een opwekkend woord tot Kolping'e zonen eindigde. Er werd nog een collecte gehouden vsor bet St. Petrus liefdewerk en wel speciaal voor hot fonds van den priesterstudent der Gezellenvereeniging: Paolocini, en intus- schen werd door allen staande gezongen: Daar was een brave jonggezel, waarbij on der het laatste couplet, zooals steeds de blik werd gericht naar het portret van Va der Kolping. Met het zingen van bet lied „Ons stich- tingsfeest" door den liedertafel, werd deze ochtendbijeenkomst tenslotte beëindigd. De Hoogmis. Om half elf werd in de St. Petruskerk de Hoogmis opgedragen door den Wel- Eerw. heer Kapelaan Brouwer tot intentie van dankbaarheid ter eere van St. Joseph, den patroon der Gezellenvereeniging.. Het hoogaltaar, zoowel als het St. Jo- eeph-altaar, prijkte met een keur van bloe men. Door liet koor werd op voortreffelijke wijze de Missa in honorem St. Mathildis gezongen. De receptie. Om half drie recipieerde de raad van Bestuur in de presidentskamer van het Gezellenhuis. Ter receptie verschenen aldaar de Cen- traal-Praeses, de Zeereerw. heer Rector W- v. Adrichem, do Zeereerw. heeren Pas toor A. Leusen en Th. v. d. Laar, oud-prae- ses en pastoor te Medemblik, en de Wel- eerw. heeren Kapelaan J. Groot, kapelaan H. Brouwers, do Zeereerw. Pater P. G, Biesta O.P. en de Weleerwaarde Paters A- van Luheek en Goossen. Verder kwamen ter receptie het Kerkbestuur der St. Pe trusparochie de eereleden J. P. Scheepens uit Haarlem, G. Hocks en H. Spendel uit Leiden en afgevaardigden van de R.K> Mid- denstandsvereeniging De Hanze, van de A. R. K. A., van de Commissie voor licha melijke opvoeding, van de afd. Leiden van den Ned. R- K. Volksbond, van de R. K St. Ver. „St. Augustinus", en van de afd. Leiden van den Ned. R. K. Bond voor grooto gezinnen en nog vele anderen. Na de receptie begaven allen zich naai de groote feestzaal tot het bijwonen der Plechtige feestvergadering, Na met gebed de bijeenkomst te hebben geopend heette de praeses der Gezellen- vereeniging, de Zeereerw. beer Th. Beukers, allo aanwezigen leden en niet-leden van harte welkom en bracht op bijzondere wijze aan allen een welkomstwoord, waarna spr. de leiding der bijeenkomst aan senior P. N. Brouwer overgaf. Deze het woord nemende richtte een kort woord van welkom aan allen, vooral aan den Centraal Praeses. den Zeereerw. heer Pastoor v. d. Laar en alle afgevaardigden van vereenigingen en sprak een opwekkend woord tot de nieuwe, des morgens geïnstalleerde gezellen, waar na hij tenslotte met een dankwoord aan den Zeereerw. Pater Biesta eindigde. Vervol gens werden door hem de ingekomen tele grammen en schriftelijke gelukwenschen voorgelezen, waarna door den Zeereerw. heer Pastoor Th. Beukers, de vernieuwing der Intronisatie werd verricht. Daarvoor reeds had de symphonie „Franz Schweit zer" in samenwerking met de symphonie „Gon fuoco", onder dirigentschap van den heer S- Theelen eenige nummers ten ge- hoore gebracht, n.l. ,,Hoch Heideckshurg" van Herzer en de ouverture „De Kalif van Bagdad" van Boïeldieu. Ook de liedertafel „Sebastian Schaffer, onder leiding van den heer W. Hoogzaad bracht een nummer ten gehoore, n.l. de „Gloria" uit de Preis- Messe. Daarna hield de Gentraal-Praeses, de ZeerEerw. heer W. van Adrichem, een toespraak. Veertig jaar te mogen leven, aldus spr, is vooral voor een vereeniging een buiten gewoon voorrecht Veertig jaren werken met volle kracht en groote vrucht ten zegen van velen is een buitengewone verdienste. En -als dan zulk een vereeniging op baar 40-jarig jubelfeest nog vol levenskracht de toekomst tegemoet kan zien, dan past daar voor een meer dan gewone gelükwensch. Deze dag is een dag van dankbaarheid en uw gedachten gaan uit naar God en te vens naar degenen, die u zijn voorgegaan. Het non est priorum memoria is op u niet van toepassing, want gij herdenkt de stich ter en diens opvolgers en vooral wel Adolf Kolping zelf, die in zijn programma zulk een veilig richtsnoer voor den arbeid beeft gegeven. Spr. vergelijkt dan het actieve leven met bet beschouwende, daaraan eenige histori sche feilen ten voorbeeld vastknoopend. Er moet eenheid zijn tusschen godsdienst en arbeid, want mammondienst brengt mis schien wel schijnbaar uiterlijke welvaart maar geen levensgeluk en tevredenheid. Als de arbeid wordt beschouwd als het middel om het eeuwig loon te verwerven, dan is de arbeid een gebed, dan krijgt men de vrede, die met al het goud van Ameri- kaansche millionaire niet kan worden be taald. Laat de godsdienst uw arbeid doordrin gen, dan zal het programma van Vader Kolping blijken een programma tot wereld her vorfding te zijn. Spr. eidigde met God's rijksten zegen over het werk der Leidsche St. Joseph's- Gezellenvereeniging af te smeeken. Nadat Senior Brouwer den Centraal- Praeses voor diens toespraak dank had ge bracht, werd allereerst het woord nog ge voerd door den Zeereerw. heer Pastoor v. d- Laar, die herinneringen opriep aan zijn voegeren arbeid onder de Leidsche gezel len en den nadruk legde op den godsdienst zin en eensgezindheid. Vervolgens spraken nog afgevaardigden van Amsterdam, Nijmegen, den Haag en Haarlem Et en Senior H. Menken, die in gevoelvolle woorden de gezellen poogde te begeesteren voor het Kolpingsideaal en hen toeriep steeds voorwaarts te blijven gaan op den ingeslagen weg. Door de Liedor tafel werd nog op zeer verdienstelijke wijze gezongen de „Sanctus" pit de Prefs-Messe, terwijl de symphonie 'de beroemde maar voor dilettanten wel wat te zware „Serenataf van Torelli ten gehoore bracht. Naar alle muzieknummers, die onder uit- stekende leiding bleken ingestudeerd, werd aandachtig geluisterd en allen werden met een luid applaus beloond. Daar het inmiddels reeds laat was ge worden, deelde Senior Brouwer mede, dat het verdere gedeelte van het muziekpro gramma tot den avond zou worden uitge steld, waarna door den Zeereerw. Praeses Pastoor Th. Beukers het sluitingsgebed werd verricht. Plechtig Lof met feestpredicatie. Des avonds te uur werd in de St. Lodewijkskerk een plechtig Lof gecele breerd door den zeereerw. heer Beukers. De feestpiedicatio werd gehouden door den zeereerw. pater P. G. Biesta O.P., die ook het triduuan, dat aan de feestviering voorafging, had geleid. De predikant zeide, dat dit trdduum zeer onvolledig zou zijn, indien hij op den sluitingsavond niet sprak over de bron van onzen godsdienst zin, Christus, en de bewakers daarvan, de priesters. Geen grooter gave kent spr. voor de menschen, dan Christus met Zijn godde lijke kracht en de priester met zijn godde lijke macht. De Christus. Wij denken ons Hem zoo vèr weg en toch Hij staat in ons mid den; Hij woont en leeft onder ons en da gelijks, ieder uur van den dag en ook van den nacht verleent de Koning der Koningen audiëntie. Christus en Zijn Sacrament is oen bron van godsdienstzin, niet alleen in tabernakel en ciborie, maar ook, en vooral, in de Communie. Het is weer de Gezellenvereeniging, die ons bracht en ons brengt bij die bron: In het land, waar Kolping woonde en in z ij n tijd, stonden de St. Jozefgezellen boven aan als de vereeniging, welke vier alge- meene H. Communies in het jaar hield wat voor onze dagen heel weinig is. Ook thans smeekt ieder president de Gezellen de H, Communie niet te verwaarloozen gij kunt er niet buiten. Het verspreiden van den godsdienstzin heeft Christus toevertrouwd aan den priester. Hebt gij bemerkt hoeveel uren, hoeveel dagen in de week zelfs de priester in zijn drukken werkkring aan u wijdt? Niet uit bemoeizucht is dat, maaT hij is daar om in modernen vorm uw ziel te verzorgen. Zoo kort en krachtig drukt het algemeen statuut het uit: de vereeniging is een familie, waaraan aan het hoofd staat oen priester met vaderlijken macht, die wortelt in de liefde. Het meesterlijke standbeeld van Kolping in Keulen drukt het ook zoo treffend uit: de gezellenvader, die met beide handen zijn gezellen vast houdt. Wat hebt ge in de Gezellenvereeniging een groot voorrecht: een priester-vriend en een priester-vader, die kan spreken tot uw ziel en kan zeggen wat u op het_ hart drukt. Klop aan zijn deur zooveel gij wilt ge 'zijt welkom en de praeses deelt in alles leed en vreugde. Tot slot bracht pater Biesta een woord van dank voor het aandachtig gehoor tij dens het triduum en hoopte, dat Gods ze gen op de Gezellenvereeniging zou blijven rusten. De gezellige bijeenkomst. Na het Lof kwamen gezellen en genoo- digden bijeen in de versierde zaal, die ge heel bezet was. De Liedertafel gaf een vroolijk muziek stuk, waarna die praeses, pastoor Beukers, het woord nam om, gelijk het programma vermeldde, de begroeting uit te spreken, maar, aangezien al bet werk in de St. Jo zefgezellen wordt overgedragen aan den vice-praeses, gaf spr. aan deze ook de eer, het openingswoord te spreken. De vice-praeses, kap. Kemperman, sprak daarop een welkomstwoord. Zijn hart vloeide dezen dag over van vreugde, zeide spr. Zoovelen hebben hun belangstel ling getoond. De centraal-president kon vanavond niet meer aanwezig zijn, maar wel was aanwezig de vroegere vice-pre sident kap. van Outersterp en pastoor v. d. Laar (applaus) en vele andere geestelijken en notabelen der stad, de af gevaardigden van tal van Gezellenver- eenigingen uit de omgevende steden en plaatsen. Rond bet vaan van St. Joseph had zich vergaard de geheele Kolpingsfamilie van de omtrek. Deze avond was geen speciale avond, maar stond in het teeken der gezelligheid en spr. hoopte, dat dezen avond de feest vreugde in de Gezellenvereeniging ten top moge stijgen en dat zij in de komende ja ren ook op den top zal blijven. De Symphonie voerde hierna uit Ouver ture „Tancred" van Rossini, die werkelijk „con fuoco", met vuur gespeeld werd. De Liedertafel zong „Vreedzaam" en „Mut- tersegen', tweestemmige liederen, welke met veel gevoel werden uitgevoerd. Daarna was bet woord aan den wel- eerw. beer Th. van Outersterp, die na een inleiding, waarom bij, ondanks alles, toch de uitnooddging had aanvaard, geen redevoering afstak, gelijk hij zelf meende, maar slechts een „gewoon woordje'' (dat echter buitengewoon insloeg). Zeven jaar geleden heeft spr. met de vereeniging kennisgemaakt. Toen, pas na de oorlog, de moeilijke jaren van de Ge zellenvereeniging kwamen. De eertijds bloeiende afdeelingen waren allen uitge bloeid. Alleen leefde nog de oude fut in de tooneelclub „Adolf Kolping". Aangename herinneringen heeft spr. ook aan de ver gaderingen van de gehuwden-afdeeling, die vanavond nog een pluim kregen voor him trouw bezoek. Dankbaar ook herdenkt spr. de viering van zijn koperen jubileum. In die zeven jaar is alles langzamer hand weer gegroeid en verbeterd en de afd. Leiden verkeert werkelijk in een sta dium van grooten bloei. Maar, zei spr., gaat na de feestroes niet zelfgenoegzaam op uw lauweren rusten, schep nieuw leven om Kolpings ideaal te verwezenlijken. Kolping wat heeft bij, man van zwakke gezondheid, gewerkt voor de verheffing der gezellen! Hoofddoel was de godsdienstzin te bevorderen, hen tot flin ke gezellen to maken en ook hen gepaste ontspanning to geven. Hoe is 't thans? Er wordt nog steeds in de werkplaatsen vuile taal gesproken, en wordt sterk' gepropageerd voor de so- cialistïsche ideeën. Onze Roomsche jon gens van vandaag hebben nog meer steun noodig dan in den tijd van Vader Kolping. Kolping is met eckt-priesterlijke liefde tot de Gezellen gegaan. Hij gaf zich aan de zijnen, en de zijnen gaven zich hem. Hij sprak ben toe met een frisch en leven dig woord, dat kwam uit bet hart en sprak tot het hart. Hij had een ijzeren volhar ding, nooit stond hij voor moeilijkbeden. Kolping is een ideaal gezellen-vader. Hij is het ideaal van den priester, die met de zwaren taak van praeses wordt belast. De gezellen moeten voorbeeldig zijn. Niet alleen als een jongeman van onberis- pelijken levenswandel, maar eerst en voor al als een strijder van Christus, gelijk St. Paulus zegt als een strijder bij het draaien der wielen en het geratel der ma- chinos. De gezel is geen zedeprediker, geen gra- mofoon, die vrome spreuken afdraait. Onge roepen zal hij onder collega's zaken van ge loof niet aanroeren, maar spreken zal hij, wanneer de kerk wordt bespot en be lacht. Dan is menschelijk opzicht laf heid. Zoo'n man is een waar Kolpingszoon, een katholiek van den daad. Hij wordt niet gezien op straat, is geen Staten- en Kamerlid, zijn portret staat niet in de Il lustratie, hij is „de onbekende soldaat", maar hij is soldaat van Christus (Applaus) Ten slotte nog een enkel woord. Deze feestviering, zei spr. moet u altijd in her innering blijven, niet om het aangename alleen, maar bovenal, dat gij in toepassing brengt de lessen in deze dagen gegeven. De pauze kwam, nadat de symphonie een vroolijk stuk van Siede had uitgevoerd. In het tweede gedeelte van den avond voerden Symphonie en Liedertafel nog en kele stukken uit o.a. het mooie Jagerlied van Rudolf Wagner, dat 's middag gens tijdsgebrek, geen plaats meer op het programma vond. Door een senior, den heer P. Klein werd hulde gebracht aan het oude vaandel, dat met een lauwer- en bloemenkrans in de pauselijke kleuren werd vereerd. De heer Spendel sprak een gloedvol woordje namens de Leidsche burgerij, waarin hij dank bracht aan de St. Josephs gezellen voor hetgeen zij hadden verricht ten dienste van het Katholiek leven in de stad, door het verspreiden van den goeden geest, den Kolpingsgeest. Namens de Tooneelafdeeling sprak heer H. Klein een woord van warme hulde tot „den spil, waarom alles draait", ka pelaan Kemperman, die hij het pas ont vangen victorie-blijk der Tooneelafdeeling als kampioene in kring A., een medaille, als blijk van waardeering aanbood. Alle speechen werden met een daverend applaus beloond en na de laatste werd met kracht en vuur „Hij leve hoog" gezon gen. Pastoor' v. Laar sprak daarna nog een sympathiek woord tot de jongens. In tegen stelling met andere sprekers, die zeiden, dat het vroeger de magere jaren waren, zeide hij, dat het ook in zijn tijd een vette tijd was. Het zilveren feest is toen luisterrijk gevierd, al moest voor de kostendelging anderhalf jaar met een busje worden rondgegaan. Spr. baalde eenige voorname feesten op tijdens zijn praesesschap ge vierd en besloot met den wensch, dat de Leidsche St. Joseph's-gezellen zich steeds krachtiger zal ontvouwen en dat hij eens getuige moge zijn, dat de Leidsche vereeniging de sterkste van Nederland is. De praeses, pastoor Beukers, nam hierna het woord en droeg het spreken van het slotwoord over aan den vice- praeses, die, ofschoon geen namen noe mend, allen dankzegde, die tot dit feest hebben meegewerkt. Door Symphonie en Liedertafel werden ieder nog twee stukken aan het program ma toegevoegd. Na afloop van het offi cieel© gedeelte van dezen niet-offioieelen avpnd bleven de gezellen nog lang in een vroolijke stemming samen. meldt, bijna aan de wei. van een der paar den gevallen, waaraan hij bleef hangen en een eind werd meegesleept. Meer dood dan levend werd hij zoo door A. Pels, die juist in den polder aan het werken was, gevon den. Leze waarschuwde direct een twee den helper, W. van Roosmalen, die aan stonds om geestelijke en geneeskundige hulp liep. De zeereerw. heer pastoor uit Orthen. alsmede dr. Mettrop waren spoe dig op de plaats van het ongeval. Dr. Met trop constateerde schedelbreuk en hersen schudding en bracht hem, nadat de H. Olie was toegediend, met zijn eigen auto naar het Groot Ziekengasthuis alhier. De auto van het Wit-Gele Kruis, welke ook gevraagd, moest nu onverrichter zaak terugkeeren. Naar wij vernemen was Zondagavond te toestand van den getroffene iets beter. In een poi kokend vet gevallen. Donderdagavond viel te Aalten het 7- jarig zoontje van den heer G. in een pot met kokend vet. De kleine is aan de he komen brandwonden overleden. Ontsporing van een tram. Men meldt uit Doetinchem aan de „Msbd." Zaterdagmorgen ontspoorde een motortram der GeJdersche Stoomtram nabij het spoorwegstation. De lijn was eenige uren versperd, zoodat de dienst DoetinchemGeniiringen tijdelijk met autobussen moest worden gereden. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder door den mist niet kon zien dat de wis sel onveilig lag. Aan den grond gevaren schepen. Ten gevolge van den mist is Vrijdag nacht het Duitsche s.s. „Vegesack" nabij Poortershaven, dich bij de plek. waar zich het wrak van de „IJselmomde" bevindt, aan den grond gevaren. Het schip is Zater dagmiddag met behulp van de sleepboo- ten „Roosenburg" en „Poolzee" weder vlot gekomen. Het vaartuig is naar Rot terdam opgestoomd. Het Engelsche s.s. „Admiral Co chrane", dat Vrijdag aan den grond liep, is met sleepboothulp weer vlot gekomen. Een raar heerschap. Vrijdagavond kwam aan het station te Ede een met sterk Duitsch accent spre kend heerschap, die een spoorwegarbei der vroeg of hij soms een dienstmeisje voor hem wist. In de plaats waar hij van daan kvyam, n.l. Duiven, kon hij niet slagen. De man stuurde hem naar een eenigszins behoeftige familie, waar hij wist dat een dochter zonder betrekking was. De man ging er heen en spiegi het meisje en hare familie allerlei moois voor. Ze zou 6 per week verdienen, maar ze moest direct met hem meidegaan want zijn vrouw zat erg verlegen en ver wachtte spoedig logees bovendien. Al pratende vernam hij nog dat de va der van het meisje erg om geld verlegen zat. Hij haalde daarop een hankbiljet van 1000 voor den dag, verzekerend oit even te zullen gaan wisselen in den tijd. dat het meisje zich gereed maakte, waar op hij dan den vader 300 zou geven. Inmiddels was echter een familielid thuis gekomen, wien het zaakje verdacht voorkwam. Hij waarschuwde de moeder haar kind niet mee te geven. Onder voor wendsel dat er eerst een nieuwe mantel moest worden gekocht, waarna men het meisje wel zenden zou, wist men den vreemdeling weg te krijgen. Toen de fami lie later te Duiven informeerde, bleek dat iemand van den naam van den heer daar nergens bekend was. Boerderij afgebrand. Te Geldrop is de boerderij van den landbouwer P. Meulendijker afgebrand. Yan den inboedel kon weinig gered wor den. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Gemengdie B@jpachtegi ONGELUKKEN. Aanrijding met doodeltjk gevolg. Te Heerlerheide is Vrijdagmiddag de 23-jarige mijnwerker J. Huvsman door een auto aangereden. De man vloog van zijn fiets, kwam met het hoofd tegen den grond terecht en was op slag dood. Ernstige auto-aanrijding. Zaterdagavond omstreeks negen uur is ter hoogte der gemeente Herten op den Maastrichterweg door den heer S. uit Roermond, welke aldaar met zijn auto passeehre, den heer A. R. uit Roermond in hewusteloozen toestand langs den weg gevonden. Hij bleek nogal ernstig gewond. Vol gens verschillende vermoedens is hij door een autobus aangereden, welke dit onge val geenszins bemerkt heeft. Inmiddels gehaalde geneeskundige hulp achtte over brenging naar het hospitaal zeer noodza kelijk. daar rug, hoofd en beenen ernstig gekneusd waren. Zondag was de toestand van den slager R. redelijk wel. Motorongeluk. De 3i-jarige rijwielhandelaar G. van D., wonende aan de Da Gostakade te Am sterdam, reed gistermorgen op de Nassau- kade, in niet te snelle vaart, op zijn mo torfiets toen plotseling wegens defect, waarvan de oorzaak nog niet opgehelderd is, de motor over den kop sloeg. De mo torrijder kwam met het hoofd op do straat terecht. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het Wïlhelminagast- huis vervoerd, waar bleek, dat de man een hersenschudding had bekomen. Ernstig ongeval in de weide. Zaterdagmorgen bracht de knecht van den landbouwer A. S. Hanegraaf uit Or then. genaamd P. v. d. Oetelaar, twee paaT- den naar de weide, welke was gelegen on der Empel. Buiten Orthen heeft hij de paarden la- Buiienl- Berichten ONGELUKKEN. DE BEDREIGING DER KINDEREN IN DUITSCHLAND. In Duitschland begint men zich meer en meer te verontrusten over het toenemend optreden van verlamming onder kinderen, In verschillende deelen van het land be gint de ziekte een epidemisch karakter aan te nemen, zoodat het niet te verwonderen is, dat in breede kringen van de bevolking groote bezorgdheid heerscht. Meestal zijn kinderen tusschen het eer ste en het vierde levensjaar het slachtoffer van de ziekte, waartegen nog geen afdoend serum bestaat. De bladen bevatten thans inlichtingen voor ouders, waarin gewezen wordt op het groote belang voor de bestrijding van ziekte van samenwerking tusschen dokter autoriteiten en publiek. Met den grootsten nadruk wordt gewaarschuwd tegen niet aangeven van gevallen en wordt erop aan gedrongen bij de minste verdachte ver schijnselen den dokter te ontbieden. In vlugschriften wordt de bevolking ver der op populaire wijze een -en ander ver teld vtn de ziekte evenals over te nemen preveneieve maatregelen. Daar de bacillen zich in de lichaamsafscheidingen bevin den, wordt gewaarschuwd tegen hoesten zonder den mond te bedekken met hand of zakdoek; tegen veelvuldig kussen en an dere aanraking; wordt aanbevolen vaak de handen te wasschen enz. De opvolging van de gegeven voorschriften moet ook door gezonde personen in acht worden genmen, daar zij bacillendragers kunnen zijn. Als hoopgevende troost wordt tenslotte opgemerkt, dat volstrekt niet elk geval van verlamming onvermijdelijk leiden moet tot blijvende invaliditeit, doch dat vaak een behoorlijke behandeling na maanden de genezing brengt, ten drayen en is, naar de „Mndmrg. Overstroomïng in de Dobroedsja. Vijfentwintig slachtoffe Ten gevolge van de aanhoudende regens zijn de rivieren in de Dobroedsja buiten haar oevers getreden; een uitgesUckt bied staat onder water. Er werden 1 huizen vernield. Naar gemeld wordt, draagt het aantal slachtoffers reeds vjjj twintig. Door verstikkende gassen om het gekomen. Ern.stig ongeval in een Londonsche straat. Bij het maken van een gat onder e® straat in Nottinghill to Londen voor hel verrichten van werkzaamheden aan electrische kabels kwamen drie person® om het leven. Een hunner was een poft, tieagent. die een poging wilde doen twee werklieden te redden. Verscheid^ anderen werden eveneens bedwelmd, f konden nog bijtijds gered wordem. Noodlottige brand te Lens. Twee dooden, twee gewonden vior vermisten. Bij een brand te Lijs hij Rijssel, is loods, waarin twintig personen aanweij waren, ingestort. Men heeft twee verkoel lijken en twee gewonden uit de puit hoopen gehaald, benevens twaalf nen, die ongedeerd bleken. Vier p worden nog vermist. Men weet niet oi i zijn omgekomen, of dat zij zich in veilij heid hebben weten te brengen. De schai beloopt 300.000 francs. Een groote brand te Pesjawar. Meor dan 1000 woningen vernield. Uit Pesjawar wordt geseind: Meer dj duizend huizen, alsmede een aantal zijn geheel vernield door een bxaa die Zondagmorgen in de dichtstbevoll wijk der stad uitbrak en eerst morgen bedwongen kon worden, in m. wil van den ingespannen arbeid brandweer, militairen en politie. Men looft, dat de brand ontstond in het hi van een Hindoe en aan een ongeval i worden toegeschreven. De grootste sel is toegebracht aan de eigendommen Hindoes, hoewel ook een aantal hui; van Mohammedanen vernield is. Groote brand te Bayonne. Vrijdag is een porcelein-fabriek Bayonne door een brand geheel in de as gelegd; bovendien werden nog 14 and; huizen door het vuur aangetast. Tragische docid van een chirurg. Dr. Adriaan Harburger, 'n chirurg s een der Parijsche ziekenhuizen, is des dagen aan tetanus overleden, veroom door een wond. die hij zich per toebracht toen hij een patiënt opercei Hij had zich tijdens de operatie rechterduim gestoken en begreep onm: dellijk. welk gevaar hieraan verbom was. Toen hij naar huis ging, zeide kalm tot zijn collega's, dat hij welli: eenige dagen niet in het ziekenhuis kunnen komen en hij nam eenig anti-Ie nus-serum mede. Den volgenden dag zochten eenige vrienden hem en hij ver de hun, hoe de ziekte bij hem va staan. Twee dagen later stierf hij De man zonder geheugen. De knoop doorgehakt. Men schrijft uit Rome aan de „Msk Een buitgewoon geval, dat bijna een j lang heel Italië in spanning gehom heeft, nadert thans zijn definitieve opl sing, de z.g. „Gaso di Collegno" Zooals men zich herinneren zal, ging hier om een man, idie zijn geheugen ver verloren had, dat hij zich zelfs i kan herinneren, wie hij is. Twee fami hebben maanden lang tegen elkander gehouden, dat de in het sanatorium Collegno verpleegde hun bloedverwant beweerde men. dat de man professor Gi Canello was, anderzijds hield men dar tegen vol, dat hij de schrijver Mario nerf zou zijn. Daar volgens alle voorge de foto's deze mannen in hun geheele lijk een noodlottige gelijkenis vertos was het voor de betrokken rechtgelee uiterst moeilijk, de waarheid vast te len. Van verre kwamen allerlei geli zelfs een uit Amerika om zoowel gunste van Canella als van Brunneri getuigen, waardoor de verwarring grooter wend:. Het ergste was echter zoowel signoa Canella als mevrouw B Deri verklaarde, dat de man zonder ge gen haar wettige echtgenoot was! Aanvankelijk helde de algemeene ning naar professor Canella over. i thans schijnen gewichtige feiten voor B neri te gelden. "Want naar heden ver! is het onderzoekingsproces geëindigd de uitspraak, dat de man in het sanatfi van Collegno, Mario Biunneri is. Dei van het proces zijn ook reeds door de ninklijken procureur-generaal oak kend, die eveneens van meening is, dal te doen heeft, met den tot verschel vrijheidsstraffen veroordeelden ecfc Mario Brunneri. De man zonder geheugen heeft es verklaard, dal hij toch hoogstwaarseli professor Canella is, alleen kon hü zich niet heel precies herinneren, das juist alles vergeten is! Een passenvervalseber aangehold In de FrankfurterstTasse te Berlii- een vervaardiger van valsche passes arresteerd. Hij had een epilepticus dienst, die zich door het voorgeven, d ten gevolge van zijn ziekte zijn pas loor, meerdere passen wist te versck-' die dan voor vervalsching dienden vermoedt, dat de gearresteerde een' van een bende van meerdere Nederlandsch Uost-lnj Ccmmunistisshe gsmeante-ambienai T-e Padang worden o ut slag en. Aneta seint uit Padank: De g$ j raad alhier heeft begieten ambten# aangesloten zijn bij communistisch destructieve organisaties, te ontsla*1

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4