MAANDAG 17 OCTOBER 1927 No. 5696 Pastoor J. H. CROMBAG O.F.M. t 19e Jaargang £eidócHe (Boti/tcwt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling 0r Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, mco per post f2.95 per kwartaal- Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- staling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het :t dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. lelijk kinderen, die, staande rondom sterfbed va-n een geliefden vader, in n eigen leven een leegte voelen gesla- b, zoo diep, zoo troosteloos diepzoo lan d© parochianen van de parochie van L, Vr. Onbevlekt Ontvangen te Leiden U rondom de lijkbaar van den overleden rder, pastoor Cromhaig, die hun allen en Vader bij de parochianen scharen zich in larachtig mede-voelen zoovele dankbare ienden buiten de parochie en buiten de id, priesters en les ken; gen om 11% uur is pastoor ombag, met volle bewustzijn, overleden. St. Elisabethigesticht. Vandaag ze- ii weken geleden, is de Pastoor naar het ikenhuis vervoerd, alwaar aan hem dien jen dag nog de laatste HJEL Sacramen- der Stervenden werden toegediend, ij was zeer ernstig ziek en geheel en al jemat en afgetobden toch had hij 's Za te voren nog niet kunnen beslui- n, zijn drukke biechtstoel te verlaten. 4dien tijd is er wel een geringe verbete lg in den ziektetoestand gekomen, doch ierfc Vrijdag was d© toestand weer zeer natig. Pastoor Crombag is elf jaar de Herder >r Hartebrugparoehie geweest. En wie kunnen overschatten de zegeningen, die zo priester-religieus over de parochie ook daarbuiten heeft uitgestort, in izenden zielen; door zijn gebed, zijn orbeeld, zijn arbeid? 'oor Crombag was een man van ge- Wij hebben 'ns gehoord van een ter, die in het klooster verbleef, waar stoor Crombag z.g. als gardiaan was gesteld, dat, als men den gardiaan niet w kon vinden, men maar naar de kerk 'i waar hij zoo dikwijls vertoefde. En pastoor Crombag ook hier, tijdens zijn storaat, veel en onschatbaar veel heeft I beden daarvan zijn al zijn paroohia- a en allen, die hem kenden, overtuigd; t wist een ieder, ook al zag hij het niet, t lag als 't ware uitgedrukt in zijn ver- ujning, in ai zijn doen en laten. En wij. «kolieken, die gelooven in het dogma a dp Gemeenschap der Heiligen, en die 8 weten, met onfeilbare zekerheid, dat tl door gebed de belangen van anderen 1 God kunnen bepleiten moeten wij et met diep doorvoelde dankbaarheid sn, dat de Pastoor, die nu de Harto og-parochie is ontvallen, door zijn ge- fid onschatbaar ve9l goeds voor de pa- pda heeft gedaan! Als man van gebed was deze priester- 'igieus een stichtend, voorbeeld in ijn omgeving. Men treft zelden iemand O, die zoo weinig voor zichzelf verlangt zoo veel aan anderen weggeeft; die zoo fstorven leeft en zoo vol gulle gastvrij- !ld is voor wie tot hem komen. Pastoor 'orabag was één en al goedheid, vol me- doogen met allen, die leed hadden te rschen, in het bijzonder met de armen. '°r de armen naar het lichaam was hij d Vader, die niet altijd, als zijn kind P vraagt, wikt en weegt,' met hoeveel Klcx dab Idnd wel kan toekomen, om niet meer dan dat te geven, en of dat kind wel in alle opzichten zich zijn hulp heeft waardig getoond En, wat hij was voor de armen naar het lichaam, dat was hij, zoo mogelijk met nog grooter liefde en op de eerste plaats, ook voor de armen naar de ziel voor de zondaars, en voor allen, die geeste lijke behoeften hadden, die in geestelijken nood verkeerden. Voor hen stond hij let terlijk altijd gereed, om, zooveel hij kon, te helpen. Was hij niet altijd in de pastorie te spreken voor 'n ieder; en hoe vele uren zat hij, op verschillende tijden van den dag, onvermoeid in den Biechtstoel Wij zijn er zeker van, dat wij alleen door deze simpele herinnering bij talloozen, mannen-en vrouwen, verhard in den levens strijd, opwekken een gevoel van dank baarheid, dat hen ontroert tot sehreiens toe Hoeveel zachte goedheid heeft deze man die ook streng en scherp kon zijn in zijn vermaningen stralend doen schijnen over veler donker leven. Men meende soms. dat deze Priester in zijn goedheid tè ver ging, tè veel vergaf in hen, die tot hem kwamen oan hulp en steun, tè veel verontschuldigde; en men kon dit niet begrijpen. Maar," wij, klein© menscben, wij begrijpen immers ook niet, hoe de Goddelijke Hoogepriester, na een leven van louter goed-zijn, op het kruis voor hen, die hem als den grootsten misda diger hadden behandeld, nog als veront schuldiging kon aanvoeren, dat zij niet wisten wat zij deden:. Deze priester van gebed en voorbeeldig leven was ook 't vloeit hieruit voort een man van veel arbeid. Arbeid in en buiten de kerk. In de kerk, waarin bij zijn priesterlijke taak vervulde met bewonderenswaardige toewijding en diep-treffende godsvrucht! Wie hem zag aan het altaar, bij het opdragen van het hoogheilig Misoffer, hij gevoelde heb. dat die stichtende eerbied ontsprong uit cn samenvloeide met een leven van met-God zijn héél den dag doorWij wezen er reeds op, hoe pastoor Crombag dagelijks in de biechtstoel was. en daar dikwijls uren-aaneen neerzat, om het Sacrament der Boetvaardigheid toe te dienen. En hoe wist hij door zijn vele preeken, altijd in origineelen vorm, uit het hart tot het hart, in voorbeelden uit het leven, wijze levenslessen te geven! Hij was de krachti ge bevorderaar van vele in de parochie en daarbuiten tot veler zegen bloeiende de voties. En den luister van het Huis van God had pastoor Crombag liefTot aan de grens van het onverschillige voor zijn eigen woning, de pastorie, zon hij steeds sr op, om het kerkgebouw te verbeteren cn 1c verfraaienen onder zijn nastoraab is er in de kerk heel veel goeds tot stand ge bracht, wat door alle parochianen dank baar wordt gewaardeerd. Ook buiten do kerk arbeidde pastoor Crombag buitengewoon veel! Op de eerste plaats door zijn huisbezoek, vooral bij zie ken en armen; zijn gelegenheids-bezoek aan families was meestal slechts vluchtig, ook omdat de tijd daarvoor hem ontbrak. En dan. zijn ijver voor het Katholiek on derwijs! Hoe verblijdde hij er zich over, dat er twee scholen in zijn parochie wa ren: een voor de meisjes en later een voor de jongens; die man met die scherpe trek ken kon zoo kinderlijk blij zijn als hij op de school t© midden der kinderen was. In zijn laatste levensdagen is de totstand koming van een R. K. H.B.S. voor jon gens voor hem een groote vreugde ge weest; en voor het plan daar toe had hij van den aanvang af een stuwende sympa thie. Onder zijn pastoraat is ook het pa tronaatsleven in de parochie opgericht en uitgebreid. En de Zusters Carmelitessen getuigen, hoe de Pastoor met hen de zorg voor de kinderen in haar zegenrijk Huis op de Oude Vest deelde en daarin mee leefde. Pastoor Crombag heeft 'ui Leiden ern van zijn vurigste wenschen verwezenlijkt mogen zien: de totstandkoming van een Minderbroederaklooatep, aan den Haag- weg. 't Is één van dé vruchten van zijn financieel beleid, dat gemodelleerd was op het Evangelie-woord: Geeft on u zal gege ven worden! Wij moeten den overleden Pastoor dan ken voor wat Hij voor Leidens Katholiek dagblad is geweest. Hij was onze Censor. Maar, buiten zijn eigenlijk eensorsehn) toonde hij steeds bij verschillende gele genheden zijn levendige belangstelling, zijn oprechte sympathie, zijn daadwerkelij ke vriendschap voor onze courant* Pastoor Crombag zullen wij hartelijk ge denken in onze gebeden. Het is een plicht van dankbaarheid. Maar ook zullen wij bidden voor ons zelf, opdat ons niet vruch teloos zij de groote genade, die God ons heeft geschonken in en door dezen priester, die, arbeidend midden in de we reld, kloosterling en een ware zoon van den grooten heiligen Franciscus bleef; wiens door brandenden zielenijver en krachtigen liefde-drang gedragen leve# ons tot voorbeeld is gesteld geworden.... Gestorven, moge Pastoor Crombag blij ven spreken tot allen, die hem hebben gekend, in de levendige herinnering aan zijn voorbeeldig leven. Johannus Hubertus Crombag, geboren te Schimmert 8 Sept. 1865, is 3 October 1884 als frater Bom anus in do Minderbroe ders-Orde getreden en 22 Maart 1890 pries ter gewijd. Van 1890 tot 1393 was Pater Crombag achtereenvolgens in de kloosters te Weert en te Maastricht om in 5393 te worden benoemd tot kapelaan te Rotter dam in de parochie van de H. Rosalia, waar hij werkzaam is geweest tot 1901. Van dien tijd af is pater Crombag onafge broken in Overheid geweest, vicarius te Weert 19Ö11903; gardiaan te Weert 19031905; gardiaan te Megen 19051906, vicarius te Megen 19061907, gardiaan te Volden 19071910, vocarius te Vorden 19101912, gardiaan te Nieuwe Niedorp 19121916, en vanaf Oct. 1915 Pastoor in de Hartbrugskerk. Gedurende drie jaar heeft Pastoor Crombag deel uitgemaakt van het bestuur der Ned. Provincie van do Minderbroeders-Orde. BUITENLAND Duitschland Siakingsmisère. In de bruinkoolindustrie. Vandaag begint in Midden-Duitsch 1 an d de groote staking in de bruinkoleninduslrie Alle onderhandelingen zijn zonder resul taat afgebroken. Door de mijnwerkersor- ganiaaties is op de arbeiders een beroep gedaan, vandaag den arbeid niet te lier- vatten. Met inbegrip van de gezinsleden der stakers zullen bij het conflict 250.000 personen betrokken zijn. De staking is niet slechts tegen de bruinkoolindustrieelen, doch tevens tegen do regeering gericht, die verklaard heeft, niet in een loonsverhooging van meer dan 5 te willen toestemmen, terwijl door do werknemers een loonsverhooging van minstens 10 wordt geëischt. Het verzet der regeering tegen een verhooging met meer dan 5 c'/° spruit voort uit de omstan digheid, dat zij een verhooging der kolen- prijzen wil verhinderen, nu in Duitscn- land toch al algemeen over de toenemende duurte wordt geklaagd. De stakers genie ten den steun van aljo groote Duitscho vakveroenigingen, doch ook de werkge vers in de bruinkoleninduslrie, die jaar lijks omstreeks 100 millioen mark aan loonen uitbetalen, zijn in een bond tot hei afweren Van stakingen georganiseerd. Italië. DE ROMEINSCHE KWESTIE. Naar een accoord? Een artikolvan de„Osservatore Roman o". Het orgaan van het Vaticaan do „0s- wing over de Romeinsche kwestie een verklaring gegeven, welke nogal opzscn heeft gehaard, daar deze verklaring het antwoord zou behelzen aan den vrooge- ren fascistischen minister Gentile cn op een artikel van de hand van Arnaldo Mussolini betreffende de wereldlijke maciu van den Paus. Mussolini had in dit ar tikel verklaard, dat het Fascistisch Italië alleen bevoegd was, als rechter en garant op te treden. Do „Osservatore Romano" nu, hecht indirect haar goedkeuring aan wat men in deze woorden als een offi- cieele uiting beschouwt. Het blad zinspeelt er op, dat de Paus persisteert bij do aan spraak op een minimum wereldlijke macht, maar dat het aan Italië en do te genwoordig fascistische regeering blijft te bepalen, wat dat minimum zal zijn. Het Vaticaan heeft wel altijd dit stand punt ingenomen, doch het verschil schudt in het feit dat vroeger de pausen wenseii- ten zelf het minimum tijdelijke macht vast te stellen, terwijl de tegenwoordige paus bereid is, te aanvaarden wat Italië zelf zal wenschen, mits hel slechts het fundamenteel beginsel van de pauselijke onafhankelijkheid waarborgt. De opvatting in Kerkelijke cn Regeeringskringen. Men seint uit Rome aan de „Msb.": Het artikel van de „Osservatore Roma no" inzake de Romeinsche kwestie, blijft in 't brandpunt der publieke belangstelling en der politieke besprekingen slaan, waaraan, zooals van zelf spreekt, ook de niet-Italiaansche kerkelijke kringen, welke te Rome verblijven, levendig deelnemen. Authentiek staat vast, dat in hel arti kel van de „Osservatore Romano" tus- schen de regels^door de uitnoodiging tot Italië gericht is7 om tot oplossing van de Romeinsche kwestie voorstellen te doen. Daarbij moet er echter uitdrukkelijk op gelet worden, dat het blad van de Curie den wil en de mogelijkheid van de Kerk om te wachten, dus een oplossing van de Romeinsche kwestie niet te verhaasten, onderstreept, hoewel de mogelijkheden van een territoriale regeling ernstig kunnen worden gesproken en de grondslagen van de Vaticaansche opvatting, zij het nog niet in positieven zip, dan toch in nega tieven zin gegeven kunnen worden. Naar ons hekend is, heeft de kardinaal staatssecretaris langen tijd geleden ge zegd, dat het Vaticaan een paleis, ctoch geen territorium is. Dienovereenkomstig zou een regeling, welke alleen de volle dige souvereiniteit over de Apostolische Paleizen, waarover de Paus op het oogen- blik door de garantie wet onvoorwaardelijk vruchtgebruik heeft, zou uitspreken bene den het minimum van de door den H. Stoel gewenschte territoriale souvereini- teit liggen. Dit blijkt ook uit de noodzakelijkheid, om ton minste in geval van oorlog, het bij het Vaticaan geaccrediteerde corps diplo matique en niet minder het ooilege van kardinalen op Pauselijk gebied onder te brengen, daar bijv. volgens de ervaringen van den wereldoorlog de positie van Oostenrijk-Hongarije, Pruisen en Beieren niet voldoende gewaarborgd was om aan de onontbeerlijke eischen der exterrito rialiteit to voldoen. Daarbij moet bij een critischo bescnou- wing van den geheelen toestand van den Paus ook er aan gedacht worden dat do positie van den Paus zelf, volgens een woord van Pi us XI, tegenwoordig nog de garantie voor het corps diplomatique mist. Het herstel van de volledige souverei niteit van den Paus is ook voor de periode tusschen den dood van den Paus en de verkiezing van Zijn Opvolger van het al- lergrootscho belang voor de Katholieken van de geheele wereld. Bijgevolg moeten die passages in de ar tikelen van de „Osservatore", welke een nieuwe regeling door rechtstreeksche on derhandelingen tusschen het Vaticaan en do Italiaansche regeering, als grondstel ling opzetten, niet zoo opgevat worden, alsof tusschen Italië en het Vaticaan een staatsverdrag, dat slechts de verdragspar tijen verplicht, te sluiten ware. Het gevaar, dat in de toekomst een poli tiek anders-georiënteerde Italiaansche re geering zulk een verdrag zou kunnen om verwerpen, wordt in vele kerkelijke krin gen met ernstige bezorgdheid gade gesla gen. Men zou zich in het belang van een duurzame volledige onafhankelijkheid van den H. Stoel veiliger voelen, wanneer het verdrag een of andere volkenrechtelijke garantie verleenen zou. Het ministerioelo ochtendblad „Messa- gero", vat het Vaticaansche standpunt eerbiedig op en ziet er een eersten stap tot do oplossing dor Romeinsche kwes tie in. In politieke gesprekken doet men ook uitkomen, dat Mussolini, vóór het geval 011 IÏUMMEB BESTAAI BIT rWFT BLADEN* HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De „Osservatore Romano" over de Ro meinsche kwestie. Toenemend verzet in Roemenië tegen de dictatuur van Bratianu. De Phiiipszender wordt van Eindhoven naar Hi.versum overgeplaatst. (Radio, 2do blad). BINNENLAND. Er zijn in den nacht van Zaterdag up Zondag bij Rijswijk twee electrische trei nen op elkaar geloopcn. Drie zwaar cn elf licht gewonden. (2de blad). Overleden is de zcareerw. heer J. h. Crombag O.F.M., pastoor der parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen. (Islo blad). LEIOEN. Tengevolge van een moior-ongeiuk ou der Wassenaar is overleden mr. dr. Vvn Roy, advocaat hier ter stede. (2do blad). Mededeelingen over het cryogcen labo ratorium en het bezoek van buitcnlandschc geleerden. (2de blad). hij in een regeling slaagt, oen ontegen zeggelijk glorieuze persoonlijkheid in de wereldgeschiedenis wordt. Tsjecho-Slowakije De moord op Tsena bey. N e e r g e s«£b oten door eon familielid. De moord op den AJbaneeschen gezant te Praag, Tsena bey, is op uiterst koel bloedige wijze gepleegd. Terwijl de mu ziek in het café „Passage" in het centrum der stad een luiden charleston speo.de, plaatste de student Algiwiath Bebi den Joop Veto zijn revolver legen het achter hoofd van den gezant, die bij de garderobe stond en loste het eerste schot, waarvan niemand door het lawaai der muziek no titie nam De gezant trachli -ch nog aan de balustrade vast te griji doch een tweede schot deed hem in .ukken. De moordenaar is een zoon van den di recteur van het gymnasium te Eibasan. Hij verklaarde, uit eigen beweging en door niemand aangespoord de daad te hebben gepleegd. De kosten der reis van Rome naar Praag zegt hij uit eigen middelen te hebben bestreden Na het plegen van den moord wilden de opgewonden bezoekers van het café hom te lijf gaan, doch hij weerde hen af met de woorden: „Slaat mij niet; hier is mijn pas". Tegenover de politie verklaarde hij: „Ik ben naar Praag gekomen, om hem te dooden". Algemeen neemt men aan, dat Tsena bey het slachtoffer is geworden van de Al- baneesche „Ochrana", een geheime ver-* eeniging, die sinds 1925 reeds meer dan dertig politieke moorden op haar gewe ten heeft. Tsena bey was de zwager van den Al- ban'eesche staatspresident Achmed Zogoe en gedurende langen tijd burgemeester in een plaats in het Zuiden van Albanië. Zijn zwager steunde hij in diens actie tegen den voorm$ligen Albancesche staatspresi dent Fan Noli. Eerst toen Achmed boy steun ging zoeken bij Italië, ontstond er tusschen de beide mannen een verkoeling, daar Tsena bey meer voor toenadering tot Joegoslavië gevoelde. Het kwam tol een gevaarlijk conflict, toen Tsena bey a's ge zant te Belgrado een verklaring aflegde, waarin hij de schuld voor de gespannen betrekkingen tusschen Joegoslavië en Italië geheel aan laatstgenoemd land toe schreef. Later hebben Achmed en Tsena zich wel is waar met elkaar verzoend, maar Tsena bey voelde zich voortdurend be dreigd. Te Belgrado liet hij zich steeds be waken en hij had zich naar Praag bege ven, omdat hij hoopte daar veiliger te zijn. Ook de moordenaar, Algiwiath Bebi, be hoort tot de familie van Achmed bey Zo goe. Roemenië. Toenemend verzet tegen Bratianu. Koningin Maria bij de oppositie? Volgens uit Roemenië ontvangen be richten blijkt, dat invloedrijke kringen al daar zich gereed maken voor een beslis sende slag tegen bet bewind der gebroeders Bratianu, die feitelijk een dictatuur in Roemenië uitoefenen. Do beweging gaat uit van de nationale boerenpartij, die bin nenkort in Alba Julia (het vroegere Karls- burg) een groote vergadering houdt, waar in zij tegen het regime-Bratianu zal pro testeeren en de terugroeping van ex-kroon prins Carol zal eischcn. Do Roemcensche regeering hoeft sterke troepenafdeclingcn naar Alba Julia gezonden, ten einde een eventueelo revolutionnairo Lfewoging der nationale boerenpartij te verijdelen. Ook 1 koningin Maria zou tot de vijanden van

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1