19e Jaargang ZATERDAG I OCTOBER 1927 No. 6684 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN ONDAGSBLAD. BUSTEföLAISO 'Q^Mdóobo, (Bou^ant ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling t Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, [onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Leo per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Lbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- fetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 13 GIRONUMMER 103003 x POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt hel dubbele van het tarief Berekend. r Kleine advertontiën, van ton hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. «oer beslaat uil vijl bladen, waaronder Eeillislreerd Zondagsblad. [BENNACHT EINDIGT DE ZOMERTIJD. i moet dus de klok vanavond uur achteruitzetten. MAANDAG de „Leidsche Courant" NIET VERSCHIJNEN. 3de October is te Leiden een tmeene „vrije dag" zoodat wij g geen courant kunnen uit- eekabonne's worden er aan herin dat het 4e kwartaal van het Zon- blad ad 0.50 de volgende moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE. dienstplicht. „Ontwapening" wordt veel ge ien en geschreven. ar zijn er nog maar weinigen, die „ontwapening'' wenscben. Doch on- ontwapening" verstaat men dan: i n d e r i n g, aanzienlijke vermin- f, van bewapening, onder degenen, die naar deze „ont- a'érl™lti? lKJa plicht. i artikel in „De Nieuwe Eeuw !5 Aug. j.l. schrijft pastoor J. M. rs O. G.t leen verstandig mensch zal ons land erloos willen maken, en geen land en ine regeering zou trouwens daarvoor vinden zijn. Wij moeten en kunnen )ben een vrijwilligersleger, eenen sol- tenstand; of met andere woorden, een ;er van beroepssoldaten, van vrijo innen, een leger waarop land en volk rtrouwen kan. Wij moeten een leger bben van vrijwilligers die hun plicht Hen doen, die het vaderland willen Bnen, en die er een eer in stellen vrij- llig den soldatenstand aanvaard te bben, om zoowel den binnenlandschen b den buitenlandscben vijand het K>fd te bieden. De groote vraag is dan echter dade- Hoe komen wij tot een degelijk en trouwbaar leger, dat aan de eisclien m den modernen staat voldoet? Laten ij dus dit hier vooropstellen: wij wil- ii vrede en nog 'ns vrede en verwijdering n oorlogsgevaar zoover als mogelijk; aar juist daarom willen wij ook oen iger, zelfs een beter leger dan wij nu ibben, een betrouwbaar leger, een le- ir welks hoofddoel is den vrede te bo nen, do orde te handhaven en des- K)da het land te verdedigen. Maar wat j willen is een vrijwilligersleger, dat tuurlijk aanmerkelijk kleiner kan en loet zijn, èn aan manschappen èn aan ateriaal. Een vrijwilligersleger zal n gevechtswaarde het gedwongen le- ir verre overtreffen. i de voorstanders van de afschaffing den dienstplicht kunnen zich beroe- op de H. Stoel. Card. Casparri schreef ïaam van Benedictus XV in het jaar dat het middel om tot vermindering bewapening te komen is: „afschaf- van den dienstplicht en boycot tegen natie, welke den dienstplicht weder willen invoeren''. En hetzelfde schrij- noemt „den dienstplicht de ware oor van vele ellenden, welke sedert meer een eeuw de maatschappij getroffen >ea". u kan men, naar onze bescheiden mee- dat wat de II. Stoel als middel prijst in-al te grooe voortvarend- l gaan beschouwen als doeL a. w.: men kan in geestdrift voor afschaffing van den dienstplicht te gaan, door te beweren, dat, als men r eenmaal den dienstplicht heeft af- haft, de vermindering der bewape- t» de vermindering dus van oorlogs- i en oorlogsgevaar en oorlogsdrang er 8 is! a onder de voorstanders van de af- iffing van den dienstplicht zijn er en! rkend moet echter worden, dat men dit systeem wel is op den goeden li om (e komen waar men zijn wil nien hiermede wel ter hand heeft go- !en een uitstekend middel, om bet doel «reiken. Vooral als dit systeem internatio naal wordt doorgevoerd. Met deze laatste bewering willen wij niet zeggen, dat b.v. in ons land - een doorvoering van dit systeem per se en a priori als ongewenscht moet worden beschouwd. Dit is een vraagstuk, dat overwogen en bestudeerd kan worden, en wij zouden willen zeggen: moet worden, spoedig en niet te langdurig, want het staat, gelukkig; in de publieke belangstelling! Ons land zou niet het eerste zijn, hetwelk de dienstplicht afschafte. Wij verwijzen naar Enge land en Amerika. Of dit, in de gegeven omstandigheden, navolgenswaardige voor beelden zijn voer ons land nogmaals daarover kunnen en moeten o.i. deskundi gen hun licht laten schijnen. Dat gisteren op de vergadering van do R. K. Kamer-Centrale Leiden wel werd besloten om het bestuur van den Partij raad te verzoeken het militaire vraagstuk in den Partijraad te doen behandelen, doch dat men, min of meer beduusd, zich er voor wachtte, daarbij te voegen: en in 't bijzonder ook het vraagstuk van den dienstplicht dat heeft ons wel wat bevreemd. Laatstgenoemd vraagstuk is o.i. onge twijfeld van groot belang: het pro en contra moet worden bezien in het licht der Katholieke beginselen. En het is, gelukkig, een vraagstuk, dat, internationaal, actueel is. Duitschland Afschaffing van de doodstraf. De Landdag van Hessen heeft het socia- lictische voorstel aangenomen om in Hes sen niet meer de doodstraf te voltrekken. Frankrijk jJo^vragêh, 'welke "gisteren aan Poincaré door de leden der financieele Kamercom missie gesteld werden in verband met de begrootingsramingen en de antwoorden, welke Poincaré op die vragen gaf, gaven een voorproefje van den strijd, die er ko men zal tusscken den minister van Finan ciën en de Kamer, wanneer de nieuwe be grooting behandeld zal worden. De vragen kwamen op het volgende neer: Verschillende leden der commissie vestigden de aandacht van Poincaré op de jongste vermindering in de opbrengst der belasting op den verkoop van eigen dommen, de belasting op obligaties en do omzetbelasting en men was van meening, dat het huidige belastingpeil verlammend drukt op de zakenwereld. Was het daarom niet gewcnscht tot belastingverlaging over te gaan? Voorts drong men bij Poincaré er op aan de kwestie der salarisherziening van de regeeringsambtenaren met breederen blik te bezien en men stelde hem ook vragen omtrent de voorloopige betalingen, welke op rekening van de oorlogsschulden aan Groot-Brittannië en Amerika waren ge daan. Vervolgens wenschte men te weten, wat dé regeering voornemens was te doen, wanneer de bestaande desbetreffende over eenkomsten-resp. in Maart en Juni zouden afloopen. Met betrekking tot de begrooting zelf was Poincaré even duidelijk als uitvoerig. Hij zeide, dat dé ramingen, welke een zeer bescheiden surplus aantoonen, onge wijzigd moeten blijven. Er kan geen sprake zijn van een verandering in het huidige be lastingpeil en evenmin kan gedacht wor den aan eenige nieuwe uitgaaf. Wanneer de Kamer Poincaré zou dwingen, de cre- dieten te verhoogen of de belastingen te p verlagen, zou hij weigeren hieraan gevolg te geven en zou hij het voortbestaan der regeering op het spel zetten. De autonomisten In den Elzas. Hun program. De autonomistische partij van Elzas- Lotharingen heeft thans haar programma gepubliceerd. In de inleiding wordt er op gewezen, dat de partij zich ten doel stelt het tot standkomen van een vrij Elzas Lotharingen, dat tot de Vereenigde Staten van Europa behoort en als bemiddelaar tusschen Frankrijk en Duitschland wil op treden. delijk streven tegenover Frankrjjk of bet dolijk streven tegenoved Frankrijk of het Franscho volk te onthouden en richt zich alleen tegen den Franschen staat, omdat deze zich tegen Elzas-Lotharingen heeft gekeerd. Het programma der partij omvat 17 punten, o.a. handhaving van het karak ter van Elzas-Lotharingn overheersching van het Duitsch in het openbare leven, be stuur van het land door geboren Elzas- sers en Lotharingers, verbetering van de rechtspraak, overdracht van de spoorwe gen en do rijkdommen van den bodem aan het volk van Elzas-Lotharingen, stichting van een eigen staatsbank en een eigen post, hervorming der belastingen, invoe ring van een eigen tolstelsel, kiesrecht voor de vrouwen, valorisatie van de Duitsche oorlogsleeningen en voorts verschillende oischen op sociaal politiek gebied. Joego-Slavië Medeplichtige aan de misdaad van Serajewo gestorven. Een Bosniër, die herinneringen wakker roept, aan den moord van 1914, welke wegbeambte Milan Ziganowitsch. kub overleden. Het is de vroegere spoor- wegbambte Milan Biganowifsch. Ziganowitsch, dien de Oostenrijksche autoriteiten als medeplichtige aan den aanslag van Serajewo betitelden, was in 1908 naar Belgrado geëmigreerd. Daar zijn de eerste denkbeelden ontstaan die tot de ldcre verschrikkelijke gebeurte nissen- geleid hebben. Polen. Het spoorloos verdwijnen van Zagorsk!. Anonieme verdachtmakingen. Van de stad Kallowitz uit zijn door een anoniemen auteur 10.000 brieven verspreid, waarin gesproken wordt over de verdwij ning van generaal Zagorski. In dit schrijven, dat tot titel draagt „de waarheid omtrent generaal Zagorski", wor den tegen de regeering en tegen verschei dene officieren ernstige beschuldigingen ingebracht. Hierin wordt niets minder be weerd, dan dat geneeraal Zagorski op hoo- ger bevel om het leven is gebracht Het orgaan van Pilsoedski, de „Glos Prawdy" meent, dat dit alles het werk is van een hinnenlandsch-politieke organisa tie van samenzweerders. Rusland De oppositie zet haar actie voort. Weder 14 c ommunisten uit de partij gostooten. Sedert het jongste congres der commu- Ei enZinovjêf uit de partij' te stooten, heeft de oppositie mot hernieuwde kracht haar actie tegen de binnen- en buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering hervat. In het bijzonder trachten de ontevrede nen aanhangers te vinden in het roode le ger. Groote hoeveelheden literatuur worden door de oppositie onder de soldaten ver spreid. Een deel van deze pamfletten is ge woon gedrukt, doch andere geschriften zijn met multiplicator en schrijfmachines ver menigvuldigd, juist zooals het voor de re volutie geschiedde. Hoewel de Stalin-groep er niet in ge slaagd is, de werkelijke oppositieleiders uit te drijven, heeft zij den strijd voor de zuivering der partij niet opgegeven. Voort durend worden onbetrouwbare leden uit de partij gezet, meestal zonder eenigen ophef, doch nu en dan worden lijsten gepubli ceerd van de verbannen „onwaardige" com munisten, met de waarschuwing dat dit een ieder kan gebeuren, die niet ophoudt met te streven naar het verbreken der een heid van de partij. De heden uitgezette 14 „ontwaardigen" heb ben zich, volgens de officieele verklaring, voornamelijk schuldig gemaakt aan het ondermijnen van den geest in het roode le ger, waar meer dan de helft v-an hen tot voor kort vertrouwensposities innam. Deze groep afvalligen beschikte over acht ge heime drukpersen en zeer primitieve du- pliceermachines- Zij namen hun toevlucht tot allerlei listen om copieën van geheime partij documenten te verspreiden, terwijl zij den schijn aannamen, trouw te zijn aan het centrale comité. De groep heeft o.m. een pamflet verspreid omtrent den toe stand in het roode leger en op de vloot. Amerikanen gearresteerd. Wegens het geven van godsdienstonderwijs. Uit Eriwan (Armenië) wordt gemeld, dat de bolsjewiki een aantal personen van een Amerikaansche relief-commissie voor het Nabije Oosten hebben gearresteerd, waarschijnljk onder beschuldiging dat de Amerikanen kindoren, welke aan hun zor gen waren toevertrouwd, godsdienstonder wijs hebben gegeven. De relief-commissie heeft gedurende do jongste aardbevingen in Armenië veel nut tig werk verricht. Vernomen wordt, dat het hoofdkwartier te New-York in Moskou tegen de arrestaties heeft geprotesteerd. Ter dood gebracht. Uit Moskou wordt gemeld: Wederom is een 4-tal ter dood veroor deelde monarchisten terecht gesteld. Palestina. Samenzwering te Jeruzalem. In verband met een door de politie ont- dekte samenzwering te Jeruzalem zijn vijf Arabieren gearresteerd, o w. een ambtenaar van den Mohammedaanschen Roogen Raad Do samenzwering had ten doel, den bur gemeester Nasjasjibis en andere politici van gematigde richting te vermoorden. China. De rooden meester te Swatau. De buitenlanders ttft dusver met rust gelaten. De tot dusver uit Swatau ontvangen be richten wijzen er op, dat de stad zich thans geheel in de macht der communis tische militaire leiders bevindt, in weer wil van de aanvallen der Cantonneesche kanonneerbooten. De indringers beweren, een revolutionnaire partij te vormen, welke de principes van Soen Jat-sen huldigt- Een extremistische arbeidersleider is benoemd tot hoofdcommissaris van politie. De plaat selijke autoriteiten hadden medegedeeld, van plan te zijn, naar Waitsjau op te ruk ken. Tot dusver hebben zich geen sympto men van een tegen do vreemdelingen ge richte beweging voorgedaan. De Japansche mariniers bevinden zich nog steeds aan wal en bewaken het consulaat, maar het detachement, dat belast was met de bewa king der gebouwen van de Engelsche Pres- byteriaansche missie, is teruggetrokken. Nieuwe campagne van Tsjang Tso-lin. Hevige gevechten bij Kalgan. Tsjang Tso-lin is een campagne begon nen, ten einde Feng Joe-sjiang te vernieti gen. Er wordt hevig gevochten in de na bijheid van Kalgan in de provincie Sjansi. Alle vertegenwoordigers van Sjansi te Pe king hebben bescherming gezocht in de le- gatiewijk. Vernomen wordt, dat bet minis terie van Oorlog acht treinen gerequireerd heeft, ten einde een groot aantal Moekden- troepen naar Kalgan te vervoeren. Eugene Tsjen met mevr. Soen Yat-sen getrouwd? Volgens een bericke via Riga aan de „Daily Mail" zou te Moskou het huwelijk hebben plaats gevonden tusschen Eugene Tsjen, den vroegeren minister van Buiten landsche Zaken der Chineescho nationalis- Hei paar zou voornemens zijn, (EEtienjK naar China to vertrokken om er de com munistische beweging te organiseeren. Van het Vaticaan. Amerikaansche legionnairen bij den Paus Woensdag heeft de Paus 400 Ameri kaansche legionnairen, onder wie generaal Savage, ontvangen, bij welke gelegenheid de H- Vader een korto toespraak tot de le- gionairen heeft gehouden. BINNENLAND. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Gistermiddag heeft de R. K. Kamer-Cen trale Leiden een algemeene vergadering gehouden in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond te Leiden, onder presi dium van den heer J. P. Gouverneur. Het Tweede-Kamerlid, de heer Bulten, woonde de vergadering bij. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de R. K. Kiesver. te Voorburg, om den Partijraad te wijzen op een onbil lijkheid in de Kieswet, welke te Aarden- burg is gedemonstreerd geworden hier heeft de aaneengesloten minderheid van niet-Katholieken door handige stemmen- combinaties een meerderheid in den Raad weten te krijgen en aan den Partijraad een bestudeering ter wijziging van de Kies wet aan te bevelen Besloten werd, aan dit verzoek te voldoen. Verder was het eenige punt van de agen da: Voorstel-Gouda: to trachten in het pro_ gram van de R. K. Staatspartij opgenomen te krijgen: „Afschaffing van den Dienst plicht". Dit voorstel was echter, nadat deze ver gadering reeds was uitgeschreven, weer in getrokken en vervangen door een voorstel, om het bestuur van den Partijraad in over weging te geven, genoemd vraagstuk op een vergadering te doen behandelen. Gouda zelf was ter vergadering niet vertegenwoor digd Over deze, ook naar onze meening, al te gemoedelijke wijze van doen werd van ver schillende zijden afkeuring uitgesproken! Hoewel van een voorstel-Gouda nu niet meer kon worden gesproken, werd door verschillendo afgevaardigden over het mi- litairo vraagstuk van gedachten gewisseld. Deze elkaar kruisende besprekingen liepen ten slotto uit op aanneming van het voor stel van het bestuur, om het bestuur van den Partijraad er van in kennis te stellen, dat in do R. K. Kamer-Centrale de wen- schelijkhcid is geopperd, om in den Partij raad het militaire vraagstuk te behandelen en speciaal do behartiging der geestelijke belangen van de dienstplichtigen. Deze. laatste toevoeging geschiedde, omdat, ook blijkens mededeelingen uit de ervaring van eenige afgevaardigden, niet overal deze be hartiging der geestelijke belangen van do militairen zoodanig is als verwacht en ver langd mag worden. Bij do rondvraag kwamen o.m. twee kwesties ter sprake, die nogal discussie uit lokten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Poincaré wil de belastingen niet verlagen De oppositie in Rusland. Nadere berichten omtrent de cycloonramp van St. Louis. Uuitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND De spoorlijn AmsterdamRotterdam. (lste blad). Minister Van der Vegte acht geen termen aanwezig voer schadevergoeding aan de door de overstroomingen in Twente gedu peerde landbouwers (2de blad). Het Arnhemsche Hof gelast een nieuw onderzoek in de Culemborgsche moordzaak (Rechtzaken, lste blad). Nadere mededeelingen betreffende het faillissement van de Nederl. Spaarverzeke- ring voor Katholieken (Financiën en Oeco- nomie, 2de blad). Luitenant Koppen Is hedenmorgen te kwart over 7 gestart voor zijn postvlucht naar Ned.-lndië. Hij hoopt vandaag Sofia te bereiken (Luchtvaart, 2de blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Onze apologetische medewerker geeft een beschouwing over de bekoringen, die den mensch treffen (3de blad). Een vervolg-artikcl over Schaépmait (3de blad). Ajo schrijft een open brief aan prof mr. Meyers te Leiden (3de blad). Eerstens do mededecling van 'n afgev. uit hfero1n^enPgaarne^Jo~meening dér verga dering weten. De voorzitter antwoorddo, dat hij wel als de meening der vergadering kon uitspreken, dat katholieken in verte genwoordigende lichamen, waarin eed of gelofte wordt gevraagd, de eed behooren af te leggen. Een der afgev. meende er echter op to moeten wijzen, dat de bedoelde persoon heel goed to goeder trouw, b.v- uit eerbied voor den oed, aldus kan hebben ge handeld; waarop de voorzitter opmerkte, dat hij slechts een algemeene uitspraak heeft willen geven, zonder over een con creet geval te willen oordeelen. Do afgev. uit Hoogmade, do heer Liever-' oO, vroeg, of er geen voorstellen van Hoog made waren ingekomen betreffende het verplichte zevende leerjaar. Do voorzitter antwoordde, dat deze, hoewel reeds enkele maanden geleden door do R. K. Kiesver, te Hoogmade aangenomen, eerst op 13 Sopt., dus nog wel op tijd, waren ingediend Uit een schrijven van het bestuur der Hoog- made'sche Kiesver. meende het bestuur der Kamer-Centrale echter te mogen be sluiten, dat men het aan laatstgenoemd be stuur overliet, om dezo voorstellen al dan niet ter vergadering te brengen. Deze laat ste opvatting word door meerdere afgev. bestreden. De voorzitter liet nu een be spreking over do ingediende voorstellen toe. De heer Liovcrse hield een beloog, dat op liet platteland do landarbeiders en an deren niets van een verplicht zevende leer, jaar willen weten; dat men do kinderen voor den arbeid op het land noodig heeft en veeltijds dezer verdiensten niet kan mis sen. Van den anderen kant, door den heer v- d. Swaan, uit Sassenheim, werd ver klaard, dat hooi velen, en wol do groote meerderheid, op het platteland het zeven de leerjaar wél wenschen, ook speciaal do landarboiders. Nadat nog onkelo zaken waren bespro- kon, word do vergadering gesloten. DE LIJN AMSTERDAM—ROTTERDAM. De electrische treinen. Do nieuwe dienstregeling der Ncder- landflche Spoorwegen welke Zondag in gaat, brengt ons oen aantal verbeteringen. Deze vindt men vooral op de lijn Amster dam—Rotterdam, als gevolg van de instel ling van een geregolden dienst met de electrischo treinen. Nog slochts enkele stoomtreinen zullen van Amsterdam in de richting Haarlem vertrekken, rul. alleen voor de buitenlandsche verbindingen. De electrische treinen hebben echter ook oen groot nadeel, een gevaar zelfs, waarop men ons van bevoogde zijde verzocht de aandacht te willen vestigen. Duizenden forensen uit do richting Haarlem, die dagelijks te Amsterdam aan- komen en vertrekken, hebben altijd do ge woonte de goeden niet te na gesproken op hot laatste nippertje aan den trein te komen cn velen, zeer velen zelfs, stappen geregeld in een reods in beweging zijnd en trein. "Was dit gevaarlijk bij do stoomtreinen# bij de electrische treinen is hot gevaar reep grooter. Do electrische treinen toch doorgaande rijtuigen, zoodat de gelegen

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1