ige jaargang DINSDAG 4 OCTOBER 1927 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN INGEZONDEN MEDEDEELING No. 5685 Séicbclve 0ou/tomt eABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Leiden 19 cent pei week f 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Leo per post f 2.95 per kwartaaL r t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rjj«baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- Sètaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. a Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop f 0.50 HIIMWER BESTAAT ÜIT DRIE BlUDEli De dienstplicht. „4 schreven in ons vorig nummer een .("keltje, waarin wij er op wezen, dat een ludie in de R. K. Staatspartij van de jaag of opheffing van den dienstplicht of! instelling van een vrijwilligersleger I voor ons vaderland, in de gegeven om- tanügheden. gewenscht is, van groot iel a n g en zeer actueel moet r0rden geacht; voor de beantwoording van pZ0 vraag, zou, natuurlijk, op de eerste Jaats de vraag moeten worden gesteld, afschaffing van den dienstplicht, in et algemeen, internationaal, ge acht is. Doch over deze laatste vraag meenen wij, in o n z e kringen althans del zooveel meeningsverscbil. Wel zal erschil van meening bestaan over eerst- euoemde vraag, die daarom juist een on- erwerp van studie en debat kan. en, om la^r belangrijkheid en actualiteit, o. i. iok moét zijn. Wij hebben van enkele onzer lezers, die nze driestar van Zaterdag hadden gele es de opmerking geboord: maar zouden rij, door den dienstplicht af te schaffen, pjet ontrouw worden aan onzen grooten tbaepman. die, met Kolkman samen, zulk hengen strijd gestreden heeft juist om lien dienstplicht in te voeren. Deze opwerping steunt op een totaal erkeerd begrijpen. Schaepman heeft niet gevochten om den ienstplicht in te voeren de dienstplicht eslond al lang maar om den per- oonlijken dienstplicht in de wet vast Ie leggen; om een einde te maken aan den lesland, dat iemand, die wat geld had, e vervulling van zijn dienstplicht aan een nder een remplacant kon overdra- en. Dat is dus heel wat anders dan in- oering van den dienstplichtl En wij acht- wel nuttig, op dit misverstand te Ongetwijfeld zal dit vraagstuk in onze 'artij wel binnen korten tijd aan de orde men. En dan moet men weten, waar het imgaat. De afschaffing van den dienst- ilieht waarvoor in de plaats een vrij- rilligers-leger komt is het aangewezen liddel, om een leger te vormen, volkomen oor zijn eventueele taak berekend, en te- dijkertijd de oorlogskans zoo gering mo te maken; aldus beweren en betoo- 3 voorstanders. Is dit zoo internatio- lal; zoo ja, waarom? Kan het systeem .k door iedere natie afzonderlijk, en met lama door ons land, worden ingevoerd, d voordeele of althans niet ten nadeele 3 land? Ziehier vragen; die, naar :e meening, een heldere belichting nood- akelijk maken en daarom in onze Partij lehandeld moeten worden met welke êkandeling o.i. niet lang behoort te wor- b gewacht. BUITENLAND Duitschland HINDENBURG 80 JAAR. Een grootsche huldiging. Aanbieding van het Hindenburgfonds. ndag j.l. heeft de Duitsche rijkspresi dent von Hindenburg zijn 80sten verjaar- erd. Zooals te verwachten was, is hem op dien dag een grootsche hulde be leid. Reeds Zaterdagmorgen waren de rijkskanselier Marx, de rijksminister van nbeid Brauns en de minis ter ialrat Kar- t ten paleize van den rijkspresident '«schenen om dezen namens het cura- orium van het Hindenburgfonds een ar- isüek waardevol adres te overhandigen, daarin den rijkspresident het beschik- mgsrecht over de tot dusverre ingekomen de nog verder in het Hindenburgfonds jianenkomende bedragen wordt overge legen. De rijkspresident dankte de heeren i oorkonde, welke in gouden, en ^arte letters op perkament geteekend is, D ontvangst. Het stuk ligt in een groen to.dat bovenaan het rijkswapen draagt, in het midden de woorden te 1< Zum 2 Oktober 1927. ens de rijksregeering werd den at een geschenk aangeboden, be- uit een porcelein servies, dat in Porceleinfabriek van den Pruisischen ^t ia vervaardigd. Het servies is in den bodewijk den Grooten. Amnestie verleend. Op voorstel van den minister van justi- neeft de rijkspresident gratie verleend 'O door rijksrechtbanken veroordeel- 'Personen. «**heeft kb' de straf kwijtgesckol- j®j degenen, die veroordeeld zijn we- Deleediging van zijn persoon en op i hebben ook de xegeeringen oncUtaten zich daartoe bereid ver- kebben voorts een aantal door Qni i" an^eri ver°ordeelden gratie nadering van straf geschonken. Een nationale feestdag. De feestelijkheden van Zondag begon nen reeds vroeg. Duizenden belangstellen den stonden reeds om acht uur 's morgens voor het presidentieel paleis te wachten om getuige te zijn, dat Hindenburg zich naar de Drievuldigheid®kerk zou begeven, waar een plechtige godsdienstoefening werd gehouden. Kort voor tien uur ver scheen Hindenburg met zijn schoondoch ter en zoon, majoor Von Hindenburg, in de kerk. Daar was het altaar ter gelegen heid van het dankfeest voor den oogst geheel met eikenloof, korenaren en herfst bloemen versierd. Op straat werd de pre sident overal luid toegejuicht. Tegen halftwaalf ontving de president in zijn paleis de autoriteiten van het rijk en de afzonderlijke landen. De rijkskanse lier verscheen aan het hoofd van alle rijksministers; het Pruisische kabinet on der leiding van minister-president Braun, de minister-presidenten van alle afzonder lijke landen met hun Berlijnsche gezan ten. Om twaalf uur verscheen de doven van het corps diplopiatique, de pauselijke nun tius Pacelli, in violet gewaad, om Hinden burg de gelukwenschen der buitenland- sche missies over te brengen. Dan volg den vertegenwoordigers van het leger en de vloot. Rijksdagpresident Loebe ver scheen aan het hoofd van het bureau van den Rijksdag en hij was de eenige, die het woord „republiek'' uitsprak. Hij dankte den rijkspresident er voor, dat hij, na door het Duitsche volk tot den hoogsten post te zijn geroepen, zijn geheele kracht in dienst van het Duitsche volk en de Duitsche re publiek had gesteld. In het bijzonder dank te hij voor do pogingen van den rijkspre sident om een geest van verzoening te :en en den onvermijdelijken politie- ken strijd in waardige en zakelijke banen te leiden. De recepties eindigden met de ontvangst van de vertegenwoordigers der oude ar mee, onder wie men weer, met uitzonde ring van Ludendorff, de meest bekende ineraals uit den oorlog zag. Toen de president om halfvier uitreed naar het stadion, ging een donderend ge juich onder de menschenmenigte op, dat zich, naar gelang de stoet voortreed, ver der voortplantte. De menigte zong het volkslied en de overal opgestelde muziek korpsen ondersteunden den zang. Zoodra de president verscheen, neigden zich over al de vaandels. Voorop reed de politie-pre- sident; dan volgde Hindenburg met rijks kanselier dr. Marx. Voor de technische hoogeschool in Ghar loltenhurg hield de president een oogen- blik stil. Een student wenschte Hinden burg geluk namens de geheel academische jeugd. Hindenburg antwoordde: „In de Duitsche jeugd ligt de toekomst van ons vaderland. Ik geloof aan de jeugd en ik bouw op haar". Toen zette de stoet zich weer in beweging onder stormachtig ge juich, terwijl in de lucht vliegtuigen cir kelden. In het algemeen kan men zeggen, dat de tachtigste verjaardag van president Hindenburg het eerste groote nationale feest is, dat sedert oorlog en revolutie door geheel Duitschland, zonder onderscheid van partij, gevierd is. Duidelijk trad aan den dag, welk een door en door populaire figuur de president der republiek is. Do geheele stad droeg het stempel der feeste lijkheden. Nog nooit is er in de laatste zeven jaar in Berlijn zoo druk gevlagd heden. Ieder eerde den president op zijn manier. De oude rijksvlag was overheer- schend, maar ook het zwart-rood-goud was flink vertegenwoordigd. Daarnaast zag men de vlaggen van alle Duitsche landen en in het bijzonder hadden de vele Beier- scho brouwerijen voor reusachtige blauw witte vlaggen gezorgd. Zoo hingen zij alle kris en kras door el kaar en het was oen uitzondering, als een huis geen verschillende vlaggen vertoonde. Overal, ook in de volksbuurten, waren por tretten van den president, met bloemen versierd, ten toon gehangen. Socialisten en communisten onthouden zich. Do communisten en socialisten hebben zich officieel van deelneming aan de fees telijkheden onthouden. De socialisten de den dit op waardige wijze. Daarentegen gingen do communisten agressief te werk. In auto's met groote roodo vlaggen reden zij door de stad, doch zij trokken weinig belangstelling. Het volk was blijkbaar niet op relletjes gesteld. Hier en daar haalden de communisten vlaggen van de huizen, maar meestal was de politie zoo snel ter plaatse, dat de ordeverstoorders gearresteerd werden. In het geheel zijn ongeveer driehonderd com munisten ingerekend. Ook do pogingen, die men van commu nistische zijdo gdeaan had om stakingen uit te lokken, mislukten. Het tramperso neel, dat men sterk bewerkt had, was vol tallig opgekomen en den geheelen dag re den de versierde trams door de stad. Ook de staking van het personeel der café's en restaurants, die men had willen laten uitbreken, werd afgewimpeld. Slechts de werklieden van de bierbrouwerijen staak- AMSTEROAMSCHE ANTHRACIET-MIJ. Ve Heerensingel 34/35-Tel.1523 A'damHilversum Bussnm Haarlem, ten, maar van gebrek aan hier was niets te bespeuren. Spanje Het revolufionnair complot. Twee leiders der republikeinen gearresteerd. Uit Madrid wordt gemeld, dat zich on der de gearresteerde revolutionnairen de repub'ikeinsche leiders Marcelino Do mingo en Baldcmero Lezama bevinden. De politie heeft honderd helsche machines ge vonden Rusland DE UITSLUITING VAN TROTSKI. Zijn geheime drukkerij ontdekt. Hij wilde een vierde interna tionale stichten. Zooals wij Zaterdag nog in 't kort kon den melden is Trotsky weer eens in on genade gevallen. Zijn verdrijving uit de Komintern beteekent een belangrijke ont wikkeling in den strijd om den invloed in de commnistische partij, na een schijn bare verzachting van den strijd. Sinds de conferentie der partij in Augustus weiger de de verbanning van Trotski en Zinowjef uit het centraal-comité der partij goed te keuren, heeft Stalin blijkbaar zijn aan vallen op Trotski's aanhangers met nieu we kracht hervat Aanvankelijk werd het in officieele kringen het besta geacht, den strijd tegen Trotski te later rusten tot na den tienden verjaardag der revolutie, om zoo aan de geheele wereld de krachtige eenheid der communistische partij te de- fonstreeren. Dit is evenwel niet mogelijk geweest doordat een geheime drukkerij werd ontdekt, georganiseerd door de lei ders der oppositie. Het ontdekte materiaal toonde aan, dat de oppositie niet van zins was het bevel van het politiek bureau, om tijdelijk alle geschillen te laten rusten, op te volgen, doch dat zij het plan had om van de feestviering gebruik te maken, ten einde het groote aandeel, dat Trotski naast Lenin' heeft gehad bij de bolsjewistische revolutie in het licht te stellen. Daar Trotsky zich schuldig had gemaakt aan samenzwering met buitenlandsche, vooral Duitsche „communistische rene gaten" en de slechtste elementen die uit de communistische partijen van verschil lende landen zijn geworpen, ten einde een nieuwe partij en een vierde internationale to stichten, werd hij voor de disciplinaire commissie van de Komintern geroepen om zich te verantwoorden Trotski is voor deze commissie verschenen, doch verklaarde niet geneigd te zijïi, zich aan de beslissing van deze commissie te onderwerpen, even min als aan die van het eerstkomend con gres, omdat deze lichamen naar zijn mee ning geen autoriteit bezitten. Trotski beschuldigde de heerschende groep communisten van de bedoeling zich aan het kapitalistische buitenland te on derwerpen wat aangaat de twee kwesties, die voor het communisme van vitaal be lang zijn, namelijk de kwestie der oude schulden en die van het monopolie van den buitenlandsche handel. Trotski eischte dat deze twee vraagstukken onderworpen zou den worden aan een onbelemmerde uit- sprank van de geheele partij. Het presidium van de Komintern heeft, zegt Trotski, niet de geringste werkelijke macht en is slechts een vergadering van ambtenaren, die do bevelen van Stalin en Boecharin ten uitvoer brengen. Deze aanval van Trotski heeft onder de aanhangers van Stalin groote beroering gewekt, daar het oogenblik van een strijd tegen Trotski wel zeer ongunstig is aan den vooravond van do komst der buiten landsche delegaties, die men zoo gaarne een grootschen indruk van macht en een heid zou willen geven bij de October-fees- telijkhedcn. Het einde van den strijd is nog niet in het zicht, doch niemand in Moskou is in staat te voorspellen, hoe de gebeurtenissen zich zullen ontwikkelen. Trotski is nog steeds lid van het centraal comité der Rus sische communistische partij. China. De krijgsoperaties. Dreigende debacle der N o o r id e 1 ij k e n. De troepen der provincie Ejansi hebben liet offensief legen de troepen van Tsjang Tso-lin voortgezet. Deze laatste zijn teruggetrokken over een afstand van 20 K.M.. doch wachten thans op versterkin gen. Volgens do jongste berichten zouden i de Noordelijken hot gebied bij Kalgan ont ruimd hebben. Men verzekert, dat de de bacle der Noordelijke troepen, welke in Noord-Sjansi operecren, bijna zeker is. Do roode hoeren uit Swatau verdreven. Swatau is thans in handen van do troepen van Li Tsjai-soem, die naar ge meld wordt, de soldaten van Tsjang Kai-sjek's leger bij zijn strijdmacht zou hebben ingelijfd. De rooden trekken terug naar het Zuiden, doch men verwacht, dat zijn spoedig, uiteen zullen worden ge dreven. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Steeds nieuwe gruweldaden. Arrestaties en martelingen Uit Mexico wordt aan de „Reichpost" geschreven: Florentine Alvarez, die door de honds- troepen in het hoofdkwartier van de liga voor de verdediging des geloofs te Leon gevangen genomen is, is zonder verhoord te zijn doodgeschoten. Ongeveer veertig andere mannen en vrouwen werden gevangen genomen en in bun tegenwoordigheid wend de terechtstel ling van Auvarcz voltrokken. Onder de gevangenen bevond zich de secretaris van de liga, Pedra Vargas, de broeder van Salvador Vargas, die reeds in Januari den marteldood gestorven is De te Loon gevangen genomen vrouwen werden weer vrijgelaten, de zeventien mannen werden naar de gevleesde ge vangenkampen op de Maria-eilaniden gebracht, ofsschoon Galles onlangs „be loofde", do gevangen Katholieken vrij te laten. Andere berichten uit Mexico, over ver schrikkelijke bloedige gebeurtenissen, mel den, dat le St. Juan in den staat Jalisco Anselmo Padilla ontzettende martelingen moet verduren. Hij wend door de bonds- troepen gearresteerd, toen hij op zijn boer derij juist bezig was een koe te melken. De beulen sneden hem met een oud mes iden neus af. Vervolgens trokken zij hem huid en vleesch van het gelaat, omdat hij niet „Lang leve Calles"! wilde roepen. Ten slotte trokken zij hem de huid van do voetzolen en dwongen hem in dezen toe stand met hen naar het kamp te gaan. Onderweg viel Padilla dood neer. Zijn lijk liet men eenvoudigweg liggen. De arrestaties zijn zonder tal. Onlangs werd Edmondo Belmonto, eigenaar en uitgever van een katholiek dagblad „La Controversia", dat verscheidene maanden geleden verboden werd, gevangen geno men. Hij wordt er van beschuldigd voor heb tingslectuur voor Katholieke lezers gedrukt en verspreid te hebben. Voorts werd de advocaat Joseph Eli- ziado de voorzitter van de Mexicaansche vereeniging van Katholieke jongemannen, met vier andere leden van de vereeniging gearresteerd. Het oficicele bericht hier omtrent luidt: Elizade is schuldig aan de ondersteuning van de opstandige bewe ging welke geleid heeft tot een opstand te El Alto, waarvan een advocaat, Flores genaamd de ziel was. Deze is kort daar op doodgeschoten. Vele priesters, Zenon Pacheco, Gre- gorio Martinez, Raphael Moreno en Faus- tino Reyes, allen van Pueblo, werden kort geleden door de bondsautoriteiten gevan gen genomen wegens „deelname aan het oproer", hetgeen bestond in het geheim opdragen van H.H. Missen in een parti culier huis Ondanks alle verzekeringen van Galles, is do behandeling van de gevangenen uitermate slecht. Opstand onder de troepen. Tegen do verkiezings- practijken. Zondagavond zijn vijfhonderd soldaten van het stadsgarnizoen van Mexico City in verzet gekomen. Zij hebben do hoofdstad verlaten. Vermoedelijk steunen zij do tegen de regeering gerichte compagno tegen de her kiezing van Obregon, welke campagne wordt aangemoedigd door de generaals Arnefo Gomez en Francisco Serrano, bei den candidaten voor het presidentschap, die sedert Zaterdag verdwenen zijn. Of schoon aan verscheidene kanten melding wordt gemaakt van agitatie onder de troe pen, wordt uit gezaghebbende bron ver klaard, dat volgens do totnogtoe ontvangen berichten, de toestand overal rustig is. HET VOORNAAMS.TE NIEUWS BUITENLAND. De 80ste verjaardag van den Duitechet) rijkspresident von Hindenburg is een nationale feestdag geworden. Een grootsche huldiging. Socialisten en communiste!) onthielden zich. De uitsluiting van Trotsky. Hij wilde een de internationale stichten. Nieuwe vervolgingen in Mexico. Een cpsiand coder dc troepen. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerknieuws, 1ste blad). De leerverplichting voor het zevende schooljaar wenscht minister Waszink niet op Uanuari a.s. te doen ingaan, (lsto blad). De radio-zender van de N.S.F. te Hil versum stroomloos. (Radio, 3de blad). Vreesefijk auto-ongeluk bij Abcoude; drie personen gedood. (Gemengde Be richten, 2de blad). Een Eerw. Zuster van het Louisehuis door een der verpleegden vermoord. (Ge mengde Berichten. 2de blad). Bij een brand in de Emmastraat te Am sterdam is een Duitsche dienstbode ge stikt. (Gemengde Berichten, 2de blad) Dc „Postduif" is op haar vlucht naar Indië te Bushir aangekomen. Vandaag naar Bender Abbas. (Luchtvaart, 2do blad. Onze Geïllustreerde Pagina De pholo-pagina geeft o.m. kiekjes van: do Holland-Indië-vluclit van luitenant Koppen; de Noord-Hollandsche Jacht club; do aankomst van Leon Daudet; W. A. F. Baron Gevers t. WIJ GEVEN EEN PHOTO-PAGIN A, GEHEEL GEWIJD AAN DE 3-OCTOBER- FEESTVIERING. Afrika Stormachtige tooneelen te Bloemhof. Nationalisten contra Z.-Afrik. p a r t ij. Stormachtige tooneelen hebben Vrijdag j.l. plaats gehad le Bloemhof (Zuid-Afrika) waar een vergadering, waar Smuts het woord voerde, door nationalisten in do war werd gestuurd. Een 300-lal nationalisten, die besloten waren, niet toe to staan, dat Smuts zou spre ken, bestormden de vergaderzaal, waar een hevig gevecht ontstond met leden der Zuid Afrikaansche partij. Van stoelen en fles- schen werd daarbij een ruim gebruik ge maakt en velen moesten met builen in het hoofd en bebloede gezichten het terrein van den strijd verlaten. De aanhangers van Smuls bleken in do minderheid en moesten voor de nationalis ten het veld ruimen. Do „union Jack", die in de zaal hing, werd in flarden gescheurd. De gevochten duurden eenigen tijd buiten de zaal voort, waar een aantal leden der Zuid-Afrikaansche partij mishandeld wer^ den. In den avond heeft Smuts een verkla ring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat niet alleen do nationalisten de vrijheid van het woord hebben, en dat het land op weg is om spoedig oen klein Rusland te worden. BIWMEMLAWD HET VERPLICHTE ZEVENDE LEERJAAR. Niet met ingang van 1 Jan. a.s. Op do vraag van het Tweedo Kamerlid den heer Albarda betreffende het tijdstip van indiening van hot wetsontwerp tot ver vroegde invoering van do leerverplichting voor het zevende schooljaar, heeft de minis ter van Onderwijs, K. en W. geantwoord, dat hij bedoeld wetsontwerp Zaterdag van den Raad van State terugontvangen heeft. Do indiening kan dus spoedig worden ver- wachf. Het tijdstip van indiening is overigens voor do in do vraag bedoelde kwestie van geen practisch belang, daar inwerkingtre ding op 1 Januari 1928 voor den minister onaannemelijk is en derhalvo een in dien zin geamendeerd ontwerp niet verder ver-< dedigd zou worden. Hij verwijst in dit verhand naar hetgeen hij opmerkte op bladz. 943 van do Hande lingen der Eerste Kamer (Zitting 192G-* 1927).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1