ROMANO binnenland. stadsnieuws NU MEOEOEELING E TWEEDE MOEDER. oehoe blad „DE LE9DSCHE COURANT" VRIJDAG 30 SEPTEMBER ne Ned. Spoorwegen bevorderen do werkverschaffing inBelgië. Te Helmond 44 arbeiders ontslagen. Naar wij vernemen, zijn bij de firma rate en Van der Weyden, draadnagel- houtenfabriek te Helmond, 44 -werklie- ,n tijdelijk ontslagen. Dit ontslag is bet gevolg van bet met itvangen van een groote order der Ne- jrlandscbo Spoorwegen, waarvoor de nna bad ingeschreven en welke order zooals bekend is werd gegund aan >n Belgische fabriek. Hit is de order, aarvan door dr. Kortenborst gewag erd gemaakt op het Economisch Urgen- KHigrcs der R. K. Werkgevers. „Tijd." De president van Liberia. )e president van de republiek Liberia, lieer King, heeft gisterochtend half elf jrgezeld door den heer Vieweg, consul- jneraal van Liberia voor Nederland, en heide adjudanten een bezoek gebracht het gebouw van het Nederlandsche _ie Kruis, aan de Prinsessegrackt in Ja Haag, waar de heeren ontvangen wer- jn door Prins Hendrik, voorzitter van et hoofdbestuur van het Nederl. Roode ruis dit bezoek heeft Prins Hendrik, voor- itter dier instelling, den heer King het ruis van verdienste van het Nederland se Roode Kruis overhandigd. Later bracht de president, vergezeld m zijn familieleden en gevolg, zoomede ui den heer en mevrouw Vieweg, een be- iek aan het Vredespaleis, waarbij ook de büotheek werd bezichtigd. voorgenomen bezoek van president ing en zijn gezelschap aan het Maurits- kon wegens gebrek aan tijd niet norgaan. Prins Hendrik heeft gistermiddag, irgezeld van zijn adjudant maioor jnr. aman Trip, in het hotel des Indes in Den aag, een bezoek afgelegd bij den pre- dent van Liberia. De president van Liberia is heden zijn reisgenooten niet per spoor, doch auto's naar Amsterdam vetrrokken, r te half-twaalf het gemeentebestuur Raadhuize de gasten uit Liberia zad ïtvangen. Omstreeks 10 uur werd uit Den aag vertrokken. Na terugkeer hedenmiddag te 's-Gra-- inhage uit Amsterdam zijn president King i zijn familie en gevolg in auto's naar oek van Holland' gereden, om zich daar lor Engeland in te schepen, voor een riedaagsch bezoelc aan Londen en bezoe- >n aan Liverpool en enkele andere En- 'lsclie steden. Gistermiddag werd ten huize van den ifmaarschalk der Koningin mr. E- F. iron de Smeth, een kinderpartijtje gege- door Mastor Cecil King, het zoontje len president van Liberia. Gistermiddag heeft de minister van litenlandscho zaken in het restaurant lya'l in Den Haag een noenmaal gege- n ter eere van het bezoek van president ing van Liberia aan ons land. Zondagsrust. Vereeniging tot bevordering der ondagsrust is te Utrecht onder leiding an jkr. mr. G. G. von Weiier uit den aag in algemeene vergadering bijeenge- L jaarverslagen werden goedgekeurd. et financieele wees een batig saldo aan. an 297. Langdurig is gediscussieerd over een aorstel-Utrecht betreffende samenwer- met de Tuchtunie. De voorzitter leende, dat daarvoor wijziging in de tatuten noodig zou zijn. Dr. Ritta be- ristte dit namens Utrecht. Besloten werd ten slote ot aanhouding in het voorstel, ten einde het meer in in breede toe te lichten. Eveneens werd aangehouden een voor- el-Utrecht om te bespreken wat gedaan an worden tot vermijding van het houden an politieke betoogingen en demonstra- es op Zondag. Ten slotte werd verworpen een motie- hecht, waarin werd aangedrongen op atutenwijziging om naast het indivi- ïeele karakter der vereeniging ook het organische in te voeren, waarbij dus or ganisaties in haar geheel lid kunnen zijn. Aan bet einde der bijeenkomst werd jkr. von Weiier herkozen als bestuurslid, terwijl als zoodanig werd gekozen in de vacature-Drijber de beer J. J. Sterken.- burg uit Rotterdam. Het vervoer van steenkolen. Uit Brussel wordt aan de Frankfurter Zeitung gemeld, dat plannen tot verlaging van de Belgische spoorwegtarieven voor Duitsche transito-kolen naar Antwerpen de kolen uit die Duitsche mijnen betref fen, welke direct per wagon aan de Noord zeehavens leveren en in de laatste maan den aan Rotterdam de voor-keur hebben gegeven. GEMEENTERAAD. EEN NIEUWE HAVENBRUG. Kosten f235.000. De H. T. M. draagt niet bij. B. en W. deelen de<n Raad het mede: „Gelijk Uwe Vergadering bekend is, zijn reeds sedert geruimen tijd bij ons College plannen voor den bouw van een nieuwe Groote Havenbrug in overweging. Ook in Uw midden werd de zaak eenige malen ter sprake gebracht, betgeen laatstelijk leidde tot een motie van Uw medeleden, de heeren Huurman en Eikerbout, waarbij de wen- schelijkheiii wc^d uitgesproken, om zoo spoedig mogelijk tot den bouw van een nieuwe Groote Havenbrug over te gaan en ons College werd uitgenoodigd een plan met begrooting daartoe bij Uwe Vergade ring in te dienen. Deze motie werd tijdens de behandeling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1925 in Uwe Vergadering van 3 December 1924 om prae-advies in onze banden gesteld. Aangaande de noodzakelijkheid van een nieuwe brug ter plaatse kunnen wij kort zijn, aangezien daarover, naar wij mee- nen, vrijwel eenstemmigheid zal bestaan. De tegenwoordige houten ophaalbrug ter breedte van 4.10 M. en zonder trottoirs is è-n wat haar capaciteit, èn wat haar con structie betreft, totaal verouderd en niet meer in staat het moderne verkeer, gelijk dit zich mede door aanbouw in dit stads gedeelte ontwikkeld heeft en in de toe komst vermoedelijk nog verder ontwikke len zal, te venverken. Wij zouden dan ook reeds eerder met plannen voor den bouw van een nieuwe Groote Havenbrug bij Uwe Vergadering zijn gekomen, indien niet de onderhan delingen met do HaagS'Che Tramweg Maat schappij over de vraag, in hoeverre deze maatschappij met het oog op de moge lijke doortrekking van haar tramlijn over deze brug in de richting van de Zijlpoort een bijdrage in de kosten van den 'bouw wilde verieenen tot belangrijke vertraging hadden geleid. Hoewel de Maatschappij zich aanvanke lijk tot het geven van eene bijdrage be reid verklaarde, voor het geval en zoodra zij voor hare tramlijn van de brug gebruik zou maken, terwijl dezertijds het stand punt werd ingenomen, dat, vóórdat tot het vaststellen van de vernieuwingsplannen werd overgegaan, zekerheid moest bestaan of al dan niet op eene bijdrage van de tram gerekend kon worden, te betalen zoo dra de nieuwe brug voor het gewone ver keer geopend zou zijn, kwam de maat schappij ten slotte bij schrijven van 28 Januari 1927 zelfs op hare vroegere toe zegging terug, voornamelijk in verband met de omzetting van de Haagscho Tramweg Maatschappij in een gemengd bedrijf. Do positie van het gemengd bedrijf werd een andere geoordeeld, aan gezien dit bedrijf in verband met de overeenkomst nog een zware taak te vervullen had ter voorzie ning in de behoefte van het stadsverkeer te 's-Gravenhage. Zoolang in de behoefte van dat verkeer niet voldoende was voor zien, moest het bedrijf, zoo meende men, niet dan in noodzakelijke gevallen zijn taak gaan uitbreiden door op zich te ne men het communale verkeer in andere steden. Do onderhandelingen moesten hiermee als mislukt worden beschouwd, zoodat met de behoefte van het go wane verkeer, dus zonder tram, rekening behoefde to worden gehouden. Den Directeur van Gemeentewerken word mitsdien op 12 Februari jL opdracht verstrekt tot het ontwerpen ©n uitwerken van een plan in dien geest met den meest mogelijken spoed over te gaan. In de maand Juni bereikte ons het plan un den Directeur en op 30 Juli d. a. v. het advies van de Commissie van Fabricage, die zich, evenals ons College, daarmede bleek te kunnen vereenigen. Volgens dit plan in de nieuwe brug ont worpen op ©en breedte van 14.50 M, en wel een rij vlak van 10,80 M. en twee trottoirs ieder breed 1.85 M. Deze breedte is die van de Blauwpoortsbrug, en werd destijds aldaar met inbegrip van dubbel tramspoor voldoende geacht. Thans en op e plaats wordt een breedte van 14.50 noodzakelijk geacht voor een brug zonder tramspoor. De doorvaart wijd te, welke bij de oude brug 10 M. bedraagt, wordt, in het bijzon der met het oog op de kolenschepen voor de Lichtfabrieken in verband met de on gunstige ligging van de brug ten opzichte van de toegangs wateren, op 11 M. gebracht uit welken hoofde een gedeelte van de kosten va-n de nieuwe brug ten laste van de Lichtfabrieken zal komen. De ligging is voorts aldus gekozen, dat de N.W. zijkant van de nieuwe brug samenvalt met den N.W. zijkant van de oude brug, zoodat de verbreeding geheel naar den Z.O. kant ge zocht is. Aldus wordt de beste ligging zoo wel ten opzichte van de scheepvaart, als ten opzichte van de toegangswegen, Oude Vest, Haarlemerstraat, Oude Rijn, Heeren gracht, Kalvermarkt en Havenkade (do beide laatste over de Kleine Havenbrug) ten Z.W., en Haven en Oude Heerengracht ten N.O. van de brug, verkregen. Als type is gekozen de rolbasculebrug met electri- sche beweegkracht. Behalve de eigenlijke brug met uitloo- pende trottoirs omvat hot plan een omleg ging van de Kleine Havenbrug en voorts den bouw van een brugwachtershuisje en een politic-posthuis op het trottoir aan den Westelijken vleugel, waartoe een hoek van de Oude Heerengracht tor plaatse moet worden gedempt. Het brugwachters- huisje nabij de Kleine Havenbrug en het politieposthuis met rijkstelephoonkast en transformator op het Havenplein zullen worden afgebroken. De kosten van uitvoering van het ge heel© plan worden geraamd op f 235.000. uitgezonderd de bezwaarlijk met eenige juistheid vooraf to ramen kosten voor het verleggen of vernieuwen van kabels laatstbedoelde kosten zijn derhalve pro memorie uitgetrokken. In de kosten van uitvoering zal door de Lichtfabrieken uit hoofde van het belang, dat deze fabrieken hebben bij een groo- tore doorvaartwijdte, oeno bijdrage worden verleend tot een bedragv^n f,25.000.in maximum, zoodat een bedrag van f210.000 uit leening zal moeten worden gevonden. Onder mededeeling, dat de Provinciale Waterstaat geene principieelo bedenkin gen tegen het ontwerp heeft, geven wij Uwe Vergadering alsnu in overweging: ten behoeve van den bouw van een nieuwe Groote Havenbrug met bijkomende werken een bedrag van f235.000.te on zer beschikking te stellen, waarvan een bedrag van ten hoogste f 25.000.ten laste van de Lichtfabrieken zal worden ge bracht." R.-K. Studentenvereeniging. De R. K. Studentenvereeniging „Sint Augustinus" heeft het volgende program voor do opening van het vereenigingsjaar: Zaterdag, 1 October: 3 uur Bijeenkomst der novieten en inschrijving. Toespraak van den Praeses. Ouderejaars worden hier bij dringend uitgenoodigd. Maandag, 3 October: Feesten van Lei den's Ontzet. Allen zijn 's namiddags wel kom op het „Eigen Huis", doch de eerste jaars zijn verplicht te 2 uur aanwezig te zijn. Te 6 uur verplicht Diner voor novie ten (heeren). Dinsdag, 4 October: 4 uur Meisjesbij eenkomst op het E. H., waarbij alle eerste jaars meisjes verplicht zijn te komen. 0 uur: verplicht Diner voor de eerste-jaars meisjes. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 1 Oct. Hilversum, 7060 M. 12.00 Politieberichten. 12.352:00 Lunchmuziek door het Trio D. Groene veld, viool, A. van Leeuwen, cello, P. Jochems, piano. 2:004.00 Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest b. 1. v. Hugo de Groot. 5.307.4$ Concert door het A. N. R. 0 - orkest, Dina Diopendaale mezzo .sopraan, Egb. Veen, pianobegeleiding. 7.157.45 Tuinbouwhalfuurtje. Een causerie door den heer W. Balk. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberiohten. Daventry, 1600 M. 1.202.20 Orkestconcert. Solisten. 3.20 Lezing: Footballmatck Tottenham- hotspur and Everton. Het radio-orkest en solisten. 5.35 Kinderuurfcje. 6.20 Radio-orkest. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 M. Raphael, bariton. 7.20 Lezing: Health in Autumn.. <2.35 Orgelconcert. 7.45 Lezing: Witness account of the Gran d Prix. 8.05 Revue van de Norfd Pier JBlackpool Orkest en solisten. 8.50 Walsen van Straus, door het radio orkest. 8.05 Licht orkestconcert. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Voorlezing door Mr. Cox. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Entre Nous", radio-revue. Vroo- lijke muziek en zang. 10.5012.20 Dansmuziek in het Savoy Hotel. „R a d i o- P a r i s", 1750 M. 12.052.10 Orkestconcert. 5.055.55 De Homonyme Jazzband. 8.5011.20 Concert. Orkest, jazzband en artisten van do Parijzer Theaters. Langenborg, 469 M. Dortmund, 283 M. en Munster, 242 M. 1.302.50 Orkestconcert. 5.506.50 Concert door het mandoline orkest Ma-Ko-Ge. 8.40 Vroolijkc avond met Franz Bau- mann. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. •Königswustorhausen, 1250 M. 12.208.05 Lezingen en yessen. 8.50 Vroolijke avond uit Frankfurt. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 6.20 Vroolijk concert. 1 8.20 „Lumperadel", operette in 3 acten van Horst Platen. Daarna tot 11.10 Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Galaconcert. Versterkt orkest en solisten. Landbouw-radiouitzendingen in Tjecho-Slowakije. Een officieel communiqué der Tsjech o- Slowaaksche regeering doelt-hot volgends mede: Roods voor don wereldoorlog word al hcfl mogelijke gedaan om den landbouw wotvan rond te mokken. Niettemin was hot eerst net don oorlog, welke hot Tsjechische volk zijn onafhankelijkheid gaf, dat een nieuw tijd» vak voor do nationale agricultuur zijn ia» tred© deed. In Tsjocho-Slowakië, evenals in ando®8 landen, die geïnteresseerd zijn bij do po#- fec tionneoring der landbouwproductie heeft men iederon vooruitgang dor weten schap in do grootst mogelijke mate aan dB verwezenlijking van dit doel trachteö dienstbaar te maken. Zoo moet een bijzon» doro beteekenis warden toegekend aan heit nut dor radio-telofonio voor don landbouw Het was in het jaar 1925, het tijdsge wricht, waarop do belangstelling voor do radio-telefonio in Tsjeoho-Slowakië een enorme vlucht nam, dat do eminente afge vaardigde ir. Jean Corny in overeenstem ming mot de Landbouwunio dor Tsjocho- Slowakisohe republiek, een aanvang heeft gemaakt mot do verwezenlijking der idee van prof. dr. Adolphe Ernest, hoogleeraar aan do landbouwhoogoschool, om do radio telefonie voor agricultujTp]'» doeleinden te gebruiken. Tegen het einde van i. is m overeen stemming met het departement van land bouw een bijzondere raad van behoor inge steld aan het. hoofd waarvan ir. Ccrny staat en waarvan do leden gedelegeerden zijn van de groote organisaties in den lan de. Deze raad van beheer stol'1" in .zijn oersto zitting hot werkprogramma voor de Tsjechische landbouw-iradiotolcfonio vast. Hierin werd verklaard, dat deze radio zich ten doel stelt inlichtingen te verstrekken en systematisch de landbouwbevolking te ontwikkelen, om haar moreel en cultureel peil op te voeren en in het bijzonder do capaciteiten der landbouwgrocpen te per- foctionneeren, teneinde in Tjeclio-Slowa lde een landbouw-productie van zeer hoog gehalte, lage prijzen en grooten omzet te verkrijgen. In do eerste dagen van 192G liceft de raad van beheer te Praag een radio-redac tie ingesteld, die onder loiding staat van twee deskundigen. Do uren vaji uitzending werden op twee maal per dag bepaald, n.L te 12 uur 's middags en des avonds tus- schcn 6 en 7^ uur; bovendien worden iederon Zondag nog lozingen e.d. uitge zonden. De uitzendingen der Tsjechische landbouwradio beslaan 5 uren per week on driekwart deel van het radio-blad; do golf lengte bedraagt 348.9 meter. De lezingen worden gehouden door eminente landbouw kundigen, zoowel mannen van do proctijk als van de wetenschap. Hot aantal luiste raar® bedraagt ruim 250.000. Hot gevolg van deze populariteit der Tsjechische landbouwradio is geweest, dat men moest overgaan tot oprichting van -filiaal-redacties en stations. Den laatsten tijd wordt des Zondags te 10 on 11 uur ook in do Fransche en EngeJsoho taal uitge zonden ten behoeve van de buitenland&cho landbouwers. Woensdag, 5 October: 1.30 uur: Ver plichte ping-pong-wedstrijd voor de eerste jaars meisjes. 8 uur: Algemeene ledenver gadering. Eerste-jaars worden niet toege laten. Donderdag, 6 October: 1 uur Verplichte billard-wedstrijd voor de novieten (hee ren). Vrijdag, 7 October: 8 uur Eerste Hospi- tanten-vergadering. Verplicht voor alle eerste-jaars. Toespraak van Prof. P. G. Groenen. Inning contributie eerste termijn. Dinsdag, 11 October: 8 uur Missieclub- Vergadering. Spreker: R. P. W. Croutz- Lechlcitner S.J. Onderwerp: „De diepste motieven en meest-voor-de-hand liggende practijken van do studenten-missieactie". Eersto-jaars wordt uitgenoodigd tegen woordig to zijn. Woensdag. 12 October: Lustrum eetta fel. Eerste-jaars mogen aan het geheele feest deelnemen, doch vanaf 8 uur is het voor hen verplicht tegenwoordig te zijn. Maandag. 17 October: 7.30 uur Congre gatie voor de Heeren. 3.15 uur Tweede Hospitanten-vorgadering. Verplicht voor alle eerste-jaars. Snreker: Dr. TT. Wove. Woensdag, 19 October: Sociotoitsavond. Verplicht voor eerste-jaars. Maandag, 24 October: Inauguratie dor nieuwe leden. (Zie advertentie) Gevaarlijke klant. Hotelhouder: Is dio aviateur er van door gegaan, zonder zijn rekening lo beta len? Kellner: Niet direct. Toen hij vijftig voet boven den grond was riep hij om ziju rekening- FEUILLETON. Naar het Fransch, v. H. GREVILLE Toen had. zij zich voorgenomen daar mner meer ongenoodigd te verschijnen ihans vroeg zij zich daarom af, of zij et weder do grenzen deer vocirzachitig- >id had overschreden, immers zij kwam ►nieuw uit eigen beweging. Wat zou Richard gedaan hebben in de geven omstandigheden? Dat vroeg zij 'h wel tienmaal af, maar steeds weer enk in haar het zelfde antwoord: Ri an! zou niet anders gehandeld hebben, jn eerste zorg zou geweest zijn bet kind 11 de verpeste Parijscho lucht te onttrek- het in handen stellen van zijn ootmoeder die het opgevoed hocL Man* zij, do tweede moeder, uit het lo n van dien jongen verbannen, wat moest Uj nu doen? Zich hier aan nieuwe beleedi ngen blootstellen? Mocht zij wel blijven s men haar dat niet verzocht? Daar ging do deur voorzichtig open en ets stem zei geheimzinnig: Nu vrouw cr eenmaal is, moest ze aar niet vertrekken, irt Die woorden maakten veel indruk op gfów Even later kwam mevrouw Brice bin- GC n. Zij zag zoo bleek en ontdaan en haar 8 zoo lusteloos en loom, dat Odilia belijden met haar had. Zij naderde en lk de hand toe; haar stem klonk echter 0 0 vreemd, gebroken en hol, dat het ^ptfen alsof er een spookgestalte sprak, !U Ik dank u wel mevrouw dat u hem hier gebracht hebt, dat is heel goed Odilia keek haar een weinig verrast aan; de klamme hand der oude dame drukte de hare met vrienden-hartelijkheid. 't Was de eerste maal sinds Odilia's hu- welijk dat mevrouw Brice haar zóó aan sprak. TJ lxadt hem bij U thuis kunnen bren gen en daar laten verzorgen. Odiilia durfde niet bekennen wat zij daarvan gedacht had en antwoordde met eenige verlegenheid: Ik dacht dat hij hier in betere han den zou zijn en ook is do lucht hief1 gezon der dan in Parijs; maar als u mij wilt toe staan dat ik blijve, ik geloof dat zulks het beste zal zijn. Mevrouw Brice sloeg de oogen neer; ze ker haar schoondochter had uitstekend ge handeld door haar Karei op 't kasteel te rug te brengen, maar die pretentie om te blijven bedierf alles. Ik bedoel, hernam Odilia die den toe stand inzag, blijven totdat de dokter zich uitgesproken heeft omtrent de ziekte Als deze slechts onbeduidend is, zal ik u niet door mijn aanwezigheid lastig vallen* doch indien ze ernstig en gevaarlijk is, dan schijnt het mij een plicht bij ubij 't kind to blijven, temeer daar Richard af wezig is. Hebt u Richard gewaarschuwd? vroeg mevrouw Brice. Neen'en ik geloof niet dat dat noodig is vóór dat wij weten wat eigenlijk de ziekte is. De zending die mijn man te vervullen heeft is gewichtig genoeg om hem niet zonder noodzakelijkheid lastig te vallen met slechte berichten.... Een stilte volgde. U hebt gelijk, zei de oude dame dan, terwijl' zij zich opricht©. Welnu, wilt u naar uw kamer gaan? Ik donk dat de dok ter wel dadelijk zal komen. Eenige dagen kropen langzaam en zwaar voorbij. Do grootmoeder had haar klein zoon in een kamer gebracht die aan de hare grensde en waarvan do tusschendeur steeds open bleef. Niemand stond zij toe den zieke te be zoeken, behalve Piet, die het werk van ziekenverpleger deed, en dat met dezelfde kalmte als waarmede hij de teugels van zijn paarden opnam. De ziekte kon niet juist bepaald worden, en de dokter sprak er reeds over den raad van een anderen geneesheer in te winnen, om niet alleen de verantwoordelijkheid te dragen. De hevige koorts en groote zwak te van den patiënt, die do oogen niet meer opende en alleen nog maar sprak om drin ken te vragen, deed hem een vreeselijke complicatie in de hersenen vreezen. Den tweeden avond gaf mevrouw Brice liaar sleutels aan Odilia over met het ver zoek de noodige bevelen te geven. De be jaarde dame voeldo haar krachten zich be geven, Do schoondochter, gelukkig nuttig te kunnen zijn in deze woning waar zij nooit geteld was, nam onmiddellijk het bestier von het huishouden over en bet personeel gehoorzaamde haar met hoffe lijke gedienstigheid. HOOFDSTUK VIII. Den avond van den vierden dag, was de geneesheer met een zeer bedenkelijk ge- zacht vertrokken; indien do ziekte zich niet spoedig verklaarde, was het ergste te Odilia dio dezo uitspraak van den dok ter vernomen had, toen zij hem uitgeleide deed, ging naar het salon terug met een wreed gevoelen van onmacht. Het prikkel de haar dat movrouw Brice zich zoo hard nekkig en eigenzinnig toonde. O indien zij slechts de ziekenkamer kon binnengaan! Maar doze was voor haar geslotenEn toch hoe vreugdevol" zou zij alle vermoeie nissen en moeilijkheden der verzorging op zich genomen hebben. De lange avond was luguber. Lage grijze wolken dreven aan don grauwen hemel, en werden door een sterken wind achtervolgd. Van de bladeren dor boomen vielen de druppels op den doorweekten grond; Odi lia, die nog geen licht ontstoken had, open de de glazen salondeur en trad naar bui ten. Wat was 't kasteel nu triestig en een zaam; vroeger was het vervuld van Kareis luidruchtigheid Wat zal Richard wel zeggen? Moet ik hem jvaarscliuwen? dacht zij en haar geest, vermoeidTloor het onderzoeken van steeds hetzelfde idee, viel op zich zelf te rug als een gevangen dier, geprikkeld door zijn nauwe opsluiting. Een windvlaag rukte do bladeren van oen lindo en deze ziekelijke resten dor natuur begonnen een wilden dans in de lanen van het park, totdat een nieuwe windhoos hen in de verte verspreidde. Odilia rilde en ging weer naar binnen. Haastig sloot zij de deur gelijk een kind dat angstig gemaakt is door dwaze sprook jes en een donkere gang uitvlucht om be veiliging te zoeken in het licht dor be woonde kamer. Ik ben laf, zei zo bij zich zelf. 't Ia dio werkeloosheid, dio nutteloosheid dio mij neerdrukken Op het oogenblik dat zij licht wilde ont stoken, ging de deur open. Odilia slaakt© zonder het te willen een lichten angst kreet. Mevrouw bent u daar? vroeg de ge heimzinnige stem van Piet. Ja Piet, wat is er? was haar antwoord cn moteen ging zij naar do deur. Wat er iswe zullen iemand noo dig hebben die do dingen moedig ondor do oogen durft zien en Spreek op Piot, in hemelsnaam! Karol heeft do pokken, do oersto ver schijnselen komen uit. O, zei Odilia ontsteld, die afschuwe lijke ziekte! Jaen gevaarlijk ook.... de dok ter is gewaarschuwd dat hij van avond nog komtMaar cr is nog iets an ders mevrouw Brice is bewusteloos naast het bed van Karei gevallen. Odilia wilde do deur uit snellen, maar de knecht vervolgde op don zolfdcn toon:' Wij hebben haar op haar bed gelegd en men is bezig haar weer bij te brengen; zij heeft reeds eenmaal do oogen geopend; 't is niets dan vermoeidheiddenk eens aan, reeds drie nachten heeft zij niet ge slapenMaar wie zal nu don jongeheer verzorgen? Ik, antwoordde Odilia eenvoudig. Dat had ik al gedacht, zei do knecht met don zelfden eenvoud, maar mevrouw, moet goed weten wat zij doet! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 9