknemers verklaarden aan hun vóór het uitbreken der staking ge stelde looneischen te moeten vasthouden. In verband hiermede moesten de beraad slagingen na eenigen tijd worden afgebro ken; de besprekingen werden evenwel om halfacht gisterenavond hervat. Mochten de onderhandelingen definitief mislukken, dan zal door den rijksminister van Arbeid, Brauns, waarschijnlijk een partitaire arbi tragecommissie worden benoemd, die dan een bindende uitspraak zal moeten vellen. Wat de situatie in het stakïngsgebied betreft, wordt gemeld, dat het toenemende gebrek aan kolen zich steeds meer doet gevoelen. Zoo bezitten de zoutmijnen te Leopoldshall (Anbalt) nog slechts voor óén dag kolen. De chemische fabriek Buc- kau te Stassfurt (district Merseburg) heeft haar bedrijf moeten stopzetten. De Prul sische staatbedrijven in de provincie An- halt hebben nog slechts voor een paar da gen bruinkolenvoorraden. De bruinkoolhan delaars in Anhalt bezitten absoluut g voorraden, daar zij niet in het uitbreken van een staking geloofden. In het bruinko- lengebied van Senftenberg (district Frank fort a. d. Oder) neemt het aantal werkwil ligen dagelijks af. De situatie heeft zich daar door het te werk stellen van voor heen niet in de bruinkoolinduslrie werk zame arbeiders verscherpt. Frankrijk Koning Foead te Parijs. Do officieele ontvangst. De koning van Egypte Foead is gister ochtend te Parijs voor een officieel bezoek aan de Fransche regeering aangekomen. Hij werd aan de Gare du Bois de Bou logne verwelkomd door president Doumer- gue, Poincaré en de voorzitters van senaat en kamer. Do koning begaf zich vervolgens naar het Elysée, alwaar hij tijdens zijn verblijf te Parijs zal vertoeven. Na het déjeuner werd hij officieel op het Elysée ontvangen waarna hij zich met president Doumergue ter officieele begroe ting naar het raadhuis begaf. Gisteravond heeft een diplomatieke bij eenkomst op het departement van buiten- landsche zaken plaats en vervolgens oen grootsch banket. Om koning Foead, die reeds 14 dagen incognito te Parijs vertoeft, overeenkom stig het protocol te ontvangen en do hem toekomende eer te bewijzen, moest de mo narch den geheelen nacht in een hotel te Verseilles doorbrengen, om vervolgens per trein naar Parijs te komen. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET-MIJ. Ve,IIaJk"eenlde Heerensingel 34/35 -Tel.1523 A'dam Hilversum Bossum Haart era. Joego-Slavië Opnieuw invallen in Joegoslavië. Berucht Komitadsji-1 eider gedood. De „Vreme'' meldt Uit Monaslir, dal een bende Bulgaarsche komiladsji's van 30 tot 40 man, komende uit Albanië, de grens is overgetrokken. Dank zij hét gezamenlijk optreden der Grieksche en Joegoslavische gendarmes konden de invallers weer naar Albanië teruggedrongen worden. Volgens andere berichten uit Monastir zou de beruchte leider der Komitadsji's, Adam Toura, den afgeloopen nacht ge dood zijn, bij een inval in een dorp, dat bij bij vergissing wilde nemen met een bende van 15 komitadsji's. De uit boeren bestaande militie slaagde er in de komi tadsji's op de vlucht te drijven. Een bericht uit Monastir bevestigt, dat in de nabijheid van Lubojna een bende van 40 man goed bewapende komitadsji's op Grieksch grondgebied is doorgedron gen. De bende kwam uit Albanië, waar heen de komitadsji-leider Peter Angelow z'n operatiebasis verplaatst schijnt te heb ben om van daar uit aanval! ën op Grieksch en Joego-Slavisch gebied te ondernemen. Den Griekschen grenstroepen gelukte het, de komitadsji's op Albaneesch grondgebied terug te dringen. Turkije. Turkije godsdienstloos. Het Mohammedanisme geen staatsgodsdienst meer. De eerste vijf dagen van het te Angora bijeen zijnde congres der Kemalistische volkspartij werden geheel ingenomen door een uitvoerige rede, die de Turksche staats president Moestafa Kemal pasja hield en waarin hij de geheele geschiedenis der Turksche republiek sedert den wapenstil stand uiteenzette. Uit hetgeen hij gisteren betoogde, was van belang, dat hij den nadruk legde op het fett, dat de Turksche republiek volko men godsdienstloos is. Moestafa Kemal verklaarde, dat de in de republikeinse he grondwet opgenomen bepaling, dat de Mohammedaansche godsdienst staatsgods dienst ia, een compromis was met de op vattingen, waarmede men drie jaar geleden nog meende rekening te moeten houden De bewuste bepaling zal echter bij de eerstvolgende gelegenheid uit de grondwet worden geschrapt. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Reservepersoneel der landmacht. Land- arbeiderswet. Hooge Raad van Arbeid. Er is nog wat lijd over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van het reserve- personeel der landmacht 1905, welk wets ontwerp beoogt, de verplichte kaderoplci- ding meer in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige behoefte aan meer reservekader, in verband met de vermin dering der beteekenis van het beroeps kader. Veel aandacht werd geschonken aan de voorgestelde toevoeging van artikel 9 van de wet, waardoor "het mogelijk zou worden voor het verlofspersoneel een regeling der bezoldiging vast te stellen, afwijkend dat wil practisch zeggen in ongunstigen zin van die van het beroepspersoneel Bedoelde artikel stelt in het algemeen de rechtspositie van het verlofspersoneel gelijk met die van het beroepspersoneel, doch do thans voorgestelde wetswijziging wilde daaraan toevoegen: „met dien ver stande, dat ten aanzien van de bezoldi ging, uitkeeringen en andere geldelijke of op geld waardeerbare voordeelen door ons voor het reservepersoneel afzonderlijke bepalingen kunnen worden vastgesteld, welke afwijken van die welke gelden voor het overige bij de landmacht dienende personeel". Do toevoeging vond krachtige bestrij ding bij de heeren K. Ter Laan, Duymaer v. Twist en Deckers, die erop konden wij zen, dat het reservepersoneel precies de zelfde plichten heeft als het beroepsper- sonel en dus aanspraak heeft op dezelfde rechten, en dat het reservepersoneel aller minst reden heeft om bovenmatig tevreden te zijn met hun tegenwoordig salaris. De toevoeging werd goedgekeurd met 48 tegen 36 stemmen. Do tegenstemmers waren de S.D.A.P., 12 Katholieken (ipej. Meijer en de heeren Surlüg, Bulten, Kuiper, van "Wijnbergen, van Rijzewijk, Engels, Loerakker, Aal- berse, Veraart, van Schaik en Deckers), 2 Anti-revolutionairen (do heer Duymaer v. Twist en Smeenk) en de heeren Arts en L. de Visser. De eindstemming over het wetsontwerp, waarin tijdens de behandeling een paar wijzigingen van niet veel beteekenis zijn aangebracht, zal op nader te bepalen dag worden gehouden. Een kleine drie jaar geleden heeft de Regeering een belangrijke wijziging van de Landarbeiderswet ingediend, waarvan de voornaamste strekking was verhooging van de bijdrage van den landarbeider ;n de slichtingskosten van een „plaatsje" en het mogelijk maken van een verhooging van den rentevoet voor voorschotten uit 's Rijks kas. In Mei j.l. hebben ministers Kan en de Geer deze wijzigingsvoorstellen van hun voorgangers teruggenomen, ge zien „de niet bepaald gunstig te noemen levensomstandigheden'' van vele landar beiders. Hiermee was het wetsontwerp een ad ministratief herzieninkje geworden, dat geen der leden uit hun tent lokte. Met één hamerslag ging het ontwerp, dat in zij'n oorspronkelijken vorm zeer ongunstig wa3 ontvangen, naar de overzijde van het Bin nenhof. Daarna is men begonnen met het wets ontwerp tot vaststelling van wettelijke re gelen voor den Hoogen Raad van Arbeid. Tot dusver waren, sinds 4 October 1919, taak, organisatie en samenstelling van dit college bij het Koninklijk Besluit van ge noomden datum, dat den H. R. v A. in het leven riep, geregeld. Thans zal de grondslag van dit college, overeenkomstig zijn wensch, bij de wet geregeld worden. Daarbij worden eenige wijzigingen aange bracht. Zoo zal de H. R v. A. voortaan ook eigener beweging Ministers van ad vies dienen over alle onderwerpen, welke den arbeid raken. In dit verband ver dwijnt de Minister van Arbeid als voor zitter, welke functionaris voortaan door bet college zelf zal worden aangewezen. De werkwijze van den H. R. v. A. zal hij voortaan geheel zelf vaststellen en de vak- vere eai g i n gs v e.r t eg en woo rd i ge r s in den Raad zullen 4 inplaats van 5 jaar zitting hebben. Vandaag voortzetting. Vragen van Kamerleden. De spoorwegverbinding Den H a a gL e i d e n. De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Wa terstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, op korten ter mijn een onderzoek in te stellen naar de bezetting der treinen, rijdende tusschen 's-Gravenhage en Leiden, in het bijzonder naar die van trein 1088, vertrekkende van Den Haag om 17.27, waar telkens, volgens betrouwbare ooggetuigen, ten aan zien van de derde klasse een onbehoor lijk gedrang ontstaat om in den trein te komen, terwijl bij vertrek de derde klasse wagens op ergerlijke wijze zijn overvuld, zoodat tientallen van reizigers op elkan der gedrongen moeten staan? 2. Wil de minister, indien deze toestand als bovenomschreven wordt bevonden, ten spoedigste maatregelen uitlokken om aan dien misstand een einde te maken? De inenting tegen pokken. Mevrouw De VriesBruins, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de vol gende vragen gesteld: 1. Is de minister van oordeel, dat na de ervaringen, die sedert 22 Augustus 1.1 met de neuro-vaccine zijn opgedaan, de af levering van deze entstof kan worden voortgezet? 2. Zoo neen, is de minister dan bereid, deze aflevering zoo spoedig mogelijk stop te zetten? 3. Indien deze noodzakelijkheid zich voordoet, is de minister dan niet van oor deel, dat de keuze van de entstof, die daarna afgeleverd zal kunnen worden, met buitengewone omzichtigheid zal moe ten plaats hebben, ten einde niet opnieuw, naast gevaar, onzekerheid en onrust te brengen? 4. Acht de minister, in verband met het bovenstaande, de benoeming van een com missie van deskundigen, bestaande uit een seroloog. een dierarts, een klinicus. een neuroloog en een pateoloog-anatoom niet den aangewezen weg en is hij bereid eon dergelijke commissie samen te stellen? Strafvervolging tegen leiders van betoogingen. Op de volgende vragen van den heer Braat, lid van de Tweede Kamer: Is hot den minister bekend, dat de lei ders van volksbetoogingen, die in de laat ste weken in onze groote steden plaats hadden, waardoor menigmaal de orde op straat werd verstoord, daarvoor niet ge- slraf zullen worden. Acht de minister het niet een algemeen belang, dat bedoelde leiders, die wanor delijkheden op den publieken weg veroor zaken. waardoor de politie genood zaakt wordt extra op tc treden, streng gestraft worden? Is de minister bereid dit te bevorderen? heeft de minister van justitie geant woord: Van een strafvervolging, c.q. bestraf- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgens een nota van het officieel orgaan der fascistische partij zijn de onderhande* lingen tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering over de Romeinscha kwestie voorloopig mislukt. Het bruinkoolconflict in Duitschland. Nieuwe komitadsji-invallen in Joego" BINNENLAND. Overzicht Tweede Kamer: Verschillende wetsontwerpen. (1ste blad). De aanvaring van de Katwijksche logger (2de blad). LEIDEN. De begrafenis van pastoor Crombag te Wychen. Ten gevolge van een motorongeluk Is overleden de heer M. Koert. (Isle blad). Onze Geïllustreerde Pagina Onze photo-pagina geeft om. photo's van: Spoorwegwerken in den mijnstreek; do tweed» binnenhaven te Scheveningen- uit Alkmaar en uit Heiloo. fing, kan naar ons recht eerst sprake zijn, indien het overtreding geldt van wet of wettelijke voorschriften. Zoodanige overtreding nu heeft hoi ge drag van de leiders der bedoelde he too gingen niet opgeleverd, behoudens dat in één geval ter gelegenheid van dat opire den overtreding van een bepaling 'Ier straatverondening hoeft plaats gevonden, welke echter, gelet mede op de beteekenis van dat concrete feit en te meer waar het iemand betrof, die den sterken arm dei politie reeds aan den lijve had ondervon den, ook naar het oordeel van den onder- gotoekende onvervolgd kon worden gela ten. In verband mot een er. ander luidt, met bevestigende beantwoording van de eer ste vraag, hot antwoord op de derde vraag ontkennend. KERKNIEUWS Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft eervol ontslag verleend als kapelaan van de St. Aloysiuskerk te Utrecht, aan den Weleerw. Pater Fr. Berghegge S J eD in diens plaats benoemd den Wel eerw. Pater H Borst Pauwels S J. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (St. Ignatiuskerk) de Weleerw. Paters J. Strick S. J. en H. van der Hulst S J. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft benoemd tot kapelaan te Nij megen (St. Josefskerk) den Weleerw Pa ter Fr. Berghegge S J RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Moordaanslag. Do Haagsche rechtbank heeft den kell- ner uit Delft, die te Den Haag zijn meisje, een Oostenrijksche dienstbode, met een scheermes in den hals gesneden heeft, tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Schoorsteenbrand. Gistermorgen om streeks half twaalf werd de brandweer goalarmeend. voor een brand, die uitge broken zou zijn in de villA bewoond door den heer J. W. Glant aan den Oudshoorn- sche weg. 't Bleek evenwel slechts oen schoorsteenbrand te zijn, die de bewo ners zelf konden blusschen. De spoedig ter plaatse zijnde automotorspuit kon aldus onverrichterzake terugkecren. Gevestigd: P. Paap van Belling- w0]de. H. Wijma van OostdongeradeeL Adriana J. H. Hagen van Leiden. J. M. Hendriksen van 's-Gravenhage. D. Verkade en gezin van Amstendam. Adriana de Wit van Koudekerk. Cor nelia van der Haven van Ter Aar. N. W. Schade van Helder. K. Huls van Baarn. Vertrokken: Th. A. M. Vormolen en gezin naar 's-Gravonhage. H. C. Duivenvoorden en gezin naar Noordwij- kerhout. Dirkje J. Schijf naar Wou- brugge. W A. M. Dijkman naar Ter Aar. H. Meijer on gezin naar Gouda. G. G. A. van Willigen naar 's-Graven hage. A. G. Sproij en gezin naar Zwam- merdam. T. Boekhout en gezin naar Nieuwkoop. M. Waller naar Zwam- merdam. Gerritje van Wijngaarden naar Zwammcrdam. Hasina Uithol naar Zwammerdam. J. H. van Leeuwon naar Groningen

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1