DONDERDAG 20 OCTOBER 1927 buitenland binnenland stadsnieuws ,ge Jaargang No. 5P99 ü>e £ald^eli^0oii^omt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, a Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor lang. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd agsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. t: Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. PIIEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN- Duitschland schoolstrijd in den Rijksdag. Duitsche Rijksdag heeft gisteren de van het ontwerp-rijksschool- roortgezet. Van belang was daarbij edevoering van den woordvoerder der Khe volkspartij, Runkei, daar deze voor de al of niet aanvaarding van ntwerp den doorslag geeft. Runkei constateerde, dat de tot de e volkspartij behoorende rijksmi- zich uitdrukkelijk hun houding ten ;hte van het ontwerp hebben voorbe- welke voorbehoud in overleg met de [ge van het rijkskabinet deel uitma- i ministers niet bekend is gemaakt fractie der Duitsche volkspartij, al- spreker, beschouwt het onderhavige erp echter als een bruikbaren grond- Toor onderhandelingen. Zij gaat er apieel mede accoord, dat aan de bij- pre school een grondwettelijke positie gegeven. Doch dit mag niet geschie- ite van scholen, die krachtens rondwet reeds recht van bestaan heb- Duitsche volkspartij verlangt, dat scholen, die sinds jaren openbare en waren, dit ook in de toekomst blijven en dat alle nieuw op te rich- icholen zonder meer eveneens open- scholen worden, in dien geen rechts- voorstel aanwezig is, ze als bijzon- scholen te doen beschouwen. De in de ju bestaande volksscholen moeten be- worden tegen den wensch der rs, deze in bijzondere scholen om te ir met den wil dezer ouders de grondwet slechts „naar mo- heid" rekening behoeft te worden ge- De vlagkwestie. bevel aan de Pruisische ambtenaren, een omzendbrief van 17 October aan emeentebesturen en andere plaatse autoriteiten heeft de Pruisische re- ng bevólen dat geen Pruisische amb- aan feestelijkheden mogen deel- m bij welke aan de rijksvlag niet de «en voornaamste plaats in de versie- Tan de feestzal of het feestgebouw is lend. ïbtenaren of corporaties van ambte- dio aan feestelijkheden deelnemen ;n zich te voren vergewissen of aan ETermelde voorwaarde is voldaan, en, noodig, den leider van het feest op nam maken op het ontbreken van de ilcuren bij de aangebrachte versie- si. Voor zoover het geen feestelijkhe- betreft, door gemeenten of gemeente lenaren georganiseerd, zal ieder deel- sid ambtenaar persoonlijk verant- delijk worden gesteld voor naleving voorschriften. Noorwegen, De Noorsche verkiezingen. communisten vernietigd. Oslo wordt aan bet „Berl. Tag." 'ge- Jat de soc-dem. zeer versterkt uit de bus zijn gekomen. Zij hebben zoowel boks als van rechts een groot aantal ffien gekregen, zoodat zij met ten min- «n dozijn nieuwe mandaten in het ng zullen terugkeeren. liberalen verliezen enkele zetels, de frvatiaven leden zwaren verliezen, "i de communisten vrijwel zijn ver sa. lot van het conservatieve ministerie- ia thans bezegeld. Italië. °E ROMEINSCHE KWESTIE. Italië heeft geen haast ^olini's broeder Araaldo, geeft in ^'I^ilia" een antwoord op de van de „Osservatore Romano" 10 de Romeinsche kwestie. Hij toeemng dat het Vaticaan de evo- ^n. Italië gedurende de afgeloopen 02 k "^^ent en geeft een uiteen- s noe de Italiaansche regeering de eo de wereldlijke macht beschouwt zvn meening bestaat er geen ver- ^chen de wereldlijke macht van lus en de historische en universeele E. Rome als centrum der ^■katholieke Christenheid, schrijver acht de Romeinsche kwes- a Priori onoplosbaar, doch Italië 'ann11 an2on als natie beschermen. Precieert Italië de kalme wijze, J ue kwestie wordt behandeld, toch er Soen reden, om nu overhaast lea rege^ng te komen, Italië kan Tekering tegen "Tuberculose. a^.a^n scf10 ministerraad heeft urcl het wetsontwerp voor een ge dwongen verzekering van alle arbeiders tegen tuberculose. Alle arbeiders zullen aan den Staat een kleine premie hebben te betalen, waarvoor hun familieleden vrije behandeling en ondersteuning zullen ge nieten, wanneer de gevreesd ziekte een van ben mocht treffen. Naar schatting zullen meer dan twin tig millioen personen onder deze verze kering vallen. Do te betalen premies zul len worden gebruikt voor het oprichten van sanatoria en voor steunverleening. Roemenië. Een Roemeensch protest in Tirana. De Roemeensche regeering heeft beslo ten een scherpe protestnota te zenden aan de Alhaneesche regeering, waarin geprotesteerd wordt tegen de sluiting van de Roemeensche scholen in Albanië. De eisch wordt gesteld, dat de Alhaneesche regeering de scholen onmiddellijk weer opent. In geval van weigering zal Roe menië scherpe tegenmaatregelen nemen. Rusland Het politiek bureau te Moskou bijeen. Tsjitsjerin over de Fransch Russische betrekkingen. Uit Moskou wordt gemeld, dat Dinsdag een zitting heeft plaats gehad van het po litiek bureau. In deze zitting werd ook de buitenlandsche politiek van de Sovjet- Unie besproken. Stalin bracht eerst rapport uit over den toestand in de communistische partij. Hij drong er op aan, dat krachtiger maat regelen tegen de oppositie zullen worden genomen. Hij stelde de volgende maatre gelen voor: le. ontbinding van de oppositie in de communistische partij; 2e uitsluiting van alle aanhangers der oppositie uit de par tij; 3e verbod tegen Trotski en Zinowjef om redevoeringen te houden. Tsjitsjerin bracht rapport uit over den buitenlandschen politieken toestand. Hij constateerde dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland sinds de terugroe ping van Rakofski uit Parijs verbeterd zijn De nieuwe Russische gezant te Pa rijs, Dowgalefski, zal dezer dagen naar Parijs gaan. In Moskou hoopt men, dat de Franscbe regeering tegemoetkoming zal toonen in de kwestie van de regeling der schulden van vóór den oorlog en de onderhandelingen over een garantieverdrag met Rusland zal willen bespoedigen. Tsjitsjerin deelde verder nog mede, dat de Perzische regeering nog in den loop van deze week het Russisch-Perzische ver drag zal ratificeeren. Hooge rijwielbelasting te Moskou. Het dagelijksch bestuur van den Mos- kouschen Sovjet heeft, naar de „Prawda" meldt, nieuwe tarieven voor de rijwielbe lasting vastgesteld, welke voor bepaalde groepen lang niet malseh zijn. De arbei ders en employé's, die niet meer dan 150 roebel per maand verdienen,, de werkloo- ze leden van de vakvereenigingen en de studeerenden, die een beurs genieten, be talen voortaan 2 roebel per jaar. De ar beiders, die een maandelijksch inkomen van meer dan 150 roebel hebben, zullen 4 roebel moeten storten. Voor de handwerks lieden, die zelfstandig werken is de belas ting op 6 roebel gebracht. Alle overige bur gers zullen niet minder dan 10 roebel heb ben te betalen. Tegen deze cijfers steekt onze zoozeer gesmade rijwielbelasting dus nog niet al te slecht af. Amerika Amerika is droog. Toch bloeit de wijnbouw. In de laatste twee dagen zijn 2500 wa gonladingen druiven uit Galifornië, ter waarde van 7.500.000 gulden, te New- York aangekomen. Deze druiven zullen ge veild worden en het is een publiek ge heim, dat zij zullen worden gebruikt voor de vervaardiging van wijn. De druiventelers in Califomië beleven een gouden tijd ten gevolge van het drank verbod en zullen altijd „droog" stemmen. Hun productie is in de laatste paar jaren tot het honderdvoudige gestegen. Het valt ook niet te verwonderen: de particulieren, die het betalen kunnen, geven er de voor keur aan, met deskundige hulp vervaardig den wijn te drinken, liever dan vaak ver giftigde bootleg-whisky te moeten slik ken. Door rebellen overvallen. Volgens te Managua (Nicaragua) ont vangen berichten werden Amerikaanscho matrozen en Nicaraguaansche politieman nen, die op zoek waren naar vermislo Ame rikaanscho vliegers, 9 Sept. door Nicara guaansche rebellen bij Nueva Segovia aan gevallen. Zij bonden den strijd aan en doodden of verwondden 57 rebellen. Vier politiemannen werden gedood. De Ameri i kanen leden geen verliezen. Mexico. De opstand. De voortvluchtige generaal Gomez. Men houdt het er voor dat generaal Go mez, de leider van den opstand, die tever geefs wordt gezocht door do regeerings- troepen, zich verborgen houdt in het ge bergte bij Vera Cruz. Generaal Alvarez heeft in de hoofdstad gerapporteerd, dat de opstandelingen-lei der, Gomez, aan de regeeringstroepen was ontsnapt en misschien de kust' had be reikt. Aanslag op de familie van Calles. Ontploffingsmiddelen in een wagon. Volgens een tot dusver onbevestigd be richt uit Mexico is Dinsdag j.l. een dyna- mietaanslag gepleegd op een trein, waar in zich leden van het gezin van president Calles bevonden. Ten gevolge van dezen aanslag, die plaats had tusschen Villa- reyes en Jara del Britto, werden zes per sonen gedood en zeven gewond. De fami lieleden van den president bleven echter ongedeerd. Men vermoedt, dat een bende van zestig man onlploffingsmiddelen heeft aangebracht onder een tweede-klas wagon. Australië Geruststellend nieuws van de Salomons eilanden. De laatste berichten van de Salomons eilanden melden, dat de moeilijkheden be perkt blijven tot twee of drie stammen. Een algemeene opstand wordt niet gevreesd, ofschoon de toestand in enkele dorpen op het Malaita-eiland, waar de recente mas samoorden hebben plaats gehad, als ern stig beschouwd kan worden. In het alge meen is er evenwel geen roden tot onge rustheid. Alle zendelingen zijn veilig. Van het Vaticaan. Japan en de H. Stoel. Diplomatieke betrekkingen binnenkort verwacht. Naar uit Tokio wordt gemeld, schijnt Japan voornemens zeer binnenkort diplo matieke betrekkingen met den H. Stoel aan te knoopen door een gezant naar het Vaticaan te zenden. Reeds vier jaar geleden heeft de Japan- sche regeering een voorstel in dien geest bij het parlement ingediend, doch moest 't in verband met de sterke oppositie der Japanse he priesters laten rusten. Enkele maanden zijn de besprekingen officieel hervat en het schijnt, dat nu spoedig een overeenkomst te wachten is. Uit de S. D. A. P. De heer Henri Polak heeft bedanktals voorzitter. Het „HblcL" verneemt, dat de heer Hen ri Polak kortgeleden heeft bedankt als voorzitter der S. D. A. P. UITVAART PASTOOR CROMBAG. Naar de kerk gebracht. Gistermiddag om 12 uur is het stoffe lijk omhulsel van den overleden Herder der Hartebrugparochie van het St.-Elisa- bethsgesticht vervoerd naar de kerk. Hier werd het lijk opgewacht door de geestelijkheid der parochie en de leden van het kerkbestuur. En, nadat de weleerw. pa ter v. d. Donk de lijkkist met gewijd water had besprenkeld, werd deze onder gebe den de kerk ingedragen tot in het pries terkoor Hij, die elf jaar lang in dezen tempel had gearbeid, Gode ter eere en den zielen tot zogen zóó lang totdat hij doodelijk vermoeid op het ziekbed is neergevallen hij zal nu dit kerkgebouw nooit meer betreden: alleen zou zijn gestorven li chaam er nog enkele uren vertoeven En in den middag van 1 tot 6 uur was er onafgebroken een file van paro chianen en vrienden en kennissen van den Overledene, die, gedreven door 'n gevoel van maar-niet-kunnen-scheiden, een groet aan het lijk kwamen brengen, om zoo de gedachten nog 'ns sterker te kunnen bin den op hem, die dat lichaam had verla ten.... En zij allen baden, en gingen dan heen, stilhet leven weer-in, onder de levende menschen Do kerk was in een indrukwekkend rouw-gewaad gestoken. Geen moeite cn zorgen waren ontweken, om ook in dit opzicht den overleden Herder een zoo waardig mogelijke uitvaart te brengen. De Metten. Om zeven uur worden de plechtige Metten gezongen. De kerk was, zooals van zelf spreekt, heel goed bezet. En zeer talrijk waren de aanwezige geestelijken. Agens was de hoogeerw. pater S. Bcn- nebroek O.F.M., oud-provinciaal, custos der Ned. Provincie van de Minderbroeders, diaken de zeereerw. pater A. de Wit O.F.M. pastoor te Gorinchem, subdiaken de wel eerw. zeergel. pater drs. B. de Goede O.F.M.directeur van de H. B. S. alhier. Als cantoree fungeerden de zeereerw. heer pastoor Th. Beukers en de weleerw. zeergel patex mr. E v. d. Helm, leeraar aan de H. B. S. alhier. Onder de aanwezige geestelijken waren de hoogeerw. pater R. Hazebroek O.F.M., provinciaal, de hoogeerw. hooggel. heer mgr. H. Taskin, kanunnik, president van het groot-seminarie te Warmond, de zeer eerw. heer Th. Pichot, secretaris van het Bisdom Haarlem, de zeereerw. zeergel. pater drs. J. Keijsere, rector-directeur te Katwijk, de zeereerw. hooggel. heer prof. J. Visser van Warmond, de zeereerw. heer deken J. Borsboom van Noordwijk, zeereerw. heer en pastoors uit Leiden en omgeving en van elders, weleerw. hceron kapelaans uit Leiden en van elders, de weleerw. paters van de_Hartebrug en van het Klooster aan den De Lauden. Nog talrijker dan gisteravond was de belangstelling van de zijde der geestelijk heid getuigend van het feit, dat de overleden priester niet aleen onder de lee- ken, maar ook onder de priesters in hooge achting stond, geëerd werd om zijn een voud en deugd. Onder de zeer vele pries ters waren weer aanwezig de hoogeerw. hooggel. heer kanunnik mgr. H. J. M. Taskin; verder de hoogeerw. hooggel. heer kanunnik prof. J. D. J. Aengenent, de ken Janssen van Zoeterwoude, .l&rijke pas toors en kapelaans, zoowel van de regu liere als van de saeculiere geestelijkheid. Verscheidene corporaties hadden afge vaardigden gezonden; aanwezig waren de presidentcommissaris en gedelegeerd-com missarissen van „De Leidsche Courant", waarvan pastoor Grombag censor was, be stuursleden van do Broederschap van de Leidsche Processie naar Kevelaer, waar van de overledone geestelijk adviseur was; verder het armbestuur, afgevaardigden van de R.-K. Stud. Ver. Sanctus Augustinus, de Vereeniging tot Versiering van arme kerken, enz. Bij de plechtig gezongen Lauden was agens de Hoogeerw. Pater Regalatus Ha zebroek, provinciaal der Franciscanen, met assistentie van den Zeereerw. Pater B. Woolderink, o.f.m., praeses van het klooster aan den Haagweg, als diaken en den Weleerw. Pater P. C. Frigge, o.f.m., als sub-diaken, terwijl als cantores fun- geedren de Zeereerw. heer pastoor Beu kers en de Zeereerw. Zeergel. heer mr. E. v. d. Helm, o.f.m. De H. Mis. De plechtig gezongen Mis van Requiem werd opgedragen door den Hoogeerw. heer P. L. Dessens, deken van Leiden, mét assistentie van den Zeereerw. heer S. Haanen, o.f.m., pastoor te Rotterdam a!s diaken en den Zeereerw. heer A. Leu- sen, pastoor der St.-Jozefskerk alhier, als sub-diaken. Geremoniarius was de Zeereerw. Hooggel. heer W. Nolet, pro fessor aan het Groot-Seminarie te War mond, terwijl als cantores fungeerden de Weleerw. Paters E. v. d. Helm en E. En gels, o.f.m. Op de zij-altaren werd de H. Mis opge dragen door den hoogeerw. pater S. Ben- nebroek en kapelaan Grombag, een neef van den overleden pastoor. Het zangkoor, onder leiding van den heer TheeJen, voerde op voortreffelijke wijze, de driestemmige Requiemmis van Perosi uit. De lijkrede. Toen het H. Misoffer ten einde was, beklom de Zeereerw. Pater Ed. de Graaf, o.f.m., pastoor te Gouda ,den kansel. Onder ademlooze stilte begon de gewijde redenaar zijn rede met den aanhef: Hoogeerw. Paters, Zeereerw. Heeren, Verweesde Parochianenl Ik behoef hedenmorgen, aldus spr., geen tekstwoorden, om mijn korte toespraak bij u in te leiden. Ik kan mij de moeite spa ren om u met vele woorden te brengen in de stemming, die deze plaats en deze om- standighden van u vorderen. Die stemming is niet die als van de schrijnende droefheid bij den dood eener moeder, niet die van wanhopige smart bij den dood van uw kind, niet die van de hartstochtelijk beproefde, die aller ziet wegzinken in het graf, maar die van de parochianen, die hun herder zien wegdra gen naar het graf. Zoovele weken hebben wij de kansen ge wogen, of uw pastoor zijn ziekte te boven zou komen, wij hebben den stijgenden en dalenden barometer nagegaanen toen viel Zondag nog onverwacht do harde tijding onder u: Pastoor Grombag is doodEen zucht van deernis en wee moed welde op uit het hart van de man nen, in vele vrouwonoogen stonden tra nen De rouwfloers hangt zwaar en breed HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Arnaldo Mussolini over de Romeinsche kwestie. Het Russisch politiek bureau bijeen. Geruststellend nieuws van de Salomons eilanden. BINNENLAND. Overzicht Tweede Kamer: De Robaver. (2de blad). LEIDEN. Uitvaart pastoor Crombag. (lste blad). De heer L. Mulder, arts te Leiden, over leden. over uwe ziel, nu, na weken van strijd toch deze sterke man is moeten vallen voor den sterken dood. Johannes Huhertus Grombag werd ge boren den 8stcn September 1865. Zijn le ven ging zonder groote schokken voorbij. Het was de gewone geschiedenis van zoo menig priesterleven. Reeds jong zagen wo hem op de altaar* treden, dienend don priester bij het H. Misoffer. Toen reeds kwam bij hem de mooie gedachte op, dat 0. L. Heer die daar tegenwoordig was, zoo dichtbij hem, toch eens zooveel van hem zou houden, dat hij ook eens priester mocht zijn. Die kinderlijke liefde groeide tot een heerlijk ideaal van den jongeman, waar naar hij later doelbewust zou streven Hij volbracht zijn lagere studies te Ven- ray. Don 4den October 1885 deed hij zijn geloften aan God, om Hem te dienen in gehoorzaamheid, in armoede en reinheid. Met jeugdigen geestdrift bracht hij dat groote offer en wij, die jarenlang met hem mochten samenwonen, zijn getuigen geweest van zijn stricte observantie, van zijn nauwgezette onderhouding der rege len, wij hebben gezien, hoe lnj zijn drif ten heeft weten te beteugelen en zijn op- bruischendcn geest heeft weten te rich ten naar de kloosterwetten. t Was een overgave Gods, een afster ven aan zijn eigen persoonlijkheid, waar op vo'gen zou het heerlijke priesterleven. Nu kon hij uitgaan, zich geven door de zielskracht van zijn woord, den troost n zijn zegen, het licht van zijn raad, optreden als overste dergenen, wier die naar hij werd Toen kwam hij voor 11 jaar bij u. Daar heeft bij geleefd dat leven, dat van alle krachten naar lichaam cn ziel iederen dag het beste gaf. Dat leven, dat zich uit strekte op het breede terrein van het pries terschap.totdat het kranke hart nu en dan verpoozing vroeg. Maar wie hem ontmoeten mocht aan ziekbed of aan stervensponde, wie bij hem klagen kwam in ellende of nood, wie sterk was en moedig om de eerste weigering te weerstaan van den man, die zooveel te leurgesteld washij kon niet van hem heengaan zonder steun. Hij was als de profeten uit het Oud Verbond, die meermalen streng moesten optreden, maar in wie men hoorde do kloppingen van het Vaderhart. Goedheiddat was de allesverdu- rende kracht van zijn karakter, een goed heid, die zich uitstrekte over allen, een goedheid, die hem deed meeleven in al'er vreugde, maar ook in aller zorg en ver driet cn die zich hier niet het minst toonde. 't Was zijn goedheid, die altijd een goed woord had voor den minderen man cn een gave voor de armen Daar staat hij voor u, ten voeten uitge spreidPastoor Crombag Vader der armen! Hij was een man van Godsgaven bij uit nemendheid. Het gebed was de stuwkracht van zijn arbeid, een troost in de dagen van ziele* pijn, een sterkte in de dagen van ziekte. 't Was een man van gebed en dat gebed omvatte allen, grooten cn kleinen, recht vaardigen en zondaren, dat omvatte u, uw huisgezin, uwen arbeid, voor u bad hij alle dagen opnieuw.... Pastoor Grombag.... Vader der ar men een man van gebed! Diep drukt hij zijn beeltenis in uw aller hart! Een gebed vraagt hij nu op zijn beurt van alien, voor wio hij heeft gewerkt, ge zwoegd en gebeden tot zijn laatsten snik. Wilt dan ook biddend waken bij zijn lijk baar.... bij zijn graf, opdat God spoedig moge geven aan dezen arbeider in Zijnen wijngaard de Eeuwige rust. De absoute. Machtig-indrukwekkend galmde dan b t „Libera me" door de gewelven der kerk, toen do Hoogeerw. Pater Provinciaal aan den voet des altaars de absoute over het stoffelijk overschot van den beminden her-» der uitsprak. De uittocht. Helder klonk dan het ,Jn Paradisum"...> vergezeld met den innigen beÖ van alle aanwezigen, dat pastoor Crombag, de goe^ de herder do minzame vader, in God'a heerlijke woontenten reeds mocht zijn bim nengetreden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1