ERNSTIGE TREiNBOTSING BIJ RIJSWIJK. twee electrische treinen op elkaar geloopen. EEN VIJFTIENTAL GEWONDEN, W AARVAN DRIE ZWAARGEWONDEN. GROOTE MATERIEELE SCHADE. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft omstreeks half één een ernstig trein ongeval plaats gehad, dat, gezien de aange richte verwoestingen, voor de passagiers wonderlijk goed is afgeloopen. Twee electrische treinen zijn bij post T. A. tusschen Rijswijk en Delft tegen elkaar gebotst, tengevolge waarvan een vijftiental passagiers en de wagenvoerder van een der electrische treinen min of meer ernstig ge wond zijn. Het ongeval gebeurde met trein 11-14 om twee minuten na middernacht, uit Rotter dam naar Den Haag vertrekkende en met trein 1145, die op 23 uqr 20 van Amsterdam naar Rotterdam was vertrokken- De aangerichte verwoestingen waren ontzettend, zoowel aan de vijf wagens van den Rotterdamschen trein, als aan de zes van den Amsterdamschen waren de sporen van de botsing maar al te zeer merkbaar. De eerste wagens van de beide treinen waren ingedrukt. De wagenvoerder van den Rotterdamschen trein, De Gast genaamd, en wonende te Rotterdam lag tusschen het versplinterde deel van den wagen zoo be kneld, dat hij uitgezaagd moest worden. Met een ernstige beenbreuk werd hij naar een der Haagsche ziekenhuizen vervoerd, waarheen ook do gewonde passagiers, on der welke de heer Willem Dreese van het gezelschap „Coöperatie" werden overge bracht. De verwondingen, hoofdzakelijk aan de beenen (een der passagiers had een neus- beenhreuk bekomen), waren van dien aard, dat kans op herstel voor allen zeer wel mo gelijk is. Op de spoorbaan beerschte een gewel dige chaos. Een der wagens was ontspoord en stond dwars over de baan. Dan lagen deelen van verschillende rijtuigen over de baan ver spreid, terwijl van enkele wagens de wie len verschoven waren. Het opruimingswerk vorderde dan ook heel veel tijd en eerst om vijf uur in den ochtend, was een der beide sporen vrijge maakt. Gedurende den geheelen Zondag tot des middags 6 uur, moest bet treinverkeer tus schen Delft en Den Haag 'over één spoor geleid worden. Tengevolge waarvan de ver_ traging van de uit Rotterdam komende tremen ongeveer een half uur bedroeg. De uit Amsterdam komende treinen hadden ge- Teel oponthoud. Het ongeval zou volgens bet voorloopig ingestelde onderzoek voornamelijk te wij ten zijn aan den seinhuiswacbter in Den Haag aan de zijde van Delft, die de wissels er op had gericht om den trein binnen te nemen van Rotterdam naar den Haag- Nu moest hij den anderen trein, die uit Am sterdam was gekomen, laten uitrijden, doch jegens den gemelden wïsselstand stond het signaal onveilig. Niettemin gaf hij den wa- genvoerder van den naar Rotterdam ver- trekkenden trein toestemming om door het onveilig signaal te rijden. Merkwaardig is het, dat noch laatstge noemde wagenvoerder, noch de hoofdcon ducteur, die bij hem in de cabine stond, gezmn heeft, dat de trein op verkeerd spoor Ongeveer op 6 K.M. afstands van het station te 's-Gravenhage, merkte deze wa genvoerder, dat hem de Rotterdamsche hein op hetzelfde spoor tegemoet kwam rij. uen Hij gooide onmiddellijk den rem erin, J°°dat de vaart aanmerkelijk verminder de, en vluchtte met den hoofdconducteur den wagen in. Daardoor zijn beide spoor- ^egemployés er zonder noemenswaardig letsel afgekomen. Oo botsing kon echter niet meer voorko ken worden, ook al trachte de wagenvoer- uer van den afkomenden trein van Rotter dam den stroom nog uit te schakelen. Onder een geweldig geraas liepen beide heinen op elkaar. Het geringe aantal rei- ®gers, dat zich in de rijtuigen bevond, was evig ontsteld. Verschillende hunner had- en lichte kwetsuren opgeloopen, welke "ter van geen beteekenis waren en zooals gemeld baart ook de toestand van de min torg1061 ernstig gewonden in 't geheel geen Op de plaats van bet ongeval was spoe- gS oen trein met verbandmateriaal uit Don a<tg aangekomen. Ook waren binnen vrij Ojd verschillende leden van den eer- Hulpdienst uit 's Graven hag e aanwezig 0 volgende personen werden, naar de B urant" meldt, gekwetst en door dokto- verbondon: Gast. wagenbestuurder Ned. L.rWef0n' Walenburgerweg 60b. Rotter- gebroken onderbeen. Hohovï Schiebroekscho laan 66b bbrok m: ^11^Gr^een gekwetst en enkel Van Rijswijk, Nic. Tulpstraat 65, Den Haag: hoofdwonde. Mej. J. H- Schmidt, Rockussenstraat 195, Rotterdam: gekwetst recbtefbeen. Mevr. Koesen-Schmidt, Heemraadsingel 273, Rotterdam: gebroken knieschijf. Mej. H. Koesen, dochter van de vorigs: gekwetst scheenbeen. C. B. Vornaven, Doelenstraat 5, Delft: gekwetste knie en scheenbeen. Mej- D. Flips, Aschvest, Delft, gewonde rechterknie. Van Raalte Sr., den Haag: linkerpols- fractuur. Mevr. Poolman Sr., den Haag: lichte hoofdwonde. G. L. J. Degenha-ars, Joubertstraat 200, den Haag: schaafwonden. H. M. W. Schmidt, Rockussenstraat 195, Rotterdam: lichte inwendige kneuzingen Hub. S., Schiedam: wonden in het ge zicht. Alle patiënten konden, na of ter plaatse of in Delft of in den Haag verbonden te zijn, huiswaarts keeren, behalve de twee eerstgenoemden, die naar 't Gem. zieken huis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage werden overgebracht. Beider toestand is, naar ons gistermiddag werd medegedeeld, niet levensgevaarlijk. Het verhoor van den semhuiswashter. De „Grt." verneemt nog nader, dat bet voorloopig verboor den seinhuiswachter van het blokhuis bij de Vaillantlaau afge nomen. het volgende aan het licht heeft gebracht. Er was telefonisch bericht Hit Rotter dam bij hem ingekomen dat do laatste 'rein uit Delft over een ander spoor zou geleid moeten worden dan gewoonlijk. Deze order werd door den blokwacbter daarop uitge voerd. Toen, zooals gebruikelijk, hem van sta tion Den Haag werd medegedeeld, dat de voorlaatste Amsterdamsche trein uit Den Haag zou vertrekken en de seinen op vei lig konden worden gezet, wilde de blok- wachfer ook deze order opvolgen. Het ge lukte hem echter niet de kruk waardoor zoowel sein als wissel worden verzet, om te draaien, daar bij vergat, dat deze wis selstand reeds veranderd was door de order uit Rotterdam. De man telefoneerde daarop aan het Haagsche station dat, daar bet sein blijkbaar defect was, dat hij bet niet op veilig kon zetten. Men gaf hierop in Den Haag aan den treinbestuurder be vel, dat bij dan in dit geval door het on veilige signaal kon rijden. Aldus geschied de doch behalve dat- de bestuurder thans door bet onveilige sein reed. werd de trein ook op een ander spoor geleid, daar de signalen met de wissels correspondeeren. Eerst toen de bestuurder van den Am sterdamschen trein nog meerdere onveilige seinen bemerkte, is bij wel snelheid gaan verminderen, doch kon de noodlottige bot sing niet meer verhinderen. De blokwachter beeft toegegeven, dat hij bad moeten bedenken, dat, waar dé Rotter damsche trein over een ander spoor geleid werd, hij de kruk voor het verzetten van signalen en een wissel bij de waarschu wing voor het arriveeren van den trein uit Den Haag, niet kon gebruiken, omdat de wissel zioh reeds in een anderen stand bevond. De seinhuiswachter wees er nog op, dat de bestuurder van den Amsterdam schen trein wel op order van het Haagsche station door een onveilig signaal had mo gen rijden, maar dat hem geen bevel was gegeven zich op een ander spoor te bege ven. Het verhaal van een ooggetuige. Mevrouw van Raalte, die nog sterk on der den indruk van het gebeurde was, deelde aan de Getem nog het volgende mede: Het gezelschap van de Co-ope-ratie be vond zich in de beide eerste wagens. Even voorbij Rijswijk voelde ik sterk en krachtig remmen, hoorde een rinkelend geluid, en plotseling bevonden beide rijtuigen zich in het volslagen donker. Een volslagen paniekstemming trad on middellijk In. Van alle kanten klonken hartverscheurende angstkreten. Een alge meen sauve qui peut ontstond. Een ieder drong zich naar de uitgangen aan het einde van het rijtuig, doch in weerwil van de uiterste pogingen konden deze niet worden geopend. Door het kalme optreden van den heer Tel. de administrateur der Go-ope-ratie, werd erger voorkomen en een algeheels paniek bedwongen. Mijn man en de héér Poolman zaten in het derde rijtuig. Gelukkig konden zij het rijtuig verlaten, daar zij z. a. gezegd onge deerd waren. Zij begaven zich naar hst naasthijzijnds blok om hulp in te roepen voor het vervoer van de reizigers, die in de heide andere wagens waren ingesloten. Hulp wa£ spoedig aanwezig. De ruiten. -\yerden door het spoorwegpersoneel inge drukt en oï> deze wijze werden zij uil de benauwenis verlost. De ontzette reizigers waren in hqt voor uitzicht gesteld ten spoedigste hulp te verkrijgen. Hiervan is editor niet voél ge komen, De hevig ontstelde inensohen von den ^cli echter bedrogen en wachtten te- GYMNASTIEK. Het dertigjarig bestaan van „Wilskracht en Genie". Wedstrijden tusschen Gouda en Leiden. Zaterdag en Zondag hebben ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan der gym nastiekvereniging „Wilskracht en Genie" gymnasliekwedstrijden plaats gehad. Had de herdenking van dit feit reeds in liet begin van dit jaar moeten geschie den, wegens het overlijden van den voor zitter der vereeniging, den heer W. Eps- kamp, had men dit feest moeten uitstel len. Zaterdagmiddag hadden de wedstrijden in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerk- gracht, Zondag in de groote zaal der Stadsgehoorzaal plaats. Onder hoofdleiding van den heer J. Nievaart werd deelgenomen door 15 dames en 46 heeren, leden van 14 verschillende verenigingen. De jüry bestond uit de heeren Sckürlioff (Den Haag), Wassenaar (Noordwijk), Planjer en Gastelein (Leiden). De wedstrijden die Zaterdagmiddag vijf uur in- het gymnastieklokaal aan de Pie- terskerkgracht werden ingezet, werden geopend door den heer Metz, voorzitter van den turnkring Leiden en Omgeving die allen welkom heette en den wensch uitte dat de wedstrijden een goed verloop zouden hebben en de deelnemers en deel neemsters in eerlijken kamp elkander zou den bestrijden. Daarna hadden van vijf tot zeven uur onder hot oog der jury de oefeningen plaats, aan hoogrek, brug en paard, terwijl in een open ruimte de vrije oefeningen werden gehouden. Zondagmiddag om twee uur werden in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal de wedstrijden hervat en van twee tot vijf uur bekampten elkander vier vereenigingen uit de Turnkring Leiden en drie uit de Turn kring Gouda. Na afloop der wedstrijden staken de juryleden de koppen hij elkaar en werd de uitslag opgemaakt. Deze bleek te zijn als volgt: Persoonlijke prijzen: Dames: Max. 30 punten. Ie pr. 8. Sieval (Concordia, Lei den 27 p.) en I. v. d. Nat (Brunhilde. Lei den 27 p)., 3e pr. W. Diehen (Brunhilde 26p), 4e pr. M. Briejer (Brunhilde 25 p.) en A. v. Noort (Brunhilde 25 p.), 6e pr. L. Nieuwenhuizen (Concordia, Leiden 24 p.). Heeren. Max. 30 pnt.:' Ie pr. T. Nie vaart (Excelsior, Leiden 28 p.), 2e pr. Jac. Nievaart (Wilskracht en Genie, Lei den 28 p.), 3e pr. G. Lodder (U. D. I., Zwammerdam 21% p.), 4e pr. S. J. v. d. Spek (D. O. K., Reeuwijk 27 p.), 5e pr. H. Welsenis (Excelsior, Gouda 26 p.), 6e pr. N. de l'Ecluse (Exc., Leiden), B. Wanuet (Excelsior Gouda), en G. Jansen (Excel sior, Gouda 25% p.). Vereenigingsprijzen: Heeren: le pr. Excelsior (Gouda, 77.p.), 2e pr. T.O.O.S. (Waddinxveen, 12% p.), 3e pr. Excelsior (Leiden, 72 p.), 4e pr. Wilskracht en Ge nie (Leiden, 69 p.). Dames: le pr, Brunhilde (Leiden, 78J/3 p.), 2e pr. Concordia (Leiden, 15% p.), 3e pr. Houvast (Alphen, 68 p.), 4-e pr. Excel sior (Gouda, 66/4 p.). Turnkringprijs. Wisselprijs-v. Spall-be- ken. Leiden met 256(Gouda had 245 p.) Winnaars voor Leiden zijn. P. Nievaart 28 p., Jac. Nievaart 28 p., N. de l'Ecluse 25% p., S. v. d. Kwaak 23p., J. Jan sen 20 p. Dames: S. Sieval 27 p., I. v. d. Nat 27 p., W. Dieben 26% p., A. v. Noort 25 p., M. Briejer 25 p. Tot besluit van deze twee turndagen werd gisteravond in de groote zaal der Stadsgehoorzaal een Feestavond. gehouden, waaraan volgens het program ma zou medewerken de Rotterdamsche voorwerkersklasse onder leiding van den heer Versteeg. Daar echter verschillende leden dier vereeniging wegens training voor de Olym pische Spelen niet mochten uitkomen, wer den zij aangevuld met de beste heeren uit het Leidsche district. Om 8 uur werd de avond geopend door den heer Metz, voorzitter van den turn kring „Leiden en Omstreken", die allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder de besturen der zustervereeniging uit Leiden en Gouda. Spr. wenschte „Wilskracht en Genie" geluk en prees vxoral de gedachte, die de vereeniging steeds heeft gehad, te turnen om het turnen zelf zonder zelf uitvoerin gen te geven, De voorwerkers uit Rotter dam heet spr. dan bijzonder welkom en wenscht allen een prettigen avond. Daarna had de prijsuitreiking plaats, waarhij de voorzitter allereerst dank bracht aan de turnsters en turners, voor de prettige wijze waarop zij elkander had den bekampt. Waren er verleden jaar 93 deelnemers, adus spr., nu was dit getal gestegen tot 111, wat vooral aan de goede leiding van den heer W. Nievaart te danken was. Spr. bracht dank aan de pers, aan de schenkers der prijzen en tevens aan mevr. Dieben voor haar goede administratieve leiding, waarvoor hij haar oen stoffelijk blijk van waardeering overhandigde. Daarna werd het programma afge werkt, waarbij vooral het werk der keur- turners op brug, paard en aan hoogrek, de bewondering der talrijke toeschouwers op wekte. De vrije oefeningen in athletiek vol gens de methode Niels Bukh, door de da mesleden van Brunhilde waren zoo goed als af en oogstten een hartelijk applaus. Ook de rhythmische oefeningen van de dames van „Concordia", die hiermede den vergeefs meer dane^n uur op den be loofden ejetra-noodtrem. ï'en eindo raM heeft do heer Poolman om 10 auto's ge held. Langs do spoorbaan moesten zij toon een afstand van ongeveer iO minuten af leggen. Do gewonden moesten worden ach tergelaten in afwachting van den oxtra- trem. Qp deze wijze werd verder de afstand naar Den Haag afgelegd. puhliekprijs verwierven, kon aller Instem ming verwerven. Receptie. Onder de pauze, die daarna werd ge houden, was er gelegenheid de jubilee- rende vereeniging te complimenteeren. In een der receptiekamers had het bestuur zich verzameld, en daar werd het woord gevoerd door den heer Metz als voorzit ter van den kunstkring Leiden en Orq- streken, waarbij mevr. Diehen namens 't bestuur een bloemenmand aanbood. Vervolgens door den heer Renée als technisch commissielid van den turn kring; door den heer Galjaard namens „Excelsior" en door Mevr. Diehen namens Brunhilde. Beide laats ten deden hun gelukwenschen van bloemen vergezeld gaan. De heer Zuidam namens „Houvast" (Alphen) sprekend bood de juhileerende vereeniging een gedenkpenning aan, en evenzoo deed do heer Bosboom namens Aquaduct. Mej. Sieval boodt namens „Concordia" bloemen aan. Verder spra ken nog de heer Heemskerk namens D. W. S. (Rijnsburg) de heer v. d. Mey namens „Sparta" (Leiderdorp), de heer Versteeg namens Hercules (Rotterdam) en een oud turnvriend, de heer Hardeweg. Do heer W. Nievaart dankte alle spre kers voor hun goede wenschen waarna men zich wederom naar de zaal begaf, waar de avond met een dansje werd beslo ten. ZEILEN. DE NA-BRASEM. De hoofdprijzen gewonnen door de Prinses Juliana, Braasscmermeer on Ariël. De naj aars wedstrijd en der zeilvereeni- ging „Braassemermeer" te Roelofarends- veen werden door hijzonder fraai weer be gunstigd, al viel het te bejammeren, dat er zoo weinig wind was. De deelname en belangstelling was niet onbevredigend, de regeling was volmaakt in orde en door de goede zorgen van het bestuur, voornamelijk van den „Brasem"- génant Beek werden wij in staat gesteld zoowel Zaterdagmiddag als Zondag de voornaamste wedstrijden per boot te vol gen in de boot van den heer J. v. Sta veren. De eerste dag. Zaterdagmiddag werden er slechts wed strijden gehouden voor de drie voornaam ste klassen, de Zesmetere, de Regenbo gen en de 45 Meters. Deze laatste startten het eerst. Alle vijf ingeschrevenen kwamen nit. Toen het startschot viel gingen Liesbeth en Lous voorop, gevolgd door Ariël, Föhn en Be- wati II. Deze boot werd thans niet ge zeild door Ferrenga zelf, dooli door Wa felbakker. Wijl de wind Noord-Oost was, had men de z.g. gele haan gekozen, loopend van de start naar de Leidsche Vaart, Turf schuur, Paddegat, Groenewold, startlijn. De Bewati nam reeds vrij spoedig de lei ding en doordat de stuurman het vak PaddegatGroenewold mooi wist te ma noeuvreeren kreeg hij een ruimen voor sprong, dien hij tot het einde toe behield. De Regenboogklasse gaf, voorzoover er van strijd gesproken kon worden, een aar dige race to zien. De „Holland'' en de „Dolfijn" waren niet aanwezig. Van de vijf overigen startten er vier te vroeg, slechts He Brasem" ging prachtig weg, waardoor deze boot een mooien voorsprong verwierf. De Oudeweteringers waren in deze klasse goed vertegenwoordigd, want behalve dat Oscar en Hans Nathan en G- v. Staveren ieder een boet zeilden, bevon den er zich onder de verschillende beman ningen nog vele inwoners. Zij vooral voerden een hardnekkigen strijd om de leiding, doch de wind speelde sommigen parten. De Brasem van Oscar Nathan wist geruimen tijd de leiding te behouden, doch bij het kruisen kwam de Hollandia opzetten, om ten slotte de leiding te ne men, die door v. Staveren niet meer werd afgestaan. In de Zesmeterklasse werd de wind stilte wel het ergst gevoeld. Tooh was er zoo nu en dan aardigen strijd, die het gemis aan wind groobendeels vergoedde. De Prinses Juliana, met ir. Doedos aan het stuur, deed het weer opperbest. Toch was de Kemphaan aanvankelijk een ge vaarlijk concurrent, maar hij het krimpen van den wind zakte deze boot meer en meer af, om tenslotte als vierde te ein digen. De uitslagen van den eersten dag lui7 den: 45 M2 Kruiserklasse: 1. „Benati II", stuurm. Wafelhakker, in 2 u. 12 min. 14 sec.; 2. „Liesbeth" stuurm. Velthuis, in 2 u. 21 min. 39 sec.; 3. „Ariël", stuurm. M. Koert, in 2 u. 22 min. 18 sec.; 4. „Loes'' 5. ,;Föhn". Regenboogklasse: 1. „Hollan dia'', stuurm. G. v. Staveren, in 2 u. 35 min. 22 sec., 2. „Brasem", stuurm. O. Na than, in 2 u. 45 min. 21 sec., 3. „Braas semermeer", stuurm. H. Nathan in 2 u. 46 min. 8 sec., 4. „De Leede", 5. „Tjebbe''. Zosmeterklasse: 1. „Prinses Juliana", stuurm. ir. Doedes, in 2 u. 27 min. 23 sec., 2. „Sally'' stuurm. M. do Wit, in 2 u. 28 min. 52 sec., 3. „Piet Hein", stuurm. H. Fokker, in 2 u. 33 min. 1 sec., 4. „Sander", stuurm. Brouwer, in 2 u. 33 min. 5 sec., 5. „Kemphaan'', stuurm. G. do Vries Lentsch in 2 u. 33. min. 14 sec. De tweede dag. Een zonnige ochtend met nog minder wind dan Zaterdagmiddag. Later wat frjsscher weer, een oogenblikjo regen zelfs, met wat minder wind. De Zesmeiers waren weer het eerst aan de beurt om te starten, 't Werd weer een zege voor Doedes, terwijl de Vries Lentsch tweede bleef. Do overigen voerden slechts eenigen slrjjd met elkander. Daarna kwam de 45 M2. Kruiserklasse» wijl den Regenbogen een uur uitstel was verleend vjegens windstilte. De Benatio li stelde nu erg teleur, terwijl de Ariël, damt zij een ander fokkezeil geprobeerd werd, uitstekend liep en op fraaie wijze won. De Regenbogen leverden nog een aaj> digen strijd, maar dp Braassemermeer was den anderen de baas. 't Was bijna blad stil, toen we in onze vletter volgden. Bij het kruisen werden somtijds verrassendo resultaten bereikt, ook al omdat nu eens deze dan gene van oen vlaagje wind kon profiteeren. De „Hollandia", die een mooien kans had op den hoofdprijs werd finaal door do Tjebbe uit den strijd ge* drongen. In de middagrace der ZcsmcIers wist do Prinses Juliana opnieuw te zegevieren, terwijl de Kemphaan goede tweede werd. Zoo kwam langzamerhand het einde der wedstrijden, die mede gevolgd werden door de Rijkspolitieboot VIII, welker be manning evenals in do vorige wedstrijden van het seizoen het bestuur, waar noodig, assisteerden. Do uitslagen van Zondag luiden: Zesmetorklasso (ochtendrace)L „Prinses Juliana" in 2 u. 29 min. 14 sec., 2. „Kemphaan", in 2 u. 35 min. 35 sec., 3. „Sally" in 2 u. 37 min. 4 sec., 4. „Sander'', in 2 u. 37 min. 22 sec., 5. „Piet Hein" In 2 u. 38 min. 15 6ec. 45 M2. Kruiserklasse: 1. „Ariël", in 2 u. 9 min. 6 sec., 2. „Liesbeth" in 2 u. 11 min. 17 sec., 3. „Föhn", in 2 u. 11 min. 44 sec., 4. „Benati H'', in 2 u. 11 min. 56 sec., 5. „Lous" in 2 u. 13 min. 9 sec. Regenhoogklasse: 1. „Brasemer- meer", in 2 u. 7. min. 56 sec., 2. „Brasem", in 2 u 12 min. 22 sec., 3. „Tjebbe'', in 2 u. 13 min. 22 sec., 4. „de Leede" in 2 u. 14 min., 5. „Hollandia'', in 2 u. 16 min. 10 sec., 6. „Holland", in 2 u. 16 min. 54- sec. 12 V o e t s j oil e n k 1 as s e dames: 1. „Mieke", stuurvr. mej. Roozen in 1 u. 6 min 2 sec., 2. „Parn", stuurm. mej. Gorrie de Vlieger in 1 u. 6 in. 33 sec. 12 Voetsjollenklasse heeren: 1. „Mamsello X5', stuurm. Bakker, in 1 u. 4 min. 23 sec., 2. „Anneke II", stuurm. G. F. Bolire, in 1 u. 4 min. 30 sec., 3 „Lucky", 6tuurm. Jansen in 1 u. 5 min. 31 sec,, 4. „Daphnia", stuurm. Bothe, in 1 u. 7 min. 55 sec., 5. „Lytse", in 1 u. 8 min. 22 sec., 6. „Snapje", in 1 u. 8 min. 25 sec Gemengde klasse: 1. „Peergynt", stuurm. v. d. Akker, in 1 u. 6 min. 48 sec., 2. „Bajo II", stuurm. Schouten, in 1 u. 10 min. 15 sec., 8. stuurm. Kruyt, in 1 u. 13 min. 43 sec. D. klasse: 1. „Bonzo", stuurm. Veen 2. „Narmada", stuurm. H. H. Tieleman geen tijden. G lijboot en: 1. „Slof", in 14 min. F sec., 2. „Adeh'', in 14 min. 15 sec. Zesmeterklasse: 1. „Prinses Ji' liana", in 1 u. 34 min. 26 sec., 2. „Kemp haan", in 1 u. 35 min. 54 sec., 3. „Sally", in 1 u. 37 min. 59 sec., 4. „Piet Hein", in 1 u. 38 min. 34 sec., 5. „Sander", in 1 u 39 min. 10 sec. Do hoofdprijzen in dc drie hoofdklassen werden gewonnen door de „Prinses Ju liana'', de „Ariël" en de „Braassemer meer". De behaalde punten in deze klassen waren als volgt: Zesmeterklasse: 1. „Prinses Ju liana'' 18 pnt., 2. „Sally" 10 pnt., 3. „Kemphaan" 9 pnt., 4. „Piet Hein" 6 pnt., 5. „Sander'' 5 pnt. 45 M2. Kruiserklasse: 1. „Ariël" 9 pnt., 2 en 3 „Benati II" en „Liesbeth'', ieder 8 pnt., 4. „Föhn" 4 pnt., 5. „Lous" 3 pnt. Regen b oogklasse: 1. „Braasse mermeer" 10 pnt., 2. „Brasem" 9 pnt., 3 „Hollandia" 8 pnt., 3 en 5 „De Leede" ea, „Tjebbe", ieder 5 pnt., 6. „Holland" 1 punt. Na afloop der wedstrijden volgde de prijsuitreiking in restaurant Beek. ZWEMMEN. De Kanaalzwemmerij. Miss Cochrane „zwom" per boot, Uit Londen wordt aan „de Courant" ge meld: Miss Dorothy Cochrane Logan, de vrouwelijke dokter uit Harleystreet, is niet over het Kanaal gezwommen. Ziedaar de sensationeelo verklaring, die zij aflegde, na de gehcele wereld gedurende een paar dagen in den waan te hebben gelaten, dat zij het beroemde record van miss Gertrud Ederle, in do eerste week van October bij zeer lage temperatuur van het water had geslagen. Zij heeft dus de wereld eenige dagen lang bij den neus gehad en daardoor haar dool bereikt: want heeft zij niet het be wijs geleverd, hoe gemakkelijk het is, te doen voorkomen, alsof de tocht is vol bracht, terwijl men in werkolijkhoid slechte gestart is en later gemoedelijk den strijd heeft opgegeven" om ten slotte bij hot be reiken van do Engelsche kust weer te wa ter te gaan en „dood vermoeid" aan land te stappen, waar do journalisten wol voor het overige zorgen. Over dèn tocht zelf vertelt zij het vol gende „Voordat ik startte, heb ik een verkla ring geteekend. dat ik een poging zou doen, om over hot Kanaal te zwemmen, et dat ik, wanneer mij dit riiet gelukte, zou probecren het to doen voorkomen, alsof ik tooh don tocht volbracht had, teneinde de noodzakelijkheid van oen onpartijdige controle aan to toonen. Zooals bekend, be gaf ik mij om 7.40 des avonds bij kaap Gris Nez te water. Het bleek al gauw, dat de omstandigheden mij tegenwerkten en. Êm half tien des avonds gaf ik don strijd op. De bemanning van de visschcrsboofc werd toen van mijn plan op de hoogte ge steld. Allen beloofden in elk geval gedu rende een maand hun mond te zullen hou den. Éénmaal aan boord, wikkelde men mij in dikke dekens cn ofschoon ik rustig bleef liggen, word ik zeeziek en hot voor uitzicht, dat ik mij later weer te water zou moeten begeven, lokte mij weinig aan. Togen 5 uur in den morgen begon men er op aan te dringen, dat ik mij weer te water zou begeven, daar do bemanning

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5