De Herdenking van Leiden's Ontzet. De 38ste feestviering der 3 Octobervereeniging. Het nieuwe toekomstbeeld: de Leidsche Hout. Ideaal weer; uitbundige feeststemming; geen orde verstoringen. 't Begint zoo langzamerhand traditie te worden, dat het feest der 3 Octobervereeni ging ter gelegenheid van Leiden's Ontzet, een in alle opzichten geslaagd feest kan genoemd worden. Zelfs nu, na een regen- en stormperiode zonder weerga, mag men op een uitnemend geslaagde feestviering terugzien. Tal van factoren droegen het hunne daartoe bij. In de eerste plaats wel het feit, dat het bestuur der 3 Octobervereeniging, bijgestaan door talloozo commissies, steeds voor een degelijke en een tot in de perfec tie uitgevoerde voorbereiding zorgdraagt, waardoor een goed verloop op 3 October els'het ware van tevoren gewaarborgd is. In de tweede plaats het feit, dat de zoo populaire vereeniging overal mag rekenen en steunen op welwillende medewerking van gemeentebestuur, politie, vereenigin- gen en burgerij, hetgeen tot gevolg heeft, dat het bestuur vrijheid van handelen heeft zoover zulks voor do uitvoering der ©p touw gezette plannen noodzakelijk is. Maar dat alles zou in zekere mate niets te beteekenen hebben, indien niet de aller noodzakelijkste medewerking werd verkre gen van Pluvius, die de 3 Octobervereeni ging ongetwijfeld en warm hart toedraagt. Immers, 't is toch wel zeer opmerkelijk, hoe de feestvieringen der laatste jaren tel kenmale opnieuw door bijzonder fraai weer begunstigd werden. En hierop had men dezen keer allerminst mogen hopen. De weersgesteldheid der laatste twee dagen was toch wel van dien aard, dat degenen die nu mooi weer ..ebben durven voorspel len, inderdaad wel bluf-optimislen ge noemd mogen worden. Desondanks *t was mooi weer. zelfs do zon ontbrak niet. Was het dan te verwon deren, dat ook deze feestviering weer moest slagen aangezien alle andere facto ren voor een welslagen aanwezig waren? Er was dan ook als immer weer feest vreugde, feestvreugde van den vroegen morgen tot den laten avond, die gelukkig door geen wanklanken van ernstigen aard werden verstoord, iels wat bij 'n aanwezig heid van zoovele tienduizenden feestgan gers als ter telken jaro zijn, wel weer op nieuw vermeld mag worden- Als we hier schrijven over wanklanken van ernstigen aard, zal mon zich afvragen of er dan wanklanken van minder ernsti gen aard zijn gehoord. Daarop mogen we een bevestigend antwoord geven, want wanklanken blijven bij zooveel duizenden menschcn, waarvan velen hun vreugde te veel in drankvreugde omzetten, niet ach terwege Het drank-misbruik bij een derge- lijko feestviering zou minder moeten zijn, dan zou er voor zeer vele menschen van hetgeen de 3 October-vereeniging biedt, nog meer to genieten zijn. Maar, deze zaak tot een goede oplossing to brengen zal wel een utopio blijken. Als iemand hier verande ring en verbetering kan brengen dan zijn liet de feestgangers zelf, die ook bij vreugde bun gezond verstand moeten gebruiken. Hopen wc dat zulks moer en meer het geval moge worden. We willen hier, traditiegetrouw, weer een korte beschouwing geven over het verloop dor di'.erse feeslelijkheden, om ze voor het nageslacht voor immer vast te leggen. DE OCHTENDFEESTVIERING. Het programma voor de ochtendfeest viering week dit jaar in geen enkel opzicht af von de traditioneele nummers, die tel- kenjare opnieuw de revue passeeren en werd do dag ingeluid door Oe reveille Vroolijk scheen de zon reeds aan den hemel, toen do eerste feestganger^ zich op maakten om van den inzet van den dag ge tuige te zijn. Uil alle declen der stad kwamen de men. schen stadhuiswaarts om het wakkere poli- tiemuziekgezelschap te doen zien, dat er ook menschen zijn, die geen „reveille" noo- dig hebben bij een dergelijke feestviering. Wat is dit nummer van het programma in do waardeering van het publiek geste gen sinds de eerste maal, dat de reveille het begin van den 3den October aankon digde! Waren dien eersten keer de men schen als het ware to tollen, nu komen er steeds meer en dicht rond de trappen van het stadhuis saamgegroept in het nog wel wat koude morgenuur, luisteren zo gretig na wat Bolderdijk's ensemble presteert. De nieuwe burgervader, nieuw althans voor do 3 Octobervereeniging, mr. A- van de Sande Bakhuuyzen, toonde hier alreeds onmiddellijk van zijn medeleven met de vereeniging. Burgemeester van de Sande Bakhuyzen was prompt op tijd en op de groote pers van het stadhuis, waar liet da- golijkscli bcsluur der 3 Octobervereeniging zich bij hem voegde, schonk hij het muziek gezelschap een gewillig oor. Nauwelijk waren de tonen van het klok ke zeven verstorven, of dirigent Bolderdijk gaf bet teeken tot het Wilhelmus. Daarna volgdo een koraal-nummer, een vroolijk liedje aan de Zee, een marsch en tof slot liet Wien Ncerlandsch Bloed. Na afloop der reveille onderhield de bur gemeester zich ccnige oogcnblikken met den dirigent, waarna hij zich huiswaarts begaf, om later aldaar met zijn eclitgenoole to worden afgehaald voor De Koraaimuziek. We welen niet, of het dit jaar voller was in en rond hot v. d. Werffpark, waar de zangers en zangeressen van negen zang- vereenigingen, onder leiding van den heer Leo J. Mens, do koraaimuziek ten gehoore brachten. Zeker is het echter wel, dat meerderen dan voorheen hebben kunnen genieten van dit onmisbaar program-num mer doordat een luidspreker van Philips was aangebracht, die de muziek verder bracht. Voor degenen, die in de nabijheid der luidspreker- stonden, was de muziek thans goed hoorbaar, doch verderop ging de duidelijkheid door het geroezemoes op straat teloor. Het stedelijk muziekkorps verleende bij deze uitvoering weer als altijd zijn welwil lende medewerking. Toen de eerste acht nummers van het programma ten gehoore waren gebracht, nam do burgemeester, aan de voeten van het standbeeld van v. d. Werf, bet woord, om, na den medeburgers onzer goede stad gewezen te hebben op het fraaie weer, hen in gedachten terug to voeren naar de da gen van Leiden's Beleg, toen de dappere burgers onze stad zoo dapper verdedigd hadden. Staande aan de voeten van het standbeeld van v. d. Werf, wilde spr. hul de en dank brengen voor hetgeen zij toen gedaan hebben. Do burgervader spoorde allen aan te denken aan do wilskracht, waarmede zij alles volbracht hebben en samen te werken aan het heil der Sleutelstad. Dan verzocht spr. met de zangers en en zangeressen mede te zingen het Wilhel mus en daarbij to gedenken onze geëerbie digde Vorstin, die het feest van Leiden's Ontzet ongetwijfeld in gedachten mee maakte. Na het zingen daarvan hief de burge meester een hoera! aan voor Koningin Wil- helmina, dat door duizende kelen werd herhaald. Dat was het pakkende slot van do Koraaimuziek. Haring en wittebrood- In het Waaggebouw aan de Aalmarkt was men intusschen reeds geruimen tijd bezig met de unieke traditie: de uitdeeling van haring en wittebrood, een zeer oud en toch steeds aantrekkelijk nummer van de feestviering. Er hadden zich weer 2655 personen op gegeven, die gelukkig gemaakt konden worden met do jaarlijksche feestgave, waarbij de firma v. Nello weder een pakje koffie en tabak uitreikte. We zagen ze daar weer komen ouden van dagen en jongeren in den bloei des le- levens, die allen dit gemeen hebben: minder bedeeld te zijn met aardsche goederen dan de meesten hunner medeburgers, maar desondanks zijn zij het toch, die het beeld der bevrijding van de stad van den onder gang door hongersnood als vrijwel het eenig specifieke historietrekje aan Leiden's Beleg en Ontzet doc-n voortbestaan. Ook hier toonden de burgemeester en zijn eclitgenoole alsmede de oud-burgemees ter jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar weer hunne belangstelling. Het muziekgezelschap T. en D. zorgde hier onder leiding van den heer Noorda- nus voor do noodige afwisseling, terwijl als nieuw nummer hier op het program ma stond: Philips Radiomuzick, een num mer wat wel in den smaak is gevallen. DE MIDDAGFEESTVIERING. De optocht. Hoe vond u de optocht? Prachtig, niet waar. Het was werkelijk een succes-num mer van deze 3 Octoberfeesten, en een ieder was er over in de wolken. Ditmaal was het eens geen „uitdragerij'' van gra ven en gravinnen in fluweelcn kleedij, maar iets origineels. Alle hulde aan den ontwerper Nico de Jong, die op een sim pel gegeven als een bosch zij het dan een reeds voor zijn geboorte beroemd bosch als het Leidsche een heele op tocht van twaalf praalwagens wist uit te spinnen Het eerste gedeelte van de stoet droeg in het programma de snorkende titel „Het bosch en de menschheid". Na de gebrui kelijke eerewachten, besturen en herauten te paard opende de feeststoet met den praalwagen van het sprookje een inge wikkelde groep, waarvan men te voren een diepgaande programma-studie moest hebben gemaakt om er alles van te begrij pen. Klein Duimpje en zijn broeders trippelde door de straten, gevolgd door dwergjes, die in een vitrine het lijk van Sneeuwwitje meetorsten. De Schoone Slaapster, dio daarop volgde, had hevige moeite om haar oogen.... dicht te hou den. Heel aardig was Moeder de Gans met de groote kanten muls op 't hoofd. Er stond nog zooveel op dezen wagen, dat het leek of de verzamelde sprookjes van Grimm er totaal mee uitgeput waren: Hans en Grietje knabbelend van het paD- nekoekenhuisjo, Roodkapje en de Wolf en de ridder met do draak, welke laatste met een rood-lekkende muil over de voorplecht vau den wagen hing als de eeuwige gaper der drogistenwinkels. Do jachtuit vroeger tijden en mo dern had een ruim aandeel in 'do stoet. Het is een altijd aantrekkelijk onder werp geweest in de middeleeuwen, maar ook heden nog. Werkelijk, ik geef aaan de moderne ruiters in hun vlammend-roode jas de voorkeur boven de jagers uit den tijd der vijf Dirken. Oud en nieuw werd vau elkaar gescheiden door een volledig uitgerust padvinderskamp, met een hoog- oplaaiend kampvuur. Deze wagens waren allen met veel smaak en veel zorg uitgewerkt: do bos- schen leverden dennenhout en mos voor een zoo natuurlijk mogelijk geheel en de rangschikking der personaadjes was over 't algemeen bijzonder gelukkig. Wanneer er aan den optocht een wa gen-wedstrijd verbonden was, wellicht dat de uitslag even verschillend zou zijn als bij do etalages tijdens de winkelweek. De wa gens waren stuk voor stuk zoo geslaagd, dat het moeilijk lijkt er een uit te pikken en to proclameeren: dat is de mooiste. Maar de meeste belangstelling trok zeker „Het bosch en do vier jaargetijden des le vens" om reden dat wij menschenkinde- ren steeds dat begeeren te zien, wat ons onthouden wordt. De wagen had vier ta- ireelen, aan iedere zijde een. Wie de winterzijde gezien had met de kleumende oudjes, was erop gebrand ook den ande ren kant, de herïst, te kunnen beoordeelen. De lente werd voorgesteld door een man neke en een meisje, die blijkbaar met de Vitus-dans behept waren hoe houd je het anders vol, drie uur rond een boom te tollen. De zomer was een „gezeten" echtpaar, waarvan de mannelijke weder helft zich met een bepaald koninklijk ge baar en een stroohoed een koeltje toe wuifde. Waarom werd de kaboulerwagen bij de eerste afdeeling ingedeeld en niet bij de tweede: „Het bosch en zijn bewoners''. Zijn kabouters dan menschen, ja of neen? Deze streng-wetenschappelijke vraag werd nog kwellender, toen bleek dat de elfjes wèl bij do volgende groep waren inge deeld. Ondertusschen wanneer wij de weten- schappelijken kant laten rusten: het wa ren aardige wagens, volgeladen met Brun- hilde-volkje. ,,'n Woud zonder nimfen", zegt liet programma, „is als een ei zon der zout". Men kan er aan toevoegen: En in October hebben kinderen met bloote ar men het erg koud. Zij zaten op haar vuist te blazen en met haar armen te slaan! De „schoonheid'' der kleeding was hier op oen wat al te goodkoope wijze ge zocht! De ensceneering was ook hier prachtig b.v. de wagen der bloemen met de enorme afgeknapte beukenstam. Wanneer men do optocht niet van den schoonsten maar van den didactischen kant ging beoordeelen, viel de prijs ten deel aan wagen IX. Hier viel (e loeren!. Op een mollig mos-tapijtje was een „span netje" gezeten onder het groene loover van een bosschage „Indien dit bosje clap- pen kon, wat melden 't al vTijagel" Dori- lca (het vers voornoemd is genomen uit het bekende spel van Hooft) was echter beter op dreef dan Daifilo, die zich slun gelig maar zoenen liet, dan links dan rechts. Toch, hoe aangenaam die bezig heid Dorilea was, zij hield het geen drie uur vol. Voor dezen wagen uit liepen dansparen in Bilderdijkscho kleederdracht van crino lines en lange slipjassen. Maar „loopende dansparen" is zoo'n contradictio in termi nis, dat wij eerst de dorde maal, dat de stoet voorbijtrok, de bedoeling snapten. Misschien niet snugger. De tegenstanders van de Leidsche Hout werden heerlijk aan de kaak gesteld in den volgenden wagen. Zij namen hun bespot ting overigens vroolijk op, waaraan de flescb van Oom Nurks niet vreemd zal zijn. Met hun gezwollen waterhoofden waren zij aan 't hossen, waarbij de ezel voorging in 't charlestonnon. De „helden figuur met zwaard" met een wollig haard kleedje om zijn schouders, wist bij dit vroolijk gezelschap met zijn figuur geen raad. Allegorische voorstellingen gelijk de twee volgende wagens zijn heel interes sant, wanneer men weet wat het voor stelt. Het was een en al symbool. Er was can ste'demaagd, een Dag en een Nacht enz., maar de hoofdzaak komt hierop neer, dat de elementen en de stad allen huldigen het reuzen-idee om een Leidsche Hout te stichten. Maar 't is een algemeene waarheid men krijgt niets voor niets. De op tocht word besloten door hengelaars en peuraars in grijze jassen en strooien hoe den. Zij waren zoo loos, om netten met lange stokken te nemen, die tot de open ramen van de tweede verdieping reikten. Het geheel deed denken aan een collec tanten-collego op Zondagmorgen. Het is maar te hopen, dat er flink go- geven is! In ieder geval is het denkbeeld van een Leidsch Bosch door de optocht populair geworden. De geldinzameling veer den Leidschen Hout. Hoe het gegaan is met de geldinzame ling voor den te stichten Hout? Of er veel is binnengekomen? Op het oogenblik welen we zulks nog Diet. "Wel is er hand gewerkt, speciaal door de heeren, die den heelen langen optocht met do collectezak hebben ge- loopen, dat het zweet hun uitbrak Voor degenen, voor wie een vermageringskuur i;iet kwaad is. was zulks zoo erg niet, maar anderen hadden zulk een kuur niet noodig en ook zij hebben ijverig gecollec teerd. Er was maar één jammer, althans met het oog op het voorgestelde doel, dat de collectanten nl. niet veel rustiger hun werk konden doen. Dan toch ware er veel meer opgehaald. De collecte (er waren eenige emmers klein geld) was heden morgen nog niet geteld. Intusschen reeds vroeg in den morgen werd de penningmeester, de heer R. de Wilde verrast door 'n gift voor den Leid schen Hout. Do ochtendpost bracht hom n.l. een brief van een Amerikaan, Hol lander van geboorte, waarbij een cheque van 100 was ingesloten. In het begeleidend schrijven schreef de schenker: „Ofschoon geen Leideiraar, doch Amerikaan van Ilollandsche ge boorte zijnde, ben ik toch door historische banden aan uw goede stad verbonden en gevoel ik mij altijd thuis in uw midden. Ik ben dan ook donateur uwer vereeni ging en telken jare deel ik met u in de feestvreugde van den 3den October, die ons herinnert aan het roemrijk verleden uwer stad. Tot mijn leedwezen ben ik ditmaal ver hinderd uw feest bij te wonen, doch ik wil toch gaarne mijn bijdrage zenden voor het goede doel. dat uwe vereeniging. thans beoogt door het lot stand komen van den Leidschen Hout, waarmede ik van narte instem. Ik sluit dus hierbij in een cheque, groot j 100 en wensch u goed succes met het bijeenbrengen der noodige gelden". Behalve deze gift ontving de penning meester van een vooraanstaand stadge noot nog een gift van 100. DE AVONDFEESTVIERING. In de Stadsgehoorzaal. De Gehoorzaal was 's avonds gewijd aan de kleinkunst u weet wc), die kunst, welke men niet met een hoofdletter schrijft, en welke zoo pretentieloos is, dat zij bovendien nog het praedicaat klein voert, maar welke kunst desalniettemin toch amusant kan zijn. Natuurlijk was de groote zaal tot in de T uiterste hoeken bezet evenals de foyer, I waar hetzelfde programma werd gegeven en het talrijke publiek bleek zoozeer overtuigd van de amuseerende kracht de zer kleinkunst, dat het herhaaldelijk van die overtuiging de meest ondubbelzinnige blijken gaf. Bij den aanvang werd gul een oranje kleurig programma uitgereikt, een atten tie welke het gezelschap artiesten niet op de juiste waarde schatte, want al dadelijk deelde de heer Rodi Roeiers mede, dat do directie een ruim gebruik had gemaakt van het recht tot wijziging. Van het oorspronkelijke programma bleef vrijwel geen stuk heel. Op zoo'n avond moet er gelegenheid zijn om een climax te bereiken en daar om begint men niet direct met het beste. Als zoodanig was blijkbaar in de groote zaal bedoeld het eerst optredende dans paar, dat Elwin en George heette, 'n Paar bungelende bloote beenen, 'n lampe- kap van 'n rokje en verder wat gewankel op de maat van de muziek, euphemistisch dansfantasieën genoemd. Enfin het volgende was aardiger. Toen kwam Rodi Roeters, de sneltoekenaar, die alleraardigste karikaturen teekendc met een paar rake streken van zijn stuk je boutskool. Arme de Gijselaar de oud burgemeester was de clou, maar de teeke naar kende hem blijkbaar niet meer. Typisch was de mimieker Teily, die allerlei bekende persoonlijkheden imiteer de zooals Gort v. d. Linden, Lloyd George, keizer Frans Joseph, Hindenburg, enz. Deze figuren slaagden buitengewoon goed. Toen o.a. Willem III verscheen, ontlokte deze verschijning een spontaan „Wilhel mus van Nassouwe". De actrice Lotje Kohier declameerde daarop een soort pleidooi van een denk- beeldigen rechter. Zij was beklaagd van 't stelen van een stukkie zeep en verweerde zich wanhopig. Echt het genre van Lotje Kohier, wier creatie van „Sprotje" wij ons nog zeer goed herinneren. Na wegvoering van Lotje jongleerde Greta Gardailly (zoo ongeveer luidde de naam, misschien was het ook wel een beetje anders) met stokken, hoeden, ballen en theekopjes. Een buitengewone prestatie. Zooals in een goed variété past, waren het eigenlijk allemaal buitengewone pres taties. Want noemt u het maar eens niet buitengewoon, als een stel duiven allerlei gymnastische toeren verricht, zooals wip pen en draaien in een molen enz. Madame Gilbert liet het haar beestjes toch maar doen. En toen kwam Ben Ali Libi. Deze Oos- tersche meneer tooverde o.a. een stel bank biljetten van burgemeester van de Sande Bakhuizen, die de voorstelling mede bij woonde, in een citroen. Zijn goocheltoeren waren verbazingwekkend, evenals de gym nastische toeren van The Williams. Als slot Koos en Gees Speenhoff, verzoek. Met applaus werd hun wederver schijning in Leiden begroet. Hun reper toire van oude en nieuwe liedjes, voorge dragen op de bekende Speenhoff-manier oogstte veel bijval cn vormde een geslaagd slot voor deze voorstelling. In den Leidschen Schouwburg. De Schouwburg hoort niet officieel tot de 3 October-viering. Maar f e i t e 1 ij k is de uitvoering in den Schouwburg op 3 October bij de feestvie ring inbegrepen. Zelden of nooit is de Schouwburg zóó goed bezet als op 3 Oc tober en bij de keuze van het stuk wordt ook met. de stemming van dezen dag reke ning gehouden. Zoo was 't ook gisteravond. „Do Tante uit Indië" van Henri van Wesmeskerke door het Vereenigd Haagsch Tooneel gaat er bij het publiek in en doet 't vóóral op 'n avond als van 3 October uitstekend. De al in een goedlachschc stemming verkee- rende toeschouwers zijn nog ontvankelijker dan anders voor grappen en komische scènes. Mevr. E. de Boerv. Rijk, de hoofdper soon, geeft 't behoeft eigenlijk niet ge zegd zeer mooi spel. Eerst als mejuf frouw Dribbel, de kamerverhuurster, cn later als de rijk geworden douarièrc Drib belhet volkomen inleven in haar rol, zij "t dan 'n enkele keer met 'n tikje over drijving, haar vaak geestige zetten doen de lach als onafgebroken aanhouden- Het gegeven van het blijspel komt in 't kort hierop neer: mejuffrouw Dribbel, die met een dochter en een nichtje samen woont cn kamers verhuurt aan jhr. Sloet van Overvoorde en Bob ten Cate, die de twee jonge dames het hof maken, wordt plotse ling rijk; haar zwager Jacob Kortekaas komt haar vertellen, dat zijn vrouw is over leden, zonder testament na te laten, zoodat zij de helft van het rijke bezit krijgt. Zij gaat nu verhuizen van Amsterdam naar Den Haag, waar zij deftig gaat doen. Mid den in een komische spiritistische seance, waarin de geest van de overleden vrouw van Jacob Kortekaas wordt opgeroepen, verschijnt de ten onrechte dood gewaande vrouw, Marie. De douarière Dribbel wordt nu weer mejuffrouw Dribbel, maar alles komt weer goed terecht, doordat mevr. Marie Kortekaas heel royaal baantjes uit deelt aan de heele familie en aanverwan ten. Het spel van de meeste acteurs en ac trices beviel uitmuntend, maar de applaus- bulde na elk bedrijf en aan het slot was vooral voor de begaafde actrice mevr. E. de Boerv. Rijk; zij ontving ook bloe men. Wij kunnen tot onzen spijt o.a. om de enkele volstrekt niet aeslhetische! dansen in het tweede bedrijf de vertooning niet onvoorwaardelijk aanbevelen. Waarom acht men toch op het tooneel zulk 'n klee ding geoorloofd? Vraagt men dan niet voor toonecl-actrices respect? Na het eerste bedrijf werd gecollecteerd ten hale van het pensioenfonds voor too- neelartisten. HOE HET OP STRAAT EN OVERAL WAS. Mag ik nog eens even enkele algemeene indrukken geven van het 3 October-feest, voordat ik tot ©en meer bijzondere be schouwing van de avond-genoegelijkheden overga 1 WEER 3-flCTOBER-WEER? „Zie je wel 't is nou alweer zoo'1 Werd er algemeen gehoord „3-October wordt natuurlijk Door den regen weer vermoord". „3-October, ieder jaarfeest Wordt bet weer opnieuw gezien 2 October soms mooi weder Daags daarna hoost het voor tien-1 Wel, 'k ben nu twee jaar in Leid® Tweemaal was ik bij dat feest, En het is toevallig tweemaal Prachtig zomerweer geweest. Dat is nou toch eigenaardig, Bovendien een leuk idee Ik nam dus voor 3-October Zeker 't zomerweertje mee. Drie October, deze feestdag Moet nu voortaan steeds zoo zijn Ober, hutspot met een klapstuk Plus een portie zonneschijn 1 Katholieke ügeni) LEIDEN. Woensdag. Geestelijke oefeningen vo leden der St. Joseph's Gej St. Lodewijkskerk, Steens 19, 8.15 uur. Wcensdag. 3de Conferentie van Hendrichs. St. Petruskerk, Donderdag. Geestelijke oefeningen y leden der St. Joseph's Gei St. Lodewijkskerk, Steen 19, 8.15 uur. Vrijdag. Geestelijke oefeningen leden der St. Joseph's Gei St. Lodewijkskerk, Steen 19. 8.15 uur. fèflgemeene Hgefli LEIDEN. De avond- nacht- en Zondaglia apotheken wordt van Dinsdag' a.s. tot en met Zondag 9 Oct. nomen door de apotheken van de H H Blanken, Hoogewoerd 171, tolefo en D. J. van Driesum, Mare 76. 406. JHOEZöfiEi iEÖEöEEl Door de Ver. van Vrouwelijke Sti te LEIDEN. VVSL is a: COSTUüülHUiS ERH (A. J. v. d. LIJKE), het predicaal leend tot het voeren van hare inl voor de vele jaren uitstekende Co leveranties. i:ï Wie geen Leidenaar is en het 3 0c feest slechts bij na-me kent, kan zié van toch geen voorstelling vormen, als zoo iemand 3 October vieren wil toch geen bezwaar. Hij stapt in zijner inwoning op den trein en in Leiden. Dan het station uit enmaar Hij kent geen straat, weet geen geen bezwaar. De muziek brengt mers overal waar het feest is. Vlak bij het station staat een h ca-virtuoos en om hem heen eet aandachtige luisteraars, die gr<- 'ig nen opvangen, die vanuit zijn wind strument de lucht doortrillen. Drie verder een trommelaar, die drie bi zikanten met dof geroffel begeleidt hier luistert een compacte mcnscht vergenoegd naar de harde schettert Hét is dan nog pas middag, mat' een is er op uitgetrokken om den te zien maarhet duurt nog dat de optocht komt en dus staan luisteren naar do groote vers-: beid van muzikale ontboezemingen, en der en overal inspiratie schijnen ken in dit nationale feest of minder succes. Wie niet van muziek houdt, v# is er wel iets anders, een man aap©en uitgebreide familie, alle leden in 't bezit zijn van ee 't is wel verboden, maar dat kon t goed achterwege laten aerob dan dalen we af naar de lager* een man wiens eenigste muzikaal bestaat in 't „bespelen" van een tai en dan iets moet je toch pra iets aan het publiek geven voor dat straks rinkelend in je pet zal „sierlijk" uitgedoste, hin>pel«ndi mannen die je al huppelend een do der je neus duwenhun gelaat is hun eenigste praestatio bestaat li len, waarvoor zij eenig kopergeld vangst nemen. Do muzikale uitingen zijn in! zeer vele en van de grootst denkjj scheidenheid. Beslist om de rij, ontmoet je een „pierement" dat klagelijke tonen ten hemel zendt, instrument beurtelings ontword de rechter- en linkerarm van dl man, die onvermoeid het orgeb wentelen. En tusschen die „pief voor zoover er nog plaats is, violisten, harpisten, cellisten, tr ten, pistonisten, fluitisten, etc. ia opvolging. Dus de weg wijst zich vanzelf- Dan komt de optocht; dc menschenmassa wriemelt netjes kant en dringt, zich tegen de bi om den optocht doorgang tc ver Dc optocht stelt voor „Dc Hout". Een belangwekkende b<* hiervan gaf mijn collega reeds, volsta met een opmerking van cö jonginensch, die een praal zag trekken, een bosch voorstelW in een aantal jagers. Hij zette den aan den mond cn riep in oa"

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2