VRIJDAG 14 OCTOBER 1927 INGEZONDEN NIEDEDEELIN6 jge Jaargang No. 5694 eCcicbclveSoti^omt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, mze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Janao per post f 2.95 per kwartaaL et Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- jetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 1 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiên 30 cent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het u dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiên, van ten hoogste 80 woorden, waari& betrekkingen worden aangeboden 01 gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. De proef op de som. Regeering van de Zuid-Amerikaan republiek Chili had voor eenigen a terug getracht de communistische jestie op te lossen door de commnnis- naar het eiland van Robinson Gru- transporteeren, waar zij in volle i hun theorieën in daden konden JSetten. De President der Republiek, [anez, publiceerde echter onlangs het olgendo bericht: .„Zes maanden geleden jaden wij een groep communistische lei- ers naar het eiland Juan Fernandez om een onderzoek in te stellen. Ofschoon vroeger de communisten met hun jmilies lieten vertrekken, ofschoon wij geroediscliapppn, huizen en al het lige gaven om hun in staat te stellen plannen zonder toeven te kunnen fezelijken, verlangen alle communis- i dringend weer terug te keeren. Wij ben ze den 18en September, verjaar- 0 der onafhankelijkhidsverklaring van IMli, terug laten halen en zij beweerden te zijn weer onder een gewonen be- hiurvonn te kunnen leven." De feiten en de waarheid van dit be- icht hebben wij niet noodig; ook is de iroef op de som overbodig, omdat de som 1 eenvoudig is, dat er geen proef ver- jscht wordt om baar te bewijzen! som is: Geen goede maatschappij jnder ware onderlinge liefde. Welnu: in Communistische maatschappij ont- reekt die liefde. Dus: een Communistische laatschappij kan geen goede maatschap- i zijn. in een Communistische maatschap- de onderlinge liefde ontbreekt dit raagt ook geen uitvoerige documentatie, geloochend wordt 's menschen ïg en doel in God, daar zijn de ischen, die de ware beoefening der liefde in den mensch stelt, over het algemeen lor deze te zwaar.ja: daar treedt nijd I afgunst en haat in de plaats van de lief— Feiten aan alle kanten bewijzen dit. Alleen door de beleving der Christe- liefde kan de maatschappij worden :ed en gelukkig gemaakt. En die beleving is ons aller plicht en Deping. BillTEÜLflHD België België's nationale verdediging.' Een toespraak van den koning, lij deo ntvangst van de „bureaux" van mer en Senaat, die den vorst hun ge- lukenscken aanboden, bij gelegenheid Rn de geboorte van prinses Joséphine, tield de koning een rede over het probleem ier nationale verdediging. Hij sprak de hoop uit, dat de beide ka- Kers binnenkort een wet zouden aanne- waardoor de veiligheid en integri teit van het Belgische grondgebied, door k grondwet gewaarborgd, definitief ver sierd zouden worden. koning herinnerde er aan, hoe hij- tóf een eed had afgelegd om alle maatre den te nemen, geëigend aan de veiligheid' TM het land te verzekeren. Hij voegde er aan toe, dat zijn familie Wert honderd jaar slechts voor het wel- tójn van het vaderland had geleefd en ver- ocht den president der kamer tenslotte tón woorden aan zijn collega's te willen overbrengen. Frankrijk Rakofsky wordt teruggeroepen. be gezant te Tokio zijn opvolger. Gisteravond werd den Quai d'Orsay toegedeeld, dat de Sovjet-regeering be ften heeft Rakofsky terug te roepen en »t zij Dovglefaki, den gezant der Unie Sovjet-republieken te Tokio, heeft be- toemd om hem als gezant te Parijs op te ragen. Het Fransche kabinet, dat heden op Elysée bijeenkomt, zal officieel van beslissing in kennis worden ge- «4.Ofschoon de Berlijnsche pers Dov- iefski noemde, werd hij tot nu toe in of- aeele kringen niet als een ernstig can- jteat beschouwd. Over zijn carrière is Je'tóg bekend. Op 28 November 1924 erd hij tot vertegenwoordiger der Sovjet- jjeering te Stockholm benoemd en voor en ^kleedde hij een hoogen post bij het pwtement van Posterijen. Italië. Het fascisme. Intern, bureau tor bestudeering ervan - is te Lausanne een internationaal "a, yoor de studie van het Italiaan- tan /as^'sme opgericht. Aan het hoofd t 1 bureau staat dr. de Vries van Hee- "en, oud-hooglceraar uan de katholie ke hoogeschool van N ij m e g e n. Steun van particulieren uit verschillende lan den hebben de oprichting van het instituut mogelijk gemaakt. Het bureau heet eigen lijk Centre International d'Etudes sur le Fascisme (in het kort: Cinef) en stelt zich ten doel een objectieve studie te ma ken van de leer, de methoden en de resul taten van het facisme, kortom van alles, wat op deze beweging betrekking heeft. Aangezien het bureau van elke regeering of politieke partij finacieel onafhanke lijk is, kan het zijn wetenschappelijke zelf standigheid ten volle handhaven. Aan het hoofd van het bureau staat een internationaal comité, waarvan het be stuur samengesteld, is uit prof. dr. H. de Vries van Heekelingen, voorzitter; Marcel Boulenger, auteur te Parijs, onder-voor zitter; Giovanni Gentile, oud-minister van Onderwijs, hoogleeraar aan de Universi teit te Rome, als lid van het internationaal comité maken o.a. de Nederlanders jhr. J. W. Godin de Beaufort, oud-ritmeester te Maarsbergen, en Jan Toorop, schilder te 's-Gravenhage, deel uit. Duizend bandieten staan terecht. Een jaar vaa proces tegen de Maffia. De eerste der vijf groote Maffia-proces sen tegen circa duizend leiders en voor aanstaande leden dezer beruchte Sioiliaan- sche vereeniging van misdadigers is thans voor een speciale rechtbank te Termini Imehese nabij Palermo begonnen. Terecht staan thans 152 arrestanten, onder wie een gewezen geestelijke, een arts (die milliomiair moet zijn) en zeven vrouwen, van wie de oudste, een 62-jarige, den bijnaam van „koningin van Gangi" draagt, naar den naam der stad, waar de Maffia haar hoofdkwartier had geves tigd. Ook haar vier dochters staan terecht. De arrestanten zijn geboeid en vier aan vier met kettingen aan elkaar bevestigd. In het midden der gerechtszaal is een groote ijzeren kooiopgericht, evenals voor wilde dieren in de dierentuinen wordt ge bezigd, waarbinnen de gevangenen axn- philheatersgewijs op banken zitten. Rond om de kooi staan karabiniers met de ba jonet op het geweer en bet gezicht naar de gevangenen gekeerd, die naar en van de gerechtszaal in vrachtauto's, geëscor teerd door cavalerie, worden gebracht. Twee beruchte bandieten, Gaetano Fer- rarollo, die reeds sinds 1892 werd gezocht en kort na zijn arrestatie zelfmoord pleeg de, en Melchiorre Gandido, vereenigden zich in 1921 en richtten te Gangi een af- deeling der Maffia op, waarvoor weldra onder het plaatselijk gespuis en de gede genereerden uit de betere standen groot animo ontstond. Straffeloos kon de bende haar misdaden plegen. Want elk lid der Maffia, dat gearesteerd werd, moest strijk en zet weer op vrije voeten worden gesteld, daar er steeds vele getuigen a dé charge waren, die elke verklaring afleg den en elk alibi staafden, zooals door de leiders werd verlangd. Haar grootste kracht ontleende de Maf fia aan de 'z.g. „omerta", de eigenaardige op Sicilië heerscbende onjuiste opvatting, dat het eerloos is een misdadiger aan te geven of een nadeelige verklaring om trent hem af te leggen. Dit wordt als eer- loozer beschouwd dan eenige misdaad, ja zelfs dan het plegen van een moord. Alle arrestanten worden beschuldigd van samenzwering of misdaad in ver eeniging, terwijl een groot aantal hunner nog afzonderlijk beschuldigd wordt van moord, brandstichting, meineed en chan tage. Vooral chantage was een geliefkoosde sport. Weigering om de geëischle bedragen te betalen, werd streng gestraft en de weigerachtige möcht nog dankbaar zijn, als hij niet met zijn leven voor zijn hals starrigheid moest boeten. Het proces tegen de duizend beklaagden zal ongeveer een jaar duren en Sicilië be vrijden van een der grootste plagen, die dit zonnige eiland ooit heeft gekend. Rusland De scheuring in de communistische partij. Drie leden geroyeerd. De „Prawda" publiceert een bericht uit Moskou een besluit van het bestuur der centrale commissie van controle der communistische partij, waarbij Preobra- schenski, Serebrjakoff en Scharoff uit de communistische partij worden gestooten, omdat zij een geheime drukkerij hadden opgericht, waar volgens hun eigen beken tenis geschriften werden gedrukt, die te gen de partij waren gericht. Britsch-lndië. Een Katholiek dagblad op Ceylon. In het begin van het volgend jaar zal een jarenlange droom, de oprichting van een katholiek dagblad op Ceylon, werke lijkheid worden. Op het paarleneiland wonen genoeg ontwikkelde, Engelsch- sprekende katholieken op een' naar ver houding klein gebied bij elkaar, om deze onderneming te wagen. De Engclsche taal kan alleen hij een Katholiek dagblad aanmerking komen, daar zij de taal is van het middelbaar en hooger onderwijs. AMSTERDAMSCHË bediening ANTHRACIET-MIJ. v«»;««i«u zakken Heerensingel 34/35 -Tel. 1523 A'damHilversum Bussum Haarlem. De financieele leiding is in handen oen er vennootschap, waarvan alleen Ka tholieken lid kunnen zijn. De „Echo'' zal zich bij geen politieke partij aansluiten, maar onder do leuze: „Voor waarheid en recht'' over alle groote problemen en ge beurtenissen vrij haar meening uiten. Men verwacht 5000 Katholieke abonné's te kunnen aanwerven en hoopt, dat ook niet- Katholieken het blad zullen lezen. China. De burgeroorlog. Omirent den toestand in China wordt gemeld, dat de gouverneur van de provin cie Shansi na zijn laatste nederlaag ge dwongen is geweest, om met Tsjang Tso Lin vrede te sluiten. Hij heeft de controle over den spoorweg, die de provincie met de overige deelen van China verbiudt, moeten overdragen! Australië De onrust op de Salomonseilanden. Wij hebben onlangs melding gemaakt van den opstand der inboorlingen van Ma- laita, een der Salomons-Eilanden, tegen het Britsche gezag. Deze archipel, een Britsch protectoraat ten oosten van Nieuw Guinea, talrijke eilanden omvattende, tolt een bevolking van omstreeks 500 blanken en 150.000 in boorlingen. De opstand begon met den aanval op het Engelscho regeerdngsvaartuig „Auks". In vollen oorlogstooi stevenden de kleur lingen in hun kano's op.l_.t schip af; overweldigden en doodden de bemanning, waarna zij nog vijftien inlandsche politie agenten om het leven brachten. Deze aan slag werd gevolgd door andere. De blanke vrouwen en kinderen vluchtten van de itages in het binnenland naar de kust plaatsen, waar de autoriteiten de gewapen de macht concentreerden. Er werden ra diogrammen verzonden, waarin om spoe dige hulp werd gevraagd. Zooals reeds werd gemeld heeft Australische regeering aan dat verzoek onverwijld voldaan door het zenden van den kruiser „Adelaide" naar Malaita, waar hij Vrijdag kan aankomen en on middellijk een troepenmacht zal worden ontscheept. Men bereidt zich voor op een strijd in het oerwoud. Vrijdag vertrekt bo vendien het vrachtschip „Biloela" met voorraden en munitie voor een langduri- gen veldttocht aan boord uit Sydney. Voorts zullen de sloep Veronica van Soe- va (Fidzji-Eil.) en de kruiser „Dunodin' van Nw. Zeeland naar Melaita koers zet ten. Men meent, dat de opstand moet worden toegeschreven aan het bijgeloof der in een toestand van razernij verkeerende inboor lingen, die beweren, dat de geesten der- genen, die in vroeger jaren in den strijd tegen de blanken zijn gedood, om wraak roepen. De Salomons-eilanders zijn de wildste en wreedste volksstam van do geheele Stille Zuidzee, en wanneer zij in opge wonden toestand verkeeren, zooals thans het geval is, vatten zij hun oude gewoon ten, kannibalisme en koppensnellen, we der op. Zij zijn gewapend met geweren. BINNENLAND AUTOWEG VOOR SNELVERKEER. Besprekingen. Het voorloopige comité voor den auto weg uitsluitend voor snelverkeer Rotter damDen HaagAmsterdamUtrecht ArnhemNijmegen hield gistermiddag on der leiding van den heer Ten Bokkel Hui- nink uit Zandvoort in het Gebouw van het Kon. Instituut voor Ingenieurs to 's-Gra- venhage weder een bijeenkomst. Een groot aantal belangstellenden w aanwezig o.w. de luitenant-kolonel Van Ermel Scherer als vertegenwoordiger van den minister van Oorlog, en voorts verte genwoordigers van Gedep. Staten van Noord-Holland en Gelderland, de gemeen tebesturen van Rotterdam, Den Haag, Utrecht zoomede vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel, e.a. prof, R. Ot- zen en general-Direktor Hof namens het comité voor do Duitsche Autostrasse. Nog waren vcrschillcndo belanghebbende orga nisaties vertegenwoordigd o-a. de commis sie van den A.N.W.B. en K.N.A.C. door ir. H. W. O. de Bruijn. De voorzitter gaf een pader exposé van het plan. Als voordeden van een afzonderlijke autobaan noemde spreker: absolute veilig heid, ontlasting van hot overige verkeer, tijdsbesparing, grootcre snelheid baar, gering benzineverbruik, gemis aan stof, lage onderhoudskosten en vermijding bebouwde kommen. Bij het debat vroeg Baron van Hardenbroek hoe de ver binding met het Oosten des lands is ge dacht. Van de zijde van bestuur antwoordde jhr. ir. De Muralt, burgemeester van Bor- oulo, dat de vertakking naar het Oosten, inderdaad van groot belang is te achten. Gestreefd wordt naar een oplossing^ welke aan de meeste wenschen beantwoordt. Een juist tracé van deze vertakking 4s echter nog niet op te gevep>~£"" In antwoord op een vraag van gen lieer.» Mees betreffenjJjr^cn toegangsprijs tot den weg, zeide de voorzitter, dat. bij voldoen de 8teunverleening door den Staat en door de Spoorwegen een rentabiliteit kan wor den verkregen, zonder dat een toegangs prijs noodig is. De heer Van Hardenbroek was van mee ning dat de weg alleen voor personenwa gens open zal moeten staan daar do vrachtauto's het snelverkeer zullen tegen houden. De voorzitter antwoordde dat de vracht auto's in het plan niet gemist kunnen wor den. Do heer De Bruyn zeide hierna te mee- nen dat de weg een onderdeel van het Rijkswegenplan behoort te zijn. Spr. juichte intusschen toe, dat het par ticulier initiatief is wakker geroepen. De entree waarvoor het comité 2H mil- lioen heeft geraamd, aal, volgens spreker, moeten vervallen. Indien men van do weggebruikers hier geen afzonderlijke entreegelden wil heffen, dan kan het comité rekenen op den steun van K.N.A.C. en A.N.W.B. De heer Van der Molen, burgemeester van Renkum en lid van het comité zeide, dat de Rijkswaterstaat behoort mede te werken. Hoofdizaak is, dat ©r principieel© over eenstemming mot den minister van Water staat wordt verkregen. Geheimrat Otzen gaf nog als voorzitter van het Duitsohe comité eenige inlichtin gen over de Duitsche plannen. De finan cieele druk in Duitsohland levert nog groote moeilijkheden voor do verwezenlij king. Echter desondanks hebben de plan nen voortgang. General-direktor Hof, secretaris van het Duitsche comité, deelde mede, dat de Duitsche weg, die 900 K.M. lang znl wor den. in drie étappes is gedacht, loopende van Hamburg over Caasel naar Frankfort en Bazel. De heer De Muralt vroeg vervolgens of men nu do bedoeling heeft een comité te vormen, dat zich met den minister van Waterstaat in verbinding stelt. De heer Rauh, secretaris van den Bond van Bedrijfsautohouders verklaarde geen nieuwe tollen te wensohen; de weg zal z.i. dus kosteloos toegankelijk moeten zijn. Een voorstel om een vereeniging te vor men werd vervolgens met nagenoeg alge- meene stemmen aangenomen. Een kleine commissie zal de statuten ontwerpen. Do heer Van der Molen, daartoe aange zocht, verklaarde zioh bereid het voorloo- pig voorzitterschap op zich te nemen. INTERNATIONALE UNIE VAN R. K. VROUWENBONDEN. In de laatste helft van April 1928 zal de Algemeene Vergadering der Int Unie van R. K. Vrouwenbonden samenkomen ih®en Haag. 't Is voor de eerste maal, dat deze samenkomst van Katholieke vrou wen uit alle landen der wereld in ons land zal worden gehouden. De vergade ringen zullen plaats hebben in de zalen van „de Witto Brug". Aan dit congres zal ook een congres verbonden worden over bioscoop. HOE MEN VOORLICHT. Van de Protestantsche samenkomsten te Amsterdam waarop wij gisteren in een driestar wezen is 12 October de eerste gehouden. Ds. A. G. H. van Hoogen- huyze sprak over: „De wonderen van Lourdes en vrij bezoek aan de miraculeuze grot". En volgens een verslag in „Het Han delsblad" verklaarde hij o.m. dat er te Lourdes geen genezingen plaats hebben van.organische afwijkingen. En dit zijn juist d e genezingen, die als wonderen worden erkend! Als wat er te Lourdes gebeurt, door God geschiedt waarom dan te Lourdes cn niet elders? vroog do domlné. En hij leverde daarmede hetbewijs, dat de wonderen te Lourdes niet door God geschieden! Wat 'n droeve voorlichting! Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Benoemd is tot burgemeester van Ste vens weert de heer P. J. H. Minkenberg. Vragen van Kamerleden. Hersenaandoeningcn na inenting? HmL Kamerlid Krijger heeft don minister HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Amerikaansche vliegenierster mis* Elder en haar gezel zijn nabij de Azoren door het Nederlandsche tankschip „Baren- drecht" uit zee opgepikt. Zij zijn belden ongedeerd. (Luchtvaart, 2de blad). De Sovjet-gezant te Parijs Rakofski 1^. teruggeroepen. In IteJieTs een «great -procéV tegen de leden oer SigNaansche Maffia begonnen. Jfewrenden bandieten staan terecht. De onrust op de Salomons-eilanden. Ernstige overstroomingen in Bulgarije. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De internationale Unie van R. K. Vrou wenbonden vergadert in April 1928 in on» land. (1ste blad). Het voorloopig comité van den autoweg voor snelverkeer RotterdamAmsterdam UtrechtNijmegen heeft wederom een vergadering gehouden. (1ste blad). Zal de indirecte dwang tot inenting tegen pokken worden opgeheven? (2de en lsto blad). Wat beteekent de verhooging van ons disconto? (Financiën on Oeconomie, 2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagina goeft o.m.: hot Olym pisch Stadion te Amsterdam; het vliegveld Schiphol; hyppische sport feesten te 's-Gra^ venhage. van Arbeid de volgendo vragen gesteld Is do minister bereid mede te doelen of bij de inspectie voor den dienst der Volksge zondheid reeds bekend zijn geworden ge vallen van enceoliaiitifl of. ander© "herson- aandoenimgen bij personen, die mcb^de nieuwe enstof tegen pokken werden ge ënt? Indien bovenstaande vraag in bevesti genden zin mocht worden beantwoord, is do minister dan bereid mede te deelen of hij reeds adviezen heeft verzocht en ont vangen betreffende de vraag hoe tor zake dient te worden gehandeld? Deelt do minister hot gevoelen van pro fessor dr. H. Aldershoff, directeur van Rijks serologisch instituut te Utrecht* uitgedrukt op pag. 1213 van de laatste ver schenen „Mededeelingen" van genoemd in stituut. dat de indirecte dwang tot vacci natie thans niet langer kan wordon ge handhaafd, en, zoo ja* is Z.Exc. dan bereid te bevorderen, dat voorstellen tot ophef fing van dien dwang ten spoedigste bij do Volksvertegenwoordiging worden inge' diend? Wat Posterijen, Telegraphie en Telefoon opbrachten. Do diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, hebben over de maand Septem ber jj. opgebracht resp. f 3.518.518, f592.010 en f 1.164.181 tegen f3.605.141, f 565.361 en f 1.116.130 over dezelfde ni and van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over do eerste negen maanden van 1927 resp. f34.172.656, f5.216.314 en f 17.522.934, tegen f35.074.664, f4.916.366 en f 16.751.4777 in 1926, terwijl de raming over 9 maanden voor 1927 beliep reap, f 33.986.250, f 4.900.500 en f 15.546.150. Bij do gelijkmatige verdeeling over do maanden van heit jaar van ongelijk vloeien de inkomsten, zou de opbrengst hebben bodragen over September resp. f3.823.928, f 605.146 en f 1.787.214 en ovor de eerste ne gen maanden van het jaar f 34.312.007, f5.178.630. ei f 15.718.144. LAND. EN TUINBOUW De bollentrein. Eenige expediteurs te Hamburg hebben een extra trein samengesteld, uitsluitend voor het vervoer van bloembollen van Hamburg-haven naar Berlijn. De trein bestond uit zes en tachtig wagons. Al deze kisten met bollen waren met stoom schepen vanaf Rotterdam of Amsterdam aangevoerd. STADSNIEUWS. ZILVEREN PROFESSIE FEEST Morgen ia het feest in het R. K. Paro chiaal Armen- Wees- en Oudeliedenhuia St. Jacobsgracht 1. Als dan viert de Eerw. Zuster Rosario. die sinds de komst der eerste Eerw. zusters Dominicanessen van Voorschoten in bovengenoemde inrichting n .1. 30 Oct. 1916, daar werkzaam is, haal zilveren professiefeest. Moge do EcrNV jubilarosse. die zich voor het gesticht zeel verdienstelijk maakte, nog langen tijd haal heilzaam werk kunnen voortzetten.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1