INGEZONDEN MEDEDEEL! EgaaaftewB» jge^ecBiten ONGELUKKEN. Ontploffing in een vuurwerkfabriek. Twee dooden. TJit Callagirone (Italië) wordt gemeld, dat aldaar een ontploffing heeft plaats gehad in een vuurwerkfabriek. Twee ar beiders werden gedood. De ovcrstroorningsschade in Zwitserland. Op ruim 30 millioen francs geschat. De schade, aangericht door de jongste overstroomingen in Zwitserland, wordt geraamd op meer dan 30 millioen Zw. francs Het grootste deel van dit bedrag zal door openbare inschrijvingeir bij el kaar moeten worden gebracht. De toestand in het beneden-Rijndal is aanzienlijk beter geworden door het droge eü zonnige weer der laatste dagen, zoo dat het thans mogelijk is de dijken te her stellen en de' vernielde bruggen op te bouwen. Op sommige plaatsen waar het verkeer gestremd was, is dit gisteren weer hervat. In het kanton Freiburg bestaat nog eenige ongerustheid in verband met aardschuivingen, die daar na den regen val der vorige week op enkele plaatsen voorkwamen en ook thans nog voortduren. Een moordpartij. Op de Salomons-Ei 1 anden. Uit Soeva (Fidzji-Eilanden) wordt ge meld: Een handelaar, die hier met de re- geeringsstoomboot Auks van Toelagi (Sa- lomons-Eil.) is aangekomen, deelt mede, dat de inboorlingen van Sinarago aan de noordkust van het eiland Malaita den dis trictscommissaris nog een anderen blan ken ambtenaar, 15 politie-agenten (in boorlingen) en de leden der bemanning van de Auks hebben vermoord. Do boots man van de Auks en vier (gewonde) poli tie-agenten waren de eenige overleven den. De typhus in Rusland. Volgens do „Prawda" is te Rostof aan de Don, tengevolge van het gebruik van onzuiver drinkwater, een typhus-epidemie uitgebroken. De tyhpus-epidemie te St.-Pelersburg en omstreken is afnemende, maar nog niet over. Sneeuw in het Ertsgebergte. In het Ertsgebergte, zoo wordt uit Au- riaberg gemeld, heeft het gisternacht op onderscheiden plaatsen zwaar gesneeuwd. Op den Tichlelberg lag de sneeuw bij zonsopkomst 8 tot 10 c.M. dik. Tweehonderd uur dansen zonder ophouden Te Madrid heeft weer eens een non- Btop-dana plaats gehad, waarvan het re cord, volgens berichten uit Frankrijk, stond op naam van den danser uit Mar seille, Charles Nicolas. Deze mijnheer Nicolas heeft thans zijn eigen record ver beterd door tweehonderd uur achter elkaar te dansen. Zoodat we nu maar zullen wachten tot dit record weer wordt verbe terd. Nadere bijzonderheden omtrent het aan tal versleten schoenen en sokken, part- nerinnen en musici ontbreken nog. Zusterliefde. Men heeft het wel laten voorkomen, of de reis van Vanzetti's zuster naar Amp, rika vooral ten doel had haar broeder's vrijlating te verkrijgen en hem in elk ge val in zijn anarchistische opvattingen te eteunen. Uit een verklaring van Vanzetti's zuster zelf blijkt echter, dat zij door heel wat hooger doeleinden bewogen werd. „Ik ben gekomen", zeide zij, „om voor alles mijn broeder te bewegen een Katholiek priester bij zich toe te laten en terug te koeren tot ons Katholiek geloof". Zij kan de juistheid der veroordeeling in twijfel getrokken hebben, zij kan er ook aan getwijfeld hebben, of haar broer wer kelijk op den electrischen stoel zijn leven zou laten, maar één ding stond voor haar vast, dat er n.l. een ander Rechter was, voor wien hij verschijnen moest. Zij en haar familie verlangden het vurigst dat, als Vanzetti sterven moest, hij verzoend met God en de Kerk mocht sterven. Daar voor ondernam zij een reis van duizend mijlen. Vanzetti stierf zonder de laatste H. Sa cramenten ontvangen te hebben. Maar zijn laatste woorden waren: „Gaarne vergeef ik hun, die mij dit aandoen". Belastingsfaking onder de Kaffers. In den Oranje Vrijstaat is een belasting- staking uitgebroken onder de Kaffers. Zij weigerden en bloc het door hen verschul digde hoofdgeld te voldoen en de autori teiten zitten met de handen in hot haar, omdat de Kaffers niets bezitten, waarop beslag zou kunnen worden gelegd. Dezo staking is gepropageerd door het zeer ac tieve I. G. V., een sterk bolsjewistisch ge- tinto organisatie. Theoretisch heeft het gerechtshof deze belastingboycot onwettig verklaard, doch practisch zal de regeering niets overblijven dan twee methoden: zachte overreding en inkrimping van de den Kaffers verleende rechten. Kikvorschenplaag in Zuid-Zweden. Aan de kust van Skanen in Zuid-Zwe den, heeft men met oen kikvorschenplaag te kampen. In het visschersdorp Borsta- husen zwermen kleine kikkers bij tien duizenden over de straten, tuinen, lande rijen en door de buizen. Het scliijn dat zij uit zee komen. Er liggen enorme aantallen kikvorschen in het water buiten de kust. Sommigen denken, dat de diertjes door iden zeewind over den Sond zijn gedreven en afkomstig zijn van hot Deensche eiland Seeland. Anderen beweren dat zij uit den hemel zijn gevallen, na waarschijnlijk om hoog gezogen te zijn door een waterhoos. De kikkertjes zijn ongeveer 2i c.M. lang fin hebben groengevlekte lichamen. KERKHIEUWS DE EERSTE JAPANSCHE BISSCHOP. In de St. Pieterskerk te Rome zal dezer dagen mgr. Sennaro Hayasaki tot bisschop van Nagasaki worden gewijd. Mgr. Haya saki, die zioh de vorige maand op reis heeft begeven, zal 9 October te Marseille aankomen en vertrekt vandaar onmiddel lijk naar Rome. EEN PRIESTERMOQRD IN CHINA. De Pater's van Scheut bij Brussel heb ben het bericht ontvangen, dat bun con frater Pater Léon Vanderbisschen op 0 September j.l. aan do Chineescbe grens vermoord is. Pater Vanderbisschen was 41 jaar oud en 16 jaar in de missie werk zaam. Ondanks alle woelingen trouw op zijn post gebleven viel hij een bende ont slagen soldaten in banden, die hem wxee- delijk om het leven brachten. Over bet algemeen wordt de toestand der"Chineescbe Missie gunstiger beschouwd Het laatste nummer der „Missions of Scheut" schrijft: „Zelfs in de streken die door den bur geroorlog vernield en geplunderd zijn, hebben de katholieke missionarissen bijna overal hun werkzaamheden kunnen her vatten. De missionarissen hebben zich zoo aan het Chineescbe volk weten aan te passen en hebben zoovele "vrienden niet alleen onder de christenen maar ook on der de heidensche bevolking, dat zij niet in die mate aan de gevaren blootgesteld zijn, als men zou kunnen vermoeden. Slechts op enkele plaatsen moesten de missie-posten tijdelijk ontruimd en opge geven worden. De missionarissen bleven echter in de buurt rondzwerven en keer den bij de eerste de beste gelegenheid naar hun staties terug. Geregeld komen ook nog nieuwe «missionarissen uit Europa aan. Het Mohammcdaansche vraagstuk in Albanië. De vervolging der bekeerlingen. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.' In het orgaan van den missiehond van den Italiaanschen clerus publiceert pater Fulvio Cordignano S.J. een interessant ar tikel, getiteld: „Het mokammedaansche vraagstuk in Albanië". Pater Cordignano heeft langen tijd in Albanië gewerkt en is een voortreffelijk kenner van do toestanden in dat land. In genoemd artikel behandelt pater Cor dignano den toestand van de Albaneezen, welke van den Islam naar het Katholicis me zijn overgegaan. Daarbij onderwerpt de schrijver eerst den polleken toestand van het land, de groote verscheidenheid van zijn afzonderlijke volksstammen en de verbreiding van de Katholieke Kerk in Albanië aan een nauwkeurige beschou wing. Zeer diepgaand behandelt de pater den moeilijken toestand van die Albanee zen, die van het mohammedanisme tot het katholicisme bekeerd zijn, en hij verklaart dit nader met verscheidene voorbeelden, waarvan er hier een volgt: Te Guri-Zi was een jonge Katholieke Al banees, Gjin Shiti genaamd, in dienst ge treden bij een mohammedaansche familie, welke den jongen man weldra zeer gene gen was. Ongeveer een jaar later bleek, dat een dochter des huizes vriendschap voor den jongen Katholieken Albanees had opgevat en het jonge paar besloot te trou wen. Nu echter nam de geheele familie ten scherpste stelling tegen den jongen man, evenwel niet omdat hij een bediende, maar omdat hij Katholiek was. De jonge lieden vluchtten weg en dwaal den verscheidene maanden in de bergen rond, waarhij zij nog vervolgd werden door gendarmen, die door de familie van het meisje op het spoor gebracht waren. De familie had het bevel gegeven den jongen man dood te schieten en het meisje naar huis te brengen zelfs met gebruik van ge weld. Gelukkig slaagde een Katholiek geeste lijke erin zich met de zaak te bemoeien en het meisje verklaarde voor het commando der gendarme te Skoetari, dat zij met vol komen toestemming met haar bruidegom gevlucht was en dezen wilde huwen. De pastoor van Kalivare don. Andrea Simoni die de zaak ter hand had genomen, bracht het meisje bij haar schoonouders thuis, waar het eerst voor het ontvangen van het doopsel werd voorbereid. Nadat het meisje gedoopt was, had de bruiloft plaats en van den beginne af toonde de jonge vrouw grooten ijver in de beleving van haar nieuwen godsdienst. Maar de vervolging van de zijde van haar ouders en bloedverwanten duurde voort en zelfs niet bij den stam van haar man is de jonge vrouw haar leven zeker. Want ook daar, onder de Katholieke Kerk zoo toe genegen miridriet, werd nog onlangs een jonge bekeerlinge uit baat tegen bet ka tholicisme door haar bloedverwanten om het leven gebracht. DE EUCHARISTISCHE KRUISTOCHT. In het bisdom Haarlem. „St. Bavo" bevat bot volgend besluit van Mgr. A. J. Gallier, bisschop van Haar lem „Overeenkomstig bet besluit der Prosy node van het jaar 1927 onder n. IV stellen Wij bij deze in eene Diocesane Commissie die <le belangen van den Eucha-ristischen Kruistocht in Ons Bisdom zal behartigen met inachtneming van hetgeen in bovenge noemde Pr-osyrbodo hieromtrent is be paald. Tot voorzitter dezer diocesane commissie benoemen Wij bij deze den «Weleerwaarden Pater W. van Dijk, O.E.S.A. te Amsterdam terwijl bij deze tot leden dezer commis sie door Ons worden benoemd: do Wcl- eerw. Pater fr. M. A. A. Hase, O.F.M. te Rotterdam; de Weleerw. Pater O. Oorver, C.ss.C. te Amsterdam en de Weleerw. heer A. J. Leesberg, kapelaan der parochie van &t. Joseph te Haarlem." INGEZONDEN NIEDEDEEIING. Priesters van het H. Hart. Benoemd is tot Missie-Overste van Zuid-Sumatra pater J. v. d. Sangen, nu rector van het Voogdijgesticht te Heer bij Maastricht, alwaar tot zijn opvolger aan gesteld is pater N Bos, nu Overste van de residentie der paters Keizersgracht 19, Amsterdam. Pater v. d. Sangen vertrekt 28 October van uit Marseille met 2 religieuzen van de Congregatie der Zusters van het AHerh. Hart te Moerdijk. Deze zijn bestemd voor het onderwijs te Palembang. Mgr. A. J. Holiërhoek. Naar wij vernemen, is Mgr. A. J. Ho liërhoek, die gisteren te Amsterdam zijn gouden priesterfeest vierde, benoemd tot eere-kaminnik van het Kathedraal Kapit tel in het bisdom Haarlem. Volle aflaat Toties Quoties. Ter gelegenheid van een Eucharist is cb Congres te i>ologna, heeft Z. H. de Paus, op verzoek van den Magister Generaal der Paters Dominikanen, wederom een nieu wen aflaat verleend. On der de gewone voorwaarden van biecht en H. Communie is aan alle geloovi- gen, die voor het H. Sacrament des Al taars, ter vereering uitgesteld of ook in het tabernakel gesloten, een rozenhoedje bidden, verleend een volle aflaat zoo dik wijls zij dat doen. Van groot belang ie deze gunst vooral in de Octobermaand. De aflaat is echter niet beperkt tot alleen de Octobermaand. Zij werd bekend gemaakt in de eerste plechtige zitting van bovengenoemd Eucha ristisch Congres, dat gehouden werd van 712 September 1927. „St. Bavo". Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. RECHTZAKEN Van meineed vrijgesproken. Een jeugdig boerenzoon uit A1 p h e n a. d. R ij n was in een vaderschapsactie als getuige tegen zijn broer opgetreden. Er werd beweerd, dat hij in dit civiele proce dure een valsche eed had afgelegd en hij werd deswege vervolgd en door de Recht bank te Utrecht ter zake van meineed veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam de verdachte bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage in hoo ger beroep. Na .een schorsing zette het Hof gisteren de behandeling der zaak voort. De advocaat-generaal mr. Bauduin eisch- fce bevestiging van het vonnis. Mr. Th. Muller Massis, de verdediger, pleitte vrijspraak en verzocht vervroeging van '8 Hofs uitspraak. Hieraan heeft het Hof gisteren voldaan. Het achtte het ten laste gelegde niet be wezen, sprak den verdachte vrij en ont sloeg hem uit do preventieve hechtenis, waarin hij negen maanden had doorge bracht. WOSM iWiB m HOF. VRAGENBUS. Vraag: Een week geleden kocht ik een Clivia, die ik in de kamer een plaats heb gegeven, maar nu wordt er al een onderste blad geel, wat kan daar de oorzaak van zijn? Antwoord: Een Clivia mag niet warm staan, goed vorst vrij is voldoende; zoolang de bloemstengels niet ziclibaar zijn, weinig .water geven, verder op een zeer lichte plaats zetten. Als de pot te klein is, wat wij van hieruit niet kunnen nagaan, moet zij in een iets grooter pot overgeplaatst worden. Onder deze voor waarden blijft de plant zeker gezond. Vraag: Daar er onlangs in de cou rant een beschrijving was van de Clivia wilde ik nog gaarne van u weten, of het overzetten tegen den zomer in de tuin moet geschieden met pot en al, of behoort de plant eerst van pot ontdaan te worden. Antwoord: Clivia's worden 's zo mers met pot en al buiten in den grond in gegraven. Vraag: Wanneer is het de beste tijd om Clivia's te stekken en hoe? Antwoord: De zijscheuien worden zoo dicht mogelijk aan de knol afgebroken en in kleine stekpotjes, gevuld met zan dige aarde geplant. Een matige warme plaats is 't beste. De grond wordt eenig- zins vochtig gehouden. De tijd van stek ken is najaar en voorjaar. Vraag: Wat behoor ik te doen met een Hortensia, in het voorjaar gekocht, in bloei in de kamer gezet, totdat de plant was uitgebloeid, ontdaan van pot en in den tuin gezet. Moet ik de plant nu weer potten en in dé kamer zetten. Behoort hij ook nog gesnoeid te worden? Antwoord: Uw Hortensia moet nu worden opgepot en vorstvrij worden over winterd. Niet warm plaatsen dus. Het eerstkomende voorjaar krijgt u geen bloei. Het volgende jaar houdt u de plant in de pot op een eenigzins beschaduwde plaats in uw tuin. Tegen het najaar binnen halen en matig warm plaatsen, dan heeft u mooie bloemen te verwachten. Als de plant evenredig van model is behoeft niet te worden gesnoeid. Vraag: Waaraan is het te zien of peenzaad Amsterdams bak rijp is? Antwoord: Als de vruchten gaan verkleuren, dus eenigzins bruin worden, snijd u de kammen er af en legt ze enkel uit op een droge luchtige plaats. Als ze goed droog zijn wordt het zaad met de hand er af gewassen en over een zandhor gezift. UIT I3E ©iü@£W8B!G ALKEMADE. Opheffing school. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen is tegen bet besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland d.d. 22 Aug.-2 Sept. j.l. waarbij het raadsbesluit tot op heffing van de openbare lagere school te Nieuwe-Wetering werd goedgekeurd, geen booger beroep ingesteld, zoodat thans de opheffing van genoemde school een feit is. Aanrijding. Vrijdagmiddag heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van de firma Maarse en Kroon en een Fordvrachlanto. Deze laatste bekwam ernstige schade, terwijl ook de autobus er niet zonder averij afkwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Geboren: Hendrik Simon z. van Gor- nelis Petrus de Haas en Anna Cornelia Heemskerk. Ondertrouwd: Godefridus van Leeuwen jm. 29 j. en Anna Margaretba Heemskerk 24 j. Getrouwd: Hendricus van Klink jm. 24 j. en Maria Agnes van Veen jd. 21 j. HILLEGOM. Opening Tuinbouwcursus. Gisteren- ramen de lessen van den nieuwen tweeja rigen Tuinbouwwintcrcursus een aanvang. Eir waren ditmaal 35 leerlingen, een zeer mooi'aantal. Heb leslokaal was met bloe men getooid. Mede aanwezig was de heer Ir. Vol- kertsz, dii'ectenr Tuinbouwwinterschool van Lis-se en do lieeren C. Geitenbeek: Jr., C. Ludwig en Adr. 'Goemans, leden de? commissie van toezicht. De beer Volkerts z. sprak een kort aan. moedigend woord. Hij verheugde er zich over, dat bet getal cursisten zoo belang rijk was, betgeen toont, dat de waarde van dit onderwijs boog wordt aangeslagen. Dit is ook inderdaad zoobet komt het hoofd, bedrijf in de ganscbe streek ten goede, S-pr. spoorde allen aan, de lessen trouw te volgen en met ijver aan den cursus deel te. nemen. Het hoofd van den cursus, de beer V. 4 van der Wal, dankte voor het sympathiek woord, betuigde zijn vreugde voor de be. langstelling der aanwezige heeren en zet. te uiteen, wat in dezen winter zal worden behandeld. Hiermede was bet officieefo gedeelte van den avond ten einde en vin. gen de lessen aan. NOOTDORP. Leesbibliotheek. De R. K. theek „St. Paulus" alhier is weder opend. Boeken zijn verkrijgbaar iederen Zondag na de Hoogmis aan bet R. k Vereenigingsgebouw aan den Veenweg. Getrouwd: P. J. van Leeuwen en A. J. Schouten T. Koets'er en G. C Notenboom. ROELOF Loterij, Bij Koninklijk Besluis is aat de R.-K. Vereeniging Het Wit-Gele Kruis alhier toestemming verleend tot het hon den van een loterij ten bate van bet T. B G-fonds dezer vereeniging. In het K. B. is o.m. bepaald, dat de trekking moet aji afgeloopen voor 1 Augustus 1928 en dal niet meer dan 3000 loten mogen worden verkocht. VQ0RHOU Vertraging electrische trein. Gisterenavond beeft de electrischi locaal trein van 7.02 uur in ds kon worden wegen bet breken van een stroomdraad. Een stoommachine werd var Leiden gerequireerd die de'trein vonlei beeft opgesleept. Wegverbetering. Blijkens het thanj verschenen provinciaal wegenplan zal di Haarlemmertrekvaart vanaf de Poslbru? tot aan Noordwijk via deze gemeente wor den gebitumineerd. Deze verbetering zal vooral voor deze ge meente, die druk gebruik maakt van de zen weg een welkome verrassing zijn. WASSENAAR. Eerste plechtige H. Mis. De Weleerw. Pater J. van der Plas Zondagmorgen om 10 uur zijn eerste plech tige H. Mi® opdragen. De broeder van l Eerw„ de Weleerw. Pater Th. van der Plae, keerde gisteravond uit Boedapest in de ouderlijke woning weer. Katholieke Garde. Voor de donateura en leden van de Katholieke Garde zal de Weleerw. heer kapelaan de Bot Mai avond, in bet Patronaatsgebouw eene lezing met lichtbeelden houden over de Paus keuze. Botsing. In de Berkhei-straat wd Vrijdagmiddag een auto in botsing itó een bakkerswagen van den beer K., dat de bestuurder van de auto zich plotse ling tegenover eenzelfde voertuig, uit te genovergestelde richting komend geplaatst za-g. De wielen van den wagen werden vei- nield, terwijl de a-uto ook beduidende Geboren: Cornelis Albortus Gerai- dus, z. van A. A. J. Vester en G. M. Keij- zer. Wilhelmina Cornelia, d. van J. C van der Ham en M. Parlevliet. Ondertrouwd: L. Zijlstra en ït Bergman. A. Koorenian en A. M. T. der Horden. C. A. Vendrig en C. Vrees- wijk. H. van der Boon en J. A. man. A. Veloo en N. van Altena. Overleden: A. Bloemendaal van G. Bergman 69 j. de Bjaewsse tt-cvs. sïsgaar Firma A. H. J. WIJTERBURG- - Leiden OE E18JSVSTREEK KOUDEKERK. Kaasdag. In bet café De Bruin alh:ö werd Woensdagavond door de Kaascont' missie een vergadering belegd tèr b king van de op Woensdag 12 October a* te houden kaasdag, waarvoor zich reel; 52 deelnemers hebben opgegeven, die hat kazen zullen inzenden. De heer Coster hoopt met zijn kaasstraH' sel te demonstreeren, hetwelk nog zeldta vertoond is. Door den heer Van Triet w eveneens gedemonstreerd worden met c® electrische kaasmaebine en een electriscW waschmachine. De kazen «uilen te bezich tigen zijn des morgens van 9.3012.30 uifl en des avonds na 7 uur. Daarna zal Rijkszuivelconsulent, de beer Huisman val Gouda, een lezing houden over bet onder werp: „Wat leert ons de kaasdag". Gaart" wekken wij heeren veehouders op demon straties en lezing bij to wonen. Bekroond. Op de te Utrecht van „Zeelandia" gehouden wedstrijd, is beer W. van Dokkum, brood- en bank# bakker -alhier, met zijn broodinzending Wj kroond met een diploma met. verzilve bronzen plaquette. CoSlecie. De vlaggetjesverkoop ten van „Het Rood® Kruis" beeft alhier opS bracht f 39.21. Diefstal. Gistermorgen onder het ma ken is ten nadeele van den veehouder 0. in den Hondsdijk alhier, door insluip"*» i een portefeuille en een portemonnaie i vreemd, inhoudende tezamen een hem, van 260, welk-: n op tafel op den der van zijn slaapkamer,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4