VRIJDAS 7 OCTOBER 1927 No. 5688 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN INGEZONDEN MEDEDEELINC 19e Jaargang 3)e Sckióelve ©ou/ta/nt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. [Rij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, hanco per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd tondagsblad 9 ct. Dit blad verschijirt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 eent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50 Ill NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. Over cultuur. Cultuur. Wij hoorden onlangs man de opmerking ma in: °Laat ik het woord „cultuur" maar niet gebruiken, want dan weet ik niet, ffaar ik aan toe benl iderdaad: men brengt onder het be- „culuur" van alles onder; men ver staat er onder wat men er graag onder yri\ verstaan, om zelfals cultureel te worden beschouwd. Cultuur is een „vreemd" woord voor beschaving. Maar, als men het woord beschaving gebruikt, dan wordt ietwat gemakkelijker aangevoeld wat men er wel i vrat men er niet onder behoort te verm in, en daarom naar 't ons toe- ijnt spreekt men liever van cultuur. Wij hebben tegen het gebruik van dat woord geen bezwaar, als men er dan maar geen misbruik van maakt en er onder begrijpt, wat alleen onder be schaving begrepen mag worden. Dus: geen uitingen van het mensohelijk binnen en handelen, die middelen kunnen zijn voor de beschaving, maar de beschaving zelve nog niet zijn; die men misschien als materieels cultuur zou kun nen aanduiden, maar die niet de geeste lijke cultuur vormen. Dils: geen oppervlakkige s o h ij n van ledelijk-mooie dingen, die in werkelijk heid zedelijk-slecht of hoogstens, zoo men t aldus mag uitdrukken: zedeüjk-neutraal pn. Deze opmerkingen zijn ons een inleiding q op deze plaats een en ander te citeeren t een paar artikelen in „De Maasbode'' i pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M. mder den titel: De R. K. Werkgeversbe- reging basis voor internationale samen- Ferking op cultureel gebied. Na een beschouwing over wat wij, Ka- holieken, onder cultuur en cultureel© be rging verstaan, over den cultuur-arbeid leiclers^van het sociale en eco- lomische leven zich stellen onder don n invloed van dit Katholicisme en organisatie daarom het „R. K.", loomsch-Katholiek, of „Christelijk", als glorie draagt in haar naam, zou dan beweging, hun streven niet vóór 3 een geestelijke, een cultuur-beweging En hij vervolgt dan: „Daartegen zou men kunnen opwerpen; niet heden juist het samengaan .der ierkgevers in zuiver-economisch opzicht, iim machtige concerns, zijn dat geen tee- van de machtige ontwikkeling van Mzen tijd, geen teekenen van groots ittltuur? Wat vorderen wij dan voor de K. Werkgeversbeweging de eer op van i ongeveer uitsluitend de sociale economische cultuurbeweging te zijn? En ten andere, als men thans de beschaving, j van een volk be schouwt, is dan de huidige gewelf vooruitgang van indusrie en handel daar van niet symptoom? Spreekt thans niet de electrische dag, uitgespannen over de lacktelijke bedrijvigheid van het groot- *drijf, evenals heel dat wondere rader werk, dat daar elke seconde function- ■eert zonder de minste stagnatie en dat j°o wonderwel ineengrijpt, spreekt dat "W niet van de groote cultureele waarde in onzen machtigen tijd?" En het antwoord hierop wordt aldus ..Hier staan we weer voor de groote ïtithese. Zeker, wij erkennen, dat dit les veel geestelijken arbeid, veel intel- ectueele grootheid en de energieke wils- ra?ht demonstreert, waardoor dit ont- economisch proces wordt geleid L Maar op zich is dit een bewe- 1Q?> die slechts gedeeltelijk een uiting is jn cultuur, maar niet eene, waaraan per noogere zedelijke waarde verbonden is, h- js niet eene beweging van de edelste, 0 noogste menschelijke cultuur. Eerst Ban is de modern-groot-indufitrleele en nercieele ontwikkeling met al haar ónderen der techniek ten volle in te makelen in de geestelijke hoogere cultuur ftging, als zij berust op hoogere zede waarden, op de juiste zedelijke gen, die bij pralen van rijkdom of vertoon van weelde of bij technische vernuftig heden of materieel comfort al zoo gauw van cultuur of beschaving spreken! In het zedelijk juist handelen, zoowel In het iniu ,^-eel ais in het maatschap pelijk leven daar en daarin alleen ligt ten slotte de waarde van de cultuur van een mensch en van een volk! BUITENLAND I f f, En wat in dezen laats ten zin wordt ge- D W nader preciseerend en krachtig be tonend, vervolgt pater Hentzen: Eerst dan als èn onderling ten op zichte van allen, die in dal geweldig Proces als_ menschen samenwerken, de nooge beginselen van rechtvaardigheid ^e El ij vend heerschen èn ten op- öchte van geheel de maatschappij het ,x ^onomisch leven in de eerste plaats in eQ dienst van het algemeen welzijn ^°rdt uitgebouwd, eerst dan mag men au echte ware cultuurbeweging in het Maatschappelijk en economische leven spreken. t mogen allen onthouden en overwe Frankrijk Het schandaal van Straatsburg. Een bekentenis van Peyrotes. De Parijsche oorrespondent van de „Misb." meldt: Het kamerlid Peyrotes, de socialistische burgemeester van Straatsburg heeft in een open brief een heftig verweer gepubli ceerd als antwoord op den brief door mgr. Ruch aan Poincaré geschreven. De burgemeester keert de zaken een voudig om en valt mgr. Ruch aan, omdat en hier kunnen de lezers zelf de juist heid der grieven van mgr. Ruch voelen „de aanvallen van den bischop niet gerechtvaardigd zijn. De gemeente heeft verdraagzaam (sic) willen zijn door op progressieve manier het religieuze onder wijspersoneel te vervangen, door zulks bij mutaties te doen". Het blijkt dan wel waar te zijn, wat een ieder vermoedde, dat het den rooden raad van 'Straatsburg er om te doen is alle Zusters uit de school te zetten. 't Is vermakelijk, dat Peyrotes nu den bisschop van Straatsburg wil beschuldigen de rechten en vrijheden van de gemeente aan te tasten, de gemeentelijke autoriteit te ondermijnen en te bedreigen. Mgr. Ruch heeft in een antwoord den „verdraagzamen" rooden burgemeester op zijn plaats gezet. Intuschen weet men nog niet wat Poin caré zal doen. Engeland Het Tory-congres. Twee belangrijke program punten. Het jaarlijksch congres der conserva tieve partij, dat gisteren te Cardiff in aan wezigheid van niet minder dan 2500 afge vaardigden werd geopend, heeft zijn goedkeuring gehecht aan de twee voor naamste program-punten die de regee ring Baldwin in haar vierde zittingsjaar wenscht door te voeren. Met groote meer derheid werd de resolutie aangenomen, om de leeftijdsgrens, waarop aan vrouwen het kiesrecht wordt gegeven, terug te brengen van 31 op 21 jaar, nadat een amendement om voorzichtigheidshalve dezen leeftijd eerst maar op 25 jaar te stellen, na levendige debatten was ver worpen. De vrouwelijke conservatieven toonden op deze conferentie alvast, dat het haar niet aan belangstelling voor politieke za ken ontbreekt. Do ongeveer 1500 vrouwen onder de gedelegeerden waren vroeg ge noeg gekomen om de beste plaatsen ln de zaal te bezetten en zij waren er niet voor teruggeschrikt daarvoor een uur lang bui ten te wachten. Verder werden ook de plannen der re geering om dit zittingsjaar nieuwe voor stellen voor de hervorming van het Hoo- gerhuis bij het parlement in te dienen, door het congres met slechts enkele stem men tegen goedgekeurd, na levendige dis cussies over een amendement van lord Londonderry, die op uitstel aandrong. De argumenten, die het zwaarst "wogen luid den, dat de hervorming van het Hooger- huis hoofdzakelijk is om het land te be schermen tegen de revolutionnaire maat regelen, die een toekomstige Labourregee- ring met een meerderhied in het Lager huis zou kunnen nemen en om de moge lijke consequenties tegen te gaan van de uitbreiding van het vrouwenkiesrecht. Joego-Slavië De Macedonische terreur. Een généraal vermoord. Uit Stoep in Zuid-Servië wordt gemeld, dat brigade-generaal Kovaceritsj door twee onbekend gebleven personen met drie revolverschoten gedood is. In het gi schap van den generaal bevond zich een leeraar, die echter ongedeerd bleef. Deze zeide, dat de daders terstond op de vlucht sloegen en dat hij hen in het donker niet had kunnen herkennen. Troe pen hebben dadelijk de stad omsingeld om de ontsnapping van de daders te beletten. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in ver band met de vermoording van een Joego- Slavisch officier in Macedonië een bui tengewone ministerraad is gehouden om te beraadslagen over de vraag, welke stap pen naar aanleiding van dit incident ge nomen zullen worden. De leider der veiligheidspolitie in het ministerie van buitenlandsche zaken is AMSTERDAMSCHE io'g«uidi8t -bediening ANTHRACIET-MIJ. Verxtgelde zakken Heerensinsel 34/35 -Tel.1523 A'dam Hilversum Bussum Haarlem. nog des nachts naar Macedonië vertrok ken. De bladen te Belgrado toonen 2jich zeer opgewonden; en richten scherpe aanval len op de Bulgaarsche regeering, die het bestaan van benden op Bulgaarsch ge bied duldt. Italië. Systematiseering der emigratie. Een grooteoh plan van Muss olini Naar uit Rome wordt geseind is het schema, door de regeering uitgewerkt tot het brengen van een systeem in de Ita- liaansch© wereld-emigratie, nu compleet. Volgens het ontworpen schema zal men in de eerste plaats zijne krachten concen- treeren op de andere Latijnsche landen. Tevens zal men trachten den emigrant zoo veel mogelijk voor het moederland te be houden. Yoorloopig heeft de regeering ter verwezenlijking harer doeleinden een ore- diet van honderd millioen dollar uitgetrok ken. Men verwacht, dat deze kolonisten, door dringende in het economische en politieke leven der landen, waar zij een nieuw be staan hebben gevonden, een soort Latijns ch imperium zullen tot stand brengen, waar van Rome het wereldlijke en geestelijke centrum zal vormen. Politiek zal dan de Italiaans che regeering het middelpunt vor men, cultureel zal van uit het Vaticaan leiding kunnen worden gegeven. Dit bebeekent de eerste stap tot stick- tin^ van het rneuwo IbaRaarr^che keizerrijk se passages in de interviews en redevoerin gen van den duce, ongeveer twee jaar ge leden. Het voornaamste kolonisatie veld zal Zuid-Amerika vormen. Sedert de Vereenig- de Staten en Frankrijk voor Italiaansche immigranten him grenzen hebben gesloten, wordt door de Italiaansche regeering het ZuM-Arnerikaansche continent als het land der hope beschouwd voor al degenen, die in het buitenland hun bestaan willen vin den. Teneinde echter hun succes te verzeke ren, is de regeering er van overtuigd, dat zij moeten beskikken over eigen kapitaal. Vandaar de belangrijke fondsen, die ter beschikking worden gesteld. Men zal trachten to komen tot het stich ten van kolonies van twee honderd tot duizend personen. Voornamelijk jong-ge- trouwde personen worden als sterk in aan merking komende voor emigratie be schouwd. Komen deze emigrantenkolonies in een hun sympathieke omgeving tot stand, dan kunnen zij hun eigen leiders kiezen, zoowel op commercieel gebied als op cultureel ter rein. Elke kolonie zal georganiseerd wor den voor het verrichten van ge-specificeer den arbeid, zooals het aanleggen van wa- terwarkêM^ spoorwegen, bouwonderneming- gei boschexploitatie, enz. De opdrachten zullen voor een deel uit het moederland, voor een deel uit de nieuwe omgeving moe ten komen. Het kapitaal, dat moet worden gefourneerd voor liet levenskrachtig ma ken der emi grante nkolonies, wordt momen teel bijeengebracht door een syndicaat, waaraan do voornaamste Italiaansche ban ken deelnemen en dat don officie elen steun der regeering geniet. Dit consortium zal o.a. weldra via Arnerikaansche huizen op de open markt komen met een leening. Teneinde het staatsburgerschap der nieu we emigranten te waarborgen werkt de Italiaansche regeering een nieuwe wet uit, waarbij in een dubbel staatsburgerschap zal worden voorzien. De definitieve formu leering dezer wet is slechts een kwestie van korten tijd. De diplomatieke onderhandelingen, die met diverse Zuid-Amerikaansche staten zijn gevoerd, hebben tot nu toe een succes vol verloop gehad. Men verwacht, dat de nieuwe kolonies afzetgebieden voor de Ita liaansche cultuur zullen zijn, in de eerste plaats onder de Latijnsche volken. De regeering zal zoo spoedig mogelijk beginnen met te Rome op te richten een imposant gebouw ter herdenking van Co lumbus. De zinnebeeldigo beteekenis zal gelegen zijn in het feit, dat de Italianen van het huidige Rome nieuw bloed naar de overzeesche Latijnsche landen doen stroomen en op deze wijze bijdragen tot de stichting van het nieuwe keizerrijk. Te gelijkertijd zullen vanuit Zuid-Amerika zooveel mogelijk studenten èn professoren worden uitgenoodigd om de huidige toe standen in Italië in oogensehouw te ne men, terwijl tevens een sterke versprei ding der Italiaansche literatuur zal plaats vinden. Rusland De oppositie. Drastische maatregelen. De communistische partijbonden te Mos kou en Leningrad zijn druk aan het ver gaderen om het programma voor de fees ten ter gelegenheid van de viering van den tienden verjaardag der revolutie te her zien, daar het in de war is gebracht door het plotseling opnieuw uitbreken van twee spalt in de partij. Daar het gevaar dreigt, dat Trotski en zijn aanhangers de har monie in de partij zouden kunnen versto ren, heeft het partijbestuur besloten, de oppositie te overweldigend. Daarom zijn in structies gezonden aan alle communisti sche afdeelingen in geheel Sovjet-Rusland om bijeenkomsten uit te schrijven en reso luties te doen aannemen, waarin de hou ding van Trotski veroordeeld wordt. Daar Stalin en zijn aanhangers de ge il eele partij-organisatie en ook de pers in handen hebben, heeft deze tegen Trotski gerichte campagne natuurlijk veel succes en de bladen te Moskou publiceeren ko lommen met resoluties, die de spontane uitdrukking der verontwaardiging van het Russische volk moeten weergeven. In som mige dezer resoluties wordt de eisoh ge steld, dat het centrale comité het niet bij halve maatregelen zal laten en alle le der oppositie uit de partij zal zetten, te beginnen met Trotski en Zinowjef, zon der daarbij eenigen omslag te gebruiken. Het is evenwel waarschijnlijk, dat dit gebeuren zal. alvorens het jaarlijksch par tijcongres op 1 December a.s. bijeenkomt, doch de Stalin-groep is reeds begonnen met het zoodanig veranderen der wijze, volgens welke de delegaties voor dit con- i gevormd zullen worden, dat Trotski en Zinowjef vrijwel zonder aanhangers aan het congres zullen moeten deelnemen, waarna zij zelf vermoedelijk eveneens uit gesloten zullen worden. De feestvieringen naar aanleiding van den tienden verjaardag der revolutie zul len op 15 October a.s. in ernst beginnen piet de opening van het ..Tsik". het roode zerlijke paleizen te Leningrad. Er is reeds opdracht gegeven voor de organisatie van reusachtige demonstraties ter eere van deze opening. De arbeiders uit allo bedrij ven van Leningrad en omgeving zullen met toortsen en Vlaggen een optocht moe ten vormen van reusachtige afmetingen om de enthousiaste trouw van het volk aan de regeering te demonstreeren. China. DE BURGEROORLOG. Dreigend gevaar voor Peking. De situatie ernstig. Nu ook de Noord-Ghineescho provincie Shansi den strijd tegen Peking heeft aan gebonden, wordt de toestand voor de Noordelijke regeering, waar Tsjang Tso Lin nog steeds den scepter zwaart, steeds hachelijker. Op 't oogenhlik rukken van aile zijden legers tegen Peking op en de jongste vij and, die er in geslaagd is bij het eerste treffen de Noordelijken terug te dringen, staat thans geen 130 mijl meer van de hoofdstad af. Over dezen nieuwen nationalistischen vloedgolf meldt Sir Percival Phillips, de correspondent van de „Daily Mail" te 1 Shanghai aan zijn blad: In het nieuwe vereenigde offensief van den communistischen leider, generaal Feng Yoe Shiang en generaal Yen Shansi tegen maarschalk Tsjang Tso Lin, den leider van de Noordelijken, is de hand van Moskou te zien. Alvorens zijn reis van Oerga, in Mongo lië, naar Siberië voort te zetten, nam Bo rodin, de vroegere adviseur van Moskou bij de regeeringen van Canton en Han kow de gelegenheid van zijn langdurig ver blijf in het gebied van Feng en Yen te baat om een plan de campagne voor te berei den ten einde den aartsvijand van het bolsjewisme, Tsjang Tso Lin in Peking ten val te brengen. De onverwachte instorting van Tsjangs gevechtslinie op het gezicht van de Shan- si-troepen te Kalgan, ruim 200 K.M. ten N.W. van Peking en zijn daaropvolgende terugtocht langs den spoorweg naar Pe king voor den aanhoudenden druk van Shansi-ers hebben reeds een ernstigen slag toegebracht aan het anti-bolsjewisti sche front, dat Tsjang tot dusverre ge- handhaafd heeft. Een strenge censuur te Peking voorkomt, dat nadere bijzonderhe den over den toestand de buitenwereld be reiken, maar liet verluidt, dat Tsjangs troepen reeds in een onheilspeilenden toe stand van ontmoediging de hoofdstad be ginnen binnen te jagen. Intusschen staat Feng klaar om met zijn bolsjewistische le gers naar Peking op te rukken. De Zuidelijke bondgeuooten van Tsjang hebben bevel hun gebied te verdedigen, maar men weet, dat deze troepen aan geen enkele krachtigen stoot zullen willen weer stand bieden en ofschoon Feng weinig mu nitie heeft, is het moreele effect van de nederlaag van Tsjangs troepen in het i Noorden voldoende om zijn onstandvastige HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een Joego-Sl^fftsch generaal vermoord. De burgeroorlog in China. Dreigend ge-< vaar voor Peking. Een Fransch-Amerikaansch tariefcon flict. Luitenant Koppen heeft pech te Allaha bad. Oponthoud van één dag. Vandaag naar Akyab. (Luchtvaart, 2e blad). BINNENLAND. Gouden Priesterfeest van mgr. A. J. Holiërhoek. (Kerkn., 3de blad). Brand In een kurkenfabriek te Schiedam (Gemengde Berichten, 2de blad). Brand in de timmerfabriek „Padox" te Warmond. (1ste Blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: de nieuwe bandbiljetten van 25 gld; het nijvere Westland; de suikerbieten campag ne; minister Lambooy in de Alexander ko- zerne te 's-Gravenhage. bondgeuooten in het Zuiden te beinvloe- den. Voor het geval, dat Tsjang naar Mook- don zou vluchten, is het waarschijnlijk, dat Feng in het centrum van de actie zal komen te staan om het groote woord, dat Borodin bij zijn aankomst te Oerga sprak n.l. dat Feng een goed revolutionair is, in vervulling te brengen. In Zuid-Ghina grijpt een nieuwe com munistische campagne, aangevoerd door onlangs uit Moskou aangekomen agen ten, gestadig om zich heen. Te Shansi neemt de communistische agitatie toe met kunstig bedachte stakingen, gepaard mot ïistische, anti-Britscho propaganda. In de meest Zuidelijke provincies Kwangtoeng en Kiangsi wemelt het van nieuwe bolsjewistische elementen, die on der de niet-betaalde en verloopende le gers en de behoeftige boerenbevolking wer ken. Swatow, dat iii handen van het Zuide lijke nationalistische leger is geweest, wordt als tijdelijk bevTijd gemeld, maar de goed-georganiseerde macht, welke het be zette, bereidt thans een nieuwen opmarsch voor door de kustprovincies in de rich ting van Shanghai. Meer westelijk in do streek bezuiden Hankow, waar de mannen van Moskou verleden jaar hun eerste successen behaal den, toonen hun gereorganiseerde mili taire krachten boerencorpsen opnieuw een buitengewone activiteit. Ondanks de pogingen der sovjet-afge zanten om te trachten zich goed te dekken, zijn hun werkzaamheden volkomen be kend. Moskou doet zijn uiterste best, om, door de beste vertegenwoordigers, welke het maar naar China kan zenden, de chao tische toestanden, welke geschapen zijn door het wanbestuur van de nationolisti- sche beweging en de daaropvolgende in storting te benutten en om een definitieve communistische controle aan het ver armde en ontmoedigde land op te leggen. Amerika Fransch-Arnerikaansche handelsoorlog. Het tarief voor Fransche goederen verhoogd. Na het tot stand komen van het Fransch- Duitsche handelsverdrag is er tusschon Frankrijk en Amerika een conflict gere zen, omdat Amerika zijn goederen benan deeld achtte ten bate van de Duitsche pro ducten. Dit conflict heeft thans plotseling een scherpe wending genomen, doordat v departement van Financiën het bevel heeft uitgevaardigd van alle ingevoerde Fran sche goederen een bijslag op het tarief te heffen, welke even groot is als de verhocn ging van het Fransche tarief voor Amo- rikaansche goederen sinds 0 September. Mexico. DE ONLUSTEN. Nog een slag voorbereid? De federale troepen hebben thans ook de opstandelingen onder generaal Almada. omsingeld. Generaal Alfredo Quijana heeft zich overgegeven. De regoering deelt mede, dat de eenigq overgebleven rebellen zlob nabij Triunlo concentreeren en dat de regeeringatroepefl. zich voor den definitieven slag voorberei den. Do executies. Tijdens de jongste onlusten in Mexico zijn thans in het geheel een 40-tal person nen volgens het standrecht doodgescho ten. Te Terreon zijn de kolonel en alle staf-? officieren van een bataljon, dat in opstand was gekomen, terechtgesteld. Regeering®*

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1