ZATERDAG 8 OCTOBER 1927 19e Jaargang No. 5689 e Sou^a/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling )i Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, /onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, janco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. nitl Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regev* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver» huur, koop en verkoop f 0.50. Uil nummer bestaat uit vijt bladen, waaronder [i\ Geïllustreerd Zondagsblad. V De R. K. Handelshoogeschool. Vandaag is to Tilburg geopend de R. K. Z. D. H. de Aarbsbisschop van Utrecht, H. v. d. Wetering, heeft dezen mor- te Tilburg een Pontificale H. Mis op gedragen. Daarna is in een plechtige sa menkomst de R. K. Handelshoogeschool De opening van den R. K. Handelshoo geschool is in de geschiedenis van Katho- jek Nederland een feit van zeer voorname beteekenis. Den 8sten October 1927 zal in onze geschiedenis als een heel belangrijke datum staan opgetee- fcend Midden in het industrieele Zuiden is nu geplaatst een Katholieke Handelshooge school, waarop Katholieke jongemannen, die in nijverheid of hamdel of bankwezen, Let zij in Nederland hetzij in de Koloniën, een betrekking wenschen, zich wetenschap pelijk kunnen voorbereiden. De rector-mag- nificufl verld aarde het heden in zijn rede fierheid: „Zonder nu ook maar in de verste ver te te willen toegeven aan den waan, dat het programma onzer nieuwe Hooge- echool do volmaaktheid zou benaderen, meen ik wel te mogen zeggen, dat ons programma aan alle redelijke eischen, ook van zuivere, in geen enkel opzicht bevooroordeelde wetenschappelijkheid voldoet." De R. K. Handelshoogeschool is er, en zij tol voor handel, industrie en bankwezen bekwame personen vormen. Maar dat is niet haar eenige, dat is ook niet haar eerste doei. Verder in zijn rede zeide de ector-magnificus •„Niet op de eerste plaats moet hier een gewiekste koopman of een handige afdeelingschef of een pientere bamkdiree- teur worden gekweekte- En hij vervolgde: „Noen, hier moeten katholieken gevormd feorden, die de katholieke beginselen van moraal en ethica ook in hun dagelijksch leven, niet alleen in him wandel, maar ook in hun handel zullen doen doordringen; katholieken, die in het sociale en het eco nomische leven leidende posities zullen, kunnen innemen, maar daarbij zullen staan op den onwankelbaren bodem van ons heilig geloof. Handel is handel en heeft niets met het geloof te maken, is een gezegde, dat ook in onzo kringen nog opgeld doet. En nu lal door de oprichting van deze Hooge- scliool die idee niet aanstonds tot den wortel worden uitgeroeid; het kan tiental len van jaren, misschien nog veel langer duren, eer die bodem gezuiverd zal zijn en bet goede zaad lucht en licht zal ontvan gen om op to schieten; want het eigenbe- J is een taai onkruid, dat zijn onzicht bare wortels in de diepste diepte van het Oenschelijk hart weet vast te zetten. Maar toch zal er al veel gewonnen zijn, Ifanncer de zuivere beginselen en de juiste appreciaties van wat eerlijk en oneerlijk, oorbar en afkeurenswaardig is jaar in jaar uit aan een schaar van jonge mannen zal worden voorgehouden. Straks in het tolle leven geplaatst, zullen zij de gelegen heid krijgen, die in wijden kring toe te passen, om zooals Kardinaal Van Rossum Bclireef „rechtvaardigheid en dienst van God ook in handelsbetrekkingen te doen beerschen." I „bemin uwen evenaaste gelijk u zel- is echter geschreven voor eiken Oiensch, niet alleen voor den handelaar of hoopman, maar ook voor den industrieel en den patroon. Ook bij hen zal de ken- van de ware beginselen van rechtvaar- •d kunnen leiden tot het scheppen fan betere verhoudingen in het sociaal le- tonook op dat gebied zal de Hoogeschool tolgons het woord der bisschoppen kunnen jwpen om den vrede van Christus in Uhristus' Rijk te verbreiden en te verster- fcen. Zoo hoopt zij mede te werken tot een ~°dzakelijke verbetering der maatschap- tot heil van heel het land." Hot is een lang citaat, maar daarin tordt kernachtig aangeduid het karak- Cr van de Katholieke Handels- WgeschooL Zooals dr. Goossens ook op het einde 11 zijn rede juist typeerde het wezen den Katholieken student als k/lanig. Hij wees den studenten er op, L zij hard zullen moeten werken, hen "gerend aan Horat-ius' woord. ■fk knaap, die den gewenschten eind- m den wedloop verlangt te bereiken, J*veel doen, en veel verduren, zelfs hit- pQ kou." Ha hij vervolgde dan; „De palm, dien ook gij hier hoopt te be halen, wordt niet geplukt zonder inspan ning; en wat plaats of positie u reeds voor beschikt kan zijn, zonder werk en zonder aanhoudend werk zal niemand slagen. Doch naast of liever vóór „Labora" staat ook voor u geschreven „Ora". Het „Bid en Work" moet voor u een eenheid vormen; want God is de Heer der wetenschappen; van Hem moet de zegen dalen over uwen arbeid. Sint Thomas van Aquino verklaar de zijn wetenschap te putten aan den voet van het Kruis. Zoekt ook gij daar uw licht en uw kracht. Op den elfden Roomschen Studentendag, in het voorjaar te Utrecht gehouden, zei de rector magnificus Noórdtzij. verjieugd te zijn, „dat ook in onze kringen de gedach te aanwezig is, dat wetenschap slechts dan wetenschap is, als zij voortvloeit uit do religie. Aan hen is de toekomst, die dit verstaan." Moge die toekomst ook de uwe zijn. Uw geloof zal uw wetenschap opbeu ren in hooger sfeer en het zal haar doen schitteren in helderder licht." De voorzitter van het Curatorium der R. K. Handelshoogeschool, mr. A. Baron van Wijnbergen, herinnerde in de rede, waar mede hij de openingsbijeenkomst opende, aan het feit, dat het weldra zestig jaren is geleden, dat de Bisschoppen van Ne derland zich richtten tot do hun toever trouwde katholieken, teneinde de lijn aan te geven we-lke zij op onderwijsgebied zou den hebben te volgen. „De Kerk wil" zoo leest men in het bekende mandement ,.dat de jeugd in de wetenschappen onderwezen worde, doch zij eischt tevens, dat dit onderwijs in alle opzichten katholiek en godsdienstig zij." Met de opening van de R. K. Ha-ndels- hoogesohool te Tilburg heeft Katholiek Nederland wéér een schrede verder gezet naar de volkomen tenuitvoerlegging van dit Bisschoppelijk mandement! BUnTERBLAND Duitschland De vermindering der geallieerde legers. De in Diez a. d. Lahn gestationneerde bezettingstroepen zullen 25 dezer de stad verlaten. Ook Bad Ems zal van haar bezetting worden bevrijd. Engeland Labour tegen een eenheidsfront met de bolsjewiki. Voorstel tot samenwerking verworpen. In de gisteren gehouden laatste zitting van het congres der Labour Party werd door een der gedelegeerden een motie inge diend, waarbij aan het partijbestuur in- internationale politieke beweging der ar men, ten einde tot een hereeniging van do internationale opiltieke beweging der ar beidersklasse te komen. Te dien einde moest krachtens deze motie een conferen tie worden bijeengeroepen van de interna tionale vertegenwoordigers der arbeiders sociaal-democraten, derde (communisti sche) internationale en de aangesloten of .anderszins betrokken socialistische par tijen. Voorts wordt in de motie gezegd, dat de eenheid der arbeiders wordt vereischt ter bestrijding der reactie in Europa, het imperialisme in het Oosten, de oorlogsdrei ging en het isolement door de kapitalisten van Sovjet-Rusland. De resolutie werd evenwel met 1.931.000 tegen 1.071.000 stemmen verworpen. Italië. DE XlVe SOCIALE WEEK. Do „Italiaansche Katholieke Actie", deze groo te vereeniging der Katholieken van Italië, die aan Paus Pius XI dierbaar is, houdt dezer dagen te Flo rence haar veertiende sociale week. Het hoofdthema dat theoretisch en practisch bestudeerd zal worden, is de christelijke opvoeding. Het opvoedingswerk der Kerk in de geschiedenis, de plichten en rechten van de familie, den staat en de Kerk in de opvoeding der jeugd, ziedaar eenige voordrachten, die bekende Italiaansche professoren en wijsgeeren op het congres zullen houden. De herinnering aan de ka tholieke grondbeginselen in de opvoeding is nergens zoo actueel en zoo gebiedend vereischt als in Italië, waar de fascisti sche regeering zich alle rechten aanmatigt over de opvoeding der jeugd van 818 jaar. De Paus heeft reeds vaak geprotes teerd tegen deze aanmatiging van den Staat en de sociale week van Florence had dan ook geen beter en nuttiger studie-ont werp kunnen kiezen. De vijf veroordeelde priesters. Hun beroep afgewezen. Uit Rome wordt geseind: Do „Tribuna" meldt, dat het beroep van de vijf kanunni ken en priesters, die in Augustus te Udine veroordeeld werden, door de deportatiecom missie is afgewezen. Albanië Negen doodvonnissen. Volgens een bericht uit Tirana heeft de Albaneescho krijgsraad negen der voor naamste politieke leiders, tegenstanders van het huidig bewind, in verband met een revolutionnaire proclamatie, welke over het land verspreid werd, ter dood veroor deeld. Onder dezen wordt ook genoemd de voor malige Albaneesche premier, mgr. Fan Noli. Joego-Slavië Nieuwe overvallen. Bommen naar openbare gebouwen .geworpen. Volgens berichten, welke door het Joe- go-Slavische ministerie van Binnenland- sche Zaken ontvangen zijn, hebben gister nacht vier benden komitadsji's met hand granaten aanvallen gedaan in het aan de grens gelegen dorp Klisura, in het dis trict Pirot. Er werden ongeveer twin tig granaten geworpen, waad oor het douanekantoor, het posthuis der gendar merie en het postkantoor beschadigd wer den. De gendarmen organiseeren in sa menwerking met de inwoners van het dorp de verdediging, totdat er versterkin gen aankwamen. Nabij de Albaneesche grens bij Monastir stuitte een patrouille op een sterke ben de komitadsji's. Er ontstond een gevecht, waarbij liet den gendarmen gelukte, de bende uiteen te drijven en op de vlucht te jagen. Uit Monastir werden versterkin gen gezonden. Rusland Een militaire commissaris vermoord. Volgens een bericht uit Petrograd is de militaire commissaris der sovjets, Serge- witch, door onbekenden vermoord. Er hebben in verband met dezen aanslag talrijke arrestaties plaats gehad. Malversa^u. Voor de St.-Peterburgsche rechtbank is een strafproces begonnen tegen een 44-tal personen, waaronder 16 ingenieurs, die betrokken zouden zijn bij de onlangs ge pleegde malversaties op groote schaal bij het textielbouwbureau. Een onderzoek, door de arbeiders- en boereninspectie in gesteld, heeft uitgemaakt, dat de totale schade, door deze malversaties aan de openbare kas berokkend, ongeveer 600.000 roebel bedraagt. China. De Sjansi-troepcn in den aanval. Tsjang Tso-lin's troepen trekken terug. Uit Sjanghai wordt gemeld: De troepen van Sjansi hebben Dinsdag Suanhwafoe veroverd. Do Fengtien-troepen trokken in de richting Hwailai terug na den spoor weg vernield te hebben. Vervolgens ondernamen de Sjansi-troe- pen 'n verwoeden aanval in Zuid-Weste lijke richting langs den spoorweg Peking- Hnakau. Deze aanval wordt thans nog voortgezet. Te Kalgan hebben de Sjansi-troepen de nationalistische vlag, bestaande uit een witte zon op een blauw veld, geheschen, terwijl de muren versierd zijn met natio nalistische aanplakbiljetten, waarop leu zen als: „Weg met het imperialisme", „Weg met het militarisme", „De dood aan Tsjang Tso-lin" etc. Te Peking is het, naar gemeld wordt, kalm. De stad wordt streng bewaakt. Men beschouwt het echter als een slecht voor teeken, dat de families der Fengtien-amb- tenaren de stad verlaten en naar Moekdcn trekken. Vredesaanbod verworpen. Medegedeeld wordt, dat JenSij-sjan aan Tsjang Tso-lin telegrafisch heeft aangebo den vrede te sluiten, op voorwaarde, dat Tsjang beslooft de regeering te zullen her vormen en Jen's standpunt aangaande verschillende kwesties, dat Tsjang reeds van vroegere onderhandelingen kent, wil aanvaarden. Gemeld wordt, dat Tsjang Tso-lin zich in zijn antwoord bereid zou hebben ver klaard, vrede te sluiten, maar dat hij zich met Sjen's voorwaarden niet kan vereeni gen. De Noordelijke troepen zijn aan beide fronten iets teruggetrokken, ten einde sterkere posities te kunnen innemen. Het Sjansi-leger heeft Singlo ingenomen. Feng Joe-sjiang zou. naar gemeld wordt, van de Gele Rivier zijn opgemar cheerd, maar bevestiging hiervan is nog niet verkregen. Japan. Een aanslag. Op den Franschen ambassadeur Twee beschonken Japanners 'hebben een aanslag gepleegd op den Franschen am bassadeur toen deze in do omgeving van Kamakoera met twee marineofficieren een autotocht maakte. De ambassadeur bleef ongedeerd, de beide officieren liepen lichte kwetsuren op. De politie arresteerde de daders. Do ambassadeur acht het incident niet van beteekeniis en heeft bij het Japansche dept. van buitenl. zaken* geen aanklacht ingediend. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Een geheime krant. Te Chinahuc in Mexico wordt door de Katholieken in het geheim een klein blad ■uitgegeven onder den titel „Katakomben". Het gaat van hand tot hand, tot het in snippers valt. Hot is niet gedrukt, maar wordt op slecht papier gehectographeerd. Toch bereikt het zijn doel: de Mexicanen te bevestigen in hun geloofsoovertuiging. Het volgende uittreksel uit een der num mers geeft uiting aan hun gevoelens, hun overtuiging en hun hoop. „Langzaam als de uren van den dood strijd. als do uren van een hopende, voor wien geen hoop meer bestaat, zoo lang zaam gaan de dagen van smarten voor bij, waarin do vervolging ons gebracht heeft. De eene -dag volgt op den andere, de eene maand cp de andere- en nu bere kenen wij den tijd onzer beproeving reeds met vele maanden. Wanneer zal do ellende ophouden? Wanneer zullen de Kerk en de godsdienst weer de vroegere vrijheid genieten? God is met ons. Hij 'heeft ons niet verlaten. Hij aanschouwt ons lijden. In Zijn eeuwige raadsbesluiten wacht Hij op het juiste oogenblik om Zijn plannen ten uitvoer te brengen. Gods bedoelingen zullen verwe zenlijkt worden. Op God vertrouwen is goed, maar Hem alles overlaten is niet goed, noch welge vallig in Zijn oogen. Wij hebben de hei lige verplichting te werken en alles te doen, wat in onze macht is, zoo wij van Gods hulp verzekerd willen zijn. Maar wat zouden wij kunnen doen in onze machteloosheid? Anderen, die even zwak en hulpeloos waren als wij, hebben even veel geleden en toch werden hun po gingen met succes bekroond en toch be haalden zij de zegepraal. De zege kan echter door eendrachtig samenwerken verkregen worden. In de eendracht ligt het geheim van de over winning. Vereenigd zullen wij, Katholie ken, sterk genoeg zijn om het Jacobijnen- dom te overwinnen, zooals de Katholieken van Frankrijk, van Duitschland, België en andere landen hierin geslaagd zijn. Als wij één blijven, is ons de zegepraal verzekerd. Deze oendracht is onmisbaar. Rijk en arm, geleerd en ongeleerd, jong en oud, groot en nederig, allen moeten zonder uitzondering er toe bijdragen, dat er een heid heersche in al onze pogingen. Als wij één zijn, hebben wij de zege reeds half behaald'' DE OPSTAND. Huerta en de Yaqui's. De beweging nog niet onderdrukt. Generaal Alfonso de la Huerta, de broer van den vrr-egeren v»-urloopigen president van Mexico, b*«ft zich naar ge meld wordt, geplaatst aan het hoofd van de Yaqui-Indianen en trekt daarmede te gen de regeeringstroepen op. Telegrammen in Mexico zijn opnieuw aan censuur onderworpen, behalve voor wat betreft telegrammen van de Mexi- caansche regoering en van de dkploraa- tieke vertegenwoordigers. De New Yorkscho correspondent van de „Times" meldt: Generaal Hector Almada, die met onge veer 700 soldaten van het garnizoen der stad Mexico in opstand gekomen is, hééft zijn troepen met generaal Gomez' strijd krachten kunnen vcreenigen, die ongeveer even sterk worden' geacht Deze troepenvereeniging, waarvan reeds in 't kort melding werd gemaakt, heeft plaats gehad bij Perote, een oud fort in den staat Vera Cruz. Vijftienhonderd man troepen uit Vera Cruz, onder generaal Jésus Aguirre en 4500 uit do stad Mexico, onder generaal Gonzalo Escobar, pogen een omsingelende beweging uit te voeren. Van de berichten, volgens welke gene raal Gomez gevangen genomen en terecht gesteld is, kon geen officicele bevestiging verkregen worden. BIWMEHLflWD DE R. K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG. PLECHTIGE OPENING. Pontificale H. Mis. Hodcn heeft in tegenwoordigheid vau het Doorluchtig Episcopaat, van wereldlijke autoriteiten en van afgevaardigden van allo universiteiten, de plechtige opening plaats gehad van de R. K. Handelshooge school Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, kwam hedenmor gen in gezek ap van Z. D. H. Mgr. A. F. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een bende Bulgaarsche komitadsji's heeft weer een aanval gedaan op een Joego-Slavisch dorp. De opstand in Mexico is nog niet be dwongen. BINNENLAND. De cpening van de R. K. Handelshooge school te Tilburg (1ste blad). De eigen zender van den K. R- 0. (Rar- dio, 4de blad). Bijzonderheden over het bij Terschelling gestrande schip (Gemengdo Berichten, 2do blad). Goederentrein bij Goes ontspoord; be langrijke vertraging in het verkeer (Ge mengde Berichten, 2de blad). Goederenwagen van een sneltrein bij Ob- dam ontspoord; de reizigers aan een groot gevaar ontkomen (Gemengdo Berichten, 2do Blad). OMGEVING. Een stagnatie in het electrisch treinver keer op de lijn AmsterdamRotterdam bij Voorhout (Omgeving, 1ste blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN Het veertig bestaan der St. Joseph's Ge- zellenvereeniging te Leiden (4do blad). Onze apologetische medewerker be schouwt de taak van Joannes den Dooper als den Gezant des Heeren (3do blad). Onze letterkundige medewerker S. ver volgt na een onderbreking zijn be schouwingen over „stichtelijk proza in dp middeleeuwen" (3ö blad). De a.s. tentoonstelling van Roomschs jeugdlectuur te Leiden (2de blad). Diepen uiit den Bosch por auto in de stad aan. Do burgerij had door uitsteken van de vlaggen een feestelijk aanzien aan do stad gegeven. In de Parochiekerk van don H. Joseph Heuvel droog Z. D. H. Mgr. van do Wete ring een pontificale H. Mis op, geas sisteerd door do hoogeerw. hoer Dr. P. Dirckx, deken en pastoor te Ba vel aJs Presbyter assistens, Troondiakenon waren: de hoogeerw. heeren Kanunnik pastoor G. van Noort en prof. dr. P. van Gils, Diaken Dr. Magister Ph. van Oppienray, subdiaken drs. J. Verhoeven. De andore functies wei n vervuld door do plaatselijke gees telijkheid. De opening. To half een ontving hot Curatorium de hooge gasten in de zijzalen van de N. K. Harmonie, waar to half twee in do groote zaal de plechtige openingsvorgadering een aanvang nam. Deze plechtigheid word bijgewoond door H.H. D.D. H.H. do Bisschoppen Mgr. H. van de Wetering, Mgr. Hopmans, Mgr. A. F. Diepen Prof. Dr. J. D. J. Aengenent, als vertegenwoordiger van mgr. Gallier, Prof. A. van do Vonne, namens Rome, de minister van Onderwijs, Mr. II. A. M. Waszink, den Commissaris der Koningin, Mr. A. Baron win Yoorst tot Voorst, Mr. D. A. P N. K-^im. lid van don Raad van State, do Rcctxr.t.Ma-gnifici van de Uni versiteiten te Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Leiden, Groningen, Delft en Wageningen, het Dagelijksch Be stuur der gemeente Tilburg en do leden van don Gemeenteraad, de leden van den Raad van Toezicht, het Bestuur van don Senaat Dr. Th. Goossens, Rector-Magnifi cus Mr. E. Gimbrère, secretaris met do hoogleeraren Dr. F. Wove, O.P.; Dr. M. Cobbenhagen, dra. H. Kaag en Mr. E. G. J. Gimbrère, en lectoren Dr. J. Hol, G. J. de de Vries, Dr. M. v. d. Bijl, Dr. ir. H. Ge- liesen en mr. dr. L. N. Deckers, Ph. Stu- benrouoh, dra. G. van Imboock, dra. H. Bernsen, dr. O. Tagliavini, het curatorium bestaande uit do heeren Mr. A. Baron van Wijnbergen, voorzitter, H. M. J. Blomjoua, onder-voorzitter, Mr. B. J. M. van Spaen donk. secretaris, Dr. P. Dirokx, kanunnik Bavol, Dr. P. J. M. van Giils, Roermond, Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Wes- terflier, commissaris der Koningin in Lim burg, pastoor G. C. van Noort, Amstr ■ara, mgr. dr. Th. van Opponraay, pastoor Zeve naar, Jhr. Mr. Ch. Ruys do Boorenbrouck, voorzitter van do Tweede Kamer, minister van Staat, Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeck, burgemeester, Breda, dra. J. Verhoeven, Rector St. Odulphus-Lyeeum, Tilburg en mr. dr. Vonk dc Both, burgemeester van Tilburg. Verder waren nog aanwezig do loden van God. Staten van Noord-Brabant, vele Ka tholieke Eerste en Tweed© Kamerleden, d© hoogeerw. Magister Generaal dor Krui»- heeren, de hoogeerw. Pa l era Provinciale* dér Franciscanen. TV n':v nen, -Toynieten, Carmeiictcn, MLss;.,un van het H. Hart, Lazaristen en der Priesters van hot

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1