Motor tegen een auto gereden. Op den Rotterdamschen weg nabij de Zw li, is gistermiddag een motorrijder, wonende te Zwijndrecht, in volle vaart tegen een pcrsonen-aoto gereden. Hij werd over den weg geslingerd en bekwam con arm- en een beenbreuk. Een broer van den bestuurder, die op de duo zat, bleef ongedeerd. Weer een stoomschip gestrand. Hot uitgaande Spaanscbe s.s. „Urkeola Mendi" is Zaterdagavond tusscbcn Rood 1 en 2 voor den Waterweg gestrand. As sistentie is ter plaatse. De positie van bet schip was niet gevaarlijk: men hoopte bet bij hoog water weder vlot te krijgen DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Nieuwe arrestaties te wachten. Naar de „Tel." van de zijde der verde diging in de Culemborgscbe moordzaak verneemt, zal de verdere behandeling de zer zaak voor het Gerechtstiof te Arnhem vermoedelijk eerst einde December a.s. plaats vinden. De beklaagden bevinden zich thans reeds anderhalf jaar in voor arrest, terwijl bet onderzoek, dat thans door bet Hof is gelast, weinig voortgang heeft. Aan de Justitie zijn thans belangrijke gegevens verstrekt, welke er op zouden wijzen, dat anderen dan de thans ver dachten de daders, althans medeplichti gen zouden zijn. De moord te Esbeek. Uit Tilburg wordt aan de „Grt gemeld: In den nacht van 8 op 9 Februari jd. w. rd te Esbeek trouw Do Ko<t-v Jaar hoven op haar bed doodgeschoten. De kogel was van buiten af door een raam in de woning gedrongen. Als verdacht van dezen moord werd destijds gezocht Sjefke Geerts, een Belg, wonende te Esbeek, die sindsdien spoor loos verdwenen was. Meermalen gingen er geruchten, dat G. den laatsten tijd hier en daar gezien was. Onlangs nog vertelde men, dat iemand hem in Canada ontmoet had. Thans is echter aan allen twijfel oen einde gemaakt, doordat gisteren bij een klopjacht in de bosschen der Heide-Maat- ecliappij het lijk werd gevonden, dat per tinent als zijnde de persoon van genoem den Geerts herkend is. Een jachtgeweer, dat eveneens als zijn eigendom herkend is, lag naast hem. Het lijk verkeerde in ver- regaanden staat van ontbinding; het is door de politie in beslag genomen. De moord te Maastricht. G. D. te Mastricht, die sinds 3 October als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Moermans aldaar in verze kerde bewaring was gehouden, is op last der Justitie op vrije voeten gesteld, daar gebleken is, dat hij aan de afschuwelijke daad niet medeplichtig was De insluiping in de Ignatiuskerk. te Rotterdam. Do inbreker, die zich Vrijdagavond in 'de Ignatiuskerk aan den Westzeedijk te Rotterdam heeft laten insluiten, is de 41-jarige waschknecht F. J. G. S. wonen de in Utrecht. Bij nader onderzoek is ge bleken dat men te doen heeft met iemand die er beroep van maakt in te breken in kerken en gestichten. Ofschoon de inbre ker hardnekkig blijft ontkennen, meent de politie, dat S. ook degene is geweest, die dezer dagen heeft ingebroken in de Zui- derkerk aan de Westzeedijk. Tot dit ver moeden is men gekomen, na huiszoeking in zijn logement, waar een groot aantal halve centen en vreemde munten is gevon den, waarschijnlijk nit do offerblokken van de Zuiderkerk. Poging tot diefstal. Toen Vrijdagavond om half elf de 72- F.. in het politiebureau ingesloten Beide uitdragerij Ursulastraat 1, zag hij twee vreemde mannen in den winkel. Bij zijn komst namen dezp ijlings de vlucht. De oude man B. holde hem echter dadelijk achterna en riep: „Houdt den diefI" Een der mannen wist te ontvluchten, maar de andere'werd in de Zoetestraat gegrepen en overgeleverd aan de politie, die hem naar het bureau bracht. Het bleek zekere C F uit Amsterdam te zijn. In zijn bezit werd een portret van een manspersoon gevon den. Daar de politie vermoedde, dat dit een foto van den tweeden onvluchtte was, waarschuwde zij telefonisch de Amster- damsche politie, die daar zekeren J. R. arresteerde. Inmiddels was de Haarlem- echo recherche naar Amsterdam gegaan en vond gelijkenis tusschen R en het op C. F. gevonden portret. R. werd dus mede naar Haarlem genomen en daar, ovenals F in het politiebureau ingesloten Beide mannen ontkenden iets met de inbraak te maken te hebben. Dit zal hen evenwel niet baten, want F. werd door den heer Br her kend als een der mannen, die uit zijn win kel vluchtten. Er word nog niets vermist. Auto-dieven. Te Winschoten is de auto van burge meester Jonkbloet uit Vries gestolen. Noch <te Foxhum noch te Hoogezand noch te Winschoten kon de politie den auto doen doppen, waarmee wellicht via Bellingwol- de over de grens is gereden. De auto is 'fegen diefstal verzekerd. Branden. Door lot nu toe onbekende oorzaak is ïe Zwollenkerspel naar de „Zw. Crt." meldt, brand ontstaan in hot vroegere bijgebouw .Tan de havezathe Zuthem. in Hoog Zuthem can den Deventcrstraatwog, even voorbij Idon zijweg naar het station Laag Zuthem. In het bijgebouw waren voorraden hooi èn zaad geborgen, tocbehooronde aan den landbouwer P. Spruit, terwijl een gedeelte Eas ingericht als woning voor den boeren- •beider W. Woestmaat en diens gezin istaando uit vrouw en twee kinderen. Het gebouw met huisraad brandde ge heel uit. evenals de 70 voer hooi en de 26 (voer gerst en haver van den landbouwer Spruit. Do --bewoners van het uitgebrande huis zijn gelukkig ongedeerd gebleven en ook het vee kon worden gered. Verzekering dekt do schade. Vrijdagnacht is door onbekende oor zaak de achter de Visscherijschool te IJmuiden staande vischrookorij en droge rij van de firma Br. aldaar tot den grond toe afgebrand. De quarantainevlag op de „Patria". Het stoomschip „Patria' van don Rot- lerdamsche Lloyd, is Zondagochtend van Batavia in den Nieuwen Waterweg aan gekomen mot de quarantainovlag in tc»p en de natievlag halfstok. Naar verluidt, is tijdens de reis een der opvarenden overle den, en enkele personen van de bemanning zijn ziek. De „Patria" is doorgevaren naar de Lloydkade. Bij informatie bleek, dat uit voorzorg, aangezien zich een paar ziektegevallen aan boord voordeden en een der opvarenden gedurende de reis overleden was, de qua rantainevlag was geheschen. Het onderzoek van den geneeskundigen dienst heeft uit gewezen, dat de gestorven patiënt kanker had; er zijn drie patiënten naar het zie kenhuis gebracht met onschuldige, in elk geval niet besmettelijke ziekten. Voor den geneeskundigen dienst was er dan ook geen enkele reden, verdere maatregelen te treffen. Buiienl. Berichten ONGELUKKEN. AANVARING IN DE NEW-YORKSCHE HAVEN. Vermoedelijk 12 dcoden. Uit New-York wordt geseind, dat het s.s. Paris 's nachts om 1.30 de Noordsche vrachtboot „Bessegen" (2958 ton) hij het vrijheidsbeeld geramd heeft, terwijl de bemanning van de „Bessegen" sliep. Het Noorscho schip is gezonken. Twaalf leden der bemanning worden vermist- AUTOBUS-ONGELUK BIJ MAKASSAR Vier Nederlanders gedood. Zes passagiers zwaar gewond. Aneta seint uit: Makassar: Een autobus is hij kampong Pintoe tegen een boom ge reden. Do commies hij de posterijen, de heer Brouwer, de commies bij 's lands kus de hoer Trouerbach, de adspirant-opzichter bij do B- O. W., de heer Hartman Kok en de chauffeerende heer Bruggeman, die de bus bestuurde, werden gedood. De 10e- stand van zes andere passagiers, o.w. drie inlandsche vrouwen, is hopeloos. BOSCHBRANDEN IN SIBERIë Een ontzettende teistering. De boschhranden van zulk een gewel digen omvang, als wij ons volstrekt mot kunnen voorstellen, zijn in Siberië aan de orde van den dag. Nergens ter wereld ne men zij zulk een uitbreiding, Geen men- schelijke macht vermag den razenden voortgang van dit vernielend element te stuiten. Gebieden, zoo groot als tweederden van Europa, ondervinden er den invloed van. Over duizenden kilometers lengte woedt de vuurzee. Menschen en dieren vluchten in wilde wanhoop, als ze tenminste nog aan do vlammen kunnen ontkomen. Zulke boschbranden ontstaan m Siberië vooral na heete en droeg zomers. Het jaar 1915 was wegens zijn groote droogte zulk een brandjaar. De oorzaken der boschbranden liggen bij den mensch zelf, afgezien van eenige ge vallen, waarin de bliksem als brandstichter te beschouwen is. Vaak ontstaan er ook turfbranden. waar_ bij het vuur zich tot twee meter diepte in vreet, onderaardsche gangen vormt, dik wijls zelfs overwintert om dan in het voor jaar opnieuw op te laaien. Als gevolg van zulke reusachtig branden ontwikkelen zich rookmassa's van groote dichtheid Over een gebiel, zoo groot als tweederden van Europa, hangt een zoo dikko rook, dat voorwerpen op een afstand van 100 meter niet meer zichtbaar zijn- In het hrandgebied zelf is de rook zoo dik, dat men op 4 tot 20 meter afstand niets kan onderscheiden. Het scheepvaartverkeer ligt op de mees te rivieren stil en het spoorwegverkeer wordt eveneens zeer belemmerd. De groote duisternis, die zich over het gansche geteisterde gebied uitstrekt, doet mensch en dier in den grootsten angst ver- keeren. Menschen, die buiten werken moe ten mond en neus met vochtige watten af dekken. Veelal openbaren zich oogziekten bij menschen en dieren. Het hooi, dat door den rook bedorven wordt, maakt het vee ziek. Groote massa's vogels komen om en heele diersoorten wor den uitgeroeid. Een dorpegeschiedenis. Om van een lastigen vrijer af te komen. In hot begin van deze maand waren bin nen enkele dagen tijds in het dorpje Bu- gue in Dordogno achtereenvolgens acht branden uitgebroken. De zeven eerste had den loodsen en andere eigendommen van de familie Emery in vlammen laten op gaan, do laatste had een loods van de fa milie Granet verwoest. De familie Emery had anoniem brieven ontvangen, waarin een bepaald jongmenseh als de brandstich ter werd aangewezen. Mar in, een boeren jongen, werd als verdachte aangehouden. Na enkele dagen kwam de groote ver rassing, de aangehoudene werd op vrije voeten gesteld en Elina het 17-jarig doch tertje van do familie Emery met haar even oude vrijertje André Loste werden gevan gen genomen. Elina hal met een verdraai de hand do brieven geschreven en André had do branden gesticht. „Men zal Marin aanhouden", hadden zij tot elkaar gezegd „en dan kunnen wij trou wen". Marin dong namelijk naar Elina's hand en vond genade in de oogen liarer ouders. Het dorp is geheel van de zaak vervuld. Mocrd in schotland ontdekt. Griezelige vondst bij Glasgow. Een moord, die in vele opzichten doet denken aan dio misdaad, waarvan mrs. Bonati het slachtoffer werd, is gisteren aan den oever van de Clyde te Glasgouw ontdekt. Gewikkeld in een laken zijn daar het hoofd en deelen van den romp van een ongeveer vijftigjarige vrouw gevonden. Een man in een roeiboot deed deze lugubere vondst. Kleercn werden niet gevonden. Het hoofd was verminkt door slagen, die mis schien den dood veroorzaakt hebben. De politie is natuurlijk onmiddellijk een on derzoek begonnen naar do indentiteit van de vrouw, doch tot dusver kon die nog niet worden vastgesteld. Een tweede Landru. Voor de rechtbang te Nancy is het pro ces begonnen tegen een zekeren Jean Ver- mandé, een soort tweede Landru, die zijn vrouw op 13 Maart van dit jaar gewurgd en daarna in een oven verbrand heeft. Vermandé was chauffeur hij de „Impri- meries Réunies" te Nancy. Op 29 Maart maakte een collega van hem een oven in de drukkerij schoon en vond daarin ver koolde heenderen, knoopen en een balein. Hij maakte hier de politie opmerl zaam op, die uitmaakte, dat het menschelijko been deren waren en Vermandé, wiens vrouw sedert eenige weken niet meer gezien werd, aan een verhoor onderwierp. Al spoedig bkende hij, dat hij zijn vrouw op een Zondag in het gebouw der drukkerij na een twist gedood had en in zijn ontstel tenis over zijn daad haar in den oven had verbrand Vermandé verdedigde zijn daad door te beweren, dat zijn vrouw hem ontrouw was en dit hem tot wanhoop had gebracht. Deze bewering schijnt echter geheel bezij den de waarheid te zijn. Op zijn vrouw zou niets aan te merken zijn geweest. Verman dé zelf daarentegen stond als een Don Juan en doordraaier bekend. Verschillende vrouwen zijn als getuige a charge opgeroepen. Sneeuw en regen In Zwitserland. Na tien dagen van prachtig weer is de lucht thans zwaar bewolkt. Op sommige bergtoppen is reeds sneeuw gevallen; op andere plaatsen regent het- FINANCIEN EN OECONOMIE. BIN" NLAND. Verzekering Maatschappij „St. Petrus". In de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders, gehouden te Hengelo op 5 October, werd als commissaris gekozen in de plaats van wijlen den heer A. J. M. Verbeek, den heer A. A. F. M. Verbeek. Verder werd besloten het Maatschappelijk Kapitaal uit te breiden tot 250.000. LAEflP- EH TUIHBOUW Tulpen in den rijksmuseumtuin te Amsterdam. Wij meldden reeds, dat van wego de commissie voor Onpersoonlijke Reclame uit de bloembollenkweekors en handelaars in den Rijksmuseumtuin 30.000 tulpenbol len zijn opgeplant onder leiding van den heer W. B. Roozen te Rakkum. Het. weekblad der Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur meldt daaromtrent nog het vol gende: „Dank zij de uitstekende voorbereiding door het personeel der tuinen liep alles vlot en door de goede grondbewerking mag met vertrouwen het resultaat dezer be planting tegemoetgezien worden. De be planting bestaat, zooals men weet, uit ruim 24.000 Darwintulpen in 33 soorten, en 6000 Late en Cottage-Tulpen in 19 ver scheidenheden. Een gedeelte is op groote vakken geplant in den fraaien, in baroc-stijl aangclegden tuin aa-ri de IJselubzijde, terwijl de ande ren langis den Oostvleugel, de Jan Luyken- straat, in ongeveer 30 kleine vakjes, voor komend in de in Oud-Hollandschen tuin- stijl aangelegde parterretuinen zijn .,.e- plant". LUCHTVAART VAN SENEGAL NAAR BRAZILIË. De Fransche vliegers Costes en Le Brix over den Oceaan. De Fransche vliegers Costes en Lebrix zijn, zooals reeds in het kort gemeld, te Ka'al in Brazilië, geland. Costes en Brix zijn Maandagochtend om 9 uur 40 van Parijs vertrokken en in eens doorgevlogen naar St. Louis in Senegal, een afstand van 4600 K.M., die zij in 25 uur en 30 minuten hebben afgelegd. Dit was de eerste keer, dat Frankrijk en Sene gal door een vlucht in eens met elkuar verbonden werden. Tusschen Mazagan en Port Etienne hadden de vliegers last ge had van mist en nevel en op het laaide deel van hun foeht hadden zij vooral met de hitte te kampen. Vergeleken met de vlucht ParijsSt Louis is de vlucht St. LouisPort Natal slechts een peulschilletje, n.l. 3650 K.M De vliegers zouden hun route nemen over de Kaap Verdische eilanden, St. Paul en Fernando Nprunha. Ondanks deze vaste punten blijft een vlucht over een zoo groo te uitgestrektheid water als de Atlantische Oceaan ook in zijn Zuidelijk deel is, altijd een rieskante onderneming. In 1922 is de overtocht over dit Oceaangebied het eerst volbracht van Portugal naar Brazilië, in 1926 maakte overste Franco en drie met gezellen den tocht van Spanje naar Argen tinië en in Februari van dit jaar volbracht de Italiaan de Pinedo den tocht op do heenreis van zijn rondvlucht over Ameri ka. Zij deden allen de Azoren aan, zoodat Costes en Le Brix de eersten zijn, dio in derdaad van het Afrikaansclie naar hot Zuid-Amerikaanscho vasteland den Zuide lijken Oceaan zijn overgevlogen. Naar Reuter uit Natal meldt, hebben de vliegers met hun toestel, de Nungesser en Coli, een schitterende landing gemaakt op het vliegveld, dat op 12 mijl van de stad voor hen was aangelegd. Zij werden hier onder een geestdriftig gejuich der menig te, officieel begroet door den gouverneur en de militaire overheid. Zij zouden den tocht volbracht hebben- in 21 uur en 15 minuten. Hoe de „American Girl" verging. Miss Elder behield haar koelbloedigheid. Uit de verhalen van den kapitein en den marconist van de „Barendrecht" aan gaande dé redding van miss Elder en ka pitein Haldeman blijkt, dat de vliegers een briefje op het dek van het stoomschip lieten vallen, waarin zij vroegen hoever zij nog van het land verwijderd waren. De bemanning van de „Barendrecht" schreef het antwoord op het dek, waarna de „American Girl" daalde: Ofschoon de zee ruw was werd een boot te water gelaten, die de vliegers oppikte. Toen zij gered waren wilde men, zooals gemeld, het vliegtuig in veiligheid bren gen, maar de vleugels braken en de machi ne botste tegen den wand van het schip. Dit had een ontploffing tot gevolg, waar door de machine in brand vloog. De brand was zóó fel, dat de vlammen zelfs de hoogte van de commandobrug van de „Barendrecht" bereikten. Het schip liet het volkomen vernietigde vliegtuig in zin kenden toestand achter. Onmiddellijk na haar aankomst op de Azoren poseerde miss Elder, met de pot van kapitein Goos op de weerspannige krullen, voor het leger fotografen De vliegers hebben op allerhartelijkste wijze afscheid genomen van den kapitein en de bemanning van de „Barendrecht", die twee dagen hebben verloren, nu zij naar de Azoren zijn gegaan. Alle leden der bemanning zijn vol lof over de koelbloedig heid van de Amerikaansche. Haar eerste woorden, toen zij aan boord van het Ne- derlandsche schip werd gebracht waren: „Dank u zeer". Toen haalde zij haar lip penstift voor den dag en begon kalm haar -toilet te maken, schijnbaar ongevoelig voor het feit, dat zij nog geen minuut geleden aan de klauwen van den dood was ont rukt Een zoo diepen indruk hééft de koel bloedigheid van de Amerikaansche ge maakt, dat de marconist van de „Baren drecht" van het lippenstift-incident mel ding heeft gemaakt in zijn officieel relaas van het gebeurde. Een lange afstandsvlucht. Gistermorgen zijn Captain Lancaster met zijn passagiere Mrs.' Keith Miller in hun twee-persoonsvliegtuig van het vlieg veld Le Bourget bij Parijs opgestegen om zich naar Rome te begeven op weg naar Australië. Hun vertrek van Le Bourget was vertraagd dor de mist; mogelijk heb ben zij ook reeds te Dyon moeten landen. De eerste vlucht. De Matin herinnert er aan, dat - het de zer dagen dertig jaar geleden was. dat op een kouden en regenachtigen ochtend de Fransche ingenieur Clément Ader, ten overstaan - van een militaire commissie, met zijn stoomvliegmachine l'Avion er voor het eerst in de geschiedenis der menschheid in slaagde een vlucht van 300 M. te volbrengen over de vlakte van Sa- tory. Twee dagen tevoren had Ader al een kleinere vlucht gemaakt en reeds in 1890 had hij met een ander toestel eenige sprongen van den grond weten te doen. Doordat de noodige aanmoediging van hoogerhand, ook in geld, uitbleef, raakte Ader ontmoedigd en vernielde hij zijn toe stel en zijn plannen. Eerst een acht- a tien tal jaren later kwamen Santos Dumont en de Wrights toonen, dat Ader goed ge zien had en dat het vliegen met toestellen, zwaarder dan de lucht inderdaad niet al leen mogelijk was. maar ook goede kansen op verdere ontwikkeling bood Wie zou in Ader's dagen geloofd heb ben, dat nog geen twintig jaar later het vliegtuig in den grootsten aller oorlogen een rol van beteekenis zou spelen en dat dertig jaren later vluchten volbracht zou den worden van 4000 K.M. en meer? DE RUGSTREEK ZEVENHOVEN. GEMEENTERAAD. (Vervolg). De voorz. doet mededeeling van een ver zoek van de wed. J. L. de Bruinv. d. Kolff te Gouda, om den toeslag op het pensioen van haar overleden echtgenoot T. de Bruin oud-gemeente-veldwachter te blijven mogen genieten. Wordt aan gehouden tot een volgende vergadering. Thans komt aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over het dienstjaar 1926. De voorz. zegt, dat in deze rekening een kleine achterstand is gekomen, doordien de gemeente eenigen tijd zonder ontvanger is geweest. Het be treft hondenbelasting en schoolgeld. Op advies van B. en W. worden enkele posten oninbaar verklaard, terwijl het restant als te verhalen wordt aangehouden. Bij monde van den heer v. d. Bosch wordt rapport uitgebracht namens de Commis sie van Onderzoek, Deze deelt mede, dat de Commissie geen op- of aanmerkingen heeft gemaakt en dat de Raad tot voor loopige vaststelling kan overgaan, waar toe wordt besloten. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1928. Op verzoek van den voorz. brengt de. heer v. d. Bosch weder namens de com missie rapport uit en zegt dat de com missie geen op- of aanmerkingen heeft ge maakt. Thans wordt de begrooting arti- kelsgewijze nagegaan. Bij den post „kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters" zegt de Voorz. dal in de vorige vergadering was gesproken over een sabel voor den veldwachter, waarom de laatste had. ver zocht, en hetgeen tot do behandeling der begrooting was uitgesteld. De kosten hier van komen op f 21.50. Besloten wordt den post met dit bedrag te verhoogen. Bij den post „Onderhoud van hrandhlusch- middelen en reddingsmiddelen" zegt de Voorz., dat B. en W. iemand denken te hebben gevonden, die zich met den zorg voor spuit en slangen zou willen belasten en van tijd tot tijd de slangen zou kun nen luchten, en hiervoor een vergoeding vast te stellen van maximum 20. Goed gekeurd. Bij post „onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en dergelijke" denkt de Voorz. voor het ua- zien der klok oen bedrag op de begroeting uit te trekken, daar deze doorloopend niet in orde is. De heer Veerman zegt, dat er iemand is aangesteld voor het opwinden van de klok en het stellen, doch dat deze herhaaldelijk achterloopt. Spr. heeft er reeds meermalen op gewezen maar dat helpt niets. De heer Slingerland wil de klok doen in orde brengen door J. Slin gerland, die er vroeger steeds de zorg voor heeft gedragen. Wordt aan B. en W. overgelaten. De heer Veerman vraagt of het bedrag van 1015 uitgetrokken voor straatver lichting alleen voor stroom noodig is. De Voorz. zegt, dat aan de Sted. Fabr. te Leiden steeds een maximum verbruik moet worden betaalt, waai- deze gemeente steeds beneden blijft. Nu maakt het dan toch niets uit hoeveel er voor straatver lichting wordt verbruikt zoolang er geen winst wordt gemaakt, en kan deze als sluitpost voor het G. E. B. worden be schouwd. De heer v. d. Bosch zegt, dat er verschillende bewoners van Noorden (ge meente Zevenhoven) stroom betrekken van Nieuwkoop. Wanneer dit stroomver bruik hij dat dezer gemeente werd gere kend, zou het een vermindering geven voor het maximum verbruik. De post straatverlichting zou dan kunnen worden verlaagd. De kosten van dat verbruik ko men dan indirect ten goede van de ge meentekas, terwijl Nieuwkoop er geen be zwaar tegen kan hebben, daar deze het maximum reeds ver is overschreden. De Voorz. zegt toe hierover met de Sted. Electr. Fabrieken te Leiden te correspon- deeren. De Voorz. zegt, dat in de vorige verga dering de besprekingen over een nood- slachtplaats zijn aangehouden, daar uien niet over de noodige gegevens beschikte. Thans heeft spr. hieromtrent eemge ge gevens verzameld. Aan keurgeld werd over de laatste drie jaren gemiddeld ontvangen 439.50. De helft hiervan wordt betaald aan den keu- rmgsveearts. Dan blijft er voor de ge meente over 220. Voor afgekeurd vee wordt het keurgeld teruggegeven. Wan neer we hiervoor het bedrag stellen op 50 dan blijft voor de gemeente per jaar' 170. De kosten van begraven, licht, on derhoud enz. komen gemiddeld op 54 per jaar. Aan huur van het slachtuuis wordt jaarlijks betaald 100. De^e he.teu gen van 1.70 afgetrokken blijft 16 zuiver voor de gemeente. Nieuwbouw met gelegenheid voor be- drijfsslachting Aan de hand van deze gegevens en berekend naar het tarief der keur- en slachtloonen der gemeente Uit- hoorn zouden we komen aan een zuiver bedrag van 200. Deze f 200 gekapha- liseerd a 7 pet. (5 pet. rente en 2 pet. on derhoud) is 3000 voor nieuwbouw En kel voor nieuwbouw 200 a 5 pet. is 4000. Daarbij komt dan nog aflossing, rente, grondaankoop, onderhoud enz. Nieuwbouw alleen voor noodslactnplaats Geraamd op 2000. Daarvan 100 rente en 100 aflossing is 200. Daarbij ko men dan weder do kosten van grondaan koop (rente en aflossing) c.q erfpacht, onderhoud enz. Centralisatie slachtplaats hij den iieer Erkelens. De kosten der aan te brengen veranderingen geraamd op 1000. Af os- sing en rente per jaar f 100. Huur aaii Erkelens 130. Daarbij komen dan weder de kosten van onderhoud enz Wanneer wre deze plannen nagaan, dan zien we, dat het eene nog grooter nadeel voor de ge meente oplevert dan het andere. Evenwel deelde de heer Veerman in de op gisteren gehouden vergadering van B. en W mede, da de heer Hakker bereid is. de door hem te doen bouwen slachtplaats gratis aan de gemeente af te staan- We hebben er ech ter rekening mede te houden, dat dit voor den heer Veenboer wel eenig nadeel zou opleveren. Daarom hebben B. en W den heer Veenboer daarover gehoord, en wilde de laatste de zaak nog een 14 dagen in beraad hebben, hetwelk B. en W hebben toegestaan. Wanneer nu ook de heer Veen boer met eenzelfde aanbieding komt, dan hebben we een voordeelige oplossing. De Voorz. stelt voor nogmaals deze zaah tot een volgende vergadering aan te houden, waartoe wordt besloten. Voor de betrekking van onderwijzeres in do nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. Als no. 1 stond op de aanbeve ling mej Hofstede uit Ter Aar en als no- 2 mej. Aliona uit Alphen aan den Rijn Na gehouden stemming blijkt te zijn gekozen met alg. st. mej. Hofstede. UIT DE tUWGElflRG HILLEGOM. Pluimveevereeniging. Vrijdagavond hield „Streven tot Verbetering", Pluimvee- en Konijnenvereeniging voor Hillegom en Omstreken een ledenvergadering in Flora-, die goed bezocht was. In bespreking komt de a.s. tentoonstel ling. De commissie toonde aan, dat de voorbereidende werkzaamheden goed vor deren. Op de steunlijsten wordt tot tevre denheid geteekend, terwijl vele eeroprij- zen zijn toegezegd. Reeds kwamen belang rijke toezeggingen voor inzendingen van diverse rassen binnen, zoodat het creheel schitterend belooft te worden. Verschil lende nuttige wenken werden gegeven en plannen naar voren gebracht. Nog werd besloten, qua afdeeling, deel te nemen aan do groote Zuid-Hollandsche tentoonstelling te Boskoop. ROELOFARENDSVEEN. Vergunning. Aan den heer P. van Rijn, bakker alhier, is vergunning ver leend tot het uitbreiden van zijn bakkerij door het plaatsen van een heete Inch to ven»,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4