)E TWEEDE MOEDER. QgRPE BLAD .DE LEiDSCHE COURANT" BINNENLAND. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. n- yoorzitter der Theologische Faculteit do Keizer Ivarel TJniversiteib te Nij- bericht ons het volgende: Lerdag 15 October om twee uur n.m. fProf. Mag. do Langen Wendol-s den .«s van do theologisch-maatschappelijko Lling openen in het Universiteitsge- uw tc Nijmegen, met een college, waarin ttG. het doel en de verschillende rich- der Afdeeling zal uiteenzetten, pe. rooster der nieuwe Afdeeling, vor mbaar bij den Pedel, Keizer Karelplein maakt het mogelijk, de twee verplichte ofdvakken en do overige vakken op Za- fdagmiddagen tusschen 2 en 7 te volgen. 2i'; dio zich willen laten inschrijven, mnen dit doen bij den Rector-magnificus diens spreekuur, Donderdags van 10—11 bot Universiteitsgebouw. Indien men iet in het bezit i-s van een acte M.O., eind- amen Gymnasium of H.B.S. 5, doet men standig, eerst naar den Voorzitter der geologische Faculteit, Prof. Dr. W. Mui te gaan, Stijn Buysstraat 11, Nijme- Onderwijs en drankbestrijding. Eenrede van prof. Brom. Gisteren had in Lohengrin te 's-Herto- jnboscli een vergadering plaats van de IC, Onderwijzeressen-Drankbestrijdings- ul) Maria Inimaculata" en do B. K. On- irwij zers -D rankb es tri jders club „St. Ca- ianus", resp. sectie van don Bosschen c. Drankbestrijdersbond. Do heer J. v. Ligt uit Boxtel leidde de vergadering, ie werd bijgewoond door de beide geeste- jk adviseurs Rector Goorts en Pater van eelkerken S J., alsmede bestuurderen van ankbestrijdersbonden. Prof. dr. G. Brom van de R. K. Univer- teit hield een voordracht, waarin hij rijfel uitsprak of bij de jeugd nog wel b noodige ernst bestaat, welke inleiding |0et geven tot de werkzaamheden van den god jpen leeftijd. De Katholieken leven in ons f. 1 jml nog altijd beneden hun stand. Zij la- CW en nog lang niet him invloed voldoende 1 ilden om met him actie te bereiken wat j knonen bemachtigen. Willen wij on- L invloed doen gelden op de jeugd, moeten we onze talenten beter ruiken. Zooveel kracht gaat 'ver- a door een valsch begrip van goed _j. Er gaat zooveel verloren omdat men cn acht slaat op het vele dat verzuimd ordt te doen en de jeugd tooh zoo go6d >or gedaan kon worden. Spr. wilde hot in do groote klok hangen dat juist Ka- olieken nog zooveel kapitaal steken in in drank en kroegen volop gedreven wor- jn door Katholieken. De Katholieken ja annex aan het drankkapitaal, terwijl i Katholieke boekhandel niet tiert om it er geen Katholiek kapitaal is vlot te ijgen voor dat geestelijk slagveld van ojft strijd, de Roomsche lectuur. Maar wil optimist zijn. Immers wij hebben geweldige reservekrackt onder de Ka dieken, vooral in bet Zuiden. Brabant eft nog altijd niet de kans gehad te ge- d wat dat lang verdrukte Zuiden heeft, at er in leeft om geestelijker wij ze g i doen, De leiders van Brabant moeten et meer kracht er uit halen wat er in zit de schroef, die in Brabant moet worden ingezet, is de schroef der onthouding, r. rekent op de hidp der onderwijzers leiders der jeugd, die verreweg steeds do samenleving de meeste offers heb- in gebracht. Wat hebben b.v. do Friesche ider wij zers uit dat met moeilijkheden I verladen Friesland niet gedaan voor ons [I nik. Hoe veel namen van Friesche onder ijzers zijn er niet, die leiders voor ons fld geworden zijn. En waarom Brabant Sn niet? Laat Brabant nu zwijgen over gencrali- litsland en den ouden ballast afgooien, pr, wees op de lichtpunten van onderwijs liet Zuiden met do R. K. Universiteit in nabijheid. Wij moeten in Brabant ons est doen de eersten te zijn in het werk der Bestelijko beschaving van ons'land. Er volgde een uitvoerige gedachtenwis- hng op deze inleiding, waarna Rector Kirts nog een propagandistisch woord )rak en de heer v. <L Ligt met een dank- 'fd do vergadering sloot. Spoorwegverbindingen voor reizigers 3de klasse met het Buitenland. Door do dagelijksche besturen van 4© Ned. Reisvereeniging, den Alg. Ned. Wiel- rijderbond, do Ned. Chr. Reisvereeniging, de R. K. Reisvereeniging en de Ned. Ar beiders Reisvereeniging, is aan den Minis ter van Waterstaat een adres gericht, waarin zij er op wijzen, dat zij. zoowel bij het organise eren va n buitenlandsche rei zen als bij het adviseeren van hun leden ter zake van reizen naar het buitenland, voortdurend op moeilijkheden stuiten en bezwaren ondervinden, veroorzaakt door de zeer onvoldoende spoorwegverbindingen oor reizigers 3de klasse met het buiten land, aangezien deze reizigers voor reizen naar genoemde landen, bij doorgaande ver binding, altijd van nachttreinen gebruik moeten maken, terwijl de genoemde ver bindingen voor le cn 2do klasse reizigers zeer goed verzorgd zijn to noemen. Do leden huainer vereenigingen behooren voor een aanzienlijk deel tot die categorie van Neclerandche staatsburgers, die slechts van een korten va can tie tijd kunnen genie ten en wier inkomsten slechts zeer beschei den uitgaven voor zomerreisjes toelaten, zoodat zij geen gebruik kunnen maken van de treinen le en 2e klasse. Het heeft de aandacht van adressanten getrokken, dat in het buitenland goede verbindingen be staan voor zeer groote trajecten, ook voor reizigers 3e klasse, waarvan echter door het meerendeel der uit Nederland komen de 3de klasse reizigers geen gebruik kan worden gemaakt, doordat db aansluiting mot do Nedeiiandscho Ie en 3de klasse treinen onvoldoende is. Daarom verzoeken zij den Minister wel te willen bevorderen, dat bij de regeling van den zomerdienst 1928 in dezen toestand verbetering worde gebracht. Tegen het z.g. „uitponden" van vleesch. De minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft den volgenden brief gezon den aan de Veterinaire Inspecteurs der Volksgezondheid, die hem ter kennis heb ben gebracht van de hoofden der Keurings diensten-: Mij is ter oore gekomen, dat het voor komt, dat op boerderijen, in slachtplaat sen welke niet aan de voor slachterijen ge- sstelde eischen voldoen, geregeld wordt geslacht met het doel, het vleesch te ver- koopen en de afvallende deelen voor eigen gebruik te houden. Ik verzoek u de aandacht van de keu- ringsveeartsen in uw ambtsgebied hierop te vestigen en hun te verzoeken zoo noo- dig erop toe te zien, dat zulks niet voor komt. Op de boerderijen welke geen slacht plaats hebben, die aan de gestelde eischen voldoet, zou het slachten gedeeltelijk voor eigen gebruik, gedeeltelijk voor den ver koop slechts kunnen worden toegestaan tot ten hoogste twee dieren per jaar, zoo als destijds door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in de Tweede Ka mer als norm werd aangegeven. KERKNIEUWS Mgr. A. J. Holiërhoek. Heden viert aldus „De Tijd" een der meest bekwame en bescheiden priesters vaai het diocees Haarleim, Mgr. A. J. Ho liërhoek, zijn gouden priesterfeest. Onge twijfeld zullen te dier gelegenheid van verder dan de diocesane grenzen den ver eerden Jubilaris gelukwenschen toekomen, want als Directeur der Onderlinge Kerke lijke Brandwaarborg-Maatschappij „St. Donatus" geniet Mgr. Holiërhoek bekend heid door het geheele land. Op verlerlei gebood van priesterlijke en intellectueele werkzaamheid heeft de vicr- en-zeventigjarige zich bewogen. Geboren in 1853, begon hij na zijn priesterwijding op 7 October 1877 zijn loopbaan in de ziel zorg als kapelaan te Wassenaar. Om do groote gaven van zijn intelligentie weid hij spoedig geroepen tot het professoraat van Hageve-ld, waar hij 15 jaar zijn krach ten wijdde aan de opleiding van Haarlem's toekomstig priesterschap. Een gelijk aan tal jaren nam hij hierna het herderschap waar der parochie van den H. Bonifaeius te Amsterdam, waar hij in 1909 Mgr. A. J. F. J. de Bouter opvolgde als pastoor der parochie van de H.H. Petrus en Paylus, in do „Eranscho kerk'', waarin hij drie jaar later, wegens haar opheffing, do voor allo parochianen onvergetelijke afscheidspredi- katie hield. Ook jegeins kerkelijk administratieve in stellingen lieeft Mgr. Holiërhoek zich groo te verdiensten verworven, met name jegens „St. Donatus", waarvan hij eerst onder directeur was en sedert 1909 na het over lijden van Mgr. de Bouter de directie waarneemt. Hoezeer de Kerkelijke Over heid zijn werkzaamheden ook op dit gebied weet te waardeeren, bleek in Augustus 1917, t-oen op een commissarissen-vergade ring van „Sint Donatus", die jaarlijks ge houden wordt voor het nazien van het be heer, door den oudsten der commissaris sen, wijlen prof. Keulier van Roermond, namens het Doorluchtig Episcopaat word medegedeeld, dat het Z. H. den Paus had behaagd, pastoor Holiërhoek te benoemen tot Geheim Kamerheer van den H. Stoel. Dat deze verecrende benoeming werd ge daan op den vooravond van Hageveld's eeuwfeest en kort voor do tijdelijke waar neming van het Amsterdamscho Dekenaat door Mgr. Holiërhoek, gaf haar een bij- zondero beteekenis. Ook voor het administratief beheer van andere katholieke instellingen werd de be kwaamheid van Mgr. Holiërhoek aange zocht, en hoe diep ook in werkzaamheden gestoken, telkens liet zijn rustelooze en offervaardige ijver zich vinden, om de goede zaak te dienen. Zoo is hij sedert een achttal jaren penningmeester der Vereeni- ging van Bijzonder Onderwijs in 't Bisdom Haarlem, welke de jongste jaren acht ton aan de verbouwing der Kweekschool to Beverwijk ten koste legde, Regent van het Gesticht voor Liefdadigheid, in den Am- sterdaoischen volksmond bekend als het St. Nicolaasgesticht, Directeur der St. Augustinusvereeniging ter verzekering van den ouden dag voor gebrekkig gewor den lieeren geestelijken, Commissaris van de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Tijd", LAND- EN TUIimOUW Mond- en klauwzeer. In 1928 of 1929 een geweldige epizoötie te wachten? Dr. Iv. Hoefnagel (directeur van het Utrechlsche abattoir) schrijft in „de Boer derij" een artikel over de wenschelijkheid van een mond- en klauwzeerinstituut, waarvan hij steeds een krachtig voorvech ter ia geweest. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het bericht in de vak- en dagbladen „Nederland vrij van mond- en klauwzeer" zal zeker door iedereen met vreugde zijn begroet, maar dierenartsen met jarenlango praktijk en groote ervaring voorspellen mij, dat Nederland in 1928 of 1929 op nieuw een geweldige mond- en klauwzecr- epizoötie tegemoet gaat, omda- alsdan een gedeelte van den veestapel, de laatste jaren geboren, nog nimmer is doorgeziekt en dus groote vatbaarheid zal vertoonen. Ook volgens mijn meening zal dezo voorspelling bewaarheid worden en wat is er dus meer gewenscht, dan de spoedige oprichting van een instituut, waarin uit sluitend deze ziekte in al hare details kan worden bestudeerd, waardoor er tenminste een kansje bestaat, dat de grillige smetstof wordt ontdekt en zoo niet, er misschien iets gevonden wordt om de onbekende smetstof to lijf te gaan. Even verder schrijft dr. Hoefnagel: Eenigen tijd geleden las ik, dat de Rocke feller Foundation aan de stad Kopenhagen en den slaat Denemarken do fondsen hooft aangeboden voor de stichting en uitrus ting van een physico-chemisch Instituut. Zou, zoo heb ik mij wel eens afgevraagd indien door vooraanstaande deskundigen het bestuur der Rockefeller Foundation eens werd ingelicht, hoe diep-economisch het mond- en klauwzeer in het leven der volken ingrijpt, deze inrichting niet bereid zijn evenzoo een fonds te stichten voor do oprichting van een mond- en klauwzeer instituut? Of zou er hier te lande een rijk weldoener kunnen worden gevonden, die de noodige fondsen verstrekte? Wij willen het hopen, maar zijn hiervan niet zeker. Daarom, veehouders, dringt aan op het heffen van een hoorngeld Goede legsters. Een witte loopeeijd mot 36 5, een kip mot 351 ei óren. Dr. ten Hennepe schrijft in do „Bcdrijfs- pluimveehouder": Op den legwedstriid te Auckland in Niepw-Zeeland hebben eenlge tQomep penden weer een wereid-rccord gehaald- De ^oomen bestonder* uit 4rio eenden. De legcijfers van toom I en belde Witte i-óopeenden, ^yaren als volgt: Toom I: 316 313 331 totaal dus 960 ge middeld 320. Toom II: 323 305 257 tot dus 885 gemid deld 295. Deze wedstrijd duurde slechts 48 weken. De toom-cijfers na een vol jaar gecontro leerd waren resp. 989 en 902 eieren. Toom I legde dus gemiddeld 330 eieren een wereld-record, toom II 301 ei. Het wereld-record voor de productie van een eend is thans behaald door een Witte I.oopeend in Australië. Dit dier legde nl. op iden legwedstrijd to Geelong in Victoria precies 365 eieren in 365 dagen. De eend legde gedurende de eerste 292 dagen 295 eieren. Gedurende 5 dagen in dit jaar leg- do zij niet, doch logde op 5 andero dagen 2 eieren per dag en kwam zoodoende tot het enorme bedrag van 365 in 365 dagen. Eigenlijk legde zij 366 eieren, doch één ei was een windei en werd niet meegeteld. Hiermede is nu het wereld-record dat stond op 363 voor een Witte Loopeend ge bracht op 365. Do wereld-record hen „Maizio" van de Universiteit van Britsch Columbia hebben we nu in Ottawa cn in haar eigen woning in Vancouver (Britsch Columbia) bewon derd. Zij legde 351 eieren in 365 dagen en een bod van 2400 werd voor haar ge weigerd. We vragen ons af. waar we naar toe gaan met zulke legsters. Van do eenden is het gewicht der eioren mij niet bekend, doch kan zeer hoog zijn. naar ik uit eigen ervaring bij mijn eend, die verleden jaar 329 eieren legde, gezien heb. De eieren wo gen gemiddeld 80 gram en ook dit jaar ha len haar eieren dit bedrag weer. Met de wereld-kampioen-ken is het niet zoo mooi gesteld. De eieren wogen gemiddeld slechts on geveer 43 gram. Zulke eieren zijn dus als broedeieren niet bruikbaar. Hot is mij op gevallen, dat in Canada over het algemeen de eieren „klein" waren. Meer en meer gaat men Inzien, dat men er met hooge record-cijfers alleen niet komt. doch dat men wel degelijk op de kwaliteit der eieren moet letten. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Verdronken. Gisterenmiddag is het 3-jarig knaapje Cornells Syhrand Boom in het water van de Beltgracht aan de Baarsjes te Amster dam verdronken. Het kind was spelender wijs in het water gevallen. Een ouder broertje, dat om 5 uur thuiskwam, ver telde aan zijn moeder, dat het kind bij do vuilnisbelt in het water terecht was geko men. De moeder en haar zoontje gingen toen in de buurt van de vuilnisbelt liet knaapje zoeken, doch zonder resultaat. Daarop heeft de moeder omstreeks 8 uur gisteren avond aangifte gedaan aan het politiepost huis op het van Beuningenplein. vanwaar een politieagent naar de Boltgracht ging en er spoedig in slaagde het driejarig ventje levenloos uit het water te halen. Do moeder was door het gebeurde zoo ont steld, dat zij door de inmiddels gearri veerde auto van den Geneeskundigen Dienst naar huis werd gebracht. Het lijk je van het kind is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. -- Woensdagmiddag is hot 4-jarig dochter tje van B. Noomen, te Bcrkenwoiule, bij de ouderlijke woning te water gevallen en verdronken. Te Zaandam is Woendag do 68-ja- rigo H. Kroese, door de duisternis misleid, in een sloot geloopen en verdronken. Door gas bedwelmd. Woensdagmiddag merkte v. d. V. uit de Brielschelann te R'dam bij zijn thuis- VRIJDAG 6 OCTOBER UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 8 October. Hilversum, 7060 M. 12-00 Politieberichten. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio D. Grooneveld, viool. A. v. Leeuwen, celRL P. Jochemse, piano. 2.004.00 Filmmuziek uit de Cinema. Royal te Amsterdam. Orkest o. 1. v. Hugo do Groot. 5.30—7.15 Concert daar het A.N.R.Q.* orkest o. 1. v. Nico Treep. Mies van Ha* sclen, sopraan. Piet Tiggcrs a. d. vleugel 7157.45 Tuinbouwhalfuurlje, ver* zorgd door den heer Ch. F. Dix, over: Het verkrijgen van bloemen in huis en in do kas. 7.45 Politieberichten. 10.30 Nieuwsberichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Da von try, 1600 M. I.202.20 Dansmuziek. 3.20 Operaconcert. Koor, orkost en so listen (tenor, bariton). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: The Nat. Council of Women and its work. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.45 Lezing: Prospects for the Rugby Football Season. 8.05 Variëtó. 8.50 Concert in do Royal Albert Hall, o. 1. v. Sir Landon Ronald. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Voorlezing door Mr. Tcmplo Thurston. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Vervolg Concert. Gemeenschappe lijk zingen. 10.5012.20 Dansmuziek in het Savoy Hotel „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 Concert. 12.502 10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert door de Homonymo Jazzband. 8.5011.20 Galaconcert van de Parijzer arlisten. Langonborg, 469 M. Dortmund, 283 M. en Munster, 242 M. 12.301.50 Concert. Orkest en solisten (piano, viool, bas). 4.505 50 Orkestconcert. 6.207.20 Gedichten in Keulsch dialect. 6.207.20 Wcslfaalsch concert. H. Probst en F. Schroder, novellen en ge dichten. 7.35 Vroolijke avond. Daarna lot 12.20 Dansmuziek. Königswustorhausen, 1250 M. II.207.05 Lozingen en lessen. 7.50 „Sahara'', een reis in koorbccldcn. Daarna „Heiteroö von Sling", voorgedra gen door den schrijver. 0.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Concert. Orkest en H. Munk, lied jes b. d. luit 5.20 Orkestconcert. 7.20 Müncbener Ocloberfeest, o. 1. v. F. Garlz. Maria Einödshofer. G. Piindlor en Norag-orkost. Daarna tot 11.10 Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.3510 35 Dansmuziek. komst, dat ziju vrouw bewusteloos op den grond lag. Verder nam hij een slcrko gaslucht waar. Het is gebleken, dat in do gasleiding onder het huis een lok was ontstaan, waar-door het gas het huis is binnengedrongen. De vrouw wordt thuis verpleegd. Overreden cn gedood. Op den Hoogcn Maasdijk onder do ge meente Veen (N.-Br.) werd gisterenmor gen een 4-jarig kind door een aldaar juist passeerendo auto van den heer D. Wcstor- lakcn uit Rijswijk gegrepen en oogenblik- kelijk cedood. FEUILLETON. Naar het Fransch, v. H. GREVILLE HOOFDSTUK XII. [Wat een uitbundige vreugde vierde er 'Stij op heb kasteel les Pignons nu de ie meester zoo gelukkig zijn gezondheid terugbekomen [Richard kwam twee dagen later cn Ka- ^ilde beslist voor die gelegenheid het verlaten. En de dokter zei geen neen, loon hij toch do noodige voorziclitig- aanmaande. [Odilia was voldaan en o-p haar gelaat 'rido een zachte blijdschap, doch haar [magerd gelaat zag bleek met dónkere ^gen om de diepe oogen. Och, och, zei mevrouw Brice den voor- id van Rchards terugkomst tot Piet, Lt ttdjn zoon wel zeggen als hij zijn duw in zoo'a toestand ziet? 6 kaeckt schuddo het hoofd zonder iels Zwoorden; hij was niet erg tevreden, L^aeer hij niet tevreden was, kon nie- of niets hem de lippen ontsluiten. ,?n volgenden morgen was hij aan heb wn om zijn meester op te wachten. Do Skonist was een aanhoudend vragen en oorden; do knecht antwoordde op al- 4° gezondheid van Odilia betrof en ontwijkende woorden, dio ra met veel goeds voorspelden. ,.r enfin, zij is tooh niet ziek, hè, nnjnheer Brice eenigszins ongedul- Neen mijnheer, nog niet, antwoordde Piet. Zoodra hij aan was gekomen, haastte Richard zich naar de kamer waar Karei in zijn vroegere kleeding, welke hem in- tusschen te ruim en te kort geworden was de komst van zijn vader afwachtte, ver verwijderd van het vertrek waar hij ziek gelegen had en dat men bezig was te ont smetten. Do ontmoeting van den zoon en groot moeder zal men zich voor kunnen stellen. Dooh na de eerste emotievolle oog-nblik- ken zocht Richard zijn vrouw om zich heen. Zij is vanmorgen niet op kunnen staan, zei mevrouw Brice, ze was zoo zwak en vermoeid Ik zal eens gauw naar haar toe gaan, sprak Richard en verwijderde zich. Piet, die een oogenblik afwezig was ge weest, versoheen en hield zijn meester met een eerbiedig gebaar tegen. Neem mij niet kwalijk mijnheer.... mevrouw verzocht mijnheer niet op haar kamer te komen en ze hoopt zelfs dat mijn heer weer zoo spoedig mogelijk vertrekken zal, daarom heb ik bet rijtuig voor de deur laten staan. Mevrouw zei dat als mijnheer van haar houdt, dat hij dan onmiddellijk woer zou vertrekken, want zo vreest dat ze de ziekte opgedaan heeft en zij wil niet dat mijnheer dio ook krijgt. Richard verbleekte cn bleef als van schrik roerloos staan. Als mijnheer naar beneden wil gaan, zou dat 't beste zijn, dunkt me, hernam Piet. O! antwoordde Richard, dat is te wreed Zij was gisteravond nog niet zöo ziek, sprak mevrouw Brice bijna even smarte lijk ontroerd als haar zoon; maar reeds eenige dagen is zij niet in orde. O mijn goede, lieve vrouw, zei Ri chard met een angstig accent dab zijn moeder do tranen uit de oogen perste. Wie zal haar verzorgen? Het is nu mijn plicht haar terug le geven wat zij voor mijn zoon gedaan heeft Dat zou dwaasheid zijn, hernam me vrouw Brice gezagvol; wij zullen ons best doen, en reken er maar op dat jij haar niet beter kunt verplegen dan wij. Piet heeft gelijk, vertrek onmiddellijk. En ik zal een liefdezuster halen, sprak do knecht. Kom, mijnheer u moet den trein niet missen! Mijn lieve vrouw! zuchtte Richard die een paar passen gezet had en toen reeds stil bleef staan, het schijnt me dab ik een lafheid bega, dat ik mijn vaandel in don steek laat. Papa, zei Karei eensklaps, er is nie mand anders dan ik die mama zonder ge vaar van besmetting kan verplegen. Ik be loof u dat ik haar niet eerder zal verlaten, dan dat zij mij wegstuurt, hoe zwak ik ook nog ben. Dat woord „mama" zoo nieuw, zoo bui tengewoon in den mond van zijn zoon, ont roerde Richard diep; hij omhelsde Karei met een teederheid dio geheel nieuw scheen. Ik laat haar aan jo over, zei hij dan: denk er goed aan dat je je leven aan haar verschuldigd bont en dat wij haar dat nooit kunnen vergelden. Met gebroken hart vertrok hij en vrees de dat de ziekte hem op zijn beurt zou aantasten en hij gevoelde wel dat Odilia daar hevig door zou lijden. Gedurende de eerste weken zag men hem tusschen Parijs heen en weer reizen, oogenschijnlijk bezig met gewichtige zaken, maar in werkelijk heid was ziju gedachte aanhoudend in de kamer waar Odilia leed. Gelukkig ver moedde hij niet geheel en al hoeveel het haar gekost had hem van haar ziekbed te verwijderen. En toch dompelde haar dio pijnlijke af wezigheid in een smart dio veel op een diepen rouw geleek. Zou zij hem nog wel ooit terugzien. E'n indien zij "Zou moeten sterven in haar zwakte, haar vermoeidheid en geestelijke eenzaamheid Ook dan nog zou zij zijn blik niet meer ontmoeten, zelfs zou haar lichaam bedekt, weggenomen en in een kist verborgen wor den, zonder door hem voor een laatst© maal gezien te worden! Dat was haar een ondraaglijke pijn. Te midden van deze sombere overwe ging, die haar hart in een zee van ellende stortte, klonk er een eenigszins hcesche, maar tamelijk vaste stem aan haar ooren. Mama ik heb vader beloofd u niet eerder tc verlaten dan nadat u mij dat uitdrukkelijk zult geboden hebben. Wilt u wel dat ik bij u blijf? Papa heeft u aan mij toevertrouwd. Karei stond naast haar bo'd; zij keek hem met haar vermoeide oogen aan en had den indruk dat die kinderstem een frissche drank was voor haar dorst. Wij kunnen elkaar gerust een kus ge ven mama, hernam de jongen en ging naast haar zitten, ik alleen mag u nu aan raken. En hij drukte oen kus op Odilia's wang. Herinnert u zich nog wel, dat u mij kuste, toen ik zoo ziek was? Wist je dat dan? lispelde do zicko. Ja, vreemd vindt u niet? Ik bon bijna, alles vergeten en dat herinner ik mij goed; ik kendo u wel niet en dacht dat hot m'n moeder was. Hij bleef een oogenblik zeer ernstig en hernam vervolgens: Ik bedoel mijn eerste moeder; zij zal wel tevreden over u zijn, u die m'n tweedo moeder zijt! Ga wegl m'n beste jongen sprak Odi lia hem de hand drukkend. Piet, die in do deur stond, nam hem mee, en de jonge vrouw weende zoolang zij tranen had. Haar ziekte was niet hevig en 'van kor ten duur; in weerwil van de zwakte dio haar vooraf gegaan was, kregen do inwen- digo vreugde cn levenslustigheid dor jongo vrouw weldra do overhand en verzekerden; te zamen met het gezonde, sterke gestel van Odilia do overwinning. Drio weken later liet zij haar man terug roepen en thans voor 't eerst zag zij de ganscho familie in vrodo en vrougdo om zich heen; allen waren vereenigd door ceü. dankbare genegenheid jegens haar. En Yvelina? vroeg zij opeens. Praat mij niet van mevrouw de kt Rouverayeriep do grootmoeder uit. Sinds veertig jaar zijn wij bevriend mot elkan der, maar nooit heb ik zoo'n schepsel go- zien. Stel jo voor, tijdons Kareis ziekte liet zij nieuws vernemenin oen wei land. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5