TWEEDE blad „DE LEIDSGHE COURANT" VRIJDAG 30 SEPTEMBER iibt o£ ofiacEViaae. noordwijk. Loco-burgemeester. Door het College n Burgemeester en Wethouders is als o-burgemeester aangewezen wethouder q. van Eed en, terwijl wethouder van der fli.3 zoodanig zal optreden bij afwe- clieid van zijn collega wethouder. Oe gemeentewoningen. Naar wij ver mea zijn thans alle gemeentewoningen n de Zandvoortsche straat verkocht, zoo- fc jiet gemeentebestuur wel succes gehad i eI-t m&t haar plan de arbeiders aan een I ren woning te helpen met een groote hy- bheek van gemeentewege tegen billijke ito. iGoedkoopere cokes. Burgemeester t jtliouucis hebben besloten tegen groot- adelsprijs beschikbaar te stellen een be- rkfc kwantum cokes voor de vakbonden i behoeve van hunne leden. Het Patronaat. Naar wij vernemen efb het bestuur van het B. K. Patronaat .ji met een adres tot deai gemeenteraad wend om subsidie voor een dezen winter geven ontwikkelingscursus. De teekenschool. De teekenschool, die b. voor korten tijd in verschillende ver beidde gemeentegebouwen was gehuis- jb was is nu geheel ondergebracht in J i a]en van de openbare school te Noord-. pBinnen, hetgeen een groote verbete g voor het onderwijs is. Poiitieschietwedstrijden. Gistermid- l ig werd door de plaatselijke Politiesckiet •eeniging alliier een schietwedstrijd ge uden, met den revolver, waarbij ook de mmissaris van Politie tegenwoordig was werd in staande houding en in den ppas geschoten. Over het algemeen werd tamelijk goed geschoten. De 1ste prijs B rd behaald door den agent W. F. Stork, pr. A. Plomp, 3e M- Mulder en 4e door van Zuilekom. N"a afloop van den wedstrijd heeft de mmissaris van Politie, op de cursuszaal het Politiebureau te Noordwijk-Bin- welke door den agent H. Berben, in feestelijk kleed was gestoken, de prij- met een toepasselijk woordje aan de ananrs uitgereikt. Hierna bleef men nog 3 igen tijd gezellig bijeen. isvonden voorwerpen. 1 zakje met in- td 1 lantaarn 1 rijw. belasting- atje 1 notitieboekje 1 hond. inlichtingen over bovenstaande voor •pen zijn te bekomen aan het Politie- eau te Noordwijk-Binnen. Uitsluitend aren Zaterdag van 121 uur. NOORDWIJKERHOUT. -let nieuwe krankzinnigen-gesticht. directeur van het in aanbouw zijnde K. krankzinnigengesticht voor vrouwe- i krankzinnigen te Noordwijkerhout, enoemd dr. Verselewell de Wit Hamer, is verbonden aan het St. Anna krank- igengesticht te Venray. lërenleenbank. Woensdagavond, half i uur hield de Coöperatieve Boeren- bank een algemeen e vergadering in Jé „Het wapen van Noordwijkerhout". opkomst was schaars c-h. De voorz. de de vergadering en heette allen wel- waaroa de notulen der vorige verga- j werden gelezen en onveranderd gekeurd. De voorz. deelde mede, dat, c( tuut 3 der agenda aan de orde is n.l. iezing van drie leden vaar den Baad Toezicht. Candidaten voor den Baad Toezicht zijn: vacature 1: K. J. Noy, louwmeester en P. Beijneveld, 2. J. B. "ec veld, G. J. Warmerdam en C. P. van ?v! 3. L. P. Harre, P. C. van Saase en 17. van Saase. u de stemming te vereenvoudigen, al- de voorz. kan men op een briefje drie [en zetten. Do heer E. Oostdam Jacz. ig den voorz. of hij kon zeggen waarom Gevers, een van de voornaamste inge- tien, die de benoeming eerst had. aan- nen, nu bedankt heeft. Do voorz. kan reden opgeven. Yóór de benoeming is Gevers gevraagd of hij een even- Ie benoeming aannam, waarop hij toe- imond geantwoord heeft. De heer Oost- Jacz. vroeg, in verband met zijn ee-r- 'raag of de voorz. dan kan mededeelen eden en waarom de andere leden be rt hebben. De voorz. antwoordde, dat die hem onbekend zijn. Het zijn geen val me burgers en dus als zoodanig wei- de bank te maken hebben, was dat het geval, dan zouden zij wel hun tijd wacht hebben, zij hebben zich belaehe- aangesteld. Er is niets geschied wat reglementair is. ï'volgens benoemd de voorz. tot stem- e: mens de heer J. Padding, H. Lange- t en P. Verdegaal, die humie benoeming idi «arden. De heer Padding deelt, als pis opnemer den uitslag mede. Uitge- d zijn 91 stemmen, 5 van onwaarde, meo, zoodat 82 geldige stemmen wa- uitgebracht en wel als volgtK. J. 9, O. Bouwmeester 9, P. Beijneveld R. Zonneveld 56, G. J. Warmerdam P. van Stijn 14, L. P. Harre 48, P. v wi Saase 28 en A. W. van Saase 6, fid gekozen zijn de heeren K. J. Noy, Zonneveld en L. P. Harre. De heeren ijii eveld en Harre, ter vergadering aan- Terklaren,op verzoek van don hunne benoeming aan te nemen. De Noy was afwezig. voorz. feliciteert de heeren met hwi- jig moeming en hoopt, dat de heeren met ioe 't in het belang van de bank nog vele zullen werkzaam zijn en verzoekt moemdon vervolgens plaats te nemen den bestuurstafel. rondvraag leverde maar één vraag on 1. die van den heer G. A. Verdegaal, roeg of het gevonden kon worden dat Mik chèques uitgaf. De voorz. zal dit fcgen. Voorts bedankt hij do heeren ipnemers voor hun moeite en voor de harmonie die in de vergadering cute en voor hun opkomst, waarna de dering' wordt gesloten. ai r, rpr- NOQTDGRR J r t r o u w d: T. Koetsier 27 j. en Notenboom 25 j. A. N. Jansen 23 3V. Pajmebakkex 20 j. ZEVENHOVEN. GEMEENTE'RAAD. Schoolzaken. De gemeente-reke ning. Het lichttarief. De loco burgemeester. De noodslacht- plaats. Subsidie. De brand spuit. Het nieuwe Raadhuis. De Baad dezer gemeente kwam Woens dag in openbare vergadering bijeen. Voorz. Burgemeester W. J. Bocxe. Tegenwoordig zijn alle leden. De voorz. opent de vergadering met hot gebed. Hierna worden de notulen der 4 voorgaande vergaderingen gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen is van J. v. Woudenberg een verzoek om teruggaaf van te veel betaald schoolgeld. Het te veel betaalde zal wor den teruggegeven. Van Mej. C. J. A. de Graaf, onderwijze res in de nuttige handwerken aan de Open bare Lagere school alhier is een verzoek ingekomen om haar met ingang van 1 Oc tober a.s. als zoodanig eervol ontslag te verleenen, in verband met baar benoeming tot onderwijzeres aan de Nijverheidsschool te Alphen a. d. Rijn. De voorz. zegt reeds een oproeping ge daan te hebben. Ook lieeft spr. gevraagd of het geoorloofd is, zoo zich geen sollici tanten aanmelden in het bezit der akte, een persoon aan te stellen, die niet in het bezit der akte is. Hierop is geantwoord, dat het in dienst houden of nemen van oen onbevoegde voor vak K toegelaten mag worden onder de volgende voorwaar den: 1. dat ter beoordeeling van den In specteur blijkt, dat een onderwijzeres in het bezit der akte niet te bekomen is, 2. dat de onbevoegde slechts in tijdelijken dienst wordt aangesteld, telkens voor ten hoogste één jaar. Twijfelachtig is, of zich sollicitanten in het bezit der akte zullen aanholden, maar dan kunnen we toch een „onbevoegde" benoemen, die wel te beko men is. Op voorstel van B. en W. wordt dan aan Mej. O. J. A. de Graaf met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend uit bare betrekking. Van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang is een verzoek ingekomen, om haar een subsidie te verleenen van f 5 ten ba-te van haar propaganda-arbeid, op welk verzoek afwijzend wordt beschikt. Van Burgemeester en Wethouders van Leiden is ingekomen een staat van af- en overschrijving dienst 1926 alsmede balans en verlies en winstrekening van den Keu ringsdienst van Waren in het distriet Lei den. Voor kennisgeving aangenomen. Aangeboden wordt de Gemeente-reke ning voor den dienst 1926. Tot leden der Commissie van onderzoek worden benoemd de heeren v. d. Weijden, met 4 stemmen, v. d. Bcsoh en Brunt elk met 5 stemmen. De rekeningen van Woningbedrijf en Gemeen telijk Electricitcitsbedrijf worden vastge steld als aangeboden. De Gemeente-rekening sluit in den gewo nen dienst met een batig slot van f 1750.72 y, en in den kapitaaldienst met een batig slot van f 164.85. De rekening van het Woningbedrijf sluit met een tekort van f 500.27. Do rekening van het Gem. Electr. Bedrijf sluit met een batig slot van f 246.89 y, welk bedrag voor afschrijving op den fictieven actief-post „Oprichtings kosten" werd aangewend. De begrooting der gemeente voor den dienst 1928 wordt aangeboden, welke ge durende 14 dagen ter visie zal worden ge legd. De begrooting van het woningbedrijf wordt eveneens aangeboden, welke sluit met een na-deelig slot van f 100.Wordt aldus vastgesteld. Ook de begrooting van het Gem. Electr. Bedrijf wordt aangebo den, welke kloppend is. Bij deze begroo ting zijn evenwel de kosten van lichttarief per K.W.U. gebracht van 50 op 48 ct., voor krachttarief van 25 op 23 et., terwijl de huur der sperldokken van f 1.50 is terugge bracht op f0.75; voor zoover de bedrijfs- aecountant meent, kan deze verlaging wor den toegepast. De heer Veerman wil de prijs van het lichttarief terugbrengen op 45 ct. per K.W.U. waarvan op de vereenig- de vergadering met de gemeenten Nieuw koop, Nieuwveen en Ter-Aar sprake was. De voorz. zegt dat wanneer het lichtta rief wordt teruggebracht op 45 ct., dit da delijk een mindere opbrengst geeft, van f 270.(verschil tusschen 48 en 45 ct. per K.W.U.). De heer Brunt zegt, dat we nu pas een groot krachtvei'bruiker erbij ge kregen hebben, en de meerdere opbrengst hiervan gebruikt zou kunnen worden voor vermindering der krachttarieven, en deze 25 ct. op 20 ct. zouden kunnen bren gen. De voorz. antwoordt daarop, dat ter bevordering van meerder 'verbruik voor kracht we ds-ze proef konden nemen, echter daarnaast ook het lichttarief van 50 ct. op 48 ct. moeten terugbrengen. Aldus besloten. De voorz. zegt, dat in de vergadering van en W., gehouden op 26 September j.L, waarin de heer Veerman afwezig was, deze weder als waarnemend Burgemeester is aangewezen. Modedeeling wordt thans gedaan door den voorz. van de gehouden besprekingen van B. en W. met den Inspecteur der Volksgezondheid, betreffende de nood- slachtplaats. Wanneer de thans in gebruik zijnde in orde wordt gebracht, zoodat deze aan de eischen van de wet voldoet, dan zouden de kosten hiervan komen op onge veer f 750.Hierover is onderhandeld met den heer Erkelens. Wanneer deze slachtplaats aldus wordt ingericht, dan is de heer Erkelens bereid deze te verhuren voor f 2.50 p. w., terwijl dan de kosten der verandering voor rekening der gemeente moeten worden genomen. De heer Hakker wil de door hem te stichten slachtplaats aan de gemeente verhuren onder dezelfde voorwaarden, als indertijd gedaan, even wel met dit verschil, dart inplaats van f 4. een vergoeding van f 3.per week wordt betaald. Veenboer vraagt f 125.vergoe ding en heeft gelegenheid tot begraven, gezegd, dat zij haast in orde was. Slechts hetgeen bij Hakker niet hert geval is. De heer Veerman kan niet begrijpen, dat de verandering der bestaande slachtplaats op zoo hooge kosten komt. De Inspecteur had met eenige, betrekkelijk geringe verbete ringen zou do slachtplaats in orde zijn. De voorz. zegt, dat de gemeente-opzichter van Vliet aan de hand van de wet een kosten berekening heeft gemaakt, welke door den voorzitter wordt voorgelezen. De heer Veerman wil op het aanbod van Hakker ingaan. Een bezwaar is hier dat er geen geschikte gelegenheid is tot begraven. Do heer Brunt zegt, dat alvorens op het aan bod van Hakker wordt ingegaan, aan Hak ker gevraagd moet worden, of hij bereid is, de slachtplaats af te staan voor f 125. evenals Veenboer, en of hij dan ook voor begraafgelegenheid wil zorgen. Do heer v. d. Bosch wil de bestaande slachtplaats bij Erkelens voor noodslacbtplaats inrichten, als zijnde de beste oplossing. De beer Veerman zegt, we kunnen niet voordeeliger doen, dan én Hakker, èn Veenboer ieder f 125.geven, alsmede een vaste vergoe ding voor verdere kosten. Hakker zou dan zelf moeten zorgen voor begraafgelegen heid. De voorz. zegt, dat de gemiddelde kosten van licht zijn f 5.en van begra ving f 30.Dan zouden Hakker en Veen- boer een vergoeding moeten hebben van rond f150.'s jaars/Do heer Brunt zegt, dat dan Hakker de gelegenheid ontnomen wordt op dit aanbod in te gaan, daar hij gieen begraafgelegenheid heeft. Spr. wil tevens niet meer uitgeven dan noodzake lijk, en behoeven we niet beide slagers een vergoeding te geven. De voorz. zegt, dat wanneer de thans in gebruik zijnde slachtplaats in orde wordt gebracht, en we verdoelen de kosten daar van over 10 jaren conrtractsduur dan hebben we de beste oplossing. We kunnen de zaak dan nog uitbreiden en er een cen trale slachtplaats van ma-ken, en dan do slagers bij verordening de verplichting op leggen daar te slachten. Do kosten zullen weliswaar eenigszins stijgen, maar daar voor kan dekking worden gevonden in een te heffen slaehtloon. Wanneer den Blagers een vergoeding wordt gegeven, dan mist men tevens afdoende controle. Verder komt nog in bespreking de bouw van een nieuw slachthuis. De heer v. d. Bosch noemt een slachtplaats, die in Noorden in aanbouw is, waarvan de kosten naar bij meende ongeveer f 1800.bedragen. S-pr. zegt, wanneer we een dergelijk gebouw stichten, dan komen de kosten voor de gemeente lager, dan die der reeds genoemde voor stellen, terwijl men dan hot. heft in han den heeft. We zouden hiervoor grond in erfpacht kunnen nemen van polder Nieuw koop. De voorz. wil opmerken, dat „we met onze plannen niet verder komen, zoolang we geen definitieve cijfers voor nieuwbouw hebben", waarom bij voorstelt in de vol gende vergadering met nieuwe plannen en kostenberekeningen te komen, waartoe wordt besloten. De voorz. zegt, dat Zaterdag 10 Septem ber de brandspuit is geprobeerd, welke voldeed naar tevredenheid. Hij acht 't wenschelijk dat iemand wordt aangesteld, die van tijd tot tijd de slangen lucht en een en ander naziet. Wordt besloten deze aangelegenheid aan B. en W. over te laten. Aan de Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis wordt wederom een subsidie verleend van f 10. De voorz. vraagt, wat de leden er van denken de torenklok eens na te laten zien. Zal bij de begrooting worden behandeld. Voor een aan te brengen gedenksteen bij de eerste steenlegging aan het nieuw te bouwen Raadhuis annex Burgemeesters woning heeft de voorz. eenige aanbiedin gen ontvangen. Aan B. en W. wordt hier van de uitvoering opgedragen en bepaald, dat de kosten hiervan de f 30.niet mo gen overschrijden. De voorz. wil een afzonderlijken toegang doen maken tot het arrestantenlokaal al vorens de nieuwe huurders het daarnaast gelegen pand betrekt. Na eenige bespre king wordt besloten dit tot een volgende vergadering aan te houden. In verband met het met Nieuwveen en de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschap pij te Noorden aangegane contract betref fende hulp bij eventueelen brand, deelt de voorz. nog mede, dat de spuit in Nieuw veen moet worden gevraagd bij do heer Augustinus, terwijl hetzelfde aan de Mij. te Noorden zal worden gevraagd. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Bosch om in geheime zitting over te gaan, om de notulen der geheime vergadering voor te lezen en vast te stellen. Do voorz. zegt, dat de geheimhouding met betrek king tot het daar behandelde nes-ds was opgeheven, en dg eb 'daarna Voorlezing dier notulen, dis onveranderd worden vastge steld. De heer Brecdijk vraagt nog eenige in lichtingen met betrekking tot de heffing van schoolgeld, die hem door den voorz. worden verstrekt, waarna de vergadering wordt gesloten. HAZERSW0UDE. Geboren: Seytjo Jannetje, d. van H. Kraan en C. Hoogerwaard. Jacob, z. van J. Lindenburg en J. Heenk. Ondertrouwd: A. P. Molenkamp 25 E. J. Hooge veen 24 j. F. Buis 24 j. en J. Vos 22 j. Getrouwd: J. A. D. Auerbach 30 j. en H. W. Muller 26 j. J. v. Wijngaarden 42 j. en W. Muller 36 j. J. van Tol 31 j. en M. Matze 26 j. KOUDEKERK- Gevallen. De toestand van den 17-ja- gen timmermansknecht W. d. J., die eeni ge dagen geleden tengevolgo eoner val zijn heen kneusde, is de laatste dagen zoodanig verergerd, dat hij gistermorgen in het Acad Ziekenhuis te Leiden moest worden opge nomen. Gevonden voorwerpen. 'Bij de gem.- polilio zijn inlichtingen le bekomen omtrent een gevonden nieuw lint. Geboren: Johannes z. van L. v. Eijk en M. W< do Jong. Ondertrouwd: R. A. Lourens j.m. 23 j. en G. de Rooij j.d. 20 j. van Wijk bij Duurstede G. Hagenaar j.m- 20 j. en L. Hogenes jd. 21 j. WOERDEN. Gouden Kloosterfeest. De Eerw. Pater Bichardus van Scheijn- dcl, rector van het St. Joseph Pensionaat, alhier, herdenkt Dinsdag 4 October den dag waarop hij vóór 50 jaren zijn intrede deed in het klooster. Afscheid Paier Belander. Woensdagavond werd in do Patronaats zaal het afscheidsfeest gevierd van Pater Bolander, die na een vacantio van negon maanden weer naar de missie in China gaat vertrekken. De pastoor heette de zeer talrijke aan wezigen hartelijk welkom, hoopte dat allen een pleizierigen avond mochten hebben en na afloop pater Bolander niet met ledigo handen naar de missie zouden laten ver trekken. Door den missionaris, die reeds 18 jaren in China heeft doorgebracht, werd nu een en ander over zijn missieleven verteld. Het bleek wol dat, ondanks alles wat den laatsten tijd in China voorvalt do Ghi- neezen bij den Eerw. spr. hoog stonden aangeschreven. De moeilijkheden bij de be keering der heidenen, waarbij vooral do zwakke financieele positie der missie dui delijk naar voren kwam, werden door den pater breedvoerig geschetst. Verder vertelde de missionaris over de daar hgerschende soms heel eigenaardige gewoonten en gebruiken, waarom verschil lende malen hartelijk gelachen werd. Gedurende de pauze konden verschillen de voorwerpen dor Ghineesche nijverheid worden bezichtigd. Door een strijkje, bestaande uit de heeren v. d. Bosch, Ruijs, van Kwijk en Vendrig werd do avond verder met muziek opge luisterd. Geboren: Mathilda d. v< J. v. Rooijen en G. Pauw Gerardus Antonius z. van A. v. Kesteren en R. E. Koene Marinus Leendert z. van G. H. Ultee en D. de Bruin Aaltje d. van A- B. Bergshoeff en B. A. v. Driel Wilhelmina Johanna d. van G. W. Immerzeel en J. B. Looij. Overleden: Andries z. van D. Boek hout en N. de Jager 7 w. Jacoba Brunt wed- van G. Ambagtsheer 84 j. Getrouwd J. v. d. End en C. Ha merslag P. v. Duinen en G. de Leeuw. FINANCIER EN ÖECOMiSE. BINNENLAND. N.V. ONDERL. SPAARKASSEN DIE HAGHE. Alweer een deconfiture. Waarschijnlijk uit keering van 9 0 pet. Zaterdag zal to Overveen een buiten gewone algemoene vergadering worden ge houden van aandeelhouders der N.V. On- dcrl. Spaarkassen Die Haghe. In deze vergadering zullen worden behandeld hot aftreden van den directeur, den heer Ot- lo, mededeelingen omtrent het bedrijf, het advies der Verzekeringskamer tot bet aanvragen der noodrcgeling on de voor dracht van de Verzekeringskamer aan de Rechtbank t.a.v. de wijze waarop de vor- dernigen zullen worden bepaald. Naar wij vernemen is de aanleiding tot deze vergadering het feit, dat de vennoot schap aan de verplichtingen jegens de bij de oprichting in 1920 gevormde spaar kassen niet meer kan voldoen. Aan deze spaarders is een minimum- ui tkeering gegarandeerd. Het bedrijf blijkt reeds lang geen le vensvatbaarheid mqer te hebben, doch door afsluit-provisie van hypotheken in Duitschland op de balans te brengen kon het gaande worden gehouden. Deze zaken vielen echter builen de eigenlijke actie der vennootschap. Daarom heeft do Ver zekeringskamer verzocht de vennootschap onder noodrcgeling te plaatsen. Aanvankelijk is hiertegen bezwaar ge maakt, doch do Raad van Toezicht heeft na nieuw ondorzook de directeur was inmiddels afgetreden zich bij het vgt- zoek neergelegd, omdat zijn -tot de over tuiging is gekomen, dat hel bedrijf geen levensvatbaarheid moer heeft. Zaterdag zal de aanvrag der Verzeke ringskamer voor de Rechtbank te Haar lem worden behandeld. Het voorstel der Kamer is om alle ver plichtingen jegens do oude kassen met do nieuwe waxen andere overeenkomsten getroffen te schrappen en in plaats daarvan ihet aandeel van eiken spaarder te waardeeren op bepaalde wijze. Aan iederen spaarder zou dan recht worden gegeven op het bedrag van de door hem gedane stortingen, verhoogd met 5 pet. rente op rente, onder aftrek van beheer- loon. Het reeds berekende beheerloon over nog komende jaren van den termijn, waarover de kassen loopen, moet worden terugbetaald. Het kapitaal der vennootschap, dat voor deze betalingen gebruikt zal worden zal vermoedelijk niet voldoende zijn. Er is niet met zekerheid te zeggen, hoeveel de spaarders zullen verliezen, maar do scha de zal vermoedelijk niet groot zijn. De aandeelhouders zullen echter het verlies ten volle moeten dragen. Omtrent het stopzetten van het bedrijf hij de N.V. „Die Haghe" verneemt de „Maasbode" nog het volgende: Het is moeilijk te zeggen, of en hoeveol schade de spaarder zullen lijden. Het na deel voor hen zal in elk geval niet groot zijn. Dit komt voornamelijk neer op de schouders der aandeelhouders, die hun kapitaal wel kwijt zullen zijn. De spaar ders zijn over heel Nederland verspreid. Er werd met vijftien inspecteurs gewerkt. De meeste spaarders zitten in de provin ciën Groningen, Friesland cn Drenthe. De kosten van het bedrijf moeten goed gemaakt worden uit het beheerloon. Van eiken spaarhrief ontvangt de onderneming administratieloon. Dit is do eenige bron van inkomsten. Waar nu de productie aan spaarbricven te gering was, konden de onkosten niet gedekt worden. De win^t, die toch op de balans pareert, vloeit voort uit andere haten, doch komt niet uit het hoofdbedrijf voort. De uitkeeringen aan spaarders zullen, zij het dan in perioden, tot wellicht 90 pet. gaan. De voornaamste beleggingen be staan in hypotheken op langen duur, van 12 tot 18 jaar. Het zal dus niet gemakke lijk zijn deze te realiseeren. Het is intus- schen aan de Verzekeringskamer, om te heslissen, hoe er zal gehandeld moeten worden. BUITENLAND. Petroleumbronnen in Bulgarije ontdekt. Naar gemeld wordt, zijn bij Kazanlik (Bulgarije) petroleumbronnen van hooge capaciteit ontdekt. KERKSliEmHS De algemeene vergadering van de H. Kindsheid. Een waardeer end oordeel van Er. V e u i 11 o t. In „La Vie Catholique en France cb TEtranger" van 17 Sept. j.l. lezen wij een beschouwing van Fr. Veaiillot over do H. Kindsheid, welke merkwaardig genoeg is om ze Hollandsohen lezers niet te onthou< de-n. „Wezenlijk ti'oostvolle statistieken wij zen op ©cn aanmerkelijke toename van in komsten. Het totaal bodroeg in 1926 bijna 21 millioen (Francs), in 1925 was nauwe lijks de 19 millioen gepasseerd, terwijl in 1924 nog geen 14 millioen werd. bereikt. Zoo kon men, dank zij de milddadigheid van do katholieke kinderen van alle lan den, onder 388 missiegebieden een som van ruim 20 millioen francs verdeelen. Waartoe wordt dit geld gebruikt? Twee getallen zullen het antwoord leveren. Door de zorgen van de H. Kindsheid werden het laatste jaar 561.289 kinderen gedoopt en 713.929 worden er op het oogenblik opge voed in het Katholiek geloof. Waaraan vooral is deze toename te dan ken? Zeker is deze voor het grootste deel te danken, na Gods genado, aan 's Pausen woord, gericht tot alle missiegenootschap pen en aan den missio-ijver van alle goloo- vigen. Maar wat de Kindsheid zelf betreft is cr nog een bijzondere oorzaak: de edele activiteit en de verstandige ijver van don togen woo rdigen directeur, Mgr. Merio. Niet alleei dat deze onvermoeide prelaat immer op reis is ter propaganda en tot het bijwonen van kindsheidsfeesten (waarvan ook Z. H. zulk een warm voorstander is), maar hij heeft ook de organisatie zelf nieuw leven en vastheid weten te geven door veranderingen aan te brengen die in staat zijn in alle landen de bijdragen vas ter te maken en de landen zelf meer te in- toressecren. De H. Kindsheid is geboren in ons land (Frankrijk), maar door haar geest bron nen, vrijgevigheid en doel, is zij bij uitstek katholiek, d.i. algemeen. Het was dan ook passend dat haar samenstelling ook een internationaal karakter zou aannemen. Voortaan heeft de Raad dan ook dit ka rakter. Ik werd getroffen door den ernst en do uitgebreidheid van hot onderzoek, waarop de verdeeling der gelden gebaseerd is. Iodero missie die geholpen zal worden heeft haar volledig dossier, dat een blik geeft op heol haar personeel, Europeesch en inlandsch, met al haar kinderen, ge doopt, gevonden of opgenomen, met al haar scholen, inrichtingen, met al haar bron nen van inkomsten en lasten. Maar meer nog dan dit aanzienlijk en minutieus werk bewonder ik de samenstel ling van den Raad zelf en de broederlijke eenheid die er haar stempel op drukt. Hij is als een kleine Volkenbondraad. Heel de wereld doet er beroep op en hij voorziet zelf in duizenden bohoèften. Een kleine Volkenbondraad? Laten we eens zien, de term is jui&c, naar menschelijko berekenin gen, fn werkelijkheid, op bovennatuurlijk standpunt staande moeten wo eerder van een uitbreiding spreken, in do breedte, want hij omvat do zielen, in de hoogte, want hij reikt naar don hemel. Daar zijn vertegenwoordigd, niet alleen door de afgevaardigden der missionnco- rendo orden, alle landen aan welke hot Evangelie gepredikt wordt, maar ook door hun vertegenwoordigers do voornaamsto volken die bijdragen. Acht naties hebben daar reeds naast Frankrijk hun plaats: Duitschland, Enge land, Australië, België, Spanje, Vcreenigdo Staten, Holland en Italië. In deze vergadering hecrscht de vol maaktste harmonie en vriendschap en er is maar één zorg: de zielen te helpen. Voor wantrouwen, antipathie, nationale gevoo- ligheid is daar geen plaats. De missies dio geholpen worden zijn geen Fransche, Duitecho, Amorikaanscho, Spaansche, neen, zij zijn katholieke mis sies. De herinnering aan vroegeren strijd en de bittere nawerking die de strijd in de harten heeft achtergelaten, verdwijnen op den drompel der vergadering. Een voor beeld: Van de acht vreemde volken bovenge noemd, die er vertegenwoordigd zijn, is het Duitsohland dat op initiatief van de Fran sche directie de meeste vertegenwoordi gers heeft. En waarom? Heol eenvoudig: omdat Duitschland met zijn fr. 4.567.000 aan bijdragen de eerste is ondor alle lan den. In twee jaar heeft het zijn bijdragen verdubbold. Het was dus billijk deze bui tengewone edelmoedigheid te erkennen. Ooh, als de volken, die eens de Chris tenheid vormden, eens nergens anders in, wedijverden dan voor het heil der naties en dor heidenen 1 DE NEDERLANDSCHE PRIESTERMISSIEBOND.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3