3)e £iicbolie (Souwet/ril VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1927 No. 5683, Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN INGEZONDEN MEDEDEELING 18e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, ineo per post f2.95 per kwartaaL t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 1 1 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per rege! Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verv huur, koop en verkoop f 0.50. NUMMER BESTAAT UIT VIER 8LADEN. De malaise in onze industrie. leden is in het gebouw der Handels- igeschool te Rotterdam de algemeen© envergadering gehouden van het Ver- id van Nederlandsche Werkgevers. )e vergadering werd geopend door den imeen-voorzitter dr. F. G. Waller, met rede over de industrieel© situatie in Ierland. )eze spreker wees er op, dat de bestaan- toestand van de indsulrie voor de groo- leerderliedd onbevredigend is, dat van ive expansie weinig is te bespeuren en jevolge daarvan de werkloosheid be trijk is. mtrent de oorzaken dezer verschijnse- onderscheidde spr. oorzaken van alge- inen aard, welke voor geheel Europa len en die welke in het bijzonder in Ne- d him werking doen gevoelen, jrekende de invloeden, die meer tbijzondervoorNederland maakte spr. een vergelijking tus- de productivoor waarden in Neder- m in de belangrijkste imlustrielan- en buiten Europa, in het bijzonder effende de loonen en arbeidstijden. Hij itateerde, dat in de landen, die onze tige concurrenten zijn, over het alge- n de loonen veel lager en de arbeids- rraarden veel soepeler zijn. Neder.- is omgeven door landen, waar de pro- ie-voorwaarden gunstiger, ten deele verbazend veel gunstiger zijn en het is volgens spr., niet te verwonderen, dat - het bijzonder deze industrie moeilijke doormaakt. na hierover een. en ander nader te geconstateerd, besloot de heer Ier: toekomst van de Nederlandsche strie betreft, zie ik, wanneer er geen adering komt, vóór alles toenemende loosheid in het verschiet. Mocht bo- s ien Indië ons in den steek laten, dan im..i een catastrophe moeilijk uitblij- Hef is wel waarschijnlijk, dat in de irreerende landen de productiekosten stijgen, maar het is een ijdele hoop rwachten, dat zij ook maar eenigszins leil zullen naderen, waarop zij thans ederland staan. Wij zullen zelf de hand den ploeg moeten slaan en een resolute moeten doen om de productiekosten irlagen. Daartoe zijn noodig: sterke ,ging van staats, en bovenal van ge- te-uitgaven, zoodat lagere belastingen ien worden geheven, waardoor weder- le kosten van levensonderhoud lager en worden; een veel soepeler toepas en op sommige punten een wijziging arbeidswet; verlichting, in geen ge- rerzwaring van de lasten, die in het ;o|nder de industrie treffen m niet erg hoopvol beeld! onsverlaging wordt niet in deze con- uitdrukkelijk genoemd wel in het ifgaande maar deze wordt mis- in geacht opgesloten te liggen in de ging der kosten van levensonderhoud, het gevolg zal zijn van lagere belas- Doch dat is moeilijk aan te nemen; elastingen zullen voor den arbeider Isnog zeker niet zoodanig dalen, dat ip eenige loonsverlaging gemotiveerd ;unnen worden! het gewenscht is, de belastingen te dalen; daarover zijn allen het wel AUèèn verschillen de meeningen over en tengevolge daarvan blijft de be- igdruk, helaas, even zwaar als hij is! hoe gewenscht verlichting van den tingdruk ook is, men mag er zich toch reer niet al te veel van voorstellen, ze_ liet in-eens voor de naaste toekomst! n wordt als middel om tot betere omische toestanden te komen de ih uitgesproken, dat de arbeidswet Ier worde toegepast. Wij kunnen niet nnen, dat aan een gewenschte en ~e toepassing van de arbeids plicht nog wat ontbreekt; evenmin ij kunnen ontkennen, dat er nog werk- rs zijn, die eigenlijk ook onder de ar- wet moesten vallen, terwijl zij er nu i staan. Doch wij zouden wel 'ns voor gevallen concreet willen zien aange- waar en hoe een soepeler toepassing le arbeidswet die in en door haar nniteit natuurlijk geen ideale wet kè,n in het algemeen belang, ha het be- van het bedrijf, gewenscht is! Als men fléér klaar en helder kan doen, zou o.i. wel veel van wat men wenscht Bn bereiken. lier de oorzaken van algomeenon dt welke de industrie neerdrukken t de spreker er drie: lo. het verlies I «zetgebieden voor Europa door over- - smg van de industrie naar buiten 2o. do veranderde financieele po- [van de Vereenigde Staten ten op- van Europa en3o- „de allerwe- rezen hooge tolmuren, die de onder- uitwisseling van Europeesche pro- 1 zoo zeer bemoeilijken", willen hierbij opmerken, dat die 3de niet zoozeer behoort onder die van eonen aard als wel onder die II a invloeden, „die meer in het bijzonder voor Nederland gelden". Nederland toch heeft de hooge tolmuren niet, ziet zich daardoor uitgesloten uit andere landen en laat zelf anderen hier nog binnenAls op deze oorzaak van malaise s p e c i a al inons land 'ns meer de aandacht werd gevestigd en er naar gehandeld, meer nog dan op de hierboven genoemde, dan zou dat voor onze vaderlandsche industrie on getwijfeld gunstige gevolgen hebben! BUITENLAND Duitschland Militaire oefeningen in bezet gebied. Gevaarlijke schutters. Op het exercitieveld Grüneberg bij Trier, dat door de Fransche bezetting ge bruikt wordt, werd Zaterdag j.L door een Fransche troepenafdeeling met granaten van klein kaliber geschoten. Tijdens dit scherpschieten kwamen ver scheidene granaten nabij Avelsbach neer; arbeiders daar werkzaam, sloegen bij de ontploffing, tegen den grond. Het ia zuiver toeval, dat niemand ge troffen werd, temeer waar zich in de na bijheid van de plaats waar de granaten neervielen en ontploften, de school van Avelsbach bevindt. Het gebeurde heeft natuurlijk groote opwinding onder de bevolking veroor zaakt. Hindenburg's 80ste verjaardag. Op 2 October, den 80sten verjaardag van Hindenburg, zullen 40.000 schoolkin deren den president in het stadion een ovatie brengeü. De lange weg van het pa leis van den president tot aan het stadion zal afgezet worden door vereenigingen, die hem willen huldigen. Tot nu toe heb ben zich hiervoor niet minder dan 120.000 personen aangemeld. De groote republikeinsche organisatie „Reichsbanner schwarz-rot-gold" zal aan de huldebetuiging niet deelnemen. De de mocraten zullen wèl bij de manifestatie tegenwoordig zijn. Van rechts wordt weer alles in het werk gesteld, om aan het feest het karakter van een nationalistische ma nifestatie te geven. Naar aanleiding van den 80sten ver jaardag van president Hindenburg is aan ongeveer tachtig veroordeelden gratie ver leend. Meerendeels betreft bet veroordeel den uit het jaar 1923. De politieke bege nadigden behooren gelijkelijk tot rechts en links. Max Hölz heeft geen gratie gekre gen, aangezien zijn zaak reeds in anderen vorm het onderwerp van een onderzoek uitmaakt. Tsjecho-Slowakije TRAPPISTEN VERDREVEN Naar verluidt, heeft de Joego-Slavische regeering de trappistenuit hun kloosters te Rann, Banjaloeka en Serajewo verdre ven. Dezen denken thans in het vroegere Premonstratenzerklooster van Karinthië onderdak te vinden. Rusland Russische toestanden. „Adellijke nesten" uitgeroeid. Een schril licht wordt weer eens ge worpen op het lijden der Russische „bour geois'' in de sovjetunie door een bericht in de „Izwestya", volgens hetwelk er op nieuw een „dworjanskoje gnjosdysjko een „adellijk nest" is uitgeroeid. In deze mededeeling van het officieele Moskousche orgaan, waarvan elke regel van wreeden haat getuigt, wordt o.m. gezegd, dat na genoeg alle adellijke nesten, d.w.z. plaat sen waar nog eenige ex-graven, -grondbe- zitteres, -geestelijken enz. worden aange troffen, uit Sovjet-Rusland zijn wegge vaagd, doch dat zoo nu en dan toch nog enkele vertegenwoordigers van het oude regime gevonden worden. Thans was dit het geval te Tambof, bijna onder den rook van Moskou, zoo krijt de „Izwestya", en het blad kon het eerst niet gelooven, tot dat een briefje van kameraad L A. zulks onomstootelijk vaststelde. Deze vreeselijke onthulling komt hierop neer, dat eenige Russen, die vroeger betere dagen gekend hadden, doch door de revo lutie van alles wat zij bezaten, waren be roofd, te Tambof een baantje hadden ge vonden in een bureau voor de statistiek, waar zij een karig loontje verdienden, juist voldoende om hun leven te rekken. De wakkere I. A. was evenwel achter hun ware identiteit gekomen en als volbloed bolsjewiek had hij naar de pen gegrepen en een briefje aan de redactie van de „Izwestya" geschreven. Daarin deelde hij zijn ontdekking mede, er aan toevoegende, dat do bourgeois, hoe ongelooflijk het ook mocht klinken, het volle loon kregen uit betaald en evenals do andere arbeiders, zelfs eenige dagen vacantie hadden gehad. Zooals te begrijpen is, kon een derge lijke misdaad tegen de sovjet-unie niet worden geduld. Onmiddellijk werden AMSTEROAMSCHE z°r»v,uld|3<> bediening ANTHRACIET-MIJ. zakken Heerensingel 34/35 -Tel. 1523 A'dam Hilversum Bnssnm Haarlem. maatregelen getroffen voor het ontslag en werden de ongelukkigen op straat gezet, waar zij, met den winter in zicht, den strijd om het bestaan, met de door do sovjets gewenschte minimumkans op sue*, ces, zullen moeten trachten voort te zet ten. Britsch-lndië. Weer eens godsdienstrelletjes. Woensdagavond vonden te Dehradun relletjes plaats naar aanleiding van gods dienstplechtigheden, welke ter gelegenheid van de Ramilla door Hindoes werden ge vierd. De processie naderde een moskee toen van de bovenste verdieping van een huis, dat bewoond moet zijn door Kaboeli Moslims, met steenen en keien werd ge worpen naar de beeltenissen van Rama en Lakshama. Zes personen werden ge wond, veertig lieden, meest Kaboelis, werden gearresteerd. China. Het communisme in China. Gevaarlijke experimenten in het Zuiden. Volgens de laatste berichten uit Shan ghai is de toestand in Zuid-China belang rijk slechter geworden. De communisti sche elementen krijgen steeds meer de overhand en in verscheidene plaatsen zijn reeds boeren- en arbeidersraden gevormd. In twee provincies ten Z. van de Yang- tse is een beweging ontstaan, welke tegen de regeeringen van Hankow en Nanking is gericht. Deze regecringen hebben wel troepen gezonden, om de beweging te on-, derdrukken, doch zij hebben met ernstig geldgebrek te kampen. De buitenlanders zijn bevreesd, dat bin nenkort de oproeren in het Yangtsedal zich zullen herhalen. Gevechten. Naar gemeld wordt woeden er gevech ten tusschen de troepen der provincie Sjansi en de Mandsjoerijsche troepen. De Sjansi-troepen zouden op den terugtocht zijn naar den spoorweg PekingHankau. De censuur te Peking belet de versprei ding van berichten met bijzonderheden. Amerika Een papenhater beetgenomen. Hij is bang voor een aanval van den Paus. De Amerikaansche senator J. Thomas Heflin, wiens tijdroovende anti-Katholieke strijdreden tijdens het laatste congres, be rucht waren en ook met den grootsten onwil begroet werden is in het regeerings- gebouw van zijn eigen land tot een spot figuur zonder weerga gemaakt. Een lid der regoering, Lee Edmundson legde aan de regeering een reelfs besluiten voor, die zeer welwillend ontvangen wer den. Deze besluiten luiden als volgt: „Daar de Vereenigde Staten van Ame rika zich in het grootste gevaar bevinden door den Paus van Rome aangevallen te worden, daar dit land zonder de dapper heid, den moed en den verziendheid vaA den grooten en uitstekenden leider en staatsman J. Thomas Heflin tegen zulk een aanval volkomen weerloos zou zijn, daar J. Thomas Heflin verder daar ge plaatst dient te worden, waar hij zijn land in eigen persoon tegen den dreigenden aanval des Pausen kan verdedigen, vra gen wij dat de regeering moge besluiten den president der Vereenigde Staten te verzoeken J. Thomas Heflin tot marine- admiraal te willen benoemen en hem bet bevel toe te vertrouwen over het* slag schip „West-Virginia1', den trots onzer marine, met de opdracht in de haven van New York voor anker te gaan. Tevens moge men nog besluiten aan den nieuwen admiraal opdracht te ver- leenen om bij de aankomst van den Paus op het water, in de lucht, onder de zee of ook maar in de verbeelding van den dap peren admiraal in een kring van 12 mij len om het standbeeld der vrijheid 12 uur ononderbroken met kanonnen van 16 duim kaliber te schieten, geladen met de zeer doodelijko praat-domheid van den dappe ren admiraal Heflin. Bovendien moge men nog toestaan een afschrift van deze besluiten te doen toe komen aan den president der Vereenigde Staten, aan den president van den sehaat, aan den marine-secretaris en aan den alleroppersten en moedigsten bescherm heer en staatsman J. Thomas Heflin". Een dergelijke afstraffing kon ook bui ten Amerika zijn nut wel eens hebben. Het neger-probleem in de V. S. Een studentenstaking. Sedert drie dagen hebben 1400 studen ten van do Emerson-hoogeschool te Gary nabij Chicago, gestaakt, omdat gewei gerd werd 24 neger-studenten, die bij het begin van het semester waren toegelaten, naar een andere universiteit over te plaatsen. Wanneer het curatorium zou toegeven aan den eisch der studenten zou bet met zware boeten bestraft kunnen worden, daar de wet een dergelijke over plaatsing verbiedt. De bevolking van Gary, een industrieel centrum verkeert over deze kwestie in groote opwinding en heeft reeds drie groote bijeenkomsten van negers uiteen gedreven. Om wanordelijkheden te voor komen patrouilleert de politie met ma chinegeweren door de straten. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Vier-en-dertig katholieken neergeschoten. Twee bloedige botsingen Vier en dertig personen, die „fanatieke Roomsche rebellen" worden genoemd, zijn bij twee gevechten met federale troepen in den staat Jansco gedood, terwijl een hunner leiders, de priester Senado voor den krijgsraad is gedaagd en op staanden voet is geëxecuteerd. Het eerste gevecht duurde vier uur en had plaats bij Los Mezquites, waar 38 personen onder be vel van den geestelijke Senado zich had hen verschanst; hier werden 14 opstande lingen gedood en twee gevangen genomen, onder wie Senado. Het tweede gevecht duurde drie uur; de opstandelingen lieten hier 18 dooden en verscheidene -ge wonden. Australië Het parlement te Canberra. Een tragisch begin. De eerst zitting van het parlement van het Australische gomeentebost te Can berra, de nieuwe hoofdstad, na de offi cieele opening door den hertog van York, heeft zich door een tragisch voorval ge kenmerkt. Toen in het Huis van Afgevaar digden de overleden griffier, ide heer Gale, herdacht werd, zakte zijn opvolger, de heer Macpergor plotseling in elkaar. Hij stierf kort daarop. Het Huis ging onmiddellijk weer uileen. De Senaatszitting was reeds verdaagd wegens het overlijden van een senator. BINNENLAND Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas". Fondsenvergadering. Donderdagmiddag werd in den Dieren tuin te 's-Gravenhago een vergadering ge houden ter bespreking van de verzekerings fondsen van den Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas". De voorzitter van de Fondsen-commis sie, de heer J. A. Slee, die db vergadering leidde, wees er in zijn openingswoord op, dat het goed gaat met de fondsen. Alleen is het te betreuren, dat nog lang niet al len, die er voor in aanmerking komen, aan deze verzekeringsfondsen deelnemen. Zoo zijn bijvoorbeeld bij de gezellen-ziekte verzekering slechts 52 leden aangesloten. Vele patroons dragen zelf nog het risico. Maar wanneer straks de in de Troonrede aangekondigde Ziektewet tot stand komt, zal het uitgesloten zijn eigen risico te dragen. Spr. gaf daarom den niet bij dit fonds aangeslotenen in overweging om het ri sico' bij do organisatie over te brengen. Verder deelde de voorzitter mede, dat de hoofdadministrateur, de heer Besters, als zoodanig ontslag zal nemen. Het veranderde adres van den hoofd administrateur zal spoedig aan de leden worden bekend gemaakt. De notulen en liet verslag van het boekjaar 1926 worden goedgekeurd. Op de gezellen-ziekte-verzokering werd een winst gemaakt van 5404; ongeveer 1 mil- lioen aan loonen was vorzekerd. De reser ve beloopt bijna 22.000. De Patroons ongevallen-verzekering boekte een winst van 588; er werd 587 uitgekeerd. De reserve bedraagt pl.m. 5000. De Pa troonsziekte-verzekering heeft een winst gemaakt van 1263. De uitkeeringen be droegen 1307. Er is een reserve van ongeveer 3400. De toestand der fondsen is ook op dit oogenblik zeer bevredigend. Op voorstel van do commissie werd be sloten de preanie te verlagen van 1.3 tot 1.2 pet. Het voorstel omtrent afdracht van een winstpercentage aan den Bond werd tot de voorjaarsvergadering uitgesteld. In de vacature-Ooninx werd tot com missie-lid gekozen de heer A. L. A. Da niels te Arnhem. Uitgeloot werden do volgende nummers HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het communisme in China steekt al meer den kop op. In Mexico zijn vier-en-dertig katholie ken neergeschoten. St. Louis (Amerika door een cycloon geteisterd. (Buitenlandsche Berichten, 4do blad). BINNENLAND. De N.V. Onderl. Spaarkassen „Die Haghe" in moeilijkheden. (Fin. en Econo mie, 2de blad). Een smokkelarij van suiker op grooten schaal (Gemengde Berichten, 4de blad). Nadere bijzonderheden omtrent het dra ma te Muntendam (Gemengde Berichteu, 4de blad). Een noodlottige vechtpartij te Eindhoven (Gemengde Berichten, 4de blad). LEIDEN. B. en W. doen een voorstel, om een nieu we Haven-brug te bouwen (3de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: het stoomschip „Christiaan Huygens"; het luchtschip „De Postduif"; Paardendres- van aandeelen: 195, 63, 40, 181, 109, 186, 164, 188, 4 on 2. Na rondvraag sloot de voorzitter do vergadering met den christelijken groei. Na afloop der vergadering van Woens dagmiddag, heeft hot hoofdbestuur en hot bestuur dor jubiloerende afdeeling Den Haag een drukbezochte receptie gehouden- Naast al gevaar:\gden van afdeelingen, le den, hel hoofdbestuur van den R. K. Mid- denstandbond in liet bisdom Haarlem en het bestuur van do afd. Don Haag van dien Bond, deputatie van zusterverenigin gen en van onderscheidene R. K. midden- slandsveroenigingon van hun belangstel ling blijken. Voorts kwam tal van telegrafische en schriftelijke gelulrwemschen in, terwijl den jubileerenden besturen een schat van bloe men werd aangeboden. Na afloop der receptie had een gemeen schappelijke Bondsmaaltijd plaats, waar aan door oenige honderden leden en buil dames werd deelgenomen Deze maaltijd had een zeer prettig verloop. Menig harte lijk woord van gelukweqsch werd er ge sproken. UIT DE OMGEVING TER AAR. GEMEENTERAAD. De drinkwatervoorziening. Do electriciteitsprijzen voor grootver bruikers. Gistermorgen vergaderde de Raad de zer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer Joh. van Vliet. Voorzitter Burge meester Jlir. de Muralt. Na opening met gebed worden do notulen na een enkele opmerking van don heer Kroon onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. dat ingevolge het verzook, een plan te ont werpen inzake de drinkwatervoorziening, zulks binnen enkele weken gereed is. Do voorz. geeft een nadere uiteenzetting om trent de plannen der drinkwatervoorzie ning, in verband mot het schrijven aan Ged., om door bemiddeling van het aan bod van Bodegraven alsnog in 't belang der gemeente drinkwater te betrekken. De heer Kammeraad vindt het spijtig, dat nog geen officieel antwoord van Ged. is ont vangen, om nader de zaken met Bodegra ven te kunnen afwikkelen en van hot gun- s(ik aanbod gebruik te kunnen maken. Do heer Hartveld moent, dat zulks nog wel het geval zal zijn. In verband mot het ge sprokene wil do voorz. nader op afdoening bij Ged. aandringen. Schrijven van don heer P. Boer, om ver laging van schoolgeld, wijl oen zijner kin deren in 't loopendo jaar de school verliet* met bijgaand bewijs. De voorz. stelt vooi\ over dit loopendo jaar voor een kind ont heffing te verlcencn. Wordt aangenomen. Schrijven van den Pensioenraad, dat da pensioenbijdrage van den keurmeester Karsemeijer nog niet werd vastgesteld, waarom door den Raad de pensioengrond slag moet worden vastgesteld. Besloten wordt deze op f 400 te bepalen. Aangebo den is een begrooting van het elektrici teitsbedrijf van den accountantsdienst. Uit de memorie van toelichting bleek, dat over 1928 het bedrijf met f 1000 is vooruit gegaan. Do voorz. acht de tijd gekomen een nieuw tarief in het leven le roepen; het minimum verbruik werd vastgesteld op 36 K.W.U. Het is thans moceliik voor hen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1